בריאות, רפואה
מאמרים | פורומים | קהילות | רופאים  
  חיפוש במאמרים  
הריון ולידהדיאטה, תזונהתרופות, ויטמיניםעיניים, משקפייםניתוחים פלסטייםרפואה משלימהקוסמטיקה, איפורעיצוב שיערפסיכולוגיהאורטופדיה
 
מין, יחסים, זוגיותכושר גופנירפואת שינייםרפואת ילדיםלב, כלי דםעזרה ראשונהמחלות, טיפוליםגיל הזהבחוק משפט, ביטוחמתכוני בריאות
הוסף למועדפים 
פורומים רפואיים
 

פורום גיל המעבר עמוד 79

פורום גיל המעבר הוא המקום בו מומחית רפואת גיל המעבר תענה לכם לשאלות. פורום גיל המעבר יעסוק בגלי חום, הפסקת המחזור החודשי, אוסטיאופורוזיס, טיפול הורמונלי, גלי חום, טיפול בגיל המעבר, נשים בגיל המעבר, תזונה בגיל המעבר, ירידה בחשק המיני ועוד
מנהלי פורום גיל המעבר:
ד''ר איתן פאר
לפרטים נוספים
 
מאיה
14:17 26.09.10
שלום,
אני בת 44 ולאחרונה אני מרגישה חולשה עייפות כאבי ראש וסחרחורת וכאבי פרקים בעיקר בכפות ידיים ורגליים ובנוסף מופיעים לי גלי חום פתאומיים בפנים והחזה אך בעיקר בגב, אני מרגישה כאילו גל חום מתפשט ממרכז הגב ומשדר לכל הגב כמו כן בחודשים האחרונים הווסת אינה סדירה והיא מופיעה אחת ל 2-3 חודשים, אני נשואה ויש לי 3 ילדים הלידה הראשונה הייתה בגיל 18 שאלתי האם אלו תופעות גיל המעבר והאם לידה בגיל מוקדם יחסית מקדימה את הופעת גיל המעבר.
תודה.
 
ד''ר איתן פאר  
09:11 27.09.10
הפסקה של מחזור מעבר לגיל 42 הינה תופעה נורמאטיבית ומקובלת ואינה נחשבת כמוקדמת מבחינה רפואית. אולם, יש לציין שתופעות הקשורות בגיל המעבר, כמו התופעות שאת מציינת, מתחילות כבר בתקופה של "טרום גיל המעבר" - הקרויה פרימנופאוזה, והיכולה להמשך 2-6 שנים.
בכל מקרה , ההמלצה הטיפולית קשורה בתסמינים הפוגעים באיכות חייך ולא בסדירות או אי סדירות המחזורים.
שלום רב,
אני בת 36, נשואה ללא ילדים. בגיל 35, התגלה כשל שחלתי מוקדם לאחר בירור הורמונלי שהציג רמות FSH גבוהות מאד בשלוש בדיקות (אציין עפ"י רצף כרונולוגי -
45, 24, 28). לא ברור לי מה המצב היום. ברור לי שאם ארצה להרות - אזדקק לתרומה של ביצית.
שאלתי היא לגבי מנאופזה. עד כמה שהבנתי הכניסה למנאופה תלויה ברמות אסטרודיול ולא ברמות FSH רמות האסטרודיול שלי תקינות. האם זה נכון? למרות שהגיוני שאם רמות FSH גבוהות הכניסה שלי לגיל המעבר תהיה מוקדמת.

אסרודיול בבדיקה אחרונה - 140. שאלתי היא יותר לגבי הצעה - האם כדאי כל תקופה לעקוב אחרי המצב ההורמונלי שלי? האם הפסקת וסת עלולה לבוא בפתאומיות או לאחר אי אילו שיבושים? או שהיא אינדיבידואלית לחלוטין לכל אישה...?

בתודה רבה על מענה
 
ד''ר איתן פאר  
09:08 27.09.10
בדיקות לערכים של הורמונים נותנים לנו הרופאים אינדיקציה לגבי תהליכים אנדוקריניים שונים. אולם רמת ההורמונים משתנה , אצל בחורה שעדין מקבלת מחזור, כל 90 דקות בממוצע. ולכן יש שוני בין בדיקה ובדיקה.
התגובה של השחלות היא יצירת אסטרוגן. אותו אסטרוגן, המגיע מתהליך הבשלת הבייציות, מונע תופעות של גיל המעבר, וגם גורם לדימומים.
הצעות טיפוליות אינן מתבססות לכן על הרמה ההורמונאלית המשתנה כל הזמן אלא על הקליניקה. האם המחזורים פסקו? האם יש תופעות של גיל המעבר ? וכדומה.
במידה והתשובה חיובית- גשי לרופאך והתייעצי לגבי טיפול חלופי שכן תהליכי הזדקנות המתחילים מעבר לגיל 50 לא אמורים להתחיל כבר בגילך הצעיר.
כל הפסקת מחזור לפני גיל 42 נחשבת לבלות מוקדמת. אין מיגבלה לגבי כמה מוקדם זה מוקדם. בטיפולי בחורות שעדין לא הגיעו לגיל 20 והן כבר בבלות שחלתית.
מצאתי כשהייתי עם בעלי, סבלתי מיובש בנרתיק חמור מאוד.
מאז שאני פרודה ממנו, הפסיק לי היובש.
האם ייתכן, שהדבר גם פסיכוזומטי.
אני מאושרת יותר. כי נפרדתי מעריץ בבית
 
ד''ר איתן פאר  
20:52 25.09.10
יתכן גם יתכן. ואת הראייה ...
האים לקיחת הורמונים מסוג פרוגילוטון.יכול לגרום לדחף מיני מוגבר ןאף יותר מיכך.
האים יש קשר להורמונים.
אציין עים הגילוי לכניסתי למועדון גיל המעבר היתה ירידה בדחףהמיני ו יובש בנרטיק.
 
ד''ר איתן פאר  
10:51 28.08.10
עם הפסקת הפעילות ההורמונלית קיים תופעה של יובש בנרתיק הגורם לכאבים בחדירה, ביחד עם ירידה כללית בחשק המיני, לעתים אפילו קיצונית. וחבל לוותר, ולא מוצדק לוותר.
יש טיפולים מרובים, ומתן טיפול הורמונלי המחזיר את התגובה הנורמלית של הנרתיק לגירוי מיני ומעלה מחדש את החשק המיני הינו פתרון רצוי ומקובל.
השימוש במשחה - מגיבר לי את החשק המיני
חשבתי שהדבר גם פסיכוזומטי
מאז שאני לא עם הפרוד שלי,
החשק שלי השתפר מאוד
 
ד''ר איתן פאר  
20:51 25.09.10
אין לי אלא לברך אותך !
 
orlin
18:32 25.09.10
בת 43 . מזה כשנה לא קיבלתי מחזור ובבדיקת רופא נשים נאמר לי שהתיפקוד של השחלות שלי ירד ובעצם אני בגיל המעבר.
לפני יומיים קיבלתי מחזור שעדין נמשך , אמנם הוא דליל אך זה מדאיג מאוד האם זה שכיח? מה עלי לעשות?
 
ד''ר איתן פאר  
20:50 25.09.10
גיל המעבר אינו רק הסקת מחזור אלא מכלול של תהליכים ביולוגיים הגורמים להזדקנות כלל אברי הגוף ושינויי תפקוד שלהם.
להפסקת מחזור זמנית יש סיבות רבות ( נזכיר כמה כגון סטרס, דיאטה, פעילות גופנית אינטנסיבית, ועוד כהנה וכהנה סיבות).
גם בשלב הפרימנופאוזה יש הפרעות במחזור שיכולות לבוא לידי ביטוי בהפסקה ממושכת של המחזור ( ואז בדיקות הדם מצביעות כביכול על גיל המעבר) וחזרה למספר מחזורים לאחר מכן.
בכל מקרה, דימום אחרי שנה של הפסקת מחזור, ובמיוחד עם הוא נמשך ונמשך, מחייב בדיקת רופא ואולטראסאונד לקביעת עובי וסדירות רירית הרחם וחיפוש גורמים פתולוגיים נוספים היכולים להיות סיבה לכך.
 
שלי
13:08 25.09.10
שלום לכם שוב,

האם התעמלות "רגילה" (לא בונה עצם) כגון:
הליכה, תרגילים לעיצוב הגוף וכד'.
עשוייה לשפר את צפיפות העצם.

תודה
 
ד''ר איתן פאר  
13:32 25.09.10
פעילות גופנית, ובמיוחד הליכה, נחשבים כאבן יסוד וכנדבך החשוב ביותר במניעת אוסטאופורוזיס ( למעט שחיה שבה ישנה ציפה על המים ואין כוח משיכה על העצמות). הרבי בפעילות גופנית ותבורכי
 
שלי
15:08 22.09.10
שלום לכם,
לי יש אוסטיאופמיה בינונית עד קשה

רציתי לדעת האם מכשירי הרטט למינהם, המפורסמים באתרי אינטרנט שונים,

הם באמת מעלים את צפיפות העצם
או לפחות מונעים הדרדרות??

תודה מראש
 
שלי
15:12 22.09.10
 
ד''ר איתן פאר  
11:28 25.09.10
ךמיטב ידיעתי אין בספרות הרפואית כל עבודה מבוקרת השוואתית נכונה המצביעה על יעילות הטיפול כפי שמפורסם באינטרנט.
זכרי שהאינטרנט סובל הכל וכל אחד יכול לכתוב בו מה שעולה על רוחו, וזאת להבדיל מעבודות מדעיות המתפרסמות בספרות מקצועית רק לאחר בקרה ובחינה מדוקדקת של הכתוב במאמר מוחוות דעת מומחים מאחרים אודות המתפרסם במאמר.
 
שלי
13:07 25.09.10
פרפ תדיר תודה על ההתיחסות המהירה.
בהמשך לשאלתי לגבי כדורים הורמונלים האם לקיחת כדורים פרימולוט נור באמצע ניטלת פרוגיליטון לא גורמת לתופעות לוואי או נזק כלשהו
ואם יורשה לי שאלה בתחום המקצוע של קולגות
מרפאות קופות החולים עובדות בערבי חג כיצד יתקבל הדבר אצל רופא קופת החולים כאשר אספר לו כי אני באמצע טיפול אצל רופא בהדסה (ואינני יכולה להבדק שם כי אינם עובדים)ובעצם הפסקתי את הטיפול אצלו(רופא קו"ח) כי רציתי לשמוע חוות דעת נוספת היות וראיתי שהטיפול בפרימולוט נור פשוט לא עזר
 
פרופ' יונה תדיר  
09:29 24.09.10
אין הצדקה לערבב את שתי התרופות ו/ארו לשנות באופן דחוף ללא מעורבות הרופא שהמלחץ על כך. לעניות דעתי אין דחיפות לשינוי כזה או אחר ומן הראוי לתשף את הרופא בהתלבטות שלך ובתוצאות יטפול זה או חאר.
עקרונית אין סיבה, במיוחד במצב של העדרוריות עקב חגים, לקבל חוות דעת נוספת. אבל חשוב להבין שייעוץ דרך האינטרנט אינו בחזקת חוות דעת רפואית אלא בחזקת מידע כללי. לרופא/ה המטפל/ת יש יותר פרטים עליך ומן הראוי לשתפו/ה בהתלבטות. הדברים אינם דחופים עד כדי כך.
פרופ' יונה תדיר
אני בת 52
מאז פברואר שנה שעברה אני מקבלת מחזור .לקחתי ע"פ מרשם רופא :פרימולוט נור " במשך ארבעה חודשים.2 כדורים בכל יום. אך זה לא עזר. בזמן נטילת הכדורים לא קיבלתי .אך כל פעם שהפסקתי זה חזר.

הרופט נתן ליprogyluton למשך 3 מחזורים 21 ימים כל פעם

אכן הדימום נפסק וחזר בתקופת ההפסקה למספר ימים כפי שהרופא אמר.

עתה אני במחזור השני של נטילת הכדורים ותוך כדי קיבלתי מחזור כבר מספר ימים

מה עלי לעשות בגלל החגים במרפאות בבתי החוליםלא עובדים ואינני יודעת אם להפסיק או להמשיך
בדיקות האולטרה סאונד תקינות ע"פ הבדיקות ההורמונליות שעשיתי ביולי אמש אני עדין לא בגיל המעבר.
האם להמשיך עם הכדורים הללו גם עם המחזור ימשך יותר משבוע
אודה על תשובה מהירה


 
פרופ' יונה תדיר  
16:03 22.09.10
שאלתך ממשיכה להיות לא ברורה. מה זאת אומרת מאז פברואר את מקבלת מחזור? מחזור יש לך ודאי מאז גיל 13. כוונתך אולי שמאז פברואר יש לך דימום. האם עברת בדיקה של תקינות (דגימה) של רירית הרחם? לימים הקרובים תוכלי אולי לקחת את הפרימולוט נור שעזר לך ולאחר מכן עליך לבדוק מה סיבת הדימום.
פרופ' תדיר
תוך כדי נטילת הכדור התחלתי לדמם ולא כפי שהרופא אמר בסיום 21 ימים כאשר הפסקתי מחזור אחד של כדורים
האם זה בסדר מה עלי לעשות?
 
פרופ' יונה תדיר  
07:45 22.09.10
איך ניתן על שאלה כזו? בת כמה את? לאיזו מטרה זה ניתן לך? האם נטלת בעבר תכשירים הורמונליים דומים? WOW !!!
פרופ' תדיר
 
הילה
14:09 20.09.10
שלום רב,
אני בת 47 ולאחר שהרגשתי חלק גדול מהתסמינים של גיל המעבר (למרות שיש לי עדיין מחזור דליל)עשיתי בדיקת דם ואכן יש ירידה באסטרוגן וקיבלתי גלולות יסמין כטיפול.זה אכן עזר לכאבי המחזור אך לא לבעיות השינה והחום.האם יש פיתרון טוב יותר????.
 
פרופ' יונה תדיר  
14:28 20.09.10
אם את אכן נכנסת לשלבים הראשונים של כניסה לגיל המעבר וזאת ניתן לדעת על מסך בדיקות דם מקיפות יותר מאשר רק ירידת האסטרוגן אזי נכון יהיה לעשות שימוש בתכשירים הורמונליים המתאימים יותר לשלב זה. גלולות כגון יסמין אמורות אף הן לשפר תסמינים אלה ובמידה ולא ראית תוצאות כדאי יהיה לוועץ ברופא אשר ימליץ על תרופות מתאימות יותר ויעקב על השיפור בהתאם.
פרופ יונה תדיר
שלום
בת 53 ווסת לא סדיר התבקשתי לבצע בדיקת פרופיל הורמונלי, אולם הגניקולוג אמר שלא משנה מתי אעשה זאת, זאת בניגוד למה שרשום בתשובות בפורום. מה דעתך?
 
ד''ר איתן פאר  
04:08 20.09.10
חשיבות המועד לבדיקות דם קשורה לטיפולי פוריות ולא לצורך האינפורמציה הפשוטה הקשורה בכניסה לגיל המעבר. לא בודקים בזמן מחזור, אך ליתר הימים אין חשיבות מיוחדת, כפי שציין בצדק הרופא שלך
 
יפית
16:17 15.09.10
אני בת 44 בתקופת גיל המעבר קיבלתי מדבקות אוורל סקווי אחרי שבועיים קיבלתי דימום חזק כמו מחזור כבר כמה ימים האם זה נורמלי ואם עלי להפסיק את המדבקות. נשארו לי עוד 2 מדבקות לסיום החבילה או לגמור את הטיפול החודשי על אף הדימום
 
ד''ר איתן פאר  
07:43 16.09.10
מדבקות אוורל סקווי אמורות לגרום לדימום חודשי ( אוורל קונטי - לא).
הופעת דימום טרם סיום כל המדבקות שכיחה, במיוחד כאשר מתחילים את המדבקות לא בדיוק בגיל המעבר אלא בתקופה המוגדרת כטרום גיל המעבר.
הגדרה של גיל המעבר היא- שנה מאז הדימום האחרון ולא בדיקות הדם להורמונים כפי שלעתים מקובל לחשוב. בדיקות הדם יכולות להצביע על מגמה לקראת גיל המעבר שנים לפני גיל המעבר, והן משתנות כל הזמן.
רמוי לקבל הסבר מפורט והדרכה מלאה בנידון מרופאך האישי
בד'כ עליך להפסיק את המדבקות בזמן הדימום ולחדשם לאחר מכן ולאחר יעוץ מחודש מרופאך
 
א.ס
21:22 10.09.10
שלום רב, אני בת 40 שנתיים ללא ווסת (עקב השתלת מח עצם) שנה עם מדבקות אוורל קונטי.
לפני כחודש קיבלתי מחזור 5 ימים .עכשיו לאחר חודש ושבוע שוב קיבלתי מחזור והתופעות לפני היו כמו מחזור (עצבנות, כאבים בשדיים, כאב בטן תחתונה ).שוב הדימום נמשך 5 ימים. בבדיקת אולטראסאונד שנערכה נמצאו 2 ציסטות צלולות בשחלה.
1. האם יש סיכוי שהמחזור חזר?
2.אם לא מה הסיבה פתאום לדימום?
3.האם המדבקות גרמו לציסטות וכדאי להפסיק אותם?
בברכת שנה טובה א.ס
 
ד''ר איתן פאר  
08:47 13.09.10
הופעה של ציסטות בשחלות מעידה על חזרה של השחלות לפעילות.
הדבר מוכר ולא מפתיע.
אצל נשים שהפסקת הפעילות השחלתית נגרמה כתוצאה מהקרנות או טיפולים כימיים , ולאחר מכן תקופת מנוחה של השחלות ( עקב ההטיפול במדבקות שנמשך שנה), תיתכן התופעה האמורה.
ניתן לברר זאת ע'י הפסקה בשימוש במדבקות למשך כחודש ואז לבצע פרופיל הורמונלי מלא ולפי התוצאות לקבל החלטה.
בהצלחה
 
רחל
22:09 07.09.10
בת 53 . היתה לי הפסקה של 3 חודשים בווסת, אחר כך זה חזר לשני מחזורים סדירים, אחר כך היה מחזור קצר של 23 יום וקבלת ווסת ואולם משך הווסת האחרונה יותר ארוך 10 ימים מבדרך כלל ( 5-7 ימים). הדימום בהתחלה מסיבי אבל לקראת הסוף הלך ונעלם. האם זה אופיני לגיל המעבר? בבדיקת אולטרא סאונד של שחלות לפני חודש היה תקין עם רחם מרקם שרירני קל.
 
ד''ר איתן פאר  
08:27 13.09.10
התקופה של טרום הפסקת המחזור נקראית פרימנופאוזה.
תקופה זו מאופיינת ע'י אי סדירות במחזור, דימום או לעתים קרובות מדי או באיחורים משתנים.
כמות דימום יכולה להיות בין הכתמות בלבד ועד לדימום די חזר הנמשך מעל לשבוע.
הכל בגדר הנורמה, בתנאי שבדיקת רופא ואולטראסאונד לא מגלים כל סיבה אחרת לדימום.
 
תמר
17:28 05.09.10
רציתי לדעת אם היום בגלל שגיל הפוריות עלה כלומר אישה יכולה להוליד גם עד גיל ארבעים גם גיל המעבר השתנה או שזה תלוי מאישה לאישה? כלומר האם יש מגמה של עליה גם בגיל המעבר?
 
ד''ר איתן פאר  
08:21 13.09.10
טווח הגילאים להפסקת פעילות הורמונלית שחלתית משתרע בין 42 ועד 58
0.5% מהנשים ימשיכו מחזור כמעט עד גיל 60
הממומצע כיום בישראל עומד על 51.4 שנים
 
שרית
20:16 28.08.10
אני בת 46.5, מחזור אחרון היה לי ב-30.6, לפני כחודש בערך סבלתי משבוע של גלי חום קשים. פניתי לרופאת נשים שאמרה לי שתשקול לתת לי כדור הורמנלי אבל לפני כן ביקשה ממני לעשות אולטרסאונד. לפני כשבועיים ניגשתי לבדיקה שתוצאותיה היו: מיומה בגודל (60X50) רירית 9 מ"מ שחלות רגילות שבאחת מהן 2 זקיקים (13,10). הרופאה החליטה לא לתת לי את הכדור בגלל המיומה שהיא די גדולה. אני עדיין לא קיבלתי מחזור, אני ממש סובלת (גלי החום הפסיקו) אבל ההרגשה שלי אינה טובה, לחץ בגוף, הרגשה שאני צריכה לקבל, אבל זה לא מגיע. הרופאה אמרה שלפי האולטר' אני צריכה לקבל, אבל עברו שבועיים מאז ואני די סובלת.
אשמח לשמוע את עצתכם.
 
פרופ' יונה תדיר  
18:34 30.08.10
בשאלתך יש שילוב מספר נושאים: 1. טיפול תרופתי לגלי חום, 2. התמודדות עם שאלת השרירן.

על מנת להשיב באופן שיתייחס לשתי הבעיות יש הצדקה לברר מה מקור גלי החום (האם את נכנסת לגיל המעבר?) ומה מיקומה המדויק של המיומה (כשאלה לגבי גישה טיפולית מומלצת -ו/או אם לטפל בה בכלל).
פרופ' יונה תדיר
שלום רב,

בת 44 לא סובלת מתסמינים של גיל המעבר. נשלחתי לבדיקת דם בשל שיבוש בזמן המחזור (איחר בשלושה חודשים).
הבדיקות ביום השלישי למחזור

להלן התוצאות:TSH | mIu/l |

1.57Prolactine | mIU/l | *
69
|


LH - Luteinizing Hormone | IU/l | *
7.9
|


FSH | IU/l | *
13.4
|


Estradiol (E2) | pmol/l | *
379
|האם אני בגיל המעבר?

תודה רבה
רחל
 
פרופ' יונה תדיר  
18:31 30.08.10
תוצאת הבדיקות מלמדת ... שהן תקינות, אך נראה כי מתחילה מעט עליה בערכי ה FSH. כלומר תתכן כניסה לגילהמעבר במהלך השנים הקרובות. בכל מקרה מומלץ לשוחח על משמעות הבדיקות עם הרופא/ה המטפל/ת.
פרופ' תדיר
שלום, אני בת 55, לפני כחצי שנים עברתי ניתוח להוצאת רחם בשל צ'יסטה. מאז יש לי חלי חום מדי לילה, עד שבחודשיים האחרונים אני ממש מתקשה להרדם, ישנה בקושי ומותשת ביום. כיצד ניתן לטפל?

תודה
 
ד''ר איתן פאר  
07:59 25.08.10
כריתת רחם אינה קשורה בפעילות הורמונלית . קרוב לודאי שמדובר בכריתת שחלות בנוסף לרחם , או פשוט בכניסה לגיל המעבר , כפי שעולה מגילך.
הפרעות שינה וירידה בחיוניות הינן תופעות עיקריות של גיל המעבר. העדר פעילות אסטרוגנית מונעת הפרשה תקינה של ההורמונים שבמוח האחראים על השינה, כמו גם העדר אסטרוגן הוא הגורם לירידה הגדולה בחיוניות - אותה תשישןת ביום- שאת מציינת.
התאמה של טיפול אסטרוגני תואם לצורכיך יפתור עד מהרה את תלונותיך.
ועד שהטיפול ההורמונלי ישפיע, ניתן להשתמש בכדורי שינה (המליצו לי על אמביאן CR שאינו ממכר) במקרי הצורך?
 
פרופ' יונה תדיר  
16:09 26.08.10
תשובתו של ד"ר פאר נותנת מענה ברור ומקיף של הבעיה. נטילת כדורי שינה כתחליף... עד אשר... אינה נראית כפתרון הנכון. ניתן לעשות שימוש בכדורי שינה למקרה חריג לסרוגין, אך לא כפתרון של ממש למצב זה. אמבין הוא כדור מצויין, אבל בצורה זו או אחרת הגוף מתרגל לשימוש בתכשירים אלה ושינה היא מרכיב מרכזי בבריאות והחיוניות של היום-יום. עצתי דומה לזו של ד"ר פאר והמלצתי שלא לעכב את הפתרון המוצע על ידו.
פרופ' יונה תדיר
 
גלית
18:17 27.08.10
אני בת 54, וסובלת מאוד מגלי חום כבר מספר שנים.
אני לוקחת תרופה להורדת כולסטרול גבוה תורשתי, ונמצאת במעקב אחר גוש בשד "קשרית".
מלבד זאת אני בריאה.
הוצע לי התקן מירנה ומדבקות פרוגסטרון.
האם לא מסוכן?
 
ד''ר איתן פאר  
10:47 28.08.10
היות וגלי חום יותר ויותר מוזכרים בספרות כאחד הזרזים למחלת אלצהיימר ודמנטיה מוחית , הרי שיש בפירוש מקום לטפל במניעתם.
השילוב של מירנה להגנת רירית הרחם מפני אסטרוגן, ביחד עם מדבקות אסטרוגן ( אוורל) מקובל ומוכר בארץ ובאירופה למרות שבארה'ב אין המלצה לשילוב זה.
+ הוספת הודעה
   1 ...  75  76  77  78  79  80  81  82  83  ...  109  
 חיפוש בפורום זה
המידע באתר אינו מהווה תחליף להתייעצות עם גורם מקצועי והינו בהתאם לתנאי השימוש
מנהלהודעה מקוריתתגובהללא תוכןהודעה חדשההודעה עם תמונההודעה עם וידאו
תגיות
גיל הבלות   גיל המעבר   טיפול הורמונלי   אוסטיאופורוזיס   גלי חום   הפסקת מחזור   גלי חום נשים   גיל המעבר נשים   רפואת נשים
RSS RSS פורום גיל המעבר