בריאות, רפואה
מאמרים | פורומים | רופאים  
  חיפוש במאמרים  
הריון ולידהדיאטה, תזונהתרופות, ויטמיניםעיניים, משקפייםניתוחים פלסטייםרפואה משלימהקוסמטיקה, איפורעיצוב שיערפסיכולוגיהאורטופדיה
 
מין, יחסים, זוגיותכושר גופנירפואת שינייםרפואת ילדיםלב, כלי דםעזרה ראשונהמחלות, טיפוליםגיל הזהבחוק משפט, ביטוחמתכוני בריאות
 בריאות ראשי»פורומים»פורומים תמיכה נפשית, פסיכולוגיה»פורום פסיכיאטריה ילדים ובני נוער
הוסף למועדפים 
פורומים רפואיים
 

פורום פסיכיאטריה ילדים ובני נוער

פורום פסיכיאטריה ילדים ובני נוער הוא המקום להתייעץ בנושאי פסיכיאטריה ילדים ובני נוער. פורום פסיכיאטריה ילדים ובני נוער יעסוק בהפרעות נפשיות, סכיזופרניה, ADHD , O.C.D, פסיכוזה, מניה-דפרסיה, דיכאון, תרופות פסיכיאטריות, פוסט טראומה ועוד
מנהלי פורום פסיכיאטריה ילדים ובני נוער:
ד''ר אבי שפירא
לפרטים נוספים
ד''ר אליהו סמואל
לפרטים נוספים
שלום רב אני סובל מOCD כול הזמן אני חווה מחשבות טורדניות לגבי מין דת ולגבי עניניים
רפואים אני הלכתי לפסיכולג אבל אני מרגיש כאילו אני פסיכולג ומשהו אומר לי אני אומר לו
כאילו אני מרגיש שאני די מבין בתחום אני מרגיש עכשיו שכמעט סיימתי עם הOCD אבל עדיין יש בי את הכפיתיות אני מתלבט עם ללכת לפסכיאטר פרטי ולקחת כדורים אבל אני מפחד שהכדורים יפגעו בי בלימודים ובספורט ובתפקוד היום יומי שלי אבל החרדה שלי אני לא מרגיש תחושות פיזיולגיות קשות של חרדה וסטרס אני הרגשתי סטרססססס חזק מאוד
בעיות שינה
כאבים בגוף דיכאון חזק עכשיו אני יצאתי מיזה אבל עדיין יש לי דיכאון חזק שבא והולך ושמחה חזקה שינויים קיצונים במצבי הרוח אני מאוד מאוד מתלבט שזה לא יגרום לי הזיות הכדורים האלה כדורים פסיכאטרים על פי מה שידוע לי הם סמי הרגע קליים או חזקים תלוי איזה אני שמעתי שציפרלנקס יכול להקל במחשבות של OCD קשות ויש גם אבן נגד דיכאון אבל שמעתי שהוא גורם להזיות קשות אני מאוד מאוד מפחד הפסיכולוג שלי עוזר לי אבל לא נירא לי מספיק יכול להיות שהוא יצליח לעזור לי יותר אבל אני מאוד עוזר לעצמי ואני בא בעמדה שאני צריך לעזור לעצמי אבל אני לא יודע עם כדי ללכת לפסכיאטר הפחד שלי הוא ללכת לפסכיאטר לקחת כדורים ולהיות רדום אני אולי צריך אני לא יודע כי אני סובל מבעיה נפשית ודיכאון חזק שבא והולך ומחשבות דיכאוניות
 
ד''ר אליהו סמואל  
22:27 03.09.16
שלום

אין ספק שלקיחת טיפול תרופתי היה מקל על חייך מאוד. אין זה בושה וזה לכל החיים. הטיפול היה הופך ליותר משמעותי ועוזר תחת עזרה של טיפול תרופתי.

בהצלחה
ד"ר סמואל אליהו
פסיכיאטר ילדים ונוער
עמית במכון לפסיכואנליזה בת זמננו
שלום רב.

אינני בא לחלוק על דבריו של ד"ר סמואל, אלא להוסיף מידע גם על סמך הנסיון האישי שלי.

אז לי היו ארבעה אישפוזים וחוץ מהאחרון, כולם היו במצב פסיכוטי חריף. אכן, היה לי סבל מתופעות הלוואי של הטיפול התרופתי שכלל נציגות של כל הסוגים העיקריים של התרופות: אנטי-פסיכוטית, מייצבת מצב רוח ואנטי-דיכאונית.

הטיפול התרופתי השכיח ל OCD הוא בתרופות אנטי-דיכאוניות SSRI, ו SNRI. תופעות הלוואי השכיחות של תרופות מהסוג הזה הן השמנה ופגיעה בתיפקוד המיני. לי אישית הייתה כרס שמנה והייתה פגיעה בתיפקוד המיני, אבל זה לא כל כך הפריע לי.
באופן כללי, תופעות הלוואי משתנות ממטופל למטופל, הן בכך שכלל לא בטוח שיהיו תופעות לוואי, והן בכך שגם אם בטוח יהיו - הן מפריעות במידה שונה.

מייצבי מצב רוח, הן תרופות שבמקורן ניתנות נגד אפילפסיה (חוץ מליתיום), וכמעט שאין להן תופעות לוואי.

תופעות הלוואי הקשות ביותר הן של תרופות אנטי-פסיכוטיות. גם השמנה וגם פגיעה בתיפקוד המיני הן תופעות לוואי שכיחות שלהן, אך התופעות הקשות ביותר הן פגיעה בתיפקוד היומיומי, ושינה מרובה, או מה שנקרא בסלנג "זומביות".

גם במקרים של תופעות לוואי קשות, עדיין צריך לבחון את התועלת מול הסבל מתופעות הלוואי, ואם התועלת גוברת - אז עדיף לקחת.

תרופות וסמים יכולים לפעול באופן דומה. אמנם באנגלית שני המושגים נקראים drug, ואין הבחנה בין סם לתרופה. בגדול תרופה ניתנת במינונים שבהם התועלת מרובה, ובצורה מבוקרת יותר.

בשורה התחתונה, אני נוטה להסכים עם דבריו של ד"ר סמואל שהתרופות יכולות לעזור, הן משום שסביר להניח שיינתנו תרופות אנטי-דיכאוניות שתופעות הלוואי שלהן לא כל כך קשות, וגם מפני שתארת מצב שהוא די בלתי נסבל, וכנראה שהתועלת תהיה מרובה.

בכל אופן, נראה לי שנתתי מידע מפורט יותר על החששות שיש לך מפני טיפול תרופתי, ואני מקווה שעזרתי.

שמוליק.
שלום רב
בני בן 9.7 שנים אוהב לשחק בברביות ומבקש אפילו שנקנה לו .
זהו ילד עם הפרעות קשב וריכוז .
האם בגיל הזה משחק בברביות מעיד על נטייה מינית ?
לשרית שלום

הנושא נבדק מאחר והוא נשאל שוב ושוב .

רוב הילדים ממש לא . אבל לחלק מסוים כן.
ולכן חשוב כי תפני לאיש מקצוע בתחום הטיפולי עם קבלות ותתיעצי.
לרוב ממליצים שהאבא יכנס למעורבות רבה ומשמעותית עם בנו. כל זאת בהדרכה כמובן.

ד"ר סמואל אליהו
פסיכיאטר ילדים ונוער
עמית במכון לפסיכואנליזה בת זמננו
 
שרית
08:52 05.09.16
תודה רבה ד"ר .
הבן שלי בן15.4 מאובחן כ-P.D.D NOS נוטל זיפרקסה כבר 8 שנים במינון של 10מ'ג אחר כך העלו ל15 מ'ג ולאחרונה ל-20מ'ג . .שוקל 80ק'ג גובה 1.80 . בדרך כלל ילד טוב ממושמע שמח וטוב לב .לאחרונה הורע מצבו מאד הוא בתיפקוד ירוד מאד לא אוכל שבוע שלם רק שותה נוזלים לאט לאט .על כל תנועה הוא חוזר עשר פעמים בקושי מדבר לא מחייך . לא שומע מוסיקה כפי שאוהב .בבית הספר לפני החופש הגדול התלוננו שלא משתף פעולה רק עומד בחוץ ולא זז - כמו פסל . מחזיר את האוכל הביתה ולא שותה -היה גם מקרה שהוא דחף את המדריך . ולא רצו לקחת עליו אחריות וביקשו שנביא דוח מסוכנות מהמיון של בראות הנפש . בחופש היתה הטבה קטנה ושוב לפני תחילת הלימודים מצבו הורע . שוב לא אוכל ונסגר בתוך עצמו עם חזרתיות על כל פעולה . הוא סוגר את האצבעות ופןתח רק שתיים .לא שלחנו אותו לבית הספר עם פתיחת שנה'ל .אני חושבת שהתרופה לא מתאימה לו יותר . האם אתה חושב שצריך אישפוז ? אני רוצה לראות אותו ללא תרופות בכלל . אולי לא צריך ? אולי הן רק מרעות לו ? עבר הרבה זמן הוא כבר בוגר . מה אתה מייעץ לי דוקטור יש לי הרבה שאלות .
לדניאלה שלום

אכן סיפור מורכב - בנך נטל זיפרקסה תקופה ארוכה מאוד. המינון עולה וגבוה.
אנו יודעים בתופעה של השתחררות מתרופה - ולפעמים יש גם תופעות חדשות שהתרופה אינה עוזרת.

אני מניח שיש לך איש מקצוע המלווה את הילד ואני מקווה שזה פסיכיאטר ילדים ונוער., וגם הליווי משמעותי וסדיר. לפעמים יש צורך להפסיק את הטיפול לעשות ניקוי תרופתי ולבחון את הנער ללא תרופה, אולם לאור מצבו נראה שייטיב הדבר במסגרת אשפוז.
וזאת עקב מצבו המורכב.

וככלל יש לדעת שכל טיפול תרופתי ובמיוחד במינונים כאלה ובמורכבות מסוג הספקטרום מחייבת גם ליווי הכרוך הטיפול של פסיכוטרפיה על ידי איש מקצוע המכיר מצבים אילו.
חשוב לדעת אם היה דבר כזה ומה דעתו של המטפל.

אני מקווה שהנער יחזור לתפקוד כבעבר במהרה.

בהצלחה,
ד"ר סמואל אליהו
פסיכיאטר ילדים ונוער
עמית המכון לפסיכואנליזה בת זמננו
שלום בתי בת 12 לפני כשלוש שנים התחיל לה כאב בעצם הנביקולרית בכף הרגל במשך הזמן הרופאים האלו אותה על קביים ...אחרי תקופה היא חלתה במחלת הנשיקה שמשם התחילו הבעיות והכאבים הכרונים בחלקים אחרים בגוף כמו כאב מתמשך בבטן ובגרון כל הזמן הזה עדין היא עם קביים הרופא כאב נתן לה ליריקה שלא עזר לה לכאבים ועשה לה יותר גרוע במצבי רוח קיצונים אנחנו הפסקנו ולא לוקחים הרבה זמן רק משכחי כאבים מדי פעם שמאוד כואב...לפני ארבע חודשים התחלנו שיקום יומי בתל השומר היא במעקב פסיכולוגי ופיזיותרפי היא התקדמה לקב אחד עדין עם כאבים אבל הרופאים המליצו ייעוץ פסיכיאטרי כי היא עצובה בגלל הכאבים שלא מפסיקים הפסכיאטרית ראתה אותה שעה וחצי והמליצה לנו ישר תרופה בשם סימבלטה שעובדת על הנפש ועל הכאבים יחד....אני חוששת בגלל המצב שהיא הייתה כשהיא לקחה את הליריקה כל התופעות לוואי אז היו לה לכן אני מפחדת לתת לה כי קראתי שגם לתרופה הזאת יש המון תופעות לוואי...ומה יקרה אם התרופה תעזור ונפסיק אז המצב שלה יחזור? וזו תרופה לדיכאון האם מתמכרים...ולמה רשום שמתחת לגיל 18 לא נותנים אותה אז איך נותנים לילדה בת 12...והאם יש תרופה טבעית שמקבילה לתרופה הזאת ? והאם בעתיד הרחוק זה יעשה לה בעיות בצבא?. תודה וסליחה מראש על השאלות הרבות .
לאמא שלום

שאלות קשות ונכונות. לכל שאלה גם תשובה בצידה. אני מסכים שהפסיכיאטרית אכן דברה עם הילדה פרק זמן קצר. גם לא יצרה ברית טיפולית מספקת ואמון.
מאחר ואת במחלקה שיקומית מכובדת ורצינית אני בטוח ומקווה שהצוות המטפל שם כולל פסיכולוגים ואנשי שיקום והם אמורים לגשר על הפער של השיחה הקצרה עם הפסיכיאטרית. הפסיכיאטרית היתה רק יועצת והצוות השיקומי אמור ליעץ ולהסביר לכם על התרופה.
אני מציע כי תציגי את כל השאלות בפני הרופאה השיקומית ובפני הפסיכולוגית הם אמורים לקחת אחריות ולענות על שאלותיך כמו גם להעניק לך ביטחון ואמון בתרופה.

לא מתמכרים לתרופה. מתמכרים לדאגות וחרדות. אכן הגיל המומלץ מעל לגיל 18 אבל אם אין ברירה נהוג גם מתחת לגיל זה אבל עם מעקב תכוף. תרופות טבעיות גורמות לנזקים קשים לדוגמא- אופיום או קוקאין זה טבעי אבל ממכר ומזיק נורא ולכן לא משתמשים בו.

לגבי הצבא זה לא קשור לתרופה או לפסיכיאטר אלא לכל הנושא השיקומי ורצוי להפנות את השאלה לרופא השיקומי. יש להם ניסיון בנושא ממקרים אחרים.

דר, סמואל אליהו
פסיכיאטר ילדים ונוער
עמית במכון לפסיכואנליזה בת זמננו
בני אמור לקחת קיורוטן לטיפול באקנה וידוע כי התרופה עלולה לגרום לדיכאון , רציתי לשאול טרם השימוש בתרופה אם ובמידה מופיע דיכאון האם אפשר לתת תרופה נוגדת דיכאון .
תודה
 
ד''ר אליהו סמואל  
09:08 19.08.16
לשלומי שלום

אכן אפשר.
חשוב רק הניטור והמעקב. ושלא יהיה דכאון קשה בהפתעה.

בהצלחה
ד"ר סמואל אליהו
פסיכיאטר ילדים ונוער
עמית במכון לפסיכואנליזה בת זמננו
שלום יש לי ילד בן 6 אוטיסט בהחלטה של צוות הגן עם פסיכאטר מומחה הוחלט על מתן רספידל 0.5 כל ערב לפני השנה.
הבן שלי לוקח תתרופה כבר חודש ימים ומאז הפסיק כמעט לאכול בכלל וכל הזמן משלשל.. מה ניתן לעשות? קבעתי בדיקות דם ליום חמישי הקרוב אבל האם זה מחייב להפסיק את התרופה.. כי אני רואה שיפור לא גדול במיוחד אבל שיפור עם התרופה.. מה עושים??
לאתי שלום

התלונה שאת מציגה אינה חייבת להיות קשורה לריספרדל יתכן ומדובר בזיהום ויראלי שהוא די שכיח בקיץ.
הפיתרון התרופתי שהוחלט עליו הוא אחד הפיתרונות יתכן גם פיתרון מתחום הניהול הסביבתי או בסגנון אחר. וכדוגמא אביא אפשרות שבקיץ צוות הגן השתנה - כמו גננות וכו' והילד רגיש מאוד לשינויים . יתכנו כמובן גם סיבות אחרות . יש להיות רגיש לחייו ותפקודו הפסיכולוגי של הילד .לא תמיד הפיתרון התרופתי הוא הפיתרון היחיד. השילוב יכול להניב את התוצאה המיוחלת.

אפשר כמובן לפנות להערכה של איש מקצוע המבין בעולמם של ילדים בספקטרום ולבקש חוות דעת נוספת. אפשר גם להחליף תרופה כל זאת רק עם תאום גישה חינוכית פסיכולוגית התואמת את צרכי הילד לאחר ניתוח צרכים והתנהגות.

כך שהסיבות רבות ומגוונות .

בהצלחה,
ד"ר סמואל אליהו
פסיכיאטר ילדים ונוער
עמית במכון לפסיכואנליזה בת זמננו
שלום ,
הבן שלי על הספקטרום האוטיסטי בן 6 שוקל 22 ק'.
אובחן לפני 4 שנים PDD-NOS
ולא נטל מעולם תרופה.
אנחנו מנסים תרופה להפרעת קשב .
היום פעם ראשונה פוקלין XR , במקום 10 מג' נתתי כמחצית הכמות
(פתחתי את הקפסולה והוצאתי גרגרים).
נתתי את התרופה בסביבות 8:30 והבן שלי מתקשה להירדם.
האם יכול להיות שזה מהתרופה למרות שכבר ההשפעה חלפה, לא ניתנה כל הכמות והוא מאד מאד עייף?
ושאלה שנייה, האם יש פוקלין עם השפעה קצרה יותר?
תודה
 
ד''ר אליהו סמואל  
07:57 07.08.16
לנטלי שלום

התגובות לכל תרופה כולל פוקלין אינם לפי הספר ואחידות ולפעמים קשיי שינה בהחלט יכולות להופיע.
אפשר לנסות פוקלין רגיל ולא XR . כל זאת צריך ביעוץ עם הרופא האישי.

בהצלחה
ד"ר סמואל אליהו
פסיכיאטר ילדים ונוער
עמית במכון לפסיכואנליזה בת זמננו
 
נטלי
21:39 07.08.16
שלום,
היום נטל את המינון המלא 10 מג' ,
אני לא הרגשתי בשום שינוי אבל במסגרת ציינו כן שינוי לטובה.
הלך לישון כרגיל (כנראה גם מאד מאד עייף מחוסר שינה ביום שלפני).
נמשיך ונראה.

אפשר לדעת מה ההבדל בין פוקלין XR לרגיל?
 
ד''ר אליהו סמואל  
23:48 07.08.16
ההבדל הוא במשך הפעולה.
ולגבי אפקט יתכן ומשך הפעולה היה קצר ובמערכת היה שינוי ולא כך בבית.

חשוב שמידע זה יחולק עם הרופא המטפל , לעניות דעתי אי אפשר לעשות רפואה
חפה מטעויות לפי חכמת ההמונים .
הקשר שלך עם הרופא המטפל והאמון בו הוא קריטי לעצם ההשפעה של התרופה.
למתן התרופה יש גם אספקטים פסיכולוגים.

בהצלחה.
שלום, הילדה שלי ליקוי תקשורתית, בת 11 שנים. אוהבת חברה, אבל בגלל השפה (לצערנו, לא ממש טובה) לא ממש מצליחה להתקשר לאורך הזמן. לפעמיים היא מרגישה בודדה שהיא רוצה חברה, אבל עוד בעיה נוספת, שהיא כל הזמן מדברת לבד והילדים פשוט עוזבים אותה. היא מדברת ביקר כל שיחה שהיא שומעת ולפעמיים הכל מעורבב בזמן הדיבור שלה. כשאני מדבר מעורבב, אני מתכוון שמתוך הדיבור שלה עם עצמה, אפשר לשמוע ממנה גם מה שהיא שומעה מטלוויזה או בחוץ או בכיתה ו...
היא מקבלת ריספונד 0.7 מג' בערב. האם יש איזה טיפול תרופתי טבעי או ..., שיכול להוריד לה את הדיבור לבד אצלה? תודה
לאבא שלום

לגבי טיפול טבעי במקום ריספרדל שיעשה לה סדר בראש.
יש כמובן טיפול טבעי - יש הסוברים שכשם שהאל יצר את המחלות הוא גם יצר את התרופות לרפא אותם.
אולם הטיפול הטבעי התואם את הריספרדל הוא לצערנו ממכר - כדוגמא קוקאין , גת וכדומה. אנחנו לא מעוניינים לפתור דבר ולגרום לצרה אחרת - ולכן חברות התרופות יצרו
תרופות שיש בהם יתרון יותר מהנזק.
גם אותם רצוי לקחת במינון נמוך לפרק זמן קצר.

יש טיפולים של קלינאי תקשורת, אנשי חינוך, פסיכוטרפיה בעיקר קבוצת מיומניות חברתיות. ועוד. לא לכל דבר יש רק תרופות. השילוב הוא המנצח.

בהצלחה,
ד"ר סמואל אליהו
פסיכיאטר ילדים ונוער
עמית במכון לפסיכואנליזה בת זמננו
בוקר טוב,
בני בן 9 ומטופל בריספונד 1 מ"ג מזה 8 חודשים. הטיפול ניתן עקב הפרעת חרדה שאינה מסווגת והשפעתו מיטיבה.
בעקבות הטיפול יש עלייה ניכרת בתאבון של הילד והוא עלה במשקל כ-9 קילו בתקופת הטיפול, והפך מילד רזה מאוד לילד שמנמן. הנושא מפריע לו- הוא עוסק בהשמנה, מתבייש להוריד חולצה וכדומה.
תזונאית עימה התייעצתי המליצה להימנע מלעסוק בנושא בשל גילו הצעיר.
מה דעתכם? כיצד ניתן בכל זאת לסייע לו להתמודד?
תודה
 
ד''ר אליהו סמואל  
23:22 20.07.16
לכרמלה שלום

שאלה נכבדה. מקובל להשתדל לא לתת לילד תקופה ארוכה טיפול בתרופה אנטיפסיכוטית.
בכל פנים יש היום תרופה כמו אביליפיי שפחות משפיעה על המשקל.
צריך להתיעץ עם הפסיכיאטר על כך.

חשוב כי במקביל לטיפול התרופתי ינתן טיפול נוסף בשיחות .

דר סמואל אליהו
פסיכיאטר ילדים ונוער
עמית במכון לפסיכואניזה בת זמננו 
שלום כרמלה.

ד"ר סמואל המליץ לשלב טיפול בשיחות עם הטיפול התרופתי. הוא חשוב מצד עצמו.

אני מבקש להוסיף על דבריו של ד"ר סמואל שפועל יוצא נוסף מהטיפול בשיחות יכול להתבטא בשיפור המצב הנפשי שבעטיו נדרש הטיפול התרופתי, ואט אט יהיה אפשר - כמובן בהמלצת הרופא המטפל - להוריד את המינון ואף להפסיק.

זה בדיוק מה שקרה איתי. אני מאובחן בסכיזו-אפקטיב, עם עבר של ארבעה אישפוזים שכולם חוץ מהאחרון היו במצב פסיכוטי חריף - מצב שעל פניו ממש לא מאפשר להיפרד מהתרופות. למרות זאת, טיפול פסיכולוגי מסור שיפר את המצב ואיפשר את הפסקת הטיפול התרופתי.

כל טוב,
שמוליק.
 
ד''ר אליהו סמואל  
09:31 25.07.16
תודה שמוליק
אין כמוך..... טוב עדות ממקור ראשון מהמלצות בעל מקצוע.
ביתי בת ה15 החלה לקחת פריזמה של 20 מג לפני חודש.
עכשיו שמעתי שהפסיכיאטר אמור לשלוח לבדיקות דם לפני מתן התרופה, אבל היא לא נשלחה.
האם להתעקש ולבקש בדיקות דם?
תודה.
שלום

זה נוהג המקובל כדי לבחון מה רמת הבסיס של התפקוד הכימי של הגוף.
אם הילדה בריאה לרוב אין הדבר בגדר שגיאה קריטית.

אפשר לבדוק גם עכשוו, רצוי לידע את הרופא על כך.

בהצלחה
ד"ר סמואל אליהו
שלום
יש לי ילדה בת 6.5 שמזה שנה וחצי יש לה פחד מלהצטלם. גם במשפחה גם בגן
בכל פעם שמצלמים היא בורחת, ואם צילמו היא בוכה . וגם מבקשת להשמיד כל תמונה שהיא רואה מהילדות.
האם זה מראה על בעיה נפשית ומה עושים
לדינה שלום

התנהגות מסוג זה אינה נדירה בגיל הצעיר ויש שהיא ממשיכה בגיל המבוגר.
לרוב מדובר בדימוי אישי לא טוב.

בעיה נפשית זה ביטוי כללי חסר משמעות. באם יש סימפטומים נוספים כמו בקשרים חברתיים או התפרצויות כעס רבים אפשר לפנות לאיש מקצוע להתיעץ. אפשר להתיעץ גם עם הגננת ולשאול אותה מה דעתה....

בהצלחה,
ד"ר סמואל אליהו
פסיכיאטר ילדים ונוער
עמית במכון לפסיכואנליזה בת זמננו
שלום רב

ברצוני לשאול אותך שאלה אך גם יתר את מצב

בן 17 סובל מרקע רפואי: GOUT(התקף 2בשבוע-מטופל),

Ankylosing spondylitis,גסטריטיס,לחץ דם.
במסגרת פנייה לרופאה מטפלת לאור החמרת הכאבים בגב נאמר אמירתי לרופאה-''אני חש בירידה באיכות החיים שלי'' אציין אמרתי את זה ביאוש רב ,אך ללא רצון אובדנות,או מחשבות על סוף, הרופאה הגיבה-''ברור שתחוש כך עם מצב בראותי אל פנים-אם הייתה מראה מצוקה נפשית הייתי מהפנה לפסכיאטר אך זה לא מצב''

האם יש הצדקה באמירתה על פי תיאור שלי?

אני לא מזהה מצב נפשי הדורש התערבות.
למאור שלום

מקבץ המחלות שאתה מתאר אינו פשוט ומטיל כאב נפשי לא קל על כל מתבגר.

פניה לפסיכיאטר או פסיכולוג אינה קללה או עונש. מדובר באנשים עם ניסיון מקצועי מוכח בתחום עולם הנפש. לא כל מי שנכנס לפסיכיאטר יוצא עם תרופה....
לכל מרפאה המכבדת את עצמה של מעטפה של אנשי מקצוע בתחום בריאות הנפש.
רצוי היה ובמיוחד בהיותך בגיל ההתבגרות לפנות שאיש מקצוע - ידוע לי כי יש מרפאות רבות עם שירותים של פסיכולוג רפואי העוסק בדיוק בנושא שהעלת.
אם תדרוש תקבל. רצוי למנוע מצבים רגשיים חמורים וראוי לפנות בעוד מועד לקבל סיוע בתחום.
אינך מקבל אתה סיוע מתוך רחמים אלא עקב היות הסיוע חלק מהריפוי. מצב רגשי מאוזן עשוי לשפר גם את המחלות שציינת ואף להוריד את מינון התרופות.

בהצלחה,
ד"ר סמואל אליהו
פסיכיאטר ילדים ונוער
עמיתב מכון לפסיכואנליזה בת זמננו
שלום
ילד בן 14.5 עם התנהגות אגרסיבית.(מדובר על בן של אשתי- אנחנו גרים ביחד כ-שנתיים)
כל יום במשחקי מחשב/ איפד-או משחק או ראה סרטנים על איך לשחק במשחקים. כל ניסיון להגביל שימוש במחשב נתקל באגרסיביות.
נכון כרגע אני שמתי תוכנה-מאפשרת לו לשחק 11-13:30 ומ-15-22:00 - במהלך 5 שעות לבחירתו)
התנהגותו לא אופיינית לילדים לגילו--- לא מתקשר כמעט בכלל עם המשפחה (שותק או לא עונה, עשה את עצמו לא שומע).
יש לו ראיה -3 - ובבית הוא מסתובב בלי משקפיים/ שם אותה לפעמים הפוך (?) - צוחק בפנים.
יכול לעמוד מולך בלי לזוז במהלך מספר דקות, לנעוץ בך מבט ולשתוק.
נותן מכות ודחיפות לאמו. כבר היינו פעם במשטרה- (הוא הרביץ לאמו, ואפילו רץ לחפש סכינים- רצה לפגוע בעצמו - מזל שסכינים מזמן מוחבאים אצלנו)-ליום מחרת אותו דבר. מקלל את אמא כל הזמן. אין הרתעה/ אין השפעה.
כל הזמן טרור בבית--- אנחנו על סף קריסה ויש לנו עוד תינוקת.
עושה קולות מוזרים כל הזמן ("אאאאא")
לא ברור לי אם זה לחץ אלינו (לאפשר לו לשחק כל הזמן) או הפרעה נפשית מסויימת.- התנהגותו משתנה מספר פעמים במהלך היום.
לא מקבל כל הגבלה- עומד על שלו עד הסוף. לא מפחד משום דבר (לא איומים, לא משטרה, בלתי ניתן להסכמה על שום דבר)
בבית הספר לומד טוב מאוד- אין תלונות מצדם. התנהגותו האגרסיבית בבית בלבד.
בשבוע האחרון לא הולך לבית הספר (אומנם סוף שנה, אך יש עדיין איזשהו סוג של לימודים)

מסרב בתוקף להגיע לפסיכולוג/פסיכיאטר.
היינו בטיפול בריאות הנפש 5 מפגשים- במפגש 5 לא הגיע ומסרב לבוא (טיפול אצל עו"ס).
אנחנו חשים הרעה במצבו ב-3 חודשים אחרונים. (גוברת אגרסיביות)

1. להביא אותו לפסיכיאטר בלתי אפשרי (משטרה לא תבוא לקחת אותו לשם/ אני לא יכול בכוח)
2.פנינו לעו"ס של קופת חולים- הנושא הועבר לרווחה.
קבענו פגישה ברווחה מחר
3. בעצם מי שיכול לעשות משהו (בדיקה בכפיה)- פסיכיאטר מחוזי- איך אני יכול להגיע אליו?
4. מוכן לשלם עבור ביקור פסיכיאטר בבית, אך כיוון שאנו גרים באילת- אין....
5.במידה ויוחלט שהוא מהווה סכנה (ואנחנו מרגישים כך)- מה הפטרונות שעומדות לפנינו?
האם מתאורים שלי עולים מחשבות על התנהגות מוזרה- או שכל הילדים בימינו מתנהגים ככה בבית? - אנחנו חפים תשישות פיזית ונפשית הנתנהגותו.

תודה על התיחסות
לאלכס שלום

אילו מצבי גבול שהם ברשות גורמי החוק. ללא ספק הילד מצוי במצוקה.

במצבים כאלה לגורמי הרווחה הפתרון- הם שואבים את כוחם מכוח החוק. שופט יכול לחייב אותו לטיפול ובמידה ולא יסכים יתכן ויוחלט על צוו אשפוז בכפיה על ידי שופט.
ובוודאי עצם העובדה שאינו הולך לבית הספר גם זאת אמתלה לפנות לגורמי רווחה שכן מדובר בעברה על החוק, וגם לזה יש לרווחה קרי לחוק מה להגיד.

קיצורו של דבר מסגרות רפואיות מיועדות לאנשים שבאים לקבל עזרה במודעות . במצבים בהם לנער התנהגות המסכנת עצמו או זולתו ובמקרה של קטין המסכנת את התפתחותו וזה המקרה דנן אז לגורמי הרווחה - החוק דריסת רגל.

בהצלחה,
ד"ר סמואל אליהו
פסיכיאטר ילדים ונוער
עמית במכון לפסיכואנליזה בת זמננו
תודה רבה על תגובה המהירה!
אני חושב כמוך—שאין ברירה ונצטרף לפעול בצורה כזאת—דרך שירותי הרווחה ועד הצו לעשות בדיקה.

ברור שזה יקח זמן, אבל חייבים לעשות משהו עם המצב—לא יכול להמשך בצורה כזאת.

תודה!
שלום,
מדובר בילד אוטיסט, בין 12, בתפקוד בינוני - גבוהה.
הוא מקבל זיפרקסי ZAPPA 10 מג' בבוקר ו 5 מג' בערב. בנוסף לזה הוא מקבל פרוטאזין 1/2 כדור בבוקר ו 1/2 בערב. אשמח מאוד לשמוע ממכם על "פרוטאזין" , כי זה חדש לנו.
מה דעתכם על שתי תרופות במקביל? האם זה בריאה בכלל, אחרי כל התרופות שהילד שלי קיבל ללא הצלחה? הייתי רוצה לציין, שהילד שלי באי שקט, התחיל לסגור אוזניים ..., ולא מצליחים לטיפול תקין. כשהוא היה מקבל ריספונד, כל זה לא היה בכלל . אשמח מאוד לקבל תשובות וגם המלצות. תודה וסליחה.
לאמא שלום

הטיפול בפרוטאזין עם זיפרקסה אפשרי ואין בו נזק כלל.
אם כי המינון של זיפרקסה גבוה אבל בטווח האפשרי.

האמון ברופא המטפל קריטי למעשה הטיפול. כמו גם הזמינות שלו. וחשוב לבחון עימו את כל האפשרויות הטיפוליות. פיזור היעוץ למספר מטפלים ללא קשר ביניהם רק יבלבל אותך וחבל.

טיפול לעולם אינו מתחיל ומסתיים בטיפול כימי. יש וחובה למצות את סיבות לאי שקט מתוך אורך החיים והתנהגות הילד. כדוגמא: האם עבר למסגרת חדשה? משבר יש כל שהוא? משבר במשפחה? אפשר להתיעץ עם בית הספר ולבחון את נסיבות התנהגותו.

אי אפשר להשליך את הדברים המפריעים מתחת לשטיח. התרופה אינה הטיפול היא רק מרגיעה זמנית. התרופה זה השטיח . תפקיד הפסיכיאטר הוא גם לבחון האם אין גורם חיצוני להתנהגותו. הגורם הפנימי לרוב משתלב עם הגורם החיצוני. ולכן חשובה הדרכת הורים במצבי משבר לילד בספקטרום.

רפואה שלמה
ד"ר סמואל אליהו
פסיכיאטר ילדים ונוער
עמית במכון לפסיכואנליזה בת זמננו
 
רות
00:00 08.04.12
שלום לכם,
האם התרופה בשם זום עוזרת הנכד שלי מטופל ברטלין הרבה זמן רציתי לדעת עם אפשר להוסיף את הזום והאם זה בכלל עוזר.
תודה רות
 
ד''ר אליהו סמואל  
12:00 08.04.12
לרות שלום

יש הבדל בין זום וריטלין וחשוב לעמוד על ההבדלים....

הזום מוצב בקטגוריה של תוסף מזון . אין הוא בגדר תרופה וההבדל עמוק.

מדובר בתוספי מזון שחברת טבע יצרה, וזה החלק הטוב, שכן גם אם זה לא עובד לפחות מדובר בתוצרת הארץ. ....הפטנט היה בשילוב שני תוספי מזון המוצגים כיעילים לתכשיר אחד. מההגיון שטובים השנים מן האחד. לחברת טבע יש את הפטנט על ההצמדה הכימית של המולקולות.

הרפואה הקלסית אינה ממליצה או מונעת תוספי מזון. המלצות שכאלה מחייבות מחקרים מבוקרים בטכניקה מאוד יקרה ובשלבים מרובים. כדי להכיר ביעילות התכשיר זום יש צורך במחקרי ענק. התכשיר המצוי בזום לא הוכח באופן מובהק כעוזר. כידוע אין מחקרים ענקיים ומבוססים ביחס לתכשירים ומאידך אין הם מזיקים, מדובר בחומרים המצויים במאכלים. ולכן לרפואה הקלסית אין תגובה בעד או נגד. מאידך החומר המרכיב את התרופה הוא חומר שאינו מחייב מחקרים פרמקולוגים מהסוג שדובר והוא מסווג כתוסף מזון.
למיטב ידיעתי שום תוסף מזון לא הוכח כיעיל וכנראה שאינו מזיק.
ובאם זה עובד הרי זה מבורך -יש לדעת שניתן להוסיפו לריטלין אולם אין הוא תחליף לריטלין.

ומנסיוני האישי אנשים הזקוקים לריטלין באופן מובהק אינם יכולים לוותר על התכשיר.
הוספת הזום כאמור יכולה להועיל בקטן או שלא תעלה ולא תוריד בכלל....

חשוב לדעת שמדובר במאמרים המוגשים על ידי החברה שהיא בעלת אינטרס כלכלי לשיווקה.

בהצלחה,
ד"ר סמואל אליהו
פסיכיאטר ילדים ונוער
עמית במכון לפסיכואנליזה בת זמננו
 
ד''ר אבי שפירא  
22:21 04.02.13
 
אלינור
12:53 12.05.16
לדוקטור שלום, אני קיבלתי את התרופה לבני בן ה-8 ,מראפה נוירולוג. הרופה אינו בדק את הילד כלל ,באתי עם מכתבים מהמורה והיועצת בית הספר ,הרופא לא הציץ בהם ואמר שאין צורך. טענתי שאני נגד רטלין ורוצה לעזור לבן שלי ,הוא ישר יביא לי מרשם ל 4 חודשים תרופת ZOOM על המרשם רשום תרופה נרקוטית. איני מעוניינת לסמם את בני . האם התרופה עשויה רק מחומרים טביעים? בבקשה תעזור לי
 
ד''ר אליהו סמואל  
14:21 14.05.16
לאלינור שלום.
לגבי תגובת הנורולוג איני רשאי להגיב. יש לקבל את תגובתו או של הממונה עליו.
לא ידוע לי שזו תרופה המצריכה מרשם נרקוטיקה.

אין רשות ליועצת להביע דעה לגבי תרופה .

בהצלחה
דר סמואה אליהו
החיסרון של הזום זה שהוא לא עוזר בכלל, לא להיפראקטיביות ולא לקשב וריכוז.

אם העיקרון של אי לקיחת תרופות יותר חשוב מלעזור לילד - פשוט תחיו עם ה ADHD.
אם הילד חשוב יותר - ותרו על העיקרון המטופש הזה ותנו לו את התרופה שהוא זקוק לה.
מסכים מאוד.
אבל כבר חכמים מאיתנו מצאו ששיקולי בני אדם אינם רציונאליים תמיד.

דר סמואל אליהו
בני בן 8, אוטיסט בתפקוד גבוה + ADHD.
מגיב טוב לפוקלין, אבל תרופות כמו ריספונד ולוסטרל לא הועילו בכלל וגרמו רק לתופעות לוואי (ריספונד לאי שקט ולוסטרל להיפר אקטיביות ובריחת צואה).
קראתי על מחקר שהראה שיפור בהרבה מבעיות הליבה של אוטיזם וגם של ADHD תחת פרוזק (fluoxetine ).

האם סביר שתרופה זו יכולה לעזור לבני אם לוסטרל לא עזר לו בעבר או שהתרופות כל כך דומות כך שלא סביר שתהיה תועלת מפרוזק?
 
ד''ר אליהו סמואל  
22:05 24.05.16
ליעל שלום

הטיפול הפרוזק היה בין הראשונים מהטיפולים בקבוצת הssri . היו בהחלט תגובות טובות כך גם בפבוקסיל.
אין המלצות דוגמטיות , לרוב מדובר בניסיון וטעיה.
אם כי גם בניסיון וטעיה יש הגיון מסוים.

שיהיה בהצלחה

דר סמואל אליהו
פסיכיאטר ילדים ונוער
עמית במכון לפסיכואנליזה בת זמננו  
שלום,

ביתי התגייסה לצבא ומשם הכל הלך והשתנה היא פשוט לא מצליחה להסתגל למסגרת הצבאית היא שובצה לעבודה משרדית הדורשת אחריות על הנעשה במשרד ומכאן החלה להכנס לחרדה שהיא לא מסוגלת לקחת אחריות כזו והיא לא יכולה להיות החיילת הראשית שתנהל את המשרד אלא המשנית ושלא תהיה עליה כל האחריות.

מרגע הגיוס כל הבית נמצא בסוג של לחץ - היא בוכה, בלי מצב רוח, מזיעה בלילה, כל יום הולכת בלי חשב ובלי חיוך. מוטרדת מאוד....

התייעצתי עם פסיכולוגית שהציעה כדורי הרגעה לתקופה מסויימת כדי שתהיה יותר רגועה ושלווה ויחד עם זאת הציעה שאתקשר למפקד שלה ואסביר את הבעיה.

קשה לי להסביר מה עובר גם עלי פשוט עוגמת נפש!!

אשמח לשמוע דעתך בעניין הכדורים האם כדאי להתחיל עם זה? אם כן אז אולי תוכל להציע סוג מסויים שנחשב לקל וכמה שפחות תופעות לואי.

תודה,
למירי שלום

יש כמובן לבדוק את הנושא לעומק- לא הכל תרופות. העולם לא מסתדר רק עם תרופות אבל אפשר להעזר בהם.
ולכן כדאי כי תבדק על ידי קבן בצבא ואולי לפני תור לקב"ן פסיכיאטר ילדים ונוער.
הנושא עדין ומחיב הערכה בהקדם - אכן עושה רושם של בעיית הסתגלות. ואולי ביש מזל ונפילה ליחידה המתקשה לתמוך בחייליה.

יש לעשות מעשה שכן הסביבה הצבאית היא סביברה עתירת סיכונים- והמבין יבין.

בהצלחה
ד"ר סמואל אליהו
פסיכיאטר ילדים ונוער
עמית במכון לפסיכואנליזה בת זמננו
האם הטיפול הפרמקולוגי יועיל 100% או שזה ניסוי והטעייה?הנויורולוג שלו טוען שאין לטפל בטיקים אלא בקשב והריכוז ויש לא להעיר לילד מאחר והתופעות לוואי של הטיפול קשות עדיף לחכות שהגלים יחלפו..הוא גם אמר שטורט זה הגדרה שרירותית שבני האדם המציאו ועדיף להתייחס לתמונה הכוללת
אז כשרשמתי לך זה השתנה וכרגע הוא רק עם אהממ ..אהמממ...
אני לא יודעת אם זה טובלהישאב למעגל כל התרופות האלו גם מבחינה בריאותית.ונפשית
מנסיונך , מתי בערך טיקים שמשולבים רק עם קשב וריכוז והיפראקטיביות מתמתנים או נעלמים? ומתי כשמדובר בטורט? הילד מטופל בריטלין 5 מ"ג בבוקר ,אני יודעת שזה קצת אבל מינון של 10 עשה אותו עצוב והגביר את הטיקים..האם אני עושה נכון או שיש להחליף ?
 
ד''ר אליהו סמואל  
22:27 04.05.16
לאימא היקרה שלום

הנוירולוג צודק מאוד. אבל פסיכיאטר יוסיף עוד משהו....:)

נראה הורה יקר שאת נמצאת אכן במצוקה ולא פשוטה כי את דואגת לבנך בוודאי ולא קל לך.
יש דרכים שונות לעזור לאמא- האחת הסבר או יעוץ באינטרנט ובגישה זאת אפשר רק להתבלבל כי כל רופא ותפיסתו וכל רופא והסגנון שלו.
ויש שיטה נוספת לעזור לאמא ולה הפסיכיאטרים קוראים הדרכת הורים- תחום שאינו המצאה ישראלית כלל- הוא נפוץ מאוד ומקובל בספרות הפסיכיאטרית והוא אף קודם לרוב לטיפול ממשי בילדים בגיל הצעיר.

יש לדעת בנוסף לדברי האמת של הנוירולוג שהטיקים תלויים בחרדה - וחרדה זה משהו הקשור- לספקות ופחדים ותסריטים שחורים. ילדים לרוב מגיבים לחרדות ההורים כי הם קרובים אליהם ונפש נוגעת בנפש ממקום מאוד קרוב.

ואין ספק אמא, כי את מצויה במצב לא קל של ספקנות ושל שאלות, ואיני רוצה להאריך בתאור, כי איני רוצה לנחש אותך דרך האינטרנט. אולם יש חשש כי הילד סופג ממך קצת חרדות. וייטיב הדבר אם אפשר יהיה להפחית אותם באמצעי הדרכה. ויש להניח שזה יעזור לכולם ובמיוחד לילד שצריך את תמיכתך.

ושיהיה בהצלחה
ד"ר סמואל אליהו
 
שמוליק
21:18 02.05.16
שלום לרופאים.

שמעתי מכמה אנשי חינוך שטוענים שילדים עם הפרעות קשב וריכוז - פשוט לא מתאים להם ללמוד במסגרות הקיימות; יותר מתאים להם להתעסק עם עבודות כפיים, וחוק חינוך חובה שמחייב אותם ללכת לבית הספר - אינו מיטיב איתם, ומוטב היה לתת להם להתעסק עם עבודות כפיים.

ישנה גם כתבה הטוענת שלוחמים עם בעייות קשב וריכוז רגישים יותר לתזוזות בשדה הקרב, ולכן הם יכולים להיות לוחמים טובים יותר.

אני מניח שאי אפשר לומר את הדברים באופן סוחף וגורף, אבל אני מניח שינו אחוז ניכר בבעלי הפרעות קשב וריכוז שהדברים נכונים לגבם.

כיוון שהתמודדות עם הפרעות קשב וריכוז, הוא תחום שייך לפסיכיאטריה של הילד והמתבגר - אני מעוניין לשמוע את דעתם של המומחים.

תודה,
שמוליק.
 
ד''ר אליהו סמואל  
22:11 03.05.16
לשמוליק שלום

אין הדברים שאתה כותב בבחינת רעיונות גורפים.
הם יותר אגדות אורבניות.
הדברים נכונים אצל חלק מהילדים וגם אצל ילדים שאין להם בעיות.

לצערי בעולם האינטרנט יש גם כתבות מפוקפקות וגם מזיקות. וכמו בכל רעיון מועיל יש בו גם את השוליים המזיקים. והרעיונות שהצגת אינם מחזיקים ברכה.

ד"ר סמואל אליהו
מה ההגדרה שלך בתור פסיכיאטר למחלת הטוראט ?האם ADHD וטיקים בהכרח טוראט ?ובבקשה תפרט לי איזה עוצמה של טיקים ..מדובר בילד בן 8 וחצי עם ADHD מגיל 4 כשנולד לו אח החל לפתח טיקים קלים של כחכוחים והמהומים לפי תקופות.
בכיתה ב החל שינוי בסוג ובעוצמה של תנועות כן ולא בראש הפסיק החלו כחכוחים הפסיק כל כיתה ג והיה יחסית טיקים קלים..עכשיו החל קול של יוהוו..עם שליפה של שתי זרועות הידיים קדימה....לוקח ריטלין 5 מ"ג בגלל הטיקים שעוזר לו ל3 -4 שעות ..קצת מרגיע גם את הטיקים..אבל עדיין...תודה
 
ד''ר אליהו סמואל  
22:05 03.05.16
לאמא שלום

תסמונת טורט מדברת על שילוב הכולל טיק הכולל קולניות וכן קשב וריכוז או כפייתיות.
יש הגדרת זמן.
העוצמה חשובה לעניין חובת הטיפול ונחיצותו.
קשה להתיחס לתיאור הטקסטואלי ששלחת כמציאות העומדתלנגד העינים אולם נראה כי
לפי התיאור מדובר בטיקים הדורשים טיפול פרמקולוגי.

בהצלחה,
ד"ר סמואל אליהו
פסיכיאטר ילדים ונוער
עמית במכון לפסיכואנליזה בת זמננו
+ הוספת הודעה
   1  2  3  4  5  6  7  8  9  ...  84  
 חיפוש בפורום זה
המידע באתר אינו מהווה תחליף להתייעצות עם גורם מקצועי והינו בהתאם לתנאי השימוש
מנהלהודעה מקוריתתגובהללא תוכןהודעה חדשההודעה עם תמונההודעה עם וידאו
תגיות
פסיכיאטר   הפרעות נפשיות   מחלות נפש   סכיזופרניה   פסיכוזה   הפרעות אישיות   פסיכולוגיה   פסיכולוגים
RSS RSS פורום פסיכיאטריה ילדים ובני נוער