בריאות, רפואה
מאמרים | פורומים | קהילות | רופאים  
  חיפוש במאמרים  
הריון ולידהדיאטה, תזונהתרופות, ויטמיניםעיניים, משקפייםניתוחים פלסטייםרפואה משלימהקוסמטיקה, איפורעיצוב שיערפסיכולוגיהאורטופדיה
 
מין, יחסים, זוגיותכושר גופנירפואת שינייםרפואת ילדיםלב, כלי דםעזרה ראשונהמחלות, טיפוליםגיל הזהבחוק משפט, ביטוחמתכוני בריאות
 בריאות ראשי»פורומים»פורומים רפואת נשים»פורום שרירנים ברחם - מיומה
הוסף למועדפים 
פורומים רפואיים
 

פורום שרירנים ברחם - מיומה עמוד 2

פורום שרירנים ברחם - מיומה נועד לתת לכם מידע רפואי וייעוץ על שרירנים ברחם - מיומה. פורום שרירנים ברחם - מיומה ידון על שרירנים ברחם, מיומה, גידולים ברחם, רחם שרירני, פעילות הורמונאלית, מיומה בהריון, גידולים ברחם, מיומה ברחם, מיומות ועוד
מנהלי פורום שרירנים ברחם - מיומה:
ד''ר רועי משיח
לפרטים נוספים
פרופ' יונה תדיר
לפרטים נוספים
שלום
אני בת 46 אמא לשניים . יש לי שרירן בדופן האחורית של הרחם שגודלו כ 9 ס"מ.
אתמול קיבלתי בעיטה חזקה בבטן ישר ברחם (שנמצא בגודל של חודש חמישי) מהבן שלי בעת משחק. מאז יש לי כאבים שחלקם דמו לכאבי מחזור, בעיקר כשאני מתאמצת אבל גם בעת שכיבה על הצד. האם יש סיכון לדיימום פנימי כתוצאה ממכה כזו?
האם יש צורך להבדק על יי רופא? או שכמו כל מכה מן הסתם הכאב יחלוף בתור שעות או ימים.
מצבי הזכיר לי את הצורך בניתוח והוצאת הרחם =: הומלץ לי להוציאו יחד עם הרחם מתוך הטענה שניתוח להסרת רחם הוא עם פחות סיכונים להידבקויות וסיבוכים בהמשך, מאשר הוצאת השרירן בלבד.
רציתי לדעת מה על כך?
בנוסף:
רופא אחד המליץ על ניתוח שמרני עם פתיחת בטן בהרדמה מלאה והרופא השני אמר שהוא עושה זאת בהרדמה מקומית הדומה להרדמה אפידורלית ונעשה בהכרה מלאה, לטענתו בלי כאבים כלל.
חשוב לי לעבור את הניתוח בלי כאבים מצד אחד ומצד שני הבנתי ממנו שברגע שההרדמה היא לא מלאה יורד הסיכון שבניתוח בצורה דרסטית - וזה בהחלט מרגיע אותי מעט.

האם ניתן לעבור את הניתוח בהדמה לא מלאה וללא סבל?

תודה ררבה
שיר
 
פרופ' יונה תדיר  
07:16 03.11.14
אכן, כאשר קראתי את חלקה הראשון של שאלתך הדבר הראשון שעלה במוחי זה ... מדוע אינה עוברת ניתוח. מקובל ונכון לבצע ניתוח זה בהרדמה כללית. אין מה לחשוש ממה שאת מגדירה ״כסבל״.
בהצלחה. פרופ. יונה תדיר
 
שיר
00:22 05.11.14
תודה על תשובתך
אשמח לדעת מדוע ניתוח להוצאת החם בהרדמה מלאה הוא מומלץ יותר ?
יש לי רופא רציני מאוד שבאופן חד משמעי ממליץ על הרדמה חלקית אז אני מבולבלת.
כמו כן רציתי לשאול האם מומלץ להסיר גם את צוואר הרחם ואת השחלות בניתוח כזה?

תודה
שיר
 
פרופ' יונה תדיר  
06:53 05.11.14
אין חשיבות יתרה לסוג ההרדמה והדבר בהחלט אפשרי גם בהרדמה אפידורלית. אין קשר בין ההרדמה לבין ״רצינות הרופא״. אם חשוב לך מסיבה כלשהי הרדמה זו או אחרת, זה חסר חשיבות באשר לניתוח עצמו.
ולשאלותיך האחרות. אין סיבה להוציא את השחלות אם הן נראות תקינות במהלך הניתוח. לגבי הוצאת צואר הרחם, גם זו שאלה טכנית. יש רופאים הנובגים להוציא ויש הנוהגים להשאיר. לעניות דעתי הגישה היותר מקובלת היא להוציא מאחר ואין לצואר הרחם כל משמעות אנטומית או פיזיולוגית, וגם לא קשר ליחסי מין. קבלתי את המלצות הרופא שלך.
פרופ. תדיר
 
נעמי
09:41 26.10.14
שלום רב
בת 45 לפני החזרת עוברים מוקפאים מתרומת ביצית

אורך הרחם 80 מ"מ
רוחב הרחם 60 מ"
מרקם תקין

2 מיומות קטנות 1 סנטימטר קיר קדמי
2 סנטימטר קיר אחורי
ללא לחץ על הרירית

האם זה יכול להפריע להריון?

תודה רבה
 
ד''ר רועי משיח  
09:45 26.10.14
שלום רב,
מקובל לחשוב שמיומנות שאינן לוחצות את רירית הרחם לא מפריעות להריון, אם כי, נהוג לשקול הסרתם במקרה של מספר החזרות של עוברים יפים ללא הריון , בהעדר סיבה אחרת
בהצלחה
 כשנה וחצי עברתי ניתוח כריתת 3 פוליפים ושרירן 1 מהרחם. והיום בבדיקה התבשרתי שהפוליפים והשרירן חזרו. אני מצרפת את סיכום הבדיקה. שאלתי היא:
 1. למה הם חוזרים ואם אפשר למנוע את חזרתם
 2. האם ניתן לטפל בפוליפים ושרירן בדרך הטבעית או כל פעם צריך לכרות אותם.
 
פרופ' יונה תדיר  
06:57 20.10.14
אכן, יש נטיה להישנות, אך לצורך מענה מפורט יותר... שכחת לציין את גילך, וזה מהותי בכל מקרה, ודאי בתאור זה.
פרופ׳ יונה תדיר
 
פרופ' יונה תדיר  
13:14 20.10.14
מדובר בשתי תופעות שונות על אך המצאותן באותו רחם. שרירני רחם (מיומות) מקורן בשריר הרחם והרכבן תאי שריר ורקמת חיבור, ואילו פוליפים מקורם ברירית הרחם. מנגנון ההוצרות שונה והטיפול שונה. תופעת ההישנות של שרירנים שכיחה יותר בנשים צעירות (25-35) אף כי ההישנות מתרחשת גם בגילים מבוגרים יותר. לא ניתן למנוע הווצרות וכדאי לדעת גם מה היתה תוצאה הבדיקה הפתולוגית של החומר שהוצא מהרחם בעבר. ניתן אולי לעכב גידול במסגרת ברור הורמונלי. בכל מקרה עליך להוועץ ברופא/ה.
פרופ׳ יונה תדיר
היסטרוסקופיה אבחנתית בלבד נעשית ללא הרדמה.
לפני שנה וחצי עשיתי היסטרוסקופיה טיפולית ושוב אני צריכה לעשות את זה. הטם חייבים הרדמה כללית?
אין קשר בין מה שעשית בעבר לבין סוג ההרדמה. היסטרוסקופיה ניתוחית מתבצעת בהרדמה עקב הכאבים המלווים טיפול זה.
פרופ׳ תדיר
שלום!
אני בת 33 + 2 ויש לי שרירן אינטרמורלי בגודל של 5 ס"מ, רירית 13 מ"מ.
יש לי דימומים כבדים ביותר כל חודש במחזור וכאבים בביוץ ובכלל אי-נוחות מסויימת בבטן התחתונה. אני מתכננת הריון נוסף וחשוב לי להסיר את המיומה לפני כן.
קראתי על היסטרוסקופיה ניתוחית שלא מבוצעת בהרדמה. ההליך קצר וללא כאבים .
האם שיטה זו יכולה להתאים למיומה כמו שלי? ואם כן, למי עליי לפנות, מי הכי מומלץ ומיומן בתחום? קראתי שחשוב מאוד מיומנות, נסיון ודייקנות.
אשמח לתשובה מהירה,
תודה, אודליה.
 
פרופ' יונה תדיר  
21:16 19.10.14
סוג הניתוח אינו חלק מתכנית ״כבקשתך״, ותשכחי ממה ששמעת, או ממי ששמעת, כי הסיכוי שזה רלוונטי לענייך אינו קרוב ל -0- אלא ממש -0- . אמת הדבר כי חשובה מיומנות רבה בסוג זה של ניתוח, אבל גם זה עדיין לא רלוונטי. מה שחשוב זה מיקום המיומה, ואם אכן מדובר במיומה אינטרהמורלית (כלומר, תוך דפנית) אזי הסיכוי שזו הגישה המתאימה קלוש עוד יותר. יש לבצע בדיקת אולטרהסאוד בהגדרת מקסימלית למיקום ואם יש עדיין ספק על מידת החדירה לכוון רירית הרחם ניתן להשלים את המידע בהיסטרוסקופיה אבחנתית, אבל גם זה, רק אם יש ספק. במרבית המקרים בדיקת אולטרהסאונד איכותית עשויה להבהיר את שאלת הכוון.
בהצלחה. פרופ׳ יונה תדיר.
ת 38 עם מיומה 7.4 המיומה די פעילה ותוך 4 חודשים גדלה מ6.5 ל 7.4.מתכוונת להביא ילדים בשנה הקרובה או שנה הבאה. אין לי תופעות לוואי למעט הבטן 12-14 שבועות. המיומה נמצאת מקדימה.ואני בדילמה מה לעשות. יש לי במשפחה היסטוריה מגוונת של סרטן - לבלב, מוח, שד, קיבה - סבא,אמא, סבתא, דוד - כולם מצד אמא. אני מאוד חוששת מההשלכות של הניתוח מצד שני גם אם אני לא אעשה - יהיו השלכות. קיבלתי 2 חוות דעת לבצע ניתוח...יחד עם זאת קראתי על נשים שלא עושות ניתוח עם שרירין הרבה יותר גדול והכל בסדר...ממש בדילמה
 
פרופ' יונה תדיר  
20:39 19.10.14
לעניות דעתי, רק סיבה אחת יש להיותך בדילמה. חוסר הרצון לעשות את מה שצריך, תוך תקווה ש... יהיה בסדר. ההיסטוריה המשפחתית של גידולים סרטניים למיניהם חשובה, אך ספק מה מידת הרלוונטיות שלה לבעייתך. גם אם קצב גידול השרירנים (מיומות) שלך איטי יותר, כוונתך להמתין עם ההריון אינה מותירה מקום לספק. עליך לעבור ניתוח להסרת השרירן (בין אם הוא יחיד או גודל הרחם מורכב ממספר שרירנים). בהריון שרירנים גדלים מהר מאד ובגודל בו מדובר עכשיו נכון יהיה אם תבצעי ניתוח. את חוששת מפגיעה ברחם כתוצאה מהניתוח אך מתעלת מהנזק הוודאי שנגרם לרחם מנוכחות השרירין ומגידולו.
פרופ. יונה תדיר
 
איילת
15:15 13.10.14
שלום רב,
אני בת 29 (תיכף 30) בריאה ונמצאת בזוגיות קבועה מזה 4 שנים. היום ביקרתי אצל רופאת הנשים לבדיקה שגרתית לאחר כשנה וחצי מהביקור הקודם. בתחילה ביצעה בדיקת פאפ ובהמשך אולטראסאונד בו היא גילתה שרירן בגודל 2 ס"מ. הרופאה אמרה לי שאין מה לטפל רק להיות במעקב בעוד חצי שנה.

יש לציין שאני נוטלת גלולות יסמין כמעט 4 שנים ובזמן האחרון התחלתי להרגיש כאבי ראש בכל פעם לקראת סוף המחזור. העלתי את הבעיה לרופאה והיא הציעה לי מספר אופציות בהן לעבור לגלולות יאז או לגלולות אחרות או להמשיך לקחת יסמין רק באופן רצוף ולעשות הפסקה של שבוע כל שלוש חפיסות. בחרתי באופציה אחרונה.
באופן כללי הרופאה יעצה לי לחשוב על להפסיק עם הגלולות ולהרות אם אני מעוניינת בכך...

לצערי הייתי קצת מופתעת במרפאה ולא השכלתי לשאול שאלות נוספות כדי להבין איפה בדיוק נמצא השרירן, האם הוא יכול לגרום לי לבעיות בכניסה להריון וכו'. רק כשחזרתי הביתה והתחלתי לקרוא פרטים על התופעה נלחצתי ועלו לי שאלות רבות:

האם יכול להיות שהשימוש בגלולות מלכתחילה גרם להתפתחות השרירן? האם כדאי לי להפסיק עם הגלולות כדי לעצור את התפתחות שלו? ואם אתחיל לקחת את הגלולות באופן רצוף כדי לא יחמיר את המצב?
האם בדיקת הפאפ יכולה להיות קשורה/להראות משהו שקשור לשרירן (הבנתי בינתיים שהדברים אינם קשורים)?
האם כדאי לי להתחיל לחשוב על כניסה להריון בהתחשב בגילוי הזה כמה שיותר מהר?

אודה מאוד אם תוכלו לשפוך לי אור בהתחשב באינפורמציה שסיפקתי ואם ניתן קצת להרגיע על הדרך זה יהיה נהדר...

תודה וחג שמח.
 
פרופ' יונה תדיר  
15:40 13.10.14
הרבה שאלות, חלקן אישיות וחלקן כלליות.
1. היכן נמצא השריר, ועד כמה זה נקשר לפוריותך? אכן, חשוב לדעת היכן נמצא השרירן ואת זה עדיף לבצע במכון אולטרהסאונד של הקוםה ולא אצל הרופא/ה. כדאי לבקש הפניה ולשמור את תוצאות הבדיקה (לא את התמונות, הו מיותרות) לצורך ידיעה עכשווית ומעקב עתידי. מדובר אכן בשרירו קטן עדיין, אבל הוא ידדל ומעקב זה חשוב לצורך החלטות למיניהן.
2. גלולות: שרירן גדל אכן בהשפעת הורמונים, אבל עד כמה הגלולות משפיעות על כך, זה שנוי במחלוקת. תוכלי להמשיך למספר חדשים תוך מעקב מסודר על השרירן, גדלו ומיקומו + סימפטומים כגון דימומים, כאבים. ובכל מקרה לא להמתין יותר מידי (שנים) עם ההריון.
בהצלחה, פרופ. יונה תדיר.
 
דינה
21:37 12.10.14
בת 39 ללא ילדים אבל רוצה בעתיד.נמצאה אצלי מיומה בגודל של 7 סמ הרחם בגודל 12-14 שבועות הריון.הוצעו לי אפשרויות רק של כריתת שרירן או של לפרוסקופיה. קראתי שיש גם צינתור ואולטרסאונד ממוקד. האם השיטה של צינתור מתימה לנשים ובמצב כמו שלי? מישהי עשתה אולטרסאונד ממוקד וזה מעלים לגמרי את השרירן?
 
פרופ' יונה תדיר  
22:58 12.10.14
ישנם דברים עליהם ניתן להסביר בערפול, בהעדר מידע מדוייק על מצבך, כלומר מיקום מדוייק של השרירן/ים, קצב גידולם, סימפטומים (כגון דימומים ו/או כאבים) וכיוב׳, ויש דברים עליהם ניתן לאמר דברים ברורים. יש אמנם טיפולים תחליפיים לניתוחים, בגישה זו או אחרת, אבל אין שום טיפול תחליפי (ואם אפשר במצבים מסויימים להמנע מניתוח אז כדאי אכן להמנע מניתוח) בו השרירן נעל, אלא רק בניתוח. לפיכך, שאלתך... ״מישהי עשתה אולטרסאונד ממוקד וזה מעלים לגמרי את השרירן?״... ממחישה את חוסר הבהירות בנושא. לא אולטרהסאונד ממוקד, לא צנתור עורקי השרירן, לא טיפול הורמונלי זה או אחר, ולא טיפול ברפואה משלימה... אף טיפול לא מעלים את השרירן/ים. ולשאלתך הממוקדת יותר: א. הטיפול באולטרהסאונד ממוקד שנוי במחלוקת בין המומחים. ב. הצינתור אינו מומלץ למי שעדיין לא ילדה עקב סכנת פגיעה בשחלות ו/או באספקת הדם לרחם. מעבר לכך לא ניתן להתייחס בשאלתך להתאמת טיפול כלשהו.
בהצלחה, פרופ׳ יונה תדיר
 
דינה
23:19 12.10.14
קודם כל תודה על התשובה. עוד מס שאלות ברשותך-האם יש סיכוי טוב לבצע לפרוסקופיה אם השרירן מקדימה בגודל 7.4 סם? וכמה זמן לאחר לפרוסקופיה או ניתוח להסרת גידול עם בטן פתוחה אסור להכנס להריון?תודה.זה הכל
 
פרופ' יונה תדיר  
23:33 12.10.14
במידה והשרירן מצוי בדופן הקדמי ונוטה לכוון חלל הבטן ולא אל תוך רירית הרחם (מה שמוגדר כסוב- סרוזי) אזי סביר להניח שניתן להוציאו בגישה לפרוסקופית. משך הזמן להמתנה עד הריון אינו תלוי בסוג פתיחת דופן הבטן (לפרוסקופית או בטן פתוחה), אלא בגודל ועומק הפתח בדופן הרחם שנדרש לעשות כדי להסירו ולשקם את דופן הרחם. זאת נית׳ן לאמר רק לאחר הניתוח. כללית ניתל לאמר שמותר לנסות להרות כ 4-6 חדשים לאחר ניתוח כזה, או כזה. בהצלחה,
פרופ׳ תדיר
 
מורן
09:31 02.10.14
שלום,
הרופא שלי המליץ לברר על טיפול באולטרסאונד ממוקד ואמר כי בבית חולים שיבא יש ניסיון טוב עם נשים בעלות מיומות המתכננות ילודה, אך מקריאותי באינטרנט אני מבינה שהטיפול אינו מיועד לנשים המעוניינות לשמר פוריות.
ברצוני לדעת באופן כללי האם ישנו שינוי בגישה לגבי אולטרסאונד ממוקד בנשים שמעוניינות לשמר את הפוריות שלהן.
תודה.
 
פרופ' יונה תדיר  
11:34 02.10.14
לא ניתן להשיב על שאלתך באשר לטיפול זה, או אחר, בהעדר כל מידע על מצבך (גיל, מיקום שרירנים, סימפטומים, תכניות ילודה, ועוד). מאחר ושאלתך כללית מאד גם תשובתי תהיה כללית. כלומר: הטיפול באולטרהסאונד ממוקד שנוי במחלוקת בין המומחים, בין אם בהקשר לתכניות ילודה ובין אם לאו. גם ההתאמה אליו, אם בכלל, מחייבת בירור מקדים הכולל בדיקת תהודה מגנטית (MRI) מקדימה. אולם כאמור, גם למי שיכולה לעבור את הטיפול, מיקומו של טיפול זה בין מגוון חלופות הטיפול לשרירני רחם (מיומות) שנוי במחלוקת.
בהצלחה,
פרופ׳ יונה תדיר
שלום דר',

אני בת 27, מנסה להכנס להריון כבר שנתיים וחצי ,ללא הצלחה, ללא סיבה הנראית לעין.
במהלך אולטרסאונד לפני שנתיים התגלו לי שתי מיומות האחת 26 מ"מ והשניה 21 מ"מ בקיר הקדמי. כמובן שעקב הטיפולים ההורמונליים היום הם בגודל 51 מ"מ ו35 מ"מ.
51 מ"מ בקיר קדמי ומעליו סובסרוטי 36 מ"מ. עשיתי היסטרוסקופיה שיצאה תקינה, צילום רחם תקין, וUS תלת מימד שיצא תקין אך כתוב בו "בחתך קורנאלי חלל רחם ללא עיוות, רחם מפותל ודחוק בעקבות השרירנים" קושי בהדגמתEMJ".
מה הכוונה ברחם דחוק? לא הצלחתי להבין מהרופא...

מה ניתן לעשות במקרה כזה? אני אמורה להתחיל טיפולי IVF, החשש שלי הוא מהגדילה של השרירנים. האם ניתן להקטין אותם או לחילופין למנוע את גדילתם ע"י טיפול כלשהו? טיפול הומאופטי? או תזונה מיוחדת?

אודה מאוד על תשובה.
 
פרופ' יונה תדיר  
17:27 29.09.14
שאלתך מורכבת וספק אם מתאימה לפורום ציבורי. קשה לאמר על בסיס מידע זה עד כמה השרירנים מפריעים לך להרות. כמוכן ידוע שבנשים צעירות, בגילך, שרירנים גדלים מהר יחסית גם ללא טיפול הורמונלי מסוג זה שקבלת. נסיון הקטנה בתכשירים הורמונליים (שונים והפוכים בפעילותם) אפשרי, אך הוא מחייב דחיית הטיפול להרות וספק אם זה נכון במצבך. לשאלת התזונה יש הגיון: כדאי להוועץ בתזונאי/ת העוסק/ת .
בהצלחה, פרופ׳ יונה תדיר
 
שני
10:16 23.09.14
בת 39, סובלת משרירני רחם הגורמים לי לדימומים חזקים בזמן המחזור וכאבי מחזור חזקים.
בייעוץ שקיבלתי הומלץ לי לבצע כריתת רחם, היות ואיני מתכננת הריון עכשיו או בעתיד.
יחד עם זאת, אני לא שלמה עם הרעיון של כריתת רחם וכן רוצה לשמור עליו. הבנתי שבמקרה שלי הדרך היחידה לשמור על הרחם היא בניתוח להוצאת השרירנים בלבד, בגישה שמרנית (פתיחת הבטן).
שאלתי היא באילו סיכונים הניתוח הנ"ל כרוך, מהי השכיחות של סיבוכים או השלכות גופניות גם לטווח הארוך של ניתוח מסוג זה?
 
פרופ' יונה תדיר  
11:40 23.09.14
אין שום אפשרות לתת מענה לשאלתך בהעדר מידע על מיקום השרירנים בשכבות הרחם? גודלם? קצב גידולם? ומצבך הבריאותי הכללי.
פרופ׳ יונה תדיר
 
נטע
17:06 24.09.14
מדובר בשלושה שרירנים אשר על פי הבדיקה האחרונה (מלפני כחצי שנה):
שרירן מס' 1: 37X40 מ"מ - מיקום: סבסירוזי, קיר קדמי.

שרירן 2: 45X69 מ"מ, תוך דופני, קיר אחורי.

שרירן 3: 37X37 מ"מ, סבסירוזי, קיר אחורי.

ממצאי הבדיקה כשנתיים לפני כן:
שרירן 1: 25X31 מ"מ
שרירן 2: 27X34 מ"מ
שרירן 3: 22X25 מ"מ.

מעבר לזה בריאה באופן כללי, למעט תת פעילות בלוטת התריס המטופלת באלטרוקסין.

כאמור חושבת על ניתוח שמרני לכריתת השרירנים והשאלה היא מה הסיכונים בניתוח מסוג זה והאם עשויות להיות לו גם השלכות בריאותיות לטווח הארוך?
 
פרופ' יונה תדיר  
17:20 24.09.14
האם מדובר בנטע או שני?
 
נטע
17:42 24.09.14
מצטערת ששכחתי להחליף שם.
 
פרופ' יונה תדיר  
17:52 24.09.14
אכן, כך חשבתי ולא במקרה שאלתי. נטע, (אם זו אותה נטע?) הפכה לעניות דעתי את השאלות באתר לתחליף להחלטה על טיפול. ציינתי זאת כבר בסבב השאלות והתשובות הקודם של נטע. ואם זו לא אותה נטע, אז סליחה על הטעות, ואבקש למקד שאלה חדשה. בברכת בריאות טובה ושנה טובה.
פרופ. תדיר.
אני בת 39, עקב שרירנים ברחם ומאחר ולא מתכננת בעתיד הריון ולידה, אני עומדת לעבור ניתוח לכריתת רחם בלפרוסקופיה.
שאלתי היא מה הסיכונים הכרוכים בכריתת רחם בשיטה זו והאם יש סיכון לפגיעה בשחלות (כאשר לא מבוצעת כריתה של השחלות אלא רק של הרחם) ולתופעות של בלות מוקדמת? ומה מידת הסיכון לכך?
 
נטע
20:00 19.09.14
רוצה לציין שברקע יש גם תת פעילות בלוטת התריס, מטופלת באלטרוקסין.
השאלה היא האם השילוב של תת הפעילות עם כריתת רחם עלולים להעלות את הסיכון לבלות מוקדמת ולבעיות הורמונאליות?
חשוב לי לדעת זאת כי למעשה כבר יש לי תור לניתוח ואני מאוד פוחדת מההשלכות שלו.
 
פרופ' יונה תדיר  
11:01 22.09.14
1. למען הסר ספק, אדנומיוזיס אינו ניתן לניקוז. 2. לא נראה לי שזו שאלה המתאימה לפורום ציבורי באינטרנט. מדובר בנושא המחייב ברור על בסיס אישי כאשר כל המסמכים על מה שבוצע נמצאים בידי הרופא/ה היועץ/ת.
פרופ׳ יונה תדיר
 
פרופ' יונה תדיר  
11:02 22.09.14
1. למען הסר ספק, אדנומיוזיס אינו ניתן לניקוז. 2. לא נראה לי שזו שאלה המתאימה לפורום ציבורי באינטרנט. מדובר בנושא המחייב ברור על בסיס אישי כאשר כל המסמכים על מה שבוצע נמצאים בידי הרופא/ה היועץ/ת.
פרופ׳ יונה תדיר
 
נטע
18:39 11.09.14
בעוד כחודשיים אני עומדת לעבור ניתוח לכריתת רחם בלפרוסקופיה, בגלל שרירנים ברחם.
אני גם סובלת מטחורים ורציתי לדעת האם ניתוח מסוג זה עשוי להיות בעייתי או מסוכן כאשר יש גם טחורים?
 
פרופ' יונה תדיר  
12:59 12.09.14
אין שום קשר.
לצערי אני מבוטחת בקופת חולים מכבי אשר ככל הנראה במסגרתה לא ניתן לטפל במיומות ברחם. הקופה לא אישרה לי טיפול באולטרסאונד ממוקד וגם לא באמבוליזציה (צנתור) השרירנים.

רציתי לשאול את חברות הפורום אם הצליחו לקבל טיפולים אלה (בייחוד לגבי הטיפול באמבוליזציה) במסגרת קופת החולים שלהן ובאיזו קופת חולים?
מסתבר שלא יהיה מנוס מלעבור קופת חולים כדי לטפל בשרירנים שלי, כאמור אשמח לחוות דעת לגבי קופות חולים ולאיזו קופה מומלץ לעבור לשם כך?
כמי שמייעץ לכל קופות החולים בנושא זה אוכל לאמר במפורש שאין כל סיבה לעבור קופה מסיבה זו. אין זה מתפקידי להמליץ על קופה זו או אחרת, אבל בזהירות הראויה, ומבלי להכיר את פרטי המקרה שלך, ארשה לעצמי לאמר בוודאות שהנחת המוצא שלך שגויה: א. מכבי הייתה הקופה היחידה אשר במשך שנים השתתפה במימון חלקי בטיפול זה של אולטרהסאונד ממוקד, ולאחר שבדקה את תוצאות הטיפול (השנוי במחלוקת) הסירה את המימון. שרותי בריאות כללית מתירה לאחרונה במקרים נדירים, ולאחר אישורים מיוחדים, ב. לעניין הטיפול בצנתור: מדובר בטיפול המתאים בנסיבות מסויימות ולא בכל מקרה (לדוגמא, במקרי דימום חזק, למי שהשלימה את תכניות הילודה ולא בכל מקרה של מיקום או גודל) ... ובמקרים המתאימים מכבי מאשרת טיפול זה, כמו גם קופות אחרות.
בהצלחה, פרופ׳ יונה תדיר
שלום,
יש לי שרירן בגודל 6 סמ שלא פוגע ברחם ולא מעוות אותו ואינו פונה לחלל הרחם (זה ממצאי בדיקת ההיסטרוסקופיה שעברתי)
הסבירו לי שאם נדרש להוציאו זה כנראה בפתיחת בטן עקב מקומו (ליד כלי דם גדול),
אני בת 41 לפני צרומת ביצית, ומתכננת הריון , אני מאד פוחדת מניתוח כזה והשלכתו מה גם שאני מתכננת הריון, הלכתי לייעוץ אצל רופא נשים נוסף ומה שהוא המליץ לי זה לא לעשות פעולה כירורגית עקב הסיכונים של איבוד דם ואיבוד רחם, אלא מתן זריקת דקטטפיל (דיכוי הורמונלי ) ל-3 חודשים אמר שיש סיכוי טוב שהשרירן יקטן או אולי ייעלם, וכך יהיה הרבה יותר קל בהריון. מפחידה אותי הזריקה הזו, ההשלכות שלה, רציתי לשמוע פרטים, כיום המחזור שלי מאד סדיר ואני מבייצת , רציתי לדעת האם ייתכן שאחרי טיפול כזה אאבד את המחזור ואכנס בגיל 41 לגיל הבלות? זה מאד מלחיץ אותי גם כן, ואני לא יודעת מה יהיו ההשלכות של 3 חודשים זריקה כזו- אשמח לשמוע על כל ההשפעות שלה והאם אתה דוגל בניתוח להוצאת השרירן (פוחדת פוחדת פוחדת) או הזריקה שאין לדעת לאיזה מקום תקח אותי ?

לתשובתך אודה
יעל.
איני יודע מה המקורות מהם עת שואבת מידע, ואינטרנט אינו המקור אשר עלײַו יש לבסס החלטה על טיפול. רק לצורך הבנת מנגנונים ועקרונות האינטרנט הוא מקור חשוב וטוב. ולכן אסביר בקווים כלליים: 1. כל שרירן מעוות את הרחם. העובדה שאינו פונה לחלל הרחם, או לרירית הרחם, משמעותו שלא ניתן להסירו בגישה היסטרוסקופית, אך אין בכך כדי לאמר דבר וחצי דבר על עוות גוף הרחם. רק שרירן על גבעול מעוות בצורה קלה את גוף הרחם, וזה כנראה לא מה שיש לך. כל שרירן אחר המצוי בגוף הרחם מעוות את תקינות מבנה הרחם, וככל שהוא גדל יגדל גם עוות מבנה הרחם ותקינות תיפקודו.
2. ההחלטה אם ניתן, או עדיף, לנתח שרירן (מיומה) בגישה לפרוסקופית אינו קשור לקירבה לכלי דם. הוא קשור לגדלו, מיקומו, לתכניות ילודה, ובמידה רבה גם למיומנות המנתח/ת בשיטה זו. נדיר שקירבה לכלי תהווה סיבה להחלטה על הגישה. הניתוחית המעדפת. 3. דקפפטיל, או כל גישה תרופתית או שמרנית שאינה כירורגית, לא תגרום לשרירן להעלם !!!! אין דבר כזה. שרירן יכול לקטון לפרק זמן קצר ולכן ההחלטה אם כן או לא דקפפטיל היא חלק מראיה כוללת של תכנית הטיפול, או כחלק מקדים לטיפול כירורגי או אחר.
בהצלחה, פרופ׳. יונה תדיר
בהמשך לתשובתך, במידה ואני מתכננת הריון, לא עדיף לי לפני כן לקחת 3 חודשים את זריקת הדקטפיל כדי שהשרירן יתכווץ ?
אם אבחר בניתוח, הרופא אמר לי שבמשך לפחות חצי שנה לא אוכל להיכנס להריון,
כמו כן , לא ענית לי מה ההשלכות של זריקה כזו ? האם בעקבותיה אכן אאבד את הווסת לתמיד ואכנס לגיל הבלות ? הייתי רוצה לדעת מה ההשפעות של הזריקה על הגוף ועל הבריאות הכללית

תודה
יעל.
 
פרופ' יונה תדיר  
17:50 14.08.14
לצערי, נראה שאת מנסה לקבל החלטות טיפוליות לפי האינרנט, וכפי שציינתי, לא לכך נועד. כפי שציינתי גם, איני יודע מה מצב הרחם שלך? היכן מצוי השרירן? וזאת מאחר והתאור שציינת חלקי. לכן לא אוכל להמליץ אם מומלץ לעבור ניתוח או לא.
דקפפטיל, כאמור, אינו טיפול בפני עצמו אלא מקדים בד״כ לניתוח. הוא ניתן רק למשך 3 חדשים. ולא ניתן לצפות כיצד יגיב הרחם שלך, והגוף שלך, לטיפול זה. טיפול ממושך יותר מכניס למצב דמוי גיל המעבר, אך לא סביר להניח שתאבדי את הווסת לצמיתות, אבל זה תלוי כמובן במצב השחלות שלך אותן ניתן להעריך על סמך בדיקות הורמונליות.
 
שירה
03:37 07.09.14
סתם כדי לעזור לך. אני עברתי הסרת שרירן בהיסטרוסקופיה אומנם אבל זה לא פגע לי בסיכויים להכנס להריון אלא להפך זה גרם לי סוף סוף להצליח אז על אחת כמה וכמה בשיטה לפרוסקופית שזה לא בתוך הרחם
 
נטע
09:34 15.08.14
בת 39, עם שלושה שרירנים ברחם, כשהגדול מהם, בגודל 7 ס"מ בולט אל חלל הרחם. הרחם בגודל 14 שבועות הריון.
כרגע התכנון הוא לבצע צנטור לשרירן הגדול.
שאלתי היא האם הצנטור מקטין רק את השרירן או גם את הרחם והאם אחרי טיפול כזה הרחם עדיין עשוי להמשיך לגדול או שהצנטור ימנע זאת?
 
פרופ' יונה תדיר  
00:00 16.08.14
שאלותיך טובות, אבל ניתן להשיב עליהן באופן כללי ואסור שתקבלי החלטות על סמך מידע זה. הטיפול באמבוליזציה הוא טיפול טוב למקרים המתאימים, בעיקר במקרים בהם הסיבה לטיפול היא דימומים חזקים. הטיפול אינו מומלץ למי שמתכננת עדיין ללדת. הטיפול אינו מעלים את השרירן אלא מקטין אותו על ידי חסימת כלי הדם של השרירן , או השרירנים, ובמידה מסויימת גם של אספקת הדם לרחם עצמו.
פרופ. יונה תדיר
 
נטע
10:25 04.09.14
ביקרתי אתמול אצל רופא נשים בעניין הטיפול באמבוליזציה. הוא אמר שהטיפול בעצם גורם להפסקת המחזור לחלוטין.
האם זה נכון שהמחזור נפסק לחלוטין בעקבות הטיפול או שרק מפחית את הדימום?
 
ד''ר רועי משיח  
13:04 04.09.14
לרוב לא גורם לירידה במחזור
 
פרופ' יונה תדיר  
16:31 04.09.14
טיפול זה מפחית את עצמת הדימום באופן משמעותי. בכ 10% מהמקרים עלולה להיות פגיעה באספקת הדם לשחלות ובמקרים אלה עלולה להתרחש הפסקה מחלטת של מחזור הווסת.
 
Tal
16:26 16.08.14
שלום רב,
התגלה אצלי שרירן פונדלי סובמוקוזי 41X50 מ"מ,
הבולט לתוך החלל מכיוון הקיר הימני ודוחק את הרירית לשמאל.
שחלות תקינות,גבולות רחם תקינים.
האם ניתן לכרות את השרירן באמצעות
היסטרוסקופיה ניתוחית?
תודה!
 
פרופ' יונה תדיר  
17:03 16.08.14
הכוון הכללי של סוב מוקוזי (קרי, תת רירי) הדוחק את החלל מוביל לאפשרות של כריתה היסטרוסקופית, אבל זה מצדיק היסטרוסקופיה אבחנתית ע״י רופא/ה המײַומן/ת בשיטה זו. רק כך ניתן לוודא שזה אכן אפשרי, או להתכונן להיסטרוסקופיה טיפולית ולהשלים את הבירור בתחילתה. פרופ. תדיר
 
סגולה
15:16 13.08.14
בת 53 עם רחם שרירני. מיומה בגודל 8 ס"מ. הרחם בגודל חודש שלישי וצנח מעט.
בגלל וסת עם הרבה דם שמתי מירנה.
הציעו לי אפשרות אחת לזריקת דקקפטיל. מה המשמעות?
 
פרופ' יונה תדיר  
15:56 13.08.14
תחילה ייאמר שמירנה אינה טיפול לדימומים עקב שרירני רחם אלא לשימומים על רקע הורמונלי. במקרים מסויימים תתכן הפחתה מסויימת בכמות הדימום, אך מאחר ומדובר בהתקן המשחרר הורמונים המיומה כלולה אפילו לגדול עקב טיפול זה. הדבר תלוי, בין היתר, במיקום המיומה, ובגיל בו תגיעי לגיל המעבר. דקפפטיל הוא תכשיר הורמונלי הניתן בזריקה ואשר נועד לדכא את הפעילות ההורמונלית של השחלות על מנת להקטין את המיומה. עקרון טיפולי הפוך מהמירנה. טיפול זה ניתן לעיתים לפני ניתוח ובד״כ אינו טיפול העומד בפני עצמו. בשני סוגי הטיפולים יש חשיבות למועד בו תחדל פעילות השחלות ותכנסי לגיל המעבר. ובכל מקרה, פורום זה נועד להסביר תהליכים ולא לשמש מדריך לטיפול, זה או אחר.
פרופ׳ יונה תדיר
שלום רב, אני בת 38 + 2 (לא יכולה לשלול תוכניות ילודה בעתיד). ביצעתי אולטרסאונד עקב דימומים כבדים במחזורים האחרונים ואנמיה גבולית. במשך שנים הופיע דימום מינימלי כשבוע לפני המחזור (הכתמה בלבד) שנעלם כעבור יום, אבל לאחרונה הדימום הזה נמשך כמה ימים (עדיין מינימלי). כמו כן אני סובלת מלחץ על שלפוחית השתן ורצה הרבה מאוד לשירותים.
הממצאים בא"ס:
מידות הרחם- 80x65x60 , עובי הרירית 6 מ"מ
שרירן בדופן הקדמי - 40x25 מ"מ
וכן מוקד אקוגני שיכול להיות התעבות אנדומטריאלית אבל לא נשלל פוליפ אנדומטריאלי קטן שטוח.

ברצוני לדעת מה הבדיקות הבאות שעלי לבצע, וכן מה המשמעות של התעבות הרירית אם לא מדובר בפוליפ. לפני כשנתיים עברתי הריון כימי ולא נבדקתי מיד לאחריו בא"ס - האם יכול להיות שמדובר בשאריות הריון?
רוב תודות!
 
פרופ' יונה תדיר  
22:32 11.08.14
אין זה נכון לקבל החלטות על סמך מידע אינטרנטי מוגבל, אבל כללית ניתן לאמר בשאלה כגון זו נכון לבצע בדיקת היסטרוסקופיה (ראיה ישירה אל תוך חלל הרחם) ובמידת הצורך ניתן לקחת דגימה לבדיקה מהממצא המתואר, ו/או אם נראה פוליפ ניתן להוציאו בגישה דומה. פרופ׳ יונה תדיר
 
נעמה
22:47 11.08.14
תודה על תשובתך המהירה! לגבי היסטוסקופיה אבחנתית - באילו מקרים הבדיקה נערכת בהרדמה מקומית או מלאה, וכן האם ניתן במהלכה לקחת ביופסיה, או שבדרך כלל הדבר נעשה בהליך נוסף מאוחר יותר?
 
פרופ' יונה תדיר  
07:54 12.08.14
היסטרוסקופיה אבחנתית נעשית בד״כ ללא הרדמה, וניתן לבצע גם דגימת רירית רחם. במידה וצריך מעולה יותר רחבה, או דגימץ רירי מדוייקת מנקודה מבויימת זה מחייב היסטרוסקופיה ניתוחית הנעשית בד״כ בהרדמה כללית (קצרה) או ״טשטוש״ שהוא הרדמה קלה.
 
נטע
18:44 09.08.14
בת 38, יש לי שרירן בגודל 7 ס"מ, סובלת מדימומים כבדים בזמן המחזור ומכאבי מחזור חזקים.
ההתלבטות שלי הייתה האם לטפל בשרירן באמצעות ניתוח או באמצעות צנתור השרירן.
רופא שהתייעצתי איתו מייעץ לי לנסות קודם את הצנתור, בטענה שאם הצנתור לא יעזור, תמיד אפשר לפנות לניתוח.

שאלתי היא תוך כמה זמן מביצוע הצנתור אני אמורה להרגיש הקלה בסמפטומים, הפחתה בדימומים ובכאבים?
זאת כדי שאוכל באמת לדעת שהצנתור עזר ושאין צורך בניתוח?
 
פרופ' יונה תדיר  
23:16 09.08.14
קשה להמליץ על טיפול, זה או אחר, בהעדר מידע בסיסי כגון תכניות ילודה, סימפטומים, מיקום השרירן, האם אחד או יותר, ומה קצב גידולו. מתן ייעוץ ללא מידע (לפחות זה) יהיה בגדר חוסר אחריות.
פרופ׳ יונה תדיר
 
נטע
05:24 10.08.14
אני ללא ילדים וללא כוונה ללדת בעתיד.
מדובר בשרירן בגודל 7 ס"מ, סבסירוזי, קיר קדמי.
בנוסף עוד שני שרירנים קטנים, בגודל 3 ו-4 ס"מ, קיר אחורי.

לדברי הרופא, הרחם בגודל 14 שבועות הריון.

ההתלבטות היא בין כריתת רחם בגישה לפרוסקופית לבין צנתור מיומה.
למרות שאין לי תוכניות ילודה מתלבטת האם כדאי להתחיל קודם בצנתור ולא בכריתה של הרחם או המיומות.

שאלתי היא כאמור אם אני מחליטה לפנות לצנתור, תוך כמה זמן אוכל לדעת האם יש תוצאות והאם לא עדיף לפנות לניתוח?
 
פרופ' יונה תדיר  
06:32 10.08.14
כאמור, החלטה על טיפול כירורגי או אחר אינה החלטה שמקבלים בפורום אנונימי באינטרנט. אנונימי, משמעותו בהקשר זה, בהעדר פרטים רפואיים אשר רק חלקם פורטו בתשובתי הקודמת ואשא התשובות להם מולידות שאלות הבהרה נוספות. וכדוגמא לאותה דוגמא: איני יודע מה זה, בגיל כה צעיר, ללא ילדים, ואין לי כוונה ללדת, ומי יודע מה ״יילד יום״ בהקשר לתכניות ילודה. למי שעדיין לא ילדה הטיפול בצינתור (עליו אני ממליץ לנשים מתאימות) אינו מומלץ עקב הסכנה לפגיעה בכלי דם לרחם, ו/או לשחלה, ופגיעה בפוריות עתידית. וזו רק דוגמא רלוונטית אחת.
עם כל הכבוד שאני רוחש לדור הפייסבוק והטוויטר, כאשר מידע רפואי הוא כה זמין (ולא אמין) רפואה נכונה עדיין אינה נעשית בדרך זו. פורומים כגון אלה נועדו להעשרת הידע הכללי ולא לקבלת החלטות.
פרופ׳ תדיר
 
נטע
09:23 10.08.14
ד"ר משיח שלום,
ביקרתי אצלך ביום חמישי האחרון במרפאת תל השומר.
רציתי לדעת האם יש דרך ליצור איתך קשר למספר שאלות דרך מייל או טלפון.
תודה.
 
ד''ר רועי משיח  
14:14 10.08.14
roy.mashiach@sheba.health.gov.il
+ הוספת הודעה
   1  2  3  4  5  6  7  8  9  ...  46  
 חיפוש בפורום זה
המידע באתר אינו מהווה תחליף להתייעצות עם גורם מקצועי והינו בהתאם לתנאי השימוש
מנהלהודעה מקוריתתגובהללא תוכןהודעה חדשההודעה עם תמונההודעה עם וידאו
תגיות
שרירנים ברחם   מיומות   מיומה   מיומה ברחם   מיומה בהריון   מיומה והריון   מיומה רחם   שרירנים   גידולים שפירים   רחם שרירני   רחם
RSS RSS פורום שרירנים ברחם - מיומה