בריאות, רפואה
מאמרים | פורומים | קהילות | רופאים  
  חיפוש במאמרים  
הריון ולידהדיאטה, תזונהתרופות, ויטמיניםעיניים, משקפייםניתוחים פלסטייםרפואה משלימהקוסמטיקה, איפורעיצוב שיערפסיכולוגיהאורטופדיה
 
מין, יחסים, זוגיותכושר גופנירפואת שינייםרפואת ילדיםלב, כלי דםעזרה ראשונהמחלות, טיפוליםגיל הזהבחוק משפט, ביטוחמתכוני בריאות
 בריאות ראשי»פורומים»פורומים תמיכה נפשית, פסיכולוגיה»פורום פסיכיאטריה ילדים ובני נוער
הוסף למועדפים 
פורומים רפואיים
 

פורום פסיכיאטריה ילדים ובני נוער עמוד 55

פורום פסיכיאטריה ילדים ובני נוער הוא המקום להתייעץ בנושאי פסיכיאטריה ילדים ובני נוער. פורום פסיכיאטריה ילדים ובני נוער יעסוק בהפרעות נפשיות, סכיזופרניה, ADHD , O.C.D, פסיכוזה, מניה-דפרסיה, דיכאון, תרופות פסיכיאטריות, פוסט טראומה ועוד
מנהלי פורום פסיכיאטריה ילדים ובני נוער:
ד''ר אליהו סמואל
לפרטים נוספים
ד''ר אבי שפירא
לפרטים נוספים
 
לי
13:09 11.09.09
שלום רב

בני בן 14 סובל מטיקים כ 3 שנים טיקים כמו הזזת כתפים הזזת ראש

בנוסף יש לבני לקויות למידה הפרעת קשב ובעיות התנהגות בבית ספר מקלל את המורים מתחצץ אליהם המורה לא יכולה להעביר שיעור

יש לציין שבני ללא טיפול תרופתי

שנה שעברה כן נתתי לבני הפסיכיאטר נתן לו הלדול 1 מ"ג 10 טיפות כולל ריטלין 20 מ"ג שאמר לי לתת 40 מ"ג עקב משקלו 60 קילו

התרופה הלדול פתחה לו את התאבון וכל הזמן היה אוכל עלה במשקל 10 קילו הפסקתי לו את התרופה באישור הרופא ומיד היה חופש הגדול

ולא נתתי לו כלום .

לגבי הרטלין אני יודעת שילד שעושה טיקים לא יכול לקבל ריטלין כי המצב של הטיקים רק מחמירים

המצב היום שהילד התחיל את שנת הלימודים וכל יום יש בעיות בבית ספר המורה מתקשרת ומספרת שהוא עושה ברדק מה עושים בנדון ?

האם לתת לו טיפול תרופתי ואיזה אתה הייתי ממליץ?

האם לעשות לו בדיקה בראש ?

מה עושים יש בעיה של הטיקים

אודה לך על התיחסות 
ד''ר אליהו סמואל  
12:30 13.09.09
ללי שלום

את מתארת מצב מורכב עם ריבוי תסמונות. חשוב להגדיר מה רמת התפקוד ויכולות הילד. כמו גם להכיר ביכולות ובגרעין החיובי שלו.
לגבי הטיפול התרופות, אין כוונה לטפל בכל התסמונות חשוב להתעסק בתסמונת שהיא הכי מפריעה ומטרידה ואשר גורמת לניטרול יכולות התפקוד ולהשקיע את המירב בטיפול בה.
כמו כל מקרה מסובך ומורכב יש לעבוד עם מנהל מקרה "”case manager כלומר אדם שאתם סומכים עליו ואשר מלווה את הילד בכל צרכיו. אין צורך בביקורים תכופים אצלו פרט למצבי משבר. חשוב שאותו איש מקצוע יהיה מיומן בכל תחומי הטיפול המתוארים. לרוב מדובר בפסיכיאטר ילדים ונוער.
איני יכול לייעץ באופן מעשי מאחר ומדובר בשיקולים מורכבים, חשוב גם האמון והקשר שיש עם אנשי המקצוע כמו גם ליווי ההורים בכל סוגיות הקושי, חשוב במיוחד תיאום ציפיות ראוי והבנת צרכי הילד.

בהצלחה,
ד"ר סמואל אליהו
פסיכיאטר ילדים ונוער
עמית במכון לפסיכואנליזה בת זמננו.
 
אלכס
14:13 10.09.09
הבת של גיסתי,"התלוננה עליה בפני עובדת סוציאלית" איך שהוא הנושא יצא מכלל שליטה והוגשה תלונה במשטרה נגד גיסתי,נפתח תיק והילדה נילקחה לשבוע ימים למעון של ילדות חוסות.
האמא נפלו עליה השמיים וטענה שאין ידעה במעש,

ביום ראשון אחרי התייצבות בבית המשפט,הוחזרה הילדה לחיק אמא.
החלטות השופטת היו.
1.ביקור עוד באותו יום אצל פסיכיאטר ילדים.
2.קשר עם עו"ס בית הספר.
3.מעקב לישכת הרווחה ב90 היום הקרובים.

הפעולה בה נקטנו היה ביקור אצל פסיכיאטר אומנם לא של ילדים, שנתן מכתב בניים שבקרנו אצלו,ושהוא על פניו לא רואה בעיות פסיכוטויות,המליץ לפנות לעו"ס למקד בקשת בדיקה,ואין איש יודע לכוון לנושא.
מודע לכם מאוד באם יש לכם מה להציע או לכיוון אותנו.אני גיסה מלווה אותם שנים,גיסתי אלמנה איבדה את בעלה+אחותה ממחלת הסרטן ב-5 השנים האחרונות.
 
ד''ר אבי שפירא  
18:37 10.09.09
מוזר אלקס שהפסכיאטר שבדק אותה לא נתן המלצות המלצות ברורות להמשך טיפול. לי נראה שפסכיאטר ילדים ונוער צריך לבדוק שוב את הילדה. ברור שמבלי להכיר את הילדה והמשפחה נחוץ עבודה טיפולית עם הילדה, עבודה טיפולית עם האמא ועבודה טיפולית דיאדית על הקשר אמא - בת. אני מקווה שהעו"ס שאתם בקשר אתה תפנה אתכם לטיפולים הנדרשים . בהצלחה ד"ר אבי שפירא
 
ד''ר אבי שפירא  
06:38 11.09.09
לא ניתן להמליץ בפורום על שמות רופאים. אגב הראשון שהזכרת הוא לא פסכיאטר ילדים והשניה כן. בברכה ד"ר אבי שפירא
 
דינה
22:20 08.09.09
מהו הטיפול הכי טוב למחלת הסכיזופרניה ?

מדובר בנער בן 18 שבשנתיים האחרונות סבל משני התקפים פסיכוטים ,כרגע לא במצב פסיכוטי ,סובל מדיכאון בעקבות הבעיה,מטופל בסירוקוול ופריזמה.

האם יש מקום שמתמחים בטיפול מסוג זה?

ובאיזה דרך אפשר להשתקם הכי טוב מ המצב הזה?
 
ד''ר אבי שפירא  
07:23 09.09.09
הטיפול באדם שלוקה בסקיזופרניה הוא מורכב מטיפול תרופתי ומעקב פסכיאטרי מלווה בשיקום פסיכו- סוציאלי שבד"כ מטופל ע"י עו"ס של קופת החולים, פסיכולוג של הקופה. חשוב לקבל מביטוח לאומי הכרה ואז אפשר ללמוד מקצוע במסגרת ההכשרה שהם נותנים. בהצלחה ד"ר אבי שפירא
 
שולמית
06:18 08.09.09
האם שימוש באלפרוקס עלול להוביל לעליה במשקל? ,ובכלל האם כל התרופות הפסיכיאטריות נגד חרדה מביאים לעליה במשקל? אשמח למשוב.תודה מראש.
 
ד''ר אבי שפירא  
10:28 08.09.09
תרופות לחרדה בד"כ לא גורמות להשמנה כמובן תלוי גם במינון. תרופות כגון ריספרדל או זיפרקסה גורמות להשמנה אך גם כאן במינון נמוך ההשמנה קלה אם בכלל . בברכה ד"ר אבי שפירא
 
רעות
14:29 07.09.09
האם ניתן לתת ויפאקס XR לנער בן 19?
 
ד''ר אבי שפירא  
21:10 07.09.09
האם סכיזופרניה קשורה תמיד לגנים? אם כן,
האם בסביבה טובה וחינוך תקין, למרות הגנים, היא לא תפרוץ?

 
ד''ר אבי שפירא  
21:00 07.09.09
את בהחלט צודקת. מחלה כמו סקיזופרניה היא שילוב של הגנטיקה והסביבה בה חי האדם. אפילו תאום זהה שיש לו את אותם הגנים של התאום חולה בסקיזופרניה לא בהכרח יחלה במחלה אלא רק ב 50% . כלומר הגנים משחקים תפקיד חשוב אך לא בלבדי וזה צריך לזכור לגבי כל מחלה. בברכה ד"ר אבי שפירא
 
אני
06:37 04.09.09
בס"ד
בני בן ה5 וחצי אובחן גם בהפרעת adhdועיכוב מוטורי ,שפתי וליקויי למידה עי פסיכאטר ילדים ידוע הומלץ לשקול טיפול תרופתי ,אח"כ היינו אצל ורדה גרוס צור ונתנה לימרשם לרטלין 10 מ"ג ( אציין שבגן הפסיכולוגית והגננת חושבות שיתכן ולבני בנוסף להפרעת קשב גם הפרעה על הרצף האוטיסטי בתפקוד גבוהה גם הנירולוגית וגם הפסיכאטר שללו (בפגישה של תצפית שעה אחת )התחלתי לפני 3 ימים לתת לילדי רטלין 5מ"ג (בעצת הרופאה לעלות בהדרגה)בבוקר ב7:30 בבוקר .בעיתי כשבני מגיע הביתה ובעיקר בשעות אחה"צ המאוחרות מ5 ואילך לערך בני בוכה לעיתים קרובות בבכי משתנק (שלא היה לו)צועק לא מצליח לשלוט בעצמו לא מצליח להרגע וגם הסרבנות עולה לפסגות חדשות שלא היו לא רוצה כלום הוא אומר(גם על דברים שהוא אוהב) וכן מידת הסבלנות הפתיל גם הרבה יותר קצר ואי שקטנ .האם זה אפקט הריבאונד , האם יש טעם להמשיך בתרופה לאור המצב?האם במקרה כזה ממשיכים לתת רטלין לטווח ארוך או שיש צורך לתת כדור מסוג אחר ?אודה לכם מאד על התשובה אמא מודאגת ? והאם הרטלין יכול לשנות אופיו של ילד כך שבלקיחה של טווח יותר רחוק ההתנהגויות הללו הופכות להיות טבע שני לילד?

 
ד''ר אבי שפירא  
09:44 06.09.09
שלום רב לך , בהחלט את מתארת את בנך שיש לו הפרעה מורכבת ולא פשוטה. חשוב לחזור לפסכיאטר המטפל במידה ורוצים לעשות שינוי תרופתי. כדור קצר טווח בד"כ יש לו יותר תופעות לוואי מאשר ארוכי הטווח . יש פחות ריבאונד במתן שלהם. האיבחון של הפרעה התפתחותית מסוג PDD היא מורכבת ולעיתים עובר זמן עד שמאבחנים סופית את האבחנה במיוחד בילדים מוכשרים אשר מוצאים דרכים לעקוף את הקשיים. לא תמיד קיימים כל הקריטריונים הברורים לאבחנה אך בהחלט מהמעט שכתבת יש מקום לאבחן שוב בעתיד את האבחנה הזו. בברכה ד"ר אבי שפירא
יש לי ילד בן 10 מאובחן עם חרדה חברתית המקשה על יכולתו לתקשר עם הסביבה עד כדי אילמות. בבית לעומת זאת ישנם הפרעות התנהגות ותוקפנות. לאחרונה קיבל על ידי פסיכיאטרית פריזמה 0.25 ליום.
ברצוני לדעת האם יצטרך לקבל כדור זה לכל אורך חייו?
האם אין סכנה בנטילת הכדור לילד בן עשר?

אודה על תשובתכם
 
ד''ר אליהו סמואל  
21:23 30.08.09
ליפית שלום

אני מניח שטעית בשם הכדור או במינון. אין פריזמה במינון כזה.

בכל מקרה, תשובתי כאן כללית ומשקפת את כלל התרופות הניתנות על ידי פסיכיאטר לילדים.

1. שום תרופה פסיכיאטרית אינה ניתנת לכל החיים. יש להאמין כי הוא יתפתח עם השנים ולא יזדקק לטיפול כימי..
2. טיפול הניתן בהשגחת רופא מומחה אינו בחזקת סכנה, כל טיפול נושא עימו גם אחריות רפואית.
הרופא המומחה מחזיק רשיון מקצועי מטעם המדינה ויש להאמין שהוא לא יסתכן בביטול הרישיון תחת טיפול לא אתי. כמובן שיש לדבר עם איש המקצוע על דאגותיך.

3. הדבר המהותי שמשום את ורבים אחרים פוסחים בשאלותיהם זה הפן הטיפולי הנוסף שמעבר לתרופה הכימית. יש חובה מהותית בשילוב טיפול פסיכוטרפויטי (בשיחות) לקידום מצבו של הילד- שיחות עם הילד והוריו . וכמובן בשיחות מלוות של איש המקצוע. טיפול תרופתי ללא המרכיב הזה סופו לדעוך ולא להשיג את המירב שבפוטנציאל הטיפול.

4. יצירת אמון וקשר בין אישי משמעותי עם איש המקצוע חיונים ביותר להצלחת הטיפול, ולכן המעקב התכוף וההתקשרות עימו/ה היא חלק מהותי מהטיפול. המעקב והליווי הפסיכיאטרי בתחילת הטיפול תכופים למדי בשל הצורך בהערכת השינוי וייצובו וגם כדי להתייחס לחרדות ולדאגות ההורים ביחס לטיפול.

בהצלחה,
ד"ר סמואל אליהו
פסיכיאטר ילדים ונוער
עמית במכון לפסיכואנליזה בת זמננו
 
נון
06:14 02.09.09
עזרת לי המון
האם פסיכיאטרית לא מומחית לילד ולנוער יכולה לתת חוו"ד לילד בן עם הפניה לאישפוז פסיכיאטרי. חוו"ד נתמכה על ידי התייעצות טלפונית בלבד עם פסיכיאטרית מומחית והיא רשמה את חוות דעתה על גבי מסמך של המרפאה הפסיכיאטרית לילד ולנוער.
 
ד''ר אליהו סמואל  
00:12 02.09.09
לאורלי שלום

פורום זה מיועד לתחומי רפואה. ואין לנו כל יומרות לעסוק בתחומים משפטיים, וכדוגמא בשאלה לגבי תקפות חוות דעת.

בהצלחה
ד"ר סמואל אליהו
פסיכיאטר ילדים ונער
עמית במכון לפסיכואנליזה בת זמננו
ד"ר שפירא שלום,
בני תלמיד כתה יא' מאובחן מגיל 9 כ-ADD ונוטל ריטלין SR כיום במינון 40 מ"ג, אך ורק בימי לימודים (לא בחופשות ולא בסופי שבוע). בנוסף, יש לו מספר קטן של לקויות למידה, המתבטאים בעיקר בקשיים גרפו-מוטוריים (כתב לא ברור) ובאיטיות קלה ולכן הוא מקבל תוספת זמן במבחנים.
מדובר בילד מחונן בעל הישגים מעולים, נועם הליכות, ואינטיליגנציה חברתית יוצאת דופן. יש לו מוטיבציה גבוהה מאד, והוא רוצה לשרת בצה"ל ושואף לתפקידים יוקרתיים כגון טייס, 669, וכד'. מבחינת הקב"א סביר שתהיה גבוהה מאד בהסתמך על הנתונים שקיבל אחיו הגדול (עתודאי, סטודנט לפיזיקה), הורים אקדמאים (4 תארים לאם, 3 לאב) ומצב סוציו אקונומי גבוה. במידה וייבחן עם תוספת הזמן הראויה, סביר להניח שגם הדפ"ר יהיה גבוה מאד. סימן השאלה הגדול הוא לגבי הפרופיל עקב ה-ADD ונטילת הריטלין. יצויין כי אינו נמצא במעקב צמוד של נוירולוג בשל היותו מאוזן, ומקבל ריטלין על פי מרשם מרופא הילדים. מתפקד היטב כמדריך בצופים כולל בחופשות ובשבתות וכד'.
האם תוכל לייעץ לנו איך לנהל את הגילוי הנ"ל מול הצבא על מנת לא לפגוע בסיכוייו לקבל תפקידים מהסוג אליו הוא שואף? האם בשאלון הסטנדרטי שימולא על ידי רופא המשפחה תהיה שאלה בנושאים אלה?

בתודה מראש על תשובתך,
המשפחה התומכת
 
ד''ר אליהו סמואל  
00:06 02.09.09
למור שלום

אכן כל מקרה לגופו. יש להתייעץ עם הרופא המטפל לגבי המקרה. יש אנשים שפשוט אינם מידעים את הצבא בנושא. אולם אין אנו יכולים מעל דפי הפורום להציע דבר שכזה. יש אחריות רבה בנקיטת עמדה בנושא זה. ואין היא אפשרית מעל דפי הפורום.


בהצלחה,
ד"ר סמואל אליהו
פסיכיאטר ילדים ונוער
עמית במכון לפסיכואנליזה בת זמננו
בני בין כמעט 14 נוטל קונצרטה 36מ"ג כבר שנתיים.
באופן כללי ורוב הזמן הוא נטל ללא הפסקות ארוכות מידי,מקסימום הפסקה של שבועיים מידי מספר חודשים.
כעת,הוא לא נטל את הקונצרטה כבר חודשיים--כל תקופת החופש הגדול.
האמת שהוא יתנהג בסדר גמור,אבל אני לוקחת בחשבון שלא עמדה בפניו שום מחויבות כך שהאינדיקציה אולי לא ממש נכונה.
שאלתי היא:
הוא יתחיל את בית הספר ללא הכדורים--הוא ראה תוכנית שדי זעזע אותו והוא מבטיח שהוא יהיה בסדר בתקופת הלימודים,אבל במידה ואני יראה שלא כך הדברים,האם אני יכולה להמשיך לו את הכדורים ללא בעיה?
ברצף כל יום,או שעדיף בהדרגתיות,ואם כן מהו המינון להדרגתיות?
 
ד''ר אליהו סמואל  
13:10 30.08.09
לאתי שלוםאשיב על דרך ההלצה ואשאל :,ובשביל מה יש רופאים?
כל תשובה יש בה מהות של לקיחת אחריות רפואית,ואין פורום זה תחליף למידע ויעוץ רפואי ישיר.

מקובל לבצע ניסיון הפסקת טיפול בריטלין בתחילת השנה לצורך הערכה ובחינת הצורך בתרופה או בשינוי מינון.
ולכן המלצתי לפנות לרופא לצורך מעקב והתאמת מינון.
חשוב להדגיש שוב כי הריטלין היא אומנם תרופה בטוחה יחסית, אולם אנו מעדיפים להשתמש בתרופה הזאת במינון הנמוך ביותר ולזמן הקצר ביותר. ולכן ניטור רפואי חיוני ביותר.

בהצלחה,
ד"ר סמואל אליהו
פסיכיאטר ילדים ונוער
עמית במכון לפסיכואנליזה בת זמננו
 
ניר
11:36 30.08.09
ילד שלנו בן 3 וחצי שנים ישן ללא בעיות כל הלילה עד עכשיו. שינה עמוקה ולא התעורר בקלות. לפני כמה שבועות בלילה התעורר בצרחות ובכי ואמר שהוא רואה דבורים וקורי עכביש בכל הבית והוא מפחד מהם. משעה 1:30 עד 4:00 לפנות בוקר לא נרדם. ניסינו גם להגיד לו שאין דבורים בבית וזה רק חלום. ניסינו גם להגיד לו שדבורים הן חיות טובות. ניסינו גם לתת לו צעצועים שיגנו עליו. נתנו לו פנס שהוא זרק אותו וכמעט לא פגע באחיו הקטן שישן באותו חדר. שאלנו אותו לפתרון אבל הוא לא נתן לנו. הוא נרדם בסלון כשהיינו כבר מותשים חסרי סבלנות ואמרנו לו ללכת לישון. רק כאשר אשתי השכיבה אותו על הספה בסלון כי לא היה מוכן ללכת למיטתו וכיסתה אותו בכרבולית שלה שכביכול אמורה להגן עליו וישבה לידו עד שהוא נרדם. בבוקר למחורת הוא עוד ראה את הדבורים.
מאז לא קרה כלום. אתמול לפני השינה שוב בכה והודיע שרואה דבורים וקורי עכביש. שוב שום דבר לא עזר. רק כשאשתי ישבה לידו במשך שעה הוא נרדם. אבל תוך כדי הוא הניף כל הזמן את היד עם הדובון שלו כדי לסלק את הדבורים.
אף אחד במפשחה אין לו רקע של מחלות פסיכיאטריות. אמרו לנו שלילדים יש דימיון אבל עד כדי כך ובכי אסטרי?
בבקשה מאוד נשמח לעזרה.
 
ד''ר אליהו סמואל  
13:03 30.08.09
לניר שלום

התופעות מתרחשות לפני השינה – כהגדרה אילו אילוזיות ולא הלוצינציות. תופעות מבודדות מתרחשות סביב למחלה וירלית אולם יכולות להיות גם הפרעות נוירולוגיות או טוקסיות. ולכן קודם יש לגשת לרופא ילדים.

התופעה מתרחשת ומלווה בחרדות פרידה כאשר המצאות הורים מרגיעה, ומאחר ואין תופעות נוספות במישור המנטלי בשעות היום אז יש להניח שמדובר בתופעה חולפת, אין לשלול קשר לאירוע טראומטי.
כמובן שלאחר בירור רפואי אפשר לגשת לפסיכיאטר ילדים ונוער לפיתרונות הרגעה ובירור רגשי.
רוב הסיכויים שמדובר בתופעה חולפת ולא במחלה פסיכיאטרית.

בהצלחה,
ד"ר סמואל אליהו
פסיכיאטר ילדים ונוער
עמית במכון לפסיכואליזה בת זמננו
 
אלברטו
16:08 25.08.09
שלום רציתי לשאול האם חולה סכיזופרניה נחשב פגיע יותר למחלות ?
אני שואל בגלל שפעת החזירים
אני לוקח בחודשים האחרונים סוליאן 300 מג וליתיום
האם התרופות הנל משפיעות על המערכת החיסונית
אני בסהכ מרגיש טובובמצב רוח סביר בזמן האחרון
 
ד''ר אבי שפירא  
06:42 27.08.09
שלום רב, כל אדם עם מחלה כרונית הוא פגיע יותר למחלות כולל שפעת . המערכת החיסונית אינה במיטבה . בברכה ד"ר אבי שפירא
 
אלברטו
08:54 27.08.09
בהמשך לשאלתי
האם למרות שהמחלה היא בעצם נפשית
ואני כרגע יציב עדיין ניתן להגיד שאני בסיכון גבוהה יותר ?
הרי התרופות מייצבות אותי ובסהכ מרגיש טוב
 
ד''ר אבי שפירא  
21:10 27.08.09
הסיכוי להדבקה לא גבוה במידה ואתה מאוזן. בברכה ד"ר אבי שפירא
 
גיל
20:56 24.08.09
שלום אני גיל
אני בן 16
אני נמשך לגברים כבר מגיל צעיר!
אני מרגיש מאוד בודד - הורדתי ממשקלי לא מעט בזמן האחרון בגלל חוסר תיאבון
ואני סובל מחוסר שינה

אני הומו ואני יודע אתזה אבל רוצה לספר להורים - חבר טוב שסיפרתי לו אמר לי שאני צריך לחכות עם זה כי אולי אני אשתנה בעתיד וזה עדיין לא סגור אפילו שאני סגור על עצמי!
 
ד''ר אבי שפירא  
07:01 27.08.09
שלום רב גיל, אנחנו יצורים ביולוגים ונולדנו כמו שנולדנו. לדעתי לא ניתן לשנות אוריינטציה מינית למרות שיש פסיכולוגים שמנסים ומטעים בכך את ההורים והמתבגרים. בערך 10% באוכלוסיה יש להם אוריינטציה חד מינית. חשוב שתקבל את עצמך כפי שאתה, תעריך את עצמך עם התכונות שלך. לדעתי כדאי לך להתייעץ עם אנשי מקצוע שיעזרו לך בתהליך "היציאה מהארון" , איך לספר , למי, מתי. הסתרות לא מועילות, תהייה גאה במה שאתה ובמי שאתה.
זה נכון שלעיתים יש פאזה הומוסקסואלית בגיל ההתבגרות הכוללת ניסיונות עם בני זוג שונים גם בנים וגם בנות אולם לפי התיאור שלך לא נראה לי שזה המצב.
בהצלחה ד"ר אבי שפירא
 
כוכבית
14:02 25.08.09
שלום רב,
בתי בת 5 וקצת, טרם אובחנה בנוגע להפרעה הנ"ל, היתה בטיפול במשך שנה וחצי במרכז התפתחות הילד של קופת חולים, קיבלה טיפולי ריפוי בעיסוק +קלינאית תקשורת,השיגה פערים באופן משמעותי ומפותחת יפה לגילה .
הבעייה אצלה היא בעייה התנהגותית בעיקר, התקפות זעם ואלימות כאשר אינה מקבלת את מבוקשה, השתטחות על הרצפה, צעקות מחרידות, תנועתיות יתר ודברנות רבה, גם הגננת מתלוננת על כך.
השנה היא אמורה להתחיל גן חובה ויש לי המון המון חששות לגבי ההתנהלות בגן. כל יציאה החוצה איתה הופכת לסיוט אחד מתמשך, כמו כן, אינה רוצה לעשות דבר מלבד צפייה בטלויזיה ללא הגבלה, לא מוכנה לקבל גבולות, בעיות גדולות באכילה, כמעט ואינה אוכלת שום דבר, רוצה רק ממתקים ושטויות , אני בזה עוד איכשהו מצליחה לשלוט ולא להכנע בנושא הממתקים, אולם בשאר הדברים יש כאמור המון בעיות.
הרופא ההתפתחותי בביקור האחרון שהיינו אצלו הגיע למסקנה כי הם אינם יכולים עוד לתת מענה במרכז ההתפתחותי והפנה אותי למרכז פסיכאטרי לגיל הרך הוא הגיע למסקנה שאני הגעתי אליה כבר מזמן שיש לה בעיות רגשיות (היא אומצה לפני שנתיים וחצי , בגיל כמעט 3).
אציין כי מדובר בילדה מאוד מאוד חריפה ואינטלגנטית (אני לא משוחדת בכך..., כולם אומרים זאת).
הייתי בפגישה ראשונה במרכז ניצנים וכעת אני אמורה לפגוש את העובדת הסוציאלית של המרכז, אין לי מושג מדוע דווקא עובדת סוציאלית, כאשר התלונות הנם על רקע של בעיות רגשיות .
האם לדעתך בהמשך העניין יטופל על ידי פסיכולוגים, איזה טיפולים הם יכולים להמליץ האם מדובר על ריטלין ? כמו כן אני צפיתי בסדרה שהפיקו לגבי התרופה הזו ויש לי די הרבה חששות אולם המצב מאוד מאוד קשה ואיני יודעת מה יהיה , האם יש תרופות יותר טובות עם פחות תופעות לוואי ובאיזה גיל אפשר לתת אותם?
אודה מאוד על תשובה וסליחה על אורכה של השאלה.
בתודה מראש
 
ד''ר אבי שפירא  
06:47 27.08.09
שלום רב, אין ספק שההפניה למרכז לגיל הרך הוא מתאים. עו"ס אם היא בהכשרתה פסיכותרפיסטית בהחלט יכולה לטפל בבעיות רגשיות. לדעתי הדרכת הורים חשובה ביותר. תרופות לא נותנים בכל מקרה אולם לעיתים חשוב ביותר לשלב גם את הערוץ הביולוגי. בברכה ד"ר אבי שפירא
 
ד''ר אבי שפירא  
06:53 27.08.09
הפרעת קשב וריכוז בגיל הרך

שלשת המרכיבים המהווים את הבסיס לאיבחון הפרעת קשב וריכוז הן בגיל בית בספר והן בגיל הרך הם ליקוי בתשומת לב, אימפולסיביות ופעילות יתר. הפרעת הקשב והריכוז בבסיסה היא אורגנית, מוחית, גנטית והשילוב תורשה וסביבה הוא הקובע את זמן הופעת הסימפטומים, חומרתם וכו'. הפרעת הקשב והריכוז היא אחת ההפרעות שמאד מושפעת מסביבת חייו של הילד. אין ספק שגננות מסויימות ביכולתם, באישיותם יכולים להקל או להחמיר את הסימפטומים. מצבים משפחתיים קשים כגון גרושין ומאבקי הורים בהחלט יכולים להחמיר את הסימפטומים של הפרעת קשב אמיתית. אני לא אמנה סיבות נוספות אך הן רבות הגורמות להקלה או החמרה של ההפרעה.
ברור שרמת הפעילות והקשב בגיל הינקות שונה לחלוטין מזו שבגיל גן חובה ובגיל בית הספר. לרוב החשד להפרעת קשב וריכוז אינו עולה לפני גיל שנתיים.
מאחר ומדדים רבים קשורים למצבי למידה, הקושי באיבחון ילדים קטנים הוא רב. מקובל היום שניתן לחשוד בהפרעה בילדים מתחת לגיל 5 שנים ואת האבחנה הסופית לקבוע בגיל 5 (הגיל אינו קריטריון קדוש וחשוב תמיד לזכור זאת באיבחון ילדים).
מאחר וההפרעה היא ביולוגית, מולדת במהותה ואינה סטטית, כלומר הסימפטומים משתנים במהלך החיים מהגיל הרך, גיל ביה"ס , גיל התבגרות, הגיל המבוגר, הסימפטומים של ההפרעה וחומרתם וכן זמן תחילת ההפרעה תלויים בגורמים סביבתיים משתנים, בהתפתחות האישיות של הילד ועוד.
ברור שלפני שקובעים אבחנה של ADHD בגיל הרך כמו גם בכל גיל, חשוב לבצע איבחון מקיף בכדי לשלול מצבים הדומים להפרעת קשב וריכוז. מצבים משניים שכמובן הטיפול בהם שונה מהטיפול בהפרעת קשב אמיתית.
הדוגמאות לכך הן רבות :
טמפרמנט (מזג) קשה שהוא בעצם בטווח הנורמה, ילדים שלא מציבים להם גבולות, הפרעת התנהגות או הפרעה מרדנית מתנגדת, חריגות במנת משכל (פיגור , מחוננות), הפרעות נוירולוגיות שונות (PDD , תסמונות גנטיות , אפילפסיה), בעיות בראייה ושמיעה לא מאובחנות, דלקות אזניים כרוניות, מחלות כרוניות (אסטמה, כליה, לב, כבד), הפרעות נפשיות כגון פסיכוזה או מצב פרה – פסיכוטי, תסמונת שלאחר טראומה (PTSD), חרדה ודיכאון, הפרעות ויסות בתחום התחושתי ותחום ויסות האפקט, והפרעה בקשר הורה –ילד.
לאחר שנשללו בעיות אחרות, הטיפול בהפרעת קשב וריכוז בגיל הרך מבוססת בעיקר על הדרכת הורים והדרכת הצוות החינוכי והפסיכולוגי בגן.
לפעמים משלבים גם טיפולים התנהגותיים בילד . מאחר והתגובה לטיפול תרופתי בגיל הרך היא לא תמיד יעילה, לעתים מלווה בתופעות לוואי והמחקר בתחום הוא מועט, מקובל לשקול טיפול תרופתי מגיל גן חובה אם כי במקרים מסויימים ניתן לשלב תרופות קודם לכן. הבסיס לטיפול הוא כאמור הדרכת הסביבה המטפלת בילד (הורים, גננות , פסיכולוגית הגן ).
 
שני
17:50 25.08.09
האם הצבא מוכן לגייס חולי סכיזופרניה מטופלים בתרופות ומתפקדים?
 
ד''ר אבי שפירא  
06:38 27.08.09
לא ניתן לגייס לצבא אולם ניתן להתנדב לצבא או לשרת שירות לאומי . הפרופיל הרפואי לנער /ה עם סקיזופרניה הוא 21. בברכה ד"ר אבי שפירא
 
דנה מנתניה
13:49 26.08.09
אני גרושה +3
הגרוש שלי אובחן כסובל מהפרעת אישיות גבולית ונרקסיזם
בתי הגדולה בת 13 אובחנה בבית בריטשר (מרכז לבריאות נפש לילדים ) כבעלת ADHD וODD עם איפיונים נרקסיסיטים.מטופלת בריטלין ולאחרונה התחלנו גם בריספרדל חצי כדור.
בני האמצעי(9) אובחן עם ADD
ובני הקטן (5) מגלה סימנים כבר מזמן להפרעת סרבנות
בהריון עם בני הקטן התלגלתה טרנסלוקציה בין כרומוזום 1 וכרומוזום 19 . נאמר לנו שאם איננו נושאים את אותו מטען גנטי מומלצת הפלה .
אולם הגרוש שלי נמצא עם אותו מטען גנטי ואותה טרנסולוקציה.

כיוון שבני האמצעי שנולד מהפריית מבחנה מתנהג שונה מהשניים האחרים לחלוטין.

(הבת הגדולה והבן הקטן עם הפרעת סרבנות ובנוסף דומים חיצונית מאוד .
שאלתי היא האם הפרעות אישיות נרקסיזם והתפרצויות זעם הן גנטיות .?
האם נערך מחקר לגבי מבנה הכרומוזומים באנשים עם הפרעות אישיות כאלו?

בתודה מראש האם המיואשת
 
ד''ר אבי שפירא  
06:36 27.08.09
שלום רב לך
בהחלט כיום חושבים שהמרכיבים הגנטים הם לא רק במחלות שונות אלא גם בתכונות אופי במבנה אישיות והפרעת אישיות. לא ידוע לי על מחקר שבדק כרומוזומים והתאמה להפרעת אישיות . בברכה ד"ר אבי שפירא
ברצוני לדעת האם קיים כל קשר בין התנהגות אלימה למחלת מאניה דיפרסיה ? והאם ניתן להגדיר בין תופעת הפוסט טראומה כמאניה דיפרסיה ?.


אודה למתן מענה בהקדם האפשרי.
 
ד''ר אבי שפירא  
23:56 23.08.09
בהחלט יש קשר בין מניה ודפרסיה ורמת אגרסיה לפחות קשר סטטיסטי. פוסט טראומה היא הפרעה נפרדת לחלוטין ממניה דפרסיה. בברכה ד"ר אבי שפירא
 
שירה
21:21 23.08.09
שלום רב,
אני סטודנטית לעבודה סוציאלית ויש לי שאלה לגבי התאבדות. בפנינו עמדה השאלה כי רוב האנשים המנסים להתאבד הם : אמביוולנטים או לא רוצים באמת למות. אשמח מאוד לדעת אילו משתי התשובות היא הנכונה והמדויקת . תודה רבה.
 
ד''ר אבי שפירא  
23:54 23.08.09
רוב האנשים לא באמת רוצים למות ומבקשים עזרה למצוקתם. ניסיונות אובדניים הם פי 10 מאלה שמצליחים להתאבד. נושא מורכב ביותר . ד"ר אבי שפירא
 
אורטל
17:36 22.08.09
אני מטופלת בלוסטרל ,דרלין ,ליתיום, רספרדל ואדרונקס האם אסור לי לשתות אלכוהול או שמותר ורק במינונים נמוכים..?
 
ד''ר אבי שפירא  
11:07 23.08.09
אני לא ממליץ לערבב גם אלכוהול יחד עם הקוקטייל התרופתי שאת נוטלת. לא ברור לי מדוע את נוטלת כל כך הרבה סוגים של תרופות בבת אחת. כדאי לבצע הערכה מחודשת של הטיפול התרופתי. בהצלחה ד"ר אבי שפירא
+ הוספת הודעה
   1 ...  51  52  53  54  55  56  57  58  59  ...  77  
 חיפוש בפורום זה
המידע באתר אינו מהווה תחליף להתייעצות עם גורם מקצועי והינו בהתאם לתנאי השימוש
מנהלהודעה מקוריתתגובהללא תוכןהודעה חדשההודעה עם תמונההודעה עם וידאו
תגיות
פסיכיאטר   הפרעות נפשיות   מחלות נפש   סכיזופרניה   פסיכוזה   הפרעות אישיות   פסיכולוגיה   פסיכולוגים
RSS RSS פורום פסיכיאטריה ילדים ובני נוער