בריאות, רפואה
מאמרים | פורומים | קהילות | רופאים  
  חיפוש במאמרים  
הריון ולידהדיאטה, תזונהתרופות, ויטמיניםעיניים, משקפייםניתוחים פלסטייםרפואה משלימהקוסמטיקה, איפורעיצוב שיערפסיכולוגיהאורטופדיה
 
מין, יחסים, זוגיותכושר גופנירפואת שינייםרפואת ילדיםלב, כלי דםעזרה ראשונהמחלות, טיפוליםגיל הזהבחוק משפט, ביטוחמתכוני בריאות
 בריאות ראשי»פורומים»פורומים רפואת נשים»פורום שרירנים ברחם - מיומה
הוסף למועדפים 
פורומים רפואיים
 

פורום שרירנים ברחם - מיומה עמוד 2

פורום שרירנים ברחם - מיומה נועד לתת לכם מידע רפואי וייעוץ על שרירנים ברחם - מיומה. פורום שרירנים ברחם - מיומה ידון על שרירנים ברחם, מיומה, גידולים ברחם, רחם שרירני, פעילות הורמונאלית, מיומה בהריון, גידולים ברחם, מיומה ברחם, מיומות ועוד
מנהלי פורום שרירנים ברחם - מיומה:
פרופ' יונה תדיר
לפרטים נוספים
ד''ר רועי משיח
לפרטים נוספים
 
הילה
09:12 10.08.15
שלום,
אני לאחר ניתוח בפעם השניה להסרת מיומות, האם יש המלצות לתת לי להמשך הדרך? האם ניתן לצרוך חלז עזים ובכלל אך כדאי לי להתנהל מפה והלאה? אשמח לכל הכוונה....תודה ויום טוב
 
פרופ' יונה תדיר  
10:10 10.08.15
בהעדר מידע על גילך? תכניות הילודה שלך? מה גודל המיומות שהיו לך? קשה להמליץ...
פרופ׳ תדיר
בת 48.5 בשנת 2004 עברתי כריתה חלקית של צוואר הרחם לאחר cin3
בחודשיים האחרונים דימומים בין המחזורים
בטן נפוחה לחץ באזור הבטן התחתונה וכאבי מותן וגב תחתון
ודימום לפעמים גם לאחר קיום יחסים
בדיקת פאפס לפני 6 חודשים תקינה
ביצעתי אולטרסאנד ולהלן התוצאות-
רחם-אורך 75 ממ עובי 50 ממ מרקם שרירני
שרירן סובסרוזי קדמי 43/48 ממ
שרירן סובסרוזי קדמי שמאלי 19/21 ממ
שרירן אנטראמורל קדמי 21/23 ממ
שרירן סובמוקוזי 18/19 ממ
עובי רירית הרחם 5.8 ממ הערות-שרירן סובמוקוזי
שחלה ימנית-אורך 63 ממ רוחב-34 ממ הערות- ממצא צסטי 31/33 ממ
וזקקים
שחלה שמאלית- הערות -ממצא צסטי 46.57 ממ
דוגלס-לא נצפה נוזל חופשי
מציינת שיש לי 2 ילדים ולא מעוניינת בנוסף
אבקש לקבל עיצה האם צריך לבצע איזו פעולה כירוגית או כריתה של רחם/שחלה ואם כן באיזה צורה
 
פרופ' יונה תדיר  
15:35 17.07.15
ההחלטה תלויה במידה רבה בסימפטומים, כגון דימומים או כאבים, תכיפות במתן שתן, ובקצב גידול השרירנים. לגבי הציסטה צריך לדעת אם יש ״דינמיקה״ האם היא גדלה או קטנה, האם היא נראית פשוטה או בעלת מרכיבים אחרים הניתנים לאבחון האולטרסאונד. כל אלה אמורים להוביל להחלטה אם להסתפק במעקב בלבד בשלב זה. פרופ. תדיר
שלום , ילדתי לפני כ חודשיים ( לידה שנייה רגילה). בהריון זה נתגלה כי יש לי רחם שרירני עם 5 שרירנים ועל כן הומלץ לי גלולות עם מינון הורמונלי נמוך- מליאן. העניין הוא שהגלולות גרמו לי לדימומים כבדים שלא פסקו ואף לכאבי רגלים וסימנים ורדרדים על הרגלים ואף שיעול פתאומי. בייעוץ עם רופאת הנשים הוחלט להפסיק את הגלולות ולאחר כ- שבוע הדימום הופסק. ובצעתי אולטרא סאונד שהראה שישנה מגמה של התקטנות השרירנים .כעת הרופאה המליצה לי על גלולות מסוג יאז . הסכמתי אך כשהגעתי הבית נחרדתי לקרוא את כל מה שפורסם על הגלולה הזאת, עלייה בתסחיף ריאתי וקרישי דם, וכן גידולים סרטניים וכן שנשים בקנדה מתו מנטילת הגלולה. וכעת אני בדילמה מה לעשות ??
אין עבורי במצבי ככ הרבה אופציות. התקן מירנה ישנו בעיה כי בשל השרירנים תתכן קושי בהחדרה ועוד.
האם זה נכון שיאז הם מסוכנות ???
והאם קונדום הוא אמצכי בטוח להגנה מפני הריון או רצוי להשתמש בדבר נוסף ?
מבובלבלת מאוד.... אשמח לעיצה והכוונה
 
פרופ' יונה תדיר  
20:59 12.07.15
הגידולים הסרטניים לא צריכים להטריד אותך. אני מניח ששמעת על אדם שנפגע בתאונת דרכים וסביר להניח שאינך חדלה לנסוע ברכב. סיכון זה גדול פי מאות אלפי אחוזים. אז נכון להתמקד בעיקר ולא בשוליים. גלולות אלה או אלה אינן הטיפול לבעייתך. מה כי הטיפול לא ניתן לדעת ללא מידע על גודל ומיקום השרירנים.
פרופ. תדיר
שלום, ילדתי ב 6/5. לידה רגילה, שנייה רחם שרירני- 5 שרירנים. ב 25/6 קיבלתי מחזור ראשון והתחלתי ליטול גלולות מליאן בהמלצות הרופא המטפל לאור השרירנים. אבל מאז ועד כה המחזור לא הסתיים!! 9 ימים של דימום כאילו מדובר בימים הראשונים למחזור. וזה לא ניראה כאעלו זה עומד להפסיק. מדוע המחזור ארוך? האם זה בגלל הגלולות ? האם עלי להפסיק ליטול אותם מיד? ואם אפסיק מה יקרה? .. בנוסף האם הדימום בזה לא מסוכן? אני אנמית .. חשוב לציין שהייתי נןטלת גלולות יסמין שמעולם לא עשו לי בעיות טו דימומים כללו. מה עלי לעשות?? תור לרופא נשים רק עוד חודשיים
 
פרופ' יונה תדיר  
14:02 06.07.15
שרירני רחם לאחר הריון ולידה שונים בגודלם ומיקומם ממה שהיה לפני ההריון. עליך לפנות לרופא/ה המטפל. חודשיים תוק לרופא אחרי לידה ובמצב זה הוא בלתי סביר ועליך לפנות למזכירות הסניף או קופת החולים ולדרוש ביקור דחוף.
פרופ. יונה תדיר
 
אישה בהריון
19:51 30.06.15
שלום, אני בהריון בשבוע 18 עם שלושה שרירנים בדופן החיצונית של הרחם. אני סובלת מכאבים איומים שבגינם הייתי מאושפזת בהתקף כאבים הראשון. מעניינות אותי שתי שאלות עיקריות. שאלה ראשונה היא מדוע הכאבים הופכים קשים יותר בשעות אחהצ, ערב עד כדי כך שהם בלתי נסבלים לעומת הבקרים והצהרים בהם כמעט ואין כאבים. מאוד מסקרן אותי לדעת. השאלה השניה היא , בעקבות הנמקים במיומנות יוצאים לי בבדיקת הדם ערכי crp גבוהים. לקחתי אנטיביוטיקה בהתקף הקודם, אך נכון לכרגע אני כבר חודש עם ערכים גבוהים סביב ה 170 crp. מה המשמעות של ערך כזה גבוה? האם זה מסכן/ משפיע על העובר באיזה שהוא אופן?
תודה .
 
ד''ר רועי משיח  
20:50 30.06.15
פעמים רבות הכאבים מתגברים בלילה. כנראה בגלל שאז שמים לב אליהן יותר בשל ירידה בגירויים האחרים
לגבי ה crp. אם אין חשש לזיהום חיידקי אין טעם לקחת אנטיביוטיקה.
ד"ר רועי משיח
 
אישה בהריון
22:45 30.06.15
התשובה לגבי הכאב שמתגבר בערב עקב פחות גירויים אינה מספקת לצערי, מכיוון שהכאב מתחיל כפי שציינתי כבר בשעות הצהרים המאוחרות, סביב ארבע חמש ומגיע לרמות כאב גבוהות מאוד עד לכדי בלתי נסבלות המצריכה זריקת ולטרן. אשמח לדעת האם ישנם סיבות נוספות אפשריות להחמרה בכאב פרט לחוסר תעסוקה. תודה.
 
רונה
06:20 22.06.15
שלום. אני בת 52.רחם מוגדל ל-10 שבועות. מרקם שרירני. רירית לא נצפתה לכל ארכה. מספר שרירנים בגודל של 13 מ"מ.דימומים רבים וכאבים.בעבר אבלציה שלא צלחה. אמי היתה חולה בסרטן השד.
הוצע לי ניתוח הסרת הרחם כולל שחלות.הוסבר לי שיש להסיר גם את השחלות כי יצור ההורמונים הנמשך בשחלות לאחר הסרת הרחם,מגביר את סיכויי לחלות בסרטן שד. בדיקה גנטית העלתה כי איני נושאת את הגן,(אני מעדה טוניסאית.)
שאלותי: האם אוכל להסיר רחם ולהותיר שחלות? האם הותרת השחלות מגבירה את הסיכון לחלות בסרטן השד?
האם שרירנים ברחם עלולים להתפתח לגידולים סרטניים?האם אוכל על רקע סיפור משפחתי לקבל הורמונים למניעת תופעות לוואי אחרי הסרת שחלות?
תודה רבה.רונה.
 
פרופ' יונה תדיר  
07:32 22.06.15
אוסף גדול של שאלות עם קצת ערוב תחומים. האבלציה לא צלחה כי לא עושים אבלציה לדימום במקורו שרירני רחם. השרירנים קטנים אהל מה שחשוב זה מה מיקומם ? כדי להמליץ על טיפול בהם. גם עניין סרטן השד אינו רלוונטי. ההחלטה אם לכרות שחלות? או לא ? תלויה בשאלה מה סוג הטיפול? או הניתוח? אם ניתוח? וזה תלוי במיקום השרירנים.
פרופ. תדיר ,
 
רונה
09:25 22.06.15
תודה על תגובתכם.אבקש לברר: הטיפול היחידי שהוצע הוא ניתוח ללא חתך בטני. ההתלבטות היא לגבי הסרת השחלות בנוסף להסרת הרחם ,על תופעות הלוואי הכרוכות בכך.שאלתי היא: האם כריתת רחם והשארת שחלות ,אפשרית לאור הסיפור המשפחתי של סרטן שד.?מודה על ההתיחסות.רונה
 
פרופ' יונה תדיר  
10:02 22.06.15
אין באפשרותי להתייחס לטיפול זה או אחר, אם אכן יחיד, או לא. שהרי גם את האמבוליזציה (כטיפול יחיד בזמנו) לא הייתי ממליץ. לשאלתך על כריתת שחלות. זו שאלה השנויה במחלוקת ויש לדעת פרטים נוספים על מצבך. האם להשאיר שחלות בגיל 52 אם מבצעים כריתת רחם ? ספק מה תפקידן בגיל זה, אף כי לעיתים משאירים אותן. הבעיה אינה רק הקשר לסרטן שד, אלא גם הצורך להמשך מעקב גינקולוגי לשחלות.
פורום אינטרנט לא נועד לצורך קבלת החלטות אישיות אלא להבנת תהליכים באופן כללי.
שלום , אני בחורה בת 26 כחודש וחצי לאחר לידה שנייה. עברתי 2 לידות רגילות. אחרי הלידה הראשונה שמרתי בעזרת גלולות יסמין. בהריון השני ראו כי יש לי רחם שרירני ( בהריון הקודם לא היה דבר) עם 5 שרירנים ועל מנת להחליט על איזה אמצעי מניעה מתאימים לי הרופאה הפנתה אותי ל us אגן קטן .
להלן התוצאות
גודל רחם 78X71X80
רקמת רחם שרירני
רירית רחם עובי 13 ממ -אקוגנית לא הומוגנית
דוגלס נוזל בכמות מועטה
שרירנים
נצפו שרירנים קטנים בהיקף הרחם
ממצא היכול להתאים לשרירן מספר 1
בגודל 33X44 מ"מ תוך דפני , קיר קדמי
מיקום אחר מורכב משני קשרים ממצא היכול להתאים לשרירן מס' 2 15X16.5 ממ תור דפני קיר אחורי
ממצא היכול להתאים לשרירן מס' 3
36X41 ממ תוך דפני קיר אחורי פונדוס
ממצא היכול להתאים לשרירן מס' 4
17X17 ממ תוך דפני פונדוס
חשוב לציין שאני כן אתכנן הריון בעזרת השם בעוד כשנתיים .
הרופאה המליצה לי לנטול גלולות מיאלין עם מינון נמוך של הורמונלים ולחזור אליה בעוד כ שלושה חודשים עמ לראות איך השפיעו עלי ועל השרירנים . במידה ולא יתאים לדעתה רצוי לשקול התקן מירנה שלדעתה אני יצתרך לעשות זאת בהרדמה כי השרירנים מקשים על ההחדרה . אני פחות מתחברת להתקן . מהי חוות דעתך ? מה אתה ממליץ שיתאים לי לאור מצבי ? והאם קיימים חלופות אחרות לאמצעי מניעה .. ?
 
פרופ' יונה תדיר  
11:47 19.06.15
השפעת גלולות על שרירני רחם אינה ברורה לגמרי. הורמונים גורמים לעידוד גדילה של שרירני רחם, אך לא תמיד זו השפעתן של גלולות ךמניעת הריון. הרעיון לשימוש בגלולות במינון נמוך לפרק זמן של כ 3 חודשים הוא הגיוני. יש לבצע בדיקת אולטרהסאונד איכותית ובסיומה לבקש דו״ח כתוב (ולא תמונות שמשמעותן אפסית). לפי זה אפשר להחליט איך להמשיך. התקן מירנה הוא טיפול טוב לדימומים אך לא בהכרח לשרירני רחם ולכן הבעיה אינה איך להכניס, אלא אם להכניס.
פרופ׳ יונה תדיר
אשמח לשמוע מה דעתך , אלו אמצעי מניעה אתה היית ממליץ לאור הנתונים שציינתי ...

תודה רבה
 
פרופ' יונה תדיר  
16:18 20.06.15
סביר להניח שעל אמתעי מניעה באופן כללי את יודעת די ושאלך מכוונת למצב בו יש לבחורה בת 28 שרירני רחם. לפיכך צריך להכיר שצי עובדות בסיסיות תחילה: 1. שרירני רחם בגיל זה נוטים להופיע שוב גם אחרי שנכרתו בניתוח. 2. שרירני רחם גדלים בעקבות השפעה של הורמונים, שילוב של אסטרוגן ופרוגסטרון. שני הורמונים אלה המוגדרים כהורמונים ״נשיים״ מצויים בגלולות למניעת הריון. כפי שציינתי בחלק הקודם של שאלתך, השפעת גלולות על שרירני רחם אינה ברורה ואינה ניתנת לחיזוי מראש ולכן הנסיון של 3 חדשי גלולות במינון נמוך הם נכונים כהתחלה תוך מעקב אולטרהסאונד. אמצעי מניעה אחרים כגון שימוש בקונדום הם תמיד נכונים. בקרוב יכנסו לשימוש גם תכשירים הורמונליים אחרים (כגון Esmya) אשר לא רק מונעים גדילה של שרירנים אלא אף מקטינים אותם, וניתן יהיה לשלבם במסגרת נסיון למנוע הריון, להקטין שרירנים, לקראת הכניסה להריון הבא (במקרה כמו שלך).
פרופ׳ יונה תדיר
 
😐😯
15:34 18.06.15
פרופסור תדיר שלום רב,
הנני בת 30 נשואה ללא ילדים בעבר עברתי ניתוח בפתיחת בטן להוצאת 22 שרירנים שמתוכם 2 היו גדולים
כעת לאחר 4 טיפולים שלא צלחו ישנם 2 אוברים מוקפאים,
לא בוצע החזרה מפני שהרחם שרירני אם עוד 9 שרירנים עד לגודל של 5 ס"מ הרחם בגודל של שבוע 20 כעת שלחו אותי מהפוריות לבדיקת אולטרסטונד תלת מימד לדעת את מיקום וגודל השרירנים, האם לבצע החזרה או ניתוח.
( מחוות דעת של רופא בכיר שניתח אותי כבר בניתוח הראשון אין הרבה סיכויים להצלחה בניתוח שני, יש לציין שהרופא לא ביצע לי אולטרסאונד ונתן חוות דעת על אולטרסאונד מזמן הטיפול פריון כאשר הרחם היה לאחר שאיבת ביציות דלוק וכואב!
הרחם עלה למעלה כך שהסתיר את השחלות ולא היה ניתן לבצע שאיבה והשאיבה עצמה היתה מסובכת מהרגיל!


כעת רופא מהיחידה לפוריות ביקש שהבצע אולטרסאונד כשבוע לאחר ביוץ כי הגעתי אליו בזמם הביוץ.
השאלה שלי. היא כזו :
היום פיספסתי את התור כי חזרתי מחול (פעם ראשונה) היה עיקוב
בשבת אני אמורה לקבל ווסת מתי או ממתי אני יכולה לעשות אולטרסאונד? חייב לחכות אחרי הביוץ? או שאפשר לעשות לפני הביוץ? המצב לחוץ וכול דקה שעוברת לא טובה
אני ממש לחוצה מהעניין . אודה לתשובתך
 
פרופ' יונה תדיר  
19:32 18.06.15
החזרת עוברים ברחם שגודלו כ 20 שבועות אינה מבטיחה רבות, לא לקליטתם ותחום מזה לסיומו של הריון תקין. תופעה של הישנות הופעתם של שרירנים אפיינית למצבים של ריבוי שרירנים בגיל יחסית צעיר כמו שלך. לנשים אחרות המעיינות בפורום זה חשוב לדעת שנשים במצב דומה חשוב לדעת זאת בתכנון הילודה שלהן. אולם מאחר ואותך לעניין המקרה שלך, וההתלבטות שלך, הרי שבין מגוון הטיפולים הקיימים כיום לשרירני רחם ספק אם יש לך אלטרנטיבה טובה אחרת לניתוח חוזר. איני יודע מה מצבו של הרחם שלך, והיכן ממוקמים השרירנים, אבל נראה לי שכנראה אין מנוס. בכל אחת מחלופות הטיפול האחרות יש חסרונות שונים. צפוי בעתיד טיפול תרופתי קדם ניתוחי, או אולי טרום הריוני לפרק זמן קצר שעשוי להיות מתאים גם למקרה שלך. קשה לחזות בשלב זה.
פרופ׳ יונה תדיר
 
😐😯
10:21 19.06.15
כנראה שבגלל שזה בית חולים אז מחייבים באולטרסאונד.
השאלב שלי היא כזו הרופא אמר לי שבזמן הביוץ לא לעשות אולטרסאונד ולחכוץ שבוע.
אתמול פיספסתי את התור ומחר אני כבר אמורה לקבל
מתי לבצע את הבדיקה? מה בזמן הביוץ השרירנים יותר גדולים ואז מתקטנים?
 
פרופ' יונה תדיר  
11:33 19.06.15
בדיקת אולטרהסאונד היא אכן הבדיקה הנכונה והמתאימה להגדרות גודל ומיקום, פרט למצבים חריגים בהם בדיקת MRI נותנת מידע נדוייק יותר, אך לא זה המקרה. לצורך הגדרת גודל ומיקום השרירנים אין שום חשיבות ליום המחזור. מקובל אמנם לבצע בדיקות אולטרהסאונד מספר ימים לאחר תום דימום הווסת, וזאת משתי סיבות: א. בזמן הדימום לא נעים ולא נוח לבצע בדיקה דרך הנרתיק. 2. רירית הרחם אינה עבה במיוחד. אולם לשני אלה אין שום קשר לגודל השרירנים ומיקומם. גם אם יש שינוי של מילימטר אחד כלפי מעלה או מטה, בגלל שינויים באספקת הדם לרחם, זה חסר חשיבות וחסר משמעות.
פרופ׳ יונה תדיר
שלום אני לאחר לידה כ- 6 שבועות לאחר , רחם שרירני . אלו אמצעי מניעה מתאימים לי? .

הרופא המליץ על גלולות עם מינון נמוך של הורמונים או התקן מירנה לאחר תוצאות us . חשוב לציין שבמעקב ההריון נאמר לי שהשרירנים ממוקמים גבוה ולא למטה.
מה עדיף? אלו עוד חלופות קיימות ?
דבר נוסף, האם עלי להמשיך מעקב אצל רופא נשים המתמחה במיומות ?
תודה רבה
 
פרופ' יונה תדיר  
08:29 15.06.15
למיטב זכרוני כבר השבתי על שאלה זו. גלולות במינון נמוך הן פתרון הגיוני. יחד עם זאת, לא ניתן להתאים אמצעי מניעה בהעדר ידיעה על מיקום וגודל השרירנים ופרטים רלוונטיים אחרים. למעלה ולמטה אינו מינוח רפואי המסייע בהבנת המיקום.
פרופ׳ תדיר
 
אתי
16:32 14.06.15
שלום ד"ר
בת 38 שמעוניינת להכנס להריון
נשלחתי לעשות בדיקת אולטראסאונד גינקולוגי ונמצא ברחם האחורי מדופן הימנישרירן תת סרוזי בקוטר 44*35 ושרירן נוסף בפונדוס בקוטר 28*23 מ"מ.
עובי רירית הרחם 7.1 סדירה. והשחלות במרקם תקין.
חייבת לציין שסובלת מדימום יתר וכאבים נוראיים בזמן מחזור ובנוסף סובלת מאי נוחות בבטן התחתונה (נפיחות במצב תמידי).
שתי שאלות האם המצאות השרירן הגורם לתלונות? והשאלה השניה האם זה מהווה בעיה להכנס להריון וגרימת הפלות?
תודה מראש, :)
 
פרופ' יונה תדיר  
08:26 15.06.15
מאד סביר להניח שהסיבה לתלונות קשורות לשרירני הרחם, ואם הדימומים כה חזקים זה עלול לפגוע בסיכוי להרות. איני יודע דבר על נסיונותיך להרות עד כה, ופרטים חשובים אחרים בהקשר זה, מאחר וקיימות חלופות שונות לבעיית שרירנים אך רצונך להרות מצמצם מאד את האפשרויות.
פרופ׳ יונה תדיר
 
הילה
13:32 10.06.15
שלום
שאלתי פה בעבר על תרופה להקטנת שררנים בשם Ulipristal בתהליך ניסיון להזמין מחו"ל נאמר לי שיש תרופה בעלת אותה השפעה שנקראת Ella, אשמח מאוד לעצה מקצועית על שתי התרופות הנ"ל, המטרה שלי להקטין את השררנים?

מחכה בקוצר רוח
תודה ויום מבורך
 
פרופ' יונה תדיר  
14:06 10.06.15
שאלה חשובה, וטוב שאת מעלה אותה.
השם הכימי Ulipristal Acetate יש לו מספר שמות מסחריים, כגון Ella, Esmya, Fibristal ועוד. מדובר בחומר השייך לקבוצת החומרים דמויי פרוגסטרון אשר פעולתם שונה מזו של הפרוגסטרון עצמו ויש ביכולתם לבצע פעולות הפוכות מזו של הפרוגסטרון. לדוגמא, פרוגסטרון הוא הורמון המסייע בקליטת העובר ברחם, ומכאן שמו (פרו=בעד, גסטרון-= הריון). לעומתו החומרים דמויי הפרוגסטרון המונעים הריון, ו/או מקטינים שרירני רחם, לעומת הפרוגסטרון המגדיל שרירני רחם.
הרחבתי מעט בהקדמה זו, למי שמתעניינת, כי רוב השאלות לאחרונה עוסקות בשאלה של שימוש להקטנת שרירני רחם. אבל משום מה השאלות בהן אני נתקל בפורומים הן ... איך לקנות ולקחת מיד. ולצערי, לא כך עושים רפואה, וההסברים לא נועדו למנוע גישה ישירה מנשים ״לקנות ולבלוע״, כי זה עלול גם לפגוע בבריאות. לדוגמא, ella, מופעה במינון של 30 מיליגרם, והיא משמשת ״כגלולת חרום״ לאחר קיום יחסי מין, למניעת הריון והשרשת העובר, בטווח של כ 100 שעות ממועד קיום היחסים. לעומתה Esmya מופיעה במינון של 5 מ״ג ומיועדת להקטנת שרירני רחם. אבל כאן לא נגמר ההבדל. כאן הוא רק מתחיל. נשים רבות המבקשות למנוע ניתוח לכריתת רחם, או כריתת שרירני רחם, מצפות לגלולה זו אשר עשויה לסייע רק לחלקן. משך הזמן שמותר ליטול אותן יהיה מוגבל, התוויות אינן מתאימות לכל שרירן, וחשובות ככל שתהיינה, צריך יהיה לבחון התאמה לטיפול בין מגוון רחב של חלופות טיפול שמרניות אחרות, ולעיתים, אין מנוס מניתוח ומניעתו גורמת לעיתים נזק גדול לרחם ולפוריות העתידית של האישה (למי שפוריות עתידית מעניינת אותה). גלולה זו נמצאת בדיונים במשרד הבריאות לקראת אישורה בישראל, ותרומתה למגוון הטיפולים תהיה רבה, אבל חובה להוועץ במומחה על מנת יהיה להתאים טיפול לכל סוג של בעיה.
מקווה שהתשובה מבהירה, פרופ׳ יונה תדיר
 
הילה
15:47 10.06.15
וואי כמה אני מעריכה את העזרה המקצועית במהירות שיא ובמקצועיות רבה....תודה רבה
דר משיח כבר השיב לך ובד״כ אין אנו משיבים אחרי שאחד מאיתנו כבר השיב. לבקשתך הספציפית להתייחסותי, אני מצטרף לתשובתו מאחר ואני מסכים לגמרי עם תשובתו. יחד עם זאת נראה לי שיש לך אי הבנה בסיסית. א. נראה כי הגעת למצב זה בגלל קושי לקבל החלטה עד היום ועליך להבין שככל שתמתיני יותר כך יגרם נזק גדול יותר לרחם. ב. ההחלטה אם ניתן לכרות את השרירינים ללא הרחם, או את הרחם, יכולה להתקבל רק במהלך הניתוח ולא קודם לכן. ג. אם אכן המצב הוא כפי שתארת אין לך ברירה אלא לעבור ניתוח מהר ככל שניתן ולתת אמון ברופא/ה שייעשה כל מאמץ לשימור הרחם. ד. את השחלות ניתן וצריך להשאיר. לאחר כריתת המיומות ו/או גם כריתת רחם השחלות ממשיכות לתפקד.
בהצלחה. פרופ. תדיר
 
😐😯
10:08 09.06.15
שלום רב
הנני בת 30 נשואה ללא ילדים
אשר יש לי 9 שרירנים בגודל עד 5 סנטימטרים
רחם רב שרירני 18 שבועות, המליצו לי כריתת רחם
ובנוסף הוסבר שהשחלות נשארות ושלאחר כריתת רחם ניתן לבצע טיפול פוריות ושאיבת ביציות לפונדקאית.
האם דבר זה הגיוני?
 
😐😯
13:35 09.06.15
 
ד''ר רועי משיח  
18:05 09.06.15
 
ד''ר רועי משיח  
18:21 09.06.15
שלום רב.
אתחיל בהסתייגות. איני מכירת את המקרה ולכן הייעוץ כללי ולא אישי.
1. מספר השרירנים אינו מהווה אינדיקציה לכריתת רחם
2. ניתוח כריתת שרירנים טומן בחובו סכנה לדמם משמעותי
3. ידוע לי על ניתוחים רבים דומים שבוצעו בהצלחה.
לכן אני ממליץ לא למהר לכרות רחם אלא לדון באופציה של כריתת שרירנים שוב
בהצלחה
ד"ר רועי משיח
 
😐😯
20:55 09.06.15
לדברי הרופא הסיכוי להצלחה מאוד נמוך.
כעת אני בדילמה ובחרדות לא חזרתי אליו מאז ואני מחפשת פתרונות לבעיה וכמובן בראש ובראשונה במידה ולא יינתן לי לעשות החזרת אוברים אסכים לביצוע ניתוח להורדת השרירנים ( שוב לדברי הרופא הסיכוי קלוש שישאר משהוא אחרי ניתוח חוזר בפתיחת בטן ושהפעם מיקום השרירנים ממש סביב חלל הבטן לא מאוות את החלל אבל ממש סביבו ויש כול כך הרבה פתחים שיצטרך לבצע...
שאלתי החשובה היא במידה והדבר הנורא מכול קורה
האם באמת לאחר כריתת רחם השחלות עדיין יכולות להיות פעילות ועדיין יינתן לשאוב ביציות בטיפול??? אודה לתשובתך ושוב תודה רבהה :)
שלום, בת 43 עדיין ללא ילדים, נמצאת כעת בטיפולי ivf להריון ראשון.

לפני כשנה התגלה שרירן סב-מוקוס בגודל של כ-4 ס"מ בקיר האחורי של הרחם.
עברתי השנה 3 היסטרוסקופיות ניתוחיות. האחרונה היתה מוצלחת (לכאורה מסתבר) ולכן הומלץ על התחלה סוף סוף של טיפולי ב ivf. אך לצערי הסתבר שלא כך. השרירן נשאר באותו הגודל והיה מעט נוזל ברחם - לא ברור מהיכן, ולא היתה השרשה. בנוסף החלו לאחר הטיפול הזה דימום שנשמך שבועיין וחצי ולא בהכרח בתקופת הווסת.

כעת הומלץ על מחזור או שניים של טיפולי ivf להקפאת עוברים ומיד אחריו ניתוח לפ-מיומקטומי בלפרסקופיה, מכיוון שזו לטענתם הדרך הטובה להגיע אל המיומה ולהוציאה בדרך הבטוחה ביותר.
לאחר ההחלמה יוחזרו העוברים.
נמסר לי כי סיכויי הריון לאחר ניתוח זה הם מצויינים.

מספר שאלות: אודה לך אם תוכל להתייחס לכולן.

1. האם אכן סיכויי מצויין להרות וללדת לאחר לפרסקופיה והוצאה של מיומה בגודל כזה ובמיקום כזה ?
2. האם לא ייגרם נזק לרירית הרחם ?
אני חוששת שכבר נגרם נזק כלשהו לרירית מהניתוחים שעברתי כיוון הרירית בטיפול ivf היתה בחלקה דקה ובחלקה טובה ותלת מימדית. אגב, הדימומים בווסת עדיין כבדים.
3. האם יש חשש לנזק בלתי הפיך לרירית?
4. האם תוכל להמליץ על מומחה בתחום ניתוחי זה ?
5. האם קיימת סכנה בהגעה לניתוח כזה מיד לאחר כמה סבבים של טיפולי פוריות ומתן הורמונים (איברי הרבייה מוגדלים ונפוחים כמה שבועות טובים לאחר הטיפול הזה)

מודה לך
לצערי, לא אוכל להשיב על כל שאלותיך, בהעדר מידע חשוב ועל בסיס ניסוח שאלתך באופן בלתי ברור. אבהיר זאת תחילה. 1. לא ברור לי מה עשו ב 3 ההיסטרוסקופיות? למה שלוש? באיזה מרחק זו מזו בוצעו?מה עשו בשתיים הראשונות? ומה היא אותה ״הצלחה״. מה עשו בה? האם השרירן הסוב מוקוזי דחק את רירית הרחם? ואם כן, האם נעשה נסיון לכרות את השרירן? כולו או חלקו? כי נסיון כזה בכל מקרה עובר דרך רירית הרחם כאשר נעשה בהיסטרוסקופיה. 2. נוזל שהיה או לא היה ברירית הרחם אינו רלוונטי לענייננו כל עוד כמותו זעירה. 3. נזק בלתי הפיך לרירית ממה? ממה שעברת? או ממה שתעברי בעתיד? 4. איני יודע מה נאמר לך, ו/או מה רמת הציפיות שלך לגבי ההצלחה ב IVF, במילים ״נמסר לי שסיכויי ההריון לאחר הניתוח הם מצויינים״. שהרי, בגיל 43, סיכויי ההצלחה של הריון (גם ללא ניתוח או בעיית רירית רחם) הם נמוכים מאד. הלא כן? זה ודאי לא חדש בשבילך. על פי סטטיסטיקות הן של האיגוד האמריקאי לפוריות והן של האיגוד הישראלי, הסיכוי ללדת הוא פחות מ 5%. האם זה שונה ממידע שנמסר לך. תוכלי לקרוא פרטים על כך באתרים אמינים כגון: https://www.asrm.org/uploadedFiles/ASRM_Content/Resources/Patient_Resources/Fact_Sheets_and_Info_Booklets/agefertility.pdf
פרופ׳ יונה תדיר
אנסה לפרט יותר על מנת לקבל תשובה ראויה..
כן, המיומה דחקה את הרירית.
בכל 3 ההיסטרוסקופיות הניתוחיות נעשה נסיון לכרות את השרירן. אלא מה??
בנסיון הראשון - לא היתה גישה נוחה והובן לרופאים תוך כדי הפעולה כי דרוש ליווי אולטרסאונד צמוד.
בשנייה - בלווי האולטרסאונד - הוסר חלק מהשרירן אך לא כולו.
בשלישית - הוסר חלק גדול מהשרירן וחלק - כך נאמר לי - התכווץ כך שהמיומה קטנה.

הפעולות היו במרחק של כחודש וחצי - חודשיים אחת מהשנייה. סה"כ לאורך כחצי שנה בוצעו 3 פעולות ניתוחיות.
מקוה שכעת ההסבר ברור ומדוייק עד לכאן.

אך במהלך טיפול הפוריות בדיקות האולטרסאונד הראו כי המיומה עדיין בגודל כ-4 ס"מ. כך שלא ברור לי מה בדיוק הורידו ממנה.. היא היתה כ-4 סמ ונשארה כ-4 סמ... מוזר..

גם הרופאים הודו כי לא הצליחו להסיר את המיומה בשיטה שנקטו ולכן המליצו על לפרסקופיה (כמובן ניתוחית - אלא מה ? ) .

מבחינת סיכוי הצלחת ההריון - כוונתי שנאמר לי כי לאחר לפרסקופיה המיומה לא תפריע יותר לקליטת ההריון ולהתפתחות העובר וכי הסיכוי (מהבחינה הזו) מצויין.
ידוע לי על הסטטיסטיקות. לא שאלתי עליהן אל על הפעולה הספציפית ועל סיכוייה.
כרגע הבעיה אצלי היא המיומה ולא כל דבר אחר. אין שום פגם בביציות שלי או ברמת ההורמונים (באופן מפתיע למרות גילי המופלג). ושוב - גם אם כן - שאלתי היא לגבי הניתוח הזה והאם אינו משאיר נזק לרירית או לרחם לעניין הריון קרוב, וכמו כן - האם יש סיכון לגשת לניתוח לפרוסקופי מיד לאחר 2 סבבים של טיפולי פוריות להקפאה.

אודה לך אם תתייחס לסיכויי/סיכוני הניתוח הזה ספציפית ולא לגורמים אחרים.
נראה לי, אם יורשה לי למקד אותך, שאת מתמקדת בפחות חשוב. לא אוכל על סמך הפיאוט שהוספת לדעת מה נעשה ומה לא נעשה בהיסטרוסקופיות. בכל מקרה, נסיון כריתה של שרירן בגישה היסטרוסקופים חודר דרך רירית הרחם ופוגע בה. גם לא ברור לי מדוע ההתמקדות עכשיו היא במה לעשות עם השרירן. לפרוסקופיה? או בטן פתוחה? מה שצריך להיות חשוב לך זה לא מה הגישה לפתיחת הפטן אלא מה יגרום פחות נזק לרחם ולרירית, וכאמור, אם המיומה אינה גורמת לדימומים חזקים במיוחד אז מדוע בכלל לנתח אותה? כללית ייאמר ששרירן בגודל של כ 4 ס״מ אינו מחייב כל טיפול אלא אם כן הוא גורם לדימומים חזקים. למיטב הבנתי הדבר המרכזי שמעניין אותך זו שאלת ההריון (בגיל 43). סליחה אם אני טועה ומטעה. ואם כן, מה זה מצויין? אם הסיכוי ללידה ישאר כ 5% או ירד ל 3%? זה גם חסר חשיבות וזה גם בלתי ניתן לצפיה מראש.
בהצלחה, פרופ׳ יונה תדיר
אבל זה בדיוק מה שאני שואלת. מה יסכן פחות את הרחם ואת הרירית לעניין הריון? - האם לפרסקופיה מסכנת או דווקא מעלה את הסיכוי כיוון שהשרירן יוסר?
- או שמא הנזק כבר נגרם ב-3 הפעולות הקודמות ??

לשאלתך מה נעשה בפעולות הקודמות:
כפי שכבר פירטתי - נעשו 3 נסיונות לכריתה חלקית של השרירן. נטען בזמנו כי הושגה המטרה אך בהמשך כאשר התחלתי בivf הובן לרופאים ולי כי המיומה עדיין שם ועדיין בגודל דומה ויש עדיין להוציאה.

אתה שואל מה בדיוק עשו שם ? גם אני שואלת..

הומלץ לי להסיר את המיומה כיוון שלפי מה שהרופאים טוענים היא מפריעה לכניסה להריון. בשל גודלה ובעיקר בשל מיקומה, (בקיר האחורי) כך הוסבר לי.
בנוסף לזאת היא גורמת לדימומים כבדים בזמן מחזור, ולאנמיה.

ההמלצה להסירה די ברורה לי, אם כי אני מקווה שלא מטעים אותי ושלא סתם אגרר לעוד ניתוח שיתגלה כמיותר. אתה חושב שניתן המשיך בטיפולים לצדה מבלי להסירה ?? אם כן אשמח לדעת
אם אכן המיומה גורמת לדימומים חזקים, וזה הגיוני לאור מיקומה, אזי כל היתר פחות חשוב. נכון להסיר אותה בידיים מיומנות. ולכן, לא נראה שאת נגררת לניתוח מיותר. האם נגרם או לא נגרם נזק לרירית הרחם בעבר, לא ניתן לדעת וזם גם לא יעזור לחפש ולדעת. בכל מקרה לאחר ניתוח כזה צריך להמתין כ 3-6 חודשים עד לנסיון החדרת עוברים (מוקפאים או טריים). אשר לשאלתך על הפרעה לכניסה להריון? ראי התייחסות בתשובות הקודמות.
בהצלחה, פרופ׳ תדיר
תודה
 
מור
09:23 04.06.15
שלום רב
פניתי לרופא בעקבות כבי בטן תחתונה מוגברים וחזקים בזמן ביוץ ומחזור.
אני בת 33 +2 ילדים.
ללא גלולות וללא התקן
בבדיקה נמצא :שרירן מיומה ממש קטן ... ולטענת הרופא צריך לעבור רק ביקורת ולעקוב.
אני מאוד חוששת .... וגם לא נוח לי עם הכאבים האלו מה ועוד בתקופה של הביוץ והמחזור אני עם בחילות וכאבי ראש.
מה ניתן לעשות....?
 
פרופ' יונה תדיר  
09:47 04.06.15
ראשית, יש לדעת מה זה קטן? גודל זה עניין סובייקטיבי. יש לדעת תחילה מה הגודל (במילימטרים) ולא פחות חשוב, מה מיקומו. חשוב שיהיה בידיך דו״ח ברור של הבדיקה (לא תמונה) המגדיר את הגודל והמיקום. ב. הכאבים שאת מתארת אינם בהכרח קשורים למיומה. יש אפשרות לקבוע אם יש או אין קשק ע״י שימוש בגטלה למניעת הריון באופן נסיוני ל 2-3 חודשים. כל זה כהמלצה כללית מאחר ולא נכון לתת ייעוץ כזה ללא השלמת פרטים ובדיקה.
בהצלחה, פרופ׳ יונה תדיר
 
הילה
21:04 31.03.15
שלום רב,

אשמח לדעת אך ניתן להשיג, להזמין את התרופה באיסמיה, להבנת זו תרופה העוזרת להקטנת מיומות, אך תרם אושרה בארץ. האם ניתן להזמין ואך את התרופה?

האם ישנה המלצה על גלולה לעצירת המחזור, על מנת לא לאבד הרבה דם בשל מיומות שנגרם בעקבותם דימום רב?

תודה
הילה
 
פרופ' יונה תדיר  
12:12 01.04.15
תרופה זו לא אושרה עדיין לשימוש בארץ ולכן לא ניתן להשיגה. היא הוגשה לדיון בסבב דיוני סל הבריאות ולא אושרה עדיין. ההחלטה אם לטפל באופן שמרני, בין אם בגלולה זו אשר כאמור לאושרה לשימוש, או בטיפול תרופתי או זעיר פולשני אחר (ויש מספר חלופות טיפול שמרניות), היא פועל יוצא של מגוון שיקולים, כגון גיל, מיקום המיומה, קצב גידולה, תכניות הילודה, מצב בריאותי כללי, וכיוב׳.
בהצלחה, פרופ׳ יונה תדיר
כפי שידוע לי משרד הבריאות אישר את השימוש בכדורים אלו. אך הכנסתם לסל עדיין לא אושרה.
הבנתי שניתן להשיגם באופן פרטי בהזמנה מחו"ל - לאחר מילוי טפסים הנמצאים אצל רופא/ת הנשים שלך.
קיים איזשהו תהליך.. אני גם עובדת על זה כרגע..:)
 
פרופ' יונה תדיר  
11:42 14.05.15
על בסיס מה החלטת שטיפול זה אכן מתאים לך? בחירת הטיפול המתאים לשרירני רחם , מתוך מגוון רחב של חלופות טיפול ה(שניתוח בשיטה א׳ - ב׳ - ג׳ - ד׳) זה רק חלק מאותן שיטות הוא פועל יוצא של מגוון רחב של שיקולים.
פרופ׳ יונה תדיר
 
הילה
18:09 03.06.15
שלום א,

האם כבר הצלחת להשיג את התרופה, אני עדין בודקת ואשמח לדעת יותר מידע ואף להחליף טלפון...
 
פרופ' יונה תדיר  
19:32 03.06.15
התרופה לא אושרה עדיין ע״י משרד הבריאות ולכן גם לא ניתן עדיין להזמינה מחו״ל (הליך הנקרא 29ג׳). הדבר נמצא בדיונים עדיין ואולי יאושר במהלך החדשים הקרובים. בכל מקרה, ההתוויות שתהיינה בבוא יום אינן מתאימות לכל מקרה וכדאי לברר עם גורם הבקיא בתחום מה המצבים בהם ניתן יהיה לטפל בתרופה זו.
 
חמוטל
20:58 31.05.15
שלום רב
לאימי יש מיומה, רחם מוגדל וציסטות ורירית מוגדלת היא לא רוצה לבצע בכריתת רחם
האם הרחם המוגדל נובע מהמיומה על איזה טיפול אתה ממליץ
 
פרופ' יונה תדיר  
21:47 31.05.15
שאלתך כה כללית עד כי לא ניתן להשיב אפילו באופן כללי. אציג לדוגמא רק חלק מהפרטים כדי שיובן עד כמה לא ניתן להשיב: בת כמה האמא? כמה זמן יש שרירן? אחד או יותר? מה גודלו? מה מיקומו? מה קצב גידולו? מה הסימפטומים? כלומר תלונות מהן היא סובלת? וכיוב׳
פרופ׳ יונה תדיר
בוקר טוב רופא נכבד! אני חודשיים ושבוע לאחר כריתת רחם ביטנית , בשבועיים האחרונים יש לי מי תחושה של נפיחות ואי נוחות בבטן תחתונה,הייתי אצל רופא המנתח בבדיקת אולטראסאונד שביצע הכל תקין וכן באזור החתך בבטן יש לי מעל החתך אזור שאני לא מרגישה אותו כלומר בעור שמעל החתך כמו שיתוק,הבטן נפוחה עים המון גזים, ברצוני לדעת האים בדיקת האולטרסאונד שביצע הרופא אםשר לומרשהכל תקין?ולנפיחות אין שום לניתוח? כמו כן רציתי לדעת עים חוסר התחושה באזר החתך זה כמה זמן? האים זה מיסתדר?ולאזה ברור עליי לגשת בקשר חנפיחות בבטן תחתונה, תודה רבה
 
מרי
10:52 26.05.15
הבטן עים הרבה גזים שלא תמיד מישתחררים האים זה מהווה סיכון כלשהוא?ביגלל החתך בבטן הרי הבטן מיתנפחת זה לא מסוכן?סליחה על המגילה מה עלי לעשות?
 
פרופ' יונה תדיר  
11:33 26.05.15
תופעת ההרדמה באזור הניתוח שכיחה לאור חיתוך קצוות עצבים בעור הבטן. בכל שאלב אחרת של תופעות לאחר ניתוח חובה עליך להבדק ע״י הרופא/ה המנתח/ת.
שלום,
אני עם מיומות מחוץ לרחם ובתוך, לפני חודשיים התחלתי לקחת את הגלולה סיזוניק על מנת לעצור את המחזור בשל הדימום הרב.

בחודש האחרון חלה התגברות בכאבי בטן חזקים, כאבים כמו צירים בהפסקות ואף המיומות גדלו, למרות הגלולות אני מדממת כמעט בכל יום, אומנם כמות קטנה אך עדין מדממת ללא הפסקה.

הייתי רוצה לדעת האם יש קשר בין לקיחת הגלולות להתפתחות במיומות בימים האחרוים?

תודה הילה
 
פרופ' יונה תדיר  
06:23 08.05.15
גלולות עשויות לעיתים להפחית דימום, בין אם כזה הנגרם ממיומות או מסיבות אחרות. אבל גלולות אינן טיפול למיומות ותוספת ההורמונים עלולה אף לתרום לגדילתן המואצת. לא ניתן להשיב לשאלתך בהעדר מידע על גודלן ומיקומן. הפרטים שמסרת אינם אומרים כלום על גודל או מיקום. בכל מקרה לא הייתי ממליץ על טיפול זה אלא על טיפול של ממש לפי הגודל, המיקום, הסימפטומים, תכניות הילודה, וכיו״ב.
פרופ. יונה תדיר
 
הילה
15:45 10.05.15
האם ישנה תרופה שנקראת איסמיה, אני לא מצליחה למצוא שוב מידע על כך?

אך נקראת התרפה באנגלית?
 
פרופ' יונה תדיר  
16:03 10.05.15
יש תרופה כזו אשר לא אושרה עדיין לשימוש בישראל. שמה Ulipristal
 
הילה
10:18 13.05.15
שלום,

האם יש קשר להימצאות מיומות ולהידרונפרוזיס (כליות ושתן)?

יום טוב
 
פרופ' יונה תדיר  
10:24 13.05.15
במידה והמיומות גדולות, ו/או במיקום הלוחץ על צינורות הניקוז של השתן מהכליות (אורטרים) יכול להיות קשר להידרונפרוזיס. הידרונפרוזיס הוא מצב בו יש הרחבת אגן הכיליה וזה יכול להגרם ממספר סיבות, בין היתר גם מהפרעה בניקוז שמקורה בלחץ על דרכי השתן.
פרופ׳ יונה תדיר
+ הוספת הודעה
   1  2  3  4  5  6  7  8  9  ...  49  
 חיפוש בפורום זה
המידע באתר אינו מהווה תחליף להתייעצות עם גורם מקצועי והינו בהתאם לתנאי השימוש
מנהלהודעה מקוריתתגובהללא תוכןהודעה חדשההודעה עם תמונההודעה עם וידאו
תגיות
שרירנים ברחם   מיומות   מיומה   מיומה ברחם   מיומה בהריון   מיומה והריון   מיומה רחם   שרירנים   גידולים שפירים   רחם שרירני   רחם
RSS RSS פורום שרירנים ברחם - מיומה