בריאות, רפואה
מאמרים | פורומים | רופאים  
  חיפוש במאמרים  
הריון ולידהדיאטה, תזונהתרופות, ויטמיניםעיניים, משקפייםניתוחים פלסטייםרפואה משלימהקוסמטיקה, איפורעיצוב שיערפסיכולוגיהאורטופדיה
 
מין, יחסים, זוגיותכושר גופנירפואת שינייםרפואת ילדיםלב, כלי דםעזרה ראשונהמחלות, טיפוליםגיל הזהבחוק משפט, ביטוחמתכוני בריאות
 בריאות ראשי»פורומים»פורומים רפואת נשים»פורום שרירנים ברחם - מיומה
הוסף למועדפים 
פורומים רפואיים
 

פורום שרירנים ברחם - מיומה עמוד 2

פורום שרירנים ברחם - מיומה נועד לתת לכם מידע רפואי וייעוץ על שרירנים ברחם - מיומה. פורום שרירנים ברחם - מיומה ידון על שרירנים ברחם, מיומה, גידולים ברחם, רחם שרירני, פעילות הורמונאלית, מיומה בהריון, גידולים ברחם, מיומה ברחם, מיומות ועוד
מנהלי פורום שרירנים ברחם - מיומה:
פרופ' יונה תדיר
לפרטים נוספים
ד''ר רועי משיח
לפרטים נוספים
לדר שלום!

לפני 8 שנים עברתי ניתוח ( פתיחת בטן) להוצאת שרירן בגודל 9 סמ . לצערי גדל לי שוב שרירן ): ): ):
1. האם השרירן יכול לגרום לעצירות קשה?
2. לגבי דיקור, האם זה עוזר להקטין/ לעצור שרירן ? ואם כן , ארצה לקבל המלצה למדקרים . ( אם אפשר )
3. מה דעתך על אבוליזציה ? מה הסיכונים ?!

תודה ושבת שלום
 
פרופ' יונה תדיר  
18:17 12.02.16
את מזכירה שניים מתוך מגוון רחב של טיפולים וניתן לאמר הרבה, בעד ונגד, כל אחת מהשיטות. התאמה לטיפול זה או אחר היא פועל יוצא של מגוון רחב של שיקולים, כולל מיקום השרירנים, הסימפטומים (כגון דימומים וקצב גידול השרירנים) תכניות ילודה, מידת יעילותם, ועוד. לדוגמא: הטיפול בדיקור לא מתאים לכל מיקום והוא עשוי לסייע לפרק זמן קצר בלבד. הטיפול באמבוליזציה גם הוא יעיל אבל לא מתאים למי שלא השלימה את תכניות הילודה, ואף הוא קשור למיקום השרירן או מספר השרירנים. וכיוב׳.
פרופ׳ תדיר
פרופ' תדיר שלום, אני ב 36.9, ללא הריונות קודמים. לפניי שניים עברתי ניתוח פתיחת בטן להוצאת 2 שרירנים בגודל 8סמ כל אחד. לפניי שנה וחצי עברתי לפרוסקופיה לשם הוצאת אנדומטריומה בשחלה בגודל 6 סמ. כעת הופיע שרירן סובמוקוזי תת רירי בגודל של 2.5 סמ(עברתי היסטרוסקופיה אבחנתית). בנוסף יש עוד מס שרירנים קטנים(רחם שרירני).השיקול שלי האם לעבור היסטרוסקופיה ניתוחית בקרוב, או שמא אחכה עד שארצה להכנס להריון? במקביל אני מתכננת שימור ביציות. איזה תהליך אתה ממליץ לי לעבור קודם, אם בכלל.... האם יש סיכון לרחם בגישה כלשהי בניתוח נוסף? אנא התייחסותך. תודה.
 
פרופ' יונה תדיר  
18:09 04.02.16
לגב׳ VVVV - ספק אם את מתמודדת עם השאלות הנכונות. ברור לי שעדיין לא הרית, ואת מתכננת עדיין להרות בעתיד ולכן בכוונתך להקפיא ביציות. ובכן תחילה נכון יהיה להבהיר לך שעל פי סקר שהוצג לפני כשנה בכנס השנתי של האגודה הישראלית לחקר הפוריות אין בישראל עדיין אף הריון לאישה שביציותיה הוקפאו בגיל 37 ומעלה. זה כמובן ברחם תקין שלא נותח ואין בו שרירנים. ולכן, שאלת שרירן הרחם להריון עתידי צריכה להבחן על פי הסטטיסטיקה הנכונה. השאלה אם לעבור ניתוח לכריתת שרירן קטן בגודל 25 מ״מ במיקום סוב-מוקוזי, קרי, מתחת לרירית הרחם, צריכה להבחן על פי שני מדדים עקריים: 1. האם בולט לחלל הרחם וגורם לעוות מבנה הרחם? ב. האם גורם לדימומים. צריך להבין ששרירן במיקום זה ניתן לכריתה בהיסטרוסקופיה ניתוחית כל עוד גדלו אינו גדול מכ 4-5 ס״מ. מעבר לכך זה כמעט בלתי אפשרי ומחייב כריתתו בגישה אחרת, לפרוסקופיה או פתיחת הבטן בהן מידת הנזק לדופן הרחם גדולה יותר.
פרטים אלה הם בהכללה כמובן, ומעבר לכך עליך להוועץ ברופא/ה המתמחה בתחום זה. שאלת האנדומטריומה בשחלה משנית בהקשר זה, ויש לקוות שלא נגרם נזק גדול לאותה שחלה, מהאנדומטריומה או מכריתתה.
בהצלחה, פרופ׳ יונה תדיר
תודה רבה על התייחסותך. אני מסיקה מכך שאין צורך בשימור ביציות, אלא לבצע טיפולים/הזרעה(עדיף כך)או שאני טועה? לגביי השרירן - בהיסטרוסקופיה האבחנתית ניתן היה לראות כי כולו היה בולט לחלל הרחם, ואני לא סובלת מדימומים חריגים מלבד הווסת. רופא הנשים שלי טוען כי יש להסירו בסמוך לרצון שלי להרות בפועל,האם הגיוני? האם נשים במצבי או במצב דומה לי הצליחו להרות בשלב כלשהו?האם אני יכולה להישאר אופטימית?
 
פרופ' יונה תדיר  
19:58 04.02.16
מהסוף להתחלה: הריונות לאחר היסטרוסקופיה לכריתת שרירן הם תופעה שכיחה. שרירן בגודל זה, אם אכן בולט לחלל הרחם, ניתן לכריתה בדרך זו עם מינימום פגיעה ברחם. או ליתר דיוק, מקסימום הגנה על הרחם. איני יודע מה שיקולי הרופא שלך, במיוחד כאשר תכננת להקפיא ביציות. אם סוכנת לבצע טיפולים בהזרעה בעתיד הקרוב, מה שוודאי מגדיל את סיכוייך להרות, כדאי לבצע את ההיסטרוסקופיה בהקדם וכ 2-3 חדשים לאחר מכן... ״לעבודה״. בהצלחה. פרופ. תדיר
 
מירי
11:48 01.02.16
שלום ותודה מראש
בת 43 נמצאת בטיפולי פוריות
עברתי שאיבת ביציות והפריה..נוצרו עוברים יום 3
בבדיקה נתגלה שרירן 21x19 מ"מ
קיר אחורי תוך דופני דוחק מעט את חלל הרחם
ולכן העוברים לא הוחזרו
מה הגישה להחזרת עוברים במקרה כזה לעניות דעתך?
האם השרירן עלול להפריע לקליטת ההריון
הוא נחשב לקטן?
מה האופציות להסרתו?
צילום רחם ופרופיל הורמונלי תקין
 
פרופ' יונה תדיר  
08:59 02.02.16
מדובר בשרירן קטן אשר ספק אם צריך לגעת בו. ההחלטה הינה פועל יוצא של מיקום מדוייק, סימפטומים (כגון דימומים?). האם דוחק את רירית הרחם ומעוות את מבנה חלל הרחם? אם כן, ניתן לשקול כריתתו בגישה זעיר פולשנית, בהיסטרוסקופיה, ולהמתין מספר חדשים עד החלמת הצלקת כאשר העוברים ממתינים בהקפאה כמובן.
פרופ׳ יונה תדיר
 
מירי
 
09:58 02.02.16
תודה רבה על תשובתך
ביצעתי us תוך חודשיים ואין שינוי בגודל השרירן
וכן לא סובלת מסימפטומים כלשהם
כל תהליך ניסיון הכניסה להריון מתעכב.
תודה.
 
פרופ' יונה תדיר  
10:17 02.02.16
במרבית המקרים תמונות אולטרהסאונד מספקות מידע חלקי ובלתי אמין. דו״ח מסכם של הבדיקה יכול להצביע על מידת עוות חלל הרחם. במקרה זה ניתן אכן לראות שיש מידה רבה של עוות המבנה וחדירה לחלל הרחם ויש הצדקה לשקול בחיוב כריתה היסטרטסקופית, אולי בעקבות היסטרוסקופיה אבחנתית.
פרופ׳ יונה תדיר
 
מירי
10:44 02.02.16
שלום פרופ' תדיר. אשמח לשמוע מהי דעתך לגבי טיפול במיומות באמצעות טיפול באולטרסאונד ממוקד. אני בת 35 ויש לי מיומה שמציקה לי מאוד (דימומים כבדים וכו'). הבנתי שיש טיפול כזה בתל השומר ושהוא אינו פולשני ונמצא בסל הבריאות. לי זה נשמע מעולה אבל אודה לך אם תוכל לסקור אופציות נוספות לא פולשניות לטיפול במיומות. תודה רבה.
 
פרופ' יונה תדיר  
12:38 10.01.16
לאחרונה נשאלתי מספר פעמים, במספר פורומים, והרחבתי על נושא זה. המלצתי לעיין גם בתגובות קודמות. תארי לעצמך שאם ניתן היה לטפל ביעילות בשיטה שאינה פולשנית, מי היתה מטפלת בשיטה פולשנית ??? הלא כן??? מדובר בטכנולוגיה מעניינת, אולם מקומה ותוצאותיה שנויות במחלוקת בין המומחים בתחום זה. ההתאמה לטיפול תלויה בגודל, במיקום, בריחוק מרירית הרחם ובסיפור השונה של כל אישה. גודל ומיקום מחייבים בדיקת תהודה מגנטית מקדימה, והסיפור השונה תלוי בסיבה לטיפול, סימפטומים (דימומים) ובתכניות הילודה. יש להבין שבניגוד לניתוח בו המיומה מוצאת מהגוף, בטיפולים שמרניים למיניהם (כגון אולטרהסאונד ממוקד, צינתור עורקי השרירן, טיפול תרופתי בתכשיר Esmya, דיקור סיני, וכיוב׳) השרירן נשאר בגוף ויש שיפור בסימפטומים לפרק זמן מסויים. שאלת ״סל התרופות״ ומימון הטיפול) לטיפול זה או אחר, מחייבת בדיקה בקופה החולים בה את מבוטחת.
טיפול לא קל הכל סיפורים על גבי סיפורים לא עזר בכלל בסוף הוצאתי תרחם לא היה קל לקבל טופס17
 
פרופ' יונה תדיר  
07:16 19.01.16
חשוב לקבל משוב אחרי טיפול. תשובותי מתבססות על נסיון רב, ונסיון נצבר בזכות משוב מציבור הנשים. כמה זמן המתנת לאחר הטיפול כדי לראות תוצאות? בטיפול זה, בניגוד לניתוח, יש להמתין זמן מה כדי להעריך אם יש שיפור בסימפטומים. ומדוע היה לך קשה חקבל טופס 17? בעבר נהוג היה שאם נדרש נתוח אם הטיפול השמרני לא מצליח, הניתוח מבוצע כחלק ממחויבות בית החולים. האם זה שונה כיום?
פרופ׳ תדיר
 
טלי
13:01 03.01.16
האם יש אפשרות לקחת 2 כדורים של יסמין ביחד, בשביל למנוע דימומים וכתמים?
 
פרופ' יונה תדיר  
13:21 03.01.16
מה לזה, ולפורום שרירני רחם?
 
שירה
17:43 30.12.15
שלום, אני בת 48.
בניתוח היסטרקטומי בגישה בטנית הוצא רחם בממדים של 15\16\10 ס"מ. עם שרירן בקוטר 11 ס"מ, למרות שהושארו השחלות- אני סובלת מגלי חום קיצוניים בלילות ובימים.

האם אפשר לבקש הסבר על הממצאים בדוח הפתולוגי:
שרירן: אזורי נמק מרובים, נמק מסוג uncertain מתאים לאוטוליזה, יכול להתאים ל s.t.u.m.p. sruav v,tnv ekhbh,/
צוואר רחם- היפרפלסיה גלנדולרית פוקלית.
צביעות ל Ki67, p16- חיובי בתאים isolated/
P 53 - שלילי.

בכבוד רב
שירה
 
פרופ' יונה תדיר  
21:22 01.01.16
נראה כי חלק מהמידע שמסרת הוקלד באופן שגוי. בכל מקרה, לגבי מצב שלאחר ניתוח עליך להיות בקשר עם הרופא/ה ו/או המחלקה בה נוחתת כדי להשלים את המעקב ולהמליץ על טיפול בהתאם. לא לשם כל נועד פורום באינטרנט. הוא נועד להבנת תהליכים ולא להחלפת הרופא/ה.
שלום רב!
בת 32 לאחר מיומקטומי (בלפרוטומי) - הוסרו שרירנים כדלהלן: שרירן אינטראמורלי בגודל 8 ס"מ מקיר הרחם הקדמי+ שרירן סבסרוזי 3 ס"מ ושרירן סבסרוזי 1.5 ס"מ אחד קדמי לרחם והשני אחורי. במהלך הניתוח לא הייתה חדירה לחלל הרחם כמוכ הושם אינטרסייד והסגירה בוצעה עם תפרים פנימיים והדבקה. חתך רוחבי...
שאלתי היא לגבי לידות להבא - האם מחייב שאצטרך ללדת בניתוחים קיסריים או שניתן לאפשר לידות רגילות?
(נכון להיום עוד לא הייתי בהריון עד כה ולא ילדתי מעולם)
 
ד''ר רועי משיח  
06:32 27.12.15
שלום רב.
את השאלה הזו יש להפנות למנתחים. במידה ואין תשובה ברורה לא הייתי מסתכן בלידה אלא מבצע ניתוח
בריאות שלמה
שלום,
לאחרונה נתקלתי בפרסומים לטיפול במיומות בעזרת אולטרסאונד ממוקד ללא ניתוח, הבנתי שאם ישנה התאמה אז הטיפול הוא חד פעמי והמיומה לא חוזרת והבנתי שזה מומלץ לנשים שעדיין רוצות להרות וגם שהטיפול מכוסה ע"י קופ"ח. אשמח לשמוע דעתכם, תודה רבה.
 
פרופ' יונה תדיר  
13:00 22.12.15
הטיפול באולטרהסאונד ממוקד הוא טיפול מעניין, ומייצד פריצת דרך טכנולוגית חשובה, אך מקומו בין מגוון הטיפולים בשרירני רחם שנוי במחלוקת בין המומחים. לא ברור לי מאין שאבת את המידע שלאחר טיפול זה המיומה אינה חוזרת, מאחר ולמעשה המיומה כלל אינה יוצאת מהגוף. היא נשארת במקומה תוך שאיפה לשיפור סימפטומים (כגון דימומים) והקטנת גודלה במידה זו או אחרת. לצידה יש טיפולים שמרניים אחרים כגון תרופה בשם Esmya, או צנתור עורקי הרחם והשרירן, דיקור סיני, ועוד. לכל אחד מאותם טיפולים יש יתרונות וחסרונות וההתאמה לטיפול זה או אחר, לניתוח או לטיפול שמרני, נעשית על פי מגוון קריטריונים רפואיים ואישיים, כגון גודל, מיקום, ריחוק מחלל הרחם, קצב גידול השרירן, גיל, תכניות ילודה, וכיוב׳. לשאלת הכיסוי הביטוחי ע״י קופות החולים, לטיפול זה או טיפולים אחרים, זה שונה מקופה לקופה וכדאי לברר זאת עם הקופות.
בהצלחה, פרופ׳ יונה תדיר
שלום,
אמא שלי בת 72.
במשך 10 שנים במעקב אחרי מיומה בדופן האחורי שתמיד היתה יציבה -
בקוטר 13ממ (1.3 סמ)
בבדיקה שגרתית התגלתה גדילה ל(18mm x 15mm) תוך שנה. כלומר 0.5סמ בערך.
בנוסף הופיעו הסתידויות במיומה שלעולם לא צוינו לפני.

שאלות:
1. האם גדילה כזו בגיל כזה מהווה אינדיקציה לממאירות? או יכולות להיות סיבות אחרות לכך?
2. הומלץ לנו על מעקף. האם זה לא ריסקי לבזבז את הזמן היעקר? האם זה לא יהיה מאוחר מדי?

תודה רבה מראש על העזרה,
גלה
 
פרופ' יונה תדיר  
17:07 10.12.15
הסתיידות היא חלק מתהליך נוון של שרירן רחם וזה אינו מדאיג. האם מדובר בגדילה? ומה משמעות הדברים? אין לפתור דילמה זו דרך פורום באינטרנט. לא לכך נועד.
 
גלה
17:21 10.12.15
 
אלמונית
19:25 27.11.15
בת 28 נשואה שנה ללא ילדים.
בתחילת החודש עברתי הפלה טבעית בשבוע 7ללא התערבות.
ההריון התחיל עם דימום קל אשר נמשך והתחזק עד לסוף ההפלה. במהלך ההריון רמת פרוגסטרון נמוכה מאוד 1.94
בנוסף במהלך ההריון התגלתה ציסטה בשחלה שמאלית בגודל 24 ממ ללא נוזל חופשי, ושרירן בפונדוס24×26
לאחר ההפלה נבדקתי אצל הרופאה אשר המליצה להמתין 2מחזורים ואז לנסות להכנס שוב. ב
בדיקת וגינלית לאחר ההפלה הרופאה מצאה כי השרירן קטן יותר משהיה וכעת הוא בגודל 13×11 ממ.
יש לציין כי עדיין לא קיבלתי מחזור.

הרופאה המליצה לי להמתין שני מחזורים, ולאחר מגן לנסות להכנס שוב להריון.
אני חוששת מכיון שהמחזורים שלי מגיעים בדרך כלל כל 40 יום, ובגלל שכעת התגלה שרירן ברחם.

שאלתי היא האם להמתין כפי שהרופאה המליצה, שכן לדברייה אני עלולה לחוות הפלה שוב בשל רמה נמוכה של פרוגסטרון.

או לנסות מיד להכנס מכיוון שהבנתי כי שרירן עשוי לגדול.
ואני מאוד רוצה להתחיל לנסות להכנס להריון.

ודבר נוסף מה הכוונה " פונדוס" האם השרירן נמצא במקום אשר יכול להזיק במהלך ההריונות?
הרופאה המליצה לי להיות במעקב לגבי השרירין.

תודה מראש.
 
פרופ' יונה תדיר  
20:20 27.11.15
העובדה שהשרירים קטנו לאחר ההריון היא צפויה ונורמלית.
רמת הפרוגסטרון הנמוכה קשורה להריון שלא היה תקין ואינה אומרת דבר לגבי הפרוד סרטון בהריון הבא. אכן, נכון להתין כ 3 חדשים עד לניסוחם הבא להרות. השרירן קטן ואין צורך לטפל בו עכשיו.
פרופ. תדיר
 
מורן
09:31 02.10.14
שלום,
הרופא שלי המליץ לברר על טיפול באולטרסאונד ממוקד ואמר כי בבית חולים שיבא יש ניסיון טוב עם נשים בעלות מיומות המתכננות ילודה, אך מקריאותי באינטרנט אני מבינה שהטיפול אינו מיועד לנשים המעוניינות לשמר פוריות.
ברצוני לדעת באופן כללי האם ישנו שינוי בגישה לגבי אולטרסאונד ממוקד בנשים שמעוניינות לשמר את הפוריות שלהן.
תודה.
 
פרופ' יונה תדיר  
11:34 02.10.14
לא ניתן להשיב על שאלתך באשר לטיפול זה, או אחר, בהעדר כל מידע על מצבך (גיל, מיקום שרירנים, סימפטומים, תכניות ילודה, ועוד). מאחר ושאלתך כללית מאד גם תשובתי תהיה כללית. כלומר: הטיפול באולטרהסאונד ממוקד שנוי במחלוקת בין המומחים, בין אם בהקשר לתכניות ילודה ובין אם לאו. גם ההתאמה אליו, אם בכלל, מחייבת בירור מקדים הכולל בדיקת תהודה מגנטית (MRI) מקדימה. אולם כאמור, גם למי שיכולה לעבור את הטיפול, מיקומו של טיפול זה בין מגוון חלופות הטיפול לשרירני רחם (מיומות) שנוי במחלוקת.
בהצלחה,
פרופ׳ יונה תדיר
המידע שבידיך לא מדוייק.

מנהל המזון והתרופות האמריקאי (FDA) שינה לאחרונה את ההתוויה של הטיפול באולטרסאונד ממוקד במיומות. לפי ההתוויה החדשה נשים שמעוניינות להרות יכולות לבחור בטיפול הזה. שינוי ההתוויה נעשה על פי מידע קליני שהגישה יצרנית המכשור ל FDA אודות מעל 100 מטופלות שהרו לאחר טיפול באולטרסאונד ממוקד.

גם באירופה ובישראל הטיפול באולטרסאונד ממוקד מאושר לנשים שעדיין לא סיימו את תכנון המשפחה.

רק בריאות ובהצלחה!
תודה לעדכון החשוב. מנהל הפורום מקפיד להיות מעודכן במתרחש בתחום הטיפול בשרירני הרחם וכל עדכון מתקבל בברכה ובהערכה. שאלה זו נשאלה בחודש אוקטובר 2014 והתשובה שניתנה הייתה מדוייקת וזהירה. בהודעה לעיתונות שהוציאה החברה המפתחת (שעשתה עבודה מדהימה בפיתוח השיטה הבלתי פולשנית) כשנה לאחר המענה לשאלה זו (ב 7 לאוקטובר 2015) נמסר כי מנהל התרופות והמזון בארה״ב (FDA) אכן אישר את השימוש גם לנשים המעוניינות לשמר פוריותן, וזאת על בסיס נתונים שכללו 118 נשים שהרו לאחר הטיפול. יש להבין שנשים מצליחות להרות עם שרירני רחם, בלי או עם טיפול, זה או אחר. העובדה שנשים הרו גם אחרי טיפול זה היא אכן חשובה ומעניינת, ומשמעותה שלא נגרם נזק בלתי הפיך לתפקוד הרחם. יחד עם זאת, כפי שנכתב במענה לפני שנה, בחירת הטיפול מחייבת בדיקת MRI מקדימה ולריחוק מיקום השרירן מרירית הרחם, כמו גם לגודל השרירן/ים, יש חשיבות רבה בקביעת ההתאמה לטיפול זה. כאמור, חברת אינסייטק מוסיפה כבוד רב לתעשייה הישראלית, ולחדשנות הישראלית ברחבי העולם ונקווה לראות חידושים נוספים היוצאים ממקור יצירתי זה.
בהצלחה, פרופ׳ יונה תדיר
בת 27 תקופה ארוכה שסובלת מכאבי בטן שלא פוסקים לאחר בדיקת סיטי התגלו מספר מיומות שהגדולה בינהם שוכנת בתוך הרחם נשענת על דופן הרחם מצד שמאל גודלה 4 סמ ונימצאו עוד מספר מיומות קטנות בנקודות שונות .
ונימצא ציסטה בשחלה .
3 שאלות שאלה ראשונה אין לי ילדים ומתחננת בעתיד הקרוב הריון האם בגלל מיומה בדופן הרחם זה יכול להוות בעיה לתינוק בעתיד או לי ?
האם זה יכול ליגרום לסיכון חיים לי או לתינוק שיש מיומה בגודל 4 סמ בדופן הרחם מצד שמאל?
ושאלה נוספת האם זה יכול להפריע לפוריות יכול להיות קושי להכנס להריון?
 
שירן
13:51 22.11.15
בשחלה הימנית התגללו לי זקיקים קטנים וכן איזור אקוגני של 8 מ"מ קוטר שיכול להתאים לדרמואיד ללא כלי דם הניתנים למדידה .

מזה אומר ?
 
פרופ' יונה תדיר  
05:57 24.11.15
מיומות (שרירני רחם) מצויות ברחם, ולכן עלולות להיות לכך השלכות על פוריותך. בכל מקרה, בדיקת CT   אינה הבדיקה המתאימה להערכת מצב הרחם. עליך לעשות בדיקת אולטרהסאונד גינקולוגי ולבקש ברוט רב ככל שניתן לגבי גודל, מיקום בשכבות הרחם, ומראה כללי של הרחם. רק לאחר מכן, בהערכה כוללת של קצב גדילת המיומות וסימפטומים נוספים כגון דימום הווסת ניתן להתייחס לשאלותיך אלה.
פרופ׳ יונה תדיר
 
שואלת
20:13 17.11.15
שלום,
האם היסטרוסקופיה אבחנתית היא הבדיקה הטובה ביותר לבדוק גודל, מיקום ובעייתיות של שרירן ברחם? וכמן כן, האם בדיקה זו היא זו שתורה על המשך הטיפול.
תודה רבה.
 
שואלת
20:15 17.11.15
זאת בהמשך לשאלה קודמת מאחר ותור ל US תלת ממד לוקח זמן רב.
בנוסף, היכן מומלץ לערוך בדיקה זו.
שוב, רוב תודות.
 
פרופ' יונה תדיר  
21:12 17.11.15
היסטרוסקופיה? ממש לא. בדיקה זו אינה נעשית כבדיקה ראשונה לברור שרירן רחם. גודל , מיקום , וכיוב׳. מאין שאבת רעיון זה? הבדיקה הראשונה והחשובה היא בדיקת אולטרהסאוד, במכון גינקולוגי בקופה בה את מבוטחת. בסיומה עליך לקבל מכתב סיכום ובו הפרטים על מיקום, גודל, וכיוב׳. אין טעם לקבל או לבקש תמונה. זה ממש לא חשוב ולא אומר שום דבר. רק מכתב סיכום.
פרופ׳ יונה תדיר
 
שואלת
21:34 17.11.15
אני שומעת מעוד ועוד אנשים כמונו שממליצים לכרות את הרחם מוקדם בגלל המיומות למרות שאולי יש חלופות פחות הרסניות וטוטאליות.

אם מישהו באותה הסירה, אשמח לשמוע. המייל שלי: einavkirsch@gmail.com
 
פרופ' יונה תדיר  
17:54 15.11.15
ספק אם הפנית את שאלתך למנהלי הפורום, יחד עם זאת, ארשה לעצמי להגיב כדי לעודד דיון מסוג זה שביקשת. את שאלתך ניתן להגדיר בצורה קצת שונה: ״לא חשוב מה בדיוק ש לי... ובכל זאת, מה אתם/ו מציעים/ות לי עשות?.... לשרירני רחם יש מגוון פתרונות כאשר השכיח מכולם הוא .. מעקב בלבד ללא כל טיפול. מאידך, יש מצבים בהם ניתן לטפל בניתוח לכריתת הרחם, או רק לכריתת השרירן, בגישה בטנית פתוחה, או בגישה זעיר פולשנית (לפרוסקופיה) או לשרירן הבולט לחלל הרחם בהיסטרוסקופיה. במקרים מסויימים ניתן להתגבר על הסימפטומים ע״י טיפול תרופתי, או תזונתי, או בצינתור עורקי השרירן, ולעיתים בעזרת אולטרהסאונד ממוקד, וכיוב׳. מאלפי נשים שראיתי עם שרירני רחם עוד לא ראיתי שתי נשים עם אותו מצב, ואותה המלצה, ואת מצפה שתקום אישה ותאמר, מבלי לדעת מה גילך? מה גודל השרירן? או השרירנים? מה קצב גידולם? מה תכניות הילודה שלך? וכיוב׳.
תמוה...? מעניין מה תהיינה תגובות הציבור?
בהצלחה, פרופ׳ תדיר
 
שואלת
09:17 13.11.15
שלום רב פרופ',
אני בת 31. יש ב"ה ילד בן שנתיים שהגיע באופן ספונטני. מזה כשנה ומספר חודשים לא מצליחה להיכנס להריון. אני לאחר קיסרי ולכן נשלחתי לצילום רחם אשר יצא תקין. יתר הבדיקות גם כן.
יש לי מיומה בדופן בגודל 3/4 ס"מ, הרופא לא פרט יותר מדיי. בצילום רחם הרופא אמר שהיא לא מפריעה. ראוי לציון כי הייתה גם לפניי ההריון הראשון אך הבנתי שמיקומה עשוי להשתנות ולשנות את החלל. הרופא זרק השבוע במעומעם שהיא דוחפת את הרחם אחורה. בלידה עצמה בעת הניתוח ראו שהמיומה גדלה ל 9 ס"מ אך לאחר ההריון קטנה.
כעת עברתי הזרעה חמישית ללא הצלחה לצערי.
שאלותיי הן:
1. איזו בדיקה כדאי לבצע היסטרוסקופיה או תלת מימד? 2 רופאים מחזיקים בדעות שונות.
2. האם לדעתך קיים קשר לאי הפריון?
3. האם יש קשר בין גודל המיומה לעובדה שהלידה לא התקדמה?

רוב תודות לך ויישר כח!
 
פרופ' יונה תדיר  
09:41 13.11.15
בדיקת אולטרהסאומד איכותית אמורה לתת פרטים מדוייקים יותר לגבי המיומה, כגון מיקום , באיזה דופן ומרחק מרירית הרחם, והאם דוחק את רירית הרחם או מעוות את חלל הרחם. צילום רחם אינו מספק מידע זה. קיימת אפשרות שמיקומה וגודלה בסוף ההריון היתה הסיבה, או אחת הסיבות, ללידה קודמת שחייבה ניתוח קיסרי.
פרופ׳ יונה תדיר
 
שואלת
15:11 13.11.15
תודה רבה על תגובתך.
מאחר ואני אובדת עצות, אשמח לדעת האם היסטרוסקופיה אינה משקפת את מיקום המיומה וכו' ובנוסף תראה אם שיש הידבקויות.מתלבטת מאוד איזו סוג בדיקה לבצע.
אגב, אין תופעות מיוחדות כגון דימומים כואבים ועוד.
כמו כן, מהן אפשרויות הטיפול במצב שכזה?
שוב , תודה רבה!
 
פרופ' יונה תדיר  
16:24 13.11.15
מהסוף להתחלה: א. ברפואה אין המלצה על טיפול ללא אבחנה. זה נכון גם במקרה שלך. ב. היסטטרוסקופיה לא אמורה להגדיר מיקום שרירן אלא רק אם באולטרהסאונד נכתב שהמיומה דוחקת רירית הרחם או מעוותת את חלל הרחם. ג. בהיסטרוסקופיה גם לא ניתן לראות או לאשר/לשלול הדבקויות באגן, סביב החצוצרות או השחלות. ד. בנסיבות אלה אין סיבה להיות ״אובדת עצות״, אלא רק לעשות את הבדיקה הנכונה ולבקש הגדרות מיקום מדוייקות ככל שניתן בסוג שה של בדיקה.
פרופ׳ יונה תדיר
 
ליאת
11:34 03.11.15
שלום, אני בת 42. לפני 4 שנים ילדתי את בני השלישי ושנה לאחר מכן (כנראה בעקבות הנקה) חזר המחזור אשר לווה בדימומים כבדים מאוד וכאבים עזים. לאחר שהתברר בבדיקת אולטראסאונד שיש לי שרירן תוך רחמי עברתי היסטרוסקופיה ניתוחית והוצא השרירן. לפני כשנה חזרו הסימפטומים ועברתי היסטרוסקופיה ניתוחית שבה הוצא שרירן נוסף, חדש. לאחרונה שוב חזרו הסימפטומים ובבדיקה נמצא שוב שרירן חדש אותו נאמר לי שעלי להוציא. האם יש טיפול אחר מומלץ? איך אפשר למנוע את הופעתם של שרירנים נוספים?
תודה,
ליאת.
 
פרופ' יונה תדיר  
13:55 03.11.15
תופעה זו של הישנות שריני רחם מוכרת והיא פועל יותא של נטיה גנטית. היא אפיינית בד״כ לנשים צעירות יותר (מתחת לגיל 30) אבל כפי שאת רואה ומרגישה, היר קורית גם בנשים בגילם, ומבוגרות יותר, בשכיחות שונה. כדי להמליץ על טיפול, כירורגי או שמרני, צריך לדעת יותר פרטים על מיקום השרירן. ניתן לשקול גם שינוי תזונתי אשר גם אם לא ימנע זאת עשוי לעיתים לסייע.
פרופ׳ יונה תדיר
 
ליאת
10:33 04.11.15
תודה רבה על התשובה. השרירן מדופן פונדלית קדמית בקוטר כולל של 5 ס"מ אורך.
מה עקרונות השינוי התזונתי המומלץ?
ליאת.
 
פרופ' יונה תדיר  
10:36 04.11.15
השאלה עד כמה (אם בכלל) דוחק את הדופן/הרירית ומעוות את חלל הרחם. השינוי התזונתי מחייב בדיקה וברור בהשוואה לתזונה הנוכחית, עם תזונאי/ת המבין/ה בתחום זה.
בת 44, יש לי שרירן אינטראמוראלי בקוטר 77 מ"מ שדוחק את הרחם, בקיר הקדמי פונדלי של הרחם. רירית סדירה בעובי 9 מ"מ. השרירן התגלה לפני 4 שנים. אין דימומים, מעט לחץ על שלפוחית השתן. מרקם שרירני. רחם אורך 78 מ"מ, עובי 62 מ"מ, רוחב 90 מ"מ. האם אתה ממליץ לי לעבור כריתת רחם או להסיר רק את השרירן בשיטה לפרוסקופית ? או להיות במעקב בלבד. אודה לתשובתך המהירה.
 
פרופ' יונה תדיר  
16:04 29.10.15
החלטה על טיפול (זה או אחר) לא מתקבלת על פי דיון אינטרנטי. באופן עקרוני ייאמר ששרירן בגודל זה נכנס לקטגוריה של שרירן הזקוק לטיפול.
האם ניתוח (גישה בטנית פתוחה או בלפרוסקופיה) או טיפול אחר (כגון צנתור עורקי הרחם), וכיוב׳, צריכה להתקיים בדיון עם רופא/ה העוסק/ת בתחום זה.
פרו]׳ יונה תדיר
שלום,
יש לי שרירן אינטרמורלי בגודל 38*38 בצד שמאל
בחלק התחתון של הרחם.
האם אפשר להסירו בניתוח לפרוסקופי זעיר פולשני
או שצריך בהכרח ניתוח של פתיחת בטן?
תודה
 
פרופ' יונה תדיר  
14:48 18.10.15
עקרונית נראה כי מדובר בשרירן לא גדול. לעניין הלפרוסקופיה, שרירנים בגודל זה ניתנים לכריתה לפרוסקופית, אולם הדבר תלוי גם במיקום (תחתון אינה הגדרה מספקת) ובמיומנות המנתח/ת.
פרופ. תדיר
 
אני
19:42 18.10.15
 
😐😯
16:22 12.10.15
ד"ר משיח שלום רב,
הנני לאחר ניתוח בפתיחת בטן להוצאת שרירנים (עדיין רחם במרקם שרירני )
ברצוני להתייעץ לגבי התניידות בבית ?
מפני שאני גרה בדירת חדר וזהוא מקום לא נוח להחלמה לאחר ניתוח אני מתכוונת להיות אצל אימי כשבוע ימים...
הבעיה ששם אצטרך לישון במיטה נמוכה (מיטה מתקפלת), האם זה מסוכן? האם רצוי מיטה רגילה ?
 
הילה
00:46 06.10.15
שלום,

אשמח לעצה בעניין הבא, אני חודשיים לאחר ניתוח להסרת מיומה, ניתוח בשל הידבקויות ומיומות רבות ברחם ובצוואר הרחם. אני רואה במידע האינטרטי שלא כדאי לצרוך מוצרי חלב, אני מאוד אוהבת מוצרי חלב והייתי רוצה לדעת מה מידת ההשפעה של צריכת מוצרי חלב ולהיווצרות מיומות?
+ הוספת הודעה
   1  2  3  4  5  6  7  8  9  ...  50  
 חיפוש בפורום זה
המידע באתר אינו מהווה תחליף להתייעצות עם גורם מקצועי והינו בהתאם לתנאי השימוש
מנהלהודעה מקוריתתגובהללא תוכןהודעה חדשההודעה עם תמונההודעה עם וידאו
תגיות
שרירנים ברחם   מיומות   מיומה   מיומה ברחם   מיומה בהריון   מיומה והריון   מיומה רחם   שרירנים   גידולים שפירים   רחם שרירני   רחם
RSS RSS פורום שרירנים ברחם - מיומה