בריאות, רפואה
מאמרים | פורומים | קהילות | רופאים  
  חיפוש במאמרים  
הריון ולידהדיאטה, תזונהתרופות, ויטמיניםעיניים, משקפייםניתוחים פלסטייםרפואה משלימהקוסמטיקה, איפורעיצוב שיערפסיכולוגיהאורטופדיה
 
מין, יחסים, זוגיותכושר גופנירפואת שינייםרפואת ילדיםלב, כלי דםעזרה ראשונהמחלות, טיפוליםגיל הזהבחוק משפט, ביטוחמתכוני בריאות
 בריאות ראשי»פורומים»פורומים רפואת נשים»פורום שרירנים ברחם - מיומה
הוסף למועדפים 
פורומים רפואיים
 

פורום שרירנים ברחם - מיומה עמוד 2

פורום שרירנים ברחם - מיומה נועד לתת לכם מידע רפואי וייעוץ על שרירנים ברחם - מיומה. פורום שרירנים ברחם - מיומה ידון על שרירנים ברחם, מיומה, גידולים ברחם, רחם שרירני, פעילות הורמונאלית, מיומה בהריון, גידולים ברחם, מיומה ברחם, מיומות ועוד
מנהלי פורום שרירנים ברחם - מיומה:
פרופ' יונה תדיר
לפרטים נוספים
ד''ר רועי משיח
לפרטים נוספים
שלום דר',

אני בת 27, מנסה להכנס להריון כבר שנתיים וחצי ,ללא הצלחה, ללא סיבה הנראית לעין.
במהלך אולטרסאונד לפני שנתיים התגלו לי שתי מיומות האחת 26 מ"מ והשניה 21 מ"מ בקיר הקדמי. כמובן שעקב הטיפולים ההורמונליים היום הם בגודל 51 מ"מ ו35 מ"מ.
51 מ"מ בקיר קדמי ומעליו סובסרוטי 36 מ"מ. עשיתי היסטרוסקופיה שיצאה תקינה, צילום רחם תקין, וUS תלת מימד שיצא תקין אך כתוב בו "בחתך קורנאלי חלל רחם ללא עיוות, רחם מפותל ודחוק בעקבות השרירנים" קושי בהדגמתEMJ".
מה הכוונה ברחם דחוק? לא הצלחתי להבין מהרופא...

מה ניתן לעשות במקרה כזה? אני אמורה להתחיל טיפולי IVF, החשש שלי הוא מהגדילה של השרירנים. האם ניתן להקטין אותם או לחילופין למנוע את גדילתם ע"י טיפול כלשהו? טיפול הומאופטי? או תזונה מיוחדת?

אודה מאוד על תשובה.
 
פרופ' יונה תדיר  
17:27 29.09.14
שאלתך מורכבת וספק אם מתאימה לפורום ציבורי. קשה לאמר על בסיס מידע זה עד כמה השרירנים מפריעים לך להרות. כמוכן ידוע שבנשים צעירות, בגילך, שרירנים גדלים מהר יחסית גם ללא טיפול הורמונלי מסוג זה שקבלת. נסיון הקטנה בתכשירים הורמונליים (שונים והפוכים בפעילותם) אפשרי, אך הוא מחייב דחיית הטיפול להרות וספק אם זה נכון במצבך. לשאלת התזונה יש הגיון: כדאי להוועץ בתזונאי/ת העוסק/ת .
בהצלחה, פרופ׳ יונה תדיר
 
שני
10:16 23.09.14
בת 39, סובלת משרירני רחם הגורמים לי לדימומים חזקים בזמן המחזור וכאבי מחזור חזקים.
בייעוץ שקיבלתי הומלץ לי לבצע כריתת רחם, היות ואיני מתכננת הריון עכשיו או בעתיד.
יחד עם זאת, אני לא שלמה עם הרעיון של כריתת רחם וכן רוצה לשמור עליו. הבנתי שבמקרה שלי הדרך היחידה לשמור על הרחם היא בניתוח להוצאת השרירנים בלבד, בגישה שמרנית (פתיחת הבטן).
שאלתי היא באילו סיכונים הניתוח הנ"ל כרוך, מהי השכיחות של סיבוכים או השלכות גופניות גם לטווח הארוך של ניתוח מסוג זה?
 
פרופ' יונה תדיר  
11:40 23.09.14
אין שום אפשרות לתת מענה לשאלתך בהעדר מידע על מיקום השרירנים בשכבות הרחם? גודלם? קצב גידולם? ומצבך הבריאותי הכללי.
פרופ׳ יונה תדיר
 
נטע
17:06 24.09.14
מדובר בשלושה שרירנים אשר על פי הבדיקה האחרונה (מלפני כחצי שנה):
שרירן מס' 1: 37X40 מ"מ - מיקום: סבסירוזי, קיר קדמי.

שרירן 2: 45X69 מ"מ, תוך דופני, קיר אחורי.

שרירן 3: 37X37 מ"מ, סבסירוזי, קיר אחורי.

ממצאי הבדיקה כשנתיים לפני כן:
שרירן 1: 25X31 מ"מ
שרירן 2: 27X34 מ"מ
שרירן 3: 22X25 מ"מ.

מעבר לזה בריאה באופן כללי, למעט תת פעילות בלוטת התריס המטופלת באלטרוקסין.

כאמור חושבת על ניתוח שמרני לכריתת השרירנים והשאלה היא מה הסיכונים בניתוח מסוג זה והאם עשויות להיות לו גם השלכות בריאותיות לטווח הארוך?
 
פרופ' יונה תדיר  
17:20 24.09.14
האם מדובר בנטע או שני?
 
נטע
17:42 24.09.14
מצטערת ששכחתי להחליף שם.
 
פרופ' יונה תדיר  
17:52 24.09.14
אכן, כך חשבתי ולא במקרה שאלתי. נטע, (אם זו אותה נטע?) הפכה לעניות דעתי את השאלות באתר לתחליף להחלטה על טיפול. ציינתי זאת כבר בסבב השאלות והתשובות הקודם של נטע. ואם זו לא אותה נטע, אז סליחה על הטעות, ואבקש למקד שאלה חדשה. בברכת בריאות טובה ושנה טובה.
פרופ. תדיר.
אני בת 39, עקב שרירנים ברחם ומאחר ולא מתכננת בעתיד הריון ולידה, אני עומדת לעבור ניתוח לכריתת רחם בלפרוסקופיה.
שאלתי היא מה הסיכונים הכרוכים בכריתת רחם בשיטה זו והאם יש סיכון לפגיעה בשחלות (כאשר לא מבוצעת כריתה של השחלות אלא רק של הרחם) ולתופעות של בלות מוקדמת? ומה מידת הסיכון לכך?
 
נטע
20:00 19.09.14
רוצה לציין שברקע יש גם תת פעילות בלוטת התריס, מטופלת באלטרוקסין.
השאלה היא האם השילוב של תת הפעילות עם כריתת רחם עלולים להעלות את הסיכון לבלות מוקדמת ולבעיות הורמונאליות?
חשוב לי לדעת זאת כי למעשה כבר יש לי תור לניתוח ואני מאוד פוחדת מההשלכות שלו.
 
פרופ' יונה תדיר  
11:01 22.09.14
1. למען הסר ספק, אדנומיוזיס אינו ניתן לניקוז. 2. לא נראה לי שזו שאלה המתאימה לפורום ציבורי באינטרנט. מדובר בנושא המחייב ברור על בסיס אישי כאשר כל המסמכים על מה שבוצע נמצאים בידי הרופא/ה היועץ/ת.
פרופ׳ יונה תדיר
 
פרופ' יונה תדיר  
11:02 22.09.14
1. למען הסר ספק, אדנומיוזיס אינו ניתן לניקוז. 2. לא נראה לי שזו שאלה המתאימה לפורום ציבורי באינטרנט. מדובר בנושא המחייב ברור על בסיס אישי כאשר כל המסמכים על מה שבוצע נמצאים בידי הרופא/ה היועץ/ת.
פרופ׳ יונה תדיר
 
נטע
18:39 11.09.14
בעוד כחודשיים אני עומדת לעבור ניתוח לכריתת רחם בלפרוסקופיה, בגלל שרירנים ברחם.
אני גם סובלת מטחורים ורציתי לדעת האם ניתוח מסוג זה עשוי להיות בעייתי או מסוכן כאשר יש גם טחורים?
 
פרופ' יונה תדיר  
12:59 12.09.14
אין שום קשר.
לצערי אני מבוטחת בקופת חולים מכבי אשר ככל הנראה במסגרתה לא ניתן לטפל במיומות ברחם. הקופה לא אישרה לי טיפול באולטרסאונד ממוקד וגם לא באמבוליזציה (צנתור) השרירנים.

רציתי לשאול את חברות הפורום אם הצליחו לקבל טיפולים אלה (בייחוד לגבי הטיפול באמבוליזציה) במסגרת קופת החולים שלהן ובאיזו קופת חולים?
מסתבר שלא יהיה מנוס מלעבור קופת חולים כדי לטפל בשרירנים שלי, כאמור אשמח לחוות דעת לגבי קופות חולים ולאיזו קופה מומלץ לעבור לשם כך?
כמי שמייעץ לכל קופות החולים בנושא זה אוכל לאמר במפורש שאין כל סיבה לעבור קופה מסיבה זו. אין זה מתפקידי להמליץ על קופה זו או אחרת, אבל בזהירות הראויה, ומבלי להכיר את פרטי המקרה שלך, ארשה לעצמי לאמר בוודאות שהנחת המוצא שלך שגויה: א. מכבי הייתה הקופה היחידה אשר במשך שנים השתתפה במימון חלקי בטיפול זה של אולטרהסאונד ממוקד, ולאחר שבדקה את תוצאות הטיפול (השנוי במחלוקת) הסירה את המימון. שרותי בריאות כללית מתירה לאחרונה במקרים נדירים, ולאחר אישורים מיוחדים, ב. לעניין הטיפול בצנתור: מדובר בטיפול המתאים בנסיבות מסויימות ולא בכל מקרה (לדוגמא, במקרי דימום חזק, למי שהשלימה את תכניות הילודה ולא בכל מקרה של מיקום או גודל) ... ובמקרים המתאימים מכבי מאשרת טיפול זה, כמו גם קופות אחרות.
בהצלחה, פרופ׳ יונה תדיר
שלום,
יש לי שרירן בגודל 6 סמ שלא פוגע ברחם ולא מעוות אותו ואינו פונה לחלל הרחם (זה ממצאי בדיקת ההיסטרוסקופיה שעברתי)
הסבירו לי שאם נדרש להוציאו זה כנראה בפתיחת בטן עקב מקומו (ליד כלי דם גדול),
אני בת 41 לפני צרומת ביצית, ומתכננת הריון , אני מאד פוחדת מניתוח כזה והשלכתו מה גם שאני מתכננת הריון, הלכתי לייעוץ אצל רופא נשים נוסף ומה שהוא המליץ לי זה לא לעשות פעולה כירורגית עקב הסיכונים של איבוד דם ואיבוד רחם, אלא מתן זריקת דקטטפיל (דיכוי הורמונלי ) ל-3 חודשים אמר שיש סיכוי טוב שהשרירן יקטן או אולי ייעלם, וכך יהיה הרבה יותר קל בהריון. מפחידה אותי הזריקה הזו, ההשלכות שלה, רציתי לשמוע פרטים, כיום המחזור שלי מאד סדיר ואני מבייצת , רציתי לדעת האם ייתכן שאחרי טיפול כזה אאבד את המחזור ואכנס בגיל 41 לגיל הבלות? זה מאד מלחיץ אותי גם כן, ואני לא יודעת מה יהיו ההשלכות של 3 חודשים זריקה כזו- אשמח לשמוע על כל ההשפעות שלה והאם אתה דוגל בניתוח להוצאת השרירן (פוחדת פוחדת פוחדת) או הזריקה שאין לדעת לאיזה מקום תקח אותי ?

לתשובתך אודה
יעל.
איני יודע מה המקורות מהם עת שואבת מידע, ואינטרנט אינו המקור אשר עלײַו יש לבסס החלטה על טיפול. רק לצורך הבנת מנגנונים ועקרונות האינטרנט הוא מקור חשוב וטוב. ולכן אסביר בקווים כלליים: 1. כל שרירן מעוות את הרחם. העובדה שאינו פונה לחלל הרחם, או לרירית הרחם, משמעותו שלא ניתן להסירו בגישה היסטרוסקופית, אך אין בכך כדי לאמר דבר וחצי דבר על עוות גוף הרחם. רק שרירן על גבעול מעוות בצורה קלה את גוף הרחם, וזה כנראה לא מה שיש לך. כל שרירן אחר המצוי בגוף הרחם מעוות את תקינות מבנה הרחם, וככל שהוא גדל יגדל גם עוות מבנה הרחם ותקינות תיפקודו.
2. ההחלטה אם ניתן, או עדיף, לנתח שרירן (מיומה) בגישה לפרוסקופית אינו קשור לקירבה לכלי דם. הוא קשור לגדלו, מיקומו, לתכניות ילודה, ובמידה רבה גם למיומנות המנתח/ת בשיטה זו. נדיר שקירבה לכלי תהווה סיבה להחלטה על הגישה. הניתוחית המעדפת. 3. דקפפטיל, או כל גישה תרופתית או שמרנית שאינה כירורגית, לא תגרום לשרירן להעלם !!!! אין דבר כזה. שרירן יכול לקטון לפרק זמן קצר ולכן ההחלטה אם כן או לא דקפפטיל היא חלק מראיה כוללת של תכנית הטיפול, או כחלק מקדים לטיפול כירורגי או אחר.
בהצלחה, פרופ׳. יונה תדיר
בהמשך לתשובתך, במידה ואני מתכננת הריון, לא עדיף לי לפני כן לקחת 3 חודשים את זריקת הדקטפיל כדי שהשרירן יתכווץ ?
אם אבחר בניתוח, הרופא אמר לי שבמשך לפחות חצי שנה לא אוכל להיכנס להריון,
כמו כן , לא ענית לי מה ההשלכות של זריקה כזו ? האם בעקבותיה אכן אאבד את הווסת לתמיד ואכנס לגיל הבלות ? הייתי רוצה לדעת מה ההשפעות של הזריקה על הגוף ועל הבריאות הכללית

תודה
יעל.
 
פרופ' יונה תדיר  
17:50 14.08.14
לצערי, נראה שאת מנסה לקבל החלטות טיפוליות לפי האינרנט, וכפי שציינתי, לא לכך נועד. כפי שציינתי גם, איני יודע מה מצב הרחם שלך? היכן מצוי השרירן? וזאת מאחר והתאור שציינת חלקי. לכן לא אוכל להמליץ אם מומלץ לעבור ניתוח או לא.
דקפפטיל, כאמור, אינו טיפול בפני עצמו אלא מקדים בד״כ לניתוח. הוא ניתן רק למשך 3 חדשים. ולא ניתן לצפות כיצד יגיב הרחם שלך, והגוף שלך, לטיפול זה. טיפול ממושך יותר מכניס למצב דמוי גיל המעבר, אך לא סביר להניח שתאבדי את הווסת לצמיתות, אבל זה תלוי כמובן במצב השחלות שלך אותן ניתן להעריך על סמך בדיקות הורמונליות.
 
שירה
03:37 07.09.14
סתם כדי לעזור לך. אני עברתי הסרת שרירן בהיסטרוסקופיה אומנם אבל זה לא פגע לי בסיכויים להכנס להריון אלא להפך זה גרם לי סוף סוף להצליח אז על אחת כמה וכמה בשיטה לפרוסקופית שזה לא בתוך הרחם
 
נטע
09:34 15.08.14
בת 39, עם שלושה שרירנים ברחם, כשהגדול מהם, בגודל 7 ס"מ בולט אל חלל הרחם. הרחם בגודל 14 שבועות הריון.
כרגע התכנון הוא לבצע צנטור לשרירן הגדול.
שאלתי היא האם הצנטור מקטין רק את השרירן או גם את הרחם והאם אחרי טיפול כזה הרחם עדיין עשוי להמשיך לגדול או שהצנטור ימנע זאת?
 
פרופ' יונה תדיר  
00:00 16.08.14
שאלותיך טובות, אבל ניתן להשיב עליהן באופן כללי ואסור שתקבלי החלטות על סמך מידע זה. הטיפול באמבוליזציה הוא טיפול טוב למקרים המתאימים, בעיקר במקרים בהם הסיבה לטיפול היא דימומים חזקים. הטיפול אינו מומלץ למי שמתכננת עדיין ללדת. הטיפול אינו מעלים את השרירן אלא מקטין אותו על ידי חסימת כלי הדם של השרירן , או השרירנים, ובמידה מסויימת גם של אספקת הדם לרחם עצמו.
פרופ. יונה תדיר
 
נטע
10:25 04.09.14
ביקרתי אתמול אצל רופא נשים בעניין הטיפול באמבוליזציה. הוא אמר שהטיפול בעצם גורם להפסקת המחזור לחלוטין.
האם זה נכון שהמחזור נפסק לחלוטין בעקבות הטיפול או שרק מפחית את הדימום?
 
ד''ר רועי משיח  
13:04 04.09.14
לרוב לא גורם לירידה במחזור
 
פרופ' יונה תדיר  
16:31 04.09.14
טיפול זה מפחית את עצמת הדימום באופן משמעותי. בכ 10% מהמקרים עלולה להיות פגיעה באספקת הדם לשחלות ובמקרים אלה עלולה להתרחש הפסקה מחלטת של מחזור הווסת.
 
Tal
16:26 16.08.14
שלום רב,
התגלה אצלי שרירן פונדלי סובמוקוזי 41X50 מ"מ,
הבולט לתוך החלל מכיוון הקיר הימני ודוחק את הרירית לשמאל.
שחלות תקינות,גבולות רחם תקינים.
האם ניתן לכרות את השרירן באמצעות
היסטרוסקופיה ניתוחית?
תודה!
 
פרופ' יונה תדיר  
17:03 16.08.14
הכוון הכללי של סוב מוקוזי (קרי, תת רירי) הדוחק את החלל מוביל לאפשרות של כריתה היסטרוסקופית, אבל זה מצדיק היסטרוסקופיה אבחנתית ע״י רופא/ה המײַומן/ת בשיטה זו. רק כך ניתן לוודא שזה אכן אפשרי, או להתכונן להיסטרוסקופיה טיפולית ולהשלים את הבירור בתחילתה. פרופ. תדיר
 
סגולה
15:16 13.08.14
בת 53 עם רחם שרירני. מיומה בגודל 8 ס"מ. הרחם בגודל חודש שלישי וצנח מעט.
בגלל וסת עם הרבה דם שמתי מירנה.
הציעו לי אפשרות אחת לזריקת דקקפטיל. מה המשמעות?
 
פרופ' יונה תדיר  
15:56 13.08.14
תחילה ייאמר שמירנה אינה טיפול לדימומים עקב שרירני רחם אלא לשימומים על רקע הורמונלי. במקרים מסויימים תתכן הפחתה מסויימת בכמות הדימום, אך מאחר ומדובר בהתקן המשחרר הורמונים המיומה כלולה אפילו לגדול עקב טיפול זה. הדבר תלוי, בין היתר, במיקום המיומה, ובגיל בו תגיעי לגיל המעבר. דקפפטיל הוא תכשיר הורמונלי הניתן בזריקה ואשר נועד לדכא את הפעילות ההורמונלית של השחלות על מנת להקטין את המיומה. עקרון טיפולי הפוך מהמירנה. טיפול זה ניתן לעיתים לפני ניתוח ובד״כ אינו טיפול העומד בפני עצמו. בשני סוגי הטיפולים יש חשיבות למועד בו תחדל פעילות השחלות ותכנסי לגיל המעבר. ובכל מקרה, פורום זה נועד להסביר תהליכים ולא לשמש מדריך לטיפול, זה או אחר.
פרופ׳ יונה תדיר
שלום רב, אני בת 38 + 2 (לא יכולה לשלול תוכניות ילודה בעתיד). ביצעתי אולטרסאונד עקב דימומים כבדים במחזורים האחרונים ואנמיה גבולית. במשך שנים הופיע דימום מינימלי כשבוע לפני המחזור (הכתמה בלבד) שנעלם כעבור יום, אבל לאחרונה הדימום הזה נמשך כמה ימים (עדיין מינימלי). כמו כן אני סובלת מלחץ על שלפוחית השתן ורצה הרבה מאוד לשירותים.
הממצאים בא"ס:
מידות הרחם- 80x65x60 , עובי הרירית 6 מ"מ
שרירן בדופן הקדמי - 40x25 מ"מ
וכן מוקד אקוגני שיכול להיות התעבות אנדומטריאלית אבל לא נשלל פוליפ אנדומטריאלי קטן שטוח.

ברצוני לדעת מה הבדיקות הבאות שעלי לבצע, וכן מה המשמעות של התעבות הרירית אם לא מדובר בפוליפ. לפני כשנתיים עברתי הריון כימי ולא נבדקתי מיד לאחריו בא"ס - האם יכול להיות שמדובר בשאריות הריון?
רוב תודות!
 
פרופ' יונה תדיר  
22:32 11.08.14
אין זה נכון לקבל החלטות על סמך מידע אינטרנטי מוגבל, אבל כללית ניתן לאמר בשאלה כגון זו נכון לבצע בדיקת היסטרוסקופיה (ראיה ישירה אל תוך חלל הרחם) ובמידת הצורך ניתן לקחת דגימה לבדיקה מהממצא המתואר, ו/או אם נראה פוליפ ניתן להוציאו בגישה דומה. פרופ׳ יונה תדיר
 
נעמה
22:47 11.08.14
תודה על תשובתך המהירה! לגבי היסטוסקופיה אבחנתית - באילו מקרים הבדיקה נערכת בהרדמה מקומית או מלאה, וכן האם ניתן במהלכה לקחת ביופסיה, או שבדרך כלל הדבר נעשה בהליך נוסף מאוחר יותר?
 
פרופ' יונה תדיר  
07:54 12.08.14
היסטרוסקופיה אבחנתית נעשית בד״כ ללא הרדמה, וניתן לבצע גם דגימת רירית רחם. במידה וצריך מעולה יותר רחבה, או דגימץ רירי מדוייקת מנקודה מבויימת זה מחייב היסטרוסקופיה ניתוחית הנעשית בד״כ בהרדמה כללית (קצרה) או ״טשטוש״ שהוא הרדמה קלה.
 
נטע
09:23 10.08.14
ד"ר משיח שלום,
ביקרתי אצלך ביום חמישי האחרון במרפאת תל השומר.
רציתי לדעת האם יש דרך ליצור איתך קשר למספר שאלות דרך מייל או טלפון.
תודה.
 
ד''ר רועי משיח  
14:14 10.08.14
roy.mashiach@sheba.health.gov.il
 
נטע
18:44 09.08.14
בת 38, יש לי שרירן בגודל 7 ס"מ, סובלת מדימומים כבדים בזמן המחזור ומכאבי מחזור חזקים.
ההתלבטות שלי הייתה האם לטפל בשרירן באמצעות ניתוח או באמצעות צנתור השרירן.
רופא שהתייעצתי איתו מייעץ לי לנסות קודם את הצנתור, בטענה שאם הצנתור לא יעזור, תמיד אפשר לפנות לניתוח.

שאלתי היא תוך כמה זמן מביצוע הצנתור אני אמורה להרגיש הקלה בסמפטומים, הפחתה בדימומים ובכאבים?
זאת כדי שאוכל באמת לדעת שהצנתור עזר ושאין צורך בניתוח?
 
פרופ' יונה תדיר  
23:16 09.08.14
קשה להמליץ על טיפול, זה או אחר, בהעדר מידע בסיסי כגון תכניות ילודה, סימפטומים, מיקום השרירן, האם אחד או יותר, ומה קצב גידולו. מתן ייעוץ ללא מידע (לפחות זה) יהיה בגדר חוסר אחריות.
פרופ׳ יונה תדיר
 
נטע
05:24 10.08.14
אני ללא ילדים וללא כוונה ללדת בעתיד.
מדובר בשרירן בגודל 7 ס"מ, סבסירוזי, קיר קדמי.
בנוסף עוד שני שרירנים קטנים, בגודל 3 ו-4 ס"מ, קיר אחורי.

לדברי הרופא, הרחם בגודל 14 שבועות הריון.

ההתלבטות היא בין כריתת רחם בגישה לפרוסקופית לבין צנתור מיומה.
למרות שאין לי תוכניות ילודה מתלבטת האם כדאי להתחיל קודם בצנתור ולא בכריתה של הרחם או המיומות.

שאלתי היא כאמור אם אני מחליטה לפנות לצנתור, תוך כמה זמן אוכל לדעת האם יש תוצאות והאם לא עדיף לפנות לניתוח?
 
פרופ' יונה תדיר  
06:32 10.08.14
כאמור, החלטה על טיפול כירורגי או אחר אינה החלטה שמקבלים בפורום אנונימי באינטרנט. אנונימי, משמעותו בהקשר זה, בהעדר פרטים רפואיים אשר רק חלקם פורטו בתשובתי הקודמת ואשא התשובות להם מולידות שאלות הבהרה נוספות. וכדוגמא לאותה דוגמא: איני יודע מה זה, בגיל כה צעיר, ללא ילדים, ואין לי כוונה ללדת, ומי יודע מה ״יילד יום״ בהקשר לתכניות ילודה. למי שעדיין לא ילדה הטיפול בצינתור (עליו אני ממליץ לנשים מתאימות) אינו מומלץ עקב הסכנה לפגיעה בכלי דם לרחם, ו/או לשחלה, ופגיעה בפוריות עתידית. וזו רק דוגמא רלוונטית אחת.
עם כל הכבוד שאני רוחש לדור הפייסבוק והטוויטר, כאשר מידע רפואי הוא כה זמין (ולא אמין) רפואה נכונה עדיין אינה נעשית בדרך זו. פורומים כגון אלה נועדו להעשרת הידע הכללי ולא לקבלת החלטות.
פרופ׳ תדיר
בת 39, ללא ילדים וללא כוונה להרות בעתיד.
סובלת משלושה שרירנים ברחם.
לאחר התייעצות עם רופא נשים במרפאה טרום ניתוחית בתה"ש הבנתי שיש אפשרות לכרות את הרחם בניתוח לפרוסקופי.

שאלתי היא לגבי זמן ההחלמה/אשפוז לאחר ניתוח כזה.
הבנתי שהאשפוז אחרי ניתוח מסוג זה אורך יום-יומיים.
מהו משך ההחלמה ואחרי כמה זמן אפשר לחזור לתפקוד מלא?
 
פרופ' יונה תדיר  
15:05 07.08.14
הבעיה העקרית בהחלטה על כריתתה רחם לפרוסקופית היא עצם היכולם לבצעה. זאת, מאחר ולא בכל מקרה ניתן לבצע בדרך זו.
במידה ורופאי שיבא המיומנים בשיטה זו ממליצים על גישה זו נראה כי בעייה ההתאמה אינה עומדת ולא צריכה להיות התלבטות נוספת. לשאלותיך, משך הניתוח הוא בד״כ כ 1.5-2 שעות, אשפוז של כ 24 שעות, החלמה מהירה יחסית שהיא שונה מאישה לאישה ומהירה יותר מניתוח בבטן פתוחה. אחרי כ 10-14 יום נראה שזה יהיה מאחוריך, ואחרי כחודש תשכחי שעברת ניתוח.
פרופ׳ תדיר
 
נטע
07:49 09.08.14
מהי רמת התפקוד בזמן ההחלמה? האם אחרי שאשתחרר מבית החולים לאחר הניתוח אהיה במצב שאוכל לעלות 4 קומות ברגל? (גרה בקומה רביעית בבניין ללא מעלית וזה בעיקר החשש שלי).
 
פרופ' יונה תדיר  
07:56 09.08.14
זאת עליך לברר עם המנתח/ת. הדבר שונה ממקרה למקרה לפי סוג הניתוח. כללית ייאמר שתוך 10 ימים (בניתוח בטן פתוחה) , ואולי קודם לכן, תוכלי לעלות מדרגות, תלוי כמובן מה מצבך הכללי. בכל מקרה אסור שזה יהיה השיקול.
 
נטע
17:14 09.08.14
ברור שזה לא יהיה השיקול, רק רציתי לדעת באופן כללי.
תודה על התגובה.
 
שני
07:22 06.08.14
תודה רבה, בהמשך לשאלתי: אני בת 46 ולא קיבלתי מחזור חודשיים, יש מצב שזהו הפסקת המחזור ואולי השרירנים יצטמקו, שווה לחכות עם הניתוח? תודה
 
פרופ' יונה תדיר  
08:14 06.08.14
כפי שסברתי, תמשיכי לחפש הסברים לדחיית טפול. עם שרירנים בגודל זה עליך לעבור ניתוח להסרתם ולא להמתין לנסיגה איטית והדרגתית אשר תחל ביום מן הימים. שמרי על בריאותך.
 
שני
20:39 05.08.14
שלום, אני בת 46, לפני חצי שנה עשיתי בדיקת אגן קטן:במכון us: גודל הרחם (מ"מ)90X86X152
שתי מיומות, אחת צוארית בגודל 52x63 מ"מ והשניה תוך דפנית תופסת כמעט את כל הרחם ומסתירה את רירית הרחם בגודל 93x66מ"מ, רירית הרחם
מוסתרת ע"י המיומת שברחם. היום אחרי חצי שנה עשיתי דופלר אגן במכון us: רחם גדול מאוד: 15 ס"מ, גוף הרחם אינו גדול אך מודגמות 3 מיומות עיקריות סב סרוזיות בגודל 78x81 ממ, 48x42 ממ, 45x42 ממ ובנוסף מיומות im קטנות יותר 29 ממ, 16 ממ. שאלה: נוספו לי מיומות במשך חצי שנה? האם יש שינוי בגודל? יש חשד לממאירות? תודה רבה
 
פרופ' יונה תדיר  
21:53 05.08.14
אם יש או אין ממאירות, זו אינה השאלה שצריכה להטריד אותך. או ליתר דיוק: אם היתה ממאירות היית רצה לניתוח (מה שוודאי כבר מזמן הומלץ לך, וודאי סירבת , מבלי שאדע מי את) ואם תשמעי שאין זו ממאירות תמשיכי להמנע מניתוח, ותמשיכי לגרום לעצמך נזקים גופניים מגוונים. רק אחרי ניתוח אפשר לדעת אם זו ממאירות או לא, אבל המלצתי לך. חדלי מלברר שאלות שאינן רלוונטיות לעניינך, דרך האינטרנט או בכל דרך אחרת, ותעשי את מה שוודאי מספר רופאים/ות המליצו לך לבצע. ומנסיוני, סביר להניח שגם תשובה זו לא תשכנע אותך, וחבל.
פרופ. יונה תדיר.
אני בת 39, עתידה לעבור ניתוח להוצאת שרירנים מהרחם (בשבוע הבא מגיעה למרפאה הטרום ניתוחית בתל השומר) וממה שהסביר לי רופא הנשים, ייתכן ויהיה מדובר בניתוח שמרני הכרוך בפתיחת הבטן.
שאלתי היא מהו זמן ההחלמה אחרי ניתוח כזה וכמה זמן לאחר הניתוח ניתן לעשות פעילות גופנית?
 
פרופ' יונה תדיר  
16:25 29.07.14
המהלך לאחר הניתוח שונה ממקרה למקרה. במידה ואגן, בגישה שמרנית (חתך דופן הבטן) מוציאים את הסיכות (או התפרים) לאחר כשבוע, וההחלמה ההדרגתית במשך 2-3-4 שבועות. פעילות גופנית ניתן לחזור בהדרגה, בהתאם לכך.
בהצלחה, פרופ׳ תדיר
 
נטע
12:12 14.07.14
בת 39, עם שלושה שרירנים ברחם, הגדול ביניהם בגודל 7 ס"מ ובולט לתוך חלל הרחם, כמו כן שני שרירנים קטנים נוספים בגודל כ-4 ס"מ. סובלת מדימומים כבדים בזמן המחזור ומכאבים חזקים.
רופא הנשים שלי אומר שאפשרויות הטיפול העומדות בפניי הן ניתוח שמרני או צנתור שרירני הרחם אך מוסיף שלדעתו ניתוח עדיף, לאור הסימפטומים.
שאלתי היא מה היתרון של ניתוח על פני צנתור השרירן? האם סיכויי הצלחה גבוהים יותר? או יתרונות אחרים?
 
פרופ' יונה תדיר  
15:01 14.07.14
אין במקרה כזה השוואת אחוזי הצלחה, מאחר ומדובר בשני טיפולים שונים, המתאימים לבעיות שונות, ויש להגדיר תחילה מה היא ״הצלחה״. בניתוח מוציאים את השרירנים (או את הרחם) באחת משיטות הטיפול אשר גם הן רבות ומגוונות ואינן מתאימות לכל מקרה, ובצנתור, שהוא טיפול מצויין לכשעצמו, לא מוציאים את השרירן/ים אלא מכווצים את גודלם ומפחיתים את עצמת הדימום. ההתאמה לכל סוג של טיפול תלויה במגוון רחב של שיקולים, כולל ילודה עתידית, מיקום השרירנים/ וכיוב׳
פרופ׳ יונה תדיר
 
רונית
19:53 09.07.14
שלום רב לך רציתי את תשובתך אני עם 10 ימים עם כאבים של שרירן עם נמק בצד שמאל בבטן התחתונה עשיתי אולטראסאנד וזה מה נאמר לי אני בת 48 מחזורים בדרך כלל כואבים רחם מוגדל כ-22 שבועות לוקחת נרות נגד כאבים לא המליצו לי על שום טיפול רציני במירפאה אלא מעקב אני סובלת מאוד שלושה שרירנים גודלם ועוד ,,ועוד.ןו תו68X6142X59,60X59
 
פרופ' יונה תדיר  
21:14 09.07.14
עם רחם ושרירנים בגודל כזה את חייבת לעבור ניתוח! לא מחליטים על ניתוח דרך האינטרנט אבל אני חושש שכל החלטה אחרת אינה אחראית.
 
רונית
22:30 09.07.14
שמעתי על שיטה באמצעות אולטראסאנד עם mri חימום השרירנים עיי גלי חום האם לא כדאי לנסות זה בדרך כלל עובד על שרירנים גדולים לפני שאני חושבת על ניתוח תודה רונית
 
פרופ' יונה תדיר  
22:40 09.07.14
תוצאותיו של טיפול זה שנויות במחלוקת בין המומחים.
אני בת 39, יש לי שרירן בגודל 7 ס"מ הבולט אל חלל הרחם. סובלת מדימומים חזקים מאוד ומכאבים בזמן המחזור.
האם שרירן בגודל כזה אפשר לכרות בגישת היסטרוסקופיה ניתוחית?
 
פרופ' יונה תדיר  
11:07 08.07.14
לא נכון יהיה לקבל החלטות מסוג זה על סמך דיאלוג אינטרנטי ללא מגוון רחב של פרטים נוספים. כללית ייאמר ששרירן בגודל זה הוא גדול מידי לטיפול היסטרוסקופי, אך לגבי מיקומו ו/או חלופות נוספות אפשריות, או שילוב תרופתי וכירורגי, עלייך להוועץ ברופא/ה.
פרופ. יונה תדיר
 
אתי
15:08 09.07.14
שלום

באולטרסאונד התגלה שרירן אניטרמוראלי שמאלי בגודל44 מ"מ - ביצעתי החזרה אחת של תרומת ביצית והיא נכשלה - בהיסטרוסקופיה ראו שהרחם תקין ולא מעוות והרופא המליץ לי לבצע החזרה נוספת ללא ניתוח (ידוע לי שלנתח סוג זה של שרירן יש לו השלכות רבות)
כיום אני בשבוע 5+ והשרירן הגיע לגודל 51מ"מ וידוע לי שימשיך לגדול
עשיתי היום אולטרסאונד והודגם שק הריון תקין - האם יש לי מה לדאוג?

אני בת 51 בריאה בדרך כלל

תודה רבה
 
פרופ' יונה תדיר  
15:51 09.07.14
שרירן בגודל זה לא אמור להפריע למהלך ההריון. יחד עם זאת, בשבוע כה מוקדם, ובגיל זה, הכל יכול לקרות, עם אפו בלי קשר לשרירן.
+ הוספת הודעה
   1  2  3  4  5  6  7  8  9  ...  46  
 חיפוש בפורום זה
המידע באתר אינו מהווה תחליף להתייעצות עם גורם מקצועי והינו בהתאם לתנאי השימוש
מנהלהודעה מקוריתתגובהללא תוכןהודעה חדשההודעה עם תמונההודעה עם וידאו
תגיות
שרירנים ברחם   מיומות   מיומה   מיומה ברחם   מיומה בהריון   מיומה והריון   מיומה רחם   שרירנים   גידולים שפירים   רחם שרירני   רחם
RSS RSS פורום שרירנים ברחם - מיומה