בריאות, רפואה
מאמרים | פורומים | קהילות | רופאים  
  חיפוש במאמרים  
הריון ולידהדיאטה, תזונהתרופות, ויטמיניםעיניים, משקפייםניתוחים פלסטייםרפואה משלימהקוסמטיקה, איפורעיצוב שיערפסיכולוגיהאורטופדיה
 
מין, יחסים, זוגיותכושר גופנירפואת שינייםרפואת ילדיםלב, כלי דםעזרה ראשונהמחלות, טיפוליםגיל הזהבחוק משפט, ביטוחמתכוני בריאות
 בריאות ראשי»פורומים»פורומים סרטן - יעוץ רפואי ותמיכה»פורום סרטן ילדים, המטואונקולוגיה ילדים
הוסף למועדפים 
פורומים רפואיים
 

פורום סרטן ילדים, המטואונקולוגיה ילדים עמוד 10

פורום סרטן ילדים עוסק ב: סרטן אצל ילדים, השתלת מח עצם ילדים, המטולוגיה אונקולוגיה ילדים, כימותרפיה, לוקמיה, הקרנות, ביופסיה, לימפומה, סרטן, גרורות, מח עצם
מנהלי פורום סרטן ילדים, המטואונקולוגיה ילדים:
ד''ר גל גולדשטיין
לפרטים נוספים
ד''ר דרור לוין
לפרטים נוספים
 
הפורום פתוח גם לשאלות בהמטולוגיה
 
ניתן להתייעץ גם בנושאים הקשורים להמטולוגיה בילדים (מחלות דם).
 
אורית
18:04 09.02.11
שלום,
היו אצלנו שני מקרי סרטן במשפחה אצל בנות דודות

נכנסתי בזמן האחרון לחרדה שיהיה משהו לילדים שלי...

מה אפשר לעשות כדי למנוע את זה???
 
ד''ר גל גולדשטיין  
20:40 09.02.11
אורית שלום
חרדה מפני מחלת הסרטן היא לא דבר פשוט. ללא קשר לשכיחות המחלה בקרב בני משפחה.
כדי לבדוק אם יש נטיה משפחתית למחלה יש לברר את סוגי הסרטן, הגיל בה לקו בנות הדוד - ואז להעריך את מידת הסיכון.
גם אז, לצערי, לא ניתן למנוע את המחלה. אפילו לגלות את המחלה מוקדם יותר, מאד לא פשוט.
אבל כדי לגלות אם בכלל יש צורך לדאוג יתר על המידה ניתן להפגש עם גנטיקאי או אונקולוג ילדים.

גל
הי, אני בת 18 ואחרי השתלת מח עצם אלוגנאית שניה. בעקבות הישנות מחלה קיבלתי כמות מכובדת של תאי אב כ4 חודשים אחרי ההשתלה ופיתחתי GVHD קשה בכבד. בזמן הטיפול קיבלתי פרדניזון במינון של כ100 מ"ג ליום. מיותר לציין שהיתי נפוחה מאוד ועליתי כ7 קילו מהמשקל הרגיל שלי שהוא 43, בנוסף לכל שאר הבעיות שנגרמו. כיום הכל בסדר והפסקנו את הפרדניזון בחודש נובמבר. אני כבר כ3 חודשים בלי סטרואידים והנפיחות ירדה משמעותית אך באיזור הלחיים עדיין נותרה.. זה מאוד מפריע לי וגם משמעותי עלי בגלל שהגוף שלי מאוד רזה.. אני עדין לוקחת PROGRAF וCELLCEPT האם יש קשר בין התרופות לבין זה שהנפיחות לא יורדת? כי ברגע שירדתי במינון שלהן הנפיחות קצת ירדה.. מתי היא כבר תרד לגמרי? זה מאוד מעיק עלי ואני לא מפסיקה לחשוב על זה ואף אחד לא יודע לתת לי תשובה.. בבקשה תעזרו לי.
 
ד''ר גל גולדשטיין  
08:25 01.02.11
גלי שלום
קשה לדעת מתי הנפיחות תרד, אבל אין ספק שעברו "רק" חודשיים שלושה מהפסקת פרדניזון במינון גבוה. סבלנות! עוד לא פגשתי אדם שנשאר נפוח אחרי טיפול בסטירואידים ממשוך וככל שיהיה ובמינון גבוה ככל שהוא. שתי התרופות שהזכרת לא גורמות לנפיחות.

גל
 
גלי
13:48 01.02.11
(:
 
שמש
09:40 30.01.11
שלום רב .
ברצוני לקבל מידע אם קיים הודות תרופות בילוגיות לסרטן הניורובלסטומה .
וכיצד ניתן להשיגם ?
 
ד''ר גל גולדשטיין  
10:30 30.01.11
שמש שלום
במונח תרופה ביולוגית לרוב הכוונה לתרופה "שמתכווננת" על התאים הסרטניים בלי לפגוע בשאר התאים.
יש מספר מחקרים שהראו לאחרונה יעילות של נוגדנים כנגד תאי נוירובלסטומה.
את כולם ניתן להשיג רק בהשתתפות במחקרים. חלקם ניתנים במקביל לתרופות שמעוררות את מערכת החיסון. מחקרים אלו מתבצעים בארה"ב ובאירופה וגם בי"ח שניידר.

בהצלחה

גל
 
גיל
16:09 25.01.11
אכן כשבחנתי את המזון אותו הוא מקבל באמת אין מספיק בשר אדום אלה תזונה מגוונת אחרת הכוללת בעיקר עוף מוצרי חלב ירקות ופירות,לגבי האנמיה,אמא של הילד סבלה מאנמיה לאורך תקופה ארוכה ובשל כך לא יכלה לתרום דם,צואה שחורה או דם בצואה לא הבחנתי ובלי קשר הוא עבר מספר פעמים בדיקת צואה שאני מניח שהיו שמים לב לענין הזה.בנוסף שכחתי לציין כי יש לו מעט "שחור" מתחת לעניים,ולסיכום האם אני יכול להיות רגוע בנוגע למצבו?שאין לו משהו חמור?
 
ד''ר גל גולדשטיין  
12:23 26.01.11
גיל שלום

שלב א' - הרגעה. כפי שכבר ציינתי קודם - אין שום דבר חמור.

שלב ב' - הערכת המצב. להערכתי כדי לבחון אם בכלל יש צורך בבדיקת העניין - בצעו ספירת דם לפחות חוד שאחרי מחלת חום או מחלה אחרת. אז יתברר אם בכלל יש אנמיה שמצדיקה בירור.

שלב ג' - התעניינות. בתור המטולוג זה תמיד מעניין אותי כשיש אנמיה במשפחה. אפשר להתעמק בעניין. הסיכוי שזה יועיל לילד או לאמו - קטן. זה רק מעניין.

גל
שלום,

בתי עברה בדיקת אולטרסאונד בעקבות כאבי בטן הנמשכים כבר כשנה.
הבדיקה תקינה פרט לממצא הנ"ל:
בלוטות לימפה נצפות בשער הכבד עד לכדי 2 ס"מ.


מה זה אומר ?
לאיזה רופא עליי לפנות ?

תודה רבה,

אמא מודאגת.
 
ד''ר גל גולדשטיין  
23:56 24.01.11
שירה שלום
ראשית - אני מניח שהרופא המטפל של בתך ידע לענות על שאלה זו, ולא ישאיר את ההחלטה בידייך.
שנית - הבלוטות אינן ההסבר לכאב הבטן. אולם יתכן שהן קשורות לגורם לכאב הזה. אני מניח ש-היציאות תקינות, התיאבון שמור, אין ממצאים כלשהם בבדיקה הגופנית, בדיקות הדם (ספירת דם, תפקודי הכבד וכליות, שקיעת דם) תקינות. ואם אכן כך - להערכתי כדאי לבצע CT של הבטן לברר את פשר הממצא שתיארת.

בהצלחה

גל
האם הבלוטות שנצפו בשער הכבד יכולות להיעלם כפי שהופיעו ?
האם הבלוטות קשורות לכבד ?
 
גיל
17:11 19.01.11
בני בן השלוש וחצי סובל מזה כחצי שנה ממופעי חום חוזרים בערך כל שבועיים החום יכול לנוע בין 37.4 ועד 38 ויותר בלי קשר לזה מידי פעם ישנם מחלות ויראליות ואחרות.נעשו בדיקות דם מספר פעמים וכמו כן נערך אולטראסאונד בטן בעקבות כאבי בטן אשר עליהם הוא התלונן.בבדיקות הדם נראה לימפוציטיס קל (בבדיקה השניה) וכן שקיעת דם תקינה לדברי הרופא (כאשר הבדיקה הראשונה הראתה על שקיעת דם גבוהה).בנוסף יש חסר בברזל אשר כרגע בעקבות ביקור אצל רופא הומאופט מטופל כמו גם מיני תרופות טבעיות לחיזוק.ברצוני לשאול אם למרות כל הבדיקות המקיפות שעברנו שהראו את התוצאות הללו יש מקום לאדישות של הרופאים כלפי המקרה או במילים אחרות האם אני חרד לשווא.אודה על תשובתך ו או המלצתך להמשך טיפול.לציין כי הילד אינו אוכל כראויי אך הוא לא היה אכלן גדול מעולם.כמו כן לעיתים יש הזעת לילה בעיקר כשלבוש היטב..תודה מראש..
 
ד''ר גל גולדשטיין  
18:10 19.01.11
גיל שלום

מחלות חום, כאב בטן ואנמיה של חסר ברזל - הם עיקרי הדברים.
לדעתי הלימפוציטוזיס החד פעמי, והזעות הלילה בעת שהילד "לבוש היטב" - אינם בעלי משמעות.
מחלות חום חוזרות די שכיחות בגיל של בנך, בייחוד עם הן מלוות בהתסמנות "ויראלית" (אני מנחש שמדובר בנזלת שיעול ואולי שלשולים).
גם כאב בטן הוא תלונה שכיח בקרב ילדים. מתפקידו של הרופא שלך להבין עד כמה יש לחקור את העניין. אני מניח שהוא יודע את המלאכה (עובדה - כבר עשה אולטראסאונד, בדיקות דם, ומן הסתם בדק את הילד לפחות פעם אחת).
אנמיה של חסר ברזל פחות שכיחה בגיל 3 וחצי. מה הערכים? כמה המוגלובין? RBC? MCV? RDW? האם יש סיפור של אנמיה במשפחה?
השלם את הפרטים החסרים וננסה להתקדם.

גל
 
גיל
17:17 21.01.11
באישפוז האחרון אלו היו תוצאות בדיקת הדם שנערכה RDW 16.4 MCV 74.3 המוגלובין 10.4 RBC 4.18 זה היה בבדיקה האחרונה שנערכה עקב כמה ימים של חום גבוה בבית חולים.אודה לך על תשובה.תודה ושבת שלום
 
ד''ר גל גולדשטיין  
18:11 22.01.11
תודה גיל.
אכן מהנתונים עולה שיש אנמיה של חסר ברזל. מקובל לחשוב שההמוגלובין בעת מחלת חום נמוך בכ-1 גרם% מההמוגלובין האמיתי כשהילד אינו חולה. כלומר אצל בנך - מן הסתם יש המגולובין סביב 11.5. לא מאד דרמטי. כמה אפשרויות - שהילד כמעט ולא מקבל ברזל בתזונה שלו - בעיקר בשר אדום. האם זה כך? שהוא מדמם ממערכת העיכול. מאד נדיר בילדים, ואז הייתם ככל הנראה שמים לב לצואה בצבע שחור, או דם בצואה. הרופא שלכם, אם הבנתי נכון, נקט באסטרטגיה של מתן ברזל. הגיוני. יש לבדוק שוב רמת המוגלובין בעוד כחודש או חודשיים.
ואם יש אנמיה במשפחה הייתי בוחן את ספירות הדם של ההורה האנמי, ושוקל אם לא לבצע בדיקות נוספות.

גל
ראשית אציין שהתשובות שאותן אתה עונה הינן מובנות מאוד ,ניכר כי אתה באמת נותן את תשומת הלב לכול שאלה ועל כך תודה רבה.

אני משערת שזהו המקום לשאלתי:

הנני בהריון שבוע 30 מאוד מאוד מתלבטת אם לבצע שימור דם טבורי , מה יכולים להיות השימושים שלה לרך הנולד בעתיד? בעבר נתתי דגימת דם למח עצם זה לא מספיק טוב לצורכי מאגר ומידע (אם חס ןחלילה נצטרך) בתודה
 
ד''ר גל גולדשטיין  
16:09 11.04.10
אור שלום
תודה על הערותייך...

דם טבורי יכול לשמש, נכון ל-2010, לשימוש אחד בלבד:

השתלת תאי אב המטופייטים לחולה אחר. (במילים יותר "עממיות" - השתלת מח עצם). מעשית - אם לאח או אחות של התינוק שיוולד תהיה חלילה מחלה המצריכה השתלת מח עצם - דם טבורי יכול לשמש פתרון טוב.

באותה משפחה אח או אחות יהיו תורמים אופטימלים לאחאים שלהם.

חשוב להבין - אין כמעט מקום להשתלה עצמית של דם טבורי. נכון להיום, לא עושים השתלות דם טבורי עצמיות. את זה "שוכחים" לספר לנו כשרוצים שנרכוש את הדם הטבורי הפרטי.
במדינת ישראל בוצעו עד היום 127 השתלות כאלו - אף אחת לא עצמית.
אז למה לא לשמור דם טבורי במשפחה כדי שיהיה זמין אם חלילה מישהו מאחיו של התינוק יחלו נאמר בלאוקמיה, או שתהיה להם מחלה אחרת?
זאת מאחר שתרומה של דם טבורי נחשבת (שוב - נכון לשנת 2010...) ברוב המקומות בעולם כאופצייה השניה בטיבה מבחינת איכות תאי האב להשתלות מח עצם. תמיד נחפש תורם מח עצם ואם לא נמצא - נסרוק גם מאגרים של דם טבורי. יש לכך סיבות אובייקטיביות שלא כאן המקום לפרט.
לכן, אם יחלה האח של התינוק, יעדיף לקבל מח עצם ממנו, ולא מנת דם טבורי שהוקפאה.

למה לא לעשות השתלה עצמית עם דם טבורי? מכיוון שבהשתלות מח עצם רוצים איזה שוני מבחינת סיווג הרקמות של התורם והמקבל - זה גורם לכך שהמחלמה של השתל במחלה הממארת תהיה יעילה יותר. אין הגיון להלחם במחלה ולהחזיר לגוף את אותה מערכת חיסון שכשלה במלחמה בה קודם... במחלות גנטיות נראה שאין צורך להסביר למה לא עושים השתלה עצמית.

אז למה זה כן יכול היות שימושי?
בעיקר לאינדיקציות להשתלות שעיין מאד בחיתוליהן ולא ידוע אם "יצעדו הלאה". למשל - יש נסיונות רבים ברחבי העולם לטפל במחלות אוטואימוניות או אפילו במחלות לב בעזרת תאים שלכאורה יודעים רק לייצר תאי דם. זה מבטיח, אבל רחוק משימוש (שוב - נכון ל-2010). גם את זה לא ממש מדגישים סוכני המכירות של הבנקים הפרטיים.

רצוי שתדעי שבעולם הרפואי יש הרבה ביקורת על הבנקים הפרטיים של דם טבורי.

מאד רצוי לתרום דם טבורי לבנקים ציבוריים - חינם, אבל יתכן שמנה של התינוק תילקח על ידי מישהו שיזדקק לה בעתיד (מש כמו שאת חשבת לעזור למישהו כשתרמת דם פעם...)
לסיכום - הרבה הגיון רפואי אין, אבל מי שהכיס שלו מאד עמוק, והחרדה מאד גבוהה... שיעשה זאת.
 
אור
15:32 12.04.10
תודה רבה על תשובה מעשירה ברורה וחד משמעית עזרת לי המון (התלבטות של חודשיים) ברור לי מה עלי לעשות ... ישר כוח והצלחה בכול מעשיי ידייך .
 
יהודה
19:35 19.01.11
ואם ישנה התאמה בסיווג הרקמות בין אחות בת 7 לאחיה בן ה 3 הזקוק להשתלה ובנוסף גם אחות תינוקת בת חודש שנמצאה מתאימה לתרומה ?
מה עדיף להשתיל ?
0505456545
 
ד''ר גל גולדשטיין  
22:24 19.01.11
יהודה שלום
אני מניח שמדובר ב-JMML. כמו כן אני מניח שמדובר בדם הטבורי של התינוקת. תינוקת בת חודש תתקשה להוות תורמת מח עצם ראויה מפאת משקלה הנמוך. אם נאסף הדם הטבורי - זה סיפור אחר.

במקרה זה היתרון של הדם הטבורי - סיכוי נמוך למחלת השתל כנגד מאכסן (GVHD).
מאידך, היתרון של האחות בת ה-7 - סיכויי קליטה מהירה של השתל - ולכן פחות סיכון לזיהומים קשים.
אני אישית הייתי לוקח את הדם הטבורי (בהחנה שיש במנה זו מספיק תאי אב) ומשאיר כאופצייה שההשתלה (חלילה) תכשל את האחות, להשתלה חוזרת.

בהצלחה

גל
 
יהודה
19:40 19.01.11
בני בן ה 3 אובחן כחולה במחלת ה JCML ומועמד להשתלת מח עצם . אשמח לקבל מידע באיזו בית חולים בישראל טופלו מספר רב של מקרים מעין אלו ואיזו מחלקת השתלות מומלצת
 
ד''ר גל גולדשטיין  
22:18 19.01.11
יהודה ערב טוב
הרשה לי לאחל לבנך החלמה מלאה ומהירה.
אכו מדובר במחלה שמטופלת בעזרת השתלת תאי אב אלוגנאית.
אין לי מידע לגבי המספרים שביקשת.
בכל אחד מהמרכזים הרפואיים שיש בהם יחידות השתלות יש ידע וניסיון בטיפול בJMML. אני מניח שהניסיון די דומה בין רמב"ם, שניידר, הדסה ותל השומר (מצפון לדרום...).
גל
היי

לבני בן ה3.5 יש בלוטות לימפה באיזור הצוואר כבר הרבה זמן הגודל יורד ועולה מידי פעם ,הוא סובל כרגע מהצטננות כמו כן יש לו שקדים נפוחים יותר משנה האם יש קשר

הוא אלרגי לביצים האם יש קשר בין הפריחה כאשר נחסף לזה לבין בלוטות הלימפה בצוואר
יש לציין שהיתי אצל רופא לפי 5 חודשים והוא הסביר לי שלוקח לזה המון זמן לרדת אך אני שמה לב שבלוטה אחת עדיין בולטת אך ירדה ובלוטה אחרת חדשה לגמרי נפוחה

אודה לתשובתך

אמא מודאגת

קרן
 
ד''ר גל גולדשטיין  
18:19 03.01.11
קרן שלום
הגדלה של קשרי לימפה, במיוחד בצוואר, מאד שכיחה בפעוטות.
יש קשר ברור להצטננות, אבל לא לאלרגיה.
נכון, צודק הרופא שאמר שקשרי הלימפה תופחים לאחר הצטננויות או דלקות גרון שונות, אבל מצטמקים לאט מאד.

סבלנות...

גל
שלום,
אחיין שלי בן ה3 חלה בלוקמיה שאובחנה לפני כמה ימים וכרגע הוא מאושפז בבית החולים שניידר בפ"ת, התחילו לו טיפול למשך שמונה ימים בסטרואידים -פרדניזון בכדורים ואתמול קיבל זריקה של כימותרפיה לגב.
השאלה שלי האם כדאי ואפשרי להתחיל טיפול אלטרנטיבי בנוסף לטיפול שהוא מקבל בבית החולים?
והאם ידוע לך על מטפל אלטרנטיבי שמתמחה באונקולוגיה באיזור פ"ת?

תודה רבה
ענת
 
ד''ר גל גולדשטיין  
10:37 14.11.10
שלום ענת
קודם כל ראוי לאחל לאחיין בריאות שלימה. הסיכויים שלו מעולים, אך הדרך מאד קשה.
האם ניתן לשלב טיפול אלטרניטיבי בטיפול בלאוקמיה לימפובלסטית? נחלק את התשובה לשניים:
כטיפול אונקולוגי - כלומר מרפא לאוקמיה. קשה לי להאמין שיש מרפא אלטרניטיבי רציני שיצליח לשכנע אותי שבתוך כל הטיפול המאד אינטנסיבי הזה יש מקום גם לטיפול אלטרנטיבי. מה גם שבמקרה הזה הטיפול ה"רגיל" יעיל מאד.
אם את מדברת על נסיון לעזור בשליטה בהקאות, בחילות, כאבים, וכדומה - כאן יתכן שאפשר לעזור.
כמובן שכל דבר שינתן לאחיין שלך צריך להיות בתיאום עם הרופאים משניידר.
בהצלחה
גל
 
אופיר
10:59 31.12.10
שלום
רציתי לשאול לעמדתך בנושא איסוף דם טבורי.
אני בחודש התשיעי להריון ומאד מתלבטת באשר לאיסוף דם טבורי. הבנתי שמקרי ההשתלה העצמית בארץ ובעולם ספורים, וזאת מכיוון שכנראה מדובר בתאי גזע פגומים כבר מהשלב העוברי.
רציתי לשאול מה לגבי מקרים של השתלה להורים או לאח. כלומר, במידה וחס וחלילה האח החולה הוא לא האח ממנו נלקח הדם הטבורי, האם לא מדובר בסיכוי טוב או סביר להשתלה מהאח הבריא ממנו נלקח הדם הטבורי?
כמו כן, האם לדעתך עדיף לתרום לבנק דם ציבורי ולא פרטי?
אשמח לתשובתך.

תודה רבה
אופיר
 
ד''ר גל גולדשטיין  
13:18 31.12.10
אופיר שלום
נתחיל מהשורה התחתונה - זה לא שטות גדולה לשמור דם טבורי באופן פרטי, אבל זה ממש לא מה שמנסים למכור לנו... ההחלטה שלך.

דם טבורי להשתלה עצמית במקרה של סרטן? אם חלילה לתינוק תהיה מחלה סרטנית בעתיד רוב הסיכוי שלמנה שנשמרה לא יהיה שימוש. למה? ראשית- נכון, הרבה פעמים אנחנו חושדים שיש משהו פגום מבחינה גנטית בתאי הדם כבר מהלידה. כיום אין דרך לבדוק זאת מראש. שנית - השתלת תאי אב נשעית גם על מנת להחליף מערכת חיסון שלא הצליחה להתמודד עם מחלה סרטנית, באחת מאדם אחר, שאנחנו מניחים שתתקוף את הסרטן באופן יעיל יותר. לתת לא שוב את אותה מערכת חיסון (זו, כמובן נבנית מתאי האב שבדם הטבורי) - לא הגיוני.

דם טבורי להשתלה לבן משפחה אחר (אח או אחות) שחלילה ילקו בעתיד בסרטן? פה יש יותר הגיון, אבל כמה בעיות גם כאן. אם האח של התינוק יחלה, לרוב יעדיפו הרופאים העוסקים בהשתלות תאי אב (בשמן המקובל - השתלות מח עצם) - שימוש בתאי אב ממח עצם או מהדם עצמו, ולאו דווקא מדם טבורי שנשמר בעבר. אין שום יתרון למנה הקפואה על שאיבת נוזל טרי ממח העצם (לא מסובך) או הפרדת תאי אב מהדם. לכן העובדה שהמשפחה שמרה דם כזה - אין לה יתרון משמעותי.עוד דבר - כיום - מנה של דם טבורי מספיקה לחולה שמשקלו לא יותר מ-40 ק"ג. אין בה מספיק תאי אב לאדם מבוגר. הטכניקות של הגדלת מספר התאים במעבדה - עדיין בחיתוליהן. עוד דבר שכדאי לזכור.

ולבסוף - דם טבורי למטרות של ריפוי רקמות פגועות. מה שקרוי - רפואה רגנרטיבית. כאן דווקא יש הגיון. יתכן שבעתיד אפשר יהיה לרפא התקפי לב, מחלות נוירולוגיות כמו אלהיימר או פרקינסון, ואפילו פגיעות טרואמטיות בחוט השדרה - הכל בעזרתתאי אב. הבעיה - בשלב זה - מאד נסיוני. עוד אין הוכחות שמי ששומר מנת דם טבורי יוכל לרפא בנו או בתו ממחלות אלו.

אז כמו שהבטחתי - השורה שבתחילת התשובה שלי - היא גם השורה התחתונה...
שלום רב,

בני אובחן כחולה ב- itp בגיל שמונה חודשים , המחלה פרצה באופן חריף עם ירידה של טסיות לרמה של 1000 בלבד, אישפוז מיידי ועירוי ivig שהעלה לו את רמת הטסיות באופן זמני בגיל 10 חודשים שוב קיבל עירוי ivig לאחר ירידה נוספת בטסיות. החל מחודש אוגוסט האחרון העלה טסיות באופן ספונטני ולמעשה כבר חצי שנה שרמת הטסיות שלו תקינה לגמרי והוא נמצא רק במעקב במרפאה המטולוגית של בית החולים. נאסר עליו לקבל חיסון mmr למשך 11 חודש מיום קבלת העירוי האחרון. בחודש מרץ הקרוב אמור לקבל את החיסון , אני שוקלת לא לתת את החיסון בשל הסבירות להתפרצות itp כתגובה לעירוי, אודה לדעתך בנושא.
 
ד''ר גל גולדשטיין  
00:47 31.12.10
הילה שלום
ההחלטה היא שלך.
ההמלצה שלי היא לחסן.
ולמה? נכון, יש שכיחות מוגברת של היארעות ITP לאחר חיסון MMR. אבל זה זניח. מדובר בסיכוי של כ- 1:30,000 להתפתחות המחלה בכל חיסון. השאלה שצריכה להשאל בעיניי, היא מה הסיכון לחלות בחצבת, או בחזרת, ואולי באדמת לתינוק שלא חוסן?

בהצלחה

גל
 
ליאת
20:46 26.12.10
שלום דר' גל
בתי בת ה-9 חודשים, בחודשיים האחרונים נמצאת במעקבים של בדיקות דם, התחיל מחום גבוה, במהלך החודשיים האלה הכדורים דם הלבנות נעות סביב ה-18,000 בדיקה אחת הראתה 15,000. לפני שבועיים היה לה 23,000 ובמיון התגלה תסמין ב-RLL, קיבלה אנטיביוטיקה וגם לאחר שבוע הwbc היה 18000 הרופאה הפנתה אותנו להמטולוגיה לברור..בנוסף הבדיקות שמחוץ לטווח הנורמה הם:
HB-9.6
HCT-29.7
MCV-59.1
MCH-19.1
RDW-21.1
PLT-526
MONOCYTE לנו שיש לה תלסמיה(לאבא יש תלסמיה מינור)
לפני חודש וחצי בערך בערבות הקאות חוזרות בצענו לה אולטרסאונד בבטן שם התגלה לה ממצא היפואקואי, הופננו לגסטרו ילדים.
אנחנו מאוד מוטרדים מכל הממצאים ונודה לך על חוות דעתך.
תודה
 
ד''ר גל גולדשטיין  
22:46 26.12.10
ליאת שלום
מאיפה להתחיל?...
לויקוציטים (WBC) - לא ממש התרשמתי שיש בעיה משמעותית. בשנה הראשונה לחיים הספירה יכולה להגיע ל-17000, ומעט יותר, ולהחשב תקינה. האם הספירות הותקנו כשהתינוקת חשה בטוב? לא היה חום? היו הקאות? חשוב מאד- מה היתה החלוקה של תת הקבוצות של תאים לבנים (כמה נאוטרופילים, לימפוציטים, מונוציטים וכו'?). לעיתים מכשיר הספירה סופר בטעות תאי דם אדומים צעירים כתאים לבנים. זה קורה לפעמים בתלסמיה.
חשוב לעשות משטח דם במצב כזה. זה מה שכנראה ירצה ההמטולוג לעשות.

אנמיה. יש לה אנמיה משמעותית. האם הותקנה כשהיא חשה בטוב? מחלות חדות מורידות את ההמוגלובין בכ-1 גרם אחוז. אין לי ספק שיש לה אנמיה של חסר ברזל. האם היא מקבלת ברזל? כמה טיפות? האם ההקאות המרובות (כמה?) הביאו לחסר תזונתי כל כך משמעותי?

גם תלסמיה באה בחשבון (במקביל לחסר ברזל). מה היתה ספירת התאים האדומים (RBC)?
משטח דם חשוב גם לקביעת הגורם לאנמיה. המטולוג מנוסה יוכל להבחין בתאים אופיינים לאנמיה של חסר ברזל או לתלסמיה.
אין תחליף לבחינת המקרה שלא דרך האינטרנט - בדרך הישנה והטובה של ראיון רפואי, בדיקה גופנית ובחינה רצינית של כל בדיקות העזר.
בהצלחה
גל
שלום דר,
אבקש עזרה בלהבין סדר פעולות..לאחיינית שלי בת 4 גילו היום (שבת) גידול סרטני בכליה בגודל 6*8.5 וכבר מחר בבוקר נקבע הניתוח בבית חולים רוטשילד בחיפה.הגידול אובחן בצילומי CT.לא בוצע ביאופציה .הודיעו לנו כי בניחות עומדים לכרות את הכליה ורק אז לשלוח את הגידול לאיבחון פתולוגי.האם לא נדרש קום ביאופציה?האם בית החולים הספציפי מתמחה בניתוחים בסוג הזה?איך ניתן לקבל חוות דעת נוספת?
תודה רבה
לין
לין בוקר טוב
גידול בכליה בגיל כזה תמיד יטופל באופן בו הוא מטופל אצל אחייניתך. אין אפשרות להציל את הכליה כמעט אף פעם. המחיר של נסיון להציל את הכליה עלול להקטין את הסיכוי של החלמה המליאה שלה. סכויי ההצלחה בהחלמה מגידול כליה בגייל הילדות - גבוהים מאד. במילים אחרות - הכל יהיה בסדר. הניתוחים הללו מבוצעים בכל מרכז רפואי בו יש מחלקה של כירורגיית ילדים.

בהצלחה

גל
לפני כמה ימים פנה אלי אדם ואמר לי כי צפה בתוכנית בערוץ 2 הצרפתי על בריאות והיה שם מקרה כמו של ביתי טרמבוצוטופניה כרונית שפרופ' "בושה" מפריס צרפת טיפל בילד ע"י כך שבידד איזשהו גן והבעיה נפתרה האם ידוע על איזשהו מחקר חדש לגבי - ITP . ??
האם יש איזשהו טיפול ניסיוני ? כרגע ביתי בת 8 והיא חולה מגיל 3 הרופה המליץ על הורדת הטחול אך איני רוצה בכך הרמות שלה כיום נעות בין 80-100 אלף ב"ה ללא טיפול קבוע. תודה אילת
אילת שלום
אני לא מכיר את הנושא של טיפול גנטי ב-ITP. אשמח להתוודע אליו, אם יש לך שם מדוייק של האיש בצרפת.
ברור שאף אחד לא ימליץ לכרות טחול למי שספירת הטסיות שלו או שלה 80,000.
ITP כרוני ברוב המקרים הינו מחלה לא קשה שניתן לחיות איתה, ואני מקווה שבתך תמשיך להיות יציבה מבחינה זו.

גל
ין לי שום טענות לגבי הצוות של האחיות והרופאים שעושים את מלאכתם על הצד הטוב ביותר.

אך יש לי טענה חמורה כלפי מי שמנהל את המחלקה אשר מקצה 3 אחיות במשמרת לילה בין 23:00-7:00 על 24 חולים מאוד מורכבים וללא שום כוח עזר.

כיצד מגדירים את המחלקה לאחת הטובות ביותר בעולם יוצאים בפרסומים ללא צרכים אלמנטרים למטופלים.

דוגמא מתיעוד 05.12.2010 - עקב ירידה בספירות אימי חטפה דלקת ריאות חריפה, הבגדים שלה היו רטובים ובמשך 3 שעות לא היה כוח עזר להחליף לה בגדים (מחדל), ושוב אני חוזר האחיות עושות את מלאכתם ונלחמות סביב השעון.

אני במקרה מנהל חברת פרסום באינטרנט ומתכוון להפיץ את המחדל בכל הפורומים והאתרים בעולם אודות המחלקה.

אשמח לקבל מענה בנידון ומי הם האחראים לנושא.

תודה,
 
ד''ר גל גולדשטיין  
13:19 06.12.10
שלום רב
אין לי ספק בשני דברים - ראשית שאתה מאד כועס. ואני מבין אותך. אם אמא שלי היתה שם הייתי כועס לא פחות. הדבר השני - שאתה לא פועל בדרך הנכונה. כמו שקורה לעיתים לכולנו כשאנחנו זועמים. דבר עם האחות האחראית,עם המנהל, עם הרופא האחראי, עם האחראי לתלונות הציבור בבית החולים בו מדובר. מערכת הבריאות היא עניין מורכב, ולפעמים אנחנו "צרכני הבריאות הקטנים" נופלים בין כסאות גדולים...

מקווה שעניתי לך...
גל
הבת שלי חלתה לפני 9 חודשים בנון הוצקינס לימפומה .DLBC דרגה 4 מפושטת בעצמות, מקום מרכזי באגן מעורבות מח עצם
לאחר 4 טיפולים R-CHOP נעשתה בדיקה הערכה פטסיטי שהראתה רמיסיה
לאחר טיפול חמישי בדיקת מח עצם ,שקבעה שמח העצם נקי
טיפול שישי נוסף לאחר כארבעה שבועות, מתן ניופוגן והוצאת תאי אב [בפעם אחת את הכמות הנדרשת ]
לאחר כ-10 ימים שקטים כשחשבנו שהכל מאחורינו ,כאבים ברגל פט סיטי נוסף שראה משהו בחוליה L-5 באזור הסקרום אבל לא קישר ללימפומה .אם אר אי כדי לבדוק מעורבות מערכת עצבים שלא הראה מחלה ..

הכאבים המשיכו LDH עלה ל-600 פט נוסף שהראה הישנות מחלה בסקרום ובאגן ליד השחלה גוש של 6 ס"מ . ומאז סרט נע של טיפולים ESHAP ,היי דוז מטוטרקסט פט נוסף שהראה רמיסיה ואז השתלת מח עצם עצמים מאותם תאים שנאספו אז .
אני מוטרדת מאוד שמה חלילה בתאי אב שהוצאו אז ,יכולים להיות תאים נגועים הרי זמן קצר עבר מאז הרמיסיה ועד שהמחלה חזרה .האם זה יכול להיות?
האם המכונה שמוציאה את תאי האב מסוגלת להפריד בין תאים תקינים ללא תקינים ?

תודה מראש
 
ד''ר גל גולדשטיין  
14:00 15.07.10
רונה שלום
מהפרוטוקול שקיבלה בתך אני מסיק שהיא מבוגרת. בדרך כלל בילדים אנחנו נותנים טיפול קצת שונה. אני מציין זאת מאחר ואני אונקולוג ילדים, והניסיון שלי מתייחס לגביהם.
לשאלתיך - לגבי השאלה האחרונה - לא, המכונה לא יודעת להפריד תאים ממאירים. נעשו בעולם כמה נסיונות ל"סנן" או ל"נקות" מח עצם לפני השתלה עצמית - אך כולם לא הוכיחו יעילות.
קשה לדעת אם מח העצם היה נקי בזמן האיסוף. אין ספק שבמחלה עיקשת כמו במקרה הזה, הדרך הנכונה היתה לעשות השתלה עצמית.

גל
 
רונה
15:23 15.07.10
תודה על ההתיחסות המהירה .ואם חלילה היו תאים ממאירים האם הכימותרפיה שקבלה לפני ההשתלה טיפלה בהם כי הרי ההשתלה היתה ביום השביעי לתחילת הטיפול ושיירים של כימותרפיה עדיין היו בגוף?

ואם לא הכימותרפיה ,האם המערכת החיסונית יכולה לטפל בהם?

כתבת שהשתל עצמית היא ללא ספק הדרך , שאלתי ,גם אם יש ספק ואפילו קל שבקלים לגבי נקיון מח העצם מתאים ממאירים?

האם יש ידע כלשהו שיכול להרגיע אותי ולו במעט ?:)

ושוב תודה
 
רונה
16:02 15.07.10
שאלה נוספת ....

במעבדה בבית החולים בו אנו נמצאים ערכי ה-LDH התקינים נעים בין 100-260

שאלתי היא :מה יכול להיות הסיבה שבשבוע אחד הוא מראה תוצאה של 170 ובשבוע אחריו 256 כשאנו רחוקים כבר מהשפעת הכימותרפיה והניופוגן .

האם יש משמעות לשינויים אלו?

ושוב תודה ....
 
ד''ר גל גולדשטיין  
17:19 15.07.10
רונה
אין דרך לדעת. תמיד יש חשש כשנותנים שתל עצמי, שחלילה יש תאים ממאירים בו. עולם הרפואה עובד במאסות, ולא לפי המקרה פרטני. מה הכוונה? בלימפומות אגרסיביות, ובבוודאי כאלו שנשנות, מטפלי באמצעות כמו' אגרסיבית ועוזרים למח העצם התאושש בעשרת שתל עצמי. ההנחה היא שהכמו' שניתן קודם לאיסוף מנקה את מח העצם. האם זה נכון בכל מקרה? לא ברור. האם כשרואים מח עצם נקי במיקרוסקופ, זה אומר שאף תא לא מתחבא היכנשהוא? לא בטוח. אבל - האם זהו טיפול מוצלח במרבית המקרים (מאסות, כבר הזכרתי?) - בהחלט כן. את שואלת שאלה שקשורה יותר לפסיכולוגיה ופחות לנתונים מדעיים. אין נתונים מספיק טובים לגבי כל המקרים, וגם לא לגבי המקרה של בתך. האם סביר שהניח שהכל יהיה בסדר - לדעתי בהחלט כן! בלי תקווה, אין טעם להלחם! האם LDH בערך מעט מעל הנורמה מרמז על שמהו? לדעתי לא. צריך לעקוב.

גל
 
רונה
19:40 15.07.10
תודה על התשובה בעלת הפן רפואי-פסיכולוגי .
ואתה צודק .
רפואה זה לא מדע מדויק .ואני מחפשת לפעמים לוגיקה והגיון שכנראה לא אמצא.למדתי זאת על בשרי .

כל טוב ושוב תודה .
 
ד''ר גל גולדשטיין  
00:34 16.07.10
בשמחה
שלום ד"ר גל ..כתבתי לך לפני מספר חודשים על בתי שחלתה בנון הוצקינס למפומה ועברה השתלת מח עצם עצמית .
וספרתי לך על ה- ldh שהתחיל לעלות ומאוד דאגתי והאמת שהוא המשיך ועלה עוד הרבה מעבר למותר ..

כמובן שהרופא שלנו דאג מאוד ועשה שוב פט סיטי וגם בדיקת מח עצם שב"ה יצאו תקינות .
אך עדיין ה-LDH היה גבוה והרופא שבר את הראש לסיבה .ובסוף הוא העלה השערה נוספת .שבדקנו אותה ולשמחתנו התבררה כנכונה .

הילדה קבלה לאחר ההשתלה כדור .רספרים ..ומסתבר שהכדור הזה יכול לגרום להתנפצות של כדוריות דם אדומות במבחנה וכתוצאה מכך לעליה של ה-ldh שזה משהו טכני בלבד אבל מבהיל מאוד ..ברגע שהפסקנו את הכדור הערכים חזרו להיות תקינים .

זהו,רק רציתי לתרום מנסיוני כדי שאם משהו יתקל בבעיה דומה יבדוק גם את הצד הזה .


כל טוב ובריאות לכולם
 
ד''ר גל גולדשטיין  
19:14 01.12.10
רונה שלום
מסכת ארוכה ולא קלה עולה ממה שתיארת...
בלשון הרפואית ה"קרה" מדובר בהישנות לימפומה מסוג DLBC.
בהישנות כזו חייבים לטפל באופן אגרסיבי! וזה אכן מה שעושים הרופאים של בתך.
הדאגה שלך בהחלט הגיונית, ואני חושב שגם הרופאים שלך חוששים שזה אחד הסיכונים בהשתלה עצמית. אבל זה תמיד סיכון של השתלה עצמית. אין תשובה מדעית ברורה אם יש תאי לימפומה במה שנאסף לפני כמה חודשים. לא ניתן לבדוק דבר כזה. לשאלתך השניה - המכונה לא יודעת להפריד תאים כאלו מהתאים הבריאים. בעבר נוסו מספר טכניקות של הפרדת תאים סרטניים משתל עצמי. כולן נכשלו.
לא נותר אלא להאמין שהמשפחה שלך, ובתך, בדרך הנכונה למיגור המחלה.

גל
 
נטלי אלימלך
21:59 21.11.10
שלום ד"ר גל
ביתי בת 4 חודשים החלה טיפולים ב SCSF במשך 3 שבועות עקב נוטרפניה קשה לאחר חום ממושך
ביום חמישי האחרון במשטח הדם היה 8% בלסטים בדם ביום 21/11/10 בוצע משטח נוסף וניצפו 4% בלסטים בנוסף מוגלובין 7
בוצע היום בדיקת מח עצם בפעם השניה והתוצאה הראשונה החלקית לא ניצפו תאים ( מח העצם נקי )
רציתי לדעת מב חוות הדעת שלך בנושא?
מה זה יכול להיות התוצאות הלא שיגרתיות ?
מה הטיפול נמתאים?

תודה על עזרתך
נטלי אלימלך
 
ד''ר גל גולדשטיין  
22:55 21.11.10
נטלי שלום
מאחר ובאופן עקיף אני מעורב במקרה של בתך, אני מעדיף שנדבר שלא דרך הפורום. אתקשר אלייך מחר.
גל
 
דודה
16:40 17.11.10
אחייני חולה בסרקומה יואינג.
סיים טיפול רביעי וגילו לאחר מכן שיש דליפה מהצינורית.
במהלך הניתוח להשתלת פורט חדש התנתקה הצינורית נדדה דרך הלב אל עורק הראה.
הצינורית נשלפה במהלך צינתור, והושתל פורט חדש אשר הצינורית בו אינה מתפרקת פורט זה יקר יותר.

כמה שאלות
למה לא ניתן להשתיל פורט כזה מההתחלה?
האם ניתן להעביר את הילד לבית חולים אחר להמשך טיפול?
הרי ידוע שבמחלה זו מקבלים טיפול אגרסיבי אולי פורט כזה לא התאים?
ביום שני הוא אמור לקבל טיפול חמישי האם יש אפשרות להספיק להעביר אותו לבית חולים אחר ושהוא יקבל את הטיפול בזמן?
תודה
 
ד''ר גל גולדשטיין  
21:36 17.11.10
שלום אני
ראשית, אני מאחל לאחיין של החלמה מליאה, ומהלך נטול סיבוכים בהמשך.
אנסה לענות על השאלות מבלי לדעת את כל הפרטים (כמו תמיד, בתפקידי בפורום הזה).
אני לא מכיר שני סוגי צנטר מרכזי מסוג פורט. לרוב כירורגים מכירים את הסוגים השונים. ראוי לשאול כירורג. הסיבוך שתיארת מאד נדיר, ואני לא זוכר אירוע כזה במהלך השנים שאני המטו אונקולוג ילדים.
התשובה לשאלתך היא - כן. השאלה שלי היא - למה? אני מנחש שהכעס גרם לפגיעה באמון בין המשפחה והצוות המטפל. אם לא ניתן לשקם את מערכת היחסים המאד חשובה הזו (משפחתך והצוות המטפל עוד צריכים ללכת דרך ארוכה...), אזי אני מנחש שכל בית חולים אחר בארץ יעתר לבקשתכם ויקבל אותו. אבל מניסיון... זה לא טוב לעבור ממרכז רפואי אחד למשנהו... לוקח זמן לכל צוות לללמוד את כל הפרטים, ולעיתים זה זמן יקר.
לגבי השיקול בבחירת פורט - אני לא מכיר פורט שלא מתאים לכמותרפיה. בשביל זה פתחו את הצנטר הזה. למה הוא התפרק? אני לא יודע.
מאחר וישראל מדינה קטנה אני מניח שהוא יכול להגיע לכל מרכז רפואי עד יום שני. אין לי ספק שזו עלולה להיות טעות לעשות את בחפזה.
בהצלחה

גל
 
דודה
13:40 18.11.10
תודה רבה על היעוץ האוביקטיבי והמהיר
אני מתארת לעצמי שכך יהיה והם ימשיכו את הטיפול
הבעייה אינה במחלקה אלא לעניות דעתי ב טיפול הכירורגי שם.
 
ד''ר גל גולדשטיין  
14:02 18.11.10
שיהיה בריא...
כל הכבוד לך על התשובות המקצועיות והנהדרות. רואים שאתה אדם טוב, נבון ומתחשב.
שיהיה לך המון בהצלחה בכל אשר תלך
+ הוספת הודעה
   1 ...  6  7  8  9  10  11  12  13  14  ...  31  
 חיפוש בפורום זה
המידע באתר אינו מהווה תחליף להתייעצות עם גורם מקצועי והינו בהתאם לתנאי השימוש
מנהלהודעה מקוריתתגובהללא תוכןהודעה חדשההודעה עם תמונההודעה עם וידאו
תגיות
הקרנות   כימותרפיה   המטולוגיה   גידולי עצם   גידולי מוח
RSS RSS פורום סרטן ילדים, המטואונקולוגיה ילדים