בריאות, רפואה
מאמרים | פורומים | קהילות | רופאים  
  חיפוש במאמרים  
הריון ולידהדיאטה, תזונהתרופות, ויטמיניםעיניים, משקפייםניתוחים פלסטייםרפואה משלימהקוסמטיקה, איפורעיצוב שיערפסיכולוגיהאורטופדיה
 
מין, יחסים, זוגיותכושר גופנירפואת שינייםרפואת ילדיםלב, כלי דםעזרה ראשונהמחלות, טיפוליםגיל הזהבחוק משפט, ביטוחמתכוני בריאות
 בריאות ראשי»פורומים»פורומים תמיכה נפשית, פסיכולוגיה»פורום הפרעות זיכרון הפרעות קוגניטיביות
הוסף למועדפים 
פורומים רפואיים
 

פורום הפרעות זיכרון הפרעות קוגניטיביות עמוד 3

פורום הפרעות זיכרון והפרעות קוגניטיביות יעסוק בהרחבה בבעיות זיכרון ובהפרעות שכליות. תוכלו להתייעץ עם נוירופסיכולוג אודות אובדן זיכרון, הפרעות קוגניטיביות (שכליות) והתנהגותיות, פגיעת ראש טראומתית, שבץ מוחי, דמנציה, ליקויי למידה והפרעות קשב
מנהלי פורום הפרעות זיכרון הפרעות קוגניטיביות :
גל גפן-ריטר
לפרטים נוספים
ד''ר שרה רפפורט
לפרטים נוספים
שלום,
אני בת 33 ולאחרונה מרגישה קושי בשליפה.
אני מנסה להיזכר במילים ומושגים שידועים לי בוודאות, אך ללא הצלחה. (כג' עיר בירה של מדינה ידועה, שם משפחה של חברים). לעיתים אני זוכרת אות או 2 מתוך המילה אותה אני רוצה לשלוף אך איני מצליחה לשלוף את המילה.
בנוסף, אני יכולה ללכת לחדר להביא חפץ מסוים ואיני זוכרת מה רציתי להביא.
לא היו לי בעבר בעיות זיכרון או קשב.
האם מדאיג?
 
גל גפן-ריטר  
15:15 29.04.13
שירה היי,
לפי התיאור שלך את מה שאת חווה, נשמע שזה אכן יכול לנבוע מקשיים בקשב שמקורם יכול להיות מספר דברים בין אם זה עייפות, לחץ, מוטרדות , תזונה לקויה וכיוב'.
כך שאם מדובר בתקופה לחוצה, שימי לב עד כמה את שומרת על עצמך ועל בריאותך, ותנסי במציאות הקיימת לדאוג כמה שיותר לתנאים יותר אופטימליים.

בנוסף, אני ממליצה לך בתור התחלה לפנות לבירור רפואי ולהתייעצות עם רופא המשפחה שלך, כדי לשלול/לבדוק אפשרות של גורמים כגון: מחסור בויטמינים שיכול להשפיע על התפקוד הקוגניטיבי. ולהמשיך ולפעול על פי המלצות הרופא.

שיהיה בהצלחה


שלום,

אני בן 30, בריא, ללא בעיות מיוחדות.
יש לי זיכרון טוב בדברים מסוימים וגרוע בדברים אחרים. קשה לי לשים את האצבע על ההפרדה ביניהם, אבל הנקודות שבהם הזיכרון גרוע מפריעות לי מאוד.

למשל-
הזיכרון שלי טוב, אפילו טוב מאוד, בכל מה שקשור ללימודים, תוכן של שיחות, מידע היסטורי, דברים שקראתי, סרטים שראיתי וכדומה.

אבל אני זוכר גרוע מאוד שמות של אנשים, פרצופים, מספרים, תאריכים (אישיים, לא היסטוריים), שמות רחובות. אני יכול לשכוח את המידע הזה שנייה אחרי שקיבלתי אותו. לפעמים זאת בעיה של שליפת המידע. כלומר, אני יודע שאני זוכר את השם של מישהו/י אבל אני לא מצליח לשלוף את השם מהזיכרון. אני מתקשה גם לזכור פרטים אישיים על אנשים - איפה הוא גר, איפה הוא למד, איך קוראים להורים שלו. גם כשמדובר באנשים קרובים.
 
גל גפן-ריטר  
13:08 18.04.13
יובל שלום ,

הייתי שמחה אם היית מפרט איזו שאלה מטרידה אותך בנושא של הזיכרון ומה אתה מבקש לדעת.

החלק הגרוע של הזיכרון שלי מאוד מציק לי. קשה לי מאוד בעיקר עם זה שאני לא זוכר שמות של אנשים או פרטים על אנשים. זה גם פוגע בעבודה שלי. רציתי לדעת האם זאת תופעה מוכרת? מה הסיבה לזה? האם יש לזה הסבר? האם יש משהו לעשות עם זה? האם יש דרך לחזק את הזיכרון מהסוג הזה?

תודה.
יובל שלום,

התופעה שאתה מתאר היא בהחלט תופעה מוכרת ונורמטיבית. בדיוק כפי שתארת לכל אחד מאיתנו יש נקודות בהן הוא חזק יותר ונקודות בהן הוא פחות טוב. אין מה לעשות אנחנו לא מושלמים. בכל מקרה אפילו מבחינת נוירואנטומית, הוכח כי הזיכרון לפנים מצוי באזור מוחי אחר מאשר זיכרון למידע של טכסט.
במידה וזה חשוב לך לזכור פרטים כאילו או אחרים אפשר לפתח אסטרטגיות אשר יעזרו לך להפנות יותר קשב למידע אותו אתה רוצה לזכור, לחשוב על שיטה לקודד את שמו, למשל לקשר את שמו למידע נוסף שיעזור לך לשלוף את השם שלו מהר יותר. אתה יכול לרשום את המידע אותו אתה רוצה לזכור וכו'.

שיהיה בהצלחה
שלום, אני בת 19 ורציתי לשאול שאלה לגבי נושא שמטריד אותי לאחרונה.. בזמן האחרון אני שמה לב לחסרים בזיכרון שלי, כלומר אם אומרים לי משהו אני אחרי שניה שוכחת ומבקשת שיגידו לי שוב למרות שאני באמצע ביצוע המשימה. (לדוגמא, אני עובדת בגלידריה וכשאני באמצע עם לקוח להכין לו את מה שהוא ביקש אני שואלת אותו שוב ושוב מה הוא רצה כי אני שוכחת. ) לטווח הארוך כלומר כמה שנים אחרונה הזיכרון שלי מצויין, אני זוכרת דברים מאז שהייתי בת 3 או 4 אבל דברים שקורים עכשיו ואני צריכה לעשות לא משנה כמה אני מתאמצת לזכור אני שוכחת באותה שניה. אני מאובחנת עם בעיות קשב וריכוז ולמרות שקיבלתי כדורי רטאלין השתמשתי בהם תקופה ממש קצרה משו כמו חודש והפסקתי וזה היה מזמן, אבל רק ב תקופה האחרונה אני שמה לב לשינוי בזיכרון שלי עד עכשיו זה לא קרה לי מעולם! מה זה יכול להיות ומה עלי לעשות? תודה רבה..
 
ד''ר שרה רפפורט  
08:11 05.04.13
מאיה שלום,
בעיות זיכרון לטווח קצר שפתאם מופיעות בדרך כלל נבעות מבעיות קשב. נראה שבתקופה האחרון את לא ממוקדת ואולי גם מעט מפוזרת. ירידה בתפקוד הקשב עלול לנבוע מעייפות, חולשה, לחץ נפשי ממושכת ועומס יתר בחיים. מומלץ לברר את גורמים האלו, לצד לבצע בדיקות רפואיות שגרתיות אצל רופא משפחה.

בברכה
 
גל גפן-ריטר  
14:17 18.04.13
מאיה שלום,
על פי התיאור שלך, סביר להניח שהקשיים בזיכרון יכולים לנבוע מהקשיים בקשב ובריכוז. ובכך שככל הנראה המידע שאת שומעת (למשל, מה הלקוח ביקש), לא נקלט אצלך כי הייתה עסוקה או טרודה בדברים אחרים. ייתכן ובנוסף לקשיים בקשב, את חווה כיום תקופה עמוסה יותר או לחוצה, או טרודה במחשבות. ושוב במצבים אלו, זה נורמלי לחלוטין
שישנו מידע שאינו נכנס לזיכרון ועל כן איננו זוכרים אותו. ויש להדגיש כי לכן הבעיה אינה ביכולת הזיכרון אלא בפניות שלך כיום להתרכז בדברים אלו.

בכל מקרה אני ממליצה לך גם לפנות לרופא המשפחה ולבדוק האם מבחינת תזונה וויטמינים הכל אצלך תקין ובאותה הזדמנות לשקול יחד איתו את האפשרות ליטול ריטלין ולבדוק האם זה משפר את תפקודך ואת יכולת המיקוד שלך.

שיהיה בהצלחה
אני בן 42 כל חיי סבלתי מהיותי קטן בקושי ולהתרכז בלימודים ולזכור,תמיד חשבתי שאני מבין את הנלמד ,אבל מסתבר שלא ,בבגרותי למדתי וכשהייתי יוצא להפסקות הכל היה נישכח
בשביל לזכור הייתי צריך לשכתב את החומר הנלמד כמה פעמים בסמוך למבחנים,גם כיום
אני צריך לקרוא כמה פעמים את אותם שורות בשביל לזכור ולהבין ,בעבודה אני לא יעיל אני מורח את הזמן שלא במיתכוון,נכון להיום קיבלתי רטלין 10 וזה לא עוזר לי העלתי את המינון ל2* 10 וגם לא עזר, עשיתי בדיקת CPT וגם שם אין בשורה ,אני יכול להעיד על עצמי מתוך מודעות עצמית שאינני סובל מחרדות או דיכאון או בעיה התנהגותית כלשהי לאורך השנים, בדיקות דם תקינות ,מה נישאר? ,אולי יש לך כיוון שלא מיציתי
 
ד''ר שרה רפפורט  
08:03 05.04.13
אבי שלום,
על סמך תיאורך, נראה שעיקר בעיותיך הוא בתחום של הבנת הנקרא וביכולת השליפה. לא ברור האם אתה מאובחן כסובל מהפרעות קשב וריכוז כי על סמך מבחן CPT בלבד לא תמיד ניתן להגדיר אבחנה שכזו. בנוסף, ריטלין עלול לשפר את היכולת להתרכז לאורך זמן ויכול לסייע בקליטת מידע חדש. נראה שלך יש קושי בשימוש אסטרטגיות למידה יעילות לצורך שינון, ארגון ושליפת החומר. ניתן למוד שיטות לימוד יעילות יותר שתפורות בהתאם לקשיים. לצורך כך, מומלץ לפנות לבירור באמצעות אבחון המתאר קשיי למידה אצל מבוגרים.
בברכה
 
ענבר
20:03 25.02.13
שלום,
הייתי רוצה לדעת מהו השוני בהפרעות הזיכרון של אמנזיה, מחלת קורסקוף ומחלת אלצהיימר?
אשמח לתשובה,
ענבר
 
ד''ר שרה רפפורט  
10:58 13.03.13
ענבר שלום,
מחלת האלצהיימר ותסמונת קורסקוף הן מחלות דמציה שמבטאות גם בהפרעות זיכרון שונות, תלוי בשלב ההתקדמות של המחלה. המוסג ׳אמנזיה׳ מתייחס בקרב בעלי המקצוע בדרך כלל לאובן זיכרון של פרק זמן מסיום, כלומר אין זיכרון של כל ההתרחשות בתקופה מסיומת. לפעילים מדובר בשעות, ימים או פרקי זמן ממושכים יותר.

בברכה
 
יהלי
16:15 25.02.13
שלום,
אני בשנות ה-30 לחיי, וכבר שנים סובלת מזכרון רע. זה השפיע עלי לרעה בציונים בתואר ואני מוצאת שאני ממש שוכחת דבריםשחברים מספרים לי, או דברים שקראתי או ראיתי. אני מקפידה על תזונה טובה ומאוזנת, עושה ספורט, חיה חיים רגילים לגמרי בלי התמכרויות או משהו אחר. ממה זה נובע ואיך מטפלים?
 
ד''ר שרה רפפורט  
10:45 13.03.13
יהלי שלום,
בעיות זיכרון כפי שאת מתארת יכולות לנבוע מסיבות שונות. סיבה נפוצה היא בעיות קשב וריכוז, כאשר לא כשובים למידע ולא קולטים אותה בצורה יעילה. בנוסף, עייפות, לחץ ממושך וגורמים רגשיים שונים ואחרים גם לעיתים מהווים קשיי זיכרון. לחלופין, יש אנשים עם רקע כזה נולד שכבר בא לידי ביטוי בילדות וגם מתבטא בקשיי למוד בכלל. כדי לקבל אבחנה למקור בעייתך, עליך לפנות לאבחון ע״י גורם מקצועי. כמובן אופן הטיפול תלוי באבחנה. עם זאת, בינתיים ניתן לתרגל את תפקוד הזיכרון באמצעות תוכנות מחשב. יש כיום אתרים שונים שמצעים שרות שכזה.

בהצלחה
 
עודד
14:03 05.02.13
שלום אני מאובחן כדיסלרט ועם בעיות קשב וריכוז לוקח סטרטרה 60 מיליגרם
תמיד היו לי בעיות בזיכרון אבל עכשיו בבגרות זה מפריע לי ממש אם מדברים איתי לוקח לי המון זמן לגבש תשובה שאני מתכוון אליה(אם אני עונה מהר אני עונה תשובות שבניות לי בראש כמו אינסיטינקט וליפעמים אני לא רוצה בכך )
יש לי בעיה של לעשות שני דברים במקביל אני פשוט לא מסוגל לעשות את זה
ליפעמים גם דברים פשוטים לוקח לי זמן להבין
בעבר חשבתי שזה בעיה של ריכוז אבל מסתבר שכניראה זאת בעיה בזיכרון
האם יש תרופה שיכולה לעזור לי למה אני מרגיש שהרמת חיים שלי ממש נמוכה אפילו תרופה לא חזקה אבל שתעזור קצת
 
גל גפן-ריטר  
13:56 17.02.13
עודד שלום,

נשמע כי אתה מודע לקשייך, ואני בהחלט מבינה את התסכול שנוצר מכך, הן החברתי והן הלימודי.
לא ציינת האם נעזרת מעבר לטיפול התרופתי, בהוראה מתקנת או טיפול קוגניטבי, אשר יקנה לך כלים להתמודדות עם הקשיים שאתה חווה. אסטרטגיות זיכרון, שליפת מידע וכיוב'. במידה ולא, אני בהחלט ממליצה לך להיעזר בטיפול מהסוג הזה.
אני מבינה את הצורך ב"תרופת פלא" אשר תעלים את הקשיים אך לצערי עדיין לא קיימים דברים מהסוג הזה לגבי זיכרון. ועל כן ההתקדמות והשיפור יינבעו מתרגול ושיפור האסטרטגיות שלך.

בנוסף, במידה ולא עשית זאת בתקופה האחרונה הייתי ממליצה לך לערוך בדיקות דם כלליות על מנת לוודא כי לא חסרים לך ויטמינים אשר יכולים להשפיע גם הם על התפקוד הקוגניטיבי.

שיהיה בהצלחה
שלום,
לפני כשלוש שנים נפטר אבי באופן פתאומי מדום לב. אמי (בת 58) שהיתה איתו בחדר בעת ההתקף עברה טראומה נפשית קשה מאוד ומאז חלה הדרדרות חריפה בתפקודה הקוגנטיבי. ההדרדרות באה לידי ביטוי בשיכחה של דברים לטווח קצר, חוסר ריכוז, בלבול, קושי בביטוי של מילים (נתקעות כל הזמן) קושי לקרוא ולכתוב (פתאום החלו לה שגיאות כתיב). אציין כי סבתי מצד אמי היתה חולת אלצהיימר.
לפני כשנה וחצי היא עשתה בדיקת MRI שלא העידה על סימנים חריגים. בנוסף היא ערכה אבחון במעבדת זיכרון על ידי נירופסיכולוג אשר איבחן כי לא נמצאו ממצאים אורגניים לדימנציה או אלצהיימר וכי לפי הערכה שלו מדובר במצב נפשי ודכאון קשים שפוגעים בתפקוד הקוגנטיבי שלה באופן כל כך חריף (פסדו-דימנציה). מאז היא מטופלת אצל פסיכיאטר ופסיכולוג וכן ניתן לראות שיפור במצב הרוח שלה ובמוטיבציה שלה אך לא בשאר כל התפקודים הקודנטיבים שהזכרתי קודם לכן. האם יש צורך לקבל חוות דעת נוספת? האם התופעה שהזכרתי מוכרת ויכולה באמת להשפיע באופן כל כך חריף על התפקוד היומיומי של האדם?

בשנה האחרונה אמי הפסיקה לעבוד וגם לנהוג ונזקקת לעזרתנו כמעט בכל נושא בחייה.

תודה
תמר שלום,
מדברייך נשמע כי עשיתם בירור מקיף וטוב לגבי האבחון של מצבה של אמך וכל הכבוד לכם על כך.
בהחלט ישנם מצבים רגשיים אשר יכולים להשפיע בצורה ניכרת מאוד על התפקוד.
הייתי מציעה לך להתייעץ עם הפסיכיאטר והפסיכולוג המטפל ולקבל מהם הדרכה לגבי כיצד להתמודד טוב יותר מול אמך. כיצד לעודד אותה לתפקוד יותר עצמאי ולהציב עבורה מטרות שיקומיות בביתה ומחוצה לו. כדאי למשל, למצוא דברים אשר מעוררים את המוטיבציה שלה ואשר לגביהם היא תצליח לגייס את כוחותיה ולבצע אותם בצורה עצמאית. בין אם זה לבשל, לסרוג, לשחק עם נכדים, ילדים וכו'.

לגבי חוות דעת שנייה, תמיד אפשר וכדאי להתייעץ עם גורם מקצועי נוסף.

שיהיה בהצלחה
 
מרינה
11:58 07.02.13
שלום
יש לי בן בן 6.5, לומד בכיתה א. בבית ספר כל הזמן מתלוננים שהוא לא רוצה לבצע משימות, מרבה לצייר ולקשקש במחברות לחלום. מצד שני הוא כן מבצע חלק מהמשימות החשובות שסיכמתי איתו ועם המורה. הם גם אומרים שהוא מרבה לשחק לבד למראות שילדים אחרים רוצים לשחק איתו. יש לציין שמבחינת הידע אין לו שום ליקויי למידה, הוא קורא שוטף הוא חזק מאוד בחשבון ויש לו ידע נרחב בהרבה תחומים וגם אם נראה להם שהוא לא מקשיב הוא כן מקשיב ויודע לספר לי מה למד.הוא גם מאוד בטוח בעצמו ויודע שהוא חכם, אבל ממש לא רוצה להראות את זה בבית הספר. בבית הוא ילד שונה לגמרה, כל משימות כיתה שהוא לא עשה המורה נותנת לו להשלים בבית והוא משלים אותם מהר מאוד, מרוכז ובלי שום בעיה. הוא גם לומד לנגן בפסנטר וטוב בזה .אני לקחתי אותו לנורולוג לבדיקה והוא אמר שיש לו קווים של קשב וריכוז (על סמך מה שאומרים בבית הספר). אבל אני ממש לא יודעת אם מדובר בקשב וריכוז. כי איך יכול להיות שהוא כל כל טוב בבית ואין לו שום בעיה. אולי מדובר במשהו היתנגותי, באיזה בעיה ריגשית שלא נותנת לו לעבוד טוב בכיתה. בבית ספר הוא נראה כמו ילד מוזר אבל בבית הוא לגמרה ילד שונה. בבית ספר המליצו לנו על הבדיקה פסיכיאטרית מקיפה. מה תמליץ לנו למי לפנות, האם לאבחן קשב וריכוז בבדיקת TOVA או לאבחן בעיה ריגשית. מי יכול לעזור לנו? תודה .
 
גל גפן-ריטר  
13:46 17.02.13
מרינה שלום,
על פי התיאור שלך עולה דאגה לגבי בנך ונשמע שאת נמצאת עם היד על הדופק ומנסה לחפש ולהבין את ההתנהגויות השונות שלו בבית ובבית הספר.
יכולות להיות מגוון הסברים למה שאת מתארת, ועל כן חשוב מאוד מאוד כי תבצעי אבחון שייתן מענה הן על החלקים הקוגניטיביים שלו והן על החלקים הרגשיים.
לעשות רק TOVA נותן מענה רק לבעיות הקשב אך לא לחלק הרגשי. כאשר בדרך כלל כשיש קשיים רגשיים הם משפיעים מאוד גם על התפקוד הקוגניטיבי ואפילו יכולים להראות כבעיות קשב, כאשר מקור הבעיה הראשוני הוא רגשי.
הייתי ממליצה לך להתייעץ עם רופא הילדים שלך, אשר אני מניחה מכיר את הילד, לגבי איזה אפשרות היא יותר נכונה עבורו, אבחון פסיכו-דידקטי, אבחון לגבי יכולת התקשורת והקשר שהוא יוצר או הפנייה לפסיכיאטר.
שיהיה בהצלחה
 
משה מלול
09:51 03.02.13
אימי בת 81 סובלת מירידה קוגנטיבית וסקולארית בזיכרון(דמנציה)מזה מס' חודשים
מאז שעשתה ניתוח לניקוז דם בראש כתוצאה מנפילה היא לא ישנה כמעט בלילה וצועקת אמא ועוד כל מיני משפטים כשהמטפלת רוצה לבצע את עבודתה בדרך כלל היא מגיבה כלפיה בעצבים לכן רציתי לדעת אם יש תרופה שלא תפגע במצבה וביציבותה הנפשית,היא לוקחת תרופות ללחץ דם,אספירין,תרופתה לבריחת שתן.
אשמח לקבל המלצה,בתודה מראש.
 
ד''ר שרה רפפורט  
14:18 10.02.13
משה שלום,
נכון, קיימות תרופות פסיכיאטריות שיכולות לעזור בתופעות שאתה מתאר ולהרגיע אמך. איני רופאה ולא בסמכותי להמליץ על תרופות ספציפיות. לכן, עליך להתייעץ עם הרופא המטפל, נוירולוג או פסיכוגריאטר ע״מ לקבל טיפול תרופתי מתאים עבור אמך.
בברכה
ל הקוגניטיבי+טיפול פיזיקלי בקופת חולים?
עליך לפנות את שאלתך לקופת חולים. כל מקרה יש קריטריון לקבלת טיפולים לפי שיקול של הקופה.

בהצלחה
 
יפית
12:29 27.01.13
שלום רב, כבר תקופה שאני מתוסכלת וחשבתי שאולי יכול להיות פתרון לבעיתי.
אני בת 37 ויש לי בת בגיל 4 ובן בגיל שנה. יש לי בעיות קשב וריכוז (אובחנתי בעבר כשהייתי סטודנטית).
אני לא מצליחה להזכר בתקופה שגידלתי את בתי הבכורה בעיקר שנתיים ראשונות. אני כל הזמן מסתכלת בתמונות וסרטונים במקום. אני מרגישה כאילו מישהו אחר גידל אותה למרות שאני הייתי המגדלת העיקרית ולא בעלי. היא נולדה לפני הזמן במשקל יחסית נמוך אך בריאה. אני מניחה שבגלל זה מאוד דאגתי לה בהתחלה.
האם מה שעובר עלי נורמלי? מה אפשר לעשות?
 
ד''ר שרה רפפורט  
11:55 10.02.13
יפית שלום,
נראה שבעקבות הלידה של הבת עברת תקופה לחוצה שאולי הייתה נתונה בחרדה גבוהה. תגובות רגשיות חזקות לעיתים יכולות לגרום להדחקה של חוויות מורכבות ולכן מתקשים להיזכר כיצד התרחשו האירועים. אני ממליצה להתייעץ עם פסיכולוג/ית לכמה פגישות ע״מ לברר עד כמה תקופה זו הייתה קשה או אף טראומטית עבורך, ובמידת הצורך לנסות לעבד את חיוותיך ורגשותיך בנושא.

בברכה
 
קרן
17:38 16.01.13
הרבה פעמים כשאני מתקשרת לאימא שלי היא נשמעת מבולבלת, כאילו לא יודעת מי אני. אחרי שתי דקות מתעשתת וזה עובר לה אבל זה מדאיג אותי. היא בת 68. זה יכול להיות דמנציה?
 
גל גפן-ריטר  
10:25 17.01.13
קרן היי,

התיאור שלך את הסימפטום שיש לאמא שלך יכול לנבוע מכמה גורמים. ייתכן ומדובר בירידה אקוטית ברמת הקשב, רמה חריפה של עייפות וייתכן וגם ישנה התחלה של ירידה בזיכרון. בכל מקרה חשוב לא להזניח את העניין ולהתחיל ולבדוק את המצב על מנת לקבל תשובה ואבחנה שבעקבותיה תוכלי לדעת מה הטיפול המתאים לאמך.
הייתי ממליצה מאוד לקחת אותה לרופא המשפחה ולספר על הסמפטומים שאת שמת אליהם לב ולהמשיך את הבירור הרפואי משם.

אני מבינה כי ישנה בהלה ורמת חרדה מסוימת מהמצב של אמך גם אצלך, גם אצלה וייתכן שאצל עוד גורמים בסביבה הקרובה לך, ולעתים תגובה זו מובילה להימנעות מהתמודדות עם המצב. אך ישנן באמת הרבה סיבות לתופעה שאת תארת שחלקן יכולות להיות פשוט מחסור בויטמין. ובכלל ככל שתקדימו לטפל ולאבחן כן ייטב.

שיהיה בהצלחה
רק בריאות
 
נעמה
11:53 07.01.13
היי, אני בת 29 ולפני כשנה + התחלתי לסבול מבעיית בזכרון. התסמינים הם: אני מתחילה לספר סיפור ושוכחת מה רציתי לספר ולא מצליחה להיזכר. אני מתכננת לעשות דברים בערב ושוכחת מה רציתי לעשות או דוגמא נוספת, חברה דיברה איתי בבוקר וביקשה שאני אגיע בערב הביתה אני אבדוק לה משהו. כשהגעתי הביתה אני זכרתי שביקשה ממני אבל לא זכרתי מה ביקשה. אני לא זוכרת דברים שקרו לפני שנה או סיפור שחברה סיפרה לי רק לפני שבוע. יש לציין שאני כן זוכרת דברים אבל זה קורה לי לעתים קרובות שאני לא זוכרת דברים. יש לציין שהסביבה שלי כבר מתבאסת ממני וחלקם יכולים לכעוס עליי על כך. אני חשבתי שזה קשור לעובדה שעברתי 2 לידות ואולי כי פעם שמעתי שהריונות משאירות סימנים של בעיה בזיכרון.
לא פניתי עם הבעיה שלי לרופא כלשהו.. לדעתך אני אמורה לפנות?
אשמח לתשובתך תודה
 
גל גפן-ריטר  
11:03 09.01.13
נעמה שלום,

על פי הסימפטומים שאת מתארת יכולים לנבוע מכל מיני גורמים, בין אם זה עייפות, חוסר בתזונה נכונה, לחץ וכיוב'. כל אלו מובילים לירידה בריכוז ובקשב. כאשר ישנה ירידה כזו, אנחנו לא מפנים מספיק משאבי קשב למידע חדש ועל כן ייקשה עלינו לזכור אותו , או לשלוף אותו בצורה יעילה מהזיכרון.

אני בהחלט ממליצה לך לפנות לבירור רפואי בכדי לבדוק האם יש לך מספיק ברזל, B12, ושאר הבדיקות הכלליות. בהחלט כדאי שתשתפי את רופא המשפחה בסימפטומים שאת חווה ותתייעצי עמו לגבי המשך הטיפול.

ובמידה ויש לך תקופה לחוצה בחיים, ואת סובלת ממחסור בשינה וסדר יום שבו את מתקשה לשמור על תזונה מאוזנת, הייתי ממליצה לך לשקול כיצד אפשרי לך להפחית את העומס ולשמור על עצמך, גם את וגם הסובבים אותך תרוויחו מכך.

בהצלחה

שלום אני בן 18

ותמיד הרגשתי שיש לי זכרון טוב לתווך הרחוק תמיד זכרתי פרטי פרטים דברים שהיו פעם וגם לפני שנים רבות

אבל הזכרון לתווח קצר נגיד שהקיראו חומר בבית ספר ,אני לא זכרתי על ההתחלה ורק כעבור יום יומיים זכרתי את החומר

אך עכשיו יש לי קטע שאני אפילו לא זוכר מה היה אתמול

מרגיש חולשה בזכרון האם זה יכול להיות ביגלל אי אכילת ירקות ?

אני ממש לא נוגע בירקות רק מידי פעם בסלט כרוב ! אך מודבר בתדירות נמוכה מאוד ואין זמן מסויים

תודה
 
ד''ר שרה רפפורט  
10:02 22.12.12
ק שלום רב,
החוסר בויטמינים מסיומים יכול לפעמים לגרום קשיי זיכרון לטווח קצר. לכן ממומלץ לבצע בדיקה רפואית שגרתית. בנוסף, כדאי לך להתייעץ עם היועצת בית הספר ולשתף אותה בקשיים שאתה חווה לאחרונה.

בהצלחה
מה הכוונה בדיקה רפואית שגרתית

סליחה שאני שואל כי אני באמת לא יודע
 
ד''ר שרה רפפורט  
19:23 31.12.12
הכוונה היא לבצע ספירת דם, בדיקת שטן, בדיקת וויטמינים כמו B12.
בברכה
 
נורית
12:02 23.12.12
סבתי לפני שנה החלה לסבול מאפילספיה ,לפני כשבועיים היה לה 4 פרכוסים אחד אחרי השני ,עלינו עימה לבית החולים ושם העלו את המינון של למיקטל .לאחר יום סבתי חזרה לעצמה וחזרנו אחרי מספר ימים לבית .
לאחר כשבוע סבתי התעוררה בבוקר שהיא ללא זכרון לא זוכרת איך קוראים לנו למשפחתה הקרובה,לא זוכרת חפצים נעשתה אפטית ובקושי מתקשרת עם סביבתה עלינו עימה שוב לבית החולים עשו לה בדיקות EEG דופלר וסיטי .בבדיקות של הEEG מצאו פעילות אפילפטית ,הדופלר היה תקין וגם הסיטי לא הראה על ממצאים מיוחדים.לאחר יומיים סבתי התעוררה בבוקר והזכרון חזר אליה ,היא חזרה לעצמה כאילו לא היה כלום לפני כן .
שלשום סבתי התעוררה בבוקר ששוב היא ללא זכרון .הזכרון עדיין לא חזר אליה.
מה אפשר לעשות??ממה דבר זה נובע???
 
ד''ר שרה רפפורט  
19:21 31.12.12
נורית שלום,
נראה כי סבתא שלך לא מאוזנת תרופתי ועדיין סובלת מפעילות אפילפטית אקוטית שפוגעת בזיכרון שלה. איני רופאה, ולכן לא מוסמכת להתייחס למצבה הרפואי והשלכותיו על תפקוד הזיכרון. מאחר שנמצאת בטיפול ומעקב נוירולוגי, מומלץ לפנות את שאלותיך לרופא המטפל.
הרבה בריאות ובהצלחה
 
עודד
01:40 20.12.12
שלום יש לי בעיות זיכרון לתווח הקצר ויש לי מהירות תגובה איטית תמיד היה לי ככה שעקב כך יש לי דימוי עצמי נמוך יש תרופה שמשפרת את זרימת הדם במוח וככה הזיכרון לתוח הקצר ישתפר
 
ד''ר שרה רפפורט  
10:13 22.12.12
דני שלום,
אין תרופת פלא שמשפרת תפקודי המוח ומתאימה לכולם. עם זאת, יש מצבים רפואיים מסוימים שניתן לעזר בתרופות לצורך שיפור התפקוד הקוגניטיבי, אך ורק בעקבות אבחנה רפואית מדויקת, ולפי המלצה של הרופא המטפל.

בברכה
 
רונה
18:22 13.12.12
שלום, אני בת 25 סטודנטית ועובדת, כל חיי הצטיינתי ביכולות ריכוז למידה וזכרון גבוהות מאוד, לאחרונה אני ממש מרגישה הפרעה ביכולתי להתנהל, אני מאבדת פוקוס בכל סיטואציה, שוכחת ממהלכים שעשיתי לפני זמן קצר ומבצעת אותם שוב, מרגישה לא בשליטה ובלבול מוחלט לכל אורך היום ובתכנון סדר פעולות הפשוטות ביותר, פשוט הכל מתערבב בראש, לא מצליחה לשמור על קו חשיבה רציף ולא מרוכזת בכלל, גם כשאני חושבת שכן אני מגלה בדיעבד טעויות ממש לא אופייניות לי שנורא מפתיעות אותי ושפרחו מזיכרוני!! בנוסף במצמוצי עיניים לעיתים מאבדת פוקוס ורואה הכל מטושטש לשבריר השניה. יכול להיות שבגיל כזה מתחילה בעיית קשב וריכוז או שיתכן שזה סימפטום נורמטיבי לעומס ולחץ? אשמח לתשובתך, תודה.
 
ד''ר שרה רפפורט  
09:52 22.12.12
רונה שלום,
ראשית, מומלץ לבצע בדיקה רפואית שגרתית אצל רופא משפחה, בנוסף לבדיקה אצל רופא עניים. זאת כדי לשלול בעיה רפואית כלשהי. כמובן העומס והלחץ שמאפיינים אורך חייך כיום יכולים לפגום ביכולת קשב וריכוז ולגרום את הקשיים שאת מתארת. עייפות ממושכת בשל חוסר שינה וחוסר ויטמינים מהווים גם קשיים בתפקוד. לפי כך, לפעמים כדאי להתייעץ עם בעל מקצוע לצורך התמודדות יעילה יותר עם המטלות וכיצד להוריד את הלחץ.

בהצלחה
 
אריק
13:27 04.12.12
שלום אני בן 30 ואני לא מצליח לזכור דברים שאני קורא או לומד הן בטווח הקצר והן לטווח הארוך בנוסף היכולת שלי להקשיב ולקלוט דברים נמוכה מאוד הקליטה אינה מהירה זה דבר שאני סובל כבר הרבה שנים אך תמיד התמודדתי איתה בקשיים וזה מתסכל
אשמח להצעת טיפול .

בברכה
 
ד''ר שרה רפפורט  
23:01 12.12.12
אריק שלום,
סליחה על העכוב בתגובתנו. נראה כי הקשייך מלווים אותך כבר זמן רב, וניתן להבין תסכולך. מעניין לדעת מדוע עכשיו הנושא רלוונטי עבורך ואתה מברר כיצד ניתן לשפר תפקודך. קודם כל, חשוב לקבל יותר מידע עליך הן מבחינת הרקע הלימוד שלך כאשר הייתה תלמיד בית ספר, והן מבחינת התחום העבודה. כתלמיד בית ספר האם עברתה בעבר אבחון כלשהו? האם יש לך בעיה רפואית כלשהי? ע״מ לכוון אותך לטיפול מתאים, יש צורך באבחנה מסודרת, דבר שלא ניתן לעשות בפורום.

בברכה
 
מוריה
15:55 07.12.12
שלום, אני בת 27, שנה האחרונה, אני נוטה לשכוח ולא זוכרת מה עשיתי אתמול וכו' גם בלבול מילים שאני אומרת מילה וראש מגיב למילה אחרת...בנוסף בזמן אחרון יש לי סימנים התקף חרדה בעיקרון לחץ. זה יכול להיות קשור? למי עליי לפנות לטיפול? תודה מראש מוריה
 
ד''ר שרה רפפורט  
23:15 12.12.12
מוריה שלום,
לחץ וחרדה ברמה גבוהה בהחלט יכולים לפגוע בריכוז ובזיכרון. מאוד כדאי לך לפנות לפנות לפסיכולוג ולטפל במצבך הרגשי. אני מניחה כאשר עם ירידת החרדה תפקוד הזיכרון ישתפר.

בהצלחה
+ הוספת הודעה
   1  2  3  4  5  6  7  8  9  ...  36  
 חיפוש בפורום זה
המידע באתר אינו מהווה תחליף להתייעצות עם גורם מקצועי והינו בהתאם לתנאי השימוש
מנהלהודעה מקוריתתגובהללא תוכןהודעה חדשההודעה עם תמונההודעה עם וידאו
תגיות
הפרעת זיכרון   הפרעות קוגניטיביות   נוירופסיכולוג   אובדן זיכרון   דמנציה   שבץ מוח   פגיעת ראש טראומתית   הפרעות קשב   זיכרון
RSS RSS פורום הפרעות זיכרון הפרעות קוגניטיביות