בריאות, רפואה
מאמרים | פורומים | קהילות | רופאים  
  חיפוש במאמרים  
הריון ולידהדיאטה, תזונהתרופות, ויטמיניםעיניים, משקפייםניתוחים פלסטייםרפואה משלימהקוסמטיקה, איפורעיצוב שיערפסיכולוגיהאורטופדיה
 
מין, יחסים, זוגיותכושר גופנירפואת שינייםרפואת ילדיםלב, כלי דםעזרה ראשונהמחלות, טיפוליםגיל הזהבחוק משפט, ביטוחמתכוני בריאות
הוסף למועדפים 
פורומים רפואיים
 

פורום דיכאון חרדה עמוד 119

פורום דיכאון או פורום חרדה הוא המקום להתייעץ בנושא דיכאון או חרדה. פורום דיכאון, חרדה הוא המקום לשאול על דיכאון מג'ורי, חרדה, דיכאון אחר לידה, דיכאון קליני, חרדה חברתית, טיפול בדיכאון, טיפול תרופתי בחרדה, טיפול התנהגותי, סרוקסט, פוביות ועוד
מנהלי פורום דיכאון חרדה:
שרון לויט
לפרטים נוספים
ד''ר אירנה נתנאל
לפרטים נוספים
 
שרון
12:46 13.09.09
שלום
האם התרופה שבני מתעתד להתחיל לטיפול בסכיזופרניה-סוליאן
תגרום לו גם לשיפור של הדיכאון?
האם מומלץ ליטול עוד תרופה לדיכאון עצמו?
 
ד''ר אלונה גוברמן  
22:34 15.09.09
לרינה שלום.אמיסולפיריד (סוליאן )הינה תרופה המשתייכת לקבוצת התרופות הנוגדות פסיכוזה-האטיפיות. היא מאושרת לשימוש בחולי סכיזופרניה, הן במצבים אקוטיים והן במצבים כרוניים, אשר בולטים בהם תסמינים חיוביים כגון הזיות ומחשבות שווא ותסמינים שליליים כגון ירידה במוטיבציה, בכישורים החברתיים ובמצב הרוח.
במינונים נמוכים אמיסולפיריד יעילה לטיפול בתסמיני הסכיזופרניה השליליים ובמינונים גבוהים היא יעילה לטיפול בתסמיני הסכיזופרניה החיוביים.
אומנם מדובר בתרופה נוגדת פסיכוזה אך ככל הנראה אמיסולפיריד גם בעלת השפעה נוגדת דיכאון ויש מחקרים המצביעים על שימוש בה כתוספת לטיפול בהפרעה אובססיבית-כפייתית (OCD).
בברכה,
 
טליה
19:44 16.09.09
האם בכל מינון סוליאן יכולה לעזור לדיכאון?
 
שרון
21:50 07.10.09
האם לתרופה הזו ישתופעות לוואי כישנונויות והשמנה?
 
ד''ר אלונה גוברמן  
21:45 08.10.09
שלום. תופעות הלוואי השכיחות ביותר כוללות: קשיים בשינה, חרדה ועצבנות קלה. תופעות שכיחות נוספות הן עצירות, בחילות, הקאות, עליה במשקל וישנוניות.
כמו כן, ייתכנו תופעות במערכת הלב וכלי הדם כגון: האטה בקצב הלב, הארכה מבודדת של מקטע QT באקג, ירידה בלחץ הדם.
תופעות במערכת התנועה: נוקשות שרירים בעיקר בשעת תנועה, רעד בשעת מנוחה ותנועות בלתי רצוניות.
כמו כן, בקרב נשים ייתכנו תופעות כגון: הפרשת חלב מהשדיים והפסקת הווסת ובקרב גברים תיתכן הגדלת החזה ואימפוטנציה.
תופעות נדירות מאוד: פרכוסים, תגובות אלרגיות, אירועים מוחיים ותופעה מסכנת חיים הדורשת טיפול דחוף בשם neuroleptic malignant syndrome המלווה בחום גבוה, נוקשות שרירים, ירידה בהכרה, קצב לב מהיר או לא סדיר והזעה מרובה.
 
אמנון
09:44 10.10.09
הופעת תופעת לוואי היא עניין אינדיבידואלי, עם זאת חשוב לציין שיחסית הסוליאן גורמת לפחות תופעות לוואי של ישנוניות והשמנה ונחשבת לתרופה יעילה לטיפול במחלה.
 
ד''ר אלונה גוברמן  
21:46 08.10.09
שלום.סולאין לא תרופה נוגדת דיכאון אבל יכולה לחזק את השפעת תרופות נוגדות דיכאון. המינון של סוליאן לטיפול בדיסטימיה מ50 מג'. אני ממליצה לפנות לפסיכיאטר.
בברכה,
 
ירון
18:57 05.10.09
אפקסור יעיל כמו הSSRI בטיפול בOCD?
 
ד''ר אלונה גוברמן  
22:42 06.10.09
לירון שלום.יש כיום מספר קבוצות של תכשירים נוגדי דיכאון וחרדה. התכשירים נבדלים זה מזה בעיקר בתופעות הלוואי שלהם, ויש ביניהם גם הבדלים ביכולת של תכשיר מסוים להועיל למטופל מסוים. זאת אומרת, יכול להיות שלאדם אחד עם OCD יועיל מאד פרוזק (מקבוצת ה- SSRI), ולאחר שסובל גם כן מ-OCD, פרוזק לא יועיל, ומצבו הנפשי ישתפר דווקא עם טיפול באפקסור (מקבוצת ה- SNRI). היכולת לנבא מראש באופן אינדיבידואלי למי מהמטופלים יעזור תכשיר א' ולמי תכשיר ב' עדיין מוגבלת ביותר.
כיום, בשל עדויות מחקריות שנצברו בשנים האחרונות, מקובל להתחיל טיפול עם תכשיר מקבוצת ה- SSRI. תכשירים אלו הוכחו כיעילים וכבעלי מיעוט תופעות לוואי.
קבוצת ה- SNRI מעט יותר חדשה, ולכן יש עדיין פחות מידע מחקרי לגביהן. נראה כי גם קבוצה זו כוללת תכשירים יעילים ועם מעט תופעות לוואי.
מאד מקובל, כאשר אדם מנסה טיפול בתכשיר SSRI ללא הטבה מספקת במצבו, להחליף את הטיפול לתרופה מסוג SNRI,
בברכה,
 
לילך
09:36 08.10.09
מקבוצת SNRI יעיל גם לדיכאון וגם לחרדות.
קבוצה זו עובדת על שיחרור מושהה של חומרים ופועלת גם על מנגנון הסרוטנין במוח וגם על מנגנון הנוירואדרנלין.
יש לה פחות תופעות לוואי של השמנה וירידה בחשק המיני ויותר ויותר רופאים מאמינים שכדאי להתחיל ולהשתמש בתרופות אלו כקוו טיפול ראשוני במקום ה- SSRI.
אותן קודם?
לפני שמנסים SNRI???
 
א
12:46 09.10.09
אולי הרגל של פסיכיאטרים/ רופאים לרשום תרופות ישנות יותר
למרות ששמתי לב שיותר רופאים מתחילים לרשום SNRI כטיפול ראשוני ושמים דגש על הצלחת הטיפול יותר מבעבר, מתחילה להתעורר מודעות לנושא הזה
 
אריה
15:47 08.10.09
שלום רב
אני בן 27 ולפני כחודש אני ובת הזוג שלי( שאיתה אני כבר 3.5 שנים מאושרות) עברנו לגור ביחד בדירה שכורה , בתקופת המעבר התחילו לי לחצים וחרדות וסוג של לחץ ומתח נפשי שהתאפיין בחולשה חוסר תיאבון ויקיצה מוקדמת.
לאחר כשבוע מאז החלה התופעה זה הפסיק והכל חזר לשגרה.
לפני מספר ימים אחרי שאנחנו כבר חודש ימים בדירה זה החל שוב.
אני הולך לישון בדכ בשעה 10,11 בלילה ומתעורר פתאום ב5.
לפני מספר ימים הלכתי לישון ב1 בלילה ושוב קמתי מאוד מוקדם(4.5).
לאורך היום אני מרגיש חולשה ועייפות והרגשת מתח וחרדה - הבעיה היא שאני לא מצליח להבחין בסיבה וזה נראה לי כמו "השאלה מה בא קודם הביצה או התרנגולת " - כלומר מה גורם למה חוסר השינה למתח או שהמתח לחוסר שינה.
אני מאוד מבולבל כי למעשה אף פעם לא חוויתי תופעות כאלה (לפני הפעמיים האלה)
האם כדאי לקחת כדור שינה (ואבן) להתנסות חד פעמית?
 
ענת
09:13 08.10.09
שלום!
ילדתי לפני חודשיים וחצי ובשבוע האחרון נכנסתי לדכאון (יש לי עבר של דכאונות גם לפני ההריון). הדכאון הוא בעיקר משהות מתמשכת בבית כי הייתי 3 חודשים בשמירת הריון אז אני כבר כמעט חצי שנה בבית ואני שונאת את זה. יש לי גם כמה כעסים על הבן זוג שחלקם נכונים והגיוניים וחלקם פשוט כעסים שאין מה לעשות כמו כעס על זה שהוא יכול ללכת לעבודה ולשכוח מהבית ליום שלם ואני לא יכולה להתנתק ליותר משעתיים וגם זה בקושי (בגלל הנקה).
הבעיה היא שאני מרגישה שהתינוק שלי מרגיש שאני בדיכאון כי בימים האחרונים הוא מאוד לא רגוע ומאוד תלותי. כשהוא נולד היו לו גזים קשים והצליח להרגע רק על הידיים וזה די עבר לו כבר. הוא גם סובל מצרבת אז היה הרבה על הידיים. בזמן האחרון המצב התחיל להשתפר, הוא שיחק לבד כחצי שעה אחרי האוכל, חייך וגירגר הרבה והתחיל להצליח בלהרדם לבד אבל מאז שאני בדכאון הוא מחייך הרבה פחות לא ככ מבסוט גם אחרי האוכל, בוכה כשאני מניחה אותו לשחק, מתקשה להרדם לבד ורוצה להרדם עלי וגם כשאני מנסה לזייף קצת שמחה בשבילו, מחייכת אליו ועושה לו פרצופים הוא לפעמים מחייך קצת ולפעמים פשוט מסתכל עלי בעיניים גדולות ולא מחייך ולפעמים אף בוכה\רוטן. קודם הייתי מניחה אותו לשחק בחדר ויוצאת עכשיו הוא מוכן לשחק וגם זה הרבה פחות זמן רק אם אני שמה אותו לידי בסלון והוא רואה אותי, ממש כאילו יש לו רגרסיה ענקית ואני לא יכולה למצוא לזה סיבה חוץ מהדיכאון שלי כי הוא לא מראה סימנים לא לגזים ולא לצרבת.
אני לא יודעת מה לעשות כי דבר ראשון אני לא רוצה לפגוע בו ומרגישה המון רגשי אשמה מכל העניין ודבר שני שזה שהוא יותר קשה רק מקשה על הדיכאון שלי ולא עוזר לי להגבר עליו...

מה לעשות? איך למנוע את ההשפעה עליו?
 
אני
09:22 07.10.09

שלום,
אחי בן 38, מהנדס,מעונין להתחיל טיפול פסיכולוגי, אך לא יודע אם עליו לטפל אצל פסיכולוג קליני או פסיכותרפיסט.
בעיתו- חוסר ביטחון, שקט, דימוי עצמי נמוך, סגור , לא יוצר קשרים חברתיים, לא מתחיל עם בנות, לא מדבר בחברה, לא אסרטיבי - לא יודע לענות כשמישהו פוגע בו.
תודה
 
ד''ר אירנה נתנאל  
17:16 07.10.09
שלום לך,

למעשה, זה כלללא משנה פסיכולוג קליני או פסיכותרפיסט. שניהם עושים את אותה העבודה - תרפיה. מה שכן חשוב, זה הקשר עם המטפל והגישה הטיפולית. לפי התיאור של הקשיים נראה לי, שגישה התנהגותית - קוגניטיבית (CBT) יכולה מאוד לעזור.

תודה על פנייתך לפורום,
אשמח לענות על שאלות נוספות,
בברכה,
אני לוקחת 60 מ"ג אטומין ליום עקב דיכאון עמיד , עוד מעט זה יהיה חודש - ועדייו אין שום שיפור !
השאלה שלי היא: כמה זמן עוד צריך לחכות להשפעה של הכדור?
תודה לתשובתך !
 
ד''ר אירנה נתנאל  
17:10 07.10.09
גלית שלום,

עשויים לחלוף 6 שבועות על המינון הטיפולי עד שההשפעה החיובית תורגש במלואה.

חג שמח,
 
אלונה
10:01 07.10.09
שלום,
אשמח אם תוכלו לעזור לי בבעיה הבאה: סבתא שלי בת 82 במהלך החודש האחרון התאשפזה 3 פעמים. היא סובלת באי ספיקת לב והצטברות נוזלים בריאות. היא מתאשפזת כל פעם בעקבות סוג של התקף אותו היא חווה בבית כיום-יומיים לאחר השחרור. בהגיעה לבית חולים היא לא מקבלת שום טיפול מיוחד חוץ ממשככי כאבים ונוזלים וזה עושה את העבודה. אני חוששת שההתקפים האלה שגורמים לה להתאשפז כל פעם מחדש הם התקפי חרדה. ברגע שמודיעים לה שהיא הולכת להשתחרר היא מתחילה להלחץ, היא מציינת שהיא נמצאת כל פעם במצב של לחץ ופחד שהיא תחזור לבית חולים וקשה לה להאמין שהיא משתחררת לתקופה ארוכה. היא חושבת על זה כל הזמן והיא קשובה מאוד לכל שינוי בהרגשתה. ואם היא אכן מרגישה משהו מוזר, היא מתחילה להלחץ והכל חוזר חלילה. בעת ההתקף היא מדווחת על קשיי נשימה, לחץ בחזה, תחושה שהכל בוער לה מבפנים, הדופק שלה מוגבר, לחץ דם גם גבוה מהרגיל, אך כל זה נעלם יום למחרת.
כמובן אנחנו ממשיכים לעקוב אחריה מבחינה רפואית, אבל אני חוששת שמה שהיא סובלת ממנו הוא בעצם התקפי חרדה. רק מהידיעה שהיא צריכה ללכת לבדיקות אצל רופא מלחיצה אותה מאוד, ובמיוחד אישפוז בבית חולים.
האם זהו אכן, התקף חרדה? אם כן מה ניתן לעשות על מנת להרגיע אותה? (היא טוענת שהיא מנסה להירגע, אבל לא מצליחה..).האם טיפול קוגנטיבי יכול לעזור במקרה זה?
בתי בת חודשיים והתרגלה לשתות מבקבוק פשוט בעל פטמה לא בטיחותית. (כשהיא שואבת את החלב הפטמה מתעוותת ונפסק הזרם, אך זהו הבקבוק שאליו היא התרגלה עוד בבית החולים).[
ברצוננו להרגילה לבקבוק אחר- איך עושים זאת?

בברכה
ואלה
 
ד''ר אלונה גוברמן  
22:40 06.10.09
שלום לך .אני חייבת להתנצל ,אבל בפורום הזה לא נוכל להתייחס לשאלות שלך. אנו עובדים רק עם מבוגרים. עליך לפנות לפורום של ,תינוקות וילדים. אני מקווה שתקבלי מענה.
בברכה,


שלום,
עברתי היום בדיקת קולפוסקופיה. חששתי מהבדיקה הזו מאוד ובאופן כללי אני מאוד חרדה מבדיקות גופניות.
באמצע הבדיקה הרגשתי סחרחורת וחולשה ובאיזה שהוא שלב התעוותו לי כפות הידיים וקפאו ולא יכולתי להזיז או לפתוח אותן במשך כחמש דקות- מה שעוד יותר הלחיץ אותי. רק לאחר שנשמתי לתוך שקית במשך כחמש דקות בסופו של דבר הצלחתי לפתוח את הידיים.
יש לציין שלפני הבדיקה לקחתי כדור ואבן כדי להצליח לעבור אותה- שלא עזר כלל...
למה זה קרה ומה אני יכולה לעשות בבדיקה הבאה שאני אמורה לעבור בקרוב?

תודה.
 
ד''ר אירנה נתנאל  
15:36 06.10.09
שלום לך,

תופעה שאת מתארת יכולה להיות בגלל רמה גבוהה מאוד של לחץ, מתח, חרדה, התרגשות. ניתן ללמוד טכניקות של הרפיה, הרגעה עצמית. ביופידבק יכול מאוד לעזור.

חג שמח,
 
נעמה
18:49 05.10.09
מה הטיפול המומלץ להפרעת חרדה כללית? אני סובלת מההפרעה לפחות כמה שנים אבל התחלתי ללכת לטיפול רק לפני כחודש. הפסיכיאטר המליץ לי על שילוב של ויפאקס עם טיפול קוגניטיבי התנהגותי, אבל הייתי שמחה לשמוע חוות דעת נוספות ממי שמבין.
 
ד''ר אירנה נתנאל  
15:31 06.10.09
נעמה שלום,

אכן, כן! הטיפול היעיל ביותר בהפרעות חרדה הינו שילוב של תרופות ופסיכותרפיה התנהגותית - קוגניטיבית (CBT). הגישה המשולבת הוכיחה את עצמה מבחינה קלינית ומחקרית. היא עוזר לפתח כלים לשליטה בחרדה בהווה וגם לטווח הארוך.
פסיכותראפיה קוגניטיבית-התנהגותית CBT מתמקדת בתהליכים שכליים והשפעתם על הרגשות ועל ההתנהגות. נקודת המבט בגישה זו מתמקד בשאלה כיצד מחשבות ועיבוד מידע יכולים להשתבש ולגרום לרגשות ולהתנהגות בלתי מסתגלת. הגישה מתייחסת למחשבות כאל "התנהגויות" שאפשר לחקור אותן אמפירית ואחר כך להעניק להן תשומת לב מרכזית בטיפול. כמו כן, חקר דפוסים של עיבוד מידע משובש אצל בני אדם בעלי צורות שונות של פסיכולוגיה האיר את המנגנונים הכרוכים בהשתמרותן של הפרעות מסוימות. לגישה השפעה רבה בגלל ההצלחות שהיו לה בפיתוח טיפולים יעילים בהפרעות בבעיות רבות בשל הדגש על מחשבות מסולפות בהבנת התנהגויות חריגות. לפי הגישה בני אדם בונים מבנים אישיים – דרכים ייחודיות לכל אדם לתפיסת עצמם, בני אדם אחרים ואירועים בחיים. בני אדם משתמשים במבנים אישיים אלה כדי לפרש אירועים המתרחשים סביבם. מכאן שהמשמעות שאדם מייחס לגירוי מסונן דרך המבנים האישיים המיוחדים לו. כתוצאה מהעברת מידע דרך הפילטרים הללו נוצרת תחושה שלילית ותגובה רגשית. כך למשל, הפירוש שנותן אדם להערה שהעיר לו מכר עלולה לגרום לסערת רגשות, גם אם נאמרה בתמימות ובלא כוונה לפגוע. הטיפול על פי הגישה מצטיין בזיהוי מדויק של התנהגויות בעיתיות ספציפיות ובעקבותיו שימוש בטכניקות המכוונות ישירות לאותן ההתנהגויות ולאותן הקוגניציות שמנחות התנהגות מסוימת. שינוי התנהגות באמצעות שינוי קוגניציות.

מטפלים קוגניטיביים התנהגותיים משתמשים במגוון טכניקות המיועדות לשינוי כל הטיה קוגניטיבית שלילית שהמטופל מפתח. בשלבים הראשונים לומדים המטופלים את הקשר בין דפוסי החשיבה שלהם לבין תגובותיהם הרגשיות. הם לומדים לזהות את כמחשבותיהם האוטומטיות ולתעד את תוכן החשיבה והתגובות הרגשיות שלהם. אחרי שלמדו על הטעויות הלוגיות שבדרך חשיבתם, הם לומדים לערער על תקפותם של מחשבות אוטומטיות אלה. במהלך הטיפול המטופלים אוספים מידע באמצעות ניסויים נטולי הטיה, המאפשרים להם להפריך את אמונותיהם המוטעות. מטלות התנהגותיות שמטופלים מבצעים בנויות על פי דרגת הקושי מן הקלות ביותר לקשות יותר. במהלך הטיפול המטופל רוחש מיומנויות חיוניות להבטחת חסינות מפני נסיגה כאשר ייאלץ המטופל להתמודד בעתיד עם אירועי חיים מעוררי דחק. טיפול קוגניטיבי-התנהגותי קצר טווח, תחילתי, יעיל וממוקד מאוד. יחס בין עלות – תועלת הפך את הגישה לגישה הכי יעילה בחברה המודרנית.

בברכה,
 
דלית
16:40 13.09.09
האם זה נכון שויפאקס XR פועלת על שני מנגנונים של עכוב סרטונין וניורואדרנלין ?
 
ד''ר אירנה נתנאל  
11:53 14.09.09
כן, בהחלט!
 
לילך
10:14 21.09.09
עובדת על שיחרור מושהה של שני המנגנונים מה שנקרא. היא משתייכת לקבוצת SNRI שהן תרופות "דור חדש".
היא יעילה לטיפול בדיכאון וחרדות וגם לכאבים גופניים שמתלווים לדיכאון.
בעלת תופעות לוואי מופחתות של השמנה וירידה בחשק המיני.
 
דלית
12:52 06.10.09
הבנתי שלעיתים גם גורמת לירידה במשקל האם זה נכון?
היי,אני בת 20 ומגיל 12-13 בערך אני מרגישה שיש לי בעיות הבנה,הבנה בדברים פשוטים,קושי בהבנה בחיי היומיום. כשמישהו מסביר לי משהו אני בחיים לא מצליחה לעשות את מה שהוא מסביר או מבקש וזה מפריע לי וגורם לי להפסיד המון בחיים-לדוגמא:אני לא עובדת,אפילו לא התחלתי ללמוד נהיגה,אני בנבחרת ספורטיבית והחלטתי לעזוב כי אני פשוט לא מבינה מה מבקשים ואיך צריכים לעשות את התרגילים (תרגילים כמו קפיצה לגובה,קפיצה מעל מסוכות,זריקת כדור ברזל) אני רואה איך מבצעים את התרגיל ומחקה את התרגיל אבל כשמסבירים לי איך לעשות ונותנים לי הערות אני לא מבינה איך לתקן את התרגיל וכך לבצע את התרגיל נכון (מה שגרם לי היום במשך כל השיעור לעמוד בצד). זה קרה לי גם בצבא וזה פשוט הופך את החיים שלי לממש בלתי נסבלים מבחינתי.אני מרגישה מגוכחת בכל המקרים האלה מה שגורם לי לאבד את החשק ולא לנסות בכלל להתעקש,זה פשוט מוזר לראות מישהו שמסבירים לו 1000000 פעם והוא עדיין לא קולט.. נשווה את העניין רגע ללימודים-כשאני לומדת משהו וונותנים לי את הזמן והמרחב שלי,להיות עם עצמי,להבין לבד ולקרוא לבד אני יותר מסתדרת. הרבה הרבה יותר קל לי,אמנם זה לוקח הרבה זמן אבל אני מצליחה להבין וברמה גבוהה אפילו. אי אפשר להשוות חומר רב לבחינת בגרות לבין הבנה של תרגיל ספורטיבי (מה שגורם לי לחשוב שאולי מסתתר כאן משהו ריגשי)- אבל היכן אפשר לברר ממה באמת נובעת הבעיה הזו? מכונים כלשהם? (עשיתי איבחון טובה ומצאו לי בעיות קשב וריכוז אבל אני לא יודעת לאן לשייך את הבעייה הזו) ויותר חשוב מי בכלל מתעסק בזה,זה ממש לא בעיה מוכרת (גם החיפושים באינטרנט הוכיחו לי את זה ). הייתי אומרת שהבעיה הזו מפריעה לי יותר מהבעיות הלימודיות שלי מפני שזו בעיה שגורמת לי להפסיד בחיים המון דברים,אני יודעת שאם הבעיה הייתה נפתרת או לא קיימת בכלל הייתי נערה שונה לחלוטין,לא הייתי מפספת כ"כ הרבה דברים שאני רוצה לעשות בחיים,כואב לי שהחיים שלי צריכים להשתנות ואני צריכה לוותר על המון דברים בגלל הבעיה הזו. איך אפשר לאבחן את הבעיה הזו ועם מי להתייעץ?
 
ד''ר אירנה נתנאל  
13:45 02.10.09
גל שלום,

יתכן ואבחון נוירוקוגניטיבי יכול לעזור לך. האבחון בנוי ממערכת ממוחשבת המופעלת באמצעות מסך מגע ומספקת אבחון מקיף ומדויק, אובייקטיבי ומהימן של התפקודים הקוגניטיביים. הדו"חות המתקבלים, מציגים את הפרופיל הקוגניטיבי של הנבדק על ידי השוואה לנורמות על פי גיל מין ושנות לימוד, תוך שמירה קפדנית על בקרת איכות ועוצמה סטטיסטית. זאת במטרה להרחיב ולהעמיק את המידע אשר בידי הקלינאי (נוירולוגים, פסיכיאטרים, פסיכולוגים).

אשמח לענות על שאלות נוספות,
בברכה,
 
גל
15:32 02.10.09
מה הכוונה לקוגנטיבי? מה האיבחון בודק?
 
ד''ר אירנה נתנאל  
16:40 02.10.09
קוגניציה, פירושה חשיבה. המבחן בין היתר בודק תפקודים של חשיבה.

שלבי האבחון:

1. מילוי שאלונים ואיסוף חומר על הנבדק, רקע משפחתי, לימודי וחברתי.
2. בדיקה נוירוקוגניטיבית ממוחשבת המשמשת ככלי עזר לאיתור הפרעות קשב וריכוז.
3. הערכה פסיכיאטרית: בדיקה קלינית המיועדת לבדיקת קיומן של הפרעות רפואיות או רגשיות. שלב זה מהווה מפגש מסכם של האבחון ולאחריו תבנה תוכנית הטיפול המתאימה.
מהו אבחון נוירוקוגניטיבי הממוחשב?


בין התפקודים הנבדקים:

תפקוד סנסו-מוטורי
זמן תגובה
הערכת זמן זיכרון
מילולי (זיהוי ושליפה)
זיכרון מיידי וזיכרון לטווח ארוך
זיכרון ויזואלי מרחבי
קשב מתמשך
הסטת קשב
יכולת הבחנה בין מסיחים ומטרה
תפקודים ניהוליים
יכולת ויסות עצמי ולמידה מטעויות
יכולת תכנון וארגון
נטייה להתמכרויות
התנהגות כפייתית
מחשבות טורדניות
לקחת סיכונים
שליטה על הדחפים
תגובה לגירויים חיצוניים
סבלנות ועניין במשימות

בברכה,
 
גל
21:06 03.10.09
אבדוק את העניין,תודה רבה.
שלום רב!
אני בחור בן 32, בריא בד"כ ולאחרונה הובחנתי כמי שיש לו התקפי חרדה, וליתר דיוק, הפרעות פאניקה. אני נוטל כדור מסוג ציפרלקס 10 מ"ג פעם ביום. הפסיכיאטר המטפל אמר שלעת עתה ניתן להסתפק בתרופות, למרות שהוא המליץ, בין השאר, גם על טיפול בשיטה ההתנהגותית-קוגניטיבית. אך כאמור, לעת עתה, אני מסתפק בנטילת התרופה בלבד מזה חודש ימים. עליי להודות, כי היום ההתקפים מגיעים בתדירות ובעוצמה נמוכות בהרבה ביחס לתקופה שלפני נטילת הציפרלקס. עם זאת, לאחרונה, לאחר כמה ימים של תחושות נורמאליות לחלוטין והתנהלות די רגילה, חזרו לי תחושות של מעין מועקה או כובד (משקולת) מתחת לחזה בצד שמאל וגם בצד מתחת לבית השחי, לצד קושי מסוים בנשימה (לא מדובר בנשימות מהירות של חולה אסטמה אלא תחושה שחסר אוויר ולא מלוא האוויר נכנס לריאות). זה קורה במהלך הימים האחרונים לסירוגין (כלומר, בא והולך). הפסיכיאטר אמר שזה יחלוף ושאמשיך ליטול את התרופה כרגיל מבלי להעלות מינון או משהו כזה.
שאלותיי הן:
1)מהי תרופת הציפרלקס? כיצד היא פועלת ואיך היא מועילה? אחרי כמה זמן היא מוכיחה יעילות מקסימאלית? האם ניתן לשתות אלכוהול בעת נטילת התרופה (מדי פעם, כוסית פה או שם ולא בכמויות גדולות)?
2)האם תחושותיי אחרי חודש (משקולת בצד שמאל מתחת לחזה ובצד שמאל מתחת לבית השחי מלווה בקושי מסוים לנשום) של נטילת תרופות הן נורמאליות וזה אכן יעבור?
3)האם כדאי לגשת לטיפול פסיכולוגי בשיטה ההתנהגותית-קוגניטיבית ומה היתרון בכך לעומת הסתפקות בנטילת התרופה בלבד?
בתודה מראש!
 
ד''ר אלונה גוברמן  
15:08 03.10.09
שלום. אסציטאלופראם (ציפרלקס) היא תרופה המיועדת לטיפול בדיכאון ובהפרעות חרדה. היא שייכת למשפחת חוסמי ספיגה חוזרת של סרוטונין (SSRI), ומעלה את כמות הסרוטונין במוח.
בהשוואה לתרופות מקבוצת SSRI פועלת במינונים נמוכים יותר, משפיעה תוך זמן קצר יותר (בין שבוע לשבועיים), ויש עדויות לכך שיש לה פחות תופעות לוואי. נסבלה טוב יותר על-ידי המטופלים.
אסציטאלופראם נוחה לשימוש ונלקחת פעם ביום.
תופעות לוואי אפשריות כוללות: בחילה, יובש בפה, קשיי שינה, עייפות, הזעה מרובה וקשיים בתפקוד המיני. תופעות אלו הן בדרך-כלל קלות וחולפות בהמשך השימוש.
השפעה של ציפרלקס מורגשת תוך שבוע עד שבועיים בממוצע. הטבה מלאה תיתכן תוך 4 עד 6 שבועות .
לגבי אלכוהול: חל איסור על שתיית אלכוהול בזמן נטילת תרופות פסיכיאטריות.
הטיפול היעיל ביותר בהתקפי הפאניקה הינו שילוב של תרופות אנטי חרדתיות עם תרפיה התנהגותית – קוגניטיבית (CBT). לפי המחקרים העדכניים, שילוב זה מונע חזרתיות של ההפרעה למשך של 5 שנים.
תרגיש טוב,
בברכה,


אני מטופלת ברסיטל כבר כחודש בשילוב עם קלונקס.
את הרסיטל אני לוקחת בשעות הבוקר.
שעות הבוקר הן השעות הקשות ביותר בשבילי: אין לי חשק לקוםמהמיטה ופשוט מתחשק לי להמשיך ולישון עוד ועוד...

אני דיי מיואשת ועל סף איבוד שפיות דעתי.
אני מחכה בקוצר רוח להרגיש טוב יותר וזה לא קורה
מה ההמלצות להמשך????
 
ד''ר אלונה גוברמן  
14:59 03.10.09
שלום.ההשפעה של רסיטל מורגשת תוך מספר שבועות בממוצע. הטבה מלאה תיתכן תוך 4 עד 6 שבועות .לא להיתייאש!! רסיטל כדור מצויין מאוד יעיל.יש מעט מיקרים ,שבהם שימוש ברסיטל בשלב הראשוני של הטיפול יכול להגביר את תחושת החרדה, דיכאון וכוי . במידה וקיים מרכיב של חרדה בתמונה קלינית, מומלץ להוסיף לטיפול תרופה מקבוצת בנזודיאזפינים (לדוגמה קלונקס) למשך תקופה קצרה.
בנוסף, הייתי מציעה לך לעבוד טיפול קוגניטיבי - התנהגותי (קבוצתי או אישי) בדיכאון וחרדה כדי לרכוש כלים של שליטה בדיכאון וחרדות שיעזרו לך לטווח ארוך במידה ושוב תחליטי להפסיק כדורים.
תרגישי טוב,
בברכה,
 
אבודה..
19:39 02.10.09
אני לא יודעת אם זה הפורום הנכון להשאיר הודעה זו, אם יהיה נכון לפנות לפורום אחר אשמח לגלות.. אני בתחילת שנות ה20 שלי וכארבעה חודשים פחות או יותר סובלת מדכאון שמלווה בהתקפי בכי פתאומיים, אפאתיה לסביבה, חוסר חשק לעשייה, פגיעה פיזית עצמית, דימוי עצמי נמוך, הרעבה עצמית, צריכה מוגזמת של אלכוהול וסמים קלים, ומצבי רוח משתנים. אני יודעת שאני נמצאת בתקופה קשה אבל אין לי רצון לשפר את המצב שלי כי אני לא רואה בכך טעם. אני לא יכולה או רוצה לשתף אנשים מסביבתי כי ניסיתי זאת בעבר ורק נפגעתי יותר מגודל האכזבה מהם. הרבה פעמים כשאני נתקפת בהתקפי מצב הרוח האלו אני נעשת לא נעימה, פקעת עצבים, אלימה ותוקפנית. אני מרגישה שדפיקות הלב שלי מאיצות ושקשה לי לנשום. כדי לשחרר את עצמי אני נוהגת לחתוך את זרועותיי, לא לאכול במשך ימים, מרגישה צורך להענשה עצמית. טיפול פסיכולוגי לא בא בחשבון בגלל העלות.. אני לא יודעת מה לעשות עם עצמי ולאחרונה צצות לי לראש מחשבות על לגמור עם הכל. לא עברתי אבחון מעולם, אך לדעתי אני סובלת מהפרעת אישיות גבולית (BPD) איך אני יכולה להתחיל טיפול תרופתי שיגרום לי להרגיש פחות רע? ושוב, טיפול פסיכולוגי כרגע לא בא בחשבון בגלל שיקולים כלכליים.
אשמח לתשובה מועילה.
 
ד''ר אלונה גוברמן  
14:58 03.10.09
שלום. עניתי לך בפורום קודם. כדי להבין ממה את סובלת נדרש אבחון מקצועי ומעמיק. לצערי, דרך הפורום בלתי אפשרי לתת אבחנה. אני מאוד ממליצה לך לפנות להתיעצות פסיאטרית.
בקשר להפרעת אישיות.אחד הקשיים המאפיינים הפרעת אישיות גבולית זה קושי ביחסים בין האישיים. במצב כזה גם הסביבה נפגעת וגם הסובל. אחת הגישות מסברה התנהגות זו כצורך בלתי פוסק למלא צרכים בסיסיים (אהבה, ביטחון, קבלה וכו') שלא מולאו בצורה תקינה בשלבים התפתחותיים הראשונים בילדות. טיפול בהפרעת אשיות מורכב וקשה במיוחד דווקא בשל הקושי היחסים הבינאישיים. כיום יש גישות טיפוליות חדשניות ומאוד יעילות שפותחו במיוחד לטיפול בהפרעת אישיות גבולית.
בתחום של הפרעת אישיות גבולים היום מובילים שני סוגי טיפול עיקריים: הגישה הדיאלקטית (על פימרשה ליהאן) וטיפול ממוקד סכמה (על פי ג'פרי ינג). הטיפולם מתמקדים בהקניית כישורים ומיומנויות לשיפור יעילות ביחסים בין אישיים, וויסות רגשות, סובלנות למצוקה, שינוי תגובות התנהגותיות, שינוי תבניות חשיבה וכו'. תמשיכי לנסות ועל תתייאש!
אשמח לענות על שאלות נוספות
בברכה,
 
שושנה
14:10 01.10.09

קיימת אצלי תופעה מעצבנת ומתסכלת שאפשר לקרוא לה "חוסר מעש מוחלט",
שמתבטל רק ע"י לחץ של זמן או משהוא אחר, כלומר אני יכולה לשרוץ בספה מול הטלויזיה שעות ארוכות, כאשר מלווה לזה תסכול וגם שאלות כמו מה קורה לך לעזאזל,אך אין תשובה לשאלה ואין את האנרגיה לקום ולעשות משהו, כמובן שזה יוצר חוסר סיפוק שנובע מאי הגשמה.

אנא אם משהו מכיר תופעה כזות ויש איזה שהוא פיתרון ו/או תרופה
אשמח לשמוע,
 
ד''ר אירנה נתנאל  
13:49 02.10.09
שושנה שלום,

כדי להבין ממה את סובלת וכיצד לעזור לך נדרש אבחון מקצועי ומעמיק. אני מאוד ממליצה לך בשלב הראשון לפנות להתיעצות לפחות לרופא משפחה.

בברכה,
 
דיאנה
23:09 30.09.09
אני בת 25 ןהחרדות התחילו אצלי בגיל 17 וטופלתי בציפרלקס בהמשך חיי היו עו ד 2 התקפי חרדה שבהם גם לקחתי את כדורי הציפרלקס לתקופה קצרה והכדור עזר, לפני 5 חודשים התחלתי לקחת ציפרלקס 10 מ"ג שב-3 חודשים ראשונים לקחתי חצי כדור ופניתי לפסיכיאטר שלי ואמרתי לו שיש לי מו חוסר בטחון ברגליים וסחרחורת אז הוא הגדיל לי את המינו לכדור שלם,
באמת התופעות נעלמו וכבר חשבתי דיי להפסיק את הטיפול ופתאום בשבוע האחרון שוב חזר לי החוסר בטחון ברגליים וקצת סחרחורת. האם הכדורים כבר לא מועילים לי?יש צורך להחליף כדור? ולמה זה קורה אחרי תקופה שכבר באמת היה טוב שוב המצב קצת חזר? האם זה יעבור.
 
ד''ר אירנה נתנאל  
13:40 02.10.09
דיאנה שלום,

הגישה היעילה ביותר להתמודדות עם חרדה היא שילוב של תרופות ופסיכותרפיה התנהגותית - קוגניטיבית (CBT). במהלך הטיפול CBT תלמדי כלים ומיומנויות של שליטה בסימפטומים של החרדה. כלים אלה יאפשרו לך למנוע חזרתיות של הסימפטומים לטווח הארוך. לא כדאי לסמוך רק על התרופה. מאוד מומלץ ללמוד כלים של שליטה עצמית בחרדות.

תודה על פנייתך לפורום,
אשמח לענות על שאלות נוספות,
בברכה,
אני מאמנת אישית לחיים הגיע אלי בחור בן 22 עד היום היה בתול לא יודע עם הוא הומו או סטרייט ניסה קודם עם גברים עם חרדות קשות שהוא חולה באיידס אחרי בדיקות בפעם השניה נמצא שאינו חולה אבל לא מאמין לתוצאות במשפחתו יש אחות חולה בזכזופרניה אמא חרדתית ממחלות ובעיות נוספות אחרי אימון ראשון יעצתי לו ללכת לפסיכאטר או פסיכולוג הבחור אינו רוצה ללכת מאמין בשיחות איתי האם עלי להפסיק לאמן אותו ולדרוש שיילך לפסכיאטר עקב החרדות והמחלות במשפחתו
 
אלין
03:21 24.09.09
שלום, חבר שלי סובל מדיפרסיה מניה, הוא נוטל אפקסור xr150, כדור 1 ביום ובנוסף לכך4 כדורי ליקרביום. הבעיה היא שלמרות הנטילה, התוצאות אינן נראות לעין. למרות שלא הכרתי אותו לפני תחילת הנטילה, אי אפשר לא להבין שישנה בעיה. הוא בכל זאת סובל מימים אורכים של הסתגרות וחוסר חשק לדבר או לעשות דבר. כמו כן, הוא לא עבר שום מקרה טראומתי במהלך חייו. היתי רוצה לדעת איזה טיפול יכול להתאים לו? האם הוא זקוק לשינוי סוג התרופה? או שילוב עם טיפול פסיכולוגי? זה נושא מאוד רגיש, ומאוד קשה לדובב אותו והוא מאוד אנטי כל הטיפולים ולא מוכן לקבל את העובדה שהוא בעצם חולה. רק לאחרונה הוא נוטל את התרופות באופן סדיר כאשר היה צריך לעשות זאת במשך מס' שנים. אינני מבינה בנושא. אשמח לכל פיסת מידע.

תודה!!
 
ד''ר אירנה נתנאל  
23:08 29.09.09
שלום לך,

יתכן וכתבה זו יכולה לסייע לך:

http://www.beok.co.il/SelectedArticle.aspx?ArticleID=8517

אשמח לענות על שאלות נוספות,
בברכה,
 
גל
12:14 01.10.09
לפעמים אני מרגישה שיש גם דברים מסובכים שמבקשים ממני ואני אפילו לא מצליחה לחקות אותם (לא מצליחה לחקות גם לא טוב)-אני לא יודעת איך להתחיל את התרגיל,איך להמשיך ואיפה בכלל לסיים
+ הוספת הודעה
   1 ...  115  116  117  118  119  120  121  122  123  ...  196  
 חיפוש בפורום זה
המידע באתר אינו מהווה תחליף להתייעצות עם גורם מקצועי והינו בהתאם לתנאי השימוש
מנהלהודעה מקוריתתגובהללא תוכןהודעה חדשההודעה עם תמונההודעה עם וידאו
תגיות
דיכאון קליני   דיכאון אחר לידה   דיכאון מג'ורי   טיפול תרופתי דיכאון   טיפול התנהגותי   דיכאון וחרדה
RSS RSS פורום דיכאון חרדה