בריאות, רפואה
מאמרים | פורומים | קהילות | רופאים  
  חיפוש במאמרים  
הריון ולידהדיאטה, תזונהתרופות, ויטמיניםעיניים, משקפייםניתוחים פלסטייםרפואה משלימהקוסמטיקה, איפורעיצוב שיערפסיכולוגיהאורטופדיה
 
מין, יחסים, זוגיותכושר גופנירפואת שינייםרפואת ילדיםלב, כלי דםעזרה ראשונהמחלות, טיפוליםגיל הזהבחוק משפט, ביטוחמתכוני בריאות
 בריאות ראשי»פורומים»פורומים רפואת נשים»פורום שרירנים ברחם - מיומה
הוסף למועדפים 
פורומים רפואיים
 

פורום שרירנים ברחם - מיומה עמוד 2

פורום שרירנים ברחם - מיומה נועד לתת לכם מידע רפואי וייעוץ על שרירנים ברחם - מיומה. פורום שרירנים ברחם - מיומה ידון על שרירנים ברחם, מיומה, גידולים ברחם, רחם שרירני, פעילות הורמונאלית, מיומה בהריון, גידולים ברחם, מיומה ברחם, מיומות ועוד
מנהלי פורום שרירנים ברחם - מיומה:
פרופ' יונה תדיר
לפרטים נוספים
ד''ר רועי משיח
לפרטים נוספים
שלום רב, אני בת 38 + 2 (לא יכולה לשלול תוכניות ילודה בעתיד). ביצעתי אולטרסאונד עקב דימומים כבדים במחזורים האחרונים ואנמיה גבולית. במשך שנים הופיע דימום מינימלי כשבוע לפני המחזור (הכתמה בלבד) שנעלם כעבור יום, אבל לאחרונה הדימום הזה נמשך כמה ימים (עדיין מינימלי). כמו כן אני סובלת מלחץ על שלפוחית השתן ורצה הרבה מאוד לשירותים.
הממצאים בא"ס:
מידות הרחם- 80x65x60 , עובי הרירית 6 מ"מ
שרירן בדופן הקדמי - 40x25 מ"מ
וכן מוקד אקוגני שיכול להיות התעבות אנדומטריאלית אבל לא נשלל פוליפ אנדומטריאלי קטן שטוח.

ברצוני לדעת מה הבדיקות הבאות שעלי לבצע, וכן מה המשמעות של התעבות הרירית אם לא מדובר בפוליפ. לפני כשנתיים עברתי הריון כימי ולא נבדקתי מיד לאחריו בא"ס - האם יכול להיות שמדובר בשאריות הריון?
רוב תודות!
 
פרופ' יונה תדיר  
22:32 11.08.14
אין זה נכון לקבל החלטות על סמך מידע אינטרנטי מוגבל, אבל כללית ניתן לאמר בשאלה כגון זו נכון לבצע בדיקת היסטרוסקופיה (ראיה ישירה אל תוך חלל הרחם) ובמידת הצורך ניתן לקחת דגימה לבדיקה מהממצא המתואר, ו/או אם נראה פוליפ ניתן להוציאו בגישה דומה. פרופ׳ יונה תדיר
 
נעמה
22:47 11.08.14
תודה על תשובתך המהירה! לגבי היסטוסקופיה אבחנתית - באילו מקרים הבדיקה נערכת בהרדמה מקומית או מלאה, וכן האם ניתן במהלכה לקחת ביופסיה, או שבדרך כלל הדבר נעשה בהליך נוסף מאוחר יותר?
 
פרופ' יונה תדיר  
07:54 12.08.14
היסטרוסקופיה אבחנתית נעשית בד״כ ללא הרדמה, וניתן לבצע גם דגימת רירית רחם. במידה וצריך מעולה יותר רחבה, או דגימץ רירי מדוייקת מנקודה מבויימת זה מחייב היסטרוסקופיה ניתוחית הנעשית בד״כ בהרדמה כללית (קצרה) או ״טשטוש״ שהוא הרדמה קלה.
 
נטע
09:23 10.08.14
ד"ר משיח שלום,
ביקרתי אצלך ביום חמישי האחרון במרפאת תל השומר.
רציתי לדעת האם יש דרך ליצור איתך קשר למספר שאלות דרך מייל או טלפון.
תודה.
 
ד''ר רועי משיח  
14:14 10.08.14
roy.mashiach@sheba.health.gov.il
 
נטע
18:44 09.08.14
בת 38, יש לי שרירן בגודל 7 ס"מ, סובלת מדימומים כבדים בזמן המחזור ומכאבי מחזור חזקים.
ההתלבטות שלי הייתה האם לטפל בשרירן באמצעות ניתוח או באמצעות צנתור השרירן.
רופא שהתייעצתי איתו מייעץ לי לנסות קודם את הצנתור, בטענה שאם הצנתור לא יעזור, תמיד אפשר לפנות לניתוח.

שאלתי היא תוך כמה זמן מביצוע הצנתור אני אמורה להרגיש הקלה בסמפטומים, הפחתה בדימומים ובכאבים?
זאת כדי שאוכל באמת לדעת שהצנתור עזר ושאין צורך בניתוח?
 
פרופ' יונה תדיר  
23:16 09.08.14
קשה להמליץ על טיפול, זה או אחר, בהעדר מידע בסיסי כגון תכניות ילודה, סימפטומים, מיקום השרירן, האם אחד או יותר, ומה קצב גידולו. מתן ייעוץ ללא מידע (לפחות זה) יהיה בגדר חוסר אחריות.
פרופ׳ יונה תדיר
 
נטע
05:24 10.08.14
אני ללא ילדים וללא כוונה ללדת בעתיד.
מדובר בשרירן בגודל 7 ס"מ, סבסירוזי, קיר קדמי.
בנוסף עוד שני שרירנים קטנים, בגודל 3 ו-4 ס"מ, קיר אחורי.

לדברי הרופא, הרחם בגודל 14 שבועות הריון.

ההתלבטות היא בין כריתת רחם בגישה לפרוסקופית לבין צנתור מיומה.
למרות שאין לי תוכניות ילודה מתלבטת האם כדאי להתחיל קודם בצנתור ולא בכריתה של הרחם או המיומות.

שאלתי היא כאמור אם אני מחליטה לפנות לצנתור, תוך כמה זמן אוכל לדעת האם יש תוצאות והאם לא עדיף לפנות לניתוח?
 
פרופ' יונה תדיר  
06:32 10.08.14
כאמור, החלטה על טיפול כירורגי או אחר אינה החלטה שמקבלים בפורום אנונימי באינטרנט. אנונימי, משמעותו בהקשר זה, בהעדר פרטים רפואיים אשר רק חלקם פורטו בתשובתי הקודמת ואשא התשובות להם מולידות שאלות הבהרה נוספות. וכדוגמא לאותה דוגמא: איני יודע מה זה, בגיל כה צעיר, ללא ילדים, ואין לי כוונה ללדת, ומי יודע מה ״יילד יום״ בהקשר לתכניות ילודה. למי שעדיין לא ילדה הטיפול בצינתור (עליו אני ממליץ לנשים מתאימות) אינו מומלץ עקב הסכנה לפגיעה בכלי דם לרחם, ו/או לשחלה, ופגיעה בפוריות עתידית. וזו רק דוגמא רלוונטית אחת.
עם כל הכבוד שאני רוחש לדור הפייסבוק והטוויטר, כאשר מידע רפואי הוא כה זמין (ולא אמין) רפואה נכונה עדיין אינה נעשית בדרך זו. פורומים כגון אלה נועדו להעשרת הידע הכללי ולא לקבלת החלטות.
פרופ׳ תדיר
בת 39, ללא ילדים וללא כוונה להרות בעתיד.
סובלת משלושה שרירנים ברחם.
לאחר התייעצות עם רופא נשים במרפאה טרום ניתוחית בתה"ש הבנתי שיש אפשרות לכרות את הרחם בניתוח לפרוסקופי.

שאלתי היא לגבי זמן ההחלמה/אשפוז לאחר ניתוח כזה.
הבנתי שהאשפוז אחרי ניתוח מסוג זה אורך יום-יומיים.
מהו משך ההחלמה ואחרי כמה זמן אפשר לחזור לתפקוד מלא?
 
פרופ' יונה תדיר  
15:05 07.08.14
הבעיה העקרית בהחלטה על כריתתה רחם לפרוסקופית היא עצם היכולם לבצעה. זאת, מאחר ולא בכל מקרה ניתן לבצע בדרך זו.
במידה ורופאי שיבא המיומנים בשיטה זו ממליצים על גישה זו נראה כי בעייה ההתאמה אינה עומדת ולא צריכה להיות התלבטות נוספת. לשאלותיך, משך הניתוח הוא בד״כ כ 1.5-2 שעות, אשפוז של כ 24 שעות, החלמה מהירה יחסית שהיא שונה מאישה לאישה ומהירה יותר מניתוח בבטן פתוחה. אחרי כ 10-14 יום נראה שזה יהיה מאחוריך, ואחרי כחודש תשכחי שעברת ניתוח.
פרופ׳ תדיר
 
נטע
07:49 09.08.14
מהי רמת התפקוד בזמן ההחלמה? האם אחרי שאשתחרר מבית החולים לאחר הניתוח אהיה במצב שאוכל לעלות 4 קומות ברגל? (גרה בקומה רביעית בבניין ללא מעלית וזה בעיקר החשש שלי).
 
פרופ' יונה תדיר  
07:56 09.08.14
זאת עליך לברר עם המנתח/ת. הדבר שונה ממקרה למקרה לפי סוג הניתוח. כללית ייאמר שתוך 10 ימים (בניתוח בטן פתוחה) , ואולי קודם לכן, תוכלי לעלות מדרגות, תלוי כמובן מה מצבך הכללי. בכל מקרה אסור שזה יהיה השיקול.
 
נטע
17:14 09.08.14
ברור שזה לא יהיה השיקול, רק רציתי לדעת באופן כללי.
תודה על התגובה.
 
שני
07:22 06.08.14
תודה רבה, בהמשך לשאלתי: אני בת 46 ולא קיבלתי מחזור חודשיים, יש מצב שזהו הפסקת המחזור ואולי השרירנים יצטמקו, שווה לחכות עם הניתוח? תודה
 
פרופ' יונה תדיר  
08:14 06.08.14
כפי שסברתי, תמשיכי לחפש הסברים לדחיית טפול. עם שרירנים בגודל זה עליך לעבור ניתוח להסרתם ולא להמתין לנסיגה איטית והדרגתית אשר תחל ביום מן הימים. שמרי על בריאותך.
 
שני
20:39 05.08.14
שלום, אני בת 46, לפני חצי שנה עשיתי בדיקת אגן קטן:במכון us: גודל הרחם (מ"מ)90X86X152
שתי מיומות, אחת צוארית בגודל 52x63 מ"מ והשניה תוך דפנית תופסת כמעט את כל הרחם ומסתירה את רירית הרחם בגודל 93x66מ"מ, רירית הרחם
מוסתרת ע"י המיומת שברחם. היום אחרי חצי שנה עשיתי דופלר אגן במכון us: רחם גדול מאוד: 15 ס"מ, גוף הרחם אינו גדול אך מודגמות 3 מיומות עיקריות סב סרוזיות בגודל 78x81 ממ, 48x42 ממ, 45x42 ממ ובנוסף מיומות im קטנות יותר 29 ממ, 16 ממ. שאלה: נוספו לי מיומות במשך חצי שנה? האם יש שינוי בגודל? יש חשד לממאירות? תודה רבה
 
פרופ' יונה תדיר  
21:53 05.08.14
אם יש או אין ממאירות, זו אינה השאלה שצריכה להטריד אותך. או ליתר דיוק: אם היתה ממאירות היית רצה לניתוח (מה שוודאי כבר מזמן הומלץ לך, וודאי סירבת , מבלי שאדע מי את) ואם תשמעי שאין זו ממאירות תמשיכי להמנע מניתוח, ותמשיכי לגרום לעצמך נזקים גופניים מגוונים. רק אחרי ניתוח אפשר לדעת אם זו ממאירות או לא, אבל המלצתי לך. חדלי מלברר שאלות שאינן רלוונטיות לעניינך, דרך האינטרנט או בכל דרך אחרת, ותעשי את מה שוודאי מספר רופאים/ות המליצו לך לבצע. ומנסיוני, סביר להניח שגם תשובה זו לא תשכנע אותך, וחבל.
פרופ. יונה תדיר.
אני בת 39, עתידה לעבור ניתוח להוצאת שרירנים מהרחם (בשבוע הבא מגיעה למרפאה הטרום ניתוחית בתל השומר) וממה שהסביר לי רופא הנשים, ייתכן ויהיה מדובר בניתוח שמרני הכרוך בפתיחת הבטן.
שאלתי היא מהו זמן ההחלמה אחרי ניתוח כזה וכמה זמן לאחר הניתוח ניתן לעשות פעילות גופנית?
 
פרופ' יונה תדיר  
16:25 29.07.14
המהלך לאחר הניתוח שונה ממקרה למקרה. במידה ואגן, בגישה שמרנית (חתך דופן הבטן) מוציאים את הסיכות (או התפרים) לאחר כשבוע, וההחלמה ההדרגתית במשך 2-3-4 שבועות. פעילות גופנית ניתן לחזור בהדרגה, בהתאם לכך.
בהצלחה, פרופ׳ תדיר
 
נטע
12:12 14.07.14
בת 39, עם שלושה שרירנים ברחם, הגדול ביניהם בגודל 7 ס"מ ובולט לתוך חלל הרחם, כמו כן שני שרירנים קטנים נוספים בגודל כ-4 ס"מ. סובלת מדימומים כבדים בזמן המחזור ומכאבים חזקים.
רופא הנשים שלי אומר שאפשרויות הטיפול העומדות בפניי הן ניתוח שמרני או צנתור שרירני הרחם אך מוסיף שלדעתו ניתוח עדיף, לאור הסימפטומים.
שאלתי היא מה היתרון של ניתוח על פני צנתור השרירן? האם סיכויי הצלחה גבוהים יותר? או יתרונות אחרים?
 
פרופ' יונה תדיר  
15:01 14.07.14
אין במקרה כזה השוואת אחוזי הצלחה, מאחר ומדובר בשני טיפולים שונים, המתאימים לבעיות שונות, ויש להגדיר תחילה מה היא ״הצלחה״. בניתוח מוציאים את השרירנים (או את הרחם) באחת משיטות הטיפול אשר גם הן רבות ומגוונות ואינן מתאימות לכל מקרה, ובצנתור, שהוא טיפול מצויין לכשעצמו, לא מוציאים את השרירן/ים אלא מכווצים את גודלם ומפחיתים את עצמת הדימום. ההתאמה לכל סוג של טיפול תלויה במגוון רחב של שיקולים, כולל ילודה עתידית, מיקום השרירנים/ וכיוב׳
פרופ׳ יונה תדיר
 
רונית
19:53 09.07.14
שלום רב לך רציתי את תשובתך אני עם 10 ימים עם כאבים של שרירן עם נמק בצד שמאל בבטן התחתונה עשיתי אולטראסאנד וזה מה נאמר לי אני בת 48 מחזורים בדרך כלל כואבים רחם מוגדל כ-22 שבועות לוקחת נרות נגד כאבים לא המליצו לי על שום טיפול רציני במירפאה אלא מעקב אני סובלת מאוד שלושה שרירנים גודלם ועוד ,,ועוד.ןו תו68X6142X59,60X59
 
פרופ' יונה תדיר  
21:14 09.07.14
עם רחם ושרירנים בגודל כזה את חייבת לעבור ניתוח! לא מחליטים על ניתוח דרך האינטרנט אבל אני חושש שכל החלטה אחרת אינה אחראית.
 
רונית
22:30 09.07.14
שמעתי על שיטה באמצעות אולטראסאנד עם mri חימום השרירנים עיי גלי חום האם לא כדאי לנסות זה בדרך כלל עובד על שרירנים גדולים לפני שאני חושבת על ניתוח תודה רונית
 
פרופ' יונה תדיר  
22:40 09.07.14
תוצאותיו של טיפול זה שנויות במחלוקת בין המומחים.
 
אתי
15:08 09.07.14
שלום

באולטרסאונד התגלה שרירן אניטרמוראלי שמאלי בגודל44 מ"מ - ביצעתי החזרה אחת של תרומת ביצית והיא נכשלה - בהיסטרוסקופיה ראו שהרחם תקין ולא מעוות והרופא המליץ לי לבצע החזרה נוספת ללא ניתוח (ידוע לי שלנתח סוג זה של שרירן יש לו השלכות רבות)
כיום אני בשבוע 5+ והשרירן הגיע לגודל 51מ"מ וידוע לי שימשיך לגדול
עשיתי היום אולטרסאונד והודגם שק הריון תקין - האם יש לי מה לדאוג?

אני בת 51 בריאה בדרך כלל

תודה רבה
 
פרופ' יונה תדיר  
15:51 09.07.14
שרירן בגודל זה לא אמור להפריע למהלך ההריון. יחד עם זאת, בשבוע כה מוקדם, ובגיל זה, הכל יכול לקרות, עם אפו בלי קשר לשרירן.
אני בת 39, יש לי שרירן בגודל 7 ס"מ הבולט אל חלל הרחם. סובלת מדימומים חזקים מאוד ומכאבים בזמן המחזור.
האם שרירן בגודל כזה אפשר לכרות בגישת היסטרוסקופיה ניתוחית?
 
פרופ' יונה תדיר  
11:07 08.07.14
לא נכון יהיה לקבל החלטות מסוג זה על סמך דיאלוג אינטרנטי ללא מגוון רחב של פרטים נוספים. כללית ייאמר ששרירן בגודל זה הוא גדול מידי לטיפול היסטרוסקופי, אך לגבי מיקומו ו/או חלופות נוספות אפשריות, או שילוב תרופתי וכירורגי, עלייך להוועץ ברופא/ה.
פרופ. יונה תדיר
שרירנים ,חודשים לפנים שנכנסתי להיריון עברתי היסטרסקופיה והוצא שרירן גדול , שלפי הרופאים בבילינסון לא היה סיכוי להיכנס אתו להיריון לפי הדוקטור הרחם היה נקי והוא אישר חזרה לטיפולים, מייד באולטראסאונד הראשון תחילת טיפול היה ברור שיש עוד שרירנים, שאלה , איך הם צמחו כל כך מהר , והאם הם ישפיעו לי על ההיריון ואיך ניתן לטפל , ממש בחרדה , בת 43 ו 4 חודשים זה היריון מאוד יקר
 
פרופ' יונה תדיר  
12:09 06.07.14
בהיסטרוסקופיה לא ניתן לראות, ו/או להוציא את כל השרירנים אלא רק את אלה שבולטים אל תוך חלל הרחם. רק עיון מדוקדק בממצאים שהיו לפני ואחרי ההיסטרוסקופיה יכול לתת מענה לשאלותיך, אך ממילא אין לכך חשיבות עכשיו. במהלך הריון לא מטפלים בשרירנים ועליך להיות במעקב רפואי במהלך ההריון.
פרופ. תדיר
 
מורן
13:41 23.06.14
שלום
בת 32, מנסה מזה שנתיים להרות. לפני כשנה וחצי נמצא שרירן אינטרמורלי בדופן האחורית כ 3 ס"מ. היום השרירן כ 5 ס"מ. ביצעתי שתי היסטרוסקופיות אבחנתיות, אחת כאשר התגלה השרירן ואחת נוספת לאחרונה, בשתיהן מבנה הרחם תקין ולא נמצאה עדות לשרירן בחלל.
מכיוון שלא נמצאה כל בעיית פוריות אחרת הרופא שלי טוען כי יתכן והשרירן מפריע להשתרשות וכדאי לשקול להסירו.
שאלותי הן: מהי הגישה הנהוגה להוצאת שרירן אינטרמורלי מדופן אחורית בגודל זה? במה כרוכה החלמה מניתוח שכזה? מהם הסיבוכים האפשריים (בכל הנוגע להשפעה על פיריון)? כמה זמן לאחר הניתוח ניתן לחזור לניסיון להרות?
 
פרופ' יונה תדיר  
16:33 23.06.14
ספק אם יש הצדקה לנתח שרירן בגודל זה, באישה שלא הרתה עדיין.
ההחלטה אם לנתח או לא היא פועל יוצא של מיקומו המדוייק של השרירן בדופן הרחם (היסטרוסקופיה לא תגלה שרירן אינטרהמורלי), הסימפטומים הנגרמים משרירן זה, ומערך בדיקות הפוריות .
פרופ׳ יונה תדיר
 
מורן
14:23 26.06.14
תודה על תשובתך.
כיוון שזה נושא שמשלב שני תחומים שונים (פיריון ושרירנים), לאיזה גורם ניתן לפנות ליעוץ, שידע לקחת את כלל הפרמטרים בחשבון?
 
סופיה
19:28 22.06.14
שלום דק' . יש לי מיומה בדופן קדמי ליד שלפוחית 7 ס"ם קצת לוחצת .לפני שנתיים הייתה 5 ס"ם .אני בת 37 רוציתי להיכנס להריון תבעי ,לא הצלחתי .לפני כ5 שנים כן הצלחתי להכנס אבל הייתה הפלה טבעית . הריון היה 12 ימים ולבעלי הייתה בעייה אם הזרע הייתה לו וריקוצלה היום אני שוכלת האם לנשות להכנס להיריון אם גודל כזה או לעשות ניתוח ואיזה ניתוח אתה ממליץ לפורוסקופיה או ניתוח בטן . האם גם יש אפשרות לעשות הזרקה טבעית אם הזרע לרחם לפני ניתוח . לפני 6 שנים התגרשתי והיה לי לא מזמן חבר שהצלו הייתה זרע תקינה ולא ניכנסתי להריון. מה אלי לעשות? תודה.
 
פרופ' יונה תדיר  
20:06 22.06.14
קשה לתת מענה על אוסף כל כך ךא מאורגן של שאלות.
העובדה שהמיומה גדלה אינה מפתיעה. זה צפוי. לגבי הקשר לאי הפוריות, במעורבות זרה לא תקין, ו/או הפלה אשר קשורה או שאינה קשורה למיומה, יש לראות את מיקומה, לשמוע מה הסימפטומים האחרים מהם את סובלת, ולהמליץ על טיפול בהתאם. הגודל הנוכחי מתקרב לשלב בו יש הצדקה לנתח והגישה יכולה להיות לפרוסקופית, אך זאת יש לברר גם על פי המיקום ברחם.
פרופ׳ תדיר
שלום, אני בהריון עם תאומים בשבוע 14 עם שרירן : 15 סמ אני בת 42 שוקלת עכשיו 54 קג
האם יש מקום לתאומים להתפתח עם שרירן כזה ? השרירן הוא מחוץ לרחם אבל frontal
ממוקם.במרכז הבטן. אם אני בסכנה?
 
פרופ' יונה תדיר  
11:06 18.06.14
שאלה זו אינה מתאימה לפורום באינטרנט. היא מחייבת בדיקה ומעקב עם רופא/ה. יותר מידי מרכיבים שאינם ידועים, וכאמור, אינם מתאימים לפורום.
בהצלחה,
פרופ׳ יונה תדיר
 
אסתי
00:46 15.06.14
שלום, לפני כחצי שנה, בעקבות דימומים כבדים בזמן המחזור נמצא שרירן סובמוקוזי בגודל 37*52 מ"מ התופס את כל החלל. לאחר התייעצות עם הרופאים, בוצעה היסטרוסקופיה ניתוחית בפברואר. למרות שהמיומה קטנה במידה מסוימת, מצב הדימומים אחרי ההיסטרוסקופיה החמיר. במאי בוצע אולטראסונד והמיומה הוגדרה אינטרמואלית בגודל 44*43 מ"מ דוחקת את רירית הרחם.
עכשיו יש שתי דעות: הראשונה טוענת לביצוע עוד הסיטרוסקופיה בניסיון להקטין עוד את המיומה. השנייה טוענת שאין בזה טעם כיוון שאצטרך לעבור שוב ושוב את ההליך ועדיף לבצע כריתה של המיומה בלפרסקופיה או כריתת הרחם.
אשמח לשמוע דעתך בנושא?
בת 42+ 3 לא מתכננת נוספים אך מעוניינת לשמר את הרחם.
תודה
 
פרופ' יונה תדיר  
05:59 15.06.14
כריתת שרירן תת רירי (סוב מוקוזי) בהיסטרוסקופיה מחייב מיומנות מיוחדת השמורה רק למומחים בנושאף ובנוסף יש לה מגבלות גודל בתחום השרירן המתואר במקרה שלך. לאור זאת ההתלבטות המתוארת סבירה. מידת הסבירות שהתופעות תחזורנה אכן גדולה כפי שקרה עד כה. יש הגיון בנסיון כריתה בניתוח, וכריתה לפרוסקופית עלולה להיות בעייתית עקב המיקום ולא עקב הגודל. יש הגיון בנסיון כריתת השרירן בלבד, אך הניתוח עלול להסתיים גם בכריתת הרחם. עליך לשוחח על כך עם הרופא/ה המנתח/ת.
פרופ׳ יונה תדיר
 
אסתי
10:53 15.06.14
שלום,
בשעה טובה אני בשבוע 6 + יומיים עם תאומים.

בבדיקת אולטרה סאונד נצפו שני שקי הריון נפרדים, מדובר בתאומים ביכוריוניים ביאמניוטיים.

כמו כן, מצויין שבדופן קידמית יש שרירן סוב סרוזי בקוטר 11 מ"מ.

רציתי לשאול מהן ההשלכות על התאומים והתפתחותם? האם זה נחשב להריון בסיכון?

הביקור אצל רופא הנשים רק בעוד שבועיים ואני מודאגת...
 
פרופ' יונה תדיר  
16:30 10.06.14
לשרירן בגודל זה (אשר יגדל במהלך ההריון) לא צריכות להיות השלכות משמעותיות על ההריון ו/או התפתחות העוברים.
פרופ׳ יונה תדיר
 
יעל
11:12 05.06.14
שלום לך
אני בת 46 יש לי בת בת 10 חודשים. נולדה מטיפולי פוריות.
כבר בתחילת הטיפולים גילו שיש לי שרירן אחורי בגודל כ2.5 ס"מ.
עד סיום ההריון הוא הגיע לגודל של כ6 ס"מ והיום הוא בגודל כ5 ס"מ.
בבדיקה האחרונה נרשם שהודגם שרירן סבסרוזי מסוייד בדפנות בגודל כ5 ס"מ.
מידות השחלה הימנית 20*30 מ"מ
מידות השחלה השמאלית 13*20 מ"מ
מידות הרחם 48*47*52 מ"מ
שאלתי:
ילדתי בניתוח קיסרי, כשניסו להוציא את השיליה היה קושי והיא קרעה חלק מדופן הרחם. הדופן שעליו נמצא השרירן שכנראה גרם לשיליה להיתקע. תפרו את דופן הרחם והמצב נראה תקין.
עשיתי בדיקה בתלת מימד שאומר: שרירן בדופן אחורי תחתון ברובו תת סרוזי. בחלקו מגיע עד 6 מ"מ מחלל הרחם. השרירן אינו מעוות את חלל הרחם.
אני מעוניינת להחזיר עוברים שהוקפאו והשאלה אם במצב השרירן שקיים היום גם מבחינת הגודל שלו וגם מבחינת הרווח (6 מ"מ) לא יכול להוות סיכון להריון.
לא כל כך ברור לי ממה החשש, שהתפר יקרע.. שהמרווח קטן יחסית בין חלל הרחם לשרירן.. השרירן עצמו בעייתי.. האם באמת קיים חשש.
אודה לך על תשובתך.
יעל
 
פרופ' יונה תדיר  
11:23 05.06.14
אוסף גדול של שאלות שעל חלקן לא ניתן לתת מענה של ממש.
1. המהלך שאת מתארת , מבחינת הגודל לפני ההריון, בסופו, ועכשיו, הוא הגיוני וצפוי.
2. לא ברור משאלתך אם ילדת בניתוח קיסרי, ולכן גם לא ברור מה היה התהליך של קרע הרחם? או הטיפול בו?
3. המרחק בין מיקום השרירן לרירית הרחם לא נראה כבעייתי ואינו מהווה בעייה להחזרת העוברים המוקפאים.
4. בכל מקרה אין כל דרך לחזות מראש מה יהיה, אלא רק לנסות, בין היתר בגיל 46.
פרופ׳ יונה תדיר
 
יעל
11:42 05.06.14
ילדתי בניתוח קיסרי שנקבע מראש כהמלצה בגלל הגיל וגם בגלל השרירן שלא רצו לקחת סיכון. אחרי שהוציאו בקלות את התינוקת השיליה נתקעה ומשכו אותה וכך נקרע חלק מחלל הרחם.
תודה
 
יעל
11:44 05.06.14
הקרע כמובן נתפר ואין היום כאבים או דימומים.
 
פרופ' יונה תדיר  
11:49 05.06.14
לא ניתן לאמר אם לנוכחות השרירן היה כדי להשפיע על קרע הרחם, או קושי בהוצאת השיליה, וגם אם היה קשר, זה לא רלוונטי בשלב זה ואינו משנה את יתר תשובתי.
 
יעל
11:53 05.06.14
שאלה אחרונה ודי..
האם יש סיכוי שהקרע יפתח במהלך ההריון והאם היית ממליץ לנסות הריון נוסף?
תודה
 
פרופ' יונה תדיר  
12:32 05.06.14
תשכחי מעניין הקרע ברחם. זה ממש לא לעניין. זו הסיבה מדוע שאלתי על הניתוח הקיסרי. מאחר ועברת תחיחת רחם בניתוח קיסרי תשכחי מעניין הקרע. זה כבר ממש לא לרוונטי. כמו שאומרים במקומותינו - זה לא לעניין !!!

ומאחר ויש לך צלקת ברחם לאחר ניתוח קיסרי , זו בעיה בפני עצמה ואין סיבה שתהווה בעיה מיוחדת בהריון חוזר. אין כמובן לזלזל בכך וכל רופא סביר יסביר לך את משמעות הדברים, והסכנות, במהלך ההריון והלידה. והגיל שלך הוא גורם לא פחות חשוב באשר לסיכויי ההריון וכיוב׳.
פרופ׳ תדיר
 
יעל
13:04 05.06.14
תודה פרופ' תדיר. עזרת ואפילו עודדת אותי מאוד!
יעל
 
אוד
12:30 02.06.14
שלום!
אני בת 33 נשואה + 2 ומעוניינת להיכנס להריון. אבל לפני כארבעה חודשים התגלתה אצלי מיומה בגודל של 4 ס"מ. אני יודעת את כל הסיכונים שיכולים להיות בזמן הריון ולכן אני חוששת (הפלות, צירים מוקדמים, ניתוח קיסרי וגדילה משמעותית של המיומה). התחלתי טיפול בדיקור וצמחים והלכתי להיבדק שוב אתמול, אבל התאכזבתי לשמוע מהרופא שאני באותו מצב שלפני ארבעה חודשים, הגודל נשאר אותו גודל, אפילו לא קטן בקצת.
אני לא יודעת מה להחליט, אם להיכנס להריון למרות הסיכונים או לחכות ולקוות שיחלוף ויעלם?
 
פרופ' יונה תדיר  
15:06 02.06.14
שרירן בגודל זה יגדל אמנם במהלך ההריון אך קיים סיכוי סביר שההריון (לפחות מסיבה זו) יהיה תקין. כדאי שתהיי במעקב רפואי מסודר לאורך ההריון ולא הייתי ממליץ על המתנות למיניהן, עם צמחים למיניהם. דיאטה מתאימה אמנם חשובה (גם בשרירני רחם) ודיקור (לעיתים עוזר?!) אבל הזמן עלול לפעול לרעתך.
פרופ׳ תדיר
שלום וברכה
במהלך סקירת מערכות ראשונה התגלתה מיומה בגודל של כ5 ס"מ . וסקולרית מאוד נמצאת בדופן עליון ושליה קדמית מושרשת ברובה באיזור המיומה.
לא ניתן היה לבצע את הסקירה כי ראש העובר היה בין המיומה לדופן ברחם.
האם אני צריכה להילחץ שבשום בדיקה קודמת לא נראתה מיומה ופתאום תוך שבועים משקיפות עורפית פתאום היא נתגלתה? והאם המיקום הוא בעייתי? יש לציין שהיה לי דימום מסיבי בשבוע 10 שפסק ומאז לא היה דימום.
תודה מראש
 
פרופ' יונה תדיר  
16:18 27.05.14
בשום ספר לא קראתי שאם ״תילחצי״ יהיה בכך כדי לסייע בפתרון המצב. שרירני רחם גדלים מהר יותר במצב של הריון עקב ריבוי זרימת דם והורמונים, וכך קורה גם במקרה שלך. העובדה שבעבר לא נראתה המיומה וכיום היא נראית משמעותו שבעבר היא הייתה קטנה יותר. מעבר לכך לא ניתן לאמר דבר או לצדע דבר, אלא רק לעקוב באופן מסודר ולהחליט בכל שלב מה נכון לעשות, ולקראת סיום ההריון, בתקווה שהכל יהיה תקין עד אז, לנערך בהתאם לקראת הלידה.
פרופ׳ תדיר
+ הוספת הודעה
   1  2  3  4  5  6  7  8  9  ...  45  
 חיפוש בפורום זה
המידע באתר אינו מהווה תחליף להתייעצות עם גורם מקצועי והינו בהתאם לתנאי השימוש
מנהלהודעה מקוריתתגובהללא תוכןהודעה חדשההודעה עם תמונההודעה עם וידאו
תגיות
שרירנים ברחם   מיומות   מיומה   מיומה ברחם   מיומה בהריון   מיומה והריון   מיומה רחם   שרירנים   גידולים שפירים   רחם שרירני   רחם
RSS RSS פורום שרירנים ברחם - מיומה