בריאות, רפואה
מאמרים | פורומים | קהילות | רופאים  
  חיפוש במאמרים  
הריון ולידהדיאטה, תזונהתרופות, ויטמיניםעיניים, משקפייםניתוחים פלסטייםרפואה משלימהקוסמטיקה, איפורעיצוב שיערפסיכולוגיהאורטופדיה
 
מין, יחסים, זוגיותכושר גופנירפואת שינייםרפואת ילדיםלב, כלי דםעזרה ראשונהמחלות, טיפוליםגיל הזהבחוק משפט, ביטוחמתכוני בריאות
 בריאות ראשי»פורומים»פורומים רפואת נשים»פורום שרירנים ברחם - מיומה
הוסף למועדפים 
פורומים רפואיים
 

פורום שרירנים ברחם - מיומה עמוד 2

פורום שרירנים ברחם - מיומה נועד לתת לכם מידע רפואי וייעוץ על שרירנים ברחם - מיומה. פורום שרירנים ברחם - מיומה ידון על שרירנים ברחם, מיומה, גידולים ברחם, רחם שרירני, פעילות הורמונאלית, מיומה בהריון, גידולים ברחם, מיומה ברחם, מיומות ועוד
מנהלי פורום שרירנים ברחם - מיומה:
פרופ' יונה תדיר
לפרטים נוספים
ד''ר רועי משיח
לפרטים נוספים
 
בייבי בום
22:33 21.02.15
לאחר הפסקת הריון בגלל מום בעובר בשבוע 20 התגלה ב US שרירן של 3 ס"מ. לפני ההריון בכל הבדיקות כולל צילום רחם הכל היה תקין ואף אחד לא הזכיר שקיים שרירן. האם השרירן יכול להופיע לראשונה במהלך ההריון והאם יש סיכוי שלאחר ההריון הוא יילעם ולא תהיה לי שום בעיה להיכנס שוב להריון ?
תודה
 
פרופ' יונה תדיר  
17:34 22.02.15
שרירן יכול להופיע בעל שלב, ולהיות מאובחן לראשונה גם במהלך הריון. סביר להניח שהיה שם גם קודם לכן, בגודל קטן שלא אובחן, וההשפעה ההורמונלית של ההריון גרם לגדילתו. מומלץ לבצע בדיקת אולטרהסאונד כ 3-4 חדשים אחרי ההריון ולהחליט בהתאם. בשלב זה אין צורך לעשות דבר נוסף.
פרופ. תדיר
שלום,
אני בת 30 ונמצאת בשבוע 22 להריוני השני, יש לי שרירן בגודל 10*13 ס"מ ברחם אשר ממלא את כל הסגמנט התחתון. בהריון הראשון הוא היה באותו מיקום אך קטן יותר, כ-8 ס"מ. בהריון הנוכחי אני חווה כאבים תכופים בבטן התחתונה והרגשת כבדות כאילו אני לקראת סוף ההריון. האם יתכן שגודל השרירן משפיע? והאם צריך להתנהל ברמה היומיומית באופן שונה מהריון ללא שרירן?
תודה.
 
פרופ' יונה תדיר  
12:07 28.01.15
סביר מאד להניח שתחושת הכאב והכבדות היא שילוב של ההריון והשרירן. קשה כמובן לדעת מה יותר ממה, אבל במימדים אלה, ובמיקום זה, עליך להיות בקשר עם הרופא/ה המטפל/ת כדי לבחון אם יש דבר חריג במצבך.
בהצלחה,
פרופ׳ תדיר
 
אלה
01:38 08.02.15
שלום

אני נושאת מיומה זמן רב, ובהריון היא גדלה וגורמת לכאיבם וכו'.
היא כואבת גם במגע קל של הגיניקולוג בבדיקה הידנית ברחם.
ברור לי שהיא מודלקת.

מעבר למעקב שאני מקבלת ומשכחי כאבים (אקמול בנרות אופטלגין ואביטרן במקרה קיצוני) - האם נוכחותו של העובר ליד המיומה כשהיא מודלקת (זה כאב של דלקת בדיוק כמו דלקת בשן) - עלול לגרום לו נזק? האם המיומה מפרישה חומרים לא טובים כשהיא כך רגישה? (אני לא מדברת על בעיות אחרות אפשריות שאני מודעת אליהם, אלא רק לעניין הדלקת והפרשות שאולי היא מייצרת ברחם כתוצאה מהשינויים בה)

שנית, האם כדאי לי להגיע ליעוץ פעם אחת לפחות אצל מומחה לשרירנים? אני בהריון מאתגר והמיומה גדלה מאוד וכל רופא שפוגש אותי פוטר אותי בכל סימפטום כמעט - ב"זה מהמיומה". אילולא התעקשתי שיבצעו לי א. סאונד מקיף יוץתר אחרי כמה ביקורים שקיבלתי תשובה כזו גם היו מפספסים בעיה שהתפתחה בכליה השמאלית ושמכאיבה לא פחות מהמיומה ומחייבת מעקב וכו'. השאלה אם מומחה שרירנים יוכל לבדוק אותי ולספק תשובות ברורות יותר לגבי הסימפטומים, מהות הכאב, מתי זה כאב ממיומה ומתי לא. יש מקום ליעוץ כזה או שלא יהיה לו מה לחדש לי?

תודה.
 
פרופ' יונה תדיר  
15:08 10.02.15
בתחילת שאלתך העלית השערה שמדובר בדלקת ובהמשך את מתייחסת להשערה כאל עובדה. מה שאת מתאר לא מתאים למצב דלקתי אף כי זה יתכן, אך ממש לא סביר. אין פרטים בשאלתך על גודל הממונה, מיקומה, גיל ההריון וכיוב׳ ולכן לא ניתן להשיב לשאלתך. כללית ייאמר שמיומה אינה מפרישה חמרים הפוגעים בעובר. בעיות של מיומה בהריון אינן קשורות להפרשת חמרים. ייעוץ עשוי לסייע להבנת המצב ומה צפוי, ולהערך בהתאם, אל לא לשנות את המצב.
פרופ. יונה תדיר
שלום לנשות הפורום,
למי יש המלצה על רופא להיסטרוסקופיה שעובד עם קופ"ח כללית?
 
פרופ' יונה תדיר  
12:27 06.02.15
פורום זה אינו פורום שיווקי ולא נועד למתן המלצות אישיות לרופא זה או אחר. כללית ייאמר כי בבתי החולים ובמרפאות שרותי בריאות כללית יש רופאים המבצעים פעולה זו. הפניה בתוך הקופה מתבצעת ע״י רופאים המיומנים בביצועה.
פרופ. תדיר
 
אפרת
18:54 06.02.15
לא ידעתי, תודה רבה בכל מקרה :)
שלום

יש לי שרירן בגודל 11 ס"מ שגדל מתחילת ההריון מ-6 ס"מ.
אני בשבוע 16 להריון בערך.

הייתי במיון פעמיים ושוחררתי עם וולטרן וכו'.

הבעיה שהכאבים היומיומיים מאוד חזקים - זה כאבי בטן תחתונה, וגב, ופולסים במותן שמאל, והתקשות של הבטן, ובאמת שהכל כואב כואב. אני תוהה אם זה לא צירים? כי אני אוטומטית שמה משכחים כל חמש שעות (או נרות אקמול או אביטרן תלוי בחומרה).

איך מבדילים?
במיון בפעם האחרונה ניסו למדוד צירים אבל אמרו שזה מוקדם לגלות דרך מוניטור ושמו אותי להשגחה.

והאם משכחי הכאבים עלולים להסוות צירים?

אודה על סדר כי במיון בעיק רמציעים משכח והביתה ואני חוששת שאולי אני סובלת כל הזמן הזה מצירים אם כתוצא המהמיומה ואם לא ואני צריכה בכלל אשפוז.

תודה
 
פרופ' יונה תדיר  
22:20 03.02.15
שאלה כגון זו אינה לפורום. עלעך להיות במעקב רפואי ולנהוג על פי ההמלצ׳ות , בעל מקרה לגופו.
פרופ. תדיר
 
איילת
12:00 29.01.15
שלום רב,
אני בת 30 בריאה,לפני כשלושה חודשים במהלך בדיקה שגרתית אצל רופאת נשים אובחן שרירן בגודל 2 ס"מ. הרופאה אמרה לי שאין מה לטפל רק להיות במעקב בעוד חצי שנה (ולא לדאוג...).
שני נושאים לבירור:
- לגבי ביצוע פעילות גופנית. אני מבצעת אימוני כוח ואירובי על קבוצות שרירים שונות וכן פילאטיס מכשירים.
האם יש השפעה על השרירן? האם משנה עצימות הפעילות והשרירים ה"עובדים" בפעילות? ובאופן כללי האם מומלץ לבצע ועד כמה אינטנסיבי?
- לגבי נטילת גלולות (מסוג יסמין). אני נוטלת מזה 4 שנים, האם יכולה להיות השפעה "שלילית" על השרירן ועצם קיומו...

תודה מראש על המענה.
 
ד''ר רועי משיח  
14:10 29.01.15
איילת שלום
אין, למיטב ידיעתי, קשר בין שרירן וספורט.
גלולות מהדור החדש נחשבות כמעכבות גדילה של שרירנים
בריאות שלמה
אשמח לדעת מדוע הטיפול שנוי במחלוקת? והאם לא עדיף לנסות קודם אפשרות הנ"ל? כי הרי ניתוח תמיד אפשר לעשות... במיוחד כשמדובר במישהי צעירה שיש לה הרבה זמן לנסות את האופציה של אולטראסונד ממוקד לפני שהיא פונה לניתוח להסרת שרירנים
כדי להשיב על שאלתך (הטובה מאד) אני זקוק להסבר ארוך מאד, וזהיר מאד. שהרי יש מי שמציע טיפול זה, ויש מי שמקבלת, או שוקלת לקבלו, ויש גם שיקולים כלכליים ברקע, וצריך גם הבנת הרקע. לדוגמא: א. לאישה צעירה (מה זה צעירה? במונחים של פוריות והריון 20-30 ??) יש בד״כ קצב גידול מהיר של השרירנים (בהשוואה לנשים מבוגרות יותר 30-40) ויש גם חשיבות רבה יותר למניעת נזק לרחם. פעמים רבות נשים נוהגות לחשוש מניתוח בגלל שאולי הניתוח יפגע ברחם, תוך שהן מתעתמות מהנזק הוודאי שגורת השרירן לרחןף מעצם נוכחותו שם, וודאי נעל גודל מסויים, ומיקום מסויים. ניתוח נויד לתקן רחם ולא לפגוע ברחם. . ב. ההתאמה לטיפול מסוג זה מחייבת ביצוע בדיקת MRI מקדימה, כי לא בכל גודל, או בכל מיקום, ניתן לטפל. ג. נשים נוטות לחשוב שטיפול זה מסיר את המיומה, ולא כן הוא. הוא מקטין אותה במעט, ומשפר תחושות סובייקטיביות לעיתים, ועל כל אלה שנויות במחלוקת הדעות בין המומחים.
וזה רק דגימה של בעייתיות הנושא.
פרופ׳ יונה תדיר
 
פרופ' יונה תדיר  
19:21 31.12.14
כדי להשיב על שאלתך (הטובה מאד) אני זקוק להסבר ארוך מאד, וזהיר מאד. שהרי יש מי שמציע טיפול זה, ויש מי שמקבלת, או שוקלת לקבלו, ויש גם שיקולים כלכליים ברקע, וצריך גם הבנת הרקע. לדוגמא: א. לאישה צעירה (מה זה צעירה? במונחים של פוריות והריון 20-30 ??) יש בד״כ קצב גידול מהיר של השרירנים (בהשוואה לנשים מבוגרות יותר 30-40 או 40-50) ויש חשיבות רבה יותר למניעת נזק לרחם מגידול המיומה. פעמים רבות נשים נוהגות לחשוש מניתוח בגלל שאולי הניתוח יפגע ברחם, תוך שהן מתעלמות מהנזק (הוודאי) שגורם השרירן לרחם מעצם נוכחותו שם, וודאי מעל גודל מסויים, ומיקום מסויים. ניתוח נועד כדי לתקן רחם ולא לפגוע ברחם. ב. ההתאמה לטיפול מסוג זה מחייבת ביצוע בדיקת MRI מקדימה, כי לא בכל גודל, או בכל מיקום, ניתן לטפל בשיטה זו. ג. נשים נוטות לחשוב שטיפול זה מסיר את המיומה, ולא כן הוא. הוא מקטין אותה במעט, ומשפר תחושות סובייקטיביות לעיתים, ועל כל אלה, ועוד, שנויות במחלוקת הדעות בין המומחים.
וזה רק דגימה של בעייתיות הנושא.
פרופ׳ יונה תדיר
תודה רבה!! אבל אם כבר אנחנו דנים בנושא התעוררו בי שאלות נוספות..
אשמך לחוות דעתך בנושא?

1. אם שרירנים הם מזיקים לרחם מדוע הגישה הרפואית היא מעקב? למה לא לנתח ולהוציא את השרירנים בעודם קטנים לפני שיגרמו לתופעות קליניות.
אני 10 שנים במעקב והשרירן גדל עם הזמן..

2. בניתוח להסרת שרירנים ישנה סכנה של
-הידבקויות,
- איבוד דם
-גדילה חוזרת של השרירנים הנוספים
- סיכון לפגיעה באיברים אחרים
- הצורך ברופא מיומן בניתוחים להוצאת שרירנים- החולה לא יודעת להגיד מי הוא רופא מיומן..?
-סיכון קטן לשימוש בלפרוסקופיה ופיזור של חתיכות מיומה בגוף
- צלקות מכוערות בבטן...
3. באולטראוסנד ממוקד במידה והטיפול פותר את בעיית הסימפטומים הנלווים זה מחזיר אותנו לגישה הרפואית של מעקב ולחיות בשלום עם המיומה בעיקר לנשים שסיימו ללדת

בברכה
 
פרופ' יונה תדיר  
14:10 01.01.15
קצת קשה להתמודד עם מגוון כה גדול של שאלות, טובות לכשעצמן, כאשר קיים חסר מידע בסיסי אשר בלעדיו לא ניתן להגדיר מה נכון ומה לא נכון לעשות. אמנע מלפרט שאלות רלונטיות על מצבך הבריאותי, גילך, ילודה (בעבר ובעתיד) מיקום השרירנים, קצב גידולם, ועוד ועוד. ו... אנא, אל תפרטי את התשובות, כי כך לא עושים רפואה נכונה.
כפי שאת רואה, איני מזלזל בשאלותיך שהן באמת טובות, אבל לא ניתן להסבירן כראוי בדרך זו. אתייחס לכן רק לחלקן:
1. שרירנים אכן מזיקים לרחם, כמעט תמיד, וההחלטה מתי הנזק מתחיל להיות משמעותי, כזה המצדיק טיפול (כזה או אחר) הוא פועל יוצא של מיקום, גודל, סימפטומים, ועוד.
2. בניתוח להסרת מיומות עלולים להיות סיבוכים, כאלה או אחרים, כמו גם במצב בו הנזק הנגרם לרחם (ולפוריות) נגרם מהחלטה שלא לנתח. לכן, ההחלטה מתי זה נכון לטפל? וכיצד? היא פועל יוצא של סיכון מול סיכון, וסיכון מול סיכוי, והוא שונה ממקרה למקרה, ומגיל לגיל, ומתכניות ילודה א׳ ל ב׳. 3. לפרוסקופיה היא גישה ניתוחית טובה, אחת מתוך מספר שיטות. יש לה יתרונות וחסרונות, ונושא פיזור התאים (אותו את מזכירה) ואשר עלה לכותרות לאחרונה (ועליו, בנפרד, אוכל לכתוב 30 עמודים) קרוב לוודאי, כלל אינו רלוונטי למקרה שלך!!! הרצאה בנושא זה העברתי לאחרונה בפורום מומחים. 4. לעניין האולטרהסאונד הממוקד, כבר הרחבתי בתשובותי הקודמות.
בהצלחה,
פרופ׳ יונה תדיר
 
שיר
14:16 01.01.15
מאחלת לכולנו שנה אזרחית של בריאות שמחה והצלחה:-)
 
פנינה
21:19 29.12.14
שלום רב,
אני בת 49 עם מיומה משנת 2007 גודלה היה 27 וכיום 69 כאשר גדלה בשבעה החודשים האחרונים מאוד,אני עם מירנה כבר 6 שנים אשר הותקנה בגלל דימומים קשים במחזור
מפאת גילי הרופאה ממליצה על כריתת רחם,אני מעט חוששת לבצע הליך כזה.

האם טיפול אולטראסאונד ממוקד יכול להיות יעיל למיומה גדולה כל כך?

האם אין מנוס מניתוח?

ברצוני לציין כי אני עדיין מקבלת מחזור
והמיומה הינה בדופן האחורית של הרחם
 
פרופ' יונה תדיר  
22:23 29.12.14
הנושא המטריד העקרי בדבריך הוא קצב הגידול המהיר בתקופה האחרונה, וסביר להניח שהרופאה שלך מוטרדת מהסיבה מדוע גדל מהר? שהרי קצב גידול של מיומה, בעיקר בגילך, אינו מהיר בד״כ. ולכן, כל טיפול שמרני, בין אם אולטרהסאונד ממוקד, או מירנה, אינם נותנים מענה לסיבה מדוע גדל מהר. זאת, מאחר ובשני טיפולים אלה אין כל דגימת רקמה ואין כל מענה למה טיבו של השרירן.
אם היה מדובר בשרירן אשר זה גדלו, לאורך זמן רב, וללא שינוי משמעותי בגדלו, לא היה הכרח בניתוח, אלא אם כן היו תלונות של דימומים קשים.
ועוד שני פרטים אותם כדאי לדעת: א. מירנה מפחיתה דימומים אשר אינם על רקע של מיומה בד״כ. מירנה אף אינה מקטינה גודל של מיומה ועלולה אולי אפילו לעודד את צמיחתה. מיומה גדלה בעקבות גירוי הורמונלי, ומירנה מוסיפה גירוי הורמונלי.
ב. הטיפול באולטרהסאונד ממוקד שנוי במחלוקת בין המומחים, ולא בגלל גודל המיומה שלך, אשר עקרונית יכול להיות מטופל (מוקטין במידת מה) בדרך זו. השאלה אם את מתאימה לטיפול זה מוגדרת ע״י בדיקה מקדימה של MRI, אך אין בכך עדיין כדי לשנות את המחלוקת בין המומחים באשר לטיפול זה, ובכל מקרה, כאמור לעיל, אינו נותן מענה לטיבו של הגידול (השרירן).
לסיכום: לא ברור מדוע את חוששת מהטיפול הניתוחי ואיך חוששת מאי הידיעה מה טיבו של השרירן.
פרופ׳ יונה תדיר
שלום רב, אני בהריון תאומים בשבוע 27 , לפני מספר שבועות התחלתי להרגיש גוש קשה ליד הטבור , ובאולטרסאונד ראו משהו בגודל של 1 סמ,,האם יכול להיות שזה שרירן . מבחינת התחושה זה משהו קשה שטיפה כואב כאשר לוחצים עליו
 
פרופ' יונה תדיר  
17:35 26.12.14
בדיקת אולטרהסאונד אינה מסתיימת בהגדרה ״משהו״. יש הגדרות מיקום וצורה המאפשרות אבחנה בין מספר אפשרויות. אין באפשרותי להתייחס לשאלתך באופן שיהווה תשובה רפואית ראויה.
פרופ. תדיר.
 
מאיה
14:26 08.12.14
אני בת 44
ללא מחזור שנה וחצי.
יש לי שרירנים ברחם מזה כ-5 שנים.
בבדיקת אולטרה סאונד האחרונה צוין שיש לי שרירן בגודל 44*39 מ"מ סב סרוזי פונדוס . שרירן זה קיים מספר שנים.
שרירן נוסף 15*15 תוך דופני קיר אחורי והמרקם שלו מסוייד.
מה זה שרירן מסויד והאם הוא אמור להדאיג יותר משרירן רגיל?
 
פרופ' יונה תדיר  
16:37 08.12.14
אין שום סיבה לדאגה. שרירן אשר מצוי זמן רב , ובדרך כלל
ללא גדילה משמעותית, עובר תהליכי הצטברות סידן.
שלא כמו בכלי דם שם זה עלול להיות מסוכן, כאן אין לזה חשיבות רבה.
כדאי להמשיך מעקב כל 6-12 חודש ולהחליט בהתאם. בשלב זה
אין הצדקה לנתח.
פרופ. תדיר.
שלום רב.
אני בהריון בשבוע 21. עם שרירן על גבעול מחוץ לרחם. בגודל דל 12.5 ס״מ
לאחר כאבי בטן חזקים מאוד התפנתי למיון ושם נצפה התנזלות של השרירן.

קיבלתי זריקת ולטרן וכעבור 12 שעות הכאבים חלפו.

כרגע אין כאבים מהשרירן.

שאלתי- מה המשמעות של התנזלות השרירן? האם לאחר הולטרן זה מפסיק את ההתנזלות? האם הכאבים יחזרו?
האם ההתנזלות אומרת בעצם שזהו סופו של השרירן?

אשמח לתשובתכם
 
פרופ' יונה תדיר  
09:13 04.12.14
שרירן עובר בהריון שינויים מסוגים שונים. הוא גדל במהירות ועובר לעיתים תהליכי נמק עקב חוסר אספקת דם הנדרשת לאור גידולו המהיר (יחסית למצבו הטרום הריוני). תהליך זה מלווה בכאבים, והטיפול שקיבלת אינו משפיע על השרירן, ועם אותם תהליכים, אלא רק פועל כנגד הכאבים. משל למה הדבר דומה? אם היה לך כאבי ראש מסיבה זו או אחרת, וקובלת כאבי ראש, הראש (לשמחתנו) נשאר, ולצערנו, במקרים רבים, הכאב חוזר לאחר מכן. משמע... השרירן אינו נעלם, ואף סביר להניח שימשיך לגדול, וכאבים עלולים לחזור.
פרופ׳ יונה תדיר
שלום רב,

לפני כשנה התגלה אצלי שרירן ברחם בגודל של כסנטימטר מכל כיוון בבדיקה שיגרתית (היסטרוסקופיה אבחנתית). מדובר בשרירן תת רירי הבולט אל תוך חלל הרחם.
אני בת 34 ומעוניינת להיכנס להריון בקרוב.

הגניקולוג המאבחן אמר לי שעלי להסיר את השרירן בטרם אנסה להרות.
אני מבינה ששרירנים מסוג זה עלולים להשפיע על סיכויי הכניסה להריון אבל מכיוון שמדובר בהליך כירורגי (גם אם פשוט) שמחייב הרדמה כללית אני מהססת. מה גם, מדובר בשרירן קטן יחסית ובבדיקה שערכתי ממש לאחרונה נראה שהשרירן נשאר באותם ממדים.

האם יש הגיון לנסות בכל זאת להיכנס להריון באופן טבעי ללא התערבות כירורגית במצב זה? האם יש סיכויים טובים להשלים הריון תקין עם שרירן מסוג כזה, בהנחה שאצליח להרות בתוך חודשים ספורים?

אני מודה לכם מראש על תשומת הלב ועל תשובתכם,

נורית
 
פרופ' יונה תדיר  
01:50 03.12.14
שאלתך מייצגת התלבטות הגיונית ממקום של אי הכרת הפרטים. במידה והשרירן אכן בולט לחלל הרחם, וחלק משמעותי ממנו אכן בולט אל תוך החלל ומעוות את רירית הרחם, ואת זאת ניתן לראות הן בבדיקת אולטרהסאונד טובה והן בהיסטרוסקופיה אבחנתית, אזי יש הצדקה להסירו בהיסטרוסקופיה ניתוחית, ו... ״בידיים מיומנות״. מדובר בפעולה פשוטה יחסית אשר נועדה לשמור על הרחם בפני נזקים שהשרירן עלול לגרום. במידה וחלקו העקרי של השרירן הוא תוך דופני ואין עוות החלל, ניתן להמנע מניתוח ולעקוב בבדיקות אולטרהסאונד המתועדות היטב במכון מתאים. התערבות מוצדקת אם השרירן גדל ומעוות את הרירית. ההרדמה הקצרה אינה צריכה להוות שיקול.
פרופ. תדיר.
אני בת 39, לפני כשבועיים עברתי ניתוח לפרוסקופי לכריתת רחם.
אציין שכשבוע לאחר הניתוח התגלה זיהום בנרתיק שבעקבותיו אושפזתי למספר ימים לקבלת אנטיביוטיקה ושוחררתי אתמול. עדיין ממשיכה לקחת אנטיביוטיקה.

היום במהלך מקלחת, בעת לחיצה על השד גיליתי שיוצאת הפרשה לבנה-שקופה מהפטמה.
שאלתי היא האם זה יכול להיות קשור לניתוח שעברתי? האם לפנות לבדיקה בבית החולים שבו עברתי את הניתוח או שזה לא קשור לעניין?
זה יכול לקרות לעיתים. אין מה להבהל בשלש זה. יש להמתין מספר ימים ואם זה נמשך יש לפנות לרופא ולבצע בדיקת שד, ו/או גם בדיקת רמת הורמון הפרולקטין.
פרופ. תדיר
 
אלה
22:15 30.11.14
שלום
אני צריכה את עצתך בנושא המיומה.
אני בהריון בגיל מבוגר, בתאומים. הריון ראשון ויקר.
יש לי מיומה שהיתה 6.5 סמ בתחילתו וכעת 8 סמ. סבסרוטית בדופן אחורי שמאלי תחתון. רופא אחד כתב פעם שהיא תוך דופנית אז אני לא יודעת... אבל הרוב כותבים סבסרוטית.

לפני ההריון היא כאבה. דווקא בשבועות האחרונים לא כאב לי ועכשיו שוב כואב.

כרגע בהריון חשוב רק בריאות העוברים ותקינות ההריון ושאלתי אליך - האם ייתכן שמיומה תפגע בהזרמת הדם לעוברים בשלבים האלה?
זו שאלה חשובה כי י ש פער בא. סאונד בין שני העוברים אמנם בטווח התקין אבל פער ויש כאבים כמו בעבר - ואני חוששת שצריך מדלל דם או משהו ולא "סתם" מעקב.

כרגע במילא אני בהמתנה לתור בהריון בסיכון רק עוד 3 שבועות וחושב לי להבין אם מה שהעליתי בכלל הגיוני או שבשלב הזה אין השפעה? ואיך בודקים את זה?

תודות!
 
פרופ' יונה תדיר  
23:20 30.11.14
שאלתך אכן מצדיקה מספר הבהרות:
א. אין סתירה בין כל תוצאות בדיקות האולטרהסאוד שאת מצטטת. סובסרוטי, משמעותו, שחלק מהשרירן בולט לכוון הדופן החיצוני של הרחם, אבל בכל מקרה, חלקו, מצוי בדופן הרחם, ומשעות הדבר תוך דופני/סובסרוטי. בשורה התחתונה של הגדרת המיקום משמעות הדברים שהשרירן פונה לחלק הרחם הפונה לכוון אברי הבטן ולא לכוון הדופן הפנימי של הרחם, הרירית. אין לך אפשרות בחירה, אבל אם הייתה, בהקשר של הריון, עדיף המיקום שיש לך.
ב. לגבי הכאבים: אכן, כאבים כגון אלה שאת מתארת אםיניים לשרירן בהריון. יש אמנם סוגים שונים של כאבים במהלך הריון וקשה להבחין בין מקור כאב זה או אחר, אבל רופא/ה מיומן/ת יכולים להבחין, הגם שהטיפול לא יהיה הרבה שונה.
ג. לא ניתן לאמר בוודאות אם יש קשר בין הבדלי גודל העוברים לשרירנים. כללית זה נראה לי ללא קשר לשרירנים.
ד. מדללי דם אינם הטיפול למצבים כגון אלה והשימוש בהם, במהלך הריון בר סיכון, צריך להיות ע״י שיקול דעת של מומחה/ית בהריון בר סיכון, וללא קשר לשרירנים.
ה. העובדה שהשרירן גדל בהריון אינה מפתיעה. זה בדיוק מה שקורה לשרירנים בהריון בעקבות שפע אספקת דם לרחם, ורמות הורמונים גבוהות. נכון להיות כאמור במעקב הריוני, טוב ולהערך נכון לקראת ההמשך והלידה.
ו. לסיכום: ברשותך, תיקון קל לשאלתך. מה שחשוב עכשיו זה לא בעיקר העוברים אלא בעיקר האימא שלהם. בלי אמא בריאה אין ילדים בריאים, ועוד, שרירנים אינם גורמים לפגיעה בעוברים כל עוד נערכים נכון גם לקראת לידה המתאימה גם למצב השרירנים וגם למצב העוברים.
בהצלחה. פרופ׳ יונה תדיר
 
מורן
15:13 26.10.14
שלום,

בת 32, בריאה, ללא ילדים, בתהליך טיפולי פוריות.
לפני כשנתיים במהלך בירורי פוריות נמצאה מיומה אינטרמוראלית בקיר אחורי בגודל של כ 3 ס"מ, נאמר לי כי מיומה שכזו אינה אמורה להפריע לכניסה להריון ועלי להמשיך במסלול פוריות רגיל. לאחר שלוש שאיבות וארבע החזרות עם מורפולגיה תקינה של עוברים, הסטרוסקופיה אבחנתית ללא ממצא חריג, נשלחתי לאולטרסאונד תלת מימדי טרום יעוץ בנוגע להסרת המיומה במיומקטומי (הרופא המטפל שלי אמר שלטעמו זו הדרך הנכונה ביותר להסרת השרירן, במידה ואכן יוחלט כי יש להסירו).
תוצאות אולטרסאונד תלת מימדי:
מיקום המיומה: קיר תחתון.
עומק: סובמוקוזית.
מימדים: 50X45X45.
אופי: הומוגני.
עוד נכתב: המיומה נובעת מהקיר האחורי ונמצאת ב 50% בחלל ומעוות אותו קדימה. כל החלל בחלק האחורי מורכב מהמיומה.

אני קצת מבולבלת, האם המיומה שינתה הגדרתה? או שישנו שילוב של אינטרמורלי וסוב מוקוזי (לפי מה שקראתי אלו שתי סוגים שונים של מיומות..).
מצד אחד הרופא שביצע את האולטרסאונד אמר שהמיומה לא נחשבת גדולה, מצד שני נכתב כי היא תופסת 50% מהחלל. היחס בעייתי?
האם מצב המיומה יכול להסביר כשלונות בכניסה להריון?
הרופא שביצע את האולטרסאונד הציע היסטרוסקופיה ניתוחית בה יוציאו חלק מהמיומה כך שתתפוס חלק קטן יותר בחלל ואמר שזה עשוי להיות הפתרון (ולא הסרתה בפתיחת בטן).
כמובן שאפנה ליעוץ מסודר אצל רופא, אבל עכשיו אני קצת מבולבלת לאיזה רופא עלי לפנות, האם לרופא המתמחה בפתיחת בטן או לרופא המתמחה בהסטרוסקופיה ניתוחית?
 
פרופ' יונה תדיר  
16:44 26.10.14
אני יכול להבין מדוע את ״מבולבלת״ אף כי אין בחומר שסיכמת יפה כל סתירה וכל סיבה ל... ״בילבול״. אוכל להסביר רק על קצה המזלג, כי הסבר מלא יחייב כתיבת 3 עמודים.
1. כל מיומה סובסרוזית (תת רירת הרחם) יש לה מרכיב תוך דופני, אינטרה-מורלי. וכל מיומה כזו אכן מעוותת את חלל הרחם.
2. מיומה במיקום כזה יכולה לפגוע בהשרשת העובר ברחם.
3. גישה היסטרוסקופית נכונה למיומה סוב מוקוית (תת רירית) אבל במיקום זה הדבר עלול להיות בעייתי בגלל הכניסה דרך חלל ורירית הרחם וזה מחייב מיומנות רבה.
לעיתים, כניסה דרך דופן הרחם עדיפה למניעת פגיעה ברירית הרחם. צריך יותר מידע כדי להתלבט בשאלה ״עדינה״ זו.
בהצלחה,
פרופ׳ יונה תדיר
 
פרופ' יונה תדיר  
16:54 26.10.14
בטעות נכתב בתשובתי ... כל מיומה סובסרוזית (תת רירת הרחם) והכוונה ש... כל מיומה סובמוקוזית. סובסרוזית הכוונה לצד הרחם הפונה לחלל הבטן. סוב סרוזית ... פונה לצד רירית הרחם. למען הסר ספק, לשתיהן יש מרכיב תוך דופני ... אינטרהמורלי.
פרופ׳ תדיר
 
מורן
09:43 27.10.14
אשמח לשמוע איזה מידע נוסף נדרש להתלבטות על מנת שאדאג להגיע עם פרטים אלו ליעוץ.
 
פרופ' יונה תדיר  
10:33 27.10.14
נראה לי ששאלותיך המנוסחות היטב ומבטאות לא רק את ההתלבטות אלא גם את מה שנראה לך כסתירות, ובפועל אין סופרות אלא משלימות זו את זו, יחד עם ראשי הפרקים של מענה שקיבלת, די בהן כדי להשלים את התמונה בייעוץ לקראת קבלת החלטה מושכלת ולא מתוך אי הבנה או מבוכה.
בהצלחה,
פרופ׳ יונה תדיר
 
מורן
10:41 27.11.14
שלום פרופסור,

לאחר התייעצות עם פרופסור מומחה בתחום האנדוסקופיה הומלץ להסיר את השרירן בלפרוסקופיה.
הפרופסור שלל היסטרוסקופיה ניתוחית ואמר שלא ניתן לנתח שרירן בשיטה זו כאשר הוא גדול יותר מגודל הרחם כולו.
חשבתי שמיקום השרירן לא מאפשר ניתוח בגישה זו כך שמאוד הופתעתי לשמוע את המלצתו. אשמח לשמוע האם לדעתך רופא מיומן אכן יכול להשתמש בשיטה זו במקרה שכזה (נתונים על השרירן בהודעתי המקורית).
בנוסף, קראתי לגבי אזהרות/הגבלות חדשות של ה FDA לגבי השיטה הלפרוסקופית. האם השיטה נחשבת לבטוחה? הפרופסור אמר שהשיטה עדיפה על פתיחת בטן שכן ניתוח בפתיחת בטן עשוי לגרום להדבקויות ומשך ההחלמה הוא ארוך הרבה יותר.

תודה.
 
פרופ' יונה תדיר  
16:19 27.11.14
אני מייחס חשיבות רבה לאינטרנט כמקור מידע זמין לציבור, אבל הדוגמא שלך ממחישה עד כמה זה מסוכן ומשרת לרעה את המטרה, במקרים בהם הפרשנויות שנעשות שטחיות ושגוײַות. את קוראת חלקי מידע ממקורות שונים ומנסה לייצר תמונה כאילו היה מדובר בהרכבת תמונת פאזל או דמות מאבני לגו. ברפואה, לצערי או לשמחתי, זה קצת שונה. בנוסף, את מנסה לחפש סתירות בין הדברים, וכאשר אני קורא את תשובותי הקודמות, איני מוצא כל סתירה בין המלצות הרופאים.
בהכללה ייאמר: 1. אכן, צודק הרופא לגבי הגודל המקסימלי לכריתה היסטרוסקופית, אבל לא רק הגודל קובע אלא גם המיקום. ראי את תשובתי הראשונה. 2. משום מא את מתעקשת על גישה היסטרוסקופית, כי אולי היא פחות פולשנית? מה שאת אולי לא לוקחת בחשבון זה שכריתת שרירן בגודל כזה, בגישה זו, גם אם רק את חלקו הבולט לחלל הרחם, עלול להרוס לך חלק מרירית הרחם ולפגוע בפוריותך. האמנם, זה מה שאת מבקשת? 3. עניין המלצות ה FDA בנושא הלפרוסקופיה, שוב, אינן רלוונטיות לעניינך. לא מדובר בלפרוסקופיה בהמלצות אלה, אלא בשימוש במכשיר מסויים.... (מורסילטור, שאגב, אני הייתי הראשון בעולם לפתח ולתאר אותו לפני שנים רבות)... במהלך ניתוח לפרוסקופי, מחשש פיזור תאי גידול, אם הוא ממאיר.
השאלה שצריכה להטריד אותך היא רק אחת: כיצד להוציא את המיומה (מיומקטומיה) ולשמר ככל שניתן על שלמות הרחם. ותשאירי לרופא להחליט באיזה מכשירים עליו להשתמש. לפרוסקופיה היא גישה מצויינת, אבל לעיתים עדיף בכלל ניתוח בבטן פתוחה, כדי לשמר את הפוריות. הדבר תלוי (כפי שכבר הסברתי) בגודל, במיקום, ובמיומנות הרופא/ה. אני ממליץ לך פשוט... לתת אמון ברופא שלך, מבלי שאני יודע במי מדובר, כי לפחות כל מה שתיארת עד כה, תואם לחלוטין את דעותי והסברי.
בהצלחה, פרופ. יונה תדיר
 
מורן
17:20 27.11.14
אני מבינה מדוע משתמע כי אני מנסה ללקט פיסות מידע ממקורות שונים אך באמת שאיני מנסה לקבל החלטות על סמך האינטרנט ובהחלט מודעת לחשיבות שבבחינה מדוייקת של כלל הנתונים. המטרה בקריאה של חומרים באינטרנט מבחינתי ואני מניחה שמבחינת אנשים נוספים היא להבין טוב יותר את התהליכים והבעיה במונחים פשוטים ולנסות לאחר הבנה להגיע להחלטות הטובות ביותר עבורי.
בהחלט הבנתי את ההסבר והשלילה של גישה היסטרוסקופית ולדעתי לא הסברתי את עצמי בבהירות בשאלתי לגבי "האם לדעתך רופא מיומן אכן יכול להשתמש בשיטה זו במקרה שכזה", כוונתי הייתה לשיטה הלפרוסקופית ולא לשיטה ההיסטרוסקופית כך שאין התעקשות מבחינתי על הסטרוסקופיה.
תודה על הסברך לגבי המלצות ה FDA, בהחלט ברור יותר עכשיו.
 
פרופ' יונה תדיר  
17:48 27.11.14
תודה. שמח אם סייעתי להבנתך.
בהצלחה. פרופ׳ תדיר
 
רחל
20:28 25.11.14
בת 39 ללא ילדים.צריכה לעבור ניתוח לכריתת השרירן . בזמן האחרון מחזור התארך והדימום הפך למאוד כהה כמעט שחור רק ביומיים אחרונים של המחזור. עשיתי משטח צוואר הרחם שנה שעברה והיה תקין. האם יש סיבה לדאגה?
 
פרופ' יונה תדיר  
21:09 25.11.14
צר לי, אין בשאלתך אפילו קצה קצהו של חוט המאפשר התייחסות לשאלתך. הלא כן?
האם אישה לאחר פתיחת בטן או לפרסקופיה יכולה ללדת רק בניתוח קיסרי?
האם זה אומר שכל הלידות היא צריכה לעבור בקיסרי בלבד? והאם יש הגבלה במס לידות שניתן ללדת בקיסרי? תודה מראש
 
פרופ' יונה תדיר  
20:59 10.11.14
אין שום קשר בין סוג פתיחת דופן הבטן לבין ניתוח קיסרי. מה שחשוב זה סוג פתיחת דופן הרחם ולא סוג פתיחת הבטן. מדובר בשני דברים שונים לחלוטין. ואשר לסוג פתיחת הרחם? זה כמובן פועל יוצר של הסיבה לניתוח, שרירנים (מיומות)? מיקומם? עומק חדירתם? וכיוב׳.
פרופ׳ יונה תדיר
 
דינה
21:17 10.11.14
יש לי שרירן קדמי וניתוח עתידי הוא הסרת שרירן בפתיחת הבטן. הבנתי שאחרי ניתוח כזה כל לידה צריכה להתבצע בניתוח קיסרי בלבד. מה שענית סותר את מה שנאמר עי מומחה. האם בלפרוסקופיה הדין של לידה הוא גם קיסרי? ומשום מה לא מבצעים כרגע לפרוסופיה בבתי חולים. האם ידוע ע זה ?
 
פרופ' יונה תדיר  
22:24 10.11.14
שום דבר אינו סותר, ואת מתמקדת בדבר הלא חשוב, והוא צלקת הבטן. עבורך, ואין זה מפתיע כאשר לא מודעים לאנטומיה, צלקת היא צלקת, ולא כן הוא !!! מה שחשוב זה מיקום השרירן בעומק שכבות הרחם, גודל השרירן, ועומק החדירה הנדרשת כדי להוציאו מדופן הרחם. אין כל סיבה מדוע שלא יבצעו לפרוסקופיה בבתי החולים, היום, אתמול או מחר. לפרוסקופיה הוא ניתוח אשר לא כל מנתח גינקולוגי מיומן בו ויתכן שבבית החולים בו את אמורה לעבור ניתוח המומחה ללפרוסקופיה אינו זמין, או שלפרוסקופיה אינה מתאימה לסוג הניתוח וסוג מיקום (או גודל המיומה) שלך. לא ניתן לתת תשובות מלאות למידע חלקי. בכל מקרה, אין כל סתירה בין תשובתי לבין מה שאת מצטטת !!!
פרופ׳ יונה תדיר
 
דינה
19:44 11.11.14
האם אחרי לפרוסקופיה להסרת שרירן כל לידה תהיה בניתוח קיסרי?
 
פרופ' יונה תדיר  
20:46 11.11.14
לצערי, נראה כי אינך מבינה את תשובותי הקודמות. לפרוסקופיה משמעותה ניתוח דרך נקב קטן בדופן הרחם. אין לזה שום קשר לסוג הניתוח שנעשב ברחם, ולכן אין כל קשר בינו לבין ניתוח קיסרי בעתיד. כדאי שתקראי את תשובותי הקודמות כדי להבין במה דברים אמורים.
פרופ׳ תדיר
שלום
אני בת 46 אמא לשניים . יש לי שרירן בדופן האחורית של הרחם שגודלו כ 9 ס"מ.
אתמול קיבלתי בעיטה חזקה בבטן ישר ברחם (שנמצא בגודל של חודש חמישי) מהבן שלי בעת משחק. מאז יש לי כאבים שחלקם דמו לכאבי מחזור, בעיקר כשאני מתאמצת אבל גם בעת שכיבה על הצד. האם יש סיכון לדיימום פנימי כתוצאה ממכה כזו?
האם יש צורך להבדק על יי רופא? או שכמו כל מכה מן הסתם הכאב יחלוף בתור שעות או ימים.
מצבי הזכיר לי את הצורך בניתוח והוצאת הרחם =: הומלץ לי להוציאו יחד עם הרחם מתוך הטענה שניתוח להסרת רחם הוא עם פחות סיכונים להידבקויות וסיבוכים בהמשך, מאשר הוצאת השרירן בלבד.
רציתי לדעת מה על כך?
בנוסף:
רופא אחד המליץ על ניתוח שמרני עם פתיחת בטן בהרדמה מלאה והרופא השני אמר שהוא עושה זאת בהרדמה מקומית הדומה להרדמה אפידורלית ונעשה בהכרה מלאה, לטענתו בלי כאבים כלל.
חשוב לי לעבור את הניתוח בלי כאבים מצד אחד ומצד שני הבנתי ממנו שברגע שההרדמה היא לא מלאה יורד הסיכון שבניתוח בצורה דרסטית - וזה בהחלט מרגיע אותי מעט.

האם ניתן לעבור את הניתוח בהדמה לא מלאה וללא סבל?

תודה ררבה
שיר
 
פרופ' יונה תדיר  
07:16 03.11.14
אכן, כאשר קראתי את חלקה הראשון של שאלתך הדבר הראשון שעלה במוחי זה ... מדוע אינה עוברת ניתוח. מקובל ונכון לבצע ניתוח זה בהרדמה כללית. אין מה לחשוש ממה שאת מגדירה ״כסבל״.
בהצלחה. פרופ. יונה תדיר
 
שיר
00:22 05.11.14
תודה על תשובתך
אשמח לדעת מדוע ניתוח להוצאת החם בהרדמה מלאה הוא מומלץ יותר ?
יש לי רופא רציני מאוד שבאופן חד משמעי ממליץ על הרדמה חלקית אז אני מבולבלת.
כמו כן רציתי לשאול האם מומלץ להסיר גם את צוואר הרחם ואת השחלות בניתוח כזה?

תודה
שיר
 
פרופ' יונה תדיר  
06:53 05.11.14
אין חשיבות יתרה לסוג ההרדמה והדבר בהחלט אפשרי גם בהרדמה אפידורלית. אין קשר בין ההרדמה לבין ״רצינות הרופא״. אם חשוב לך מסיבה כלשהי הרדמה זו או אחרת, זה חסר חשיבות באשר לניתוח עצמו.
ולשאלותיך האחרות. אין סיבה להוציא את השחלות אם הן נראות תקינות במהלך הניתוח. לגבי הוצאת צואר הרחם, גם זו שאלה טכנית. יש רופאים הנובגים להוציא ויש הנוהגים להשאיר. לעניות דעתי הגישה היותר מקובלת היא להוציא מאחר ואין לצואר הרחם כל משמעות אנטומית או פיזיולוגית, וגם לא קשר ליחסי מין. קבלתי את המלצות הרופא שלך.
פרופ. תדיר
 כשנה וחצי עברתי ניתוח כריתת 3 פוליפים ושרירן 1 מהרחם. והיום בבדיקה התבשרתי שהפוליפים והשרירן חזרו. אני מצרפת את סיכום הבדיקה. שאלתי היא:
 1. למה הם חוזרים ואם אפשר למנוע את חזרתם
 2. האם ניתן לטפל בפוליפים ושרירן בדרך הטבעית או כל פעם צריך לכרות אותם.
 
פרופ' יונה תדיר  
06:57 20.10.14
אכן, יש נטיה להישנות, אך לצורך מענה מפורט יותר... שכחת לציין את גילך, וזה מהותי בכל מקרה, ודאי בתאור זה.
פרופ׳ יונה תדיר
 
פרופ' יונה תדיר  
13:14 20.10.14
מדובר בשתי תופעות שונות על אך המצאותן באותו רחם. שרירני רחם (מיומות) מקורן בשריר הרחם והרכבן תאי שריר ורקמת חיבור, ואילו פוליפים מקורם ברירית הרחם. מנגנון ההוצרות שונה והטיפול שונה. תופעת ההישנות של שרירנים שכיחה יותר בנשים צעירות (25-35) אף כי ההישנות מתרחשת גם בגילים מבוגרים יותר. לא ניתן למנוע הווצרות וכדאי לדעת גם מה היתה תוצאה הבדיקה הפתולוגית של החומר שהוצא מהרחם בעבר. ניתן אולי לעכב גידול במסגרת ברור הורמונלי. בכל מקרה עליך להוועץ ברופא/ה.
פרופ׳ יונה תדיר
היסטרוסקופיה אבחנתית בלבד נעשית ללא הרדמה.
לפני שנה וחצי עשיתי היסטרוסקופיה טיפולית ושוב אני צריכה לעשות את זה. הטם חייבים הרדמה כללית?
אין קשר בין מה שעשית בעבר לבין סוג ההרדמה. היסטרוסקופיה ניתוחית מתבצעת בהרדמה עקב הכאבים המלווים טיפול זה.
פרופ׳ תדיר
 
נעמי
09:41 26.10.14
שלום רב
בת 45 לפני החזרת עוברים מוקפאים מתרומת ביצית

אורך הרחם 80 מ"מ
רוחב הרחם 60 מ"
מרקם תקין

2 מיומות קטנות 1 סנטימטר קיר קדמי
2 סנטימטר קיר אחורי
ללא לחץ על הרירית

האם זה יכול להפריע להריון?

תודה רבה
 
ד''ר רועי משיח  
09:45 26.10.14
שלום רב,
מקובל לחשוב שמיומנות שאינן לוחצות את רירית הרחם לא מפריעות להריון, אם כי, נהוג לשקול הסרתם במקרה של מספר החזרות של עוברים יפים ללא הריון , בהעדר סיבה אחרת
בהצלחה
+ הוספת הודעה
   1  2  3  4  5  6  7  8  9  ...  47  
 חיפוש בפורום זה
המידע באתר אינו מהווה תחליף להתייעצות עם גורם מקצועי והינו בהתאם לתנאי השימוש
מנהלהודעה מקוריתתגובהללא תוכןהודעה חדשההודעה עם תמונההודעה עם וידאו
תגיות
שרירנים ברחם   מיומות   מיומה   מיומה ברחם   מיומה בהריון   מיומה והריון   מיומה רחם   שרירנים   גידולים שפירים   רחם שרירני   רחם
RSS RSS פורום שרירנים ברחם - מיומה