בריאות, רפואה
מאמרים | פורומים | קהילות | רופאים  
  חיפוש במאמרים  
הריון ולידהדיאטה, תזונהתרופות, ויטמיניםעיניים, משקפייםניתוחים פלסטייםרפואה משלימהקוסמטיקה, איפורעיצוב שיערפסיכולוגיהאורטופדיה
 
מין, יחסים, זוגיותכושר גופנירפואת שינייםרפואת ילדיםלב, כלי דםעזרה ראשונהמחלות, טיפוליםגיל הזהבחוק משפט, ביטוחמתכוני בריאות
הוסף למועדפים 
פורומים רפואיים
 

פורום גיל המעבר עמוד 79

פורום גיל המעבר הוא המקום בו מומחית רפואת גיל המעבר תענה לכם לשאלות. פורום גיל המעבר יעסוק בגלי חום, הפסקת המחזור החודשי, אוסטיאופורוזיס, טיפול הורמונלי, גלי חום, טיפול בגיל המעבר, נשים בגיל המעבר, תזונה בגיל המעבר, ירידה בחשק המיני ועוד
מנהלי פורום גיל המעבר:
ד''ר איתן פאר
לפרטים נוספים
גיל 46, לאחר קבלת מחזור חודשי באיחור ניכר ואי סדרים במחזור התקבלו תוצאות בדיקת דם:
FSH 18.73 MIU/ML
FEMALE MIU/ML
FOLLICULAR PHASE 3.0-20
MID. CYCLE 4.5-26
LUTEAL PHASE 1.1-14
POSTMENOPAUSAL 6-150
LH 10.30 MIU/ML
FEMALE MIU/ML
FOLLICULAR PHASE 2.0-11
MID.CYCLE 12-105
LUTEAL PHASE 0.9-13.0
POSTMENOPAUSAL 10.0-65.0

מה המשמעות? האם זו תחילת גיל המעבר, שלב מתקדם יותר? האם יש צורך לעשות בדיקות נוספות או איזושהיא פעילות נוספת כמו נטילת תרופות מונעות כלשהן? אציין כי לפי שעה אין לי תופעות נוספות המקושרות עם גיל המעבר
תודה מראש על הסיוע
 
אלה
09:11 05.01.10
אני בת קצת יותר מ-60 סובלת מאוד מגלי חום
עד עכשיו לא העזתי לקחת הורמונים
המליצו לי על אקטיבל
שאלתי אם כדאי לקחת ומהן תופעות הלואי
ובכלל אם אחרי 10 שנים של גלי חום יש אפשרות בכלל לקחת הורמונים
תודה
אלה
 
פרופ' יונה תדיר  
23:35 06.01.10
כיום יש נטיה לחזור לטיפול ההורמונלי בגיל המעבר, אבל קיים מושג חדש יחסית הנקרא "חלון ההזדמנויות" להתחלת הטיפול. הכוונה היא לשנים הראשונות בהן מתחילות תופעות גיל המעבר והכניסה לשלב זה. בתקופה זו מומלץ עלטיפול הורמונלי מסיבות רבות ומגוונות (בהעדר גורמי סיכון אישיים). להתחיל טיפול הורמונלי אחרי כ 10 שנים בגיל המעבר אינו מומלץ ויש להוועץ ברופא/ה העוסק/ת בתחום זה.
פרופ' יונה תדיר
 
הגר
15:08 02.01.10
האם יש רופא/ה שעובדים ע"פ התפישה של דר' לואן בריזנדיין שכתבה את "המוח הנשי"?

תודה
 
פרופ' יונה תדיר  
11:18 03.01.10
את יוצאת מההנחה שכל קורא/ת יודע/ת על מה מדובר, ובכן, הבהרה קצרה: ד"ר לואן בריזנדיין היא רופאה , נירופסיכיאטרית, מאוניברסיטת קליפורניה בסן פרנסיסקו, שם היא הקימה מרפאת מצב רוח והורמונים לנשים ולנערות. בספרה המוח הנשי היא מרכזת את הממצאים מדעיים במטרה להראות שהמבנה הייחודי של מוח האישה קובע כיצד נשים חושבות, לְמה הן מייחסות חשיבות, כיצד הן מתַקשרות את מי הן יאהבו וכיוב'. בין היתר היא עוסקת גם בשאלות כגון מדוע אישה זוכרת מריבות שגבר טוען בעקשנות שמעולם לא התקיימו? או מדוע נערות עסוקות באופן כפייתי בשאלת המראה שלהן כל כך הרבה? אם מעניינת אותך שאלה זו כדאי שפתני לפורום של פסיכיאטרים.
פרופ' יונה תדיר
התכוונתי לשילוב הנוירופסיכיאטרי בטיפול שהיא נותנת בין היתר לנשים בגיל המעבר. מעבר לכך השאלה היתה מכוונת אליך ולא לקוראות. עם זאת, יפה שנתת סקירה קטנה של הספר.
 
הגר
14:35 24.12.09
האם לקחת? מה זה נותן? מה החסרונות?

תודה, הגר
 
פרופ' יונה תדיר  
15:32 24.12.09
DHEA משמש בתהליך ייצור היצירה הורמוני המין הנקביים והזכריים: אסטרדיול וטסטוסטרון. יש הנוטים להגדיר הורמון זה כההורמון הנעורים מאחר ורמתו בדם היא הגבוהה ביותר מכל שאר ההורמונים בגוף ועם הגיל יורדת. מחקרים הראו כי רמתו בדם בגברים נמצאת ביחס הפוך לסיכון למחלת לב. כמו כן, יש הטוענים שקיים יחס הפוך בין רמת ההורמון בדם אצל נשים והסיכון ללקות בסרטן השד, ויתכן אף שנטילתו עשויה לגרום לשיפור במצבי עייפות כרונית, מחלת אלצהיימר ועוד. למרות הדיווחים חיוביים אלה יש מחקרים אחרים שלא אישרו ממצאים אלה. DHEA ניתן במקומות מסוימים כתוסף תזונה אך ניתן לסכם ולאמר שמידת יעילותו עדיין מוטלת בספק.
פרופ' יונה תדיר

 
הגר
20:45 24.12.09
האם יש תופעות לוואי?

הגר
 
פרופ' יונה תדיר  
18:43 25.12.09
על בסיס התשובה הקודמת, האם זה מה שגורם לך להחליט אם ליטול את ההורמון או לא?
פרופ' תדיר
 
הגר
11:05 27.12.09
האם יש אפשרות לקבל תשובה עניינית- יש תופעות לוואי ל-DHEA?

תודה
 
פרופ' יונה תדיר  
09:44 28.12.09
לקיחת חמרים כגון אלה (תוספים למיניהם) מלווה בד"כ באמונת המשתמש/ת בנחיצותם. מאגרי מידע עמוסים לעייפה בפרטים בעד ונגד, והמתעניין/ת קוראים בד"כ את מה שמתחבר טוב יותר להשקפת עולמם. לגבי DHEA ניתן למצוא חומר (לדוגמא, בפרסומי מכון מחקר אמריקאי רציני כמו ה MAYO CLINIC הטוענים שאין די נסיון לתמוך בשימוש בחומר זה להלן ציטוט No studies on the long-term effects of DHEA have been conducted. DHEA can cause higher than normal levels of androgens and estrogens in the body, and theoretically may increase the risk of prostate, breast, ovarian, and other hormone-sensitive cancers. Therefore, it is not recommended for regular use without supervision by a licensed health professional. וודאי ניתן למצוא סימוכין הפוכים. האם ברורה עכשיו טוב יותר תשובתי הקודמת?
כדברי הנשיא חבקוק: " וְצַדִּיק בֶּאֱמוּנָתוֹ יִחְיֶה".
פרופ' יונה תדיר
הסיפור האישי של בעלי: כשהגיע בעלי לגיל 60 הוא הרגיש עייפות מרובה וחוסר מוטיבציה וחוסר אנרגיה במשך מספר חודשים. הרופאה הכללית שלנו שלחה אותו לעשות בדיקות דם וביניהן בדקה גובה DHEA. התברר שהערך היה מאוד מאוד נמוך, כמעט אפס. המליצה על לקיחת DHEA אותו הזמנו בבית מרקחת שור טבצניק בתל אביב. 60 כדורים עולים 310 ש"ח (בדיוק היום קניתי ולכן אני זוכרת את המחיר). מאז עברו שנתיים ומצבו השתנה תוך כמה ימים לטובה והתופעות שתיארתי לעיל נעלמו. לפני חצי שנה עשה ניסיון להפסיק עם הכדור היומי. הפסיק לחודש ובבדיקת דם התברר ששוב הערך בדם ירד. חזר לקחת את הכדור והמצב השתפר.
מכל זה אפשר להבין: מניסיון אישי אנחנו מאוד ממליצים על התוסף, אין לו שום תופעות לוואי מנסיוננו, להיפך, אני מדגישה: לבעלי אין תופעות לוואי מהכדור, אבל צריך לקחת אותו שנים. מה לעשות, זה מה יש, וטוב שיש.
הרבה רופאים לא מאמינים בכלום, חוץ ממה שלמדו בבית ספר לרפואה, אבל המציאות מדברת אחרת ובארצות הברית הבנתי שהתוסף פופולרי, וזה לא סתם סיפורים.
 
תמרה
18:48 03.01.10
אני בת 45 ויש לי התקן תוך רחמי.
היו לי שתי פעמים של שיבושים במחזור ועכשיו-
היה לי גודש נוראי בשדיים למשך שבוע ואז ירד אבל לא הגיע המחזור.
בשד אחד נשארה רגישות גבוהה בפטמה עם כאב חזק בגב מאחורי השד.

נבדקתי אצל כירורג שאמר שאין סימן חשוד בשדיים.
האם זה קשור לשינויים הורמונליים?

תודה מראש
 
מילי
15:35 03.01.10
תודה על התשובה. נכנסתי לגיל המעבר אחרי גיל 55. האם זה משנה לגבי משך הזמן שאני יכולה לקחת הורמונים ללא חשש? תודה
 
מילי
11:04 02.01.10
שלום רב
אני בת 63. לוקחת הורמונים כבר 7 שנים. מרגישה טוב בדרך כלל.
לפני כחודש הרופא המליץ לי להחליף את ההורמונים שאני לוקחת מלויאל לאנג'ליק. שאלותיי: 1. כמה שנים אני יכולה לקחת הורמונים בלי לחשוש? 2. במה אנג'ליק בטוח יותר מליויאל? תודה
 
פרופ' יונה תדיר  
11:08 03.01.10
אם את נוטלת הורמונים 7 שנים ואת בת 63, אז נראה כי נכנסת לגיל המעבר בגיל 56, או שהתחלת לקחת הורמונים רק אחשי מספר שנים בגיל המעבר. האמנם? יש לכך חשיבות באשר ליתרונות אל מול החסרונות של נטילת טיפול זה.ץ באשר להבדל בין לויאל לאנג'ליק, מדובר בשני תכשירים שונים בעלי עקרונות פעולה שונים. האחד (אנג'ליק) מבוסס על שילוב אסטרוגן ופרוגסטרון ואילו השני פועל על פי מנגנוני פעולה אחרים. ודאי יו לרופא שלך סיבות להבחינה זו.
פרופ' תדיר
לפני חודשיים וחצי עברתי כריתת רחם,שחלות,חצוצרות ובלוטות עקב גילוי של סרטן צוואר רחם.למזלי אין צורך בטיפולים נוספים.
שבועיים אחרי הניתוח עברתי התקף חרדה קשה (בעברי יש נטייה לחרדות ואף טופלתיבלוסטרל 50). מאז, חיי אינם חיים. אני מטופלת במדבקות הורמונים אוורל 50 ובלוסטרל 50.איכות חיי ירדה ב-90%.אני מתעוררת עם בחילות נוראיות וכאבי ראש שאינם מרפים ממני כל היום אפילו עם לקיחת כדור.יש לי חולשות ברגליים ורעידות פנימיות וטעם נוראי בפה.
האם יש קשר ללקיחת ההורמונים? האם השילוב בין ההורמונים ללוסטרל הוא הגורם? ניסיתי להפסיק את הורמון אך החלו גלי חום בתדירות גבוהה והקאות.
מה עלי לעשות? אני אובדת עצות ולאיש אין פיתרון!!!
תודה אור.
 
ד''ר חגית כהנא  
08:54 22.12.09
ראשית אני שמחה שאין צורך בטיפול נוסף לניתוח.
שנית ההורמונים שאת נוטלת מכילים פרוגסטרון שאינך צריכה כיון שאין לך רחם - בקשי מהרופא תכשיר אסטרוגני בלבד
שלישית אני ממליצה לשוחח עם פסיכולוג ו/או פסיכיאטר על התחושות שלך והתקפי החרדה כדי להתגבר עליהם. עברת טראומה לא קלה ואת בהחלט צריכה תמיכה.
ניתן לקחת הורמונים ותרופות פסיכיאטריות ביחד.
 
ההורמונלי
16:10 01.01.10
איזה פרוגסטרון יש באוורל?
 
רינת
18:33 26.12.09
אני בת 43 ובשבוע האחרון קיבלתי אחרי שבועיים בלבד ודבר נוסף גם בסוף המחזור פעם שעברה וגם עכשיו יוצא לי דם שחור מה זה אומר
 
פרופ' יונה תדיר  
20:27 28.12.09
... ולכן כדאי להוועץ ברופא/ה.
פרופ' יונה תדיר
לקחת הורמונים( להסתכל למטה) תודה מראש . שרית
 
פרופ' יונה תדיר  
20:26 28.12.09
שאלתך חוזרת שוב ושוב, וכדאי שתעייני בחלק מהתשובות, חלקן ארוכות ומפורטות, בדיוק לאותה שאלה. ולכןבקצרה, בהעדר גורמי סיכון אישיים או משפחתיים יש יתרונות רבים לנטילת הורמונים. מדובר בנערכות גוף רבות הנשמרות טוב יותר ומזדקנות לאט יותר תחת כיסוי הורמונלי. חששות העבר מנטילת הורמונים התפוגגו ברובם והיתרונות גוברים על החסרונות. זה לא רק גלי חום. זה הרבה יותר מזה. פרטים, כאמור, בתשובות קודמות.
פרופ' יונה תדיר
שלום רב
רציתי להבין אם תתכן אחרי שנתיים וחצי דיכוי של השחלות בעזרת זולדקס, בגיל 53 , התאוששות של השחלות? הרמות של אסטרוגן נמוכות מ-200 אבל FSH =6.1 ו-LH= 1.4.
הגינקולוג שלי טוען שהשחלות אינן מתפקדות, אז איך יש לי ערכים כאלו ולא מעל 20 שמתאימים לגיל המעבר?
תודה
אורית
 
שלי
01:35 26.12.09
שלום רב,
אני בת 52 וסובלת מיובש בנרתיק, אך בשל סיבות בריאותיות איני יכולה לקחת הורמונים.
היובש גורם לכאבים חזקים ואינו קשור לפעילות מינית.
נבדקתי על-ידי רופא אשר אבחן את בעייתי כיובש בנרתיק (נשללה אפשרות של דלקת או פטריה).
אילו תכשירים ללא הורמונים באפשרותי להשתמש?

תודה.
 
זיוה
00:40 24.12.09
שלום רב

בת 53 וחצי, בקיץ סבלתי מאוד מגלי חום מלווים בהזעות יתר,

ולאחרונה אני מרגישה שזה החמיר, הזעת יתר פתאומית גם בשיא הקור,

אני מאוד סובלת מהמצב ויש לציין שאני עדיין מקבלת מחזור די סדיר,

האם תופעות אלה הן תופעות גיל המעבר או הבלות, מה ניתן לעשות כדי לשפר

את המצב הבלתי נסבל?

(נ.ב. אחרי שתי לידות רגילות)

בברכה ותודה מראשזיוה
 
ד''ר חגית כהנא  
10:05 24.12.09
בגיל 53 רב הסיכויים שהתופעות נובעות משינויים הורמונליים
יחד עם זאת כדאי לבצע בדיקות כלליות של לחץ דם סכרת ועוד אצל רופא המשפחה
פני לרופא הנשים והחליטו ביחד על סוג הטיפול המתאים לך - טיפול הורמונלי ישפר את איכות חייך
 
כהן דליה
11:33 23.12.09
אני בת 50 והמחזור החודשי נפסק לפני שנה ופתאום קיבלתי כאבים חזקים בבטן וכשבדקתי נוחכתי שיש לי דימום בניגוב בנייר .האם אני צריכה ללכת להבדק אצל רופא נשים ?או שזו תופעה ידועה?
 
ד''ר חגית כהנא  
08:41 24.12.09
ראשית עליך להבדק אחת לשנה
שנית דימום אחרי שנה יתכן אך יש לגשת לבדיקה
 
שרית
13:02 23.12.09
שלום לכם, אני גרושה בת 50 , ( בעוד כמה ח') המחזור הפסיק לי בגיל 46 בערך. לא לקחתי שום הורמונים ולא יודעת אם זה נכון? או לא??? ברצוני לציין שב--4 שנים האחרונות אין לי זוגיות, וכמעט אינני מקיימת יחסי מין ...אין לי גלי חום ו-או יובש בנרטיק ,לגבי החשק המינ... זה משתנה ,ז"א שיש גברים שמעלים את החשק המיני ויש שאפילו מורידים... רוצה לדעת האם אני צריכה לקחת הורמונים,? יתרונות? חסרונות? תודה רבה ויום נפלא.
 
יוליש
20:30 15.12.09
שלום רב,אני לוקחת נובופם במשך 3 שנים ,בחפיסה אחרונה נשארו לי בערך 7 כדורים לבנים ואיבדתי את החפיסה.עכשיו קניתי חפיסה חדשה והתחלתי לקחת מחדש,לקחתי יומיים כדורים אדומים ובלילה הרגשתי ממש רע עם גלי חום וכו'.אני לא יודעת איך אני אמורה להמשיך לקחת עכשיו את הכדורים כי ידועה לי שאסור לעשות הפסקה ואני לא זוכרת בדיוק כמה כדורים לבנים נשארו לי בחפיסה שנאבדה.
תודה רבה
 
ד''ר חגית כהנא  
09:02 22.12.09
חבל להתלבט תתחילי חפיסה חדשה תופעות הלואי יחלפו תוך מספר ימים כשרמת ההורמונים תשוב לעלות
 
אסטל
13:06 18.12.09
שלום רב,
אני אישה בת 58 בגיל . אני מטופלת ב-vigfam בטבליות ליובש בנרתיק. המוצר עוזר אך עדין ישנה צריבה וגרד מעצבן. האם יש מוצרים חדשים בשוק?
בברכה
אסטל
 
ד''ר חגית כהנא  
08:56 22.12.09
ואגיפם מטפל ביובש הנרתיקי
האם נבדקת? אולי יש פטריה?
האם יש לך סכרת?
שלום.
לפני כשבועיים הפסקתי - בעצה אחת עם הרופא - לקחת אקטיבל,לאחר כ-12 שנים של נטילת הורמונים (אני כיום בת 59).
לאחרונה אני מרגישה תחושה מוזרה בנרתיק, של מעין נזילה, למרות שעל גבי הלבנים אין שום סימן לכך.
שאלתי היא האם זה קשור להפסקה בנטית ההורמון והאם זה תקין?
תודה,
יהודית
 
ד''ר חגית כהנא  
08:47 22.12.09
הפסקת נטילת הורמונים צריכה להעשות בהדרגה
נזילה בד"כ אינה תופעה שכיחה אלא להיפך התיבשות של הנרתיק
האם את בריאה? סכרת?
 
אור
16:56 16.12.09
שלום,
גילי 61 שנה. הנני לוקחת הורמונים מזה כ15 שנה. בעקבות כתבות ומחקרים ניסיתי להפסיק לגמרי, מה שגרם לי
להרגיש רע כולל כל התופעות "הנהדרות" ובקביל פניתי לרופא נשים שנתן לי לניסיון כדור
הנקרא אקטיבל. הכדור לא פטר את התופעות וחזרתי לכדור הישן והטוב קליאוגסט.
אודה לכם באם תחוו את דעתכם לגבי משך התקופה ועד מתי.אני מקפידה על ממוגרפיה.
חג שמח ותודה
אור
 
פרופ' יונה תדיר  
21:44 16.12.09
כפי שחווית, ההורמונים הם הטיפול היעיל לתופעות גיל המעבר, יותר מתחליפים למיניהם. בד" נהוג לטפל ב 5-10 שנים\ לעיתים פחות ולעיתים יותר. לא אחת נתקלים בנשים אשר נהנו מהעדר תופעות גיל המעבר במשך 10-15 שנה וכאשר הן מפסיקות הן חוות שוב את מה שכבר שכחו ממנו. במקרה כזה ניתן להמשיך תקופה נוספת אולם יש הצדקה להיות במעקב יותר צמוד עם רופא/ה המתמצא/ת במגוון הטיפולים ובדיקות המעקב אשר מתחייבים במצב זה, קרי, לוודא שלא מחלות לב וכלי דם אשר בהם עלול להווצר נזק בשימוש בהורמונים בגיל המתקדם יותר, ושאו גורמי סיכון נוספים. המאמץ מוצדק מבחינה רפוןאית ומבחינת איכות החיים.
פרופ' יונהתדיר
ליטול הורמונים. האם ניתן למנוע את הנזקים הצפויים להן? בהודעות קודמות המלצתם מאוד על נטילת הורמונים שהעדר סיכונים אישיים וטענתם שהעדם גורם לנזקים בתחומים רבים. באם יש רקע שאינו מאפשר את נטילתם, מה אפשר לעשות??
אשמח לתשובה מהירה,
אסתר
 
פרופ' יונה תדיר  
10:10 14.12.09
אכן, ישנם מצבים בהם לא ניתן ליטול הורמונים. במקרים כאלה יש להוועץ ברופא/ה המטפל/ת ולבחון את הסיבות לאי היכולת, ולנסות טיפולים חליפיים אשר יעילותם בד"כ נמוכה יותר. הדבר מאד אישי. לפעמים הסימפטומים אינם חריפים וגם החלופות הטבעיות מספקות.
פרופ' יונה תדיר
+ הוספת הודעה
   1 ...  75  76  77  78  79  80  81  82  83  ...  101  
 חיפוש בפורום זה
המידע באתר אינו מהווה תחליף להתייעצות עם גורם מקצועי והינו בהתאם לתנאי השימוש
מנהלהודעה מקוריתתגובהללא תוכןהודעה חדשההודעה עם תמונההודעה עם וידאו
תגיות
גיל הבלות   גיל המעבר   טיפול הורמונלי   אוסטיאופורוזיס   גלי חום   הפסקת מחזור   גלי חום נשים   גיל המעבר נשים   רפואת נשים
RSS RSS פורום גיל המעבר