בריאות, רפואה
מאמרים | פורומים | קהילות | רופאים  
  חיפוש במאמרים  
הריון ולידהדיאטה, תזונהתרופות, ויטמיניםעיניים, משקפייםניתוחים פלסטייםרפואה משלימהקוסמטיקה, איפורעיצוב שיערפסיכולוגיהאורטופדיה
 
מין, יחסים, זוגיותכושר גופנירפואת שינייםרפואת ילדיםלב, כלי דםעזרה ראשונהמחלות, טיפוליםגיל הזהבחוק משפט, ביטוחמתכוני בריאות
 בריאות ראשי»פורומים»פורומים אורתופדיה, בריאות השלד»פורום בעיות מפרקים, החלפת מפרק, בעיות ברכיים
הוסף למועדפים 
פורומים רפואיים
 

פורום בעיות מפרקים, החלפת מפרק, בעיות ברכיים עמוד 71

פורום בעיות מפרקים-החלפת מפרק-בעיות ברכיים נועד לעזור לסובלים מבעיות אורתופדיות, מחלות של מפרק הברך, מפרק הירך וקרסול. ניתן לשאול על: בעיות מפרקים, בעיות ברכיים, החלפת מפרק עוסק בכל מה שקשור בניתוחי ברך,פגיעות ספורט, ארטוסקופיה ועוד
מנהלי פורום בעיות מפרקים, החלפת מפרק, בעיות ברכיים:
ד''ר אליהו ליברטי
לפרטים נוספים
ד''ר סוזנה הורוביץ
לפרטים נוספים
מזה כ- 3 שנים אני סובלת מכאבים חזקים בברך שמאל כאשר הגוף במצב מנוחה. הכאב חזק מאוד ורק לאחר פתיחה וסגירה של הרגל, נשמע קליק מהברך ואז יש רגיעה קלה של הכאב. ביעוץ אורטופד בוצעו סיטי גב ומיפוי עצמות של כל השלד אשר יצאו תקינים. האם להמשיך מול אורטופד או שמא לפנות לנוירולוג? איזו בדיקה יכולה לאתר את הגורם לכאב?
תודה.
 
ד''ר אליהו ליברטי  
10:33 18.12.09
אם הכאב בברך והוא מוקל כאשר את מניעה את הברך ונשמע קליק, קרוב לוודאי שהבעיה בברך עצמה. פני לאורטופד מומחה ברכיים
במרץ 2008 עברתי פרסקופיה לאחר אבחון של קרע בסחוס.
מאז ועד היום אני עדיין סובלת מכאבים בברך.
בבדיקת MRI אובחן קרע גדול במיניסקוס המדיאלי, חסר סחוס ניכר במדור המדיאלי של הברך,
מוקד נזק אוסטאוכונדרלי במשטח הפמור המדיאלי (SONK) עם השטחה קורטיקלית ובצקת ניכרת ב-MFC , בצקת גם בטיביה במקורבת.
נזק דגרנטיבי, ללא קרע במיניסקוס הלטרלי. הרצועות הצולבות תקינות. הרצועות הצדדיות תקינות. סחוס הפיקה ומנגנון היישור תקינים. נוזל מוגבר במקצת במפרק הברך.
לסיכום קרע במיניסקוס המדיאלי. מוקד נזק אוסטאוכונדרלי (SONK ) ב-MFC , שינויים שחיקתיים ב-MFC .
בצילום רנטגן ברך שמאל (ישיר+צדדי) + ברך ימין (ישיר בלבד) - בעמידה
ממצא: שוקיים עקומים כלפי פנימה.
ENTOSOPATHY בפטלה שמאלית. שינויים ניווניים מינימלים בעצמות אחרות של ברכיים עם היצרות של מרווח מפרקי מדיאלי משמאל.
 
ד''ר אליהו ליברטי  
11:07 16.12.09
מדובר בקרע גדול של המניסקוס הפנימי, בפגיעה בסחוס בחלק הפנימי של הברך וייתכן גם הפרעה באספקת הדם בתפוח הפנימי של עצם הירך הנמצא במפרק הברך. נראה שעלייך לעבור ארטרוסקופיה בהקדם.
שלום אחרי ניתוח תוך כמה זמן אפשר לחזור לעבוד ? אני בן 22 וחצי
 
ד''ר אליהו ליברטי  
11:04 16.12.09
לעהודה משרדית 2-4 שבועות, לעבודה פיסית מתונה גמו חסנאי או דומה כ- 6 שבועות, עבודה פיסית קשה כמו פועל בניין כ- 3-4 חודשים,
שלום רב,

אני בן 23 משרת בקבע,לפני כשנה וארבעה חודשים נפצעתי בקורס צניחה ע"י תנועה סיבובית של ברך ימין. נשלחתי לבדיקת MRI, בה איבחנו קרע במניסקוס המדיאלי.הוחלט על ארטרוסקופיה לכריתת מניסקוס חלקית. בתהליך השיקום שכלל פיזיותרפיה מאומצת נמצא כי ההתקדמות מאוד איטית והיו גם תופעות של כאבים יותר חזקים מלפני הניתוח. כחודשיים לאחר הניתוח נשלחתי שוב ל-MRI לאבחון ההחלמה האיטית. נמצא כי ישנם חלקי מתכת בחלק המדיאלי ויש דלקת רצינית, למרות זאת האורטופד המליץ להמשיך בפיזיותרפיה ולהתאזר בסבלנות. היום אני כבר קצת יותר משנה לאחר הניתוח ועדיין סובל מכאבים חזקים מאוד, יש לציין כי עברתי כבר שלושה מכוני פיזיותרפיה וכלום לא עוזר. הפיזיוטרפיסט שלי טוען שעליי לעבור אטרוסקופיה חוזרת להוצאת חלקי המתכת.
חשוב לציין כי מאז הפציעה לא הגעתי לשלב הריצה מחשש לפגיעה רצינית.
מה דעתך בנושא? וסליחה על ההודעה הארוכה...

תודה רבה.
 
ד''ר סוזנה הורוביץ  
08:51 11.12.09
לפעמים בזמן ארטרוסקופיה קורה שחלקי מתכת משתחררים ונופלים כתוצאה מהמגע בין מכשיר למכשיר בתוך הברך.
בדרך כלל אין תגובה של הברך לחלקיקי המתכת.
אם נוצרה בברך שלך תגובה חריפה לאחר ניתוח ארטרוסקופיה, אשר נמשכת זמן כה רב,
רצוי לעבור ארטרוסקופיה חוזרת, ובמהלכה לשטוף את מפרק הברך ולנקות את התגובה.
 
איילת
17:06 15.12.09
אני בחורה כבת 40 הסובלת מילדותה מרעשי קליקות בזמן כיפוף הברכיים. ביקרתי אצל רופא מומחה ובאסף הרופא לבדיקות. כיום אינני יכולה לעלות מדרגה כלל ברגלי הימנית למשך תקופה של כ-3 שנים עברתי ארטרוסקופיה מורכבת שלא עזרה וכרגע החלו כאבים חזקים גם בברכי השמאלית וקושי לעלות מדרגה גם בה. המצב מדאיג אותי מאוד ואני יודעת שאין פתרונות קסמים. אמרו לי גם שבקושי יש לי סחוס. מה אפשר לעשות עם בעיית ברכיים כל כל עקשנית?
 
ד''ר סוזנה הורוביץ  
17:13 15.12.09
לצערי, אין פתרונות טובים לאנשים צעירים כמוך, הסובלים מפגיעות קשות בסחוס של הברכיים.
זאת מכיוון שכאשר הסחוס נהרס, אין טיפולים המצליחים להשיבו.
מעבר לכך, יש צורך לבדוק גופנית את שתי הברכיים, ואז להחליט על המשך טיפול.
 
שלומי
09:23 15.12.09
שלום ד"ר ליברטי,
אני שבועיים וחצי לאחר ניתוח ACL, התחלתי פיזיוטרפיה ( תרגילי כיפוף ויישור ) ובבדיקה עדייך ברך נפוחה ( 5 ס"מ מול הברך הימינית הבריאה), כיפוף הברך בזוית של 83 מעלות. ולא מצליח להגיע ליישור, יש לי כאבעם חזקים בסחוס כאשר אני מנסה להגיע ליישור מלא,
הבעיה שלי היא שאני עדיין עם קביים ולא מסוגל לצעוד מטר אחד ללא קביים, הברך לא מסוגלת להחזיק את משקל הגוף ( בן 44 משקל 94 ק"ג) , וכאשר אני מנסה מעט יש לי דקירה נוראית בברך. כמה זמן בד"כ לאחר ניתוח ניתן ללכת בצורה עצמאית ללא קביים?
האם זה נורמלי שתהליך ההחלמה איטי ושאני עדיין לא יכול לדרוך? ייתכן כי משהו נפגע בתוך המפרק?
יש לי בקורת אצל הרופא רק עוד שבןע.

תודה מראש,
שלומי.
 
ד''ר אליהו ליברטי  
11:45 15.12.09
ההחלמה של אכן איטית ביחס לממוצע, ברור שבשלב זה לכולם יש עוד יש כאבים די חזקים אך רוב המנותחים כבר מסוגלים לדרוך על הברך. החלמה איטית אינה אומרת שמשהוא לא בסדר אז אל תכנס ללחץ. פגוש את המנתח שלך בעוד שבוע. ממנו תשמע מה היה במהלך הניתוח ומה הצפי להמשך. ובינתיים המשך בתרגילים שהודרכת לעשות.
 
רחל
21:01 14.12.09
שלום רב
אני לאחר ניתוח ארטרוסקופיה של ברך - קרעים במניסקים המדיאלי והלטרלי. עדיין לאחר 3 שבועות מהניתוח יש כאבים ובנוסף גם כאבים בירך ובגב התחתון. האם יתכן קשר בין הניתוח לכאב במפרק הירך של אותה רגל.כאשר אני עושה תנועת "פלקס" בכף הרגל על מנת לחזק את שרירי הרגל, מיד אני מרגישה כאב בגב התחתון .
ועוד שאלה , האם תרגילי אופניים במכון הפיזיוטרפיה מתאימים למצב של שיקום מהניתוח?
אשמח אם אקבל את חוות דעתכם המומחים.
תודה
 
ד''ר אליהו ליברטי  
21:16 14.12.09
מאד סביר שיהיו כאבים שלושה שבועות לאחר ארטרוסקופיה. לעניין כאבי הגב זה לא ממש קשור לניתוח שעברת ואינו תוצאה שלו. מצד שני אם יש לך נטייה לכאבי גב הם יכולים להחמיר עכשיו בגלל הליכה לא מאוזנת שלא כדרכך ויציאה משגרת הפעולות הרגילות שנהגת לבצע. לגבי פעילות לאחר הניתוח, לכל מנותח ההמלצות המתאימות לו לפי הממצאים בניתוח. המנתח שלך אמור להוציא לך הפנייה לטיפול פיסיוטרפי ולהסביר לך ולפיסיוטרפיסטים מה הוא ממליץ. הגיוני שבזמן של החמרה בכאבי גב תרגילי פלקס בכף הרגל והרמת רגל ישרה יעוררוכאבי הגב. התייעצי עם המנתח איזה כדור הוא ממליץ ממשפחת נוגדי הדלקת - ארקוקסיה ודומיו, אם מותר לך להשתמש בכדור זה הוא או דומים לו יעזרו גם לברך וגם לגב.
 
רחל
21:21 14.12.09
אם כך האם לא כדאי לדחות את הפיזיוטרפיה קצת כדי לא להחמיר את כאבי הגב?
 
ד''ר אליהו ליברטי  
21:27 14.12.09
לא יקרה כלום אם תפסיקי את הפיסיוטרפיה לשבוע, אולי עד אז הגב ישתפר, עוד אפשרות - דברי עם הפיסיוטרפיסטים אולי הם יכוונו חלק מהטיפול לגב או ימלצו על תרגילים לברך שלא יחמירו את מצב הגב. לא משעמם לך הא?..
שלום לפני כארבעה חודשים קרעתי את המיניסקוס לא ביצעתי ארתרוסקופיה והיום אני מרגיש חזק, השאלה שלי היא במידה ואני חוזר לרוץ ריצה קלה של 10 דקות ביום האם אני עושה נזק לברך או מגדיל את הקרע..??? כי הקרע עדיין ישנו אבל אני מסוגל לרוץ ולנתר.אין לי כאבים בכלל, אני רק מרגיש את הקרע הוא לא כואב זה מין הרגשה מוזרה כזאת.....
האם אני גורם נזק לסחוס שבקפיצה ובריצה ?????
הבעיה היא שלאחר הריצה אני מרגיש עייפות בברך.... האם זה אומר שאני חייב לעבור ארטרוסקופיה? והאם יש משמעות לזמן שאני מחכה?? כלומר, האם בזמן שאני לא עושה את הניתוח המיניסקוס יכול להצטלק ולהיקרע עוד????????????
 
ד''ר אליהו ליברטי  
14:00 14.12.09
מניסקוס לא מחלים ומרבית הקרעים לא מצטלקים ומתאחים מעצמם. מצד שני אם אין לך שום כאבים אז המשך בפעילותך ללא ניתוח. יש מקום לנתח רק אם קיימת הפרעה בברך וכאבים.
 
ספיר
19:32 13.12.09
שלום.אני בן 16 וחצי ויש לי קרע במיניסקוס הלטרלי של ברך שמאל.
נפצעתי במיניסקוס הלטרלי לפני כחמישה חודשים. עשיתי שלושה חודשים פיזיוטרפיה וביקרתי רופאים רבים.
הדעות היו שונות חלק אמרו לי שחייבים ניתוח חלק אמרו לי שלא וחלק הציעו לי לחזור לפעילות גופנית בהדרגה.
אני מאוד רוצה לחזור לפעילות- לשחק כדורגל.
אני פשוט חושש מזה כי עדיין יש לי קצת כאבים אבל חלק מהרופאים אומרים לי לחזור וחלק לא.
אני מבולבל מאוד ורציתי לשאול אותך האם אני יכול להחמיר את המצב בחזרה לפעילות גופנית? אם כן, כיצד? מה זה עלול לעשות לברך?

שאלה נוספת- במידה ומבצעים ארטרוסקופיה- האם יש לזה השלכות בעתיד, כלומר רופא אחד אמר לי שאם מוציאים חלק מהמיניסקוס אז בגיל 50 בערך אני יסבול משחיקת סחוס חמורה ואני אצטרך עוד ניתוחים. כי בארטרוסקופיה מוציאים חלק מהמיניסקוס ואז הסחוס נשחק בצורה מהירה יותר- ככה הוא אמר לי..

ושאלה נוספת האם יש משמעות לזמן שאני מחכה כי אני כבר 5 חודשים עם זה ולא ביצעתי ארטרוסקופיה האם זה אומר שהניתוח יהיה פחות מוצלח עכשיו?

ושאלה אחרונה- במידה ואני עובר ארטרוסקופיה, האם אני יכול ללכת לבית ספר יום למחרת??? או שצריך לנוח בבית כמה זמן? אם כן, כמה ימים??
אשמח אם תמסור לי מידע על הניתוח עמצו , מה הוא כולל, האם הוא קשה , מה ההשלכות שלו, האם הוא מסוכן, האם זה בהרדמה כללית או מקומית??? וכדומה...

בכל מקרה תודה רבה.
 
ד''ר אליהו ליברטי  
13:57 14.12.09
במידה ואכן קיים קרע של המניסקוס והאבחנה מבוססב אז פעילות ספורטיבית יכולה להחמיר את המצב ולהגדיל את הקרע. הטיפול המומלץ הוא ארטרוסקופיה. אם אין כאבים והאבחנה לא בטוחה ניתן לנסות לחזור לספורט ובמידה ושוב יופיעו כאבים אז תצטרך לעבור ניתוח.
 
ציפי
16:19 13.12.09
לפני כשנה שברתי ירך ועברתי ניתוח שבר תוך פרקי פמור דסטלי. אני עדיין צולעת . עיקר בעייתי שהרגל כבדה. כשאני רוצה להרים אותה אני יכולה - אבל היא ממש כבדה. האם זה יעבור או שזה תוצאה של הניתוח שצריך ללמוד לחיות עם זה. כמו כן אני מתקשה בירידה ועלייה במדרגות. תודה על תשובתכם.
 
ד''ר סוזנה הורוביץ  
18:29 13.12.09
לדעתי, הכובד אינו תוצאה של הוספת הפלטה לקיבוע השבר, אלא הרגל מרגישה "כבדה" עקב היחלשות השרירים.
זו גם הסיבה שאת מתקשה יותר בעליה וירידה במדרגות.
אני ממליצה לך לתרגל את השרירים ברגל באופן עיקבי, וב"עקשנות" רבה, על מנת להגיע לתוצאה טובה יותר מהניתוח אשר עברת.
שלום רב,
אני בחור בן 41. משקל 62 קג גובה 1.80.
מזה כ 15 שנים נוקשות בפרקי הירכיים בהליכה, קושי לעשות צעד גדול או לקרב ברך לחזה.
אבחנה של אורטופדים לפי צילום, US ובדיקה: PISTOL GRIP כנראה עם CAM וחשד ל FEMPRAL ACETABULAR IMPINGEMENT
לאורך כל השנים ללא בעיה משמעותית עם הליכה קצרה של עד ק"מ, עליה במדרגות ועוד והקפדתי להמנע ממצבים כואבים.
עד לפני חודש אפילו הייתי מתאמן בלעלות ולרדת מדרגות 10 קומות מדי פעם.

לפני כחודש לאחר מאמץ חזק של טיפוס כמה מאות מטרים בטיול החלו כאבים חזקים יותר מימין, שטרם היכרתי.
הם מפריעים 24 שעות ביממה, לשבת ולישון. יש צליעה מימין ותחושה כאילו הרגל קצרה יותר. כמו כן יש קליק קטן כשבישיבה מרים קצת את הרגל ומוריד אותה בחזרה.
ניגשתי השבוע לאורטופד שבדק אותי ואמר שיש הגבלה בסיבוב פנימי של הירך יותר מימין עם חשד ל אימפינגמנט והמליץ על MRI
עם הזרקה לבדוק אם יש קרע של הלברום מימין.

ברצוני לשאול:
1. במידה ויש קרע של הלברום, האם שיטת הטיפול של prolotherapy / PRP, הזרקת גורמי גדילה, כפי שראיתי בכתבה שמבוצע בבי"ח מאיר, יכולה לסייע בהחלמה של הלברום בירך ולתת סיכוי לעוד כמה שנים ללא צורך בארתרוסקופיה / החלפת מפרק ירך?
2.לפני שבוע היו לי כמה ימים של שיפור אבל לאחר בדיקת האורטופד בקופ"ח הכאב מאוד החמיר. הוא בדק אותי בשכיבה וקרב את הברך לחזה והזיז את הרגל כך ימינה ושמאלה על מנת לגרות את הכאב. יש כעת גם כאב חד בהזזה הצידה, שלא היה בעבר. האם ייתכן ובדיקת אורטופד, קצת חזקה, גרמה להחמרה ולקרע בלברום? אני חושש ללכת להבדק שוב...
3.אני רגיש ליוד. האם בשביל לבדוק אם יש קרע בלברום ואימפינגמנט אני חייב לעשות MRI עם הזרקה לתוך הירך או שאפשר להסתפק ב MRI רגיל עם הזרקת גודוליניום לוריד?

תודה רבה והערכה!!
 
ד''ר סוזנה הורוביץ  
14:48 12.12.09
1. טיפול ב- PRP הינו טיפול נסיוני, ותוצאותיו לטווח קצר או ארוך, עדיין אינן ידועות.
2. תנועות בבדיקת אורטופד אינן גורמות לקרע של הלברום. הבדיקה יכולה לגרום לגירוי האיזור והופעה חוזרת של כאב.
3. אם אתה מאד רגיש ליוד, אינך יכול לבצע MRI עם הזרקת גודוליניום, היות וגם בבדיקה זו יש יוד.
ההזרקה לתוך מפרק הירך באה להדגים אם יש קרע ואם יש נזילה מהמפרק, וממילא, הזרקה לוריד לא תסייע בהדגמת הפגימות.
 
אייל
15:56 12.12.09
תודה רבה על תשובתך ד"ר הורוביץ!
אשמח לעוד קצת עזרה...

1. לגבי ה PRP אני מבין מדבריך שזה נסיוני. מצד שני אני לא רואה הרבה מה להפסיד מזה...
השאלה היא בהנחה, שזה אכן משפיע לחיוב על סחוסים וארתריטיס, אזי האם סביר שזה גם משפיע לחיוב על הלברום? ( הוא חלק מהסחוסים ואם זה עוזר לגיד/סחוס בברך האם סביר שזה יעזור גם במפרק הירך? )
2. לגבי ה MRI בפרק הירך לאיתור קרע בלברום. מסיבות של תפקודי כליות קצת פחות טובים מהנורמה, נאמר לי בעבר שאסור לי לעשות בדיקות עם יוד.לפיכך אמנע מחומר ניגוד זה.
לאור זאת, האם אין שום ערך ב MRI רגיל עם זריקת גודולינום בוריד לאבחון לברום ואימפינגמנט?
זה בזבוז זמן ועדיף כבר לא לעשות את הבדיקה או לעשות בלי גודוליניום?
תודה רבה
והערכה!
 
ד''ר סוזנה הורוביץ  
18:26 13.12.09
1. לא מוכרת לי אף לא עבודה מדעית אחת, אשר במסגרתה הוכח כי חל שיפור במצב הלברום עקב השימוש ב- PRP.

2. גם לאחר הזרקה בוריד, הגדוליניום עובר דרך הכליות בדרכו לפינוי מהגוף. לדעתי, הנזק הכלייתי בהזרקה בוריד גדול יותר.
 
אייל
15:56 12.12.09
תודה רבה על תשובתך ד"ר הורוביץ!
אשמח לעוד קצת עזרה...

1. לגבי ה PRP אני מבין מדבריך שזה נסיוני. מצד שני אני לא רואה הרבה מה להפסיד מזה...
השאלה היא בהנחה, שזה אכן משפיע לחיוב על סחוסים וארתריטיס, אזי האם סביר שזה גם משפיע לחיוב על הלברום? ( הוא חלק מהסחוסים ואם זה עוזר לגיד/סחוס בברך האם סביר שזה יעזור גם במפרק הירך? )
2. לגבי ה MRI בפרק הירך לאיתור קרע בלברום. מסיבות של תפקודי כליות קצת פחות טובים מהנורמה, נאמר לי בעבר שאסור לי לעשות בדיקות עם יוד.לפיכך אמנע מחומר ניגוד זה.
לאור זאת, האם אין שום ערך ב MRI רגיל עם זריקת גודולינום בוריד לאבחון לברום ואימפינגמנט?
זה בזבוז זמן ועדיף כבר לא לעשות את הבדיקה או לעשות בלי גודוליניום?
תודה רבה
והערכה!
 
אייל
16:01 12.12.09
תודה רבה על תשובתך ד"ר הורוביץ!
אשמח לעוד קצת עזרה...

1. לגבי ה PRP אני מבין מדבריך שזה נסיוני. מצד שני אני לא רואה הרבה מה להפסיד מזה...
השאלה היא בהנחה, שזה אכן משפיע לחיוב על סחוסים וארתריטיס, אזי האם סביר שזה גם משפיע לחיוב על הלברום? ( הוא חלק מהסחוסים ואם זה עוזר לגיד/סחוס בברך האם סביר שזה יעזור גם במפרק הירך? )
2. לגבי ה MRI בפרק הירך לאיתור קרע בלברום. מסיבות של תפקודי כליות קצת פחות טובים מהנורמה, נאמר לי בעבר שאסור לי לעשות בדיקות עם יוד.לפיכך אמנע מחומר ניגוד זה.
לאור זאת, האם אין שום ערך ב MRI רגיל עם זריקת גודולינום בוריד לאבחון לברום ואימפינגמנט?
זה בזבוז זמן ועדיף כבר לא לעשות את הבדיקה או לעשות בלי גודוליניום?
תודה רבה
והערכה!
 
אייל
16:09 12.12.09
תודה רבה על תשובתך ד"ר הורוביץ!
אשמח לעוד קצת עזרה...

1. לגבי ה PRP אני מבין מדבריך שזה נסיוני. מצד שני אני לא רואה הרבה מה להפסיד מזה...
השאלה היא בהנחה, שזה אכן משפיע לחיוב על סחוסים וארתריטיס, אזי האם סביר שזה גם משפיע לחיוב על הלברום? ( הוא חלק מהסחוסים ואם זה עוזר לגיד/סחוס בברך האם סביר שזה יעזור גם במפרק הירך? )
2. לגבי ה MRI בפרק הירך לאיתור קרע בלברום. מסיבות של תפקודי כליות קצת פחות טובים מהנורמה, נאמר לי בעבר שאסור לי לעשות בדיקות עם יוד.לפיכך אמנע מחומר ניגוד זה.
לאור זאת, האם אין שום ערך ב MRI רגיל עם זריקת גודולינום בוריד לאבחון לברום ואימפינגמנט?
זה בזבוז זמן ועדיף כבר לא לעשות את הבדיקה או לעשות בלי גודוליניום?
תודה רבה
והערכה!
 
אייל
16:09 12.12.09
תודה רבה על תשובתך ד"ר הורוביץ!
אשמח לעוד קצת עזרה...

1. לגבי ה PRP אני מבין מדבריך שזה נסיוני. מצד שני אני לא רואה הרבה מה להפסיד מזה...
השאלה היא בהנחה, שזה אכן משפיע לחיוב על סחוסים וארתריטיס, אזי האם סביר שזה גם משפיע לחיוב על הלברום? ( הוא חלק מהסחוסים ואם זה עוזר לגיד/סחוס בברך האם סביר שזה יעזור גם במפרק הירך? )
2. לגבי ה MRI בפרק הירך לאיתור קרע בלברום. מסיבות של תפקודי כליות קצת פחות טובים מהנורמה, נאמר לי בעבר שאסור לי לעשות בדיקות עם יוד.לפיכך אמנע מחומר ניגוד זה.
לאור זאת, האם אין שום ערך ב MRI רגיל עם זריקת גודולינום בוריד לאבחון לברום ואימפינגמנט?
זה בזבוז זמן ועדיף כבר לא לעשות את הבדיקה או לעשות בלי גודוליניום?
תודה רבה
והערכה!
 
אייל
16:10 12.12.09
תודה רבה על תשובתך ד"ר הורוביץ!
אשמח לעוד קצת עזרה...

1. לגבי ה PRP אני מבין מדבריך שזה נסיוני. מצד שני אני לא רואה הרבה מה להפסיד מזה...
השאלה היא בהנחה, שזה אכן משפיע לחיוב על סחוסים וארתריטיס, אזי האם סביר שזה גם משפיע לחיוב על הלברום? ( הוא חלק מהסחוסים ואם זה עוזר לגיד/סחוס בברך האם סביר שזה יעזור גם במפרק הירך? )
2. לגבי ה MRI בפרק הירך לאיתור קרע בלברום. מסיבות של תפקודי כליות קצת פחות טובים מהנורמה, נאמר לי בעבר שאסור לי לעשות בדיקות עם יוד.לפיכך אמנע מחומר ניגוד זה.
לאור זאת, האם אין שום ערך ב MRI רגיל עם זריקת גודולינום בוריד לאבחון לברום ואימפינגמנט?
זה בזבוז זמן ועדיף כבר לא לעשות את הבדיקה או לעשות בלי גודוליניום?
תודה רבה
והערכה!
לפני כשנה בעקבות כאבים במפרק הירך לאחר פעילות גופנית , אובחנה אצלי שחיקה במפרק הירך .לאחר בדיקת האפשרויות השונות בחרתי בתוסף של מגה גלופלקס ובמקביל הפסקתי לקחת תרופה להורדת כולסטרול שפגעה במפרק (רמת הכולסטרול היתה קצת מעל הנורמה) .בנוסף התחלתי ללכת יחף על שפת הים על החול הרך בלבד .התוצאות היו מפתיעות . אני יכול ללכת שעה ללא בעיה , אני לא לוקח תרופות נגד כאבים ואני מתפקד כמעט כמו פעם .נראה לי שהליכה זו הינה תחליף לנעליים מיוחדות שמיועדות ליצור חוסר איזון וחיזוק השרירים . האם יש איזשהו נסיון בפתרון מסוג זה .ומה דעתכם על כך .
 
ד''ר אליהו ליברטי  
13:00 13.12.09
אם האמצעים הפשוטים יחסית בהם אתה נוקט עוזרים לך אז אשריך וכנראה הבעיה לא גדולה. לתשובה ספציפית יותר עליך להיבדק כמו שצריך, לדעת מה גילך, לראות צילומים, לבדוק מה ההגבלות בתנועת המפרק אם קיימות בכלל וכו'. אינני חושב שבמקרה זה הליכה על חול היא תרגיל שיקומי המוסיף לבריאות המפרק. שמור על פעילות יומיומית רגילה, זה צריך להספיק.
עברתי ניתוח שיחזור רצועה צולבת לפני כ25 שנים. בשנתיים האחרונות אני סובל משחיקה קשה בסחוסים ואיני יכול לעסוק בספורט. האם ניתן לבצע פעילויות ספורט כמו ריצה או סקי עם ברך מושתלת?
 
ד''ר סוזנה הורוביץ  
14:42 12.12.09
ריצה אינה מומלצת עם משתל עם ברך.
אם אתה גולש סקי מיומן (ולא רק גולש של "שבוע בשנה"), ניתן להמשיך בפעילות זו.
אימי בת 80, עם כאבים של שנים במפרך ירך. בצילומי אגן ומפרקי אגן ובצילומי עמוד שדרה הכל תקין וכך גם בדיקת נוירולוג.
אורטופד שמומחיותו עמוד השדרה היפנה למרפאת כאב בהדסה לקבלת זריקה בעמוד השדרה לצורך טיפול בכאב הנ"ל.
השאלה: האם אין שום חשש שזריקה כזו תעשה נזק, שהרי מדובר בחוט השדרה. תודה
 
ד''ר סוזנה הורוביץ  
08:46 11.12.09
כל פרוצדורה רפואית כרוכה בסיכון, אלא שהסיכון במקרה זה הינו מזערי.
הזריקה שניתנת אינה חודרת את המעטפת של עמוד השדרה, ולכן הסיכון שהיא תפגע בחוט השדרה הינו כה נמוך.
אהלן

היום אני בן 17, תלמיד י'ב מתמיין לצבא כמו כולם

יש לי פרופיל 97 עם סעיף ראיה, פרקתי את הברך שלי פעמיים ברצף (בהפרש של חודש) לאחר הבדיקות הרפואיות שדרכם סוכמים את הפרופיל

אני כרגע מתמיין לטייס, עברתי את כל המבחנים, נשאר לי לעבור בדיקה רפואית

העיניים שלי מספיק כשירות (לפי רופא) להיות טייס או נווט, אבל הם ביקשו ממני לראות אורטופד צבאי כדי שיתן לי אישור סופי שאני כשיר

אני כבר מעל שנה עם ברך במצב טוב, לא פרקתי אותה מאז, מתאמן פעמיים בשבוע בכושר קרבי ורץ פעם בשבוע כ10-15 ק"מ

הייתי רוצה לדעת, מה הסיכויים שלי לעבור את הרופא? ואם יש כאן רופאי ברכיים שיכולים לתאם איתי פגישה ולבדוק את הברך שלי ולתת לי הערכה מה הסיכויים לעבור?

אם יש כאן אורטופד רפואי תעופתי או אורטופד צבאי לשעבר - הייתי שמח אם תשאירו את המספר שלכם ואחזור אליכם בהקדם!! אני רוצה להגיע מוכן לבדיקה עם האורטופד הצבאי כדי שהוא לא ינפה אותי עקב חפיפניקיות רגילה של הצבא

תודה מראש
 
ד''ר אליהו ליברטי  
22:23 09.12.09
שאלת "האם יש כאן אורטופד רפואי תעופתי או אורטופד צבאי לשעבר" אם " כאן" פרושו בארץ, אז יש אורטופדים רבים העונים על חלק או כל דרישותיך. אם "כאן" פרושו בין מנהלי הפורום אז אוכל להעיד על ד"ר הורוביץ שהיא רופאה מנוסה מאד שבמסגרת עבודתה בתל השומר היא מטפלת ומנתחת חיילים רבים ומודעת לדרישות ולתנאים המיוחדים של החיילים הקרביים. באשר לעברה הצבאי אינני יודע פרטים.

באשר לי - בשנות עבודתי הרבות בתל השומר טיפלתי וניתחתי חיילים רבים בדומה לד"ר הורוביץ. בנוסף לעבודתי כאורטופד אני רופא תעופתי מורשה מטעם רשות התעופה בישראל. במסגרת זו אני מבצע בדיקות תקופתיות לטייסים אזרחיים לצורך חידוש תוקף רשיון הטיס שלהם. בצבא במילואים הייתי הרופא האורטופד של הגיבושים לטייס ורופא מוטס לצורך פינוי אווירי של פצועים.

אין כל בטחון שההערכה שתקבל מד"ר סוזנה הורוביץ או ממני לגבי סכוייך לעבור את המבדקים הרפואיים תהיה בהכרח נכונה. הדבר תלוי בגורמים רבים כמו מי הרופא שיבדוק אותך בצבא, מה נסיונו בתחום הברכיים, כמה מועמדים יש באותו מחזור, מה הבצועים שלך בתחומים אחרים כמו ביצועיך הגופניים והמנטליים בגיבוש ועוד ועוד, מאחל לך הצלחה - ד"ר ליברטי
 
יוני
10:49 09.12.09
שלום,
אני בן 24, סובל מכאבים בברך שמאל מזה מספר שנים. הכאבים באים והולכים, ולפעמים הם ממש חזקים.
בבדיקת מיפוי עצמות + SPECT שעשיתי נמצא:
"המיפוי הדגים קליטת יתר קלה בברך. אין עדות על קיום נזק מניסקיאלי. לא הודגמו ממצאים פתלוגיים נוספים."

בבדיקת MRI שאת תוצאותיו קבלתי זה עתה נכתב:
הודגמו אותות תקינים ממח העצם, ללא עדות לשברים בצקות או אוסטיאונקרוזיס.
הסחוס הפירקי מודגם תקין.
הרצועות הצולבות והרצועות הקולטרליות הודגמו תקינות.
מודגם אות חריג הוריזונטלי בקרן האחורית של המניסקוס המדיאלי שאינו מערב את המשטח הפרקי התחתון
ומתאים לשינויים עקב וסקולריזציה האופיינית לגילו הצעיר.
המניסקוס הלטרלי מודגם תקין.
המנגנון המיישר מודגם תקין.
סחוס הפיקה שמור.
הודגם נוזל תוך פירקי בכמות פיזיולוגית , ללא עדות ליצירת ציסטה פופליטיאלית .
סיכום: ללא ממצא חריג משמעותי.

שאלתי היא: מהו מקור הכאפשרי של הכאבים, והאם ייתכן כי סחוס פיקת הברך פגועה, כפי שפעם שיער רופא שבדק אותי, והאם ייתכן כי הכאבים נובעים מהגב התחתון. ולסיום, מהו השלב הבא לפיתרון הבעיה.

תודה מראש,
יוני
 
ד''ר אליהו ליברטי  
21:57 09.12.09
השלב הבא (שאולי היה צריך להיות השלב הראשון) הוא להיבדק ע"י אוטופד מומחה לברכיים. ברר בקופה לה אתה שייך מי יועץ הברכיים שלהם ופנה אליו. הבדיקות שבצעת הן בסך הכל תקינות אך אין תחליף לבדיקה הידנית על ידי אורטופד מנוסה.
 
שלי
20:05 07.12.09
היי,
לפני חודשיים וחצי ילדתי את ביתי הבכורה, ומאז, אני מניחה שבשל ההתרוממויות הרבות כשהיא עליי, הברכיים שלי מאד מאד כואבות. לפני ההריון לא סבלתי משום בעיות אורטופדיות ורצתי 3 פעמים בשבוע. מאז הלידה, אני לא מסוגלת לרוץ מאחר שהכאבים מאד מטרידים ואני חוששת לגרופ נזק רציני אם אאמץ את הברכיים. מה דרך הטיפול בעניין? הרי אין ספק שאמשיך להרים אותה- אבל אני באמת לא רוצה להפסיק בפעילות גופנית שפעם היתה חלק מאד משמעותי משגרת היום-יום שלי...
מודה מאד מאד לעזרתכם...
שלי
 
ד''ר אליהו ליברטי  
14:34 08.12.09
ראשית יש לדעת מה סיבת הכאבים בברכיים ולאחר מכן להציע טיפול. כרגע אין לי אבחנה שעל פיה אציע לך טיפול. כדאי ליצור קשר עם אורטופד שעיסוקו המרכזי הו מפרק הברך ןלנהוג כעצתו.
 
אליהו
18:54 07.12.09
שלום אני חייל בן 19 וסובל מכאבים בשני הברכיים,
כאבים אלו מתבטאים בהליכה שגרתית במאמץ במנוחה , ובפתאומיות.
לאחר בדיקת הMRI קיבלתי תשובה מבית החולים והיא כזאת :

ברך שמאלית:

מודגם אות חריג הוריזונטלי בקרן האחורית של המניסקוס המדיאלי שאינו מערב את המשטח הפרקי התחתון.

הודגם נוזל תוך פירקי בכמות פיזיולוגית , ללא עדות ליצירת ציסטה פופליטיאלית .
קדמית למרווח הטיביו פיבולרי מודגם כיס נוזל מנורתק בקוטר 1.1 ס"מ במישור הצדדי פנימי ובגובה 5.4 ס"מ,
יתכן ציסטה גנגליונית. דרוש המשך מעקב.

ברך ימנית:

הודגם נוזל תוך פירקי בכמות פיזיולוגית , ציסטה פופליטיאלית זעירה בקוטר כ- 1 ס"מ.


אשמח לעזרה בפענוח הממצאים כי בינתיים בצבא אני לא מקבל רופא.
תודה.
 
ד''ר אליהו ליברטי  
14:31 08.12.09
הממצאים בבדיקה אינם מראים ממצא חריג מיוחד המחייב טיפול ניתוחי. בקש מרופא הבסיס שלך שישלח אותך לבדיקה במרפאת הברכיים או בסף הרופא או ב- 542, הבדיקה הידנית שלמומחה לברכיים חשובה יותר מבדיקת MRI לצורך החלטנ על הטיפול הטוב ביותר המומלץ עבורך
שלום , יש לי בעיה קצת מורכבת שיכולה להשפיע מאד על השירות הצבאי שלי ורציתי להיוועץ בכם. אני לא מצפה לשום תשובה חד משמעית אלא רק לדעה מקצועית, אך בכל זאת חשוב לי להציג את כל הסיפור. אז ככה:
התגייסתי לפני ארבעה חודשים לצנחנים עם כאבים בברך שמאל כתוצאה מנפילה מסוימת שבה הופעיל המון לחץ (המשקל שלי ושל עוד בן אדם) על הברך כתוצאה מנחיתה לא טובה. הייתי במנוחה רב הזמן בטירונות (כמה שאפשר כמובן - פטור ממסעות וריצות) . הייתי אצל אורטופד רגע לפני הגיוס והוא הבטיח לי שזה יעבור לאחר כחודש (ללא הבחנה ...) בזמן הטירונות נשחלתי לרופא שהמליץ על פיזיותרפיה. במהלך 3 שבועות בערך הייתי מטופל בפיזיוטרפיה בבסיס. לא היה שיפור. לאחר חודש וחצי מרגע הפציעה יצאתי לקורס שלא כולל הרבה פעילות גופנית ולאחר כחודשיים של מאמץ מועט חל שיפור במצבי. במהלך הקורס עשיתי בדיקות נוספות - אולטראסאונד ומיפוי עצמות. ההבחנה במיפוי הייתה להלן : "לא ניתן לשלול פגיעה במינסקוס המדיאלי בברך שמאל"
ועכשיו , כעבור יותר מארבעה חודשים מאז הפציעה לאחר שכבר היה שיפור מסויים הכאבים חזרו.
בקרוב הקורס מסתיים ואני עתיד לשוב לפעילות מאד אינטסיבית. אני מאד רוצה לחזור לשרות ביחידה שלי אבל מצד שני אני לא רוצה לפגוע בעצמי לצמיתות. השאלה שלי היא מה דעתכם על המקרה - הכאבים שנמשכים כ"כ הרבה זמן, האם יש צורך בMRI , מה הסיכויים שלי לחזור לשירות קרבי, האם זה סיכון שכדאי לקחת במצבי.
תודה מראש.
 
ד''ר אליהו ליברטי  
14:22 08.12.09
העצה הטובה ביותר עבורך היא להגיע למרפאת הברכיים בבית חולים אסף הרופא, תוכל לקבל הפנייה מרופא הבסיס אצליך, נדמה לי שרופא שלהם גם רואה חיילים במרפאת המומחים הצבאית 542, הבדיקה הידנית חשובה אף יותר מבדיקת MRI, בכללי ייתכן שתצטרך להגיע לניתוח ארטרוסקופיה במידה וגם הבדיקה הידנית תעלה חשד לקרע במניסקוס.
 
יעל
14:39 04.12.09
אני בקרוב מתגייסת לצבא.פניתי לאותופד לפני כמה ימים במכיוון שהברכיים שלי החלו להיחלש בזמן האחרון-הרגשה שהברכיים לא סוחבות בהליכה,בעת התכופות\התרוממות ובריצה בעיקר,ובנוסף לזה גם כאבים לאחר מאמץ. האורתופד אמר שיש לי צורה מסויימת בברכיים (הן נוטות החוצה או משהו כזה) שגורמת לפיקה להילחץ החוצה ובכלל לעומס יותר מהרגיל (למרות זאת,צילום הרנטגן הראה שהפיקה עוד במקום). הוא המליץ לי על מגני ברכיים מסוג גנוטריין P3 ללבישה בזמן הריצה (אני רצה 5-6 ק"מ כמה פעמים בשבוע) אבל הם מאוד יקרים ומאוד מגושמים אז אני נורא לא בטוחה אם באמת לרכוש אותם. בחנות אמרו לי שהם יותר מדי מאסיביים בשבילי והתפלאו שהרופא רשם לי דווקא אותם והמליצו לי לקנות את הגנוטריין הרגילים שההשתתפות של קופה"ח הרבה יותר גבוהה בהם (60 ש"ח לעומת 500 לאחר ההשתתפות).
יש לי בעצם 2 שאלות: עד כמה יעילים המגיני ברכיים האלה באמת? האם ההוצאה שווה את זה? ואם הרופא רשם לי את הP3,הגנוטריין הרגילים יעזרו לי במשהו?
 
ד''ר סוזנה הורוביץ  
15:02 04.12.09
ברכיות גנוטריין P3 מונעות תזוזה חיצונית של הפיקות בברכיים.
יתכן שגם ברכיות גנוטריין רגילות יספיקו לך, אך זאת ניתן לקבוע רק בזמן בדיקתה גופנית של הברכיים.
 
ניר
14:22 04.12.09

שלום,
עוד לפני גיוסי לצה"ל לקחתי חלק באמון לכושר קרבי. האימונים כללו ריצה וסטים של שכיבות סמיכה מתח מקבילים ובטן. לאחר שהשתחררתי המשכתי כרגיל עם האימונים וכך היה במשך כשלוש שנים לאחר השחרור.
לאחרונה, התחלתי לחוש כאבים בכתפיים ולכן (כמו שנהגתי תמיד) הפסקתי את האימונים למספר ימים וחזרתי בשנית לבצע אותם. (במהלך השירות היינו עושים כל יום סטים של מתח מקבילים ושכיבות סמיכה והמשכתי עם זה גם לאחר השחרור). אבל הפעם הכאבים לא נעלמו. אני סובל מהם כבר מספר חודשים - חל שיפור בעוצמה של הכאב אבל אני עדיין לא מסוגל לחזור לשגרת אימונים.
השאלה שלי היא מה ניתן לעשות עם המצב?
כבר שנים שהייתי בשגרת אימונים ועכשיו כתוצאה מההפסקה אני מתחיל לעלות במשקל. ניסיתי שחיה אבל גם במהלך השחיה הכתפיים הציקו.
הכאב הוא לא קבוע - הוא יותר מגביל את תנועותיי - רק במהלך אותן תנועות הכאב מורגש באופן פתאומי. הכאב מורגש באופן הכי אינטנסיבי כאשר אני מבצע שכיבת סמיכה.

בתודה מראש,
ניר.
 
ד''ר סוזנה הורוביץ  
14:57 04.12.09
על מנת להרגיע כאבים בכתפיים, אשר נוצרו עקב עומס יתר, יש צורך בהפסקה של חודש מפעילות מאומצת, כמו שכיבות שמיכה או הרמת משקל מעל גובה הכתפיים.
השחיה מומלצת, אבל בעיקר שחיית חזה.
לגבי משקלך, אני ממליצה לך להגביל את כמות האוכל בתקופה של הירידה בפעילות הגופנית.
 
ניר
23:44 04.12.09
הרבה תודה לך.

ניר
+ הוספת הודעה
   1 ...  67  68  69  70  71  72  73  74  75  ...  97  
 חיפוש בפורום זה
המידע באתר אינו מהווה תחליף להתייעצות עם גורם מקצועי והינו בהתאם לתנאי השימוש
מנהלהודעה מקוריתתגובהללא תוכןהודעה חדשההודעה עם תמונההודעה עם וידאו
תגיות
בעיות מפרקים   החלפת מפרק הירך   ניתוחי ברך   פגיעות ספורט   סחוס   בעיות ברכיים   קרע במיניסקוס   ארטוסקופיה   שחזור רצועות
RSS RSS פורום בעיות מפרקים, החלפת מפרק, בעיות ברכיים