בריאות, רפואה
מאמרים | פורומים | קהילות | רופאים  
  חיפוש במאמרים  
הריון ולידהדיאטה, תזונהתרופות, ויטמיניםעיניים, משקפייםניתוחים פלסטייםרפואה משלימהקוסמטיקה, איפורעיצוב שיערפסיכולוגיהאורטופדיה
 
מין, יחסים, זוגיותכושר גופנירפואת שינייםרפואת ילדיםלב, כלי דםעזרה ראשונהמחלות, טיפוליםגיל הזהבחוק משפט, ביטוחמתכוני בריאות
הוסף למועדפים 
פורומים רפואיים
 

פורום דיכאון חרדה עמוד 119

פורום דיכאון או פורום חרדה הוא המקום להתייעץ בנושא דיכאון או חרדה. פורום דיכאון, חרדה הוא המקום לשאול על דיכאון מג'ורי, חרדה, דיכאון אחר לידה, דיכאון קליני, חרדה חברתית, טיפול בדיכאון, טיפול תרופתי בחרדה, טיפול התנהגותי, סרוקסט, פוביות ועוד
מנהלי פורום דיכאון חרדה:
ד''ר אירנה נתנאל
לפרטים נוספים
שרון לויט
לפרטים נוספים
בן 61
משנים רבות שהכרתי את התופעה שלי במיוחד לקראת יציאות לחו'ל או נסיעה מהבית לימים מספר.
היו פעמים של פניקה ברמות החרדה ורק בשנים האחרונות נרגעתי מהמצבים הללו לסימפטומים של טעם כזה מתכתי בפה שזה בלבד הלחיץ אותי לא מעט.
כעת,מעניין שביציאות לחו'ל ישנן פעמים שאני מתוח יותר ואז אני נאלץ ליטול משהו וישנן פעמים שכלום,הטיול עובר חלק ואני מרגיש מצויין.
אין כל ספק שאני סוחב משהו מהילדות.
מקרה אחד אני זוכר היטב..מחנה נוער עובד בחדרה ביער..בלילה הרגשתי לא טוב.

כעת בבגרותי אני עדיין מתנסה בחרדה הזאת..הסימפטומים הפעם הם קשיי נשימה קלים ומין גירוי בגרון והרגשה לא טובה כאילו משהו מטריד אותי מבפנים והמחשבה הזאת יושבת אצלי למרות הנסיון להרגיע את עצמי.

כדורי ציפרלקס שניתנו לי לפני כשנה נטלתי אותם חודשיים וכלום לא השתנה..החליפו לי לוואבן ולאחר יומיים שלושה ראיתי שאין שינוי.

רופא מהלל יפה חדרה הציע לי את הקסנג'יס 0.25
נטלתי ממנו כשמונה ימים והכל הסתדר.הרגשתי הנעימה השלווה והרגילה שבה וחזרה אלי.הבנתי שזה הכדור שמתאים כנראה לי.

כעת..יצאנו לים המלח..יום ראשון שעבר,יום קודם כבר הרגשתי משהו וכל השבוע אמנם ללא פניקה אבל היתה הרגשת חרדה שהתאפיינה בקשיי הנשימה וגירוי גרוני והפלא ופלא השינה היתה טובה.
זאת אומרת שרמת החרדה ירדה מעט.
ובכל זאת אחרי שמונה ימי חרדה החלטתי להתחיל ליטול את הקסנג'יס רק היום,ניסיתי להעביר את זה ללא כדורים ונכשלתי כנראה.
הבנתי שאני אהיה חייב ליטול כמה ימים עם הכדור הזה. בכדי לצאת ולסיים את העניין הזה שללא ספק מציק לי מאד.
ניחא..
כעת שאלה;
האם לאחר ימים מועטים שכאלו ואני אחזור לעצמי ישנה איזו בעייה של גמילה בפרקי זמן קצרים שכאלו?

אנשים שכמונו שעוד לפני שמתחילים טיופול כבר חושבים על היום שאחרי!

מה המיוחד בכדו הזה שמפיג חרדות לאדם שכמוני?
אני יודע שיש תרופות יותר מודרניות?!אשמח לתשובה

בתודה
 
ד''ר אירנה נתנאל  
16:03 26.10.09
אוריה שלום,

קסנג'יס הינה תרופת הרגעה שמתאימה להתמודדות מיידית אך לא מאפשרת לחסל חרדה לטווח הארוך. בשימוש קצר, במקרה של הצורך המיידי איננה ממכרת אך נדרשת מעקב רפואי ונטילה מבוקרת. הדרך הכי יעילה להתמודד עם המצב הינו שילוב של תרופות ופסיכותרפיה התנהגותית- קוגניטיבית בשילוב עם ביופידבק. במהלך פסיכותרפיה תרכוש כלים להתמודדות יעילה בהווה וגם לטווח הארוך. ביופידבק מאפשר ללמוד לשלוט בתהליכים פיזיולוגיים ונפשיים הקשורים לחרדה.

אשמח לענות על שאלות נוספות,
בברכה,
 
אנואנימי
16:17 23.10.09
שלום,
אבי בן 60, דיי חלש באופיו. לפני כ- 3 שנים נפתרה אימי (אישתו).
לאחרונה מצבו הנפשי מדרדר, הוא בחששות מכל דבר ובעיקר מעתידו.
ביקש מספר פעמים מרופאת המשפחה עזרה - נתנה לו בעיקר כדורים נגד דיכאון.
באיזו מסגרת ניתן לקבל טיפול ?

אציין שמצבו הכלכלי לא מאפשר פסיכולוג פרטי יקר
כמו כן הוא מאד חושש מהמוסדות המוכרים (אברבנל וכו') - הוא לא מוכן לשמוע על ללכת לשם.
 
ד''ר אירנה נתנאל  
10:19 25.10.09
שלום לך,

נסו לפנות לפסיכולוגים דרך קופת חולים.

בהצלחה,
שלום, אני בן 33, גבוה ורזה. 1.85 על 70 ק"ג.
מזה כ-9 שנים מטופל בתרופות, כמעט בכלל ללא טיפול תרפויתי. בקרוב אכנס ליחידה להפרעות חרדה ב"גהה" בקבוצה.
מאובחן בעיקר כסובל מחרדה חברתית וכל הנלווים כדון דיכאן שפחות בולט כרגע וכו'.
נוטל 40 מ"ג סרוקסט+15 מ"ג אסיול+1 מ"ג קסנקס xr.
הקסנקס הוא הכי ממושך מכל התרופות.
לדאבוני, יש לי בעיית הימנעות קשה בעיקר ממצבים מלחיצים כגון עבודה חדשה וכו'.
יש לי הסטוריה רבה של תרופות ממש' ssri וגם snri, כולל נלווים של קלונקס, סורבון, ריספונד ומה לא.
יש לציין כי הסרוקסט היא התרופההראשונה שניתנה לי ועתה חזרתי אליה לפני כחצי שנה והיא מועילה יחסית.
בעיקר לקראת החורף וגם עקב בעיות ההימנעות שלי יחד עם מרכיבים אובייקטיבים קשים של התמודדות עם פשיטת רגל עקב חובות שאבי סיבך אותי בהם אני לא מצליח להשתחרר מתחושות החרדה והמועקה ופטירת אמי האהובה מדום לב לפני 7 שנים וללא מעגל חברתי.
האם יש מקום להעלות במינון, בעיקר של הסרוקסט עד שאחל בטיפול ההתנהגותי קוגניטיבי(יש זמן המתנה)?
אודה לתשובתכם.
 
אורח
12:09 23.10.09
שלום רב. מבקש חוות דעתכם לגבי הסיבות להחמרה וסליחה על האורך. אני סובל שנים רבות מהמחלה ולפני כחודשיים חלה החמרה. התחלתי להפריע לעצמי לישון. אני מגרש את קורי השינה באופן כפייתי וכן חלה עליה חריפה ברמת הטורדנות. הכל התחיל מיד אחרי שהופעתי לפני ועדת ערר של הביטוח הלאומי. קיבלתי אחוזי נכות על פגימות נפשיות ואורטופדיות. ערערתי על הסעיף האורטופדי אבל בועדה ישב גם פסיכיאטר והודיעו לי שהם דנים בכל הנושאים. כיוון שחששתי שיורידו לי אחוזי נכות נפשית נאלצתי לדבר על מצבי הנפשי ונכנסתי לפרטי פרטים. נאלצתי לדבר על הדברים האינטימיים ביותר שגרמו לי אי נוחות. האוירה בועדה לא היתה ידידותית וישב בה גם מזכיר שאיננו רופא, וחששתי שדברים ידלפו החוצה. יומיים אחר כך חלה ההחמרה הנ"ל. האם יש קשר לדעתכם בין הארועים, והכי חשוב- האם יש סיכוי שההחמרה תחלוף? אני חייב לציין שישנה הקלה מסויימת בהשוואה למצב בשבועיים הראשונים, אבל עדיין הסבל כבד. תודה.
אני בן 20 וסובל ממתח נפשי חרדות ונדודי שינה.

שני הדברים האלה קשורים זה בזה וזה התחיל לי לפני שנה + כשאיכות השינה שלי נפגעה לפתע והתחלתי להתעורר כמה פעמים במהלך השינה ולא הצלחתי להרדם בחזרה.

בהתחלה חשבתי שאלו מקרים בודדים אבל זה המשיך כל יום ועקב זה התפתחו לי חרדות בגלל מחשבות שאני יתעורר תמיד באמצע ולא יצליח להרדם שוב, מה שבאמת קרה בתקופה ההיא.

עכשיו שעברה כבר שנה מהמקרה ההוא זה ניהיה כרוני. אני סובל מלחץ נפשי שמחמיר מאוד לפני השינה (שהתהפכה לשעות לא נורמאליות, אני נרדם בבוקר וקם לקראת הערב) ויש הרבה מאוד מצבים שאני לא מצליח להרדם עקב חרדות ולחצים שגם בין היתר גורמים לי לדופק מהיר ולבעיות במערכת עיכול ובסוף יוצא שאיכשהו אני נרדם רק כעבור שעתיים שלוש וקם לאחר 5-6 שעות ולא מסוגל לתפקד בכלל.

במשך היום גם לאחר שינה של 7-8 שעות אני מרגיש שאני מתוח ושאין לי אנרגיה לשום דבר, וכשאני נזכר איך הייתי מרגיש פעם לפני כל הבלגן הזה אני ממש מזדעזע מאיך שמצבי הדרדר לזה והמצב שבו הייתי לפני 3-4 שנים מבחינה נפשית רחוק כל כך מהמצב היום.

עכשיו שאני כבר רגיל לשעות שינה האלה אני לא מצליח להפוך אותן ולא משנה מה אני מנסה, ניסיתי לא לישון כל היום וכל הלילה וכשהגיע לילה למחרת לא הצלחתי להרדם והחרדות רק התגברו עקב חוסר השינה שלי, אני בן אדם שחייב לישון טוב לפחות 8 שעות כדי לתפקד בכללי ואחרי נסיונות כאלה של לא ללכת לישון 24 זה רק מחמיר והופך ל38 שעות ללא שינה +חרדות ומתחים נפשים קשים שגורמים לי להרגיש חסר עונים ובנס איכשהו אני נרדם שוב רק בבוקר לאחר 34-38 שעות ללא שינה.

בעבר פניתי לרופא משפחה וסיפרתי לו פחות או יותר על המצב והוא רשם לי ALPROX וNERVEN DRAGEES וזה בכלל לא עזר, לא הרגשתי אפילו בשינוי קטן במצב ולכן לא המשכתי להשמתמש בזה.

עכשיו שהמצב ניהיה כבר בלתי נסבל החלטתי לפנות לפסיכיאטר למרות שאני ממש מפחד וחרד מלהכניס תרופות וחומרים כימים לגוף, אני מפחד שאני יפתח תלות לחומרים האלה או שהם רק יחמירו את מצבי. גם כל התגובות פה שקראתי על התרופות שנותנים שגורמות לנדודי שינה ותשישות רק הגבירו את החשש שלי, גם ככה איכות השינה שלי גרועה ביותר שרק מחמירה את החרדות והלחץ הנפשי, אם אני יקח תרופות זה רק יחמיר את המצב ואני מפחד שלא אוכל לישון כלל ולא יצליח לתפקד בגלל החוסר שינה ותופעות הלוואי החדשות שיכנסו לחיים גם אם החרדות יעלמו.

אני גר ברעננה וניסיתי ליצור קשר עם מרכז לבריאות הנפש בהרצליה ולא עונים לי שם לטלפון, יש לי 10 דקות מהבית ברחוב הנוטרים מרפאה פסיכיאטרית אבל הם אומרים שהשרות זה רק לחברי קופת חולים כללית ואני בלאומית.

התקשרתי לקופת חולים שלי כדי לברר איפה אפשר לעשות בדיקה\איבחון פסיכיאטרי והם אמרו שיש רק בת''א, פתח תקווה, בת ים ועוד כמה מקומות שממש לא קרובים אלי.
האם תוכל לעזור לי ולכוון אותי למרכז פסיכיאטרי כלשהו? (לא פסיכיאטר פרטי) אני כבר די חסר עונים.
 
אליה
13:45 22.10.09
היי, אני ממליצה על מרכז ד"ר טל, מרכז לבריאות הנפש הכולל בתוכו גם איבחונים פסיכיאטרים. בסוף ההודעה שלך ראיתי שאתה בקופ"ח לאומית, בגלל זה ספציפית על המרכז הזה אני ממליצה גם כי שירותיו מעולים(מובטח מניסיון) וגם יש להם השתתפות מקופ"ח לאומית. שיהיה בהצלחה!.
אני מודה לך,אני ינסה לברר בהקדם, אני רק יכול לקוות שזה לא פסיכיאטרים פרטיים שלוקחים 600 שקל על בדיקה.

את יכולה לפרט יותר על המקום, איך זה עובד השיתוף פעולה הזה עם לאומית, כמה זה יכול לעלות ואיפה זה ממוקם אם את יודעת?
 
אורח
08:22 22.10.09
האם טיפול ב-סי.בי.טי עשוי לסייע בהפרעות שינה. אני סובל מנדודי כרוניים בחודשים האחרונים בגלל המחלה. אני נאבק בקורי השינה ונשאר ער כל הלילה. אנא עזרתכם. תודה.
 
ד''ר אירנה נתנאל  
17:08 22.10.09
שלום לך,

לעיתים קרובות מאוד נדודי שינה מלוות הפרעות חרדה. טיפול תרופתי משולב עם פסיכותרפיה התנהגותית-קוגניטיבית (CBT) בשילוב עם ביופידבק יכול מאוד לעזור לך להתמודד גם עם OCD ןגם עם הפרעת השינה.

אשמח לענות על שאלות נוספות,
בברכה,
שלום,
לפני כשנה אובחנתי לאחר 3 פעמים יום אחרי יום במיון כסובלת מהתקפי חרדה ופאניקה.
לא הרגשתי דפיקות לב,זיעה סחרחורות וכל הדברים שאני קוראת עליהם במשך שנה.
מה שאני מרגישה זה הרגשה ביד ימין לפעמים גם שמאל וחצי פנים רדומות שאני אומרת רדומות אני מתכוונת שאני מסוגלת להזיז את היד ומרגישה את הפנים אך הרגשה מוזרה.
עשעתי סי.טי מוח ללא חומר ניגוד ולא מצאו כלום.
אני נוטלת בשנה האחרונה 10 מ"ג ציפרלקס ומיום כיפור האחרון הכל חזר פחד אינסופי שאני עומדת למות כמובן שגם בשנה שחלפה תמיד פחדתי למות.
לאחרונה שוב אני מרגישה את היד ואת הפנים,בקיצור עברתי המון רופאים ופסיכיאטרים ולא ממש קיבלתי תשובות שברורות לי.
לאחרונה קבעתי תור אצל נוירולוג בכיר בהדסה עין כרם אולי הוא יציל אותי ויענה לי על השאלות המטרידות אותי יום יום.
ניגשתי שוב השבוע לבית חולים ושם אמרו לי עוד הפעם לעבור סיטי מוח אך הפעם עם חומר ניגוד.
מה ההבדל בין סיטי עם חומר ניגוד לבין סיטי בלי חומר ניגוד? האם זה לא מסוכן לעבור אחרי שנה שוב סיטי מוח?
האם שמעתם כבר על התופעות שאני מרגישה ביד ופנים?
יש לציין שיש ימים או חודשים טובים ויש חודשים שאין לי חיים נורמאליים.

מה עושים?
תענו לי בבקשה על השאלות אולי סוףסוף אוכל למצוא פתרון ולהיות רגועה שאין לי כלום.

תודה רבה
 
ד''ר אירנה נתנאל  
17:37 20.10.09
חיה שלום,

תופעות שאת מתארת אופייניות להתקפי חרדה ופאניקה. במצב כזה ביצוע בדיקות רפואיות מחזק ומנציח את ההפרעה. הדרך היעילה ביותר להתמודד עם המצב היא שילוב של תרופות ופסיכותרפיה התנהגותית - קוגניטיבית (CBT).

אשמח לענות על שאלות נוספות,
בברכה,
 
ליאור
05:25 20.10.09
אני בן 19 ולפני שנה וחצי נכנסתי לדיכאון וחרדות שעד היום לא נגמרו עם עליות ממש קטנות ובעיקר ירידות , אין לי סיפוק משום דבר שאני עושה ואני מרגיש ריקנות ובדידות איומה עכשו אני נמצא בחו"ל וממש לא יודע מה לעשות , איך אני יכול לדעת במה כדאי לי לעבוד? כי אני מעוניין לעבוד אבל אני לא יודע מה יביא לי סיפוק ומה יגרום לי להרגיש יותר טוב עם עצמי במקום לא לעשות כלום ולהרגיש רע כל הזמן , אשמח לקבל עזרה תודה
 
ד''ר אלונה גוברמן  
17:28 20.10.09
לליאור שלום. כדי להבין ממה אתה סובל נדרש אבחון מקצועי ומעמיק. לצערי, דרך הפורום בלתי אפשרי לתת אבחנה. אני מאוד ממליצה לך לפנות להתיעצות עם איש מקצוע,לדבר עם חברים, קריבים וכוי
בברכה
שלום.
אשה שיש לה בערך כל 5 שנים דיכאון קשה מאוד, הנמשך כחצי שנה וחולף מעצמו (לאחרונה יתכן שההפרשים בין הדכאונות התקצרו).
היתה כבר אצל כמה פסיכיאטרים, והתרופות הקטינו במעט את הסבל שהיא מגדירה כ"שריפה", וסייעו לשינה, אך לא עזרו לצאת מהדיכאון האיום. רוב הפסיכיאטרים אמרו לה שאין להם יותר מה לעזור לה, למעט הפסיכיאטר האחרון שלא התייאש ומנסה תרופה אחרי תרופה אך ללא הועיל.
לקחה כבר פרוזאק אפיקסור סרוקסט טגרטול סרוקאל,זיפרקסה וזייבן (ונראה לה שגם ליתיום). יש במשפחה עוד מקרי דיכאון, אבל לא באופן מחזורי כזה.
מה ניתן לעשות? האם מכות חשמל? שאלתי היא לא רק איך היא תצא מהדיכאון הנוכחי, אלא איך למנוע את הדיכאון המחריד הבא?!
 
ד''ר אלונה גוברמן  
17:22 20.10.09
לאביב שלום. צר לי על רגשתך. האם ניסית טיפול בCBT ?
.מומלץ לשלב טיפול תרופתי עם תרפיה התנהגותית - קוגניטיבית (CBT).
טיפול בנזעי חשמל (ECT) נחשב עד היום הכי יעיל במצבים של דיכאון עמיד ומתמשך. בישראל הוא מתבצע כמעט תמיד במסגרת אישפוזית . צריך לקחת בחשבון שטיפול ב ect יכול לתת הפרעות בזיכרון ולעקוב במהלך הטיפול על שינויים בזיכרון. ברוב המצבים הזיכרון חוזר אך לפעמים יש גם פגיעות בלתי הפיכות.
אני ממליצה לך לשוחח על זה עם הרופא המטפל.
ניתן לשקול טיפול ב TMS, גרייה מגנטית למוח, שיכולה לעזור גם לדיכאון עמיד מבלי לגרום להפרעות בזיכרון. אך טיפול זה מתבצע רק במסגרת מחקרית במספר בתי חולים פסיכיאטריים או באופן פרטי פרטית במיינד קליניק.
מידע נוסף על טיפול בדיכאון עמיד לתרופות ניתן לקרוא בכתבות: http://www.beok.co.il/SelectedArticle.aspx?ArticleID=6148
http://www.beok.co.il/SelectedArticle.aspx?ArticleID=5477
http://www.beok.co.il/SelectedArticle.aspx?ArticleID=7705
תרגישי טוב,
בברכה,

שלום
שתיתי למשך תקופה של מספר חודשים רמוטיב , לפני כשלושה ימים נגמרה החבילה. אני מרגישה צורך לקחת משהו שיפיע יותר העקבות חוויה שעברתי ורציתי לעבור לרסיטל.
השאלה אם יש צורך בתקופת ניקוי בין שי התרופות? או שזה בסדר לעבור ישירות לרסיטל?
בעבר , לפני כארבעה חודשים עשיתי את המעבר הלון חזור. מרמוטיב לרסיטל ובחזרה .
אודה על תשובתכם בהקדם
 
ד''ר אלונה גוברמן  
17:20 20.10.09
לשמש שלום. אני מאוד ממליצה כל שינויים ומעברים לעסות בהתייעצות עם רופא מטפל. באופן כללי אפשר להתחיל חתי כדור רסיטל וכעבור 4 ימים לעבור לכדור שלם ללא צורך בתקופת ניקוי.
בברכה,
 
קרן
12:28 20.10.09
שלום,

התחלתי טיפול בציפרלקס לפני 5 ימים, במינון של חצי כדור (5 מ"ג), כרגע ללא תופעות לוואי משמעותיות, חוץ מסחרחורת קלה לעיתים או קושי לישון בלילה.

בעוד כיומיים אני אמורה לעלות לכדור שלם (10 מ"ג).

שאלתי היא, האם צפויות לי תופעות לוואי שונות מאלו שחשתי עד כה בעקבות העלאת המינון?

תודה רבה!
 
ד''ר אלונה גוברמן  
17:17 20.10.09
שלום. השפעה של ציפרלקס מורגשת תוך שבוע עד שבועיים בממוצע. הטבה מלאה תיתכן תוך 4 עד 6 שבועות .
תופעות לוואי אפשריות כוללות: בחילה, יובש בפה, קשיי שינה, עייפות, הזעה מרובה וקשיים בתפקוד המיני. תופעות אלו הן בדרך-כלל קלות וחולפות בהמשך השימוש.
תרגישי טוב
 
עידו
10:51 18.10.09
שלום לכם ותודה רבה על העזרה,לפני כשנה סיימתי תקופת דכאון של שנה וכעת,דוקא ביום הראשון ללימודים(אקדמיה)זה שוב חוזר אלי-אין לי חשק לכלום,שלא לדבר על ללכת ללמוד (הכל כבר היה מסודר-מעונות,מלגה,מערכת שעות),לפני כשבוע הייתי אדם מלא אמביציה ורצון להצליח וכעת נעשיתי אדיש,לא בא לי לצאת,לא בא לי לאכול,והנה,שוב נדפקה לי שנת לימודים,זה הכי הרבה כואב לי,מי שעבר את זה יודע שכל דבר פשוט עכשיו נראה כמו הר,הקטע שאצלי זה כבר דכאון חוזר-האם הוא אמור לעבור יותר מהר או יותר לאט? תודה...
 
ד''ר אלונה גוברמן  
17:14 20.10.09
לעידו שלום. מאוד קשה לאבחן דרך הפורום. אני ממליצה לפנות להתייעצות פסיכיאטרית .
שינויים בחיים (התחלת שנת לימודים) לעיתים קרובות מאוד מעוררים תחושות של לחץ, חרדה ולהופעת דיכאון. תגובות אלו הן טבעיות וניתן להתגבר עליהן. לא כדאי להיכנע ללחץ, חרדה ודיכאון. תמשיך בדרכך,
עם הזמן ותמיכה מתגברים על הקשיים ובסופו של דבר מתרגלים. כדאי לגוון את השגרה בחוויות נעימות גם אם לפעמים ללא חשק. כיוון שחלק גדול בתחושות הלא נעימות נובע ממחשבות ומהשיחות הפנימיות שלך עם עצמך כדאי לעשות ניתוח למחשבות שעוברות בראש.
אני מאוד ממליצה על טיפול קוגניטיבי קצר וממוקד. במהלך הטיפול תרכש מיומנויות לאזן מחשבות ובעקבות זה הרגשתך תשתפר.
תרגיש טוב,
 
איילת
09:33 18.10.09
שלום
אני בת 26, במשך 3 שנים נטלתי רסיטל (20 מ"ג) שעזר לי מאוד בתקופות דיכאון עייפות וחוסר ריכוז. שילבתי טיפול פסיכולוגי אבל לא ברצף...
לאחרונה אני נמצאת במערכת יחסים חדשה - דבר שמכניס הרבה חרדה מחדש בחיי. בן הזוג שלי סובל מכך שאני בוכה כל הזמן מרוב שאני לא מסוגלת לדבר איתו על הדברים שמטרידים אותי- והכל יוצא בבכי. לאחרונה כל דבר פוגע בי יתר על המידה והחרדות שלי גוברות עד לרמה שאני לא מצליחה להתרכז בשום דבר והקשרים החברתיים שלי ממש הצטמצמו לכמעט כלום.
דיברתי היום עם רופא משפחה שהמליץ לי לעבור לציפרלקס. האם התרופה הזו יכולה לעזור לי יותר?
אני פשוט כל הזמן בוכה ,עצבנית ורגישה, כל דבר קטן מלחיץ אותי עד לרמות של אי-תפקוד ומרגישה שאני הורסת כל חלקה טובה בחיי.

זקוקה לעזרתכם
תודה
איילת

 
ד''ר אלונה גוברמן  
17:07 20.10.09
לאיילת שלום. ציפרלקס- היא תרופה המיועדת לטיפול בדיכאון ובהפרעות חרדה. היא שייכת למשפחת חוסמי ספיגה חוזרת של סרוטונין (SSRI), ומעלה את כמות הסרוטונין במוח.
בהשוואה לתרופות מקבוצת SSRI פועלת במינונים נמוכים יותר, משפיעה תוך זמן קצר יותר (בין שבוע לשבועיים), ויש עדויות לכך שיש לה פחות תופעות לוואי. נסבלה טוב יותר על-ידי המטופלים.
אסציטאלופראם נוחה לשימוש ונלקחת פעם ביום.
תופעות לוואי אפשריות כוללות: בחילה, יובש בפה, קשיי שינה, עייפות, הזעה מרובה וקשיים בתפקוד המיני. תופעות אלו הן בדרך-כלל קלות וחולפות בהמשך השימוש.
השפעה של ציפרלקס מורגשת תוך שבוע עד שבועיים בממוצע. הטבה מלאה תיתכן תוך 4 עד 6 שבועות . תרופה טובה ויעילה.
עם הזמן ותמיכה (טיפול תרופתי ופסיכותרפיה) מתגברים על הקשיים ובסופו של דבר מתרגלים. תשתדלי עוד כאן לגוון את השגרה בחוויות נעימות גם אם לפעמים ללא חשק. כיוון שחלק גדול בתחושות הלא נעימות נובע ממחשבות ומהשיחות הפנימיות שלך עם עצמך כדאי לעשות ניתוח למחשבות שעוברות בראש. מענה מצויין לתהליך זה יכול לתת טיפול קוגניטיבי קצר וממוקד. במהלך הטיפול תרכשי מיומנויות לאזן מחשבות ובעקבות זה הרגשתך תשתפר.
תרגישי טוב,
שלום, אני מטופלת מס' חודשים בציפרלקס 20 ליום, כנגד חרדות. הטיפול יעיל ומוצלח. הפסיכיאטר הנחה אותי להמנע כליל מאלכוהול ואין לי בעיה עם זה. הבעיה מתחילה כאשר מדובר על מאכלים שמשתמשים בבישולם באלכוהול מסוגים שונים. ידוע לי שאלכוהול מתנדך בבישול. האם עלי לדקדק בבחינת מאכלים גם כן, או שמה שימוש באלכוהול בבישול אינו בעייתי בשימוש בציפרלקס?
תודה
 
ד''ר אירנה נתנאל  
10:30 19.10.09
אני שלום,

שימוש באלכוהול בבישול אינו בעייתי בשימוש בציפרלקס!

בברכה,
 
david
21:00 18.10.09
ב"ה

שלום רב

המדובר בבחור מבריק בן 21 הסובל מכפייתיות עם דכאונות . הבחור אובחן על ידי שני פסיכיאטרים לפני כ4 שנים באופן בלתי תלוי עם אותה אבחנה של כפייתיות.
למרבה הפלא כל התרופות הקלסיות לכפייתיות רק הזיקו : פרוזאק, רסיטל, סרוקסאט וציפרליקס.
הם גרמו לו עצבים ומתח. כיום הבחור נמצא בטיפול קוגניטיבי עם ווליום לעת הצורך.

האם אתם יודעים על תרופות לכפייתיות נוספות עם דרכי פעילות אחרות העשויות להועיל
כמו כן האם פיסיוטרפי-ה להודת לחצים קיימת?

אנא עזרו
 
אני
21:02 17.10.09
שלום. אני אחות מוסמכת , בת 30. עובדת במשרד הבריאות.
בעקבות מות הוריי לאחרונה התחלתי לקחת טיפול בציפרלקס. קיבלתי מרשם לציפרלקס מפסיכיאטר פרטי. בינתיים יש לי את הכדורים מדוגמיות שקיבלתי . השאלה היא אם אפנה לרופאת המשפחה שלי ואקבל מרשם דרך הקופה (קופ"ח כללית) האם אז יכול להתקבל המידע הזה במקום עבודתי? האם ישנו דיווח כלשהו? אני לא רוצה שידעו בעבודה על הטיפול בציפרלקס. הבנתי שלקנות את הכדורים באופן פרטי זה יקר ואני לא יכולה להרשות לעצמי. אציין כי אני מתפקדת כרגיל ואף אחד בינתיים לא יודע כלום.
 
ד''ר אלונה גוברמן  
22:15 17.10.09
שלום.הרופא משפחה לא מעביר אינפורמציה למקום עבודה או לגורמים אחרים ללא אישור שלך.
בברכה,
 
אני
23:27 17.10.09
תודה על התשובה.
לפני כ-6 שנים כאשר התחלתי לעבוד במשרד הבריאות חתמתי על ויתור סודיות רפואית.
האם בעקבות חתימתי זו, המידע החדש על הטיפול בציפרלקס יכול לעבור למקום עבודתי?
ושאלה נוספת:
האם כאשר אפנה להתייעצות רופא מקצועי אחר לדוגמא רופא עור- האם המידע על ציפרלקס עובר במחשב?
דרך קופ"ח אפשר לקבל 3 התייעצויות מומחים בשנה- האם המידע שהייתי בהתייעצות כזו אצל רופא פסיכיאטרי עובר במחשב וכאשר אפנה לרופא אחר הוא ידע שהייתי בהתייעצות פסיכיאטרית?
 
אני
18:40 18.10.09
שלום אני חולה סכיזופרניה שמטופל ברספירדל קונסטה סובל מבעיות של חוסר הנאה בתפקוד המיני
מה הפיתרון הפסיכיאטר טוען שזה בעקבות הפגיעה בסרוטנין במוח עקב לקיחת התרופה.
 
אריאל
18:45 16.10.09
שלום, שמי אריאל אני חייל כבן 20 אני סובל מהתקפי חרדה ומדיכאון קל זה מספר חודשים, ניפגשתי עם פסיכאטר והוא המליץ לי להתחיל עם "רסיטל".
לפני כשבוע התחלתי לקחת את הכדור אבל הבעיה היא שאני סובל מבעיה שינה שניקראת "פאזת השינה הדחויה" זאת אומרת שהשעון הביולוגי שלי לא מסודר ואינני מצליח לישון בלילות ואני לוקח את הכדור רק בשעות הצהריים כשאני קם למרות שהפסיכיאטר הגדיר לי לקחת את הכדור בבוקר.
אני מנסה לתפוס אותו כבר כמה ימים אבל אינני מצליח אז פניתי לפורום זה בציפייה לקבל תשובה.
האם זה בסדר לקחת את הכדור בצהריים שזה בעצם ה"בוקר" שלי או שעדיף לקחת אותו בבוקר לפני שאני נירדם ?! אשמח לקבל תשובה במהרבה .
תודה .
 
ד''ר אלונה גוברמן  
22:01 17.10.09
לאריאל שלום. אתה יכול לקחת את הכדור בשעות הצהריים.
בברכה,
 
אריאל
01:05 18.10.09
מהעולם. כבר 4 שנים חלפו מאז בעלי עזב אותי , את הבית ואת הבן, אני אישה בת 44 , לא ילדה. עזב אותי למען אישה רוסיה שכבר במשך שנה קודם היה איתה בקשר וכמובן ידעתי זאת וניסיתי בכל דרך אפשרית להשיגו חזרה. אבל כשלא הצלחתי נפלתי לתוך דכאון עמוק, עד כדי כך ועשיתי נסיונות התאבדות , שתיתי אלכוהול ( אני שאף פעם לא שתיתי) ביחד עם אין ספור כדורי הרגעה. הגעתי כ5 פעמים לבתי חולים ללא הכרה ונשארתי להשגחה ולשיחות עם פסיכולוגים. זה ממש לא עזר, עבדתי ולא תפקדתי , במהלך 10 ימים בלעתי כ-160 כדורים. איבדתי זכרון של 10 ימים מחיי. איבדתי את התאבון ובמהלך חודשיים לא אכלתי דבר ורזיתי 15 קילו. כלום לא עזר והבעל עזב, עם הזמן נרגעתי מעט היו לי מערכות יחסים והייתה לי קבוצה של חברים פנויים פנויות איתם ביליתי במהלך 3 שנים כמעט.
ועכשיו אני שוב במצב נוראי ( שכחתי לציין שמשך כל הזמן הזה הX היה איתי בקשר טוב ועזר לי ולבן שלי ואף אמר לפני כחצי שנה שיחזור הביתה ומשך אותי באף עד לפני חודש כאשר הבנתי שאין סיכוי שיחזור , הכל הייתה אשלייה ), פתאום הבנתי בעצם עד כמה אני לבד ובמצב רע, פוטרתי מהעבודה עקב אי תפקוד ודכאון אחרי 18 שנות עבודה. אני לא מוצאת עבודה , אין לי שום הכנסה , הבן עובד והX עוזר, כך אנחנו חיים , דיי בקושי. אני לא זוכרת מתי יכולתי לקנות לעצמי משהו , אני לא מסתכלת כלל בחנויות ולא מסתובבת בהן.
בקיצור המצב רע כי עכשיו נשארתי גם ללא חברים , הקבוצה שהייתה לי התפרקה לחלוטין ונשארתי לבדי. הבן שלי גם רחוק אלף מייל ממני , היה מת לעזוב את הבית ולא יכול כי הוא מפרנס עיקרי בבית. התחלתי לחשוב שבעצם אין סיבה לקיומי בכלל , שאין ערך לחיי , כולם עזבו אותי , לאף אחד לא איכפת ממני , אז מה נותר לי בחיי? למען מה ומי לחיות? אני לא רוצה לחיות , להיות לבד זה יותר טוב למות.
 
רוני חן
08:01 15.10.09
אישה יקרה דברי איתי אני חשה כמוך כיתבי למייל שלי ונדבר
 
ד''ר אלונה גוברמן  
17:20 16.10.09
לאמי שלום. צר לי על מה שאת מרגישה! קשה לתת התייחסות אישית בפורום פתוח אך אנסה לפחות להגיד מספר דברים. רצון למות יכול להופיע כחלק ממצב דיכאוני עמוק, כחלק מתסכול עמוק מהחיים או כתגובה להתפתחות עזובה רגשית קשה, התעללות ,ועוד. לפעמים האדם מאמין שהגיע לסוף ושאין יותר. האם זה נכון? האם את בטוחה שניסית את כל האפשרויות? האם באמת אף אחד לא מבין או לא יכול לעזור? האמת שלמרות שלפעמים הכול נראה שחור וחסר תיקווה תמיד יש פתח לאור שיכול לשנות דברים.
כדי לא ליפול לדיכאון כדאי שתצאי, תבלי, תכירי גברים חדשים . תהליך התאוששות מהקשר הוא טבעי ומלווה בכאב, כעס, רגשות אשם, בדידות, חוסר תקווה ואף תחושה שלאבל. את תתאוששי והדבר יקח זמן, חשוב שתהליך ההתאוששות לא ישאיר בך יותר מידי צלקות.
אני ממליצה שתפני לעזרה מקצועית.
התרופה הכי טובה - הכרויות חדשות וכמה שיותר לצאת לבלות.
תרגישי טוב,
 
עירית מרקוביץ
09:33 17.10.09
מה המשמעות של דיכאון עמיד? האם
זה אומר שזה לא יעבור כל חיי? ובכלל האם יש מישהו שחווה דיכאון או חרדה שמציקים לאורך כל היום כולו ללא הפסקה לטווח זמן של שנתיים ומעלה?
 
ד''ר אלונה גוברמן  
22:12 17.10.09
לעירית שלום. דכאון עמיד לטיפול תרופתי הינו בעיה קשה ושכיחה.
מבין חולי הדיכאון המג'ורי נחשבים 30% לחולים עמידים לטיפול תרופתי, אשר נכללים בקבוצת
TRD-Treatment Resistant Depression,
קיימים טיפולים לא תרופתיים- כמו גרייה מגנטית ,טיפול בחשמל ,תרפיה התנהגותית - קוגניטיבית CBT שמאוד יכולים לעזור לדיכאון עמיד .
אצלינו בקליניקה עובד צוות רב מקצועי ומנוסה שמצליחים לעזור ולהוציא אנשים שסבלו מדיכאון עמיד. שילובים תרופתיים נכונים, ניסיון של אנשים, תרפיה אישית, TMS וכו' תורמים להצלחה הטיפולית.למרות הקושי והסבל צריך להמשיך לנסות. לא להתייאש!

מידע נוסף על טיפול בדיכאון עמיד ניתן לקרוא בכתבות: http://www.beok.co.il/SelectedArticle.aspx?ArticleID=6148
http://www.beok.co.il/SelectedArticle.aspx?ArticleID=5477
http://www.beok.co.il/SelectedArticle.aspx?ArticleID=7705

על דיכאון ודיכאון עמיד בכתבות של BeoK
אשמח לענות על שאלתך נוספות,
בברכה,
+ הוספת הודעה
   1 ...  115  116  117  118  119  120  121  122  123  ...  198  
 חיפוש בפורום זה
המידע באתר אינו מהווה תחליף להתייעצות עם גורם מקצועי והינו בהתאם לתנאי השימוש
מנהלהודעה מקוריתתגובהללא תוכןהודעה חדשההודעה עם תמונההודעה עם וידאו
תגיות
דיכאון קליני   דיכאון אחר לידה   דיכאון מג'ורי   טיפול תרופתי דיכאון   טיפול התנהגותי   דיכאון וחרדה
RSS RSS פורום דיכאון חרדה