בריאות, רפואה
מאמרים | פורומים | רופאים  
  חיפוש במאמרים  
הריון ולידהדיאטה, תזונהתרופות, ויטמיניםעיניים, משקפייםניתוחים פלסטייםרפואה משלימהקוסמטיקה, איפורעיצוב שיערפסיכולוגיהאורטופדיה
 
מין, יחסים, זוגיותכושר גופנירפואת שינייםרפואת ילדיםלב, כלי דםעזרה ראשונהמחלות, טיפוליםגיל הזהבחוק משפט, ביטוחמתכוני בריאות
הוסף למועדפים 
פורומים רפואיים
 

פורום גיל המעבר עמוד 79

פורום גיל המעבר הוא המקום בו מומחית רפואת גיל המעבר תענה לכם לשאלות. פורום גיל המעבר יעסוק בגלי חום, הפסקת המחזור החודשי, אוסטיאופורוזיס, טיפול הורמונלי, גלי חום, טיפול בגיל המעבר, נשים בגיל המעבר, תזונה בגיל המעבר, ירידה בחשק המיני ועוד
מנהלי פורום גיל המעבר:
ד''ר איתן פאר
לפרטים נוספים
 
שרית
18:02 09.04.11
אני סובלת מגלי חום ניסיתי דיקור שעזר לזמן מה אך הם חזרו.
לאחרונה אחותי חלתה בסרטן השד .
שאלתי לגבי הסכנות של ההורמונים .
תודה
 
שרית
18:07 09.04.11
בנוסף לשאלתי הקודמת לגבי הסכנות -בעבר עברתי טיפולי פוריות.
האם עובדה זו מגבירה את הסכנות בלקיחת הורמונים?
שוב תודה
 
ד''ר איתן פאר  
08:44 11.04.11
אין לכך תשובה מוסמכת ובדוקה, ולכן אינני יודע להשיב נכונה על שאלה זו.
תחושת הבטן שלי, שלא.
 
ד''ר איתן פאר  
08:43 11.04.11
עבודות רבות ניסו להוכיח קשר בין ניקור סיני ותועלת למניעת או הפחתת גלי חום. כל העבודות המבוקרות הוכיחו בעליל שניקור כזה לט מסוגל לעזור מעבר לפלצבו ולכן חבל על הכסף שבהשקעה וחבל על השרלטנות.
לגבי סרטן השד של האחות:-
בד'כ מקובל לבצע ברור תורשה גנטית, קרי בדיקת BRCA במקרים שלאמא היה סרטן שד לפני גיל 40, או אחות לפני גיל 50.
במידה וחיובי, עליך להוועץ עם רופאך לגבי המשך הברור.
במידה ולאחות גנטים שליליים , או שהיא מבוגרת יותר, הרי שלא אמור להיות לדבר השלכות לגביך.
ואז אין לך כל מניעה בטיפול הולם בגלי החום.
דכרי, גלי החום נמצאו כזרזים לאלצהיימר ודמנציה עתידית ולכן לא לזלזל בהם.
דר פאר הנכבד
אני בת 64 שנים, לוקחת מזה כ-25 שנים הורמונים לטיפול בגלי חום קשים והפרעות בשינה .ב-10 השנים האחרונות לקחתי אקטיבל לפני כשנה בעצה אחת עם רופא נשים עשיתי נסיון להפסיק את האקטיבל , לצערי מצבי היה בלתי נסבל והרופא נתן לי אסטו בטבליות ,בתחילה 10מ"ג ובהמשך עליתי ל-40מ"ג ,לצערי זה לא עוזר,גלי החום קשים ולא נסבלים ,השינה שלי טובה מאד ,
אני חושבת ברצינות רבה לחזור לאקטיבל .
מה דעתך ? או איזו חלופה אחרת היית מציע ?
אני עוסקת בפעילות גופנית יוםיומית ,אינני מעשנת ,אוכללת נכון ומאוזן
אודה לך מאד על תשובתך
כלל לא ברור לי למה, לאחר נסיון הפסקת ההורמונים, שהיה מוצדק לכשעצמו, ולאחר שכל הסימפטומים חזרו, לא חזרת לטיפול שכל כך שיפר את חייך.
תרופות מסוג SSRI עוזרות לסימפטומים רק במינונים נמוכים ולכן אסטו 40 לא יותר אפקטיבי מאסטו 10.
ניתן לנסות תרופות אחרות מהקבוצה, כגון ויאפרס או סרוקסאט.
בכדי לחזור לטיפול ההורמונלי, יש לבצע דופלר אולטראסאונד של עורקי הצואר.
במידה והדפנות שלהם ללא הצרות טרשתית , ( דבר היכול להגרם, בין היתר היות וכבר שנה את ללא הורמונים), הרי שאת יכולה לחזור לטיפול ההורמונלי, .
יש כיום בשוק תכשירים במינונים נמוכים יותר ממה שלקחת ורצוי להשתמש בהם.
דר' נכבד
מודה לך מאד על תשובתך הממצה
זה עשוי לסייע לי בקבלת החלטה
תודה
דניאל
 
ענת
09:19 07.05.11
שלום
אשמח מאוד אם אוכל לקבל שמות של תרופות משחה או כדורים
כדי להפחית את הכאבים בזמן יחסי המין.
לצערי הרב אני סובלת מכאבים קשים בזמן החדירה.
אני משתמשת במשחה שקיבלתי מהרופאה שלי בשם אובסטין
אבל זה לא עוזר להפחתת הכאבים בזמן החדירה.
גם שמן ויטמין e לא עזר לי.
אני מאוד מעונינת לקיים יחסי מין ולהנות מהם .האם אפשר להמליץ לי על טיפול מתאים יותר ?
תודה
 
ד''ר איתן פאר  
11:40 07.05.11
יש מספר רב של תכשירים לצורך זה.
היות ואין מדור זה עוסק בקידום מכירות של תרופות אלו ואחרות, אלא בתשובות מדעיות לבעיות המועלות, את מופנית לרופאך בכדי לקבל טיפול ספציפי זה או אחר, או להחליף טיפול שאינו עונה על בעיותיך.
בהצלחה
ברשותך יש לי כמה שאלות בנושא
אני בת 53 מרגישה ניפלא בחיי היום יום ב"ה הכל כמעט רגיל אבל יש לי כמה שאלות שלא ברורות לי
והם.
האים יכולים לבוא גלי חום קלים גם כשיש לי עדיין מחזור סדיר ומרובה ?
האם גם כשאני עדיין מקבלת את המחזור חודש בחודשו אני נקראת בגיל המעבר או רק כשהמחזור מסתיים?
האם לקיים יחסים מדחיק את גיל המעבר את הפסקתו או משפר משהו אולי כן? אני מרגישה שיש לי דחף ליותר קיום יחסים האם זה גם בגלל הגיל שיש לי יותר חשק לזה?
יש לי לעיתים רחוקות ממש רחוקות דופק מהיר שאני מרגישה את המיטה זזה מעט מה זה לדקה שתיים וזה עובר מה זה יכול להיות ?
יש לי גלי חום בקטנה מה שניקרא לשניה אחת ושתיים וזה עובר לא כמו שמגדירים את זה כמו אש בגוף פשוט חם לי קצת וזה עובר מהר.האם זה ספטומים שמתקרבים לסיום המחזור או סתם ככה והאם אלו יהיו גלי החום שלי כשיסתיים המחזור...תגידי שכן ולא יותר גרוע..חחח
סליחה על כל השאלות מקווה שתוכלי לענות לי על כולן.
מודה לך מאוד.
 
ד''ר איתן פאר  
18:32 30.04.11
ההגדרה הרפואית של גיל המעבר הוא שנה ללא מחזור.
פועל יוצא- היות ויש לך מחזורים, את לא מוגדרת כאישה בגיל המעבר.
מחזורים יכולים להמשך עד גיל 58 ( כ1.5% מהאוכלוסיה). וישנם מקרים בודדים שאפילו יותר.
ישנה עלייה בדחף מיני כל עוד יש מחזורים בגיל זה , והחשש מהריון לא רצוי נעלם. אין בקיום יחסי מין להשפיע על גיל בו עוברים לגיל המעבר, אך יש בהם בכדי לתרום רבות למצב רוח טוב, ולהנאה מרובה ( ותחושת החיים הטובים). " וכל המרבה- הרי זה משובח".
גלי חום "בקטנה" יכולים להיות עם המחזורים, אינם דורשים טיפול, ואין בהם כדי להעיד על העתיד מבחינת גלי החום.
 
אתי
21:59 05.05.11
לא קיבלתי תשובה על הדופק מהיר שיש לי לפעמיים
והאם אין מצב להכנס להריון בכלל בגיל 53 גם כשיש לי מחזור
מחכה לתשובה.
תודה רבה על העזרה.
שלום רב,
בת 43 וללא ילדים ומודאגת משינויים שחלו במחזור החודשי שמא הם מבטאים אובדן כושר הפריון ואודה בגין זאת על דעתך:
1.בספטמבר האחרון המחזור שלי הקדים בצורה קיצונית, פעמיים באותו חודש! ביום ה-19 - ושוב באותו חודש ביום ה - 12. לפי מעקב זקיקים הרופא אמר שעל פניו המערכת חזרה להתייצב ואולי מדובר רק בשיבוש. אציין כי שלושה חודשים לפני כן, ביוני, פרופיל הורמונאלי לא הצביע על חריגה במשהו לדברי הרופא, לרבות ה - FSHולכן טען כי אין מקום לבדיקה חוזרת, אם כי לא הייתי שקטה (בכל זאת עברו שלושה חודשים. אגב באותה תקופה הייתי במתח). מאז ספטמבר עברו עוד כמה חודשים.... כעת המחזור הנוכחי הקדים והופיע ביום ה-21 (כאשר בחודשים האחרונים הוא הופיע בערך כך: ביום ה-26; ביום ה-24; ביום ה-26; ביום ה-27 והפעם, ביום ה-. אני 21. אני מודה שכשבוע- שבועיים לקראת המחזור שלפני האחרון שוב הייתי במתח).
2.לאחרונה חל שינוי באופן קבלת המחזור: כיומיים לפני המחזור יש הפרשה חומה (ואפילו אפורה) שאם מתאמצים ניתן לראות בה גוון אדמדם, ואז במשך כ-24 שעות כלום, וכעבור כ – 24 שעות שוב אותו סיפור רק בגוון יותר אדמדם (מדובר בהפרשה שאפילו לא דורשת תחבושת), ואז באופן הדרגתי מופיע דימום של המחזור.
3.הן המחזור הנוכחי והן זה שקדם לו היו ממושכים מהרגיל אם כי איני יודעת ממתי לחשב את תחילתו, מהופעת ההפרשה הדמית או מהדימום האינטנסיבי. מכל מקום, ההפרשה הדמית הופיעה ביום א' האחרון, הדימום הממשי החל למחרת ביום ב' בלילה ועד אתמול – שזה שבעה ימים - הדימום נמשך. יתכן שגם היום ימשיך איני יודעת כי לעיתים זה רק מופיע בערב.
4.בימים הראשונים של המחזור הנוכחי, או אולי אפילו כמה ימים לפני כן, התעוררתי במשך כמה לילות ברציפות, מזיעה ונוטפת מים - (אלה הם גלי חום לקאסיים - לא?) וכן במקביל חלו שיניים בפעילות מעי. אם עד כה סביב המחזור היתה לי פעילות מעי אחרי עצירות, הפעם לאו. העצירות ממושכת.
5.נתון נוסף : יש לי חשד לפוליפ קטן שעשוי לגרום לדימומים קלים והרופא המליץ לא לגעת בו. אגב, אולטרסאונד (אבדומינאלי) אחרון בוצע לפני כחודש. האם יש בכך לשפוך אור על העניין? לא חשבתי שהפוליפ קשור כי אותן הפרשות דמיות מופיעות יום יומיים לפני המחזור ומן הסתם דימום מפוליפ אמור להופיע באקראיות מדי פעם לאורך כל ימי המחזור ולאו דווקא יום יומיים לפני המחזור ולא כהפרשה אלא כטיפות דם? האמנם? בקיצור – מודאגת מאובדן כושר הפריון/רזרבה שחלתית/ .אודה מאוד על תשובה.
 
פרופ' יונה תדיר  
09:44 02.05.11
התאורים הקפדניים על ימים שעות ואופי הדימום עלולים להחיט את מטרת האיבחון. להערכתי יש לחזור על פרופיל הורמונלי מלא (כולל FSH, LH ומסלולים נוספים של תיפקוד בלוטת המגן). לבצע דגימה של רירית הרחם ולשקול כריתת הפוליפ (פעולה פשוטה יחסית). ולהוועץ ברופא/ה ולא בפורום אינטרנט.
זו מהותה של רפואה איכותית. אינטרנט לא נועד לתאר דקויות של דימום.
פרופ' יונה תדיר
 
טלי
12:14 02.05.11
תודה על תשובתך. רק רוצה להבין האם מתשובתך עולה אפשרות שזה קשור לפוליפ? הרי החריגות עליהן אני מדברת הופעו אצלי בד"כ בד"כ סמוך למחזור ובמהלכו. אודה על תשובתך.
כיוון שמחזור מתחיל במעין הפרשה דמית - יום-יומיים לפני, מתי בלצע את הפרופיל ההורמונאלי - ביום השלישי מהופעת ההפרשה הדמית או ביום השלימי מרגע שהמחזור נעשה אינטנסיבי (שזה למעשה יכול להיות חמישה ימים מהתחלת ההפרשה הדמית). האם יש מקום לבצע גם בדיקת AMH? ואם כן, האם אותה ניתן לבצע בכל יום של המחזור? תודה.מיםהלשיליש להופעת הדמהדימום מתחיל עוד לפני המחזור
 
פרופ' יונה תדיר  
14:40 02.05.11
אין בצדקה להפוך פיזיולוגיה של המחזור למתמטיקה. כפי שציינתי קודם, הדיוק בהתבוננות על היו והשעה מסיטה אותך מהנושא המרכזי. את הבדיקות ההורמונליות מקובל לעשות במהלך השבוע הראשון לאחר ימי דמום הווסת. בדיקת ה AMH מעניינת אך אינה מוכרת עדיין ע"י קופות החולים וניתן להשלים בירור בלעדיה, אכן, יתכן קשר לפוליפ, ו... מאחר ואת כל כך "מדייקת" בימים ובמינוחים, כדאי לדעת שמחזור ווסת אלה שני דברים שונים. הווסת מופיעה ביום הראשון של המחזור, הביוף בד"כ ביום ה 14 למחזור, ועוד ארועי מחזור שונים אשר אינם רק דימום הווסת.
פרופ' תדיר
 
טלי
15:05 02.05.11
תודה על מהירות תגובתך ועל תשובתך המעניינת לגבי אפשרות של קשר לפוליפ. החשש המרכזי שלי כפי שוודאי הבנת, הוא מאובדן כושר הפריון והשתדלתי לתאר בפירוט, מהסיבה שכאשר אחותי היתה בת 42 (ללא ילדים) והופיעה לה ווסת ממושכת הסתבר שזה היה ביטוי לעליה ב- FSH (בגיל 42!) ל - 17 (!) ומיותר לציין את המתח הרב שזה עורר כשהרופא אמר לה שהסיכוי שלה להכנס להריון זה רק תוך שנה... לכן אני כל כך מודאגת. אגב, לגבי מועד ביצוע הפרופיל - כל רופא אומר משהו אחר והבנתי שהגישה הרווחת זה היום ה3 לווסת, לכן פרטתי גם על כך. אם אני מבינה נכון אוכל להסתפק בפרופיל הורמונאלי לשם הערכת מצבי בלא AMH.? תודה רבה רבה על הכל.
 
טלי
17:41 04.05.11
הבנתי כי אם בודקים את ה-FSH בהלימה לאסטרדיול והפרוגסטרון הבדיקה מהימנה ותקפה בכל יום של המחזור. אשמח להבהרה.מדוע אם כן בכל זאת מבקשים לבצע את הבדיקה ביום ה 3-5 לווסת? מתוך חשש לבלבול וטעות? רק רוצה להבין. תודה רבה!
 
פרופ' יונה תדיר  
19:26 04.05.11
בניסוחים שונים את ממשיכה להפוך ביולוגיה ופיזיולוגיה למתמטיקה, ואין זה כך. בדיקת FSH ניתן לבצע גם ביום ה 6-7 למחזור...!!! (להזכירך: מחזר זה לא ווסת) ובכל זאת, במענה לשאלתך, מגמת העליה של עכרי ה FSH בהליך ההזדקנות של השחלות הדרגתית ונמשכת חודשים ארוכים, ולכן ניתן להצביע על מגמה ולא על שינוי דרמטי בפרק זמן קצר. ערכי FSH המעידים על שחלות צעירות הם ברמות נמוכות (5-10 יחידות לליטר) ולאחר גיל המעבר ערכים גבוהים של 30 ... 40... ומעלה. ובנוסף יש גם תנודתיות במהלך מחזור הווסת של רמות ההולכות וגדלות לסביבות ה 30 + ויורדות לאחר מכן. כלומר יש חפיפה בערכים בין שלב אמצע המחזור (סביב ימי הביוץ) לערכי גיל המעבר. על מנת להמנע מפרשנות שגויה של ערכים גבוהים כאלה משתדלים לבצע את הבדיקה מספר ימים לפני מועד הביוץ, או במילים אחרות מספר ימים לאחר תחילת הווסת ואז ערך גבוה יתפרש שמדד לגיל השחלה ולא כמדד לשלב אמצע המחזור. כל זה בקווים כלליים, ולצידו ייאמר שמדד ה FSH לבד אין בו די כדי לנבא את "גיל השחלה".
פרופ' תדיר
תודה רבה על כל המידע החשוב! האם עולה מדבריך כי בדיקת FSH שנעשתה ביום ה-16 למחזור (למען הדיוק: ביום ה-16 מאז החל דימום הווסת) ותוצאת הבדיקה היתה 17 (לאישה בת 42 בגין ווסת ממושכת) אפשר שאינה מהימנה ותקיפה וכי יש סיכוי שה-FSH היה למעשה נמוך יותר??? אני מדגישה שהרופא התעקש שבדק בהלימה ליתר הפרמטרים (אסטרדיול, פרגססטרון,LH ) וטען כי התוצאה מהימנה ותקפה. זה חשוב לי כי בעקבות מידע זה האישה נכנסה ללחץ רציני (ובצדק). ובאשר אלי - איני מבינה בפיזיקה ובמתמטיקה אך הבנתי כי למען הסר ספק מוטב לבצע את הבדיקה בימים 3-5 של הווסת. אני די במתח והייתי רוצה לדעת מה מצבי אך חשושני שבדיוק במועד זה לא אהיה כאן, והעניין יאלץ לסבול דיחוי של יותר מחודש...
תודה רבה!
 
פרופ' יונה תדיר  
07:30 05.05.11
נראה כי התכתבות זו מיצתה את עצמה.
פרופ' תדיר
 
טלי
11:36 05.05.11
חבל - כי עדיין העניין של ה-FSH הגבוה ביום ה-16 לא ברור לי. נותרתי ללא תשובה. תודה בכל אופן.
 
"בלי שם "
08:07 03.05.11
קראתי מספר פעמים את שאולתיך המפורטות והדקדקניות שלא מיועדות לפורום --והבנתי שאת מאוד בלחץ בגלל הזמן האבוד ושאין לך ילדים .
אני מאוד מבינה לליבך ומצוקתך !!--גם אני רווקה ללא ילדים וללא זוגיות הרבה זמן- מה שמאוד מכביד על המשך החיים .
אך יחד עם זאת הלחץ והמתח לא יתרמו לך כלל וכלל !!
במקום זה עיסקי בעשיה --עבודה --לימוד -- התפתחות אישית והגעה להשגים --תהני מהחופש --תסעי לחול לשנות אוירה ולספוג תרבות אחרת ---וכ"ו
נכון שכל זה לא מגיע במקום משפחה --והכאב הוא גדול ועצום !! אבל אף אחד מאיתנו לא בוחר את גורלו ומזלו --ויש דברים שלא ניתנים לשינוי .
בכל אופן אם את לחוצה מאוד ואת רוצה ילדים --למה לא לאמץ ילד מאפריקה ??
את יודע כמה רעבים ומסכנים יש בכל העולם שרק מחכים ליד חמה ומושטת .
נכון שקל לתת עצות אבל אני מרשה לעצמי ליעץ לך מאחר ואני באותו מצב
ושום אישה או רופא מפורום זה או בכלל יבניו את כאבנו
אני רוצה לסיים בהרבה איחולים לבביים
וסליחה אם עם ננתי לך יותר מדי עצות שהרגיזו --אבל לשם זה נועד הפורום לשמוע דעות ולקבל אותם בהבנה ורוח טובה
 
"בלי שם "
14:38 02.05.11
אני בת 48 רווקה ללא ילדים ,ולצערי ללא זוגיות הרבה מאוד זמן !
בריאה ופעילה עם מחזור סדיר כל חיי .
לפני כארבעה חודשים הייתי אצל רופא נשים מאחר והמחזור שלי הקדים (הייתי בטרק קשה מאוד בהרי ההימלאיה )--לאחר בדיקות הרופא אמר לי שהכל תקין אצלי ושאני לא בגיל המעבר--ומאז המחזור היה סדיר .
היום 4 חודשים אחרי ,המחזור שלי מאחר שבוע מה שלא היה אצלי כל חיי ,ויש לי כאבי בטן קשים מאוד .
אשמח לשמוע את דעתכם
תודה
 
ד''ר איתן פאר  
11:19 04.05.11
אי סדירות של מחזור, לעתים המגיע לעתים קרובות מדי, ולעתים המאחר , מאפיין את התקופה הטרום מנופאוזלית . תופעה זו, ביחד עם תקופות של מחזורים סדירים, יכולה להמשך בין 2 ועד 6 שנים - לפני שהמחזור פוסק. זו תופעה לחלוטין טבעית ואין מה לעשות בנידון.
כאבי בטן- זה סימפטום אחרי לגמרי , שכלל לא בטוח ששיך לתמונה ומחייב ברור יסודי ע'י הרופא שלך.
 
חנה
14:09 02.05.11
אני בת 44 הוסת הפסיקה לפני כשנה בבדיקת הTSH היה 43 היו לי גלי חום נדודי שיניה וכדומה. הייתי אצל הרופא עשינו שוב בדיקת דם TSH 7 יש לי גם ציסטות בשחלה
וגודש בשדיים .
שאלותי לאחר בדיקת הדם והערך הנמוך אז אני לא בגיל המעבר?
מה עושים עם ציסטהבשחלה ורירית רחם 12 מ,מ?
 
ד''ר איתן פאר  
11:15 04.05.11
בלבול קטן - אין ערכים של 43 בבדיקת TSH ולכן אני מניח שהכוונה ל FSH.
בדיקות שפעם גבוהות ופעם תקינות מעידות על תקופה פרימנופאוזלית- טרום המנופאוזה.
בתקופה זו, בהתאם לפעילות ההורמונלית, יש, או אין , הבשלת ביציות, ולכן יש בד'כ שיבושי מחזור\ ציסטות שחלתיות, ורירית רחם מעובה.
הטיפול - פרוגסטרון מחזורי שכל גניקולוג מודע לטיפול זה וישמח לתת לך אותו.
 
יעל
19:36 30.04.11
לא בדיוק בגיל המעבר לפי התסמינים
אבל האם יכול להיות שיש קשר לתופעת "תחושת יובש" בזמן יחסי מין?
לא חשוב כמה אני מגורה רטובה מסככת או מרטיבה תמיד יש לי תחושה שהמקום יבש ואני סובלת אחר כך מתחושה של חיכוך יבש של האזור , זה רק בחודשים האחרונים כך אחרי שהמחזור כבר מתחיל להיות לא סדיר ומועט
ומה עושים? האם יש משחה להקל על התופעות שאחרי?
 
ד''ר איתן פאר  
11:08 04.05.11
תופעה מוכרת מאד,שכיחה ביותר, ולא הכי חביבה, הקשורה לתקופה שלפני המנופאוזה.
ניתן לטפל הן ע'י מיגוון של ג'ל סיכה והן ע'י משחת איזוקורט לאחר יחסי מין
 
אתי
15:21 28.04.11
האם אתה ממליץ להשתמש בכדורים של הדס ששמם מעברית
 
ד''ר איתן פאר  
18:26 30.04.11
לא
אני בת 54. המחזור פסק סופית לפני כשנתיים. כמעט ולא סובלת מגלי חום, אבל ישנה ירידה בליבידו. יש לי שרירן ברחם הנתון למעקב, ובגלל הפסקת המחזור נעצרה גדילתו, והוא אף הצטמצם (גודלו היה כ- 10 ס"מ). האם לקיחת הורמונים רצויה לי, ואם כן- מהי השפעתם של ההורמונים על השרירנים?
בנוסף- האם להורמונים ישנה השפעה על תמונת הכולסטרול בדם? יש לי נטיה לערכים מעט גבוהים.
תודה,
רחל
את צודקת בשתי השאלות/ תצפיות שלך.
אכן הפסקה של פעילות הורמונלית גורמת להצטמקות, ולעתים קרובות אפילו העלמות שרירנים, ולכן כיום כבר לא מומלץ לרוץ ולנתח אותם כפי שהייתה הגישה בעבר.
שנית- הפסקה בפעילות הורמונלית מוציאה את יצירת שומני הדם מהוויסות המרסן יצירתם בכבד ( פעילות מאד מבורכת של האסטרוגן) ולכן רמתם עולה עם הפסקת הוסת.
גם הירידה בליבידו קשורה לכל התופעה הקשורה בתסמיני גיל המעבר, ואודות הטיפול האנדרוגני בתופעה כבר דנתי בהרחבה מרובה בתשובות קודמות , הפתוחות לעיונך.
 
רחל
08:38 27.04.11
תודה על תשובתך, ד"ר.
ובכל זאת- אני תמהה: האם כדאי לי לקחת הורמונים, בהתחשב ביתרונות הרבים המיוחסים להם, ומצד שני- האם המיומה תגדל שוב? דילמה...
 
ד''ר איתן פאר  
11:51 27.04.11
המיומה אכן עלולה לגדול.
מצד שני , ההחלטה לגבי כן או לא טיפול הורמונלי מותנית בגורמים רבים כגון סימפטומים, גנטיקה ( מחלות במשפחה), צפיפות עצם, עישון, בדיקות דם ועוד ועוד .
ולכן יעוץ רפואי אישי ממומחה התחום מתבקש מאד.
 
אורלי
16:58 26.04.11
שלום רב.
אני בת 53.מחזור סדיר עד לפני כחודשיים.
לא סובלת מסימפטומים קיצוניים,להוציא גלי חום מעטים רק בלילה.
ליבידו סביר.מעט מצבי רוח.
פעילה בספורט.
האם מומלץ לדעתך ליטול טיפול הורמונלי למרות שאינני סובלת???
 
אלונה
19:05 26.04.11
והחלטתי לא לטפל טיפול הורמונלי בנתיים ופניתי לרופאת משפחה שלי שהמליצה לי באמת על טיפול טבעי. עכשיו אני לוקחת סופר גלא 300 מ"ג Super GLA של סולגאר וזה מאוד עזר לי.
אישית, אני לא רופאה, אני לא חושבת שכדאי להתחיל עם טיפול הורמונלי אם אין צורך ממשי ועדיף ללכת על דרך יותר טבעית.
 
ד''ר איתן פאר  
09:11 27.04.11
אינני נוהג לאפשר פרסומת כזו או אחרת לתרופות של חברות מסחריות. זה לא הפורום.
לגבי מה זה "טבעי"- הרי שגיל המעבר הוא התופעה הכי לא טבעית שקיימת..
לפני רק 100 שנים , תוחלת חיי הנשים היתה 46 שנים ואז לא היה גיל מעבר..
כמו כן בטבע, אין יצורים הממשיכים לחיות, ולדרוש מזון ואזור מחייה , מעבר לחיי הפוריות שלהם.
הרפואה, דרך חיסונים, סנטיציה, רפואה מונעת, אנטיביוטיקה ועוד ועוד, השכילה "לרמות" את הטבע ולהכפיל את תוחלת החיים במאה השנים שעברו. האם זה "טבעי"?
כאשר האנושות חייה , לפני מאות בשנים, בצורה "טבעית". תוחלת החיים היתה 30-40 שנים. ( ואפילו פחות..)
כך שלנפנף המילה "טבעי" , מבלי אפילו להבין את המשמעות האמיתית שלה, זה אולי נשמע פופוליסטי ואופנתי, אך לחלוטין לא אמיתי.
 
ד''ר איתן פאר  
09:04 27.04.11
אני כלל לא משוכנע. בד'כ מקובל לתת טיפול למניעת סימפטומים הפוגעים קשות באיכות חיים ובעלי פוטנציאל של נזק עתידי.
מהמעט שכתבת לגביך, את לא בדיוק עונה על קריטריונים אלו ולכן לא הייתי ממהר.
יתכן ומעט התופעות שאת מציינת יחלפו ללא כל צורך טיפולי. שווה להמתין
קצת סבלנות...
 
אירית
11:04 26.04.11
אני בת 52 שנתיים ללא מחזור,ללא תופעוות לוואי אופיניות לגיל המעבר.לא נוטלת הורמונים.
אולם בשנה האחרונה החלה אצלי תכיפות ודחיפות קשה במתן שתן,עשיתי את כל הבדיקות האורולוגיות כמו ציסטוסקופיה ואין בעיה אורולוגית ואין גם צניחת שלפוחית או רחם.
בחודשים האחרונים החלו אצלי כאבים בכל הגוףכמו כאבי פרקים וקבעתי תור לראומולוג.
עשיתי בדיקות הורמונליות ואלו התוצאות:
estradiol e-2= <70
LH=51.5
FSH=103.60
PROGESTERONE=1.7
מה אומרות תוצאות אלו והאם יכול להיות קשר לבעייה בשלפוחית ולכאבי הגוף.


תודה
 
ד''ר איתן פאר  
08:56 27.04.11
הבדיקות אכן מאשרות את מה שכבר ידעת, ולכן הן למעשה לחלוטין מיותרות, שאת בגיל המעבר. אין כל משמעות לבדיקות דם אלו שכן הן לא מקדמות כל פתרון לתלונותיך.
שנתיים ללא מחזור, כלומר ללא פעילות הורמונלית, עלולים לפגוע קשה באלסטיות של שלפוחית השתן ומכאן המקור לתלונותיך.
טיפול אסטרוגני מקומי לנרתיק, במשחה או כדורים ( שאינם גורמים להפרשות והצורך בתחבושות) , לאורך זמן, יפתרו את תלונותיך. כל רופא העוסק בתסמיני גיל המעבר ידע לטפל בך בנידון.
האם ניתן לעבור טיפולי פוריות בגיל 56?
 
ד''ר איתן פאר  
11:52 26.04.11
כן, דרך תרומה של ביציות.
בד'כ זה לא מומלץ עקב סיבוכים רפואיים של הריון בגיל מתקדם.
עפי'ר, התרומה של הביציות נעשית בחו'ל בעלויות לא מבוטלות ע'י מספר רופאים המתמחים בתחום זה.
שלום רב,
אני לוקחת שנתיים מדבקות אוורל קונטי. בתקופה האחרונה החלו גלי חום בלילה ללא הזעה. האם מצב זה יכול להיות? מה אפשר לעשות?
 
ד''ר איתן פאר  
12:39 23.04.11
גלי חום תחת טיפול הורמונלי בד'כ קשורים למינון דוקא גבוה מדי !!!
לאחר בדיקות דם לברור מקיף, כגון ספירת דם מלאה ופרופיל הורמנלי, במידה והכל תקין, תנסי הורדת מינון ע'י גזירה במספרים של כשליש מגודל המדבקה, לפני הורדת משטח האלומיניום המגן על אזור הדבק ושומר עלין. זהירות לא לגעת עם האצבע באזור הדבק היות והמדבקה לא תדבק טוב לאחר מכן.
 
אנ
11:10 25.04.11
תודה על התשובה, מפליא כי רופא הנשים שלי אמר לי להוסיף עוד מדבקה ולראות האם זה חולף
 
אורית
20:33 23.04.11
שלום,
אני בת 43 ובשנה האחרונה מופיעים להם בלילה גלי הזעה, הזיכרון שלי מחפש את עצמו והמשקל שלי עולה ללא שליטה בקיצור נראה כי הפיזיולוגיה שלי משתוללת והסיפטומים רק הולכים ומחמירים. ווסת מופיעה במחזורים קצרים מ 25 יום ולעיתים מופיעים כאבים איומים בביוץ. אני קצת מבולבלת, גיל המעבר זה שאין מחזור אז איך קוראים למה שאני עוברת ואיך מטפלים בזה?
 
ד''ר איתן פאר  
21:01 24.04.11
אורית היקרה, עד שהזכרון שלך ימצא את עצמו, הנה מספר טיפים קטנים.
מנגנון התאבון בגוף מותנה בהפרשה של הורמון ( הנקרא גהראלין) והמופרש בערך כל 3 שעות , בקיבה.
ולכן עם את תתחילי לאכול כל 3 שעות, ומספיק לצורך זה, דברים קטנים כגון פרוסת לחם קל, תפוח ועוד, ותמנעי מארוחות גדולות, הרי שתאזני , ואפילו תצליחי לרדת במשקל.
פעילות גופנית תעודד שריפה של עודפי קאלוריות ותאיץ את קצב חזרתך למשקל המתאים לרצונותיך ( ואין אשה שלא רוצה לשקול פחות...). פעילות גופנית, כגון 40 דקות הליכה בשכונה, או פילאטיס, או מכון כושר, בעיקר בשעות הערב, תעודד שינה טובה ותפחית גלי חום בלילה.
אבל רצוי כמובן גם לבדוק תפקודי בלוטת התריס היכולים הן לגרום לגלי חום, ןהן לעליה במשקל ופגיעה בזכרון.
כמו כן ספירת דם, רמות ויטמין B12 וויטמין D נחוצים בגילך.
ולגבי גיל המעבר, עצתי לך, אל תמהרי. היי בטוחה שהוא אכן יגיע, וכל דבר בעיתו.
 
אורית
01:26 25.04.11
המון תודות, תשובתך נתנה לי לפחות כיוון, וגם קצת הרגיע (:
 
גלית
17:21 22.04.11
שלום ד"ר פאר
הגינקולוג שלי המליץ על טטסטוסטרון בג'ל לטיפול בחשק מיני ירוד ומצב רוח ירוד (בת 49).
אודה לך מאוד על המלצתך כמומחה לגיל המעבר לגבי:
-היכן אופטימלי למרוח את הג'ל
-כל כמה זמן
-מתי ניתן לצפות לשיפור
-האם ניתן להמשיך בטיפול זה לאורך זמן

תודה רבה!
 
ד''ר איתן פאר  
12:42 23.04.11
הגניקולוג שלך צודק. טיפה עבה על האצבע ומריחה עד ספיגה ( תוך מספר שניות) רצוי באזור הדגדגן, 2-3 פעמים בשבוע.
את השקית עם הג'ל יש לסגור - קיפול ואטב כביסה, ולשמור בדלת המקרר וכך ניתן להשתמש בה מספר פעמים עד התרוקנות.
להמתין בהרבה סבלנות לשיפור שכן זה תהליך הלוקח זמן.
 
גלית
20:14 23.04.11
 
סמדי זק
17:02 19.04.11
לא יודעת להתמודד עם גיל המעבר, פוחדת, רעידות בגוף, דופק מהיר, גלי חום וקור ומצב רוח משתנה בקצב מסחרר....חוסר רצון לתפקד בבית ובכלל, מחפשת את הכתובת המתאימה ביותר לטיפול במה שהוזכר לעיל
 
ד''ר איתן פאר  
08:34 20.04.11
ישנם רופאים נשים שהתמחותם בגיל המעבר ובתופעות הקשורות בו והם יוכלו לפתור לך את תלונותיך ולעזור לך לחזור למסלול חיים תקין.
 
שרון
10:50 22.04.11
אולי כדאי לפנות לאיש מקצוע לשיחות זה בהחלט יכול לעזור, אחותי נעזרת באיש מקצוע וזה מאוד מקל עליה והיא גם לוקחת מולטי ויטמין אומניום של סולגאר כבר תקופה שמקל עליה משמעותית את התקופה הזאת
כדאי לדבר עם הרופא שלך לגבי מה שציינת
 
דידי
08:28 19.04.11
שלום רב,
לפני חודש הפסקתי להניק את בני הקטן אחרי 3 שנים של הנקה,
לפני שלושה ימים קבלתי מחזור ראשון לאחר ההפסקה,
התחושה היתה של " ללדת מחזור" פחדתי שיש לי אבנים בשלפוחית השתן זה היה הכאב,
פניתי למוקד נשים שם עשו לי אולטרסאונד וגינלי ובדיקת שתן והכל היה תקין,
אמר שכרנראה קשור למחזור,
ואכן הכאבים של " ללדת אבן" עברו עם קבלת המחזור, עדיין מיוחשים קלים,
האם כך אקבל מהיום והלאה מחזור? קשור להפסקת הנקה?
לגיל?(45)

תודה.
 
ד''ר איתן פאר  
08:32 20.04.11
אופייני ביותר דימום חריג - ראשון אחרי תקופה ארוכה של הפסקת מחזורים על רקע הנקה ממושכת.
כנ'ל לגבי הכאבים הנגרמים מהתכווצויות חזקות של הרחם בכדי לרוקן את תוכנו.
לא קשור לגיל.
אמור לחזור ולהסתדר כמו שהיה לפני ההריון האחרון.
 
מרים שקי
07:28 17.04.11
בחודשים האחרונים חל שיבוש בזמני הוסת שלי הרופאה נתנה לי גלולות פרוברה לאחר שבדקנו שהכל תקין על ידי בדיקות.שאלתי היא מה תופעות הלואי והאם יש סיכוי שהכל יסתדר לבד גם בלי גלולות?וכן מה הסיכוי להכנס להריון בגיל 50?
 
ד''ר איתן פאר  
08:28 20.04.11
המון שאלות, אז הינה התשובות:-
פרוורה זה פרוגסטרון.
חשיבותו - במניעת עיבוי יתר של רירית הרחם במצבים בהם ישנה פעילות של אסטרוגן בלבד ללא פרוגסטרון.
מצבים אלו הינם כאשר אין ביוץ אבל יש הבשלב של בייציות- קרי בפרימנופאוזה- לפני המנופאוזה.
פעילות אסטרוגנית בלבד על רירית הרחם יכולה להוביל לסרטן ברירית ולכן חשיבות הפרוגסטרון במניעת פעילות האסטרוגן וגרימת קילוף הרירית = דימום מחזורי.
לא אמורות להיות תוןפעות לואי מיוחדות לפרוורה.
לגבי כניסה להריון בגיל 50 - נדיר מאד מאד, באופן פרקטי שואף לאפס, .
אני כמעט בת 43 (עוד חודשיים), מחזור לא סדיר, גלי חום קשים בתדירות גבוהה (כל חצי שעה-שעה, ביום ובלילה), תוצאות בדיקות דם שלי:
Endocrinology
שם
בדיקה יחידות ערך
תצוגה ערך
תחתון ערך
עליון הערות
TSH mIU/L 4.04 0.35 (......*..) 4.94
Free T4 pmol/L 13.59 9 (...*.....) 19
Estradiol pmol/L < 37 Reference values for females
Follicular phase: 77-921
Mid cycle: 139-2381
Luteal phase: 77-1145
Postmenop.(not on HRT): 36.7-102
Postmenop.(on HRT):36.7-161

Progesterone nmol/L 0.3 Reference values for females
ב-6/10 בוצעה התאמת כיול לבדיקה
Follicular phase: 0.3-0.95
Luteal phase: 3.8-50.5
Postmenopausal: 0.3-0.63

FSH mIU/mL 79.8 Reference values for females
Follicular phase: 3.03-8.08
Mid cycle: 2.55-16.69
Luteal phase: 1.38-5.47
Postmenopausal: 26.72-133.41

LH mIU/mL 28.6 Reference values for females
Follicular phase:2.39-6.60
Mid cycle: 9.06-74.24
Luteal phase: 0.9-9.33
Postmenopausal: 10.39-64.57

Prolactin mIU/L 236.1 25 (..*......) 628
Beta Subunit, hCG mIU/mL < 1.20 Ref. values: neg<5; pos>25

Tumor Markers
שם
בדיקה יחידות ערך
תצוגה ערך
תחתון ערך
עליון הערות
CA 125 U/mL 15.9 0 (...*.....) 35
מה זה אומר לגבי? האם אני כבר בגיל המעבר? האם אפשר לטפל בגלי חום (ממש קשה לי איתם...)
 
ד''ר איתן פאר  
08:30 20.04.11
לפי הפרופיל ההורמונלי - אכן את צודקת.
אבל זכרי שהטיפול ניתן עקב התופעות הממרות לך את החיים, כגון גלי החום המאד קשים עליהם את מתלוננת.
בגילך, רצוי לתת טיפול הורמונלי כזה המחזיר לך את הווסת בצורה חודשית קבועה.
כל רופא נשים אמור לדעת לטפל בכך.
בהצלחה.
+ הוספת הודעה
   1 ...  75  76  77  78  79  80  81  82  83  ...  121  
 חיפוש בפורום זה
המידע באתר אינו מהווה תחליף להתייעצות עם גורם מקצועי והינו בהתאם לתנאי השימוש
מנהלהודעה מקוריתתגובהללא תוכןהודעה חדשההודעה עם תמונההודעה עם וידאו
תגיות
גיל הבלות   גיל המעבר   טיפול הורמונלי   אוסטיאופורוזיס   גלי חום   הפסקת מחזור   גלי חום נשים   גיל המעבר נשים   רפואת נשים
RSS RSS פורום גיל המעבר