בריאות, רפואה
מאמרים | פורומים | רופאים  
  חיפוש במאמרים  
הריון ולידהדיאטה, תזונהתרופות, ויטמיניםעיניים, משקפייםניתוחים פלסטייםרפואה משלימהקוסמטיקה, איפורעיצוב שיערפסיכולוגיהאורטופדיה
 
מין, יחסים, זוגיותכושר גופנירפואת שינייםרפואת ילדיםלב, כלי דםעזרה ראשונהמחלות, טיפוליםגיל הזהבחוק משפט, ביטוחמתכוני בריאות
 בריאות ראשי»פורומים»פורומים תמיכה נפשית, פסיכולוגיה»פורום הפרעות זיכרון הפרעות קוגניטיביות
הוסף למועדפים 
פורומים רפואיים
 

פורום הפרעות זיכרון הפרעות קוגניטיביות עמוד 3

פורום הפרעות זיכרון והפרעות קוגניטיביות יעסוק בהרחבה בבעיות זיכרון ובהפרעות שכליות. תוכלו להתייעץ עם נוירופסיכולוג אודות אובדן זיכרון, הפרעות קוגניטיביות (שכליות) והתנהגותיות, פגיעת ראש טראומתית, שבץ מוחי, דמנציה, ליקויי למידה והפרעות קשב
מנהלי פורום הפרעות זיכרון הפרעות קוגניטיביות :
גל גפן-ריטר
לפרטים נוספים
ד''ר שרה רפפורט
לפרטים נוספים
האם יכולות להיות בעיות זיכרון בצעירים?
בזמן האחרון אני כל הזמן שוכחת דברים כמו מילים בסיסיות שאני משתמשת בהם יומיום- שפשוט "פורחות" לי מהראש, או שאני חושבת על מישהו אבל פשוט לא מצליחה לזכור איך קוראים לו, אני גם מאבדת דברים הרבה כי אני לא זוכרת איפה שמתי אותם..
יש לציין שעד הזמן האחרון היה לי זיכרון טוב ושכל השיכחות האלו התחילו בהדרגה בחודש האחרון..
אני בת 22 ובריאה בד"כ.
ממה זה יכול לנבוע?זה כלכך מבלבל שלפעמים אני לא יודעת אם זה קורה באמת או שאני מדמיינת את זה.
תודה,
שרי
 
ד''ר שרה רפפורט  
16:29 05.05.14
שרי שלום,
התלוננות שאת מתארת מוכרות בעיקר אצל אנשים שנמצאים מתוך לחץ ממושך, עומס של הלימודים או עבודה, עייפות ועוד, לצד רמה חרדה גבוהה. עם זאת, חשוב לשלול בעיות רפואיות כלשהן, ועליך לבקר אצל רופא משפחה בשל בדיקות שגרתיות. בנוסף, אני ממליצה על ייעוץ אצל פסיכיאטר או פסיכולוג כדי לברר את מצבך הרגשי ולקבל המלצות לטיפול בהתאם הצורך. בעקבות בירור כולל זה ניתן להבין מקור תלונותיך בתפקוד ולעזור לך לחזור לתפקוד תקין.
בהצלחה
 
איה מור
12:51 22.03.14
שבת שלום,

אני מקווה שאני בפורום הנכון.. :)

שמי איה, ובזמן האחרון, הייתי אומרת כחודש וחצי.. אני שמה לב שאני שוכחת פריטים מהטווח הקצרצר בתדירות גבוהה מהרגיל.

אני מדברת על משהו עם אנשים ותוך שבריר שניה שוכחת מה זה היה שרציתי לומר ושואלת ''על מה דיברתי?''

אותו הדבר קורה לי גם לבדי כשאני קוראת כתבה כלשהי למשל באינטרנט ותוך כדי קריאה עולה בי הרצון לחפש משהו אחר, לחקור איזו שאלה וכשאני באה להקליד אותה - אני כבר שוכחת מה רציתי לכתוב..

כנ"ל בפעילויות הבית, אני הולכת נניח מהסלון למטבח - כשאני מגיעה למטבח אני לא זוכרת למה באתי..? ואולי תצחקו - אבל אני מחזירה את עצמי למקור (לסלון) ומנסה להיזכר מה רציתי.


לרוב אני נזכרת תוך מעט זמן בכל הדברים הללו..
וכן, אני יודעת שהדברים האלו קורים לכולנו - הם קרו גם לי, אך לא בכזו תכיפות!! וזה כבר מטריד אותי.

האם יש לי בעיה? ומה עליי לעשות??

אשמח להרגעה כלשהי,
איה.
 
ד''ר שרה רפפורט  
14:59 27.03.14
איה שלום,
לפי התיאור שלך נראה שהתפקוד שלך מפוזר ולא מספיק מבוקר. את לא צינת בת כמה את ובמה את עוסקת.
לגופו העניין, השינוי התפקודי יכול לנבוע מסיבות שונות שבדרך כלל קשורים לשינוי בסגנון חיים. חוסר שינה ועייפות ממושכת, לחץ ועומס יתר, חרדה ודאגות ומצבי רוח ירדים, אלו רק כמה סיבות שיכולות לגרום לתופעות של שכוחה ופיזור. לא נראה לי שיש מקום לדאגה אמיתית, אם כי תמיד צריך לשלול סיבות רפואיות וכדאי לבצע בדיקה שגרתית אצל רופא משפחה.

בברכה
בן 58, בעל תואר שלישי ועיסוק תובעני קוגניטיבית, ללא בעיות. מאז ומתמיד הייתה לי בעיה בזכירת שמות (למשל ובמיוחד, זכירת שמות של זרים המוצגים בפני) אך בשנים האחרונות נדמה שהבעיה החריפה משמעותית. אני שוכח (או מסרס) בתוך שניות שמות הנאמרים לי, אלא אם כן אני עושה מאמץ מיוחד לשנן אותם, ורוטינית חווה blank מוחלט כשאני מנסה להעלות שם כזה או אחר (המוכר לי) תוך כדי שיחה. אני מתקשה גם לזכור פרצופים ולשייך שמות לפנים (יש לי תחושה ברורה של מוכרות אבל איני מסוגל לזכור מי האדם ומה שמו), והבעיה מחמירה כאשר אני פוגש אנשים מוכרים במקום ציבורי. לדוגמא, לא זיהיתי את אחת המזכירות שלי כאשר פגשתי בה במשרד אחר (בשניות הראשונות חשבתי בטעות שהיא המזכירה במקום ורק כשביקשתי ממנה למסור למזכירה שלי משהו עבורי (...!) הבנתי למרבה המבוכה שאני כנראה מדבר אודותיה איתה). במקרה אחר, ישבתי לאורך חתונה שלמה מול אדם המוכר לי מאד מבלי שהצלחתי לזהות אותו ויזואלית; כאשר עמדנו ללכת והמוזיקה השתתקה, שמעתי (סוף סוף) את קולו וידעתי מיד מי הוא (אודיטורית!). אדגיש שמעבר לבעיה בזיכרון שמות ופרצופים אני נהנה מזיכרון טוב ומתפקוד קוגניטיבי ברמה הגבוהה ביותר. האם התופעה מוכרת? מה קשת הסיבות האפשריות?
 
ד''ר שרה רפפורט  
16:40 06.05.12
אורי שלום,
קודם כל התנצלותי על עכוב התשובה. שנית, התופעה שאתה מתאר שכיח ונוטה להחמיר עם התקדמות הגיל. אומנם יש מספר הסרים לקושי בשליפת שמות וזיכרון פרצופים, אם כי נראה שאצלך יש קשר בין האנשים האלו שהתא מתקשה לזכור לבין ההיררכיה בה הם תופשים חשיבות עבורך. למרבית האנשים יש עדיפות לזכור מידע בערוץ סנסורי מסוים, אודיטורי או חזותי. בנוסף, אנו משייכים משמעות אישית למידע שאנחנו מנסים לזכור. כך, אנחנו פועלים כדי לזכור אנשים ושמותם, ושולפים את המידע הדרוש לפי האסוציאציות, הקונטקסט והמשמעות של הנפגש, ועד רמזים שונים. נפוץ לא להיזכר באנשים שאינם רלוונטיים עבורנו, ורק ואך בעקבות רמז מסוים נופל לנו את האסימון.

בברכה
ראשית, תודה על תגובתך המיידית הפעם, ד"ר רפופורט. שנית, שאלתי את שאלתי הארוכה בעיקר כדי להסיר דאגה מליבי לגבי אפשרות של פתולוגיה חמורה יותר (לקות מולדת, lesion, גידול, אטרופיה וכיו"ב). את מתייחסת לתלונה כאל תופעה שכיחה יחסית המחמירה עם הגיל ותלויה ב(חוסר ה)חשיבות שאני מקנה לשמות ולפנים. האם בתמונה הקלינית שתיארתי אין אינדיקציה למשהו מדאיג יותר? (כוונתי כמובן למשהו בסבירות וחומרה גבוהים מספיק כדי לדאוג...)
 
ד''ר שרה רפפורט  
13:43 08.05.12
אורי שלום,
כפי שצינתי, תלונותיך נפוצות בעיקר ברקב בני גילך. על פני השטח ולאור העובדה שמדובר בקושי שמלווה אותך כבר זמן רב, אין מקום לדאגה. מחלה נוירולוגית ותהליך פתולוגי מתבטאים בדרך כלל עם פגיעה/ירידה בתפקוד היומיומי והמקצועי. עם זאת, לצורך הרגעה כדאי לך להתייעץ עם הרופא המשפחה, לבצע בדיקות רפואיות שגרתיות, ועל סמך שיקול דעתו של הרופא ובהתאם הצורך, תופנה לבירור מקיף יותר.

בברכה
 
פלונית
00:13 30.01.14
האם בעיה זו נפוצה גם בקרב אנשים צעירים?
הנני בת 24, ואינני מצליחה לזכור פרצופים של אנשים- שלמדו איתי בתיכון, לקוחות, אנשים אשר ראיינו אותי בראיונות העבודה. איני מצליחה לזכור כיצד נראו. ואף יש לי סיפור דומה לשל אורי, שכן לא הצלחתי לזהות אדם קרוב-רחוק, שהייתי בחתונה שלו, ומס' ימים לאחר מכן במפגש אקראי לא זכרתי מאיפה אני מזהה אותו.

האם יש לכך טיפול?
תודה.
 
ד''ר שרה רפפורט  
11:09 03.02.14
פולחנה שלום רב,
תשובתי הקודמת גם רלוונטית עבורך.

בברכה
 
בוריס
06:33 21.03.14
 
&
18:14 12.02.14
איך משפרים ת'זכרון+הגיון שנפגעובגלל חוסר מעש אני מתקשה לזכורטקסטים וללמוד דברים חדשים כמו כשמתחיליםעבודה חדשה אז יש קושי בלהבין מה


שאומרים לי וגם כשאני רואה טלביזיה


זה כאילו להסתכל על כלום - אני לא


מצליח לעבד ת'אינפורמציה בצורה הגיונית
 
ד''ר שרה רפפורט  
12:23 18.02.14
שלום רב,
חוסר תעסוקה וחוסר עניין לא גורמים פגיעה ביכולת הקוגניטיבית כפי שאתה מתאר. הקשיים שאתה מתאר יכולים לנבוע ממספר רב של סיבות. לכן אני ממליצה על בירור שיטתי ע״מ לאבחן את המקור של הביעה, ורק אחר כך ניתן להבין כיצד ניתן לטפל במצבך.
1. להתחיל בבדיקה שגרתית אצל רופא משפחה.
2. לשלול קשיים רגשיים כמו הפרעת חרדה ודיכאון ועוד, רמת לחץ גבוהה... לצורך כך ניתן לעבור בדיקה אצל פסיכולוג.
3. לפנות לאבחון קוגניטיבי כדי לעמיק באופן אוביקטיבי בהבנת הקשיים ולקבל הכוונה לטיפול/שיפור.

בברכה
 
ֶ
16:26 09.02.14
איך משפרים ת'הגיון+זכרון שנפגעו
בגלל חוסר שימוש שנמשך הרבה זמן
 
ד''ר שרה רפפורט  
13:04 12.02.14
שלום רב,
בדכי להתייחס ולענות לשאלתך, דרוש יותר מידע ספציפי הן ביחס תיאור הקשיים, והן ביחס המשמעות של "חוסר שימוש" של התפקודים האלו.

תודה
 
עינת דויטש
11:59 11.01.14
האם תרופת אסנטה עלולה לגרום לחרדות\סיוטים המופיעים בחלומות סמוך להתעוררות?
 
ד''ר שרה רפפורט  
11:13 03.02.14
עינת שלום,
איני רופאה ולכן לא מוסמכת לענות על שאלות בנוגע תרופות כלשהן.
עליך לפנות לרופא המטפל בנושא.
בברכה
 
ֶ
19:37 30.01.14
מה המייל של קוגנטיב
 
ד''ר שרה רפפורט  
11:07 03.02.14
שחום רב,
נא לפנות לפורום זה את כול שאלותיך.
 
#
18:09 23.01.14
מה עושים לקושי בלזכור דברים והגיון


משובש שנפגעו בגלל סכיזופרניה
 
ד''ר שרה רפפורט  
08:59 29.01.14
שלום רב,
לאור המחלה שלך חשוב קודם כל להגיע לאיזון תרופתי. מומלץ להתייעץ עם הפסיכיאטר המטפל בנושא שיקום תפקודך הקוגניטיבי. כל מקרה דורש התייחסות אינדיבידואלית ביחס מצבו הנפשי הספציפי.

בברכה
אימון קוגניטיבי קצר-מועד משפר את תפקודם היומיומי של בני הדור השלישי באופן ממושך. זאת על פי מחקר חדש וחשוב שפורסם לאחרונה ב- Journal of the American Geriatrics Society.
מבוגרים אשר קיבלו מספר פגישות אימון קוגניטיבי הראו שיפור ביכולת ההסקה ובמהירות העיבוד, ודיווחו כי הם מבצעים מטלות יומיומיות חשובות ביתר קלות - 10 שנים לאחר ביצוע האימון, זאת לעומת קבוצת ביקורת של מבוגרים שלא התאמנו. הממצאים מראים כי התערבות מועטה באימון הכישורים הקוגניטיביים יכולה להשאיר אפקט ארוך טווח מעבר למצופה, ובעלת פוטנציאל להשהות את הנסיגה הטבעית השכיחה בגיל זה. התוצאות אף מובהקות יותר, כאשר קבוצה מבין המתאמנים קיבלה "מנת חיזוק" של אימונים נוספים במהלך שלוש שנים שחלפו מאז המנה הראשונה (תופעה שדומה למנת בוסטר שמקבלים אחרי חיסון נגד מחלות). המחקר מספק תמיכה נוספת לגמישותו של המוח ולחשיבותו של האימון הקוגניטיבי, ובמיוחד להשפעתו לטווח ארוך.
שלום רב,
ייתכן שהגולשים ישמחו לקרוא את המאמר ולשפוט בעצמם. לצורך כך תפנה אותם למקור המדויק בספרות במקום לגריסה מעובדת או אפילו מעוותת.

בברכה
 
דני
22:08 21.12.13
שלום יש לי זיכרון לטווח הקצר ממש גרוע אובחנתי בעבר(יש לי גם בעיית ADD יש לי גם דיסלקציה)
בכל מיקרה ביגלל הזיכרון החלש אני לא יכול לעבוד באף מקום האם יש פיטרון לבעיה ממש כי ריטלין ואדרל לא עוזרים לי כי זאת לא רק בעיה של קשב אלה קשב +זיכרון חלש
האם יש פיטרון ולא אסטרטגיות וכאלה אלה ממש תרופה או משהו שיכול לשפר את הזיכרון

תודה ..
 
גל גפן-ריטר  
07:18 18.01.14
שלום דן,

אינני מומחית לגבי טיפול תרופתי, ואתה מוזמן להתייעץ עם הנוירולוג או רופא המשפחה שלך.
אני מוסמכת לתת עצות רק בתחום של אבחון הקושי ואסטרטגיות פיצוי ולמידה שיכולות לעזור לך להתמודד טוב יותר עם המציאות היומיומית.

שיהיה בהצלחה
בעיות זיכרון = בעיות ראייה?
שלום,
אין כל קשר בין זיכרון לראייה מדובר בשתי מערכות מוחיות נפרדות. כמובן, שאדם שהוא לקוי ראייה אינו יכול לקלוט מידע חזותי בצורה טובה בשל הלקות בראייה, ועל כן הזכירה של אותו מידע "משובש" תהיה פחותה. אך מידע שייקלט באופן שמיעתי, תחושתי וכיוב' יוכל להיזכר בצורה תקינה לחלוטין.

מקווה שעזרתי
 
ג'רי לק
19:42 12.01.14
זה אימון קוגניטיבי ממוחשב.

נסו ולא תצטערו
 
ד''ר שרה רפפורט  
17:05 14.01.14
גולשים יקרים,
לצערי הרב הגולש הזה הוא חלק ממסע אגרסיבי שמנסה לפרסם בפורום זה שרות פרטי, דבר שבנגוד החוק. למי שיש להציע שרות איכותי אין צורך בפרסום פרטיזני שכזה.

לגופו העניין:
כיום הרפואה המודרנית לא יודעת כיצד למנוע מחלת דמנציה, וזאת עובדה. פעילות קוגניטיבית ואימון יכולים רק ואך לעכוב (אם בכלל) את התהליך של התדרדרות התפקודית של המחלה.

בברכה
שלום רב
יש לי חשש לבעיה של אוטיזם ,אני רוצה לדעת איפוא עושים אבחון למבוגרים
לאיתור הבעיה הנ״ל, אני גר באזור באר שבע .
 
ד''ר שרה רפפורט  
12:25 08.01.14
שלום רב,
ניתן לפנות למרפאת בריאות הנפש של הערייה, בי" ח סורוקה או של קופת החולים, ולבקש ייעוץ והערכה ראשונית עם פסיכולוג או פסיכיאטר שמתמחה בתחום. ייתכן שגורם זה יפנה אותך לאובחון בהתאם הצורך.

בהצלחה,
 
shay
00:12 05.11.13
היי, אני בת 25 חיה בשלום עם ADD שאובחן בגיל 13..
אני מטופלת בקונצרטה 54 מ"ג, במספר החודשים האחרונים הפסקתי את הטיפול, ובשבועיים האחרונים חזרתי ליטול את הכדורים, אך כהרגלי לא שמתי לב (מה שכמובן מאפיין אותי) שפג תוקפם של הכדורים בחודש יוני!!! כפי שציינתי אני נוטלת אותם כבר שבועיים, ברגע ששמתי לב נכנסתי להיסטריה רצינית.. אני בחרדה מה שבטוח לא עוזר כשנוטלים קונצרטה ועל אחת כמה וכמה כשהיא פג תוקף!!!! לא חשתי בשום שינויים קוגניטיביים והתרופה עובדת יחסית בסדר.. יכול להיות שגרמתי לעצמי נזק כלשהו? שייגרם נזק? שיקרה לי משהו מסכן? או שפשוט אם פג תוקף של תרופה אז היא לא משפיעה וזהו? אני ממש בהיסטריה!!! ואני די מתביישת לגשת לרופא המשפחה.... קצת פאדיחה להודות שלקחתי תרופה בלי לשים לב לתאריך!!!
HELP !!!!!!!!!
 
ד''ר שרה רפפורט  
20:23 26.12.13
שלום לך,
כפסיכולוגית איני מוסמכת לתת הכוונה כלשהי לתרופות. במידה שאת לא רוצה להתייעץ עם רופא משפחה, את יכולה לפנות עם שאלתך לבית מרקחת, לפורים שמנוהל ע״י פסיכיאטר או לחברה שמיצרת את התרופה. ייתכן שכבר עשת זאת.
בברכה
שלום רב,

סבי החל לפתח לפני כשנה וחצי תופעות של שכחה ו"בלאק אאוטים" (מדובר בבעיה של הזכרון לטווח הקצר, אין בעיה עם הזכרון לטווח הרחוק).

דוגמאות לתופעות השכחה: שוכח שקבע תור לרופא/בדיקה...., שוכח ללכת לאימון בחדר כושר (דבר שהוא בגדר שגרה אצלו משך שנים רבות), שוכח היכן החנה את הרכב, שוכח את הדרך מהבית שלו לבית ילדיו וכד'.

לאחרונה חלה הדרדרות בגלי השכחה ושמנו לב כי הוא נכנס למצב דכאוני במקצת המתבטא בכעס על עצמו ובבושה.

לאחר התייעצות עם הרופאה שלו אנו הולכים לבדיקת סי טי ופונים לנוירולוג - זאת לאחר שהרופאה טוענת כי לדעתה לא מדובר באלצהיימר אלא באירוע מוחי קל שעבר , ללא ידיעתו, בעקבות נטילתו תרופה לדילול הדם.

יש לציין כי סבי עבר לפני 5 שנים ניתוח מעקפים וצנתור (ללא אירוע בלב) ומאז נוטל בקביעות מדללי דם.

אשמח אם תוכלי להמליץ על רופאים ו/או דרך טיפול מתאימה לנושא.
האם יש מקום ללכת לפסיכולוג המתמחה בעניינים מסוג זה מאחר וסבי הוא איש עם "כבוד" מהדור הישן ואין אנו יודעים איך לאמר לו מה מצבו ואיך לבקש ממנו להתיר לנו גישה לחשבונותיו ולכל דבר אחר שיש בו צורך.
אם תוכלי להמליץ על פסיכולוג המתמחה בנושא - אודה לך מאד !

תודה רבה
הנכדה המודאגת...
 
ד''ר שרה רפפורט  
18:56 25.01.09
חנית שלום,
לפי התיאור שלך סבא שלך סובל מפגיעה קוגניטיבית ותגובה נפשית שתואמת מצבו, ולכל הנראה הוא מודע לפחות באופן חלקי לקשייו. עם זאת, לעיתים קשה להבדיל בין הגורמים של הסימפטומים כאשר גם דיכאון יכול לפגוע באופן זמני בזיכרון לטווח קצר. קודם כל, חשוב שהוא עובר הערכה קוגניטיבית מסודרת כדי לברר מידת הפגיעה הקוגניטיבית, בנוסף קבלת לאבחנה מובדלת. אני ממליצה על פניה לפסיכו-גריאטרי שמתמחה בבעיות שאלות האלו אצל אנשים מבוגרים. כמן כן, הפסיכו-גריאטרי יגדיר את ההמלצות להתערבות טיפוליות לפי הצורך, ויש אולי לשקול טיפול תרופתי לצורך שיפור המצב רוח בנוסף לניסיון בטיפול שיקומי במישור הקוגניטיבי. כמן כן, תקבלי הכוונה בנוגע היעילות של טיפול פסיכולוגי אצל סבא שלך. לסיכום, חשוב שהוא עובר בדיקה מסודרת אצל מומחה.
בברכה
ד"ר רפפורט שלום,

ברצוני להודות לך מאד על ההכוונה והעזרה.
בזמן שחלף מאז שהעליתי את שאלתי לפורום עבר סבי בדיקת סי טי בה נמצאה "אטרופיה של הצרבלום". מחיפוש שערכתי באינטרנט כל שהצלחתי להבין שמשמעות הדבר היא שסבי שסובל מניוון של המוח הקטן ,דבר העשוי לפגוע ביכולתו לשמור על מיומנויות שנרכשו לאורך זמן ואי שליטה על תנועות מורכבות. שאלתי היא כפולה:
1. האם ממצא זה מסביר את התקפי הבלאק אאוט והשכחה של סבא שלי? או שזה לא בהכרח קשור ?
2. מהן דרכי טיפול העומדים לרשותינו במצב זה?

בנוסף - האם תוכלי להמליץ על נוירולוג המתמחה בבעיות זכרון ושכחה וכן על מומחה בפסיכוגריאטריה מאזור המרכז והשרון (סבי מתגורר בהרצליה ושייך לקופ"ח מכבי) ?

אודה לתשובתך,
חנית
אתם מוזמנים לקרוא
על תיעוד אישי של אדם
המתמודד עם מחלת אטרופיה של הצרבלום
וכן להגיב, לשתף, להפיץ וללמוד ביחד
http://spinalcerebellaratrophy.blogspot.co.il

אם אתם מכירים מקום טוב יותר לשתף על נושא זה - אשמח אם תוכלו לעזור ^^
תודה
 
ד''ר שרה רפפורט  
00:10 18.02.09
חנית שלום,
שליחה על העכוב, רק חזרתי מחופשה קצרה.
יתכן שיש בהחלט קשר בין האבחנה הרפואית ולבין התופעות הקליניות בתפקודו.
איני יודעת איזה נוירולוג קשור לאיזו קופה.
את יכולה לפנות למרפאת זיכרון שבבי"ח תל השומר או בבילינסון. אני גם ממליצה על ד"ר דפנה קדרון שנמצאת בתל אביב והינה בעלת ניסיון בנושא.

בהצלחה
 
שפי
23:26 16.09.13
שלום,
אני בת 47 ולאחרונה אני עושה הרבה פדיחות במובן זה שכאילו מתקבעת במסר ראשוני ולא זוכרת אם היה בו שינוי. למשל מבררת מצב חשבון בחברה מסוימת ומסבירים לי בהסבר ראשון שלא הייתה גביית יתר ושזו טעות בדיווח אך לאחר בדיקה, באותה שיחה הנציג מוצא שאכן הייתה גביה בסכום חריג אך זה כלל שירות מסוים והתשובה מספקת אותי.
הבעיה שאחרי יום, אני מסוגלת לשכוח את ההסבר השני המספק ולזכור רק את החלק הראשון ולכעוס כי קיבלתי דיווח שהסכום כן נגבה למרות שנאמר שהטעות היא בדיווח.

אני יכולה להיזכר בזה רק אחרי יומיים-שלושה שבהם התבשלתי בכעס של עצמי ואז להתקשר שוב לברר ותוך כדי שיחה נזכרת שבעצם הנושא כבר נסגר וזה נורא מביך.

אני מקווה שהייתי מובנת למרות ריבוי המלל
אני נורא מפחדת שזה קשור למחלה דמנטית ומקווה לתשובה מהירה
תודה רבה!
 
ד''ר שרה רפפורט  
09:22 18.09.13
שפי שלום,
הקשיים בזיכרון שאת מתארת אינם אופייניים לתחילת מחלת דמנציה. שכיחה היא תופעה שכיחה אצל כל האנשים ומתגברת עם הגיל, וכן בעיקר כתוצאה מלחץ, עומס בחיים, עייפות ממושכת וחרדה. חשוב לשמור על אורך חיים בריא ומאוזן בכל המישורים.

הרבה בריאות
בברכה
 
שפי
11:35 18.09.13
תודה שרה על תשובתך המהירה!

רציתי רק לשאול אם החרדות מטופלות וכן כל מה שאת מציינת, האם ייתכן שהשכחה תיעצר ולא תתגבר עם הגיל?

תודה וחג שמח,
שפי
 
בועז
22:37 17.11.13
להתאמן במכון כושר למוח - לי זה עוזר
האם זה אפשרי לאבד את הזיכרון עקב תאונת דרכים קשה ביחס לקרות התאונה ולא להיזכר בכך (למרות שלא נמצאה חבלת ראש) האם יש אפשרות שהמידע יחזור ואיך? האם ניתן להפנות אותי לספרות בעניין או למאמר שניתן ללמוד ממנו על הנושא. תודה
 
ד''ר שרה רפפורט  
04:59 17.10.13
שני שלום,
במידה שהיה אובדן הכרה בעת התאונה, לרוב לא ניתן לשחזר את ההתרחשות של האירוע. במידה שמדובר על אובדן הזיכרון על רקע תגובת הלם טראומטית, יש זיכוי לשחזר את הזיכרון, אם כי הנושא מורכב ותלוי בשיקולים קליניים שונים. לא ידוע לי על מתכון בנושא, ויש להתייחס לכל מקרא בגופו.
קיימות שיטות טיפול שמתמחות בעיבוד טראומה, ועליך לשקול להתייעץ עם פסיכולוג שמתחה בטיפול שכזה כדי לברר מה נכון עבורך.

בברכה
ערב טוב
אני אישה כבת 50. אבי בן 88 מאובחן כחולה דמנציה. עצמאי לחלוטין. הבעיה היא בעיה פרונטאלית. כל פעם שיש הדרדות במצבו אני נכנסת למצב רוח נוראי, ומשוחחת עם אחותי בטלפון כמה וכמה פעמים. ביומים האחרונים הוא שאל את אמי אם היא היתה ב..... ואמר גם -----[ שם אשתו- אמי] היתה שם. זה חזר על עצמו בכמה סיטואציות. פתאום אמר לי בטלפון שהוא לא יודע איפה הבנק? וכו.
אני ומתקשרת לאימי כמה וכמה פעמים כדי לבדוק מה המצב. אין להם מטפל בשלב זה.
אני מטופלת בצירפלקס על רקע חרדת מחלות. מה עושים ? ואיך מתמודדים עם המצב של אבא. ברור לי , שהמצב לא יעשה טוב יותר..איני יכולה לראות אותו במצבו. הוא היה אבא שהערצתי . מצד שני איני יכולה לתפקד , ויש לי ילד קטן בבית.
תודה על תשובתכם.
 
ד''ר שרה רפפורט  
08:06 03.08.09
מיכל שלום,
אני מאוד מבינה את דאגותיך וקשה להתמודד עם תופעות הדמנציה של הורה.
עם זאת, נראה כי את זקוקה לתמיכה בנושא זה כאשר מחמיר את החרדות מהן את סובלת. האם את נמצאת בטיפול פסיכולוגי בנוסף לטיפול התרופתי? כמו כן, אני ממליצה שתפני לאמותת אלצהיימר, שם ניתנים עזרה, הכוונה ותמיכה לבני משפחה שמתמודדים עם קשיים כמוך.

בברכה
 
אילן
00:22 30.08.13
אבא שלי חולה בדמנצה וכל הידרדרות אני נעשה יותר חולה ןעצבני וחסר אונים.\

אני לא יודע מה לעשות ואיך להתמודד.

פסיכולוגית לוקחת הרבה כסף וזה לוקח זמן עד שזה נרגע.
האם יש דרך אחרת לטפל בפחדים ולהיות יותר אופטמי ורגוע ?
אילן
 
ד''ר שרה רפפורט  
09:33 18.09.13
אילן שלום,
ניתן לפנות לעמותה לחולה דמנציה ואלצהיימר: alz-il.net
הם נותנים סיוע גם לבני משפחה של החולים. מאוד כדאי לבדוק את השרותים של העמותה.

בברכה
 
גיא
15:44 20.08.13
מאז שאני זוכר את עצמי סבלתי מזיכרון בעייתי:
-את טבלת הכפל שנדרשנו לשנן ביסודי הצלחתי ללמוד בע"פ הרבה אחרי כולם.
-קטעים שהייתי צריך ללמוד בע"פ דרשו ממני שינון רב מאד

גם כיום:
-איני זוכר שמות של סרטים גם בחלוף מעט זמן מאז ראיתי אותם
-איני זוכר מילים של שירים, גם כאלה שאני אוהב וששמעתי פעמים רבות
-אני "מחליט" על דרך הגייה של מילה מסוימת (נגיד: Filatis ) וגם אחרי פעמיים, שלוש ואף 5 פעמים שיתקנו אותי אני עדיין לא אגיד זאת בדרך הנכונה ( Pilatis ).
-בבואי לשנן מילים לקראת הפסיכומטרי אני חייב לקשר את המילה למשהו שיזכיר לי את הפירוש שלה, ולעולם לא אצליח לזכור את המילה בפני עצמה.
-בכלל, הידע הכללי שלי מאד ירוד, ואיני זוכר תאריכים היסטוריים בסיסיים, שמות פוליטיקאים, מפורסמים, ערים בעולם וכו'.

*התזונה שלי מוקפדת, בדיקות הדם תקינות ואני מקפיד על כושר.
*כמו כן, תמיד הקפדתי על שעות שינה, ואין גורמי לחץ משמעותיים בחיי שאוכל לשים עליהם אצבע.
*אובחנתי כמי שהוא מעל לאינטליגנציה הממוצעת, אם זה משמעותי

מעולם לא עברתי אבחון הפרעת קשב וריכוז, והייתי רוצה לדעת האם זה או שמא אבחון נוירופסיכולוגי יהיה הדבר הנכון לבצע. ואולי משהו אחר?

תודה רבה
 
גיא
15:47 20.08.13
 
גל גפן-ריטר  
08:49 02.09.13
גיא שלום,

על פי התיאור שלך, המלצתי היא לעבור אבחון נוירופסיכולוגי אשר יבדוק הן את תפקודי הזיכרון, הקשב, התפיסה, הלמידה, החשיבה והתפקודים הניהוליים בכדי להעריך את מקור הקושי. אבחון קשב בלבד, כשמו כן הוא, הוא בודק את תפקודי הקשב. ולעתים אינו מהווה מענה מספק לשאלת הלקוי.

חשוב כשאתה מגיע לאבחון, תחשוב מה השאלות עליהן אתה רוצה לקבל מענה, כלומר מהי מטרת האבחון עבורך ועבור תפקודץ בפועל.
מקווה שזה נותן לך מענה

בהצלחה
האם אפשרי לתת דוח פסיכודיגנסטיק ללא לראות את המטופל
אלא ע"י חומר רפואי מלפני 30 שנה וגם הדוח לוקה בחוסר דיוקיםמהותיי
ורק עם תוספת של חוות דעת פסכיאטרית לא שהוא ערך אותה
אמיר
 
ד''ר שרה רפפורט  
10:08 28.08.13
אמיר שלום,
נראה שאינך מרוצה עם המסכנות של הדו״ח. איני יודעת לאיזו מטרה ובאיזו מסגרת הדו״ח נכתב. תמיד זכותו של החולה להגיש ערעור.

בברכה
איך אפשר ליצור קשר עם עופר??????
דר רפורט היקרה
לא ענית לשאלה ניתן לבצע איבחון ללא המטופל???
ולהסתמך על דוח שנערך לפני 30 שנים
התשובה פשוטה כן או לא.....
נ.ב אני לא מאוכזב מהתוצאות אם הן נכונות להיום אז אפשר לתקן את הדרוש תיקון
איך ניתן ליצור קשר עם עופר לגבי דר זולי
ניתן לכתוב דוח סיכום על סמך ההסכמים שנמצאים בתיק הרפואי. הכל תלוי מה הייתה הבקשה של הגורם המפנה.
מצטערת, אבל למנהלי הפורום אין מידע התקשרות אישי של הגולשים.
שנה טובה והרבה בריאות
תודה על סבלנותך
הדוח ניתן לבקשת ביטוח לאומי,אני סובל מבעיית אר אס די.
וחשוב לי שבביטוח לאומי לא יהיה דוח שבו כתובים דברים
חמורים כמו פיגור שיכלי, אני מהנדס וברור שזה לא אני,
כתוב שם רווח משני,שנלקח מאשפוז לאחר ניסיון התאבדות
שבו הפסיכיאטרית העריכה שיש מצב של דמונסטרטיבי
אך בקשה עוד חוות דעת והכול כאמור לאחר לקיחת 100 כדורים פסיכיאטרים.
אני מאוד רוצה לקבל את המבחנים אבל הד"ר זולי לא בחיים.
את ד"ר מהמובילות בתחום ואפילו לאותו עופר נתן הידד על עקיבותו
על חוות דעת של זולי שבעקבותיה הושעה מלתת חוות דעת לביטוח לאומי
מין הראוי שאת תגני תופעות כאלה בעיקר שאת נחשבת כוכב שביט בתחום
זה לא פייר שאנשים גורלם ייחרץ בגלל רווח משני של פסיכולוג\ים
שכול אחד מעמיתייך ידע והקוראים שחוות דעת צריכה להיות אמיתית ואמינה
אמיר
 
ד''ר שרה רפפורט  
09:10 18.09.13
אמיר שלום,
אני מסכימה שכתיבת חוות דעת הוא נושא גורלי עבור הנבדק, ודורש אחראיות גבוהה ולפי האתיקה המקצועית של המומחה. עם זאת, בכל הערכה רפואית, במיוחד כאשר מדובר של בני אדם, קיים טווח של תעות בנוגע למסכנות.
תהלך קביעת נכות במוסד לביטוח לאומי לעיתים קרובות מעסה לא נעימה, קרוך בביורוקרטיה מורכבת רבה, וכן חוסר אונים של הנבדקים. לכן הרבה אנשים בוחרים לקבל ייעוץ וליווי ע״י עו״ד שמתמחה בזכויות של הפרט מול הביטוח.

דן טובה ובריאה
בברכה
+ הוספת הודעה
   1  2  3  4  5  6  7  8  9  ...  37  
 חיפוש בפורום זה
המידע באתר אינו מהווה תחליף להתייעצות עם גורם מקצועי והינו בהתאם לתנאי השימוש
מנהלהודעה מקוריתתגובהללא תוכןהודעה חדשההודעה עם תמונההודעה עם וידאו
תגיות
הפרעת זיכרון   הפרעות קוגניטיביות   נוירופסיכולוג   אובדן זיכרון   דמנציה   שבץ מוח   פגיעת ראש טראומתית   הפרעות קשב   זיכרון
RSS RSS פורום הפרעות זיכרון הפרעות קוגניטיביות