בריאות, רפואה
מאמרים | פורומים | קהילות | רופאים  
  חיפוש במאמרים  
הריון ולידהדיאטה, תזונהתרופות, ויטמיניםעיניים, משקפייםניתוחים פלסטייםרפואה משלימהקוסמטיקה, איפורעיצוב שיערפסיכולוגיהאורטופדיה
 
מין, יחסים, זוגיותכושר גופנירפואת שינייםרפואת ילדיםלב, כלי דםעזרה ראשונהמחלות, טיפוליםגיל הזהבחוק משפט, ביטוחמתכוני בריאות
 בריאות ראשי»פורומים»פורומים סרטן - יעוץ רפואי ותמיכה»פורום סרטן ילדים, המטואונקולוגיה ילדים
הוסף למועדפים 
פורומים רפואיים
 

פורום סרטן ילדים, המטואונקולוגיה ילדים עמוד 10

פורום סרטן ילדים עוסק ב: סרטן אצל ילדים, השתלת מח עצם ילדים, המטולוגיה אונקולוגיה ילדים, כימותרפיה, לוקמיה, הקרנות, ביופסיה, לימפומה, סרטן, גרורות, מח עצם
מנהלי פורום סרטן ילדים, המטואונקולוגיה ילדים:
ד''ר גל גולדשטיין
לפרטים נוספים
ד''ר דרור לוין
לפרטים נוספים
 
הפורום פתוח גם לשאלות בהמטולוגיה
 
ניתן להתייעץ גם בנושאים הקשורים להמטולוגיה בילדים (מחלות דם).
שלום,
אחיין שלי בן ה3 חלה בלוקמיה שאובחנה לפני כמה ימים וכרגע הוא מאושפז בבית החולים שניידר בפ"ת, התחילו לו טיפול למשך שמונה ימים בסטרואידים -פרדניזון בכדורים ואתמול קיבל זריקה של כימותרפיה לגב.
השאלה שלי האם כדאי ואפשרי להתחיל טיפול אלטרנטיבי בנוסף לטיפול שהוא מקבל בבית החולים?
והאם ידוע לך על מטפל אלטרנטיבי שמתמחה באונקולוגיה באיזור פ"ת?

תודה רבה
ענת
 
ד''ר גל גולדשטיין  
10:37 14.11.10
שלום ענת
קודם כל ראוי לאחל לאחיין בריאות שלימה. הסיכויים שלו מעולים, אך הדרך מאד קשה.
האם ניתן לשלב טיפול אלטרניטיבי בטיפול בלאוקמיה לימפובלסטית? נחלק את התשובה לשניים:
כטיפול אונקולוגי - כלומר מרפא לאוקמיה. קשה לי להאמין שיש מרפא אלטרניטיבי רציני שיצליח לשכנע אותי שבתוך כל הטיפול המאד אינטנסיבי הזה יש מקום גם לטיפול אלטרנטיבי. מה גם שבמקרה הזה הטיפול ה"רגיל" יעיל מאד.
אם את מדברת על נסיון לעזור בשליטה בהקאות, בחילות, כאבים, וכדומה - כאן יתכן שאפשר לעזור.
כמובן שכל דבר שינתן לאחיין שלך צריך להיות בתיאום עם הרופאים משניידר.
בהצלחה
גל
 
אופיר
10:59 31.12.10
שלום
רציתי לשאול לעמדתך בנושא איסוף דם טבורי.
אני בחודש התשיעי להריון ומאד מתלבטת באשר לאיסוף דם טבורי. הבנתי שמקרי ההשתלה העצמית בארץ ובעולם ספורים, וזאת מכיוון שכנראה מדובר בתאי גזע פגומים כבר מהשלב העוברי.
רציתי לשאול מה לגבי מקרים של השתלה להורים או לאח. כלומר, במידה וחס וחלילה האח החולה הוא לא האח ממנו נלקח הדם הטבורי, האם לא מדובר בסיכוי טוב או סביר להשתלה מהאח הבריא ממנו נלקח הדם הטבורי?
כמו כן, האם לדעתך עדיף לתרום לבנק דם ציבורי ולא פרטי?
אשמח לתשובתך.

תודה רבה
אופיר
 
ד''ר גל גולדשטיין  
13:18 31.12.10
אופיר שלום
נתחיל מהשורה התחתונה - זה לא שטות גדולה לשמור דם טבורי באופן פרטי, אבל זה ממש לא מה שמנסים למכור לנו... ההחלטה שלך.

דם טבורי להשתלה עצמית במקרה של סרטן? אם חלילה לתינוק תהיה מחלה סרטנית בעתיד רוב הסיכוי שלמנה שנשמרה לא יהיה שימוש. למה? ראשית- נכון, הרבה פעמים אנחנו חושדים שיש משהו פגום מבחינה גנטית בתאי הדם כבר מהלידה. כיום אין דרך לבדוק זאת מראש. שנית - השתלת תאי אב נשעית גם על מנת להחליף מערכת חיסון שלא הצליחה להתמודד עם מחלה סרטנית, באחת מאדם אחר, שאנחנו מניחים שתתקוף את הסרטן באופן יעיל יותר. לתת לא שוב את אותה מערכת חיסון (זו, כמובן נבנית מתאי האב שבדם הטבורי) - לא הגיוני.

דם טבורי להשתלה לבן משפחה אחר (אח או אחות) שחלילה ילקו בעתיד בסרטן? פה יש יותר הגיון, אבל כמה בעיות גם כאן. אם האח של התינוק יחלה, לרוב יעדיפו הרופאים העוסקים בהשתלות תאי אב (בשמן המקובל - השתלות מח עצם) - שימוש בתאי אב ממח עצם או מהדם עצמו, ולאו דווקא מדם טבורי שנשמר בעבר. אין שום יתרון למנה הקפואה על שאיבת נוזל טרי ממח העצם (לא מסובך) או הפרדת תאי אב מהדם. לכן העובדה שהמשפחה שמרה דם כזה - אין לה יתרון משמעותי.עוד דבר - כיום - מנה של דם טבורי מספיקה לחולה שמשקלו לא יותר מ-40 ק"ג. אין בה מספיק תאי אב לאדם מבוגר. הטכניקות של הגדלת מספר התאים במעבדה - עדיין בחיתוליהן. עוד דבר שכדאי לזכור.

ולבסוף - דם טבורי למטרות של ריפוי רקמות פגועות. מה שקרוי - רפואה רגנרטיבית. כאן דווקא יש הגיון. יתכן שבעתיד אפשר יהיה לרפא התקפי לב, מחלות נוירולוגיות כמו אלהיימר או פרקינסון, ואפילו פגיעות טרואמטיות בחוט השדרה - הכל בעזרתתאי אב. הבעיה - בשלב זה - מאד נסיוני. עוד אין הוכחות שמי ששומר מנת דם טבורי יוכל לרפא בנו או בתו ממחלות אלו.

אז כמו שהבטחתי - השורה שבתחילת התשובה שלי - היא גם השורה התחתונה...
שלום רב,

בני אובחן כחולה ב- itp בגיל שמונה חודשים , המחלה פרצה באופן חריף עם ירידה של טסיות לרמה של 1000 בלבד, אישפוז מיידי ועירוי ivig שהעלה לו את רמת הטסיות באופן זמני בגיל 10 חודשים שוב קיבל עירוי ivig לאחר ירידה נוספת בטסיות. החל מחודש אוגוסט האחרון העלה טסיות באופן ספונטני ולמעשה כבר חצי שנה שרמת הטסיות שלו תקינה לגמרי והוא נמצא רק במעקב במרפאה המטולוגית של בית החולים. נאסר עליו לקבל חיסון mmr למשך 11 חודש מיום קבלת העירוי האחרון. בחודש מרץ הקרוב אמור לקבל את החיסון , אני שוקלת לא לתת את החיסון בשל הסבירות להתפרצות itp כתגובה לעירוי, אודה לדעתך בנושא.
 
ד''ר גל גולדשטיין  
00:47 31.12.10
הילה שלום
ההחלטה היא שלך.
ההמלצה שלי היא לחסן.
ולמה? נכון, יש שכיחות מוגברת של היארעות ITP לאחר חיסון MMR. אבל זה זניח. מדובר בסיכוי של כ- 1:30,000 להתפתחות המחלה בכל חיסון. השאלה שצריכה להשאל בעיניי, היא מה הסיכון לחלות בחצבת, או בחזרת, ואולי באדמת לתינוק שלא חוסן?

בהצלחה

גל
 
ליאת
20:46 26.12.10
שלום דר' גל
בתי בת ה-9 חודשים, בחודשיים האחרונים נמצאת במעקבים של בדיקות דם, התחיל מחום גבוה, במהלך החודשיים האלה הכדורים דם הלבנות נעות סביב ה-18,000 בדיקה אחת הראתה 15,000. לפני שבועיים היה לה 23,000 ובמיון התגלה תסמין ב-RLL, קיבלה אנטיביוטיקה וגם לאחר שבוע הwbc היה 18000 הרופאה הפנתה אותנו להמטולוגיה לברור..בנוסף הבדיקות שמחוץ לטווח הנורמה הם:
HB-9.6
HCT-29.7
MCV-59.1
MCH-19.1
RDW-21.1
PLT-526
MONOCYTE לנו שיש לה תלסמיה(לאבא יש תלסמיה מינור)
לפני חודש וחצי בערך בערבות הקאות חוזרות בצענו לה אולטרסאונד בבטן שם התגלה לה ממצא היפואקואי, הופננו לגסטרו ילדים.
אנחנו מאוד מוטרדים מכל הממצאים ונודה לך על חוות דעתך.
תודה
 
ד''ר גל גולדשטיין  
22:46 26.12.10
ליאת שלום
מאיפה להתחיל?...
לויקוציטים (WBC) - לא ממש התרשמתי שיש בעיה משמעותית. בשנה הראשונה לחיים הספירה יכולה להגיע ל-17000, ומעט יותר, ולהחשב תקינה. האם הספירות הותקנו כשהתינוקת חשה בטוב? לא היה חום? היו הקאות? חשוב מאד- מה היתה החלוקה של תת הקבוצות של תאים לבנים (כמה נאוטרופילים, לימפוציטים, מונוציטים וכו'?). לעיתים מכשיר הספירה סופר בטעות תאי דם אדומים צעירים כתאים לבנים. זה קורה לפעמים בתלסמיה.
חשוב לעשות משטח דם במצב כזה. זה מה שכנראה ירצה ההמטולוג לעשות.

אנמיה. יש לה אנמיה משמעותית. האם הותקנה כשהיא חשה בטוב? מחלות חדות מורידות את ההמוגלובין בכ-1 גרם אחוז. אין לי ספק שיש לה אנמיה של חסר ברזל. האם היא מקבלת ברזל? כמה טיפות? האם ההקאות המרובות (כמה?) הביאו לחסר תזונתי כל כך משמעותי?

גם תלסמיה באה בחשבון (במקביל לחסר ברזל). מה היתה ספירת התאים האדומים (RBC)?
משטח דם חשוב גם לקביעת הגורם לאנמיה. המטולוג מנוסה יוכל להבחין בתאים אופיינים לאנמיה של חסר ברזל או לתלסמיה.
אין תחליף לבחינת המקרה שלא דרך האינטרנט - בדרך הישנה והטובה של ראיון רפואי, בדיקה גופנית ובחינה רצינית של כל בדיקות העזר.
בהצלחה
גל
שלום דר,
אבקש עזרה בלהבין סדר פעולות..לאחיינית שלי בת 4 גילו היום (שבת) גידול סרטני בכליה בגודל 6*8.5 וכבר מחר בבוקר נקבע הניתוח בבית חולים רוטשילד בחיפה.הגידול אובחן בצילומי CT.לא בוצע ביאופציה .הודיעו לנו כי בניחות עומדים לכרות את הכליה ורק אז לשלוח את הגידול לאיבחון פתולוגי.האם לא נדרש קום ביאופציה?האם בית החולים הספציפי מתמחה בניתוחים בסוג הזה?איך ניתן לקבל חוות דעת נוספת?
תודה רבה
לין
לין בוקר טוב
גידול בכליה בגיל כזה תמיד יטופל באופן בו הוא מטופל אצל אחייניתך. אין אפשרות להציל את הכליה כמעט אף פעם. המחיר של נסיון להציל את הכליה עלול להקטין את הסיכוי של החלמה המליאה שלה. סכויי ההצלחה בהחלמה מגידול כליה בגייל הילדות - גבוהים מאד. במילים אחרות - הכל יהיה בסדר. הניתוחים הללו מבוצעים בכל מרכז רפואי בו יש מחלקה של כירורגיית ילדים.

בהצלחה

גל
לפני כמה ימים פנה אלי אדם ואמר לי כי צפה בתוכנית בערוץ 2 הצרפתי על בריאות והיה שם מקרה כמו של ביתי טרמבוצוטופניה כרונית שפרופ' "בושה" מפריס צרפת טיפל בילד ע"י כך שבידד איזשהו גן והבעיה נפתרה האם ידוע על איזשהו מחקר חדש לגבי - ITP . ??
האם יש איזשהו טיפול ניסיוני ? כרגע ביתי בת 8 והיא חולה מגיל 3 הרופה המליץ על הורדת הטחול אך איני רוצה בכך הרמות שלה כיום נעות בין 80-100 אלף ב"ה ללא טיפול קבוע. תודה אילת
אילת שלום
אני לא מכיר את הנושא של טיפול גנטי ב-ITP. אשמח להתוודע אליו, אם יש לך שם מדוייק של האיש בצרפת.
ברור שאף אחד לא ימליץ לכרות טחול למי שספירת הטסיות שלו או שלה 80,000.
ITP כרוני ברוב המקרים הינו מחלה לא קשה שניתן לחיות איתה, ואני מקווה שבתך תמשיך להיות יציבה מבחינה זו.

גל
ין לי שום טענות לגבי הצוות של האחיות והרופאים שעושים את מלאכתם על הצד הטוב ביותר.

אך יש לי טענה חמורה כלפי מי שמנהל את המחלקה אשר מקצה 3 אחיות במשמרת לילה בין 23:00-7:00 על 24 חולים מאוד מורכבים וללא שום כוח עזר.

כיצד מגדירים את המחלקה לאחת הטובות ביותר בעולם יוצאים בפרסומים ללא צרכים אלמנטרים למטופלים.

דוגמא מתיעוד 05.12.2010 - עקב ירידה בספירות אימי חטפה דלקת ריאות חריפה, הבגדים שלה היו רטובים ובמשך 3 שעות לא היה כוח עזר להחליף לה בגדים (מחדל), ושוב אני חוזר האחיות עושות את מלאכתם ונלחמות סביב השעון.

אני במקרה מנהל חברת פרסום באינטרנט ומתכוון להפיץ את המחדל בכל הפורומים והאתרים בעולם אודות המחלקה.

אשמח לקבל מענה בנידון ומי הם האחראים לנושא.

תודה,
 
ד''ר גל גולדשטיין  
13:19 06.12.10
שלום רב
אין לי ספק בשני דברים - ראשית שאתה מאד כועס. ואני מבין אותך. אם אמא שלי היתה שם הייתי כועס לא פחות. הדבר השני - שאתה לא פועל בדרך הנכונה. כמו שקורה לעיתים לכולנו כשאנחנו זועמים. דבר עם האחות האחראית,עם המנהל, עם הרופא האחראי, עם האחראי לתלונות הציבור בבית החולים בו מדובר. מערכת הבריאות היא עניין מורכב, ולפעמים אנחנו "צרכני הבריאות הקטנים" נופלים בין כסאות גדולים...

מקווה שעניתי לך...
גל
הבת שלי חלתה לפני 9 חודשים בנון הוצקינס לימפומה .DLBC דרגה 4 מפושטת בעצמות, מקום מרכזי באגן מעורבות מח עצם
לאחר 4 טיפולים R-CHOP נעשתה בדיקה הערכה פטסיטי שהראתה רמיסיה
לאחר טיפול חמישי בדיקת מח עצם ,שקבעה שמח העצם נקי
טיפול שישי נוסף לאחר כארבעה שבועות, מתן ניופוגן והוצאת תאי אב [בפעם אחת את הכמות הנדרשת ]
לאחר כ-10 ימים שקטים כשחשבנו שהכל מאחורינו ,כאבים ברגל פט סיטי נוסף שראה משהו בחוליה L-5 באזור הסקרום אבל לא קישר ללימפומה .אם אר אי כדי לבדוק מעורבות מערכת עצבים שלא הראה מחלה ..

הכאבים המשיכו LDH עלה ל-600 פט נוסף שהראה הישנות מחלה בסקרום ובאגן ליד השחלה גוש של 6 ס"מ . ומאז סרט נע של טיפולים ESHAP ,היי דוז מטוטרקסט פט נוסף שהראה רמיסיה ואז השתלת מח עצם עצמים מאותם תאים שנאספו אז .
אני מוטרדת מאוד שמה חלילה בתאי אב שהוצאו אז ,יכולים להיות תאים נגועים הרי זמן קצר עבר מאז הרמיסיה ועד שהמחלה חזרה .האם זה יכול להיות?
האם המכונה שמוציאה את תאי האב מסוגלת להפריד בין תאים תקינים ללא תקינים ?

תודה מראש
 
ד''ר גל גולדשטיין  
14:00 15.07.10
רונה שלום
מהפרוטוקול שקיבלה בתך אני מסיק שהיא מבוגרת. בדרך כלל בילדים אנחנו נותנים טיפול קצת שונה. אני מציין זאת מאחר ואני אונקולוג ילדים, והניסיון שלי מתייחס לגביהם.
לשאלתיך - לגבי השאלה האחרונה - לא, המכונה לא יודעת להפריד תאים ממאירים. נעשו בעולם כמה נסיונות ל"סנן" או ל"נקות" מח עצם לפני השתלה עצמית - אך כולם לא הוכיחו יעילות.
קשה לדעת אם מח העצם היה נקי בזמן האיסוף. אין ספק שבמחלה עיקשת כמו במקרה הזה, הדרך הנכונה היתה לעשות השתלה עצמית.

גל
 
רונה
15:23 15.07.10
תודה על ההתיחסות המהירה .



ואם חלילה היו תאים ממאירים האם הכימותרפיה שקבלה לפני ההשתלה טיפלה בהם כי הרי ההשתלה היתה ביום השביעי לתחילת הטיפול ושיירים של כימותרפיה עדיין היו בגוף?

ואם לא הכימותרפיה ,האם המערכת החיסונית יכולה לטפל בהם?

כתבת שהשתל עצמית היא ללא ספק הדרך , שאלתי ,גם אם יש ספק ואפילו קל שבקלים לגבי נקיון מח העצם מתאים ממאירים?

האם יש ידע כלשהו שיכול להרגיע אותי ולו במעט ?:)

ושוב תודה
 
רונה
16:02 15.07.10
שאלה נוספת ....

במעבדה בבית החולים בו אנו נמצאים ערכי ה-LDH התקינים נעים בין 100-260

שאלתי היא :מה יכול להיות הסיבה שבשבוע אחד הוא מראה תוצאה של 170 ובשבוע אחריו 256 כשאנו רחוקים כבר מהשפעת הכימותרפיה והניופוגן .

האם יש משמעות לשינויים אלו?

ושוב תודה ....
 
ד''ר גל גולדשטיין  
17:19 15.07.10
רונה
אין דרך לדעת. תמיד יש חשש כשנותנים שתל עצמי, שחלילה יש תאים ממאירים בו. עולם הרפואה עובד במאסות, ולא לפי המקרה פרטני. מה הכוונה? בלימפומות אגרסיביות, ובבוודאי כאלו שנשנות, מטפלי באמצעות כמו' אגרסיבית ועוזרים למח העצם התאושש בעשרת שתל עצמי. ההנחה היא שהכמו' שניתן קודם לאיסוף מנקה את מח העצם. האם זה נכון בכל מקרה? לא ברור. האם כשרואים מח עצם נקי במיקרוסקופ, זה אומר שאף תא לא מתחבא היכנשהוא? לא בטוח. אבל - האם זהו טיפול מוצלח במרבית המקרים (מאסות, כבר הזכרתי?) - בהחלט כן. את שואלת שאלה שקשורה יותר לפסיכולוגיה ופחות לנתונים מדעיים. אין נתונים מספיק טובים לגבי כל המקרים, וגם לא לגבי המקרה של בתך. האם סביר שהניח שהכל יהיה בסדר - לדעתי בהחלט כן! בלי תקווה, אין טעם להלחם! האם LDH בערך מעט מעל הנורמה מרמז על שמהו? לדעתי לא. צריך לעקוב.

גל
 
רונה
19:40 15.07.10
תודה על התשובה בעלת הפן רפואי-פסיכולוגי .
ואתה צודק .
רפואה זה לא מדע מדויק .ואני מחפשת לפעמים לוגיקה והגיון שכנראה לא אמצא.למדתי זאת על בשרי .

כל טוב ושוב תודה .
 
ד''ר גל גולדשטיין  
00:34 16.07.10
בשמחה
שלום ד"ר גל ..כתבתי לך לפני מספר חודשים על בתי שחלתה בנון הוצקינס למפומה ועברה השתלת מח עצם עצמית .
וספרתי לך על ה- ldh שהתחיל לעלות ומאוד דאגתי והאמת שהוא המשיך ועלה עוד הרבה מעבר למותר ..

כמובן שהרופא שלנו דאג מאוד ועשה שוב פט סיטי וגם בדיקת מח עצם שב"ה יצאו תקינות .
אך עדיין ה-LDH היה גבוה והרופא שבר את הראש לסיבה .ובסוף הוא העלה השערה נוספת .שבדקנו אותה ולשמחתנו התבררה כנכונה .

הילדה קבלה לאחר ההשתלה כדור .רספרים ..ומסתבר שהכדור הזה יכול לגרום להתנפצות של כדוריות דם אדומות במבחנה וכתוצאה מכך לעליה של ה-ldh שזה משהו טכני בלבד אבל מבהיל מאוד ..ברגע שהפסקנו את הכדור הערכים חזרו להיות תקינים .

זהו,רק רציתי לתרום מנסיוני כדי שאם משהו יתקל בבעיה דומה יבדוק גם את הצד הזה .


כל טוב ובריאות לכולם
 
ד''ר גל גולדשטיין  
19:14 01.12.10
רונה שלום
מסכת ארוכה ולא קלה עולה ממה שתיארת...
בלשון הרפואית ה"קרה" מדובר בהישנות לימפומה מסוג DLBC.
בהישנות כזו חייבים לטפל באופן אגרסיבי! וזה אכן מה שעושים הרופאים של בתך.
הדאגה שלך בהחלט הגיונית, ואני חושב שגם הרופאים שלך חוששים שזה אחד הסיכונים בהשתלה עצמית. אבל זה תמיד סיכון של השתלה עצמית. אין תשובה מדעית ברורה אם יש תאי לימפומה במה שנאסף לפני כמה חודשים. לא ניתן לבדוק דבר כזה. לשאלתך השניה - המכונה לא יודעת להפריד תאים כאלו מהתאים הבריאים. בעבר נוסו מספר טכניקות של הפרדת תאים סרטניים משתל עצמי. כולן נכשלו.
לא נותר אלא להאמין שהמשפחה שלך, ובתך, בדרך הנכונה למיגור המחלה.

גל
 
נטלי אלימלך
21:59 21.11.10
שלום ד"ר גל
ביתי בת 4 חודשים החלה טיפולים ב SCSF במשך 3 שבועות עקב נוטרפניה קשה לאחר חום ממושך
ביום חמישי האחרון במשטח הדם היה 8% בלסטים בדם ביום 21/11/10 בוצע משטח נוסף וניצפו 4% בלסטים בנוסף מוגלובין 7
בוצע היום בדיקת מח עצם בפעם השניה והתוצאה הראשונה החלקית לא ניצפו תאים ( מח העצם נקי )
רציתי לדעת מב חוות הדעת שלך בנושא?
מה זה יכול להיות התוצאות הלא שיגרתיות ?
מה הטיפול נמתאים?

תודה על עזרתך
נטלי אלימלך
 
ד''ר גל גולדשטיין  
22:55 21.11.10
נטלי שלום
מאחר ובאופן עקיף אני מעורב במקרה של בתך, אני מעדיף שנדבר שלא דרך הפורום. אתקשר אלייך מחר.
גל
 
דודה
16:40 17.11.10
אחייני חולה בסרקומה יואינג.
סיים טיפול רביעי וגילו לאחר מכן שיש דליפה מהצינורית.
במהלך הניתוח להשתלת פורט חדש התנתקה הצינורית נדדה דרך הלב אל עורק הראה.
הצינורית נשלפה במהלך צינתור, והושתל פורט חדש אשר הצינורית בו אינה מתפרקת פורט זה יקר יותר.

כמה שאלות
למה לא ניתן להשתיל פורט כזה מההתחלה?
האם ניתן להעביר את הילד לבית חולים אחר להמשך טיפול?
הרי ידוע שבמחלה זו מקבלים טיפול אגרסיבי אולי פורט כזה לא התאים?
ביום שני הוא אמור לקבל טיפול חמישי האם יש אפשרות להספיק להעביר אותו לבית חולים אחר ושהוא יקבל את הטיפול בזמן?
תודה
 
ד''ר גל גולדשטיין  
21:36 17.11.10
שלום אני
ראשית, אני מאחל לאחיין של החלמה מליאה, ומהלך נטול סיבוכים בהמשך.
אנסה לענות על השאלות מבלי לדעת את כל הפרטים (כמו תמיד, בתפקידי בפורום הזה).
אני לא מכיר שני סוגי צנטר מרכזי מסוג פורט. לרוב כירורגים מכירים את הסוגים השונים. ראוי לשאול כירורג. הסיבוך שתיארת מאד נדיר, ואני לא זוכר אירוע כזה במהלך השנים שאני המטו אונקולוג ילדים.
התשובה לשאלתך היא - כן. השאלה שלי היא - למה? אני מנחש שהכעס גרם לפגיעה באמון בין המשפחה והצוות המטפל. אם לא ניתן לשקם את מערכת היחסים המאד חשובה הזו (משפחתך והצוות המטפל עוד צריכים ללכת דרך ארוכה...), אזי אני מנחש שכל בית חולים אחר בארץ יעתר לבקשתכם ויקבל אותו. אבל מניסיון... זה לא טוב לעבור ממרכז רפואי אחד למשנהו... לוקח זמן לכל צוות לללמוד את כל הפרטים, ולעיתים זה זמן יקר.
לגבי השיקול בבחירת פורט - אני לא מכיר פורט שלא מתאים לכמותרפיה. בשביל זה פתחו את הצנטר הזה. למה הוא התפרק? אני לא יודע.
מאחר וישראל מדינה קטנה אני מניח שהוא יכול להגיע לכל מרכז רפואי עד יום שני. אין לי ספק שזו עלולה להיות טעות לעשות את בחפזה.
בהצלחה

גל
 
דודה
13:40 18.11.10
תודה רבה על היעוץ האוביקטיבי והמהיר
אני מתארת לעצמי שכך יהיה והם ימשיכו את הטיפול
הבעייה אינה במחלקה אלא לעניות דעתי ב טיפול הכירורגי שם.
 
ד''ר גל גולדשטיין  
14:02 18.11.10
שיהיה בריא...
כל הכבוד לך על התשובות המקצועיות והנהדרות. רואים שאתה אדם טוב, נבון ומתחשב.
שיהיה לך המון בהצלחה בכל אשר תלך
 
ליאת בן דוד
23:05 12.11.10
שלום, לביתי בת החמש יש סימנים מהברך כלפי מטה של מכות יבשות או שזה שטפי גם אך הם בצבע ורוד סגול, ביום חמישי האחרון יש לה בגב התחתון עיגול שניראה כמו אגרוף שמורכב משישה עיגולים קטנים של הסימנים הללו ,לטענתה היא לא קיבלה מכה ולא הרביצו לה בגן
האם יש מקום לדאגה שזה לא מראה על מחלת הלוקמיה או מחלה אחרת?
אודה לתשובתכם המהירה
ליאת
נ.ב היא ילדה בריאה בד"כ
 
ד''ר גל גולדשטיין  
10:38 14.11.10
ליאת שלום
כתמים כחולים או סגולים תחת הברך אופיינים מאד לילדי הגן. מצד שני באמת מוזר התיאור של הכתם בגב.
הסיכוי שמדובר בלאוקמיה הוא קלוש, אך ראוי שהכתמים יראו על ידי רופא הילדים שלך.
בהצלחה
גל
 
יפה
09:06 10.11.10
דר גל שלום
בני בן השלוש סובל כ- 7 חודשים מבלוטות לימפה מוגדלות בצואר לאחר מחלת הנשיקה הרופא שלו לא מודאגת עשינו אלוטרסאונד פעמיים ובכול היה תקין לפני כחודש יצא עוד בלוטה ליד הבלוטה הגדולה אבל היא לא רגישה ולא זזה היא קטנה בהרבה מהראשונה
השאלה שלי עם צריך עוד פעם לעשות אולטרסאונד ואם לדעתך זה משהו מסוכן
אני מצינת שכול חודש הילד נבדק אצל רופאת הילדים שלו והיה ראתה את הבלוטה והיא לא דואגת בכלל.
אני כבר ממש חרדה אנא תענה לי דחוף תודה
 
ד''ר גל גולדשטיין  
10:53 10.11.10
יפה בוקר טוב
לא לדאוג!
לי יש רושם שאת מצויה במעקב מצויין אצל הרופאה שלך.
הגדלה של קשרי לימפה (בטעות קוראים להן בלוטות) היא דבר מאד שכיח בילדים קטנים. אם היתה לו מחלת הנשיקה, אז בוודאי שאין מה להתפלא.
רק קשרים גדולים במיוחד, קשים למגע, ובמקומות לא שגרתיים, מצריכים התייחסות שונה.
נראה לי שבידקה גופנית פעם בחודש זה מספיק ואין צורך באולטרא סאונד נוסף.
גל
 
יפה
20:25 10.11.10
דר גל שלום
אני רוצה להודות לך על ההיתיחסות המהירה הרגעת אותי
תודה רבה ורק בריאות
 
שלומי
14:38 07.11.10
בתי בת החמש עברה בדיקת ספירת דם בספירה ראשונה שבוצעה wbc10.7 plt ,eosinophils abs dif 0.7.-ארבעים ושמונה.נאמר לנו שבסבירות גבוהה מדובר בטעות מעבדה, ןביקשו מאיתנו לבצע ספירה חוזרת בוצע משטח ידני ואלו התוצאות שהתקבלו בשנית לאחר ארבע ימים מהבדיקה הראשונה.

WBC - 18.2
PLT - 437
METAMYELOCYTES%DIF 1%
LYMPHOCYTES%DIF 25.1
NEUTROPHILS ABS DIF 10,9
EOSINOPHILS ABS DIF 1,1
לציין הזעות לילה מוגברות הופננו בדחיפות להמטולגית ילדים על מה הממצאים מלמדים?
 
ד''ר גל גולדשטיין  
21:42 07.11.10
שלומי שלום
לא הבנתי.
ראשית לא הבנתי למה עשו בדיקת דם? בגלל הזעות הלילה? סיבה אחרת?
שנית-ספירת הדם שהבאת לא נרשמה בצורה מספיק ברורה. רצוי לציין את ספירת התאים לפי אחוזים או לפי מספר מוחלט (ABS), אבל לא לערבב בין שני סוגי ספירות אלו.
חזור אלי עם ספירת מובנת יותר.

גל
 
אמא מודאגת
18:35 06.11.10
תודה ראשית על תשובתך.
שנית, אין לימפאדנופתיה צוארית ואין אודם בלוע.
מצד אחד אמרת שלאוקמיה עלולה להתחפש למחלות קלות ומצד שני הרגעת ואמרת שאין זה נראה כמו לאוקמיה.

אז אני אאמץ את המלצתך וארגע מעט...

שאלותיי:

1. האם יש מקום לבצע כרגע בדיקות נוספות?
2. האם בספירה רגילה במוקד ערב מבצעים אוטומטית (באותו ערב או למחרת נניח) מיקרוסקופיה של הדם או רק בקיומו של ממצא המכוון למשהו לא תקין?
3. האם המצב נשמע כמו מונונוקלאוזיס?....

תודה שוב.
נ.ב. הערה צדדית קטנה, לבן הקטן שלי קוראים גם גל....

אשמח לתשובותיך ותודה רבה רבה.
אמא (חצי) מודאגת.
 
ד''ר גל גולדשטיין  
21:41 06.11.10
אמא של גל...
"לימפאדנופטיה" כותבת מי שלא רק אמא. וגם הרעיון של משטח דם (מיקרוסקופ כתבת) גם הוא - בדיוק מה שכדאי לעשות. את רופאה או אולי אחות? כך זה נשמע.
זה עוד יותר מסביר את הלחץ...
והתשובות -
1. אם עדיין יש חום, הכיב בלוע לא נעלם - הייתי מבצע משטח דם (ראי תשובה לשאלה 2) ואולי גם בודק LDH, חומצה אורית, ותפקודי כבד בדם.
2. אני לא בטוח. יש מעבדות בחלק מקופות החולים, שתמיד מבצעים משטח בלי קשר לממצאים. בבית החולים, למשל, זה לא כך.
3. לא כל כך. אין לימפאדנופטיה. אין ממש תפליט לבן בלוע נכון? וככל הנראה אין הגדלה של טחול או כבד. משטח דם, יכול לעזור - אם יראו בו לימפוציטים אטיפים - אופייני ל-IMN.
אבל שוב - ספירת הדם היא המדד הרגיש יותר ללאוקמיה - היא במקרה הזה - תקינה כמעט לגמרי (אנמיה ומונוציטוזיס כבר אמרנו). אז להמשיך להיות רגועים.
גל (הרופא)
 
אמא מודאגת
17:08 06.11.10
שלום רב. אני כל כך מודאגת שאני פשוט אספר וזהו:

בני בן שנה ו - 11 חודשים. ילדון דינאמי מאוד.
בשבת שעברה לפנות בוקר (בדיוק לפני שבוע) העלה חום גבוה. ללא נזלת, שיעול או כל תסמין אחר. חשבתי שזו מחלה ויראלית למרות שהוא לא חולה כמעט בכלל. למחרת אובחנה אוטיטיס מדיה וניתן מוקסיפן שלא הועיל, למחרת רופא אאג החליף לאוגמנטין - שוב ללא שיפור. החום המשיך לעלות כפעמיים ביום ובעיקר בערב. במהלך היום הילדון פעיל כרגיל למעט בדקות שיש חום ואז מתיישב.
ביממה החמישית לקחנו שוב לרופא הילדים שאמר שכדאי להמתין עוד יממה ואז לראות מה קורה ולבצע ספירה. למחרת הכל היה בסדר, החום לא עלה כלל. לאחר 36 שעות מהביקור אצל הרופא החום שוב עלה מיידית ל - 40 כמו שהיה בשאר ימי החום שלפני ההפוגה. אני חשבתי שהסאגה נגמרה לאור 36 שעות הפוגה ואז לפתע שוב 40 מעלות.
עשינו ספירה והרי הנתונים:

WBC - 15.5
המוגלובין 11.5
RBC 4.74
המטוקריט 35.2
מונוציטים 18%
לימפוציטים 36%
נויטרופילים 43%
טסיות 351
MPV 7.8

נמצא כיב על שקד שמאל. והרי בתחילת השבוע חשבו כי מדובר בדלקת אוזן תיכונה וקראתי שלוקמיה עלולה להדגים כיבים בפה ובאוזן..אני בחרדה.

הרופא אמר שמדובר כנראה במונונוקלאוזיס
מומחה למחלות זיהומיות באחד הפורומים אמר שזה לא נראה ככה..אני מבולבלת.

מה שמפחיד אותי נורא ומדיר שינה מעיניי זו לוקמיה....
האם בספירה שכזו ניתן היה לראות אם משהו לא היה תקין?
האם יש בעיה בספירה הנ"ל שמכוון ללוקמיה שלא נדע?

מה כדאי לעשות?

תודה תודה.
אמא מודאגת.
 
ד''ר גל גולדשטיין  
18:15 06.11.10
שלום לך
ממש לא נראה לי שאת צריכה להדיר מעצמך אפילו דקה אחת של שינה. לאוקמיה זה לא.
נראה שלילדך יש מחלה ויראלית (נגיפית בעברית) שככל הנראה מסתמנת בחום גבוה, אודם של עור התוף (כך אני משער שאבחנו דלקת אוזן תיכונה), ונגע מכוייב על שקד. מבחינה מעבדתית אני מזהה מונוציטוזיס - עליה קלה במספר המונוציטים ואנמיה קלה - ממצא די שכיח במחלות קלות כגון זו.
במילים אחרות - וירוס.
הכל בעירבון מוגבל -ראשית, כי זו טיבה של הרפואה, אנחנו מסיקים מסקנות לפי ההגיון, ולכן, לא תמיד צודקים. שנית - לא כל העובדות ידועות לי - יש הגדלה של קשרי לימפה? יש אודם בלוע? ועוד-ועוד... לאוקמיה ומחלות מפחידות אחרות "מתחפשות" פעמים רבות למחלות קלות. רופא טוב, ונראה לי ששלכם הוא כזה - ידע להבחין בין עיקר וטפל.
שבוע טוב

גל
 
יפתח
23:26 03.11.10
ד"ר גל שלום
לילדתי בגיל 4 נתגלה לפני כחדשיים גידול מפושט, נוירובלסטומה על האדרנל ברמה 4 והיא בטיפול כימותרפי 5 מתוך 8.
בשלב הבא היא אמורה לעבור ניתוח להורדת הגידול.
אשמח לשמוע על האופציות השונות לבצע הניתוח מבלי לכרות את הכיליה? האם ניתן? והיכן?
במקביל, האם אתה מקבל מבוטחי הכללית ליעוץ?
תודה
 
ד''ר גל גולדשטיין  
10:55 04.11.10
יפתח בוקר טוב
לרוב הגידול על הבלוטה שמעל הכליה, ולכן אין צורך בכריתת הכליה עצמה.לפעמים כלי הדם של הכליה "עטופים" בגידול, ואז יש סכנה שהכליה תנזק מהניתוח, או שהמנתח כבר מראש יאמר שהכליה בסכנה.
כל המחלקות ההמטו אוקנולוגיות בישראל נתמכות גם ע"י מחלקות כירורגית ילדים מנוסות, שניתוחי כריתת נוירובלסטומה מבוצעים בהן.
לגבי שאלתך - התשובה היא כן 035343348

שתהיה בריאה ומהר!


גל
שלום רב,
לבני בן השנה וחצי נמצאו (אתמול באולטראסאונד בביה"ח) בלוטות לימפה מוגדלות בבטן. הוא סובל מכאבי בטן קשים כבר 4 ימים, הקאות (של מים שהוא שותה,אם לא נותנים לו אותם בכמות מאוד קטנה) וחוסר תאבון. אמרו לי בביה"ח שזהו וירוס. מה שהם לא יודעים בביה"ח שלפני כ- 3 שבועות לבני היו כאבי בטן בלילות במשך כ- 10 ימים (הוא היה מתעורר בערך בשעה אחת בלילה עד שלוש היה ער ומתפתל מכאבים. בזמנו רופא הילדים שלו טען כי זה בגלל דלקת אוזניים שיש לו). האם יש צורך בבדיקות נוספות בעקבות כאבי הבטן של לפני כ-3 שבועות (לי נראה שזה מאותה סיבה וזה לא היה קשור לדלקת האוזניים).
תודה רבה מראה על המענה.
 
ד''ר גל גולדשטיין  
21:06 03.11.10
תה שלום
מאחר ואני מניח שלרופא שעשה את בדיקת האולטראסאונד יש נסיון להבחין בין קשרי לימפה מוגדלים באופן מדאיג, לאלו שגדלו רק בגלל זיהום ויראלי קל של הבטן, אני חושב שאין צורך לדאוג.
בעונה הזו יש לא מעט ילדים עם וירוס של בטן. כמובן שמצד שני צריך להתייחס לעניין בכובד ראש ולהבין אם מדובר בכאב בטן חריג, שמצריך בירור רחב יותר.

גל
נערכה לי בדיקת דם הנ"ל לבקשת הומוטולוג(בין 66)
מה זה אומר
תודה.
 
ד''ר גל גולדשטיין  
13:10 26.10.10
מוטי שלום
אם הבנתי נכון אתה בן 66.מאחר ואני רופא ילדים, זה קצת מעבר לתחום הגילאים בו אני מטפל.
אבל בכל זאת- למה נערכה בידקה של אריתרופוייטין? לרוב מבוצעת בשל רמת המוגלובין גבוהה. האם כך היה?
אם אכן יש לך ה"ג חריג וזו רמת האריתרופייטין, זה מרמז שהגורם לה"ג הגבוה, הוא פעילות יתר של מח העצם, ויש לברר את העניין.

בהצלחה

גל
 
שרונה
20:37 27.10.10
שלום,
בתי עברה כריתת גידול אפנדימומה לפני כ 3 שנים, בהיותה בת 10.
היכן ניתן לקרוא מאמרים מקצועיים על אפנדימומה?
בתודה, שרונה
 
ד''ר גל גולדשטיין  
08:15 28.10.10
שרונה בוקר טוב
תלוי כמה מקצועית את רוצה להיות...
מאד ממליץ לכתוב בגוגל - Ependymoma emedicine. אתר שכמעט ולא מאכזב. יכול להיות שיהיה מקצועי "מדי" וקשה להבנה.
אז אפשר לקרוא בוויקיפדיה.
אם יש את הכישורים להבין מאמרים ממש מקצועיים, אז חפשי אתר של Pubmed, ששם מרוכזים כל המאמרים המקצועיים בכל הנושאים ברפואה.
שם כדאי להכנס ל-LIMITS ולכתוב ב- ARTICLE TYPE, שאת מעוניינת ב- REVIEW. ואז כתבי EPENDYMOMA. זה יביא אותך לתקציר של מאמר. או אז, עלייך לחפש את המאמר בעיתון רפואי שקרוב לוודאי תוכלי למצוא רק באחת מהספריות הרפואיות בבתי החולים או באוניברסיטאות השונות. בקיצור,,, די מורכב.
לכי על EMEDICINE.
בהצלחה

גל
 
שרונה
08:18 28.10.10
תודה רבה.
+ הוספת הודעה
   1 ...  6  7  8  9  10  11  12  13  14  ...  31  
 חיפוש בפורום זה
המידע באתר אינו מהווה תחליף להתייעצות עם גורם מקצועי והינו בהתאם לתנאי השימוש
מנהלהודעה מקוריתתגובהללא תוכןהודעה חדשההודעה עם תמונההודעה עם וידאו
תגיות
הקרנות   כימותרפיה   המטולוגיה   גידולי עצם   גידולי מוח
RSS RSS פורום סרטן ילדים, המטואונקולוגיה ילדים