בריאות, רפואה
מאמרים | פורומים | קהילות | רופאים  
  חיפוש במאמרים  
הריון ולידהדיאטה, תזונהתרופות, ויטמיניםעיניים, משקפייםניתוחים פלסטייםרפואה משלימהקוסמטיקה, איפורעיצוב שיערפסיכולוגיהאורטופדיה
 
מין, יחסים, זוגיותכושר גופנירפואת שינייםרפואת ילדיםלב, כלי דםעזרה ראשונהמחלות, טיפוליםגיל הזהבחוק משפט, ביטוחמתכוני בריאות
 בריאות ראשי»פורומים»פורומים אורתופדיה, בריאות השלד»פורום בעיות מפרקים, החלפת מפרק, בעיות ברכיים
הוסף למועדפים 
פורומים רפואיים
 

פורום בעיות מפרקים, החלפת מפרק, בעיות ברכיים עמוד 76

פורום בעיות מפרקים-החלפת מפרק-בעיות ברכיים נועד לעזור לסובלים מבעיות אורתופדיות, מחלות של מפרק הברך, מפרק הירך וקרסול. ניתן לשאול על: בעיות מפרקים, בעיות ברכיים, החלפת מפרק עוסק בכל מה שקשור בניתוחי ברך,פגיעות ספורט, ארטוסקופיה ועוד
מנהלי פורום בעיות מפרקים, החלפת מפרק, בעיות ברכיים:
ד''ר סוזנה הורוביץ
לפרטים נוספים
ד''ר אליהו ליברטי
לפרטים נוספים
עברתי ניתוח שיחזור רצועה צולבת לפני כ25 שנים. בשנתיים האחרונות אני סובל משחיקה קשה בסחוסים ואיני יכול לעסוק בספורט. האם ניתן לבצע פעילויות ספורט כמו ריצה או סקי עם ברך מושתלת?
 
ד''ר סוזנה הורוביץ  
14:42 12.12.09
ריצה אינה מומלצת עם משתל עם ברך.
אם אתה גולש סקי מיומן (ולא רק גולש של "שבוע בשנה"), ניתן להמשיך בפעילות זו.
אימי בת 80, עם כאבים של שנים במפרך ירך. בצילומי אגן ומפרקי אגן ובצילומי עמוד שדרה הכל תקין וכך גם בדיקת נוירולוג.
אורטופד שמומחיותו עמוד השדרה היפנה למרפאת כאב בהדסה לקבלת זריקה בעמוד השדרה לצורך טיפול בכאב הנ"ל.
השאלה: האם אין שום חשש שזריקה כזו תעשה נזק, שהרי מדובר בחוט השדרה. תודה
 
ד''ר סוזנה הורוביץ  
08:46 11.12.09
כל פרוצדורה רפואית כרוכה בסיכון, אלא שהסיכון במקרה זה הינו מזערי.
הזריקה שניתנת אינה חודרת את המעטפת של עמוד השדרה, ולכן הסיכון שהיא תפגע בחוט השדרה הינו כה נמוך.
אהלן

היום אני בן 17, תלמיד י'ב מתמיין לצבא כמו כולם

יש לי פרופיל 97 עם סעיף ראיה, פרקתי את הברך שלי פעמיים ברצף (בהפרש של חודש) לאחר הבדיקות הרפואיות שדרכם סוכמים את הפרופיל

אני כרגע מתמיין לטייס, עברתי את כל המבחנים, נשאר לי לעבור בדיקה רפואית

העיניים שלי מספיק כשירות (לפי רופא) להיות טייס או נווט, אבל הם ביקשו ממני לראות אורטופד צבאי כדי שיתן לי אישור סופי שאני כשיר

אני כבר מעל שנה עם ברך במצב טוב, לא פרקתי אותה מאז, מתאמן פעמיים בשבוע בכושר קרבי ורץ פעם בשבוע כ10-15 ק"מ

הייתי רוצה לדעת, מה הסיכויים שלי לעבור את הרופא? ואם יש כאן רופאי ברכיים שיכולים לתאם איתי פגישה ולבדוק את הברך שלי ולתת לי הערכה מה הסיכויים לעבור?

אם יש כאן אורטופד רפואי תעופתי או אורטופד צבאי לשעבר - הייתי שמח אם תשאירו את המספר שלכם ואחזור אליכם בהקדם!! אני רוצה להגיע מוכן לבדיקה עם האורטופד הצבאי כדי שהוא לא ינפה אותי עקב חפיפניקיות רגילה של הצבא

תודה מראש
 
ד''ר אליהו ליברטי  
22:23 09.12.09
שאלת "האם יש כאן אורטופד רפואי תעופתי או אורטופד צבאי לשעבר" אם " כאן" פרושו בארץ, אז יש אורטופדים רבים העונים על חלק או כל דרישותיך. אם "כאן" פרושו בין מנהלי הפורום אז אוכל להעיד על ד"ר הורוביץ שהיא רופאה מנוסה מאד שבמסגרת עבודתה בתל השומר היא מטפלת ומנתחת חיילים רבים ומודעת לדרישות ולתנאים המיוחדים של החיילים הקרביים. באשר לעברה הצבאי אינני יודע פרטים.

באשר לי - בשנות עבודתי הרבות בתל השומר טיפלתי וניתחתי חיילים רבים בדומה לד"ר הורוביץ. בנוסף לעבודתי כאורטופד אני רופא תעופתי מורשה מטעם רשות התעופה בישראל. במסגרת זו אני מבצע בדיקות תקופתיות לטייסים אזרחיים לצורך חידוש תוקף רשיון הטיס שלהם. בצבא במילואים הייתי הרופא האורטופד של הגיבושים לטייס ורופא מוטס לצורך פינוי אווירי של פצועים.

אין כל בטחון שההערכה שתקבל מד"ר סוזנה הורוביץ או ממני לגבי סכוייך לעבור את המבדקים הרפואיים תהיה בהכרח נכונה. הדבר תלוי בגורמים רבים כמו מי הרופא שיבדוק אותך בצבא, מה נסיונו בתחום הברכיים, כמה מועמדים יש באותו מחזור, מה הבצועים שלך בתחומים אחרים כמו ביצועיך הגופניים והמנטליים בגיבוש ועוד ועוד, מאחל לך הצלחה - ד"ר ליברטי
 
יוני
10:49 09.12.09
שלום,
אני בן 24, סובל מכאבים בברך שמאל מזה מספר שנים. הכאבים באים והולכים, ולפעמים הם ממש חזקים.
בבדיקת מיפוי עצמות + SPECT שעשיתי נמצא:
"המיפוי הדגים קליטת יתר קלה בברך. אין עדות על קיום נזק מניסקיאלי. לא הודגמו ממצאים פתלוגיים נוספים."

בבדיקת MRI שאת תוצאותיו קבלתי זה עתה נכתב:
הודגמו אותות תקינים ממח העצם, ללא עדות לשברים בצקות או אוסטיאונקרוזיס.
הסחוס הפירקי מודגם תקין.
הרצועות הצולבות והרצועות הקולטרליות הודגמו תקינות.
מודגם אות חריג הוריזונטלי בקרן האחורית של המניסקוס המדיאלי שאינו מערב את המשטח הפרקי התחתון
ומתאים לשינויים עקב וסקולריזציה האופיינית לגילו הצעיר.
המניסקוס הלטרלי מודגם תקין.
המנגנון המיישר מודגם תקין.
סחוס הפיקה שמור.
הודגם נוזל תוך פירקי בכמות פיזיולוגית , ללא עדות ליצירת ציסטה פופליטיאלית .
סיכום: ללא ממצא חריג משמעותי.

שאלתי היא: מהו מקור הכאפשרי של הכאבים, והאם ייתכן כי סחוס פיקת הברך פגועה, כפי שפעם שיער רופא שבדק אותי, והאם ייתכן כי הכאבים נובעים מהגב התחתון. ולסיום, מהו השלב הבא לפיתרון הבעיה.

תודה מראש,
יוני
 
ד''ר אליהו ליברטי  
21:57 09.12.09
השלב הבא (שאולי היה צריך להיות השלב הראשון) הוא להיבדק ע"י אוטופד מומחה לברכיים. ברר בקופה לה אתה שייך מי יועץ הברכיים שלהם ופנה אליו. הבדיקות שבצעת הן בסך הכל תקינות אך אין תחליף לבדיקה הידנית על ידי אורטופד מנוסה.
 
שלי
20:05 07.12.09
היי,
לפני חודשיים וחצי ילדתי את ביתי הבכורה, ומאז, אני מניחה שבשל ההתרוממויות הרבות כשהיא עליי, הברכיים שלי מאד מאד כואבות. לפני ההריון לא סבלתי משום בעיות אורטופדיות ורצתי 3 פעמים בשבוע. מאז הלידה, אני לא מסוגלת לרוץ מאחר שהכאבים מאד מטרידים ואני חוששת לגרופ נזק רציני אם אאמץ את הברכיים. מה דרך הטיפול בעניין? הרי אין ספק שאמשיך להרים אותה- אבל אני באמת לא רוצה להפסיק בפעילות גופנית שפעם היתה חלק מאד משמעותי משגרת היום-יום שלי...
מודה מאד מאד לעזרתכם...
שלי
 
ד''ר אליהו ליברטי  
14:34 08.12.09
ראשית יש לדעת מה סיבת הכאבים בברכיים ולאחר מכן להציע טיפול. כרגע אין לי אבחנה שעל פיה אציע לך טיפול. כדאי ליצור קשר עם אורטופד שעיסוקו המרכזי הו מפרק הברך ןלנהוג כעצתו.
 
אליהו
18:54 07.12.09
שלום אני חייל בן 19 וסובל מכאבים בשני הברכיים,
כאבים אלו מתבטאים בהליכה שגרתית במאמץ במנוחה , ובפתאומיות.
לאחר בדיקת הMRI קיבלתי תשובה מבית החולים והיא כזאת :

ברך שמאלית:

מודגם אות חריג הוריזונטלי בקרן האחורית של המניסקוס המדיאלי שאינו מערב את המשטח הפרקי התחתון.

הודגם נוזל תוך פירקי בכמות פיזיולוגית , ללא עדות ליצירת ציסטה פופליטיאלית .
קדמית למרווח הטיביו פיבולרי מודגם כיס נוזל מנורתק בקוטר 1.1 ס"מ במישור הצדדי פנימי ובגובה 5.4 ס"מ,
יתכן ציסטה גנגליונית. דרוש המשך מעקב.

ברך ימנית:

הודגם נוזל תוך פירקי בכמות פיזיולוגית , ציסטה פופליטיאלית זעירה בקוטר כ- 1 ס"מ.


אשמח לעזרה בפענוח הממצאים כי בינתיים בצבא אני לא מקבל רופא.
תודה.
 
ד''ר אליהו ליברטי  
14:31 08.12.09
הממצאים בבדיקה אינם מראים ממצא חריג מיוחד המחייב טיפול ניתוחי. בקש מרופא הבסיס שלך שישלח אותך לבדיקה במרפאת הברכיים או בסף הרופא או ב- 542, הבדיקה הידנית שלמומחה לברכיים חשובה יותר מבדיקת MRI לצורך החלטנ על הטיפול הטוב ביותר המומלץ עבורך
שלום , יש לי בעיה קצת מורכבת שיכולה להשפיע מאד על השירות הצבאי שלי ורציתי להיוועץ בכם. אני לא מצפה לשום תשובה חד משמעית אלא רק לדעה מקצועית, אך בכל זאת חשוב לי להציג את כל הסיפור. אז ככה:
התגייסתי לפני ארבעה חודשים לצנחנים עם כאבים בברך שמאל כתוצאה מנפילה מסוימת שבה הופעיל המון לחץ (המשקל שלי ושל עוד בן אדם) על הברך כתוצאה מנחיתה לא טובה. הייתי במנוחה רב הזמן בטירונות (כמה שאפשר כמובן - פטור ממסעות וריצות) . הייתי אצל אורטופד רגע לפני הגיוס והוא הבטיח לי שזה יעבור לאחר כחודש (ללא הבחנה ...) בזמן הטירונות נשחלתי לרופא שהמליץ על פיזיותרפיה. במהלך 3 שבועות בערך הייתי מטופל בפיזיוטרפיה בבסיס. לא היה שיפור. לאחר חודש וחצי מרגע הפציעה יצאתי לקורס שלא כולל הרבה פעילות גופנית ולאחר כחודשיים של מאמץ מועט חל שיפור במצבי. במהלך הקורס עשיתי בדיקות נוספות - אולטראסאונד ומיפוי עצמות. ההבחנה במיפוי הייתה להלן : "לא ניתן לשלול פגיעה במינסקוס המדיאלי בברך שמאל"
ועכשיו , כעבור יותר מארבעה חודשים מאז הפציעה לאחר שכבר היה שיפור מסויים הכאבים חזרו.
בקרוב הקורס מסתיים ואני עתיד לשוב לפעילות מאד אינטסיבית. אני מאד רוצה לחזור לשרות ביחידה שלי אבל מצד שני אני לא רוצה לפגוע בעצמי לצמיתות. השאלה שלי היא מה דעתכם על המקרה - הכאבים שנמשכים כ"כ הרבה זמן, האם יש צורך בMRI , מה הסיכויים שלי לחזור לשירות קרבי, האם זה סיכון שכדאי לקחת במצבי.
תודה מראש.
 
ד''ר אליהו ליברטי  
14:22 08.12.09
העצה הטובה ביותר עבורך היא להגיע למרפאת הברכיים בבית חולים אסף הרופא, תוכל לקבל הפנייה מרופא הבסיס אצליך, נדמה לי שרופא שלהם גם רואה חיילים במרפאת המומחים הצבאית 542, הבדיקה הידנית חשובה אף יותר מבדיקת MRI, בכללי ייתכן שתצטרך להגיע לניתוח ארטרוסקופיה במידה וגם הבדיקה הידנית תעלה חשד לקרע במניסקוס.
 
ניר
14:22 04.12.09

שלום,
עוד לפני גיוסי לצה"ל לקחתי חלק באמון לכושר קרבי. האימונים כללו ריצה וסטים של שכיבות סמיכה מתח מקבילים ובטן. לאחר שהשתחררתי המשכתי כרגיל עם האימונים וכך היה במשך כשלוש שנים לאחר השחרור.
לאחרונה, התחלתי לחוש כאבים בכתפיים ולכן (כמו שנהגתי תמיד) הפסקתי את האימונים למספר ימים וחזרתי בשנית לבצע אותם. (במהלך השירות היינו עושים כל יום סטים של מתח מקבילים ושכיבות סמיכה והמשכתי עם זה גם לאחר השחרור). אבל הפעם הכאבים לא נעלמו. אני סובל מהם כבר מספר חודשים - חל שיפור בעוצמה של הכאב אבל אני עדיין לא מסוגל לחזור לשגרת אימונים.
השאלה שלי היא מה ניתן לעשות עם המצב?
כבר שנים שהייתי בשגרת אימונים ועכשיו כתוצאה מההפסקה אני מתחיל לעלות במשקל. ניסיתי שחיה אבל גם במהלך השחיה הכתפיים הציקו.
הכאב הוא לא קבוע - הוא יותר מגביל את תנועותיי - רק במהלך אותן תנועות הכאב מורגש באופן פתאומי. הכאב מורגש באופן הכי אינטנסיבי כאשר אני מבצע שכיבת סמיכה.

בתודה מראש,
ניר.
 
ד''ר סוזנה הורוביץ  
14:57 04.12.09
על מנת להרגיע כאבים בכתפיים, אשר נוצרו עקב עומס יתר, יש צורך בהפסקה של חודש מפעילות מאומצת, כמו שכיבות שמיכה או הרמת משקל מעל גובה הכתפיים.
השחיה מומלצת, אבל בעיקר שחיית חזה.
לגבי משקלך, אני ממליצה לך להגביל את כמות האוכל בתקופה של הירידה בפעילות הגופנית.
 
ניר
23:44 04.12.09
הרבה תודה לך.

ניר
 
יעל
14:39 04.12.09
אני בקרוב מתגייסת לצבא.פניתי לאותופד לפני כמה ימים במכיוון שהברכיים שלי החלו להיחלש בזמן האחרון-הרגשה שהברכיים לא סוחבות בהליכה,בעת התכופות\התרוממות ובריצה בעיקר,ובנוסף לזה גם כאבים לאחר מאמץ. האורתופד אמר שיש לי צורה מסויימת בברכיים (הן נוטות החוצה או משהו כזה) שגורמת לפיקה להילחץ החוצה ובכלל לעומס יותר מהרגיל (למרות זאת,צילום הרנטגן הראה שהפיקה עוד במקום). הוא המליץ לי על מגני ברכיים מסוג גנוטריין P3 ללבישה בזמן הריצה (אני רצה 5-6 ק"מ כמה פעמים בשבוע) אבל הם מאוד יקרים ומאוד מגושמים אז אני נורא לא בטוחה אם באמת לרכוש אותם. בחנות אמרו לי שהם יותר מדי מאסיביים בשבילי והתפלאו שהרופא רשם לי דווקא אותם והמליצו לי לקנות את הגנוטריין הרגילים שההשתתפות של קופה"ח הרבה יותר גבוהה בהם (60 ש"ח לעומת 500 לאחר ההשתתפות).
יש לי בעצם 2 שאלות: עד כמה יעילים המגיני ברכיים האלה באמת? האם ההוצאה שווה את זה? ואם הרופא רשם לי את הP3,הגנוטריין הרגילים יעזרו לי במשהו?
 
ד''ר סוזנה הורוביץ  
15:02 04.12.09
ברכיות גנוטריין P3 מונעות תזוזה חיצונית של הפיקות בברכיים.
יתכן שגם ברכיות גנוטריין רגילות יספיקו לך, אך זאת ניתן לקבוע רק בזמן בדיקתה גופנית של הברכיים.
שלום . אני בן 26 ולפני כשנה וחצי עברתי ניתוח ACL עם שיחזור מלא של רצועה צולבת קדמית (הקרע היה מלא) . כחצי שנה לאחר הניתוח חזרתי לפעילות מלאה כולל משחק כדורגל וכו' . אבל לפני כ4 חודשים שוב נפצעתי באותה הברך מסוג אחר של פציעה.אחרי בדיקת MRI גילו אצלי קרע חלקי במיניסקוס. עוד שבוע וחצי אני הולך לעבור ניתוח נוסף. לפי סברים של הרופא המנתח יש שני אפשרויות .הראשונה שיחתכו חתיכה מהמיניסק במידה וקרע קטן ואפשרות שנייה ש אם יש חלק גדול שנקרע יחברו אותו חזרה אך רק במידה ויהיה אזור עשיר בדם באותו מקום . השאלה שלי אם המשך פעילות ספורטיבית ( בלי תנועות רוטציה) כמו ריצה ואופניים יעזרו לאותו אזור להיות עשיר בדם או שזה כלל לא תלוי בזה?
תודה מראש.
 
ד''ר סוזנה הורוביץ  
13:54 04.12.09
כלל לא תלוי בזה.
יכולת תפירת המניסקוס תלוי רק במיקום הקרע בתוך המניסקוס, ואין קשר לפעילותך היום.
אם הקרע נמצא קרוב לקופסית של הברך באזור שיש בו אספקה טובה של דם + החלק הקרוע במצב טוב יחסי ואינו מרוטש, אז ניתן לשקול ברצינות ביצוע תפירת החלק הקרוע.
 
בוהדנה איריס
23:27 02.12.09
שלום ד"ר ותודה מראש

לאחר בדיקת MRI נשלחה לי התוצאה ובסיכום נכתב שיש שינויים ניוונים מתקדמים יחסית לגיל עם זיזים צדדיים כמתואר ושינויים בסחוסים וכי קיים חשד בלבד לפרגמנט חופשי, לקורלציה קלינית ורנטגנית, כאשר באבחנה מבדלת זיז גרמי גדול בולט אנטרו-מדיאלית.עוד נכתב "תהליך מולטי ציסטי כמתואר שמקורו מתוך המפרק ומהלכו פוסטריורי בפוסה הפופליטאלית, קרוב לוודאי ציסט גנגליונית.
למה התכוון המשורר??
 
ד''ר אליהו ליברטי  
08:31 03.12.09
נורא מוזר לי שגולשים רבים מבקשים פענוח בדיקת MRI הרי אורטופד מסויים שלח אותכם לבצע את הבדיקה. אתם אמורים לחזור אליו ולקבל ממנו פרוש מלא למה שנכתב, מה כדאי לעשות וכו'.

מכל מקום - הפרוש המקוצר במקרה שלך הוא - יש לך שנויי שחיקה בברך המתבטאים בהתפתחות זיזי עצם בשפות המפרק ואולי חתיכת סחוס או עצם חופשייה המסתובבת בברך. שנויים כאלה בדרך כלל מלווים בשחיקת סחוס באיזורים שונים. בנוסף נראית ציסטה - כמו שקית נוזלים - בחלק האחורי של הברך (נפוץ ולא מסוכן).
 
שרון
20:25 03.12.09
די מהר הצלחתי לחשוב על מספר סיבות למה מבקשים פענוח MRI:

לפעמים לוקח חודש עד לתור החדש אצל האורטופד ואנשים מודאגים לא רוצים לחכות, הרי לשם כך יש אינטרנט - מידע רב וזמין במהירות.

הרבה פעמים גם הרופאים אינם מנדבים מידע ברור, אם בגלל שהם לא מסוגלים לפשא את השפה הרפואית בעצמם לחולה או במקרה הרע, בגלל שאין להם סבלנות להסביר למטופלים בצורה נורמלית, כי מבחינתם זה גם ככה לא משנה אם המטופל מבין או לא.

לעיתים אנשים מעוניינים לשמוע חוות דעת נוספות, ואכן יש הבדלים רבים בין דעות של רופאים שונים, ותמיד ניתן לאסוף מידע נוסף מרופא נוסף.

אני בטוח שיש עוד סיבות אבל זה מספיק לבינתיים, מקווה שעזרתי להבין.
 
ד''ר אליהו ליברטי  
21:27 03.12.09
הי שרון
ראשית תודה על התייחסותך, אקח לתשומת ליבי (לא בציניות)
ועכשיו שאלה (קצת צינית), אתה חבר קופת חולים כללית?... אני יודע על מקרים רבים בהם מבוטחים של קופה זו באמת ממתינים זמן רב לאורטפד. כיוון שלאושרי אני חי באטמוספירה אחרת (בחלק מזמני אני עובד כרופא עצמאי עם קופת חולים מכבי) אז אני שוכח שיש גם מציאות אחרת. לא יעלה על הדעת שחולה שאני שלחתי ל- MRI לא ייתקבל אצלי יום או יומיים לאחר ביצועו ולא יקבל הסבר במילים המתאימות לרמת השכלתו והבנת (כך פועלים גם עמיתי, אינני חושב שאני יוצא דופן).
שלום
אני בן 34 , לפני 3 שנים לאחר אימון ריצה (אני לא ספורטאי) התעוררתי למחרת עם כאבים חזקים
בברך שמאל ונפיחות , לאחר 3 שבועות הכל נעלם ואורתופד אמר לי שכניראה מתחתי רצועה.
לפני שבוע ישבתי על הברכים על מזרן 5 דקות ושוב חזרו הכאבים בברך שמאל עם נפיחות מרשימה וכאבים חזקים (לאט לאט זה משתפר) ... בבדיקה אצל אורטופד רק מתאור המקרה הוא קבע כי קרעתי את המיניסקוס.
שאלתי היא מהיא הדרך לוודא כי אכן יש לי קרע במיניסקוס ולא מתחתי שוב רצועה אציין כי הנפיחות היא מעל לברך בחלק הקרוב לירך.
תודה
 
ד''ר אליהו ליברטי  
08:24 03.12.09
שלום גיל, אכן הסיפור שלך מתאים לקריעת מניסקוס, ייתכן שהוא נקרע כבר באירוע הקודם ובאירוע הזה יש מעין תפיסה של החלק הקרוע בעת הקימה והגדלה של איזור הקרע. אין שום בדיקה בעולם הנותנת אבחנה ב 100%. גם כשמנסים לאבחן קרע של המניסקוס עם בדיקת MRI מתקבלות תשובות לא נכונות באחוז גבוה ומשמעותי של הבדיקות. בדיקה ידנית על ידי אורטופד טוב תתן את האבחנה עם הסכויים הטובים ביותר להיות נכונה.
שלום רב
אני בחור בריא בן 38.
מזה כ 15 שנים מרגיש בזמן הליכה עם צעדים גדולים נוקשות בפרקי הירכיים וקושי בקירוב הברך לעבר החזה. לא היו כאבים משמעותיים.

לפני 4 שנים לאחר מתיחה עזה של הרגל שבוצעה על ידי מטפל אלטרנטיבי ותקופה של הליכות מאומצות יחסית של 2 קמ ביום במשך 4ימים בשבוע הרגשתי כאבים די חזקים במפרק הירך הימני עם הקרנה לירך ולרגל. זה נמשך כחודש.

צילום פרקי ירכיים פוענח על ידי אורטופדים כך:
דיספלזיה, PISTOL GRIP DEFORMITY, tilt head deformity
לאחר כחודש הכאב נרגע.
US פרקי ירכיים הראה חשד ל impingement מסוג CAM

בדיקת אורטופד לפני שנה העלה הערכה כי מדובר ב
femoral acetabular impingement
cam type rt> lt hips susp tear of labrum
susp subacromial impingement lt

היות והרגשתי יחסית בסדר ב 4 השנים האחרונות לא המשכתי עם בדיקות. מיפוי עצמות לפני שנה וחצי תקין לחלוטין.
לא ביצעתי צילום כבר 4 שנים,

אני מקפיד כבר 4 שנים לא לעשות פעולות מאומצות או שמקרבות את הברך לכיוון החזה ולא סבלתי מכאבים משמעותיים. יכול ללכת כחצי שעה בקניון , לעלות מדרגות, להתאמן קצת על מכשיר כמו אליפטיקל, אפניים רק קצת ועוד. מנגד הליכות גורמות לכאב ועמידה גורמת לכאב. הרמת רגל מכאיבה.

לפני שבועיים ביצעתי ארגומטריה בהליכון כ 10 דקות עם שיפוע ומאמץ בנוסף ביצעתי למחרת דחיפה גדולה עם הרגל.
מאז כבר כשבוע אני מרגיש כאב הולך וגובר במפרק הירך הימני, מקרין לעצם הירך, מפשעה. יש כאב בנהיגה אפילו קצרה, צליעה קלה ותחושה שרגל ימין קצרה יותר ולא נוח לשבת.

ברצוני לשאול.
1. האם יכול להיות שהיה לי קרע לברום לפני 4 שנים והוא הבריא?
2. האם העובדה שהכאב חזר בעוצמה משמעה ש"הלך עליי" ומעכשיו הכאב לא יעבור ואצטרך לעבור ניתוח או אתרוסקופיה שהם צעדים קשים מאוד ? או שיש סיכוי סביר שאחלים לבד??
חושש שחיי נהרסו...
3. האם יש משהו שאני יכול לעשות לעודד את ההחלמה של זה ואת הסיכוייים שלי? אני לא לוקח NSAID עקב רגישות בקיבה. אבל האם יש צעדים אחרים ., למשל - לא לדרוך על הרגל? משהו אחר?

תודה רבה!!
גיל
 
ד''ר סוזנה הורוביץ  
17:46 01.12.09
1. קרע בלברום אינו מבריא, אך אם לא מגרים את האיזור, הוא גם אינו מציק יתר על המידה.
2. ככל הנראה עשית תנועה חדה מאומצת, וגירית את האיזור הרגיש במפרק ירך ימין. אני ממליצה לך לנסות טיפול שמרני דומה לזה בו טופלת לפני 4 שנים, ואם לא יעזור, לפנות לבדיקה אורטופדית.
3. אי דריכה על הרגל לא תעזור במקרה שלך.
 
אייל
18:36 01.12.09
לד"ר הורביץ - תודה רבה על תשובתך! נתת לי קצת אופטימיות...
אודה על עוד קצת עזרה...
אני מתחתן בעוד חודש ואנחנו אמורים לנסוע לחופשה באוסטרליה ואני רוצה לעשות הכל
כדי שאוכל לנסוע לטיול, לנהוג ואפילו קצת ללכת ברגל הליכות קצרצרות.

כאמור יש לי בכאב פרק ירך ימני בלי הפסקה כבר כשבועיים מאז מאמץ בהליכון. קשה לי כעת לנהוג, לשבת ויש קצת צליעה ברגל.
בצילומים בעבר PISTOL GRIP DEFORMITY והשערה של FAI מסוג CAM עם אולי קרע בלברום.
לפני 4 שנים התקף כאב אבל חלף עם הפסקת פעילות ספורט. בשנים האחרונות לא היה כאב כשאין מאמץ ויכולתי לנהוג ללא הגבלה וללכת לאט נניח עד 1 ק"מ בלי כאב. אבל בשבועים האחרונים, בשונה מבעבר, הכאב לא עובר למרות מנוחה.

1. מה הטיפול השמרני המומלץ להתקף כזה שיגדיל את הסיכוי שהמצב ישתפר?
מבחינתי אם הכאב יעלם ואוכל לנהוג בלי כאב וללכת קצת בלי לצלוע זה כבר טוב.
האם רצוי כמה שיותר לשכב? האם להמנע מנהיגה קצרה לעבודה היות ומחמירה את הכאב?

2. חשוב לי לוודא שהבנתי את דבריך. האם גם אם יש לי קרע בלברום בשל FAI מסוג CAM
יש סיכוי שאם אנוח וכו' אוכל לחזור למצב כמו בעבר, בלי כאב תמידי ואפשרות לעשות
פעולות בססיות כמו מדרגות, נהיגה, הליכה קצרה בקניון בלי צליעה וכו'? ( לא מצפה לרוץ ולטפס ). יש סיכוי טוב לשיפור ללא ניתוח?
תודה :)
גיל
 
ד''ר סוזנה הורוביץ  
19:09 01.12.09
1. למרות הסתייגותך, רצוי ליטול תרופות נוגדות דלקת. תוכל גם להתייעץ עם פיזיותרפיסט בדבר הטיפול המקצר את התקף הכאב.
2. יש סיכוי מסויים שמצבך ישתפר גם ללא ניתוח.
ומזל טוב לרגל חתונתך...
בעית מים בברכים היתה לי בעבר סביבות גיל 20. הטיפול היה שאיבה. לפני שנתיים (כ-15 שנה מאוחר יותר) חזרה הבעיה ונשנתה. שאבו לי 3 פעמים מים בתקופה של שנה. תמיד לאחר ריקוד ממושך ומאומץ.

בביקור האחרון אצל אורטופד, הוא טען שיש לבצע ארטרוסקופיה ולא היה מוכן לבצע שאיבת הנוזל להורדת הכאב. קראתי בפורום אודות ארטרוסקופיה, ועל כך שיש לפעמים (גם אחרי ניתוח) להשלים עם מצב הברך ולהמנע מפעילות שעלולה להזיק לה.

שאלתי: עם הזמן הכאב ירד כי התרגלתי, וגם הנפיחות ירדה. עדין יש כאב בשימוש בברך (כניסה לרכב, עלית מדרגות וכו'). האם עלי לבצע הניתוח עכשיו או להמתין? האם יש דרך לעזור לברך ע"י חבישה, תרופה וכו'? אפשר לקבל המלצות לרופא מומחה לתחום?
 
ד''ר סוזנה הורוביץ  
17:48 01.12.09
על מנת להחליט אם להמליץ במקרה שלך על ביצוע ניתוח, עלי לבדוק אותך גופנית.
 
לבנת
09:28 29.11.09
שלום וברכה,
אני בת 29. לאחר שלוש הריונות.ללא עבר של נפילות או פעילות ספורטיבית.
לפני כחצי שנה (במהלך ההריון) ברך ימין שלי ננעלה לאחר תקופה של קליקים. לא ביצעו לי צלום וכיוצ"ב עקב ההריון.
עדיין יש לי קליקים והברך ננעלה לי לכמה שעות פעם נוספת.

לאחר הלידה עשיתי צילום רגיל שיצא תקין ולפי הבנתי לא יכול לראות גם קרע במיניסקוס. האורתופד שלח אותי לאורתוסקופיה.

רציתי לדעת האם במצבי רק אורתוסקופיה היא הפתרון?
האם לא דרוש אבחון ממוקד יותר ע"י mri ומיפוי עצמות לפני הניתוח?
אני מטופלת בשלושה קטנטנים ונתוח כעת הוא בעייתי.

במידה ורק ניתוח הוא הפתרון כמה ימי אשפוז נדרשים? וכמה זמן החלמה?

תודהלבנת
 
ד''ר סוזנה הורוביץ  
17:41 01.12.09
היות ואת סובלת מנעילות חוזרות בברך, נראה כי אין מנוס אלא לבצע ארטרוסקופיה של הברך.
MRI אינה בדיקה עם תוצאות מוחלטות וודאיות.
לפיכך, ניתן אמנם לבצע קודם לניתוח בדיקת MRI של הברך, אלא שגם אם MRI ידגים ברך תקינה, עדיין יהיה עליך לעבור את הניתוח.
ארטרוסקופיה מתבצעת באשפוז יום.
זמן ההחלמה תלוי במידה רבה במיומנות המנתח/ת.
שלום,
לפני כ5 שנים עברתי ניתוח אורתוסקופיה בברך ימין, במיניסקוס הליטרלי.
לפני כן הייתי שחקן פעיל בכדורסל שנים רבות.
שנה וחצי לאחר הניתוח לא ביצעתי בכלל פעילות אירובית מאומצתאך לאחר תקופה זו התחלתי לחזק את הברך בהדרגה ע"י תרגילים ופיזוטרפיה ולאט לאט גם חזרתי לשחק כדורסל ורצתי בנוסף לכך עוד כ8-10 ק"מ כפעמיים בשבוע.

בערך לפני כחצי שנה, הברך שלי שוב התחילה להתנפח אחרי משחקי כדורסל בעיקר(ופחות בגלל ריצות) ובעקבות כך בדקתי את הנושא ועשיתי את הMRI המצ"ב.

הייתי מאוד מאוד רוצה לדעת האם אי פעם אוכל לחזור לשחק כדורסל ולרוץ,
ובכלל הייתי שמח לכל פירוט בכדי להבין את תוצאות הMRI.

תודה מראש,
ערן.
 
ד''ר אליהו ליברטי  
17:38 27.11.09
אם לקבל את תוצאות ה-MRI כאמת מוחלטת (הדבר רחוק מלהיות כך) ואם להסתמך רק עך תוצאות ה- MRI, מבלי לבדוק אותך ידנית, לשמוע מה בדיוק מציק לך ולהפיק בבדיקה הידנית סמנים שונים שמוסיפים אינפורמציה רבה, אזי מדובר כיום בשנויי שחיקה ובלאי ואין מקום להתערבות ארטרוסקופית נוספת. כלאמר תצטרך ללמוד להסתדר פחות או יותר עם מה שיש היום. כמובן שמשחקי כדורסל, ריצה ופעילויות דומות ימשיכו וידרדרו את מצב הברך, אז אם אתה לא חתום על חוזה של כמה מליונים, עדיף שתוריד עומס.
שלום ד"ר ליברטי,
ראשית תודה רבה על ההענות המהירה,
שנית , מהי ההורדה בעומס?
האם כעת (לאור ממצאי הMRIׂ) הנני יכול לחזור ולשחק כדורסל 1-2 פעמיים בשבוע מבלי לגרום לנזק שיילך ויחמיר?
או שעצם המשך הפעילות האירובית, אפילו בתדירות של 1-2 פעמיים בשבו, עלולה גם היא לגרום למצב של נזקים בלתי הפיכים?

תודה מראש,
ערן.
 
ד''ר אליהו ליברטי  
18:54 28.11.09
אינני יודע בן כמה אתה, איך נראים צילומי הרנטגן שלך(צילומי רנטגן רגילים הם חשובים מאד), מה מבנה הברכיים שלך ועוד. רק אז אפשר לתת לך תשובה ספציפית המתאימה לך. כיוון שאין לי הנתונים לעיל אתן לך תשובה שהיא נכונה תמיד לגביך ולגבי שאר הקוראים. ראשית לא ניתן לעצור תהליכי שחיקה ולא ניתן לגרום בשום צורה לנזק קיים להפסיק להחמיר. עצם החיים שלנו, הפעילות הרגילה שלנו והשנים החולפות, כל אלה גורמים לשחיקה הולכת ומתקדמת ול"הזדקנות" של הברך. נשמע מפחיד אבל לא. הכל תלוי באיזה קצב הדבר קורה. כמו שלא תוכל למנוע הופעת קמטים בפנים והופעת שיער לבן בראש כך לא תוכל לעצור את שחיקת הברכיים. החוכמה היא לנהל שגרת חיים המתאימה ספציפית למצבך כדי להביא אותך בשלום לזקנה מופלגת. הדבר נכון לכל מערכות הגוף.
אני בטוח למשל שאם תגזור על עצמך לההפסיק לחלוטין לשחק כדורסל ובמקום זה לעסוק כספורט רק בשחיית חתירה, הברכיים שלך "ייזדקנו" הרבה יותר לאט ייתנו לך הרבה יותר שנים שקטות מבחינת הברכיים. אלא מה, ייתכן שצורת חיים כזו תכניס אותך לדכאון עמוק. מה אני מנסה לאמר, האומנות האמיתית היא האיזון בין צרכי הגוף הנפשיים והגופניים לבין יכולות הגוף ומצבו. לכל אחד תופרים את הפתרון הספציפי. מה שמתאים לך לא מתאים לאחר.

אני תמיד משתדל שמטופלי יעסקו בספורט האהוב עליהם ובכמות הרצויה להם. לצערי זה לא תמיד אפשרי ולפעמים צריך קצת להאט או לשנות כוון. הרבה ממטופלי מקבלים בהבנה את עצותי ומשנים את צורת חייהם לא סובלים מכאבי ברכיים. הרבה אחרים המורעלים על כדורסל, כדורגל טריאטלון וכדומה אינם מוכנים לשמוע על ספורט אחר. אני מבין אותם ומנסה למצוא להם פתרונות שיזרמו אתם. חלקם לומדים לומדים לווסת את פעילותם או להוריד לפחות את אותם חלקים מפעילותם שמזיקה במיוחד. ואלה שלא מוכנים לשום פשרות למרות שזה נוגד את מצבם הרפואי, לפחות יודעים מה הם משלמים ומה הם מקבלים בתמורה.
ד"ר אליהו ליברטי,
אני ממש שמח שפניתי לפורום זה ,ובמיוחד אליך..
למרות שתשובתך היא כללית מפאת חוסר בדיקתי בצורה פיזית
אתה בהחלט "סגרת" לי פינה פסיכולוגית בכל נושא הפציעה הארוכה הזו,
ואני בהחלט גם יודע ושלם עם המחיר אותו אני משלם, כפי שכתבת,
תודה רבה,
והכי חשובה הבריאות,
ערן.
 
עינת
21:26 12.11.09
אני בת 39, מזה שנה סובלת מכאבים בברך ימין בזמן עלייה במדרגות, הליכה בשיפוע למעלה, בזמן קימה מישיבה. הברך חורקת בעת כיפוף, לאחרונה אני נמנעת מלעלות במדרגות כי הכאב והרגשת השיפשופ בין העצמות גדול. אם אין לי ברירה, אני עולה בצורה שאני נוטה את משקל הגוף על הרגל השמאלית שדוחפת למעלה.
עשיתי בדיקת אולטראסאונד, חוות דעת אורטופד שקיבלתי - שחיקת סחוס בברך והפנייה להשתמש בגרב אלסטית מיוחדת.
ברצוני לדעת: איזה עוד בדיקה ניתן לעשות כדי לדעת בוודאות מה הבעיה? אילו טיפולים יש לשחיקת סחוס? האם ניתוח הוא בלתי נמנע בעתיד? או שמא כדאי להקדים לעשותו, בשל הגיל וההתמודדות לאחר הניתוח?
אודה לתשבותך.
עינת.
 
ד''ר סוזנה הורוביץ  
21:55 12.11.09
הבדיקה הגופנית וצילומי הרנטגן, מלמדים בברור אם קיים נזק סחוסי משמעותי בברך, ובדרך כלל, אין צורך בבדיקות נוספות.
הטיפולים השכיחים לשחיקת סחוס הם טיפולי פיזיותרפיה וחיזוק שרירים התומכים בברך, שמירה על משקל תקין, טיפול תרופתי נוגד דלקת לפרק זמן קצר, והזרקות לברך.
בדרך כלל לא מומלץ לבצע ניתוח החלפת ברך בגילך הצעיר יחסית, היות והניסיון הרפואי מלמד, כי ככל שהמנותח צעיר יותר, הוא נוטה לשחוק את התותבת מהר יותר, לעיתים, תוך מספר מועט של שנים.
 
עינת
16:50 29.11.09
 
טלי
20:17 28.11.09
לפני כשבוע נודע לי ע"י האורתופד שלי שעליי לעבור אורתוסקופיה בברך
עקב קרע במיניסקוס.

מאחר ולא התעמקתי איתו בנושא ההחלמה, אשמח למעט מידע;
כמה ימים יש לנוח אחרי הניתוח? (מעבר לחמישה ימים על קביים כפי שאמר לי)
האם אפשר לנהוג והאם אפשר לחזור לעבודה כרגיל?


תודה מראש עבור ההתייחסות

טלי
 
ד''ר אליהו ליברטי  
20:37 28.11.09
שאלות אלה עלייך להפנות למנתח שלך. כיוון שהוא מכיר את מצבך תשובותיו יהיו מדוייקות יותר משלי. משך ההחלמה הממוצע כ- 3 שבועות. לעבודה משרדית אפשר כבר לחזור אחרי 7-10 ימים ואף קודם. זאת כשמדובר בניתוח תקון קרע פשוט במניסקוס.
 
גלי
15:23 29.11.09
בהחלט אתייעץ איתו.

אך שאלה נוספת ברשותך:
האם זה נכון שרק ברגע ש'נכנסים' לברך, ניתן לאמוד
את גודל הנזק למיניסקוס ובהתאם גם את דרך הטיפול?

תודה מראש,
טלי
 
אורן
10:10 21.11.09
שלום רב,

אני בן 29, ואובחנתי בבדיקת MRI כסובל מ"קרע גדול למדי בקרן האחורית של המינסקוס המדיאלי".

האם טיפול יעיל וממושך בפיזוטרפיה או ברפואה אלטרנטיבית, יועיל לי מאוד לפני הניתוח ?

מאחר וקריטת המינסקוס תיהיה מזערית יותר לאחר טיפולים אלו.

מה גודל החשיבות לביצוע טיפולים אלו לפני הניתוח ?

תודה רבה

אורן

 
ד''ר אליהו ליברטי  
09:49 22.11.09
טיפול אלטרנטיבי וודאי חסר משמעות במקרה זה כי הרי מדובר בבעייה מכנית של קרע במניסקוס. לגבי טיפול פיסיוטרפי - זה לו יגרום לריפוי הקרע ולא ימנע את המשך הגדילה של הקרע אך זה ישמור נפח השרירים ויעזור בשיקום לאחר הניתוח.
 
אורן
18:52 22.11.09
תודה על תשובתך

האם במקרה קרע כמו שלי, יש את הצורך לקבל מרופא נוסף חוות דעת שנייה
 
ד''ר אליהו ליברטי  
10:38 24.11.09
אם אתה סומך על הרופא שבדק אותך והציע לך ניתוח אז אין צורך בחוות דעת שנייה.
 
מנדי
23:36 24.11.09
שלום, אני חיילת בסדיר ולפני כ7 חודשים נפלתי על הברך, מאז נפגשתי עם הרבה רופאים ופיזיוטרפיסטים שלא ידעו מה יש לי, עשיתי 2 צילומים ו2 אמ.אר.איי אבל לא מצאו כלום חוץ מצלקות קטנות ברצועה הקדמית. לפני כשבוע הגעתי לפרופ' דקל באיכילוב שקבע שיש לי דאשבורד אינג'ורי, משהו שכנראה לא רואים באמ.אר.איי או צילומים. אני אמורה לחזור לקורס הקודם שלי, שבו אני אתחיל הכשרה קרבית (הרבה ריצות, ניווטים, אימונים). חיפשתי בכל מקום אבל אין הרבה פירוט על האבחנה הזו, לכן אשמח אם תוכלו להסביר לי מה זה בעצם, איך לטפל בזה ואם אני באמת אוכל לחזור לפעילות ספורטיבית במרץ. תודה רבה!
 
ד''ר סוזנה הורוביץ  
07:21 25.11.09
דאשבורד אינג'ורי משמעו שבזמן תאונת דרכים, הברך נפגעת מלוח השעונים במכונית, ואז נקרעת צולבת אחורית.
מהתאור בשאלה לעומת זאת, לא נראה כי נפגעת ברצועה צולבת אחורית, אלא סביר יותר, שהסחוס של הברך קיבל מכה חזקה וקשה לו להתאושש.
הדרך להתאוששות הברך היא חיזוק הדרגתי וקבוע של השרירים סביב הברך, והרבה הרבה סבלנות.
+ הוספת הודעה
   1 ...  72  73  74  75  76  77  78  79  80  ...  101  
 חיפוש בפורום זה
המידע באתר אינו מהווה תחליף להתייעצות עם גורם מקצועי והינו בהתאם לתנאי השימוש
מנהלהודעה מקוריתתגובהללא תוכןהודעה חדשההודעה עם תמונההודעה עם וידאו
תגיות
בעיות מפרקים   החלפת מפרק הירך   ניתוחי ברך   פגיעות ספורט   סחוס   בעיות ברכיים   קרע במיניסקוס   ארטוסקופיה   שחזור רצועות
RSS RSS פורום בעיות מפרקים, החלפת מפרק, בעיות ברכיים