בריאות, רפואה
מאמרים | פורומים | רופאים  
  חיפוש במאמרים  
הריון ולידהדיאטה, תזונהתרופות, ויטמיניםעיניים, משקפייםניתוחים פלסטייםרפואה משלימהקוסמטיקה, איפורעיצוב שיערפסיכולוגיהאורטופדיה
 
מין, יחסים, זוגיותכושר גופנירפואת שינייםרפואת ילדיםלב, כלי דםעזרה ראשונהמחלות, טיפוליםגיל הזהבחוק משפט, ביטוחמתכוני בריאות
 בריאות ראשי»פורומים»פורומים תמיכה נפשית, פסיכולוגיה»פורום הפרעות זיכרון הפרעות קוגניטיביות
הוסף למועדפים 
פורומים רפואיים
 

פורום הפרעות זיכרון הפרעות קוגניטיביות עמוד 3

פורום הפרעות זיכרון והפרעות קוגניטיביות יעסוק בהרחבה בבעיות זיכרון ובהפרעות שכליות. תוכלו להתייעץ עם נוירופסיכולוג אודות אובדן זיכרון, הפרעות קוגניטיביות (שכליות) והתנהגותיות, פגיעת ראש טראומתית, שבץ מוחי, דמנציה, ליקויי למידה והפרעות קשב
מנהלי פורום הפרעות זיכרון הפרעות קוגניטיביות :
ד''ר שרה רפפורט
לפרטים נוספים
גל גפן-ריטר
לפרטים נוספים
 
סיימון
16:32 26.05.14
היה לי התקף מאניה ואני ישבתי בבית חצי שנה בדיכאון, רוב הזמן ישן בחדר וצופה סרטים מהאייפון,לא מקפיד על תזונה ובקושי אוכל ושותה, בקושי תיקשרתי עם אנשים.
בהדרגה ללא טיפול וגם בחיים לא הייתי בטיפול, התחלתי לצאת מהבית ולהיקשר שוב לאנשים מהעבר אבל אני מזהה שאני איבדתי המון מה זיכרון דברים חשובים מהעבר הקרוב והרחוק כולל בעיות בתפקוד יומיומי, מתקשה לבצע פעולות פשוטות מאוד מתלבט רבות איך לבצע כל פעולה אבל הזיכרון הוא משהוא שנפגע ממש, בנוסף כשמבצע פעולות פשוטות מבצע אותם בצורה מאוד לקוייה.
בנווסף מתקשה לדבר עם אנשים ולייצר נושא שיחה, שום דבר לא זורם כמו לפני, מתקשה אפילו להסביר את עצמי
הייתי מוכשר מאוד לפני
מה קרה לי?
האם הזיכרון יחזור?
האם התפקוד היומיומי יחזור?
האם יש תקווה בעניין או שקרה לי נזק בלתי הפיך?
 
ד''ר שרה רפפורט  
18:12 27.05.14
סיימון שלום, קבלת כבר לפני כמה ימים התייחסות לפניתך.
להלין שוב תגובתי:

נראה שהירידה בתפקודך נובעת מצבך הנפשי. האם אתה סובל מהפרעה ביפולארית? אני מאוד ממליצה לך לפנות לבדיקה ולטיפול פסיכיאטרי מסודר, לצד טיפול פסיכולוגי. הרבה אנשים עם הבעיות כמו שלך מתנגדים או מפסיקים טיפול נפשי ותרופתי, וזה חבל. איזון תרופתי נכון ישפר את תפקודך הקוגניטיבי והיומיומי, וכן איכות החיים בכלל.
לכן אני ממליצה לפנות לרופא פסיכיאטר לצורך אבחנה נכונה ולטיפול בהתאם.
בברכה
.

שלום לכלום שמי נתנאל ואני לוקה באוטאיזים בתפקוד בנוני אני כבר הרבה זמן לא מרגיש טוב0
פשוט כך ואין למי לפנות הורים שלי הם אנשים מקסמים .חמים, ואוהבים עד אין קץ אבל הם בקושי מטפלים בעצמם ולדעתי גם הם סובלים מבעיות קונקטיביות ברמה כזאת או אחרת. אבל הקושי העיקרי שלי שפשוט כואב לי לראות אותם ככה. אני יספר בקצרה על הרקע אמי היא אישה חולה בכול מובן המילה היא סובלת מדכאון. וחרדות קשות . חזרתיות ועל זה אני אסביר היא לא יכולה לנהל שיחה מבלי לחזור על אותו משפט כל הזמן למשל)אנחנו רואים האח הגדול והיא תמיד תגיד שהיא ככה למשל X"הוא טבעוני ימני ואני אוהבת אותו) וככה הלאה והלאה לשאר הדירים. כאלו נתקע לה בראש רק זה ואין לה ממש דעה על אותו אדם כאילו היא לא חושבת עמוק או שהיא מתקשה להבין דברים. צריך להסביר לה עוד פעם ועוד פעם והיא פשוט לא מבינה אני מצטער על העילוגיות שלי והסברים הלא מפורטים אבל גם אני וגם שאר בני המשפחה סובלים מזה. אבל כול אחד לוקח את זה בקטע שונה אחי למשל שומע מוזיקה בלי מילים טרנסים או רואה סדרות שלא צריכות הבנה מעמיקה. או מבשל ובזה הוא מצטיין ובזה הוא עוסק בתור מקצוע.ובקשר אלי אני היחד שמאובחן באופן פורמלי כאוטאיסיט כל בני המשפחה לא עברו איבחון כלושהוא אבל יתכן שגם הם סובלים.
עוד אחד מן הדברים שמפרעים לי שאני כל כך סקרן באמת. ברמות שאין לתאר ואני לא יכול פשוט ללמוד כי אין לי את היכלות הלימדיות . והשכליות המתאימיות וזה מעציב אותי מאוד
אני מצטער שאני נופל אלכם ככה אבל אני רוצה לספר לכם. שבמהלך חיי סבלתי כול כך הרבה
מהצקות. ירידות, התנכלות מצד ילדים אחרים ברמה קשה ביותר וזה משאיר לי צלקת עד היום והגעתי למצב כזה שאני פשוט לא יכול לצאת מהבית כי אני יודע. שאם משהוא יפנה אלי וישאל אותי שאלה. אני לא יצליח לענות לו והוא פשוט ילעג לי זה פשוט הרגשה שלי מהחברה שלנו
שאנשים אם מגבלות הם סוג ב ואני כול חיי יצתרך להרגיש( טיפש. בור. מטומטם. מפגר)
עכשיו אני רוצה לשאול כמה שאלות וגם קצת יותר מידע עלי:
1. האם הורים שלי שאני באמת אוהב יכולים להמשיך לטפל בי ככה שהם בעצמם בקושי מנטפלים בעצמם ויש להם בעיות רבות? יש בתמונה גם את הסבתא שרוצה לעזור לי אבל היא כבר מבוגרת ולא הכי צלולה. ומחבורת למציאיות. השאלה שלי איך אני יכול ואם זה אפשרי למנות אפוטרופוס אחר שידאג לי למשך חיי..ואיך זה הולך. או שיש ארגון שמטפל בזה.. קראתי שיש אירגון שמטפל בילדים ומבוגרים אוטאיסטים בכול התפקודים. כי פשוט אני מטופל בארבאנל אצל פסכיטטרית שמושכת אותנו בזמן
 
נתנאל
02:47 18.05.14
וזהו מה אני לעולם לא יעבוד? לא יכול לשפר את המצב שלי
לא יכול לצאת מהחושך לאור?
שאלה שלישת. אני שהיתי בן 10 ציירתי ציורים שמבטאים את כל מה שאני מרגיש
שרצו לשלוח אותם לתחרות הארצית. ספרתי לכם כבר. אבל לא רציתי והורים לא לחצו
ועד עכשיו אני מצטער על זה. כי זה באמת היתה הבריחה שלי.
רציתי לדעת האם אני לאחר שעבר 11 שנה יכול להוציא אותם ולפרסם אותם כי זה הדבר היחד שיכול לעשות אותי מאושר שלא סתם כול אחד שמסתכל אלי ישר יגד תראה אותו הוא מפגר
אני רוצה לראות לאנשים שאמנם אני לא מתקשר כמו שצריך ולא מדבר כמו שצריך אבל יש לי כישרון ויצרתיות שלא יקחו ממני.
תודה לעוזרים ומצטער על העיליגיות .
 
ד''ר שרה רפפורט  
19:46 24.05.14
נתנאל שלום,
החשיפה האישית שלך מרשימה ביותר. תודה כל הכנות.
לא ציינת את גילך. נראה שאתה שואף להתקדם בחייך ולאיכות חיים טובה יותר.
האם אתה מוכר בביטוח לאומי ויש לך זכויות לשיקום? תלוי בגילך, המוסדות צריכות לתת לך שרות, כמובן בהסכמה עם ההורים שכנראה משמשים כאפוטרופוס עבורך. ניתן לשקול לעבור לפנימיה או הוסטל שמועדים לאנשים כמוך בהם לומדים כיסוי חיים, מקצוע ועוד. אני מציעה שתתחיל לדון על הנושא עם הוריך. במקביל אני מעבירה את פנייתך לפורום שמתמחה בשאלתך.

בהצלחה
 
ד''ר שרה רפפורט  
19:47 24.05.14
לקבלת תשובה רחבה ומקיפה, יש להציג הודעה זו בפורום: אספרגר - PDD, חינוך מיוחד.
 
ד''ר שרה רפפורט  
19:47 24.05.14
לקבלת תשובה רחבה ומקיפה, יש להציג הודעה זו בפורום: אספרגר - PDD, חינוך מיוחד.
 
סיימון
20:00 16.05.14
היה לי התקף מאניה ואני ישבתי בבית חצי שנה בדיכאון, רוב הזמן ישן בחדר וצופה סרטים מהאייפון,לא מקפיד על תזונה ובקושי אוכל ושותה, בקושי תיקשרתי עם אנשים.
בהדרגה ללא טיפול וגם בחיים לא הייתי בטיפול, התחלתי לצאת מהבית ולהיקשר שוב לאנשים מהעבר אבל אני מזהה שאני איבדתי המון מה זיכרון דברים חשובים מהעבר הקרוב והרחוק כולל בעיות בתפקוד יומיומי, מתקשה לבצע פעולות פשוטות מאוד מתלבט רבות איך לבצע כל פעולה אבל הזיכרון הוא משהוא שנפגע ממש, בנוסף כשמבצע פעולות פשוטות מבצע אותם בצורה מאוד לקוייה.
בנווסף מתקשה לדבר עם אנשים ולייצר נושא שיחה, שום דבר לא זורם כמו לפני, מתקשה אפילו להסביר את עצמי
הייתי מוכשר מאוד לפני
מה קרה לי?
האם הזיכרון יחזור?
האם התפקוד היומיומי יחזור?
האם יש תקווה בעניין או שקרה לי נזק בלתי הפיך?
 
ד''ר שרה רפפורט  
19:22 24.05.14
סיימון שלום,
נראה שהיריה בתפקודך נובעת חוסר איזון של מצבך הנפשי. האם אתה סובל מהפרעה ביפולארית? אני מאוד ממליצה לך לפנות לטיפול פסיכיאטרי מסודר, לצד טיפול פסיכולוגי. הרבה אנשים עם הבעיות כמו שלך מתנגדים או מפסיקים טיפול תרופתי, וזה חבל. איזון תרופתי נכון ישפר את תפקודך הקוגניטיבי והיומיומי, וכן איכות החיים בכלל..

בברכה
אני בת 30, לאחרונה קורית לי תופעה מוזרה ומטרידה שבה עולים בי לרגע זיכרונות מכל מיני תקופות בחיים, חלקם מגיל צעיר מאוד. זה קורה לי בתדירות גבוהה ובמצבים שונים במהלך היום, והזיכרונות הם זיכרונות רחוקים מאוד של מצבים ואירועים סתמיים שלא נשארו במחשבותיי מעולם, אלא פשוט ״מגיחים מן העבר״.
לדוגמה- אני כפעוטה מחזיקה את היד של אמא שלי, אני כנערה הולכת עם ידיד ברחוב, אני כחיילת ממתינה בבסיס וכדומה.
אשמח להבין למה זה קורה ומה זה אומר...
 
ד''ר שרה רפפורט  
08:25 22.05.14
לי שלום,
להיזכר בעבר הינו תופעה נפוצה ולא צריכה להטריד אותך. נראה שכל הזיכרונות שעולות במחשבותיך הן עם משמעות אישית בשבילך. לא ניתן לפרש משמעותן בלי להכיר אותך היטב ובעיקר את עולמך הרגשי. אולם, לעתים קרובות אנשים מסתכלים אחורה כאשר נמצאים בתקופה של שינוי כלשהו מסיבות כלשהן. שיחות עם פסיכולוגוג יכולות לעזור לעבד ולהבין את התופעה ולהגביר את תובנה.
בהצלחה
האם יכולות להיות בעיות זיכרון בצעירים?
בזמן האחרון אני כל הזמן שוכחת דברים כמו מילים בסיסיות שאני משתמשת בהם יומיום- שפשוט "פורחות" לי מהראש, או שאני חושבת על מישהו אבל פשוט לא מצליחה לזכור איך קוראים לו, אני גם מאבדת דברים הרבה כי אני לא זוכרת איפה שמתי אותם..
יש לציין שעד הזמן האחרון היה לי זיכרון טוב ושכל השיכחות האלו התחילו בהדרגה בחודש האחרון..
אני בת 22 ובריאה בד"כ.
ממה זה יכול לנבוע?זה כלכך מבלבל שלפעמים אני לא יודעת אם זה קורה באמת או שאני מדמיינת את זה.
תודה,
שרי
 
ד''ר שרה רפפורט  
16:29 05.05.14
שרי שלום,
התלוננות שאת מתארת מוכרות בעיקר אצל אנשים שנמצאים מתוך לחץ ממושך, עומס של הלימודים או עבודה, עייפות ועוד, לצד רמה חרדה גבוהה. עם זאת, חשוב לשלול בעיות רפואיות כלשהן, ועליך לבקר אצל רופא משפחה בשל בדיקות שגרתיות. בנוסף, אני ממליצה על ייעוץ אצל פסיכיאטר או פסיכולוג כדי לברר את מצבך הרגשי ולקבל המלצות לטיפול בהתאם הצורך. בעקבות בירור כולל זה ניתן להבין מקור תלונותיך בתפקוד ולעזור לך לחזור לתפקוד תקין.
בהצלחה
 
איה מור
12:51 22.03.14
שבת שלום,

אני מקווה שאני בפורום הנכון.. :)

שמי איה, ובזמן האחרון, הייתי אומרת כחודש וחצי.. אני שמה לב שאני שוכחת פריטים מהטווח הקצרצר בתדירות גבוהה מהרגיל.

אני מדברת על משהו עם אנשים ותוך שבריר שניה שוכחת מה זה היה שרציתי לומר ושואלת ''על מה דיברתי?''

אותו הדבר קורה לי גם לבדי כשאני קוראת כתבה כלשהי למשל באינטרנט ותוך כדי קריאה עולה בי הרצון לחפש משהו אחר, לחקור איזו שאלה וכשאני באה להקליד אותה - אני כבר שוכחת מה רציתי לכתוב..

כנ"ל בפעילויות הבית, אני הולכת נניח מהסלון למטבח - כשאני מגיעה למטבח אני לא זוכרת למה באתי..? ואולי תצחקו - אבל אני מחזירה את עצמי למקור (לסלון) ומנסה להיזכר מה רציתי.


לרוב אני נזכרת תוך מעט זמן בכל הדברים הללו..
וכן, אני יודעת שהדברים האלו קורים לכולנו - הם קרו גם לי, אך לא בכזו תכיפות!! וזה כבר מטריד אותי.

האם יש לי בעיה? ומה עליי לעשות??

אשמח להרגעה כלשהי,
איה.
 
ד''ר שרה רפפורט  
14:59 27.03.14
איה שלום,
לפי התיאור שלך נראה שהתפקוד שלך מפוזר ולא מספיק מבוקר. את לא צינת בת כמה את ובמה את עוסקת.
לגופו העניין, השינוי התפקודי יכול לנבוע מסיבות שונות שבדרך כלל קשורים לשינוי בסגנון חיים. חוסר שינה ועייפות ממושכת, לחץ ועומס יתר, חרדה ודאגות ומצבי רוח ירדים, אלו רק כמה סיבות שיכולות לגרום לתופעות של שכוחה ופיזור. לא נראה לי שיש מקום לדאגה אמיתית, אם כי תמיד צריך לשלול סיבות רפואיות וכדאי לבצע בדיקה שגרתית אצל רופא משפחה.

בברכה
בן 58, בעל תואר שלישי ועיסוק תובעני קוגניטיבית, ללא בעיות. מאז ומתמיד הייתה לי בעיה בזכירת שמות (למשל ובמיוחד, זכירת שמות של זרים המוצגים בפני) אך בשנים האחרונות נדמה שהבעיה החריפה משמעותית. אני שוכח (או מסרס) בתוך שניות שמות הנאמרים לי, אלא אם כן אני עושה מאמץ מיוחד לשנן אותם, ורוטינית חווה blank מוחלט כשאני מנסה להעלות שם כזה או אחר (המוכר לי) תוך כדי שיחה. אני מתקשה גם לזכור פרצופים ולשייך שמות לפנים (יש לי תחושה ברורה של מוכרות אבל איני מסוגל לזכור מי האדם ומה שמו), והבעיה מחמירה כאשר אני פוגש אנשים מוכרים במקום ציבורי. לדוגמא, לא זיהיתי את אחת המזכירות שלי כאשר פגשתי בה במשרד אחר (בשניות הראשונות חשבתי בטעות שהיא המזכירה במקום ורק כשביקשתי ממנה למסור למזכירה שלי משהו עבורי (...!) הבנתי למרבה המבוכה שאני כנראה מדבר אודותיה איתה). במקרה אחר, ישבתי לאורך חתונה שלמה מול אדם המוכר לי מאד מבלי שהצלחתי לזהות אותו ויזואלית; כאשר עמדנו ללכת והמוזיקה השתתקה, שמעתי (סוף סוף) את קולו וידעתי מיד מי הוא (אודיטורית!). אדגיש שמעבר לבעיה בזיכרון שמות ופרצופים אני נהנה מזיכרון טוב ומתפקוד קוגניטיבי ברמה הגבוהה ביותר. האם התופעה מוכרת? מה קשת הסיבות האפשריות?
 
ד''ר שרה רפפורט  
16:40 06.05.12
אורי שלום,
קודם כל התנצלותי על עכוב התשובה. שנית, התופעה שאתה מתאר שכיח ונוטה להחמיר עם התקדמות הגיל. אומנם יש מספר הסרים לקושי בשליפת שמות וזיכרון פרצופים, אם כי נראה שאצלך יש קשר בין האנשים האלו שהתא מתקשה לזכור לבין ההיררכיה בה הם תופשים חשיבות עבורך. למרבית האנשים יש עדיפות לזכור מידע בערוץ סנסורי מסוים, אודיטורי או חזותי. בנוסף, אנו משייכים משמעות אישית למידע שאנחנו מנסים לזכור. כך, אנחנו פועלים כדי לזכור אנשים ושמותם, ושולפים את המידע הדרוש לפי האסוציאציות, הקונטקסט והמשמעות של הנפגש, ועד רמזים שונים. נפוץ לא להיזכר באנשים שאינם רלוונטיים עבורנו, ורק ואך בעקבות רמז מסוים נופל לנו את האסימון.

בברכה
ראשית, תודה על תגובתך המיידית הפעם, ד"ר רפופורט. שנית, שאלתי את שאלתי הארוכה בעיקר כדי להסיר דאגה מליבי לגבי אפשרות של פתולוגיה חמורה יותר (לקות מולדת, lesion, גידול, אטרופיה וכיו"ב). את מתייחסת לתלונה כאל תופעה שכיחה יחסית המחמירה עם הגיל ותלויה ב(חוסר ה)חשיבות שאני מקנה לשמות ולפנים. האם בתמונה הקלינית שתיארתי אין אינדיקציה למשהו מדאיג יותר? (כוונתי כמובן למשהו בסבירות וחומרה גבוהים מספיק כדי לדאוג...)
 
ד''ר שרה רפפורט  
13:43 08.05.12
אורי שלום,
כפי שצינתי, תלונותיך נפוצות בעיקר ברקב בני גילך. על פני השטח ולאור העובדה שמדובר בקושי שמלווה אותך כבר זמן רב, אין מקום לדאגה. מחלה נוירולוגית ותהליך פתולוגי מתבטאים בדרך כלל עם פגיעה/ירידה בתפקוד היומיומי והמקצועי. עם זאת, לצורך הרגעה כדאי לך להתייעץ עם הרופא המשפחה, לבצע בדיקות רפואיות שגרתיות, ועל סמך שיקול דעתו של הרופא ובהתאם הצורך, תופנה לבירור מקיף יותר.

בברכה
 
פלונית
00:13 30.01.14
האם בעיה זו נפוצה גם בקרב אנשים צעירים?
הנני בת 24, ואינני מצליחה לזכור פרצופים של אנשים- שלמדו איתי בתיכון, לקוחות, אנשים אשר ראיינו אותי בראיונות העבודה. איני מצליחה לזכור כיצד נראו. ואף יש לי סיפור דומה לשל אורי, שכן לא הצלחתי לזהות אדם קרוב-רחוק, שהייתי בחתונה שלו, ומס' ימים לאחר מכן במפגש אקראי לא זכרתי מאיפה אני מזהה אותו.

האם יש לכך טיפול?
תודה.
 
ד''ר שרה רפפורט  
11:09 03.02.14
פולחנה שלום רב,
תשובתי הקודמת גם רלוונטית עבורך.

בברכה
 
בוריס
06:33 21.03.14
 
&
18:14 12.02.14
איך משפרים ת'זכרון+הגיון שנפגעובגלל חוסר מעש אני מתקשה לזכורטקסטים וללמוד דברים חדשים כמו כשמתחיליםעבודה חדשה אז יש קושי בלהבין מה


שאומרים לי וגם כשאני רואה טלביזיה


זה כאילו להסתכל על כלום - אני לא


מצליח לעבד ת'אינפורמציה בצורה הגיונית
 
ד''ר שרה רפפורט  
12:23 18.02.14
שלום רב,
חוסר תעסוקה וחוסר עניין לא גורמים פגיעה ביכולת הקוגניטיבית כפי שאתה מתאר. הקשיים שאתה מתאר יכולים לנבוע ממספר רב של סיבות. לכן אני ממליצה על בירור שיטתי ע״מ לאבחן את המקור של הביעה, ורק אחר כך ניתן להבין כיצד ניתן לטפל במצבך.
1. להתחיל בבדיקה שגרתית אצל רופא משפחה.
2. לשלול קשיים רגשיים כמו הפרעת חרדה ודיכאון ועוד, רמת לחץ גבוהה... לצורך כך ניתן לעבור בדיקה אצל פסיכולוג.
3. לפנות לאבחון קוגניטיבי כדי לעמיק באופן אוביקטיבי בהבנת הקשיים ולקבל הכוונה לטיפול/שיפור.

בברכה
 
ֶ
16:26 09.02.14
איך משפרים ת'הגיון+זכרון שנפגעו
בגלל חוסר שימוש שנמשך הרבה זמן
 
ד''ר שרה רפפורט  
13:04 12.02.14
שלום רב,
בדכי להתייחס ולענות לשאלתך, דרוש יותר מידע ספציפי הן ביחס תיאור הקשיים, והן ביחס המשמעות של "חוסר שימוש" של התפקודים האלו.

תודה
 
עינת דויטש
11:59 11.01.14
האם תרופת אסנטה עלולה לגרום לחרדות\סיוטים המופיעים בחלומות סמוך להתעוררות?
 
ד''ר שרה רפפורט  
11:13 03.02.14
עינת שלום,
איני רופאה ולכן לא מוסמכת לענות על שאלות בנוגע תרופות כלשהן.
עליך לפנות לרופא המטפל בנושא.
בברכה
 
ֶ
19:37 30.01.14
מה המייל של קוגנטיב
 
ד''ר שרה רפפורט  
11:07 03.02.14
שחום רב,
נא לפנות לפורום זה את כול שאלותיך.
 
#
18:09 23.01.14
מה עושים לקושי בלזכור דברים והגיון


משובש שנפגעו בגלל סכיזופרניה
 
ד''ר שרה רפפורט  
08:59 29.01.14
שלום רב,
לאור המחלה שלך חשוב קודם כל להגיע לאיזון תרופתי. מומלץ להתייעץ עם הפסיכיאטר המטפל בנושא שיקום תפקודך הקוגניטיבי. כל מקרה דורש התייחסות אינדיבידואלית ביחס מצבו הנפשי הספציפי.

בברכה
אימון קוגניטיבי קצר-מועד משפר את תפקודם היומיומי של בני הדור השלישי באופן ממושך. זאת על פי מחקר חדש וחשוב שפורסם לאחרונה ב- Journal of the American Geriatrics Society.
מבוגרים אשר קיבלו מספר פגישות אימון קוגניטיבי הראו שיפור ביכולת ההסקה ובמהירות העיבוד, ודיווחו כי הם מבצעים מטלות יומיומיות חשובות ביתר קלות - 10 שנים לאחר ביצוע האימון, זאת לעומת קבוצת ביקורת של מבוגרים שלא התאמנו. הממצאים מראים כי התערבות מועטה באימון הכישורים הקוגניטיביים יכולה להשאיר אפקט ארוך טווח מעבר למצופה, ובעלת פוטנציאל להשהות את הנסיגה הטבעית השכיחה בגיל זה. התוצאות אף מובהקות יותר, כאשר קבוצה מבין המתאמנים קיבלה "מנת חיזוק" של אימונים נוספים במהלך שלוש שנים שחלפו מאז המנה הראשונה (תופעה שדומה למנת בוסטר שמקבלים אחרי חיסון נגד מחלות). המחקר מספק תמיכה נוספת לגמישותו של המוח ולחשיבותו של האימון הקוגניטיבי, ובמיוחד להשפעתו לטווח ארוך.
שלום רב,
ייתכן שהגולשים ישמחו לקרוא את המאמר ולשפוט בעצמם. לצורך כך תפנה אותם למקור המדויק בספרות במקום לגריסה מעובדת או אפילו מעוותת.

בברכה
 
דני
22:08 21.12.13
שלום יש לי זיכרון לטווח הקצר ממש גרוע אובחנתי בעבר(יש לי גם בעיית ADD יש לי גם דיסלקציה)
בכל מיקרה ביגלל הזיכרון החלש אני לא יכול לעבוד באף מקום האם יש פיטרון לבעיה ממש כי ריטלין ואדרל לא עוזרים לי כי זאת לא רק בעיה של קשב אלה קשב +זיכרון חלש
האם יש פיטרון ולא אסטרטגיות וכאלה אלה ממש תרופה או משהו שיכול לשפר את הזיכרון

תודה ..
 
גל גפן-ריטר  
07:18 18.01.14
שלום דן,

אינני מומחית לגבי טיפול תרופתי, ואתה מוזמן להתייעץ עם הנוירולוג או רופא המשפחה שלך.
אני מוסמכת לתת עצות רק בתחום של אבחון הקושי ואסטרטגיות פיצוי ולמידה שיכולות לעזור לך להתמודד טוב יותר עם המציאות היומיומית.

שיהיה בהצלחה
בעיות זיכרון = בעיות ראייה?
שלום,
אין כל קשר בין זיכרון לראייה מדובר בשתי מערכות מוחיות נפרדות. כמובן, שאדם שהוא לקוי ראייה אינו יכול לקלוט מידע חזותי בצורה טובה בשל הלקות בראייה, ועל כן הזכירה של אותו מידע "משובש" תהיה פחותה. אך מידע שייקלט באופן שמיעתי, תחושתי וכיוב' יוכל להיזכר בצורה תקינה לחלוטין.

מקווה שעזרתי
 
ג'רי לק
19:42 12.01.14
זה אימון קוגניטיבי ממוחשב.

נסו ולא תצטערו
 
ד''ר שרה רפפורט  
17:05 14.01.14
גולשים יקרים,
לצערי הרב הגולש הזה הוא חלק ממסע אגרסיבי שמנסה לפרסם בפורום זה שרות פרטי, דבר שבנגוד החוק. למי שיש להציע שרות איכותי אין צורך בפרסום פרטיזני שכזה.

לגופו העניין:
כיום הרפואה המודרנית לא יודעת כיצד למנוע מחלת דמנציה, וזאת עובדה. פעילות קוגניטיבית ואימון יכולים רק ואך לעכוב (אם בכלל) את התהליך של התדרדרות התפקודית של המחלה.

בברכה
שלום רב
יש לי חשש לבעיה של אוטיזם ,אני רוצה לדעת איפוא עושים אבחון למבוגרים
לאיתור הבעיה הנ״ל, אני גר באזור באר שבע .
 
ד''ר שרה רפפורט  
12:25 08.01.14
שלום רב,
ניתן לפנות למרפאת בריאות הנפש של הערייה, בי" ח סורוקה או של קופת החולים, ולבקש ייעוץ והערכה ראשונית עם פסיכולוג או פסיכיאטר שמתמחה בתחום. ייתכן שגורם זה יפנה אותך לאובחון בהתאם הצורך.

בהצלחה,
 
shay
00:12 05.11.13
היי, אני בת 25 חיה בשלום עם ADD שאובחן בגיל 13..
אני מטופלת בקונצרטה 54 מ"ג, במספר החודשים האחרונים הפסקתי את הטיפול, ובשבועיים האחרונים חזרתי ליטול את הכדורים, אך כהרגלי לא שמתי לב (מה שכמובן מאפיין אותי) שפג תוקפם של הכדורים בחודש יוני!!! כפי שציינתי אני נוטלת אותם כבר שבועיים, ברגע ששמתי לב נכנסתי להיסטריה רצינית.. אני בחרדה מה שבטוח לא עוזר כשנוטלים קונצרטה ועל אחת כמה וכמה כשהיא פג תוקף!!!! לא חשתי בשום שינויים קוגניטיביים והתרופה עובדת יחסית בסדר.. יכול להיות שגרמתי לעצמי נזק כלשהו? שייגרם נזק? שיקרה לי משהו מסכן? או שפשוט אם פג תוקף של תרופה אז היא לא משפיעה וזהו? אני ממש בהיסטריה!!! ואני די מתביישת לגשת לרופא המשפחה.... קצת פאדיחה להודות שלקחתי תרופה בלי לשים לב לתאריך!!!
HELP !!!!!!!!!
 
ד''ר שרה רפפורט  
20:23 26.12.13
שלום לך,
כפסיכולוגית איני מוסמכת לתת הכוונה כלשהי לתרופות. במידה שאת לא רוצה להתייעץ עם רופא משפחה, את יכולה לפנות עם שאלתך לבית מרקחת, לפורים שמנוהל ע״י פסיכיאטר או לחברה שמיצרת את התרופה. ייתכן שכבר עשת זאת.
בברכה
שלום רב,

סבי החל לפתח לפני כשנה וחצי תופעות של שכחה ו"בלאק אאוטים" (מדובר בבעיה של הזכרון לטווח הקצר, אין בעיה עם הזכרון לטווח הרחוק).

דוגמאות לתופעות השכחה: שוכח שקבע תור לרופא/בדיקה...., שוכח ללכת לאימון בחדר כושר (דבר שהוא בגדר שגרה אצלו משך שנים רבות), שוכח היכן החנה את הרכב, שוכח את הדרך מהבית שלו לבית ילדיו וכד'.

לאחרונה חלה הדרדרות בגלי השכחה ושמנו לב כי הוא נכנס למצב דכאוני במקצת המתבטא בכעס על עצמו ובבושה.

לאחר התייעצות עם הרופאה שלו אנו הולכים לבדיקת סי טי ופונים לנוירולוג - זאת לאחר שהרופאה טוענת כי לדעתה לא מדובר באלצהיימר אלא באירוע מוחי קל שעבר , ללא ידיעתו, בעקבות נטילתו תרופה לדילול הדם.

יש לציין כי סבי עבר לפני 5 שנים ניתוח מעקפים וצנתור (ללא אירוע בלב) ומאז נוטל בקביעות מדללי דם.

אשמח אם תוכלי להמליץ על רופאים ו/או דרך טיפול מתאימה לנושא.
האם יש מקום ללכת לפסיכולוג המתמחה בעניינים מסוג זה מאחר וסבי הוא איש עם "כבוד" מהדור הישן ואין אנו יודעים איך לאמר לו מה מצבו ואיך לבקש ממנו להתיר לנו גישה לחשבונותיו ולכל דבר אחר שיש בו צורך.
אם תוכלי להמליץ על פסיכולוג המתמחה בנושא - אודה לך מאד !

תודה רבה
הנכדה המודאגת...
 
ד''ר שרה רפפורט  
18:56 25.01.09
חנית שלום,
לפי התיאור שלך סבא שלך סובל מפגיעה קוגניטיבית ותגובה נפשית שתואמת מצבו, ולכל הנראה הוא מודע לפחות באופן חלקי לקשייו. עם זאת, לעיתים קשה להבדיל בין הגורמים של הסימפטומים כאשר גם דיכאון יכול לפגוע באופן זמני בזיכרון לטווח קצר. קודם כל, חשוב שהוא עובר הערכה קוגניטיבית מסודרת כדי לברר מידת הפגיעה הקוגניטיבית, בנוסף קבלת לאבחנה מובדלת. אני ממליצה על פניה לפסיכו-גריאטרי שמתמחה בבעיות שאלות האלו אצל אנשים מבוגרים. כמן כן, הפסיכו-גריאטרי יגדיר את ההמלצות להתערבות טיפוליות לפי הצורך, ויש אולי לשקול טיפול תרופתי לצורך שיפור המצב רוח בנוסף לניסיון בטיפול שיקומי במישור הקוגניטיבי. כמן כן, תקבלי הכוונה בנוגע היעילות של טיפול פסיכולוגי אצל סבא שלך. לסיכום, חשוב שהוא עובר בדיקה מסודרת אצל מומחה.
בברכה
ד"ר רפפורט שלום,

ברצוני להודות לך מאד על ההכוונה והעזרה.
בזמן שחלף מאז שהעליתי את שאלתי לפורום עבר סבי בדיקת סי טי בה נמצאה "אטרופיה של הצרבלום". מחיפוש שערכתי באינטרנט כל שהצלחתי להבין שמשמעות הדבר היא שסבי שסובל מניוון של המוח הקטן ,דבר העשוי לפגוע ביכולתו לשמור על מיומנויות שנרכשו לאורך זמן ואי שליטה על תנועות מורכבות. שאלתי היא כפולה:
1. האם ממצא זה מסביר את התקפי הבלאק אאוט והשכחה של סבא שלי? או שזה לא בהכרח קשור ?
2. מהן דרכי טיפול העומדים לרשותינו במצב זה?

בנוסף - האם תוכלי להמליץ על נוירולוג המתמחה בבעיות זכרון ושכחה וכן על מומחה בפסיכוגריאטריה מאזור המרכז והשרון (סבי מתגורר בהרצליה ושייך לקופ"ח מכבי) ?

אודה לתשובתך,
חנית
אתם מוזמנים לקרוא
על תיעוד אישי של אדם
המתמודד עם מחלת אטרופיה של הצרבלום
וכן להגיב, לשתף, להפיץ וללמוד ביחד
http://spinalcerebellaratrophy.blogspot.co.il

אם אתם מכירים מקום טוב יותר לשתף על נושא זה - אשמח אם תוכלו לעזור ^^
תודה
 
ד''ר שרה רפפורט  
00:10 18.02.09
חנית שלום,
שליחה על העכוב, רק חזרתי מחופשה קצרה.
יתכן שיש בהחלט קשר בין האבחנה הרפואית ולבין התופעות הקליניות בתפקודו.
איני יודעת איזה נוירולוג קשור לאיזו קופה.
את יכולה לפנות למרפאת זיכרון שבבי"ח תל השומר או בבילינסון. אני גם ממליצה על ד"ר דפנה קדרון שנמצאת בתל אביב והינה בעלת ניסיון בנושא.

בהצלחה
 
שפי
23:26 16.09.13
שלום,
אני בת 47 ולאחרונה אני עושה הרבה פדיחות במובן זה שכאילו מתקבעת במסר ראשוני ולא זוכרת אם היה בו שינוי. למשל מבררת מצב חשבון בחברה מסוימת ומסבירים לי בהסבר ראשון שלא הייתה גביית יתר ושזו טעות בדיווח אך לאחר בדיקה, באותה שיחה הנציג מוצא שאכן הייתה גביה בסכום חריג אך זה כלל שירות מסוים והתשובה מספקת אותי.
הבעיה שאחרי יום, אני מסוגלת לשכוח את ההסבר השני המספק ולזכור רק את החלק הראשון ולכעוס כי קיבלתי דיווח שהסכום כן נגבה למרות שנאמר שהטעות היא בדיווח.

אני יכולה להיזכר בזה רק אחרי יומיים-שלושה שבהם התבשלתי בכעס של עצמי ואז להתקשר שוב לברר ותוך כדי שיחה נזכרת שבעצם הנושא כבר נסגר וזה נורא מביך.

אני מקווה שהייתי מובנת למרות ריבוי המלל
אני נורא מפחדת שזה קשור למחלה דמנטית ומקווה לתשובה מהירה
תודה רבה!
 
ד''ר שרה רפפורט  
09:22 18.09.13
שפי שלום,
הקשיים בזיכרון שאת מתארת אינם אופייניים לתחילת מחלת דמנציה. שכיחה היא תופעה שכיחה אצל כל האנשים ומתגברת עם הגיל, וכן בעיקר כתוצאה מלחץ, עומס בחיים, עייפות ממושכת וחרדה. חשוב לשמור על אורך חיים בריא ומאוזן בכל המישורים.

הרבה בריאות
בברכה
 
שפי
11:35 18.09.13
תודה שרה על תשובתך המהירה!

רציתי רק לשאול אם החרדות מטופלות וכן כל מה שאת מציינת, האם ייתכן שהשכחה תיעצר ולא תתגבר עם הגיל?

תודה וחג שמח,
שפי
 
בועז
22:37 17.11.13
להתאמן במכון כושר למוח - לי זה עוזר
+ הוספת הודעה
   1  2  3  4  5  6  7  8  9  ...  37  
 חיפוש בפורום זה
המידע באתר אינו מהווה תחליף להתייעצות עם גורם מקצועי והינו בהתאם לתנאי השימוש
מנהלהודעה מקוריתתגובהללא תוכןהודעה חדשההודעה עם תמונההודעה עם וידאו
תגיות
הפרעת זיכרון   הפרעות קוגניטיביות   נוירופסיכולוג   אובדן זיכרון   דמנציה   שבץ מוח   פגיעת ראש טראומתית   הפרעות קשב   זיכרון
RSS RSS פורום הפרעות זיכרון הפרעות קוגניטיביות