בריאות, רפואה
מאמרים | פורומים | קהילות | רופאים  
  חיפוש במאמרים  
הריון ולידהדיאטה, תזונהתרופות, ויטמיניםעיניים, משקפייםניתוחים פלסטייםרפואה משלימהקוסמטיקה, איפורעיצוב שיערפסיכולוגיהאורטופדיה
 
מין, יחסים, זוגיותכושר גופנירפואת שינייםרפואת ילדיםלב, כלי דםעזרה ראשונהמחלות, טיפוליםגיל הזהבחוק משפט, ביטוחמתכוני בריאות
 בריאות ראשי»פורומים»פורומים סרטן - יעוץ רפואי ותמיכה»פורום סרטן ילדים, המטואונקולוגיה ילדים
הוסף למועדפים 
פורומים רפואיים
 

פורום סרטן ילדים, המטואונקולוגיה ילדים עמוד 14

פורום סרטן ילדים עוסק ב: סרטן אצל ילדים, השתלת מח עצם ילדים, המטולוגיה אונקולוגיה ילדים, כימותרפיה, לוקמיה, הקרנות, ביופסיה, לימפומה, סרטן, גרורות, מח עצם
מנהלי פורום סרטן ילדים, המטואונקולוגיה ילדים:
ד''ר דרור לוין
לפרטים נוספים
ד''ר גל גולדשטיין
לפרטים נוספים
 
הפורום פתוח גם לשאלות בהמטולוגיה
 
ניתן להתייעץ גם בנושאים הקשורים להמטולוגיה בילדים (מחלות דם).
 
חסוי
15:10 26.01.10
המצאות מטאמלוציטים בדם הרופא אומר שלא צריך לראות את זה בדם
ואמר שחייב רופא המטולוג
הבנתי שזה תאים לא בשלים האם זה מצריך התייחסות מיוחדת
או שזה שכיח בילדים קטנים ויעלם מעצמו ללא טיפול
 
ד''ר הרצל גבריאל   
12:42 28.01.10
מטמיילוציטים הם אכן תאים צעירים, אך הדרך כלל בילדים וצעירים הם מופיעים כשמערכת החיסן מגיבה חזק לתהליך זיהומי חריף.
בכל מקרה, צריך לחזור על ספירת הדם כעבור שבוע, ולוודא שהממצא חלף.
בכל מקרה חשוב לדעת אם ספירת הדם הלבנה היא בתחום סביר ולא גבוהה מאוד. בספירות גבוהות מאוד (מעל 20000 ) רצוי להתייעץ עם המטולוג.
לבריארות
ד"ר הרצל גבריאל
 
ריטה
17:08 25.01.10
שלום רב!
ילד שלי בן 3 נמצא הובחן כאנמי מחוסר ברזל (MCV - 65, MCH - 19.5, Hb - 10.8, MCHC- 30.1, RDW - 16.9) בנוסף לזה Iron - 18, Ferritin 2, צליאק - שלילי, בדיקות אלקטרופורזה של המוגלובין לא מצביעות על טלסמיה. המטוגוג ילדים המליץ על טיפול בברזל במינון מקסימלי
(6 מג /לקג) וביצוע ספירת דם לאחר חודש וחצי. הרופא ציין שחשוב להסתכל על ערכי MCV, MCH שצריכים לעלות בעקבות הטיפול וערך ה RDW שירד ופחות חשוב רמת ההמוגלובין.
הים עשינו ספירת דם:
MCV - 66
MCH - 21
Hb - 12.8
RDW - 20
אנני מבינה את משמעות התוצאות, מצד אחד המוגלובין עלה יפה, אך הערכים שהודגשו כחשובים לא הגיבו כמעט (MCV). האם נראה לך שיש תגובה לטיפול או שכדי להמשיך ולבדוק את הסיבה לחוסר תגובה (הומלץ לנו ללכת לגסטרו אם לא תהיה תגובה לטיפול)?

המון תודה מראש!!!!
 
ד''ר הרצל גבריאל   
10:56 26.01.10
שלום ריטה,
אכן באנמיה מחוסר ברזל, בודקים פרמטרים רבים, כדי לוודא שמדובר בחוסר ברזל ולא במצב אחר.
נכון שחשוב לעקוב אחר כל הפרמטרים ולא רק אחר רמת ההמוגלובין.
חשוב לצפות עלייה ברמת ההמוגלובין, וזו מהווה הוכחה שהברזל ניתן לבנך, ונספג. אך חשוב לעקוב אחר הפרמטרים הנוספים, כי המשימה היא למלא חזרה את מחסני הברזל בגוף, כדי שהאנמיה לא תישנה לאחר סיום הטיפול.
את הטיפול בברזל יש לתת מספר חודשים לפחות, ובמקביל להרגיל הילד לתזונה עשירת ברזל (בשרים, ירקות ירוקים, קטניות, זרעים ונבטים, טחינה ועוד), ניתן תמיד להתייעץ עם דיאטנית\ מאחר ונושא התזונה הנכונה מאוד חשוב.
תמיד ההמוגלובין הוא הפרמטר שהשינוי בו מהיר ובולט, ורק כשהמחסנים בגוף יתמלאו, הייצור של הכדוריות יהיה תקין יותר ואז גודלן (MCV ) וריכוז ההמוגלובין בתוכן ( MCH ), יחזרו לתחום התקין.
לבריאות,
מד"ר הרצל גבריאל
תודה על ההסבר המקיף! נמשיך בטיפול של מתן ברזל עד לתיקון של כל הפרמטרים בספירה. הבעיה שרופאים רבים חושדים שישנה גם תלסמיה, למרות שבדיקה (A2, F) יצאה שלילית וגם ספירת דם בגיל שנה הייתה תקינה לגמרה. האם אני מבינה נכון שכרגע אין צורך לבירור אצל רופא גסטרו אלא להמשיך בטיפול כיוון שישנה תגובה?

תודה רבה!
תודה על ההסבר המקיף! נמשיך בטיפול של מתן ברזל עד לתיקון של כל הפרמטרים בספירה. הבעיה שרופאים רבים חושדים שישנה גם תלסמיה, למרות שבדיקה (A2, F) יצאה שלילית וגם ספירת דם בגיל שנה הייתה תקינה לגמרה. האם אני מבינה נכון שכרגע אין צורך לבירור אצל רופא גסטרו אלא להמשיך בטיפול כיוון שישנה תגובה?

תודה רבה!
 
צחי
22:27 25.01.10
היי ד"ר.
בני היה בן 10.5 כשאובחן כחולה בלוקמיה A.M.L .טופלנו בתל השומר ןסיימנו את הטיפולים בנובמבר2008 .מאז חזרנו לשיגרה עד ליום ראשון האחרון בו הודיעו לנו שההמחלה הארורה חזרה.
היום התחלנו בכימותרפיה,ואנחנו מיועדים להשתלת מח עצם.
שאלתי מהם אחוזי ההצלחה בהשתלות?ואציין שנמצא במאגר תורם מתאים.
 
ד''ר הרצל גבריאל   
11:00 26.01.10
צחי שלום,
ברור לי עד כמה קשה להתבשר על הישנות הלויקמיה.
ב- AML , בכל שלב, השתלת מח עצם הוכחה שמגדילה את אחוזי ההחלמה מהלויקמיה.
אחוזים אלה פחותים יותר, לאחר שהמחלה נשנית, אך בהחלט, הם טובים יותר מכל אופציה אחרת.
איני יכול לתת אחוזים, כי יש המון נתונים בלויקמיות שמשפיעים על הפרוגנוזה ולכן , רק הרופאים העמיתים שלי , שמטפלים בו בתל השומר יכולים לתת הערכה באחוזים.,
אני מאחל לבנכם החלמה מלאה.
ד"ר הרצל גבריאל.
 
חסוי
14:57 20.01.10
בני בן 2 בלוטות צואריות נפוחות לא כואבות וקשות נעשו בדיקות דם לשלילת מחלת נשיקה ויש לו מטאמלוציטים בשקיעת דם הפנו אותו לצילום חזה והרופא קבע שלא צריך אולטראסאונד אלה צילום האם לדעתך מומלץ צילום במצבו ומה הקשר לצילום חזה אם הילד נושם טוב
 
ד''ר הרצל גבריאל   
09:23 21.01.10
גלית שלום,
בילד בן שנתיים, הגדלת בלוטות לימפה צוואריות היא תופעה שכיחה, ולרוב הסיבה היא זיהומים בדרכי נשימה עליונות, ולא מחלה של הבלוטות עצמן.
צילום חזה נעשה, כדי לוודא שאין הגדלת קשרי לימפה, בהמשך לצוואר, באיזור מצר החזה, לא בגלל בעיות נשימה. זהו חלק מהברור שנעשב כדי לשלול שמדובר במחלה של בלוטות הלימפה בכל הגוף.
אין טעם לפרט סדר בדיקות, כפי שכתבתי, ואני מעריך שאם לרופא המטפל יהיה ספק לגבי תמימות הבלוטות הנמושות, הוא ישלח אתכם להמשך ברור לרופא אאג .
בברכה,
ד"ר הרצל גבריאל
 
שולי
16:13 19.01.10
מהו הטיפול לאנמיה הנובעת מהפרעה בייצור של המוגלובין ותאי דם אדומים ולזו הנובעת מהרס מוגבר של תאי דם אדומים או איבוד של דם.

ע"פ הרפואה הקונבנציונאלית
תודה
 
ד''ר הרצל גבריאל   
11:38 20.01.10
שולי שלום,
יהיה קשה במספר שורות לפרט שני נושאים כה חשובים, שפרטיהם ממלאים עשרות עמודים בספרי ההמטולוגיה.
הדבר החשוב בשני המקרים, הוא לבצע ברור מלא כדי לגלות הסיבה למצב ההרס המוגבר, או לאי הייצור, כי הסיבות רבות ומגוונות, ועיקר הטיפול הוא בסיבות ולא בתוצאות.
באופן כללי, פגיעה בייצור , מצב נדיר מאוד, אם היא טוטאלית ולא הפיכה מחייבת בדרך כלל השתלת מח עצם, ואם היא חלקית, ומאפשרת רמות המוגלובין סבירות, ישנו מעקב וטיפול תומך. בהרס דם, חשוב למצוא הסיבה, ולטפל בסיבה, וכפי שאמרתי הסיבות רבות.
שוב, כפי שברור לך, הכתובת היא פנייה למרפאה המטולוגית, ושם יבוצעו הדברים בסדר המקובל לברור הבעייה ולפי צורך בטיפול.
אם הבעייה דחופה ומסכנת חיים, תופנו מיד לחדר מיון, כדי לאשפז לביצוע ברור וטיפול כנדרש.
לבריאות,
ד"ר הרצל גבריאל.
 
חסוי
15:19 19.01.10
אכן בלוטות קשות ולא כואבות איזה בדיקות הדמיה מומלצות ומה הדחיפות
 
ד''ר הרצל גבריאל   
11:28 20.01.10
שלום גלית.
ההדמיות תמיד תתחלנה בבדיקה הבטוחה יותר, והזמינה יותר, ולכן תמיד מתחילים באולטראסאונד והרופא המברר יחליט כיצד להתקדם לפי ממצאי האולטראסאונד.
את לא לבד בעניין, ישנו הרופא אליו פונים במקרה כזה. כל מקרה שונה מהאחר ולכן לא אציין סוג בדיקות וסדר בדיקות להמשך. פרטים אלה יגיעו ממנו, לאחר שיצפה בתשובת האולטראסאונד ובדיקות דם שיבוצעו.
בהצלחה,
ד"ר הרצל גבריאל.
 
חסוי
22:03 18.01.10
בן שנתיים נפיחות בבלוטות צואריות בלוטות קשות מטאמלוציטים בדם איזה בדיקות מומלצות או שכדאי לחכות שיחלוף מעצמו
 
ד''ר הרצל גבריאל   
13:35 19.01.10
שלום רב,
הגדלת קשרי לימפה, בצוואר ובכל מוקד אחר בגוף, מחייבת מעקב אצל הרופא המטפל. במרבית המקרים הגדלת קשרי לימפה צוואריים כרוכה בתהליך זיהומי/דלקתי באחד מהאיברים המתנקזים לבלוטות הצוואריות, מבחינת מערכת הלימפה, כלומר, הלוע, חלל הפה, חניכיים, סינוסים, אף, עור הפנים ולסתות. במקרים אלה הטיפול בזיהום מביא להחלמה מהזיהום ולנסיגת הבלוטות תוך כדי הטיפול. בלוטות קשות וללא עליית חום הגוף, מחייבות ברור מקיף יותר ומהיר יותר, ובמיוחד אם הבלוטות לא רגישות במגע ולא כואבות, בגלל אבחנה מבדלת רחבה יותר שקשורה להופעת בלוטות קשות ולא כואבות, כולל תהליך גידולי, או תהליך זיהומי חריג כמו זיהום ממשפחת השחפת (מיקובקטריום) ושרטת חתולים.
אם לא פניתם לרופא, זו העת לעשות זאת, ולפי צורך תופנו לבדיקות הדמייה, ייעוץ אאג וכו'.
לבריאות
מד"ר הרצל גבריאל
 
שולי
17:38 18.01.10
האם יש טיפול לאנמיה מסוג זה?
הבנתי שיש אנמיה אפלסטית ראשונית - מולדת
ואנמיה אפלסטית נרכשת.
האם תוכל לפרט מעט על ההבדלים בניהם
תודה רבה מאוד
 
ד''ר הרצל גבריאל   
13:29 19.01.10
שלום רב,
אנמיה אפלסטית, פרושה, מצב שבו ייצור תאי הדם בלשד העצמות (בית החרושת של הדם), לא קיים או שהוא מופחת ביותר. התוצאה היא ערכים נמוכים של כל סוגי תאי הדם, ולא רק הכדוריות האדומות. נכון ישנה צורה גנטית, ואז המחלה מתגלית כבר בימים או בשבועות הראשונים לחיים, ואז הברור צריך להיעשות מהר והטיפול הוא השתלת מח עצם מתורם.
האנמיה האפלסטית הנרכשת, כשמה כן היא. היא תוצאה של מחלה אחרת, כמו זיהום ויראלי קשה שפוגע גם ברקמת לשד העצמות, או מחלה חיסונית שבה נוצרים נוגדנים כנגד המערכת, והיא אט אט נהרסת. במקרים אלה מבררים את הסיבה, מנסים לטפל בסיבה, תוך תמיכה במתן עירויי תוצרי דם לפי הצורך, ורק אם המצב לא משתנה נכנסים לתהליך של השתלת מח עצם.הצורה הנרכשת יכולה להתרחש, כמובן , גם בגיל מתקדם יותר, ובעצם בכל גיל.
אילו ציינת גיל יכולתי לפרט מעט יותר.
בכל אופן, המקרה הוא לברור ביחידה המטולוגית בקרבת מגוריכם, והברור הוא ידוע ואחיד בכל היחידות ההמטולוגיות.
בהצלחה ואיחולי בריאות,
ד"ר הרצל גבריאל.
 
נ.ג
17:53 17.01.10
היי... יש לי תלסמיה אינטרמדיה, רמות ההמוגלובין שלי נעות בין 8-9.4

אבל כבר המון זמן שההמוגלובין שלי דיי נמוך.. בשנה וחצי האחרון הוא בערך 8 וכמעט לא עולה.

אין לי שום הסבר לכך שדווקא עכשיו הוא יחסית נמוך, כששנים לפני כן הוא היה בסביבות ה-9+

היתה לי תקופה שהייתי אוכלת שקדים כל יום, אבל הוא לא ממש עלה

וגם ניסיתי שבוע שבו אכלתי המון כבדים,ואז הוא באמת עלה קצת אך ירד שובבכל מקרהה, אני מתגייסת לצבא בעוד כחודשיים ורציתי לדעת איזה מזון, ותוספים אני יכולה לקחת כדיי להעלות אותו ככל שניתן

תודה מראש
 
ד''ר הרצל גבריאל   
13:21 19.01.10
נ.ג. שלום.
ראשית אני מאחל לך שרות צבאי מעניין ומהנה.
חולי תלסמיה לסוגיהם, מתאפיינים בכך שכל הזמן מתרחש הרס מוגבר יחסית של כדוריות דם אדומות. הרס זה לעתים גובר מעט יותר מהרגיל אצלך, ולעתים בעקבות מחלות זיהומיות חריפות, מתגבר התהליך, עוד יותר.
בכל אופן, מעצם תהליך הרס הדם משתחרר ברזל שלא מתפנה מהגוף, כך שכנראה ברזל לא חסר לך. אך כדי לוודא זאת צריך לבדוק בדם, אצל הרופא המטפל, רמת ברזל ורמת פריטין ובאותה הזדמנות לבדוק גם חומצה פולית וויטמין 12B שגם הם חשובים בבניית ההמוגלובין..
מבחינת תזונה, חשובה תזונה מאוזנת, כלומר שכוללת את כל קבוצות המזון, ולא צריך להגזים במרכיבים מסויימים, במידה וחסר לך ויטמין B12 או חומצה פולית, אותם כדאי שתקבלי מהרופא.
בטלסמיה אינטרמדיה, שואפים לא לתת עירוי דם, ולכן רמות ההמוגלובין הנמוכות יחסית, נחשבות למספיקות כדי שתתפקדי ללא מיגבלות.
לבריאות ובהצלחה,
מד"ר הרצל גבריאל.
 
ניבית
15:03 12.01.10
לאחייניתי בת ה-6 יש סרטן הדם. אני יודעצת שמאוד קשה לה ולכל משפחתה. אבל, היא ילדה ומאוד חשוב לי שכשבעזרת השם היא תירפא שזה לא ישאיר צלקת נפשית בתור תקופםה שחורה בחיים, אפילו שזו תקופה אמוד לא קלה. הייתי רוצה לדעת מבחינת פעילויות ומשחקים האם יש משהו שאסור לעשות, כמובן בתנאי שזה מותאם למצבה הגופני?
 
ד''ר הרצל גבריאל   
11:30 13.01.10
שלום ניבית
אני מאחל לאחייניתך בריאות שלמה.
סרטן הדם היא קבוצה גדולה של מחלות, לכל סוג של הסרטן יש הרכב תרופות שונה, התפשטות שונה אפשרית באברים בגוף, תופעות לוואי שונות מהמחלה והמטיפולים. ההורים של החולה מקבלים הסברים בכל פעם על מיגבלות פעילות , בידוד וכו',
את תקבלי מההורים בדיוק מה מותר ומה אסור לילדה
ובכלל פרטים על העתיד וכו' נמסרים להורים על ידי הרופאים המטפלים.
בברכה,
ד"ר הרצל גבריאל
 
שרון
20:02 31.12.09
מתי צריך לחשוד במכות יבשות שיש לילדים בגפיים התחתונות ? איך ניתן לשלול סתם מכה ומתי יודעים שזה סימן מקדים למחלה ???
אשמח לקבל תגובה
 
ד''ר הרצל גבריאל   
12:43 03.01.10
שלום לך שרון,
מכות יבשות, כוונתך לסימנים כחולים המופעים בעור הרגליים, ובעיקר השוקיים.
הילדים, מטבעם פעילים מאוד ולכן נחבלים שוב ושוב ברגליים ולכן מדי פעם מופעים כתמים עקב "התנפצות נימי דם ושחרור דם שנספג ברקמת השומן התת עורי ובעור עצמו. בדרך כלל מדובר בכתם בודד או כתמים אחדים אחת לתקופת זמן, ובעיקר אצל ילדים שפעילים מאוד.
כאשר מדובר בתהליך שמחשיד לסיבות המטולוגיות לתופעה, מדבור בריבוי כתמים, שנשנים ומתרבים מדי יום, גם ללא פעלות גופנית בולטת. במצבים אלה יש לפנות לרופא כדי להיבדק ולבצע ספירת דם, לוודא שרמת טסיות הקרישה תקינה בפרט, ושספירת הדם כולה בגדר הנורמה.
במקרים של לויקמיה כסיבה לירידת הטסיות והופעת הכתמים הנ"ל, לרוב היא סימנים ותסמינים נוספים, כמו חולשה, חוורון, עייפות חריגה, כאבי עצמות, חום חוזר ועוד.
במידה וילדך לא עבר ספירת דם בשנים האחרונות, זו הזדמנות טובה לבקש מרופאו ספירת דם מלאה.
לבריאות,
ד"ר הרצל גבריאל
 
שרון
22:19 07.01.10
 
ד''ר הרצל גבריאל   
13:30 10.01.10
בבקשה,
ושוב איחולי בריאות.
ד"ר הרצל גבריאל
רופא ילדים הפנה אותי לרופא עור. אבחנתו היא כי בני בן השנתיים וחצי סובל מגוש סגלגל בקוטר חצי סנטימטר הממוקם מתחת לגבה השמאלית. אנו מאוד מודאגים מגוש זה. האם גושים כאלה נפוצים אצל פעוטות? האם פעוטות יכולים לפתח גושים ממאירים? עד כמה זה נפוץ?כייצד לדעתך צריך לטפל במידה ואכן מדובר בצ'יסטה?
 
ד''ר הרצל גבריאל   
13:21 05.01.10
שי שלום.
ממצא סגלגל מתחת לעור, הוא לא נדיר, ולרוב מדובר בפקעת כלי דם, מלידה המכונה המנגיומה. מדובר בדרך כלל בממצא שפיר שיכול להיספג ולהעלם מעצמו. אם מדובר בציסטה, בדרך כלל יש צורך לנתח ולהוציאה. מאחר ומדובר בפנים, וכל ניתוח יכול להפריע גם אסטטית, יהיה צורך בבדיקות מקדימות, תחילה אולטראסאוד כדי לדעת במה מדובר ואחר כל ב- MRI במידה ולפי האולטראסאונד מדובר בממצא שמחייב ניתוח.
צריך להמתין לבדיקת רופא העור ולשמוע במה מדובר.
לבריאות,
ד"ר הרצל גבריאל
 
אמא
15:23 30.12.09
אני נשאית גן התלסמיה,גם בני נשא של הגן.
אני בחודש החמישי ורק עכשיו הרופאה נזכרה לומר לי שגם בעלי צריך לעבור בדיקת דם לגילוי נשאות התלסמיה.
לבעלי אין אנמיה, המוגלבין שלו 14 מינימום
מה בתוצאות יכול להעיד אם יש או אין.

תודה רבה
 
ד''ר הרצל גבריאל   
09:59 31.12.09
שלום רב,
במידה וכל הנוגעים בדבר ידעו שאת נשאית של תלסמיה, תמוה בעיני שלא בקשו בדיקת דם של בעלך עד כה.
לא כתבת מהו מוצאך האתני ומאיזה מוצא בעלך.
במידה ואינכם ממוצא כורדי או ערבי, שכיחות הגן לתלסמיה נמוכה ביותר באוכלוסיות אתניות אחרות.
בספירת דם רגילה אצל בעלך יש לשים לב , פרט להמוגלובין, לשני ערכים נוספים והם: מספר הכדוריות האדומות (RBC) שאם הוא גבוה מ- 5 מיליון לממ"ק של דם, ו- נפח כדורית אדומה ממומע ( MCV) שהוא בדרך כלל נמוך מאוד מתחום הנורמה בנשאי טלסמיה.
במידה וערכים אלה מחשידים, אז הרופא המטפל שלו יצטרך לשלוח מבחנת דם נוספת לבצוע בדיקת סוגי ההמוגלובין שלו (המוגלובין אלקטרופורזיס), שבה מתגלה היחס הלא תקין בין סוגי ההמוגלובין.
בהצלחה ולבריאות,
ד"ר הרצל גבריאל
 
דיקלה
15:11 23.12.09
שלום,

הייתי רוצה לברר אם יש סוגי סרטן שהם יותר שכיחים בקרב ילדים?
 
דן
16:02 21.12.09
לי ולאשתי היה סרטן, שתודה לאל התגברנו עליו.לפני 5 שנים נולד לנו ילד ואני מאוד חושש. הייתי רוצה לעשות לו בדיקות תקופתיות לגילוי סרטן על כל מקרה לנוכח ההיסטוריה המשפחתית. האם ניתן לעשות זאת בילדים בני 5 ואיפה?
 
ד''ר הרצל גבריאל   
13:02 22.12.09
שלום דן, ראשית אני מאחל לך ולרעייתך בריאות מלאה ואריכות ימים.
אני מניח שאתה ואשתך אינכם קרובי משפחה (בני דודים בדרגה ראשונה או שנייה).
חשוב היה לציין איזה סוג סרטן היה לכל אחד מכם. סוגי הסרטן שיש בהם נטייה להארעות במשפחות הוא מצומצם. ברוב סוגי הסרטן המשפחתיות אינה קיימת. סרטן במשפחות הוא מצב נדיר. ישנם מספר גנים משפחתיים עם נטייה להארעות גבוהה של סרטן במשפחות, והעיקריים בהם הם הגנים לסרטן שד, סרטן מעי גס.
אם אינכם קרובי משפחה, ולא מדובר בסוגי סרטן אלה, הסיכון להארעות סרטן בילדכם הוא דומה לזה שבשאר האוכלוסיה. אין בדיקת דם או בדיקה אחרת שיכולה לשמש למעקב אחר התפתחות סרטן בבני אדם ולכן לא אציע לך להתחיל במרוץ מטורף של בדיקות, שפשוט אינו מעשי.אך בכל בעייה רפואית של הילד, בפנייה לרופא המטפל, אפשר לאזכר ההסטוריה הרפואית שלכם.
בברכת בריאות לכולכם,
ד"ר הרצל גבריאל
 
מיקי
12:32 14.12.09
לבני בן ה- 4 הייתה לפני כחודש מחלה ויראלית. תוצאות בדיקות הדם שלו הראו עליה באיזונופילים Eosinophils% 15.2
Esoinophils#0.97

היום ערכנו לו בדיקה חוזרת והתוצאות:

Neutrophils% 31.4
Eosinophils% 13.6
Monocytes#1.11
Eosinophils#1.69

שאר הערכים תקינים (נמצאים בגבול)
ברצוני לציין שהשבוע הוא טופל לראשונה בוורמוקס עקב חשש לתולעים (גרד וכאב בפי הטבעת).

מלבד זאת אין סימפטומים נוספים מבחינת הרגשה. הילד חיוני ופעיל. מה מומלץ לנו לעשות עוד?
 
ד''ר הרצל גבריאל   
12:45 15.12.09
מיקי שלום,
רמת אאוזינופילים עולה בספירת הדם, בגלל מצבי רגישות יתר (אלרגיה) או בנוכחות טפילים בגוף. מעבר לאחוז האאוזינופילים מכלל הספירה הלבנה חשוב המספר האבסולוטי. ספירת אאוזינופילים של עד 1500 בממ"ק של דם, שכיחה מאוד בילדים, בנוכחות תולעים או טפילים אחרים, או במצבים של נזלת אלרגית או אלרגיה כלשהי. במקרה של בנך הספירה האבסוליטית היתה 970, ולכן הממצא צפוי וחסר משמעות. במידה והספירה של התאים השונים היא של המכשיר, אני ממליץ בדרך כלל לחזור על ספירת דם מוריד ולא מדקירה באצבע ולבקש מהמעבדה לבדוק משטח דם, כלומר לבצע ספירה מבדלת במיקרוסקופ על ידי הלבורנטים במעבדה, כי לעתים קרובות הספירה האלקטרונית של המכשיר לא מדוייקת.
מאחר ולאחרונה נחשד בנך כסובל מתולעים ומטופל, אני ממליץ להמתין ולבצע ספירת דם עם המשטח רק בעוד מספר שבועות.
במקרים של סיבות רציניות יותר לאאוזינופיליה ספירת האאוזינופילים עולה להרבה אלפים ועשרות אלפים, ומלווה בסימנים ותסמינים נוספים, ואלו הם מצבים נדירים ביותר.
לבריאות
ד"ר הרצל גבריאל.
 
מור
18:09 10.12.09
שלום, בני בן החמש מתלונן בכמה ימים האחרונים על כאבי ראש. הוא אף פעם לא התלונן עד כה על כאב ראש, חוץ מאשר כשהיה חולה. החום תקין, אבל התיאבון ופעילות שלו ירדו. הוא כל הזמן אומר שממש כואב לו. האם יכול להיות שמדובר בסרטן? אני מאוד חרדה, בבקשה תענו במהרה.
מור
 
ד''ר הרצל גבריאל   
10:51 13.12.09
מור שלום,
כאבי ראש היא תלונה שכיחה מאוד אצל ילדים, נכון לרוב כאב הראש מלווה מחלות חריפות עם גוף גוף גבוה. במקרים של כאב ראש ללא מחלת חום, במידה והחום נמשך מעבר ליומיים שלושה, יש לפנות לרופא המטפל לבדיקה כללית ולפי צורך בדיקות עזר. הסיבות השכיחות לכאב ראש בילדים פרט למחלות חום, כוללות בעיות ראייה, גודש במערות אף, ומצבים נדירים יותר, בעין היתר כם תהליכים תוך גולגולתיים שמחייכים בדיקת נוירולוג ובדיקות הדמייה לפי המלצתו.
תהליכים כאלה גורמים לכאב ראש ממושך, שמופיע גם בלילות, שמעיר משינה, יכול להיות מלווה בהקאות או בחילות, וסינים נוירולוגים שונים בהתאם למיקום התהליך.
במקרה של ילדך, מדובר בכאב ראש של מספר ימים, ללא תלונות אחרות, המחייב בשלב זה פגישה עם רופא הילדים שלו.
לבריאות.
ד"ר הרצל גבריאל
 
שרית
22:09 30.11.09
ילדה בת שנה ועשרה חודשים שחולה בלוקמיה all היא נמצאת בשלב האחרון של הטיפול עם סטראודים היא אוכלת ללא הפסקה ואני מאוד מודאגת היא שמנה והתנפחה מאוד תוך שבוע האם זה נורמלי והאם זה לא מסוכן בשבילה שהיא אוכלת כל כך הרבה אני ממש מבקשת תשובה.
בבקשה הסבר קצר על תוצאות בדיקות הדם החריגות שישיתי אתמול .( אני מעתיקה את התשובות מהאינטרנט ) .
אני אמורה להתאשפז בבה"ח ביום רביעי בבוקר , יש לי ניתוח .
ובנתיים אני בטיול מחוץ לארץ ( מחר אחזור) . ולכן קשה לי ליצור קשר עם רופא המשפחה ....

הערה ערכי נורמה יחידות תוצאה שם בדיקה
43- 17 mg/dl 25 UREA
0.95- 0.51 mg/dl 0.39 CREATININE
6.0- 2.6 mg/dl 3.8 URIC ACID
145.0- 135.0 mEq/L 131.5 SODIUM
5.1- 3.5 mEq/L 2.7 POTASSIUM
10.50- 8.50 mg/dl 6.49 CALCIUM
1.2- 0.3 mg/dl 0.5 BILIRUBIN-TOTAL
0.29- 0.00 mg/dl 0.11 BILIRUBIN-DIRECT
31- 0 U/L 27 GOT (AST)
34- 0 U/L 1 GPT (ALT)
38- 0 U/L 15 GGT
105- 35 U/L 82 ALK. PHOSPHATASE
480- 230 U/L398 LDH
180- 20 U/L 19 CK- CREATINE KINASE
2.1 ALBUMIN 3.5-5 G/DL
PROTEIN-TOTAL 6.6-8.7 4.2
----------------------------------------------------------------
16.60- 3.30 mIU/ml 189.00 ERYTHROPOIETIN
291.0- 10.0 ng/ml 3.2 FERRITIN
------------------------------------------------------------------------
180- 60 µg/dl 6 IRON בוצע פעמיים
360.0- 200.0 mg/dl 240.0 TRANSFERRIN
----------------------------------------------------------------------
0.50- 0.00 mg/dl 73 C-REACTIVE PROTEIN
---------------------------------------------------------------------- 10.8- 4.8 K/ul 26.7 WBC
5.40- 4.20 M/ul 4.46 RBC
16.0- 12.0 g/dl 6.5 HB
47.0- 37.0 % 20.4 HCT
31.0- 26.0 pg 25.3 MCH
36.7- 33.0 g/dl 31.0 MCHC
16.0- 11.0 % 17.8 RDW
97.0- 80.0 fL 81.6 MCV
450- 150 K/ul 759 PLT
13.0- 4.0 fL 9.8 MPV
- + ANISOCYTOSIS-DIF
3.0- 0.0 % 12.3 STABS %-DIF
70.0- 40.0 % 86.0 NEUTROPHILS%-DIF
40.0- 20.0 % 9.3 LYMPHOCYTES %-DIF
8.0- 2.0 % 2.5 MONOCYTES%-DIF
- 3.3 STABS abs-DIF
8.0- 1.9 20.3 NEUTROPHILS abs-DIF
4.5- 0.9 2.5 LYMPHOCYTES abs-DIF
1.0- 0.2 0.7 MONOCYTES abs-DIF
37- 2 mm/h 80.2 ESR
------------------------------------------------------------------
6/6‎חיובי OCCULT BLOOD STOOL
 
קרן
11:23 22.11.09
בניבן השנתיים אובחן כסובל ממחלת הירשפרונג בגיל 7 חודשים. מאז עבר כ- 10 צילומי רנטגן באזור המעי. חוקן בריום. 2 צילומי ריאות- בשל חשש לדלקת ריאות שהתברר כמופרך (התעקשות של הרופא שהדבר הכרחי) וצילום פנים (ארובות האף) כרגיל בשל חשש מופרך לדלקת בסינוסים. נראה כאילו הרופאים קלים עם קבלת ההחלטה למרות המחאות שלי - בשל עברו הרפואי. אני מאוד חוששת במיוחד עקב העובדה שנמצאה לו מוטציה שקשורה לגידולים בבלוטת התריס (MEN2). האם הנזק ממשי או שפחדי אינם מוצדקים. מה אפשר לעשות נגד החלטת רופא לשלוח לצילום רנטגן כשהוא משוכנע שהדבר הכרחי?
אודה לתשובתכם
 
ד''ר הרצל גבריאל   
10:27 29.11.09
קרן שלום,
דאגתך לבנך מפני ריבוי צילומים ברורה וראוייה לציון.
מחלת בנך היא מחלה כרונית עם "עליות וירידות" ומן הסתם יהיה צורך בביצוע צילומי רנטגן חוזרים, וחלקם אף צילומי CT שקרינתם גבוהה יותר מצילומים רגילים. סוג המחלה והרכב הטיפולים שיקבל, כרוכים גם בנטייה לחלות במחלות זיהומיות יותר מהממוצע בילדים ללא מחלות כרוניות. לעתים יהיה צורך בצילומים כדי לשלול או לאבחן זיהומים שעלולים להיות מסכני חיים ללא טיפול.
כל עוד מדובר בצילומים רגילים, הקרינה היא מינימלית וחשוב לציין שגם שלילת מחלה חריפה בעזרת צילום יש לה חשיבות, כך שיש לברך על כל צילום שתשובתו אומרת שהכל תקין.
עם זאת כאשר מדובר בצילומים עתירי קרינה כמו CT יש בהחלט מקום לברר את הנחיצות במועד המסויים ואף לבקש חוות דעת מומחה נוספת לפני ההסכמה לביצוע.
לבריאות
ד"ר הרצל גבריאל
 
ד''ר הרצל גבריאל   
10:35 29.11.09
ארי שלום,
מאחר והצטרפותי לפורום היא לאחר שליחת השאלה והתשובה מגיעה באיחור ביחס למועד הניתוח, אענה כדי להבהיר הסוגייה של בדיקות לפני ניתוח וחשיבותן.
מטרת בדיקות אלה לוודא שהאברים החיוניים שלנו מתפקדים היטב ולא תהיה סכנה לבריאותינו מתהליך ההרדמה והטיפול.
במקרה שלך ישנה הפרעה קשה ברמות המינרלים: נתרן אשלגן וסידן, ורמות החלבון העיקרי, אלבומין , נמוכות. דברים אלה מחייבים מתן עירוי לאיזון הערכים לפני הניתוח.
בהצלחה ולבריאות,
ד"ר הרצל גבריאל
+ הוספת הודעה
   1 ...  10  11  12  13  14  15  16  17  18  ...  30  
 חיפוש בפורום זה
המידע באתר אינו מהווה תחליף להתייעצות עם גורם מקצועי והינו בהתאם לתנאי השימוש
מנהלהודעה מקוריתתגובהללא תוכןהודעה חדשההודעה עם תמונההודעה עם וידאו
תגיות
הקרנות   כימותרפיה   המטולוגיה   גידולי עצם   גידולי מוח
RSS RSS פורום סרטן ילדים, המטואונקולוגיה ילדים