בריאות, רפואה
מאמרים | פורומים | קהילות | רופאים  
  חיפוש במאמרים  
הריון ולידהדיאטה, תזונהתרופות, ויטמיניםעיניים, משקפייםניתוחים פלסטייםרפואה משלימהקוסמטיקה, איפורעיצוב שיערפסיכולוגיהאורטופדיה
 
מין, יחסים, זוגיותכושר גופנירפואת שינייםרפואת ילדיםלב, כלי דםעזרה ראשונהמחלות, טיפוליםגיל הזהבחוק משפט, ביטוחמתכוני בריאות
 בריאות ראשי»פורומים»פורומים רפואת נשים»פורום שרירנים ברחם - מיומה
הוסף למועדפים 
פורומים רפואיים
 

פורום שרירנים ברחם - מיומה עמוד 25

פורום שרירנים ברחם - מיומה נועד לתת לכם מידע רפואי וייעוץ על שרירנים ברחם - מיומה. פורום שרירנים ברחם - מיומה ידון על שרירנים ברחם, מיומה, גידולים ברחם, רחם שרירני, פעילות הורמונאלית, מיומה בהריון, גידולים ברחם, מיומה ברחם, מיומות ועוד
מנהלי פורום שרירנים ברחם - מיומה:
פרופ' יונה תדיר
לפרטים נוספים
ד''ר רועי משיח
לפרטים נוספים
אני נשואה בת 38 ואם לשלושה. לפני כשלושה שבועות עברתי גרידה בשבוע 15 להריוני מכיוון שבסריקת מערכות התגלה עובר ללא דופק. כעבור 5 ימים מהגרידה אושפזתי בעקבות חום וכאבים חזקים בבטן תחתונה בעיקר מעל השרירן. במשך שבועיים בערך ניתן לי אנטיביוטיקה דרך הוריד בעקבות PIV.

בבי"ח עברתי בדיקת אולטראסאונד ואלה היו הממצאים: הודגם רחם דחוק לשמאל, בחלקו הימני שרירן גדול במימדים של 9.2*9.5 ס"מ. קוטר רוחבי כולל של הרחם (כולל השרירן) כ13.2 ס"מ. רירית סדירה בעובי של כ 5 מ"מ.
מימין שחלה במימדים של 1.9*3.4 ס"מ במראה תקין
משמאל שחלה במימדים של 2.0*2.9 ס"מ במראה תקין
ללא נוזל חופשי באגן.

לפני הריון זה, ידוע לי מבדיקה אצל רופא הנשים שלי ששרירן זה היה בגודל של כ- 2 ס"מ.
בעקבות גידולו המהיר של השרירן תוך זמן קצר (כמובן שההריון תרם לכך) המליצו לי בבי"ח על ניתוח להוצאת השרירן ולפי דברי הרופא רצוי בהקדם.
כמו כן חשוב לי לציין שאני לא רוצה לשלול אפשרות להריון נוסף.

השאלות שלי הן:
האם ייתכן כי הפסקת הדופק אצל העובר היתה כתוצאה מגדילתו המואצת של השרירן?
האם באמת יש צורך בניתוח או אפשר להמשיך לחיות עם השרירן כי אחרי הכל לפני הריון זה לא היו לי כאבים מיוחדים או דימום מעבר לוסת סדירה.
אם הניתוח אכן הכרחי היכן מומלץ לעבור אותו (אני גרה בצפון) אבל אם יש מקום מומלץ לא אהסס להגיע גם למרכז?
במה כרוך ניתוח כזה? כמה זמן בבי"ח? כמה זמן החלמה בבית? מתי אפשר לחזור לפעילות פיזית רגילה (עבודות בית, ספורט וכו')?
האם מחייב שלאחר ניתוח כזה, במקרה של הריון נוסף משמעו לידה בניתוח קיסרי?
האם אכן כדאי לעבור את הניתוח בהקדם ואם כן כמה בהקדם ?
בתודה מראש על התשובות.
 
פרופ' יונה תדיר  
14:07 01.02.11
אילת,
תחילה ראוי לציין כי כל שאלותיך טובות, אולם ספק אם הן מתאימות לדיון בפורום ציבורי. לא בגלל חשיפת הפרטים, שהרי הפורום אנונימי, אלא משום שתשובות של ממש עשויות להוביל לכתיבה של כ 10 עמודים. זאת, בין היתר, מאחר ולחלק מהתשובות יש יותר מאפשרות אחת, ובמקרה גזה ספר אם יהיה זה נכון לקיים דיון בדרך זו על המשמעויות של כל אפשרות . ועוד ייאמר כי מאחר ולחלק מהתשובות יש יותר מאפשרות סבירה אחת, אין כל אפשרות להשיב בדרך זו. כללית ייאמר כי: א. שרירנן בהריון אכן גדל מהר, לעיתים יותר ולעיתים פחות, ומה שאת מתארת נחשב להיות בקטגוריה של "יותר" אך באותה מידה ניתן לצפות שיקטן גם מהר. גם אם לא יחזור לגדלו הטרום הריוני, עדיין, יקטן, וכדאי לבצע בדיקת אוךטרהסאונד איכותית (קרי, הגדרה מדוויקת לא רק של הגודל אלא גם של המיקום) כ 5-6 שבועות לאחר הפסקת ההריון. יש בכך כדי להגדור אפשרויות טיפול (לא רק ניתוח) מהמצב בו תהיי אז.
פרופ' יונה תדיר
 
אתי
10:28 30.01.11
שלום,
אני בת 48 , + 4 , בבדיקה 2 שרירנים בדופן קדמי 23 מ"מ . שרירן בדופן אחורי 28 מ"מ . לדברי הרופאה הרחם שלי גדל 2009 - 74X53X51 ב2010 97X61X65 . האם יש קשר בין גדילת הרחם לשרירנים?
יש לי מחזור לא סדיר , מאז שהחל, אין דימומים חריגים , בדיקות דם תקינות. לפני מחזור תחושת נפיחות בבטן (יש גם אחרי מחזור), מיגרנה - האם התופעות נובעות מהשרירנים?
האם עצם גדילת הרחם מצדיקה הוצאתו?
מה אני צריכה לעשות כעת מלבד מעקב US ?
 
פרופ' יונה תדיר  
12:38 30.01.11
אין ספק שגדילת הרחם מקורה ו/או קשורה לגדילת שרירני הרחם. לפי תאורך מדובר בשרירנים שאינם גדולים ובהעדר דימומים חזקים ניתן להסתפק במעקב רפואי מסודר. ספק אם יש קשר בין השרירנים למיגרנות.
פרופ' יונה תדיר
שלום ,

בגיל 24 התגלו אצלו מס' מס' שרירנים קטנים של כ- 1-2 ס"מ לאחר שסבלתי מציסטות בשחלות ומכאבים .......
סובלת מדימומים חזקים במהלך הוסת , כאבים בעת קיום יחסי מין, עייפות , אנמיה ולחץ דם נמוך .
כיום אני בת 36 ולאחר שתי לידות: אחת רגילה והשנייה בקיסרי עקב היקף בטן גדול של העובר (כתוצאה מסכרת הריונית ).
במהלך ההריונות המיומות גדלו והגיעו לעד 10 ס"מ כל אחת .....סה"כ מיומות 3 .
לאחרונה בוצעה לי בדיקת היסטרוסקופיה אבחנתית ונמצא :

תעלת הצוואר - תקין
איסטמוס - תקין
חלל הרחם- בקיר ימני מיומה החודרת כ- 20% לחלל הרחם בגודל ,לפחות 4 ס"מ.
פתחי החצוצרות - תקינות
רירית - מעובה
הערות- pv - רחם בגודל 16 שבועות. מורכב מ- 3 מיומות נפרדות : 1. קידמית , 2 . ימנית, 3 . פנדאלית שמאלית . עקב גודל הרחם יש צורך בגישה בטנית להסרת המיומות.

שאלתי היא :
האם מדובר בגישה הקלאסית של ניתוח ע"י פתיחת הבטן ?

אם מדובר בפתיחת הבטן , היכן מבצעים את החתך ?
האם החתך ממוקם כמו ניתוח קיסרי ? או שהחתך הוא לאורך הבטן עד לטבור ?

האם ניתוח בגישה הבטנית מחייב פתיחת בטן או קיימות שיטות נוספות ?

מה ההשפעה על ניתוח שכזה על הריון עתידי?

מה הכוונה של שרירן פונאלי ?

בתודה מראש ,
אילנה
מהסוף להתחלה, ובהכללה, מאחר ולא ניתן לתת מענה מדוייק לשאלתך. שרירן פונדלי (ולא פונאלי) הכוונה שמיקומו בחלק העליון של הרחם, אזור הקרוי "פונדוס". ואשר ליתר השאלות, יש כיום מגוון רחב של אפשרויות טיפול, חלקן ניתוחיות רגילות (בטן תפוחה) וחלקן זעיר פולשניות (לפרוסקופיה או היסטרוסקופיה), ו/או חסימת כלי הדם, ו/אוטיפולים תרופתיים למיניהם, ועל מנת להתייחס באופן ענייני יש לדעת הרבה יותר פרטים כגון מיקומם המדוייק יחסית לשכבות הרחם, סימפטומים, תכניות ילודה, וכיוב',
פרופ' יונה תדיר
תודה רבה על התייחסותך. ובהקשר לתגובתך כי יש צורך לדעת על מיקומם המדוייק של השרירנים ביחס לשכבות של הרחם ..... באיזו בדיקה ניתן לאבחן זאת והאם לא ניתן היה לאבחן זאת בהיסטרוסקופיה האבחניתית שנעשתה לי ?

כמו כן, אני מתכננת לפחות הריון נוסף אחד ......


אילנה
 
פרופ' יונה תדיר  
13:07 27.01.11
ניתן לדעת זאת בבדיקת אולטאהסאונד איכותית. לא כל מבצע/ת מקפיד על כך, ולעיתים זה לא ניתן, אבל יש לשאוף לכך. זה מחייב גם ציוד טוב וידיים מיומנות. בדיקת ההיסטרוסקופיה יכולה להגדיר זאת רק במקרים בהם שרירן בולט אל חלל הרחם ולא היא הבדיקה המתאימה כסקר ראשוני להגדרת מיקום שרירנים.
פרופ' יונה תדיר
 
שרונה
19:34 24.01.11
לפני כארבעה חודשים עברתי ניתןח בו הוסרה מיומה בגודל 1 ס"מ מדופן אחורית.
חודש לאחר מכן באולטרה סאונד התגלה שהרחם שרירני , שרירנים קידמיים ואחוריים וברירית הרחם מבנה עכור 3*6 מ"מ. הרופאה ביקשה שאעבור בדיקה נוספת כעבור 3 חודשיםובה נכתב שרירנים קדמיים ואחוריים ,שרירן ימני 11 ממ רירית הרחם 7.7 ממ בתוכה החזרים ציסטי עכור 5.5 ממ.
האם זה אותו שרירן? שרירן חדש? מה עליי לעשות?
תודה.
 
פרופ' יונה תדיר  
13:42 26.01.11
שרירן שהוסר וודאי אינו עוד אותו שרירן, אבל קצת מוזר שהוסר שרירן בגודל 1 ס"מ, אלא אם כן הוסר בהיסטרוסקופיה. בשאלתך יש הרבה פרטים על שרירנים קטנים, ולא ברור ממה את סובלת (אם בכלל), מה גילך" מה עברך הרפואי? מה תכניות הילודה שלך? וכיוב'. כמה חבל שרפואה אינה מתמטיקה?
פרופ' יונה תדיר
 
שרונה
18:09 26.01.11
השרירן אכן הוסר בהיסטרוסקופיה.
אני בת 43 ואיני מתכננת ללדת עוד.
עם זאת בזמן המחזור במשך כיממה יש דימום מוגבר.
לפני ההיסטרוסקופיה התחלתי ליטול כדורי ברזל ורק לאחרונה הפסקתי את נטילתם.
שאלתי היא האם אין מנוס מהיסטרוסקופיה ניתוחית נוספת? האם כל מספר חודשים ייתכן ואסבול משרירנים חוזרים?
 
פרופ' יונה תדיר  
20:59 26.01.11
הצורך בטיפול נוסף הוא פועל יוצא של ממצאים וסימפטומים. לא ניתן וגם לא צריך לנחש או להתנבא. צריך לדעת מה יש ועל פי זה לפעול, או להמתין, וגם זה רק על בסיס מידע ולא ניחוש. את מבקש ממני לנחש אם תזדקקי לעשות דבר מה? ומתי? ואם תסבלי בעתיד? צר לי, אבל רפואה מודרנית מבוססת על מידע ולא על נבואה. בבדיקת אולטרהסאונד טובה ניתן במקרים רבים לארות אם שרירן/ים בולט/ים לחלל הרחם ואז יש הצדקה להסירו/ם.
פרופ' יונה תדיר
 
שרונה
21:15 26.01.11
האם אתה מציע לעשות בדיקת אולטרהסאונד מקיפה יותר, מדוייקת יותר ע"י איש מקצוע או לעבור היסטרוסקופיה אבחנתית שתיתן תמונה ברורה יותר?
 
פרופ' יונה תדיר  
22:45 26.01.11
לפני היסטרוסקופיה, גם אם היא אבחנתית ופחות פולשנית, יש הצדקה לאולטרהסאונד טוב אשר הוא ודאי פחות פולשני.
פרופ' תדיר
 
שולמית
16:11 26.01.11
אני בת 46.5 +3 ילדים
יש לי התקן מירנה כבר 3 שנים.אני לוקחת כדורים לבלוטת התריס.
מידי פעם יש לי דימום קל לאחר קיום יחסי מין-זה קורה רק כאשר אני מקיימת יחסי מין בבוקר
ממה זה קורה?
 
פרופ' יונה תדיר  
16:39 26.01.11
מדוע יש לך התקן מסוג מירנה ומה הקשר בין שאלת לפורום שרירני רחם? דימום יכול אמנם להיות קשור לשריררנים (מיומנת) אבל זאת יש להדגים תחילה באולטרהסאונד או בברור גינקולוגי מתאים.
פרופ. יונה תדיר
 
שולמית
16:45 26.01.11
תודה
אני בת 73 נערכה לי בדיקה משולבת והתוצאה היא כדלקמן:צמוד לצוואר הרחם מימין נראה ממצא סולידי 27*29 מ"מ קרוב לודאי שרירן על גבעול.נצפו זרימות דם ערות בהיקף הממצא 0.39=ri הודגמה שחלה ימנית בנפרד מהממצא.שאלתי האם עלי לעבור ניתוח ואם כן באיזו שיטה תודה
 
פרופ' יונה תדיר  
13:39 26.01.11
לפני שמדברים על ניתוח, ואיזה ניתוח, יש להשלים בירור, כגון, האם זה ממצא חדש או שהיה בעבר? מדובר בממצא קטן יחסית ויש הצדקה לברר בדיקות נוספות, כולל בדיקות דם ורק אז לשקול מה, ואם בכלל?
עליך לפנות לרואפ/ה המטפל/ת.
פרופ' יונה תדיר
שלום , עברתי היסטרוסקופיה ניתוחית באסותא ביום חמישי ה 13.1.11 להסרת הידבקויות בחלל הרחם. ביום ההליך היה דימום כבד שהלך והתמעט ומאז יש ימים שאין דימום בכלל ואז ימים שבהם יש הכתמות עד דימום קל (10 ימים עברו מאז ההליך). אני לא סובלת מכאבים ואני לוקחת פרוגליטון שני כדורים ביום מיום ההליך. האם מצב הדימום\הכתמות נורמלי לאחר 10 ימים? אודה מאוד לתשובתך
 
פרופ' יונה תדיר  
13:30 26.01.11
מצב זה יכול להיות סביר, אולם חשוב לציין כי בעקבות פעולה כגון זו ישנו מגוון רחב של מצבים לאחר מכן. על מנת להתייחס למצבך ולא למענה כוללני עליך להיות בקשר עם הרופא/ה שביצע/ה את הפעולה.
פרופ' יונה תדיר
 
נטע
16:02 19.01.11
שלום,
אני בת 30 יש לי מיומה בת 4.5 ס"מ לפי רופא אחד אינטרמורלית שזה לפי הבנתי בתוך הרחם.. ולפי רופא אחר איסטמית שזה בצוואר הרחם לדבריו.
יכול להיות שהמיקום השתנה בעקבות הריון??
ושאלה נוספת- הבנתי שמגדירים את גודל המיומה לפי ההתאמה לשבועות הריון.. (כך שיש נשים שאצלהם המיומה מתאימה לשבוע 15 וכו') איזה גודל אם כן המיומה שלי ?
תודה
 
פרופ' יונה תדיר  
21:41 19.01.11
שאלותיך מצויינות להבנת הגדרות למיניהן. ראשית, מיומה יכולה אכן לשנות את מיקומה בעקבות הריון שהרי היא גם משנה את גודלה במהלכו. מאידך במקרה שלך אין הכרך ששינתה את מיקומה משום שהגדרות המיקום שציינת אינן סותרות זו את זו. מחלקים את הרחם לשלוש שכבות: רירית הרחם (הנקרא בלע״ז גם אנדומטריום או מוקוזה), שריר הרחם או דופן הרחם (מיקום אינטרהמורלי הכוונה תוך דופני) ומעטה חיצוני הקרוי סרוזה. שרירן הפונה לכוון הרירית הפנימית הוא סובמוקוזי, וכיוב. ויש גם חלוקה לאזורים ברחם כגון צורר הרחם, חיבור הרחם לגוף הרחם הוא האיסטמוס, וגג הרחם הוא הפונדוס. שרירן המצוי בתוך הדופן (אינטרהמורלי) יכול להיות גם באיזור הפונדוס וגם באזור האיסתמוס. כלומר, במקרה שלך אין סתירה בין התאור הראשון לשני. לדוגמא, הבית שלך יכול להיות גם ברחוב ארלוזרוב וגם בקומה שלישית ואין סתירה בין השניים.
פרופ. יונה תדיר
למדתי והפנמתי. תודה לך, יום טוב!!!
 
יעל
06:02 19.01.11
שלום פרופ' תדיר.
אני בת 46 .ידוע על מיומה מספר שנים גודל 4.5*5.5 ס"מ.
בעקבות נפיחות בבטן ועצירות הופנתי לבדיקה אצל כירורג.בבדיקה:
נימוש גוש קונפלואנטי 10 על 5 ס"מ לא רגיש נוקשה נייד
בהבחנה מבדלת: גוש ברחם, שאת קולון. ושלח אותי לבדיקת סי טי..
האם ייתכן שמדובר במיומה?

תודה
יעל
 
פרופ' יונה תדיר  
15:52 19.01.11
התשובה לשאלתך צריכה להנתן ע״י בדיקת אולטרסאונד אגן / רחם. בדיקת הסי. טי. מתאימה יוצר לצרכים הכירורגיים. פרופ׳ תדיר 
 
אליס
20:16 17.01.11
יש לי מיומה בגודל 12 סמ ההיתי במהלך השנה פעמים באולטרסנד ומיומה גדלה ב2 ממ יש לצין שהמיומה לא מפריעה למהלך החיים שלי הוסת סדיר ואין כאבים חוץ מנפיחות בבטן ההיתי אצל רופא נשים דרך הקופה והוא לא ממהר לעשות ניתוח אני בת 40 אם ל3 ילדים רציתי לדעת אם מומלץ לעשות ניתוח האם זה הופך לסרטני איזה טיפול הכי מומלץ לעשות אני ממש מבולבלת כן להוריד להישאר כך אודה באם תעזרו לי להגיע להחלטה
 
פרופ' יונה תדיר  
20:47 17.01.11
שאלתך דומה במידה רבה לשואלת השניה והמלצתי לקרוא את התשובה המפורטת יותר שנתתי לה.
פרופ' יונה תדיר
 
גלית
09:36 14.01.11
שלום רב,
אני בת 39 אם לבן 6 ומנסה להרות מספר שנים, לאחרונה בבדיקת אולטרא סאונד, נמצא רקמת רחם: מרקם שרירני דיפוזי ללא שרירן מוגדר,
גודל הרחם 68X 46 X 52 מ"מ, רירית הרחם סדירה, לפני כשנתיים הוצאת פוליפ, עברתי מס' החזרות עוברים היה פעמיים תשובות בטא חיוביות מאוד קטנות. לציין שבהריון עם בני מידי פעם צירים בחודשי הריון מתקדמים אבל לידה שבוע 40.
שאלתי היא האם במצב זה ניתן להרות? האם השרירן מצריך טיפול?

תודה מראש
 
פרופ' יונה תדיר  
10:16 14.01.11
שאלתך מצויינת, אך ספק אם יש לה מענה חד משמעי, בודאי על בסיס מידע זה. יש להגדיר טוב יותר את משמעות מיבנה הרחם, אף כי יש מצבים בהם נותרת ההגדרה כפי שתארת גם אחרי בירור מקיף יותר. הדבר תלוי במידה רבה באיכות הציוד לבדיקה זו ובמיומנות המבצע/ת. לכן גם לא ניתן להשיב לשאלה אם השרירן מצריך טיפול, כי לא ברור בדיוק מה טיבו.
פרופ' יונה תדיר
שלום, אני בת 35 בשבוע 5 של הריון שלישי. 2 הלידות הקודמות הסתיימו בניתוחים קיסריים עם הידבקויות רבות. אתמול אחרי אולטראסאונד ראשון אמר לי הרופא: "רחם בעייתי יש הרבה שרירנים". מהן ההשלכות של העניין בהתחשב בשני הניתוחים וההידבקויות הרבות? האם מומלץ להפסיק ההריון. תודה על התשובה.
 
פרופ' יונה תדיר  
22:13 10.01.11
עם כל רצוני לתת מענה הדבר לצערי לא ניתן. שתי הגדרות היסוד שלך: א. יש הדבקויות. ב. רחם בעייתי, הן הגדרות כוללניות באופן אשר לא ניתן להתייחס אליו בשום צורה רצינית. את מבקשת, ובצדק, עזרה בצעה, אשר סופה צריך להיות כן או לא, ואין בנתונים שאת מספקת אפילו רמז שיוביל להמלצה מושכלת.
פרופ' יונה תדיר
 
גולה
13:38 11.01.11
בדוח הניתוח הקיסרי האחרון ממרץ 2007 נרשם: הידבקויות בין אומנטום לפריטונאום, הידבקויות בין פסיה לתת עור, הידבקויות בין פסיה לשריר. באשר לשרירנים, לא נאמר לי דבר מלבד "שרירנים רבים". האם נתונים אלה עוזרים במענה לתשובה להמשך ההריון אם לאו?
 
פרופ' יונה תדיר  
13:42 11.01.11
לא ממש
 
גולה
13:49 11.01.11
אם כן מה המלצתך להמשך פעולה ע"מ לדעת באיזו דרך לבחור?
 
פרופ' יונה תדיר  
00:31 12.01.11
"רחם בעייתי והרבה שרירנים" אינן הגדרות רפואיות שמובילות להמצלה רפואית. מה זה בעייתי? מה זה הרבה? מה גודלם? מה מיקומם המדוייק?
רק על סמך מידע ברור ניתן להמליץ.
פרופ' יונה תדיר
 
שרירנים ברחם
18:42 09.01.11
שלום
אני בת 41 אם לשתי בנות. מעוניינת בהריון נוסף. נשלחי על ידי רופא שלי לאולטרסאונד שגילה:
שרירן קדמי בקטור 22 מ"מ
שרירן תתמקוזי אחורי - 17 מ"מ
שרירן אחורי נוסף בקוטר 17 מ"מ
מספר שרירנים קטנים נוספים
עובי רירית הרחבם 15 ,מ"מ - אני לפני מחזור
דחוקה על ידי שרירנים
שחלות 19 ממ על 18 ממ תקינה
שחלה 22 עדל 27 תקינה
ללא נוזל דוגלס

מה ניתן לעשות? והאם אם ממצאים אלו ניתן להכנס להריון נוסף
מודאגת
 
פרופ' יונה תדיר  
18:47 09.01.11
השרירני המתוארים כאן קטנים אמנם, אבל עליהם ניתן לאמר כי "הגודל לא ממש קובע". מיקומם נראה כבעייתי מאחר ומיקום תת רירי עלול להיות קשור לתהליך השרשת העובר באותה רירית רחם. מה גם שהרירית מתוארת כדחוקה. ובל נשכח את גורם הגיל אשר הוא בעל משמעות.
פרופ' יונה תדיר
 
שרירנים ברחם
18:55 09.01.11
תודה על תשובתך
אבל לענין הגיל - למה הכוונה? מה המשמעות של הגיל לענין זה
 
שרירנים ברחם
18:59 09.01.11
תודה

לפי התשובה - צריך בכלל לשקול עם להכנס להריון

לעניין הממצאים - מה ניתן לעשות בכלל לגביהם אם אני לא נכנסת להריון?

תודה מראש
 
פרופ' יונה תדיר  
20:07 09.01.11
משמעות הגיל היא שפוריות האשה יורדת באופן משמעותי אחרי גיל 40 ולכן אין טעם להמתין ולראות "מה יקרה". אם יש הצדקה לטפל אז כדאי שלא להמתין לירידה נוספת בכושר הפוריות הטבעי. מענה זה אמור להתייחס לשתי שאלותיך הנוספות.
פרופ' יונה תדיר
 
שרירנים ברחם
20:23 09.01.11
נראה כי אוותר על "הפנטזיה" של עוד ילד

ולגבי השרירנים - משמע רק מעקב?

תודה מראש
 
פרופ' יונה תדיר  
23:31 09.01.11
א. אינני משוכנע כי המסקנה לוותר היא הנכונה אליה כוונתי.
ב. ההחלטה מה ואם לעשות על שרירנים קטנים יחסית אך במיקום זה (בהעדר כוונה ללדת) היא לראות מה הסימפטומים להם גורמים השרירנים. במיקום זה יש נטיה לדימומים חזקים המלווים לעיטתים בקרישי דם ובהמשך לאנמיה (חוסר דם) וגם זו יכולה או צריכה להיות סיבה לטיפול. בהעדר סימפטומים וללא כוונה להרות ניתן בהחלט להסתפק במעקב בדיות אולטרהסאונד כל 6-12 חודש.
פרופ' תדיר
 
שרירנים ברחם
07:47 10.01.11
תודה,

אכן, מעולם לא היו לי תופעות לוואי, המחזורים סדירים ללא שום תופעות לוואי וללא כאבים.
אם ארצה הריון הצטרך להסיר את השרירנים?


ערכתי את הבדיקה יומיים שלושה לפני המחזור
האם עובי רירית 15 ממ הוא תקין?

ושוב תודה לך
 
פרופ' יונה תדיר  
12:23 10.01.11
הרירית מעט מעובה וההחלטה אם לטפל לצורך פוריות מחייבת הגדרה מדוייקת יותר של מיקום.
פרופ' תדיר
 
ענבל
19:47 09.01.11
היי
כבר שנה וחצי שאני עוקבת אחר שני השרירנים שלי.הם גדלים לאיטם. היום הגודל שלהם עומד על: 68*99 מ"מ ו 85*54 מ"מ. גודל זה נבדק באוקטובר האחרון.עד השבוע האחרון לא הרגשתי בהם בכלל. השבוע כמה ימים לפני המחזור החודשי ובמהלכו הרגשתי כאבים מטורפים. בעקבות הכאבים קבעתי תור לרופא מומחה שהוא לא הרופא הקבוע שלי שבאופן נחרץ קבע ללכת לניתוח. חשוב לי לציין שהרופאה הקבועה שלי לא מיהרה לשלוח אותי לועדת ניתוחים ואמרה שאפשר להיכנס להריון עם גדול כזה וזה לא אמור להפריע.
אני לא יודעת מה לעשות. שני רופאים דיעות שונות.
אני רווקה בת 31 ורוצה מאוד ילדים לא מתכננת אותם בעתיד הקרוב.
על פי האולטרסאונד הם נמצאים על גבעול הרחם.
מה הייתם ממליצים אם הייתי מטופלת שלכם?
אודה לתגובתכם המהירה.
ענבל
 
פרופ' יונה תדיר  
20:16 09.01.11
ראשית, לעניין הבקשה לתשובה מהירה, ראוי לציין כי הגב' השניה ששאלה עכשיו קיבלה מענה תוך 6 דקות ואיולו את "רק" תוך 15 דקות. האם זה מהיר מספיק? ומדוע התחלתי עם עניין (שולי) זה, מאחר ונראה שאת ממתינה חודשים או שנים ללא מעשה ופתאום ... הכל נהיה דחוף. אז כדאי שתדעי ש... במקרים כאלה "המהירות מהשטן" אבל המתנה מיותרת להחלטוןת של ממש פוגעות בבריאות. ובהקשר זה את מוזמנת גם לקרוא את כתבתי היום בעתון הארץ "האם עוילם הוא גוילם?" (ללא רמיזה אישית חו"ח :-) ) בדיוק על נושאים של קבלת החלטות בבריאותם של אנשים לגבי גופם ואיכות חייהם.
ולגופו של עניין: השרירנים שאת מתארת נראים כגדולים ומצדיקים טיפול. הדבר נכון במיוחד לאור גילך (הצעיר יחסית) אשר בו שרירנים בד"כ גדלים די מהר. ומאחר ושרירנים גדלים ברחם, ככל שיגדלו כך עלול להגם נזק לרחם ואולי גם לכושר פוריותך. העובדה שהם "על גבעול" אחד מהם" או שניהם" מקילה על הטיפול בד"כ. אז לסכום, יש הצדקה להגיע לטיפול ויתכן (לאור הגבעול) שזה אפשרי עדיין גם בגישה זעיר פולשנית.
בהצלחה
פרופ' יונה תדיר
 
מירב
18:43 08.01.11
שלום,
עשיתי בדיקה אולטרסונט בעקבות כאבים בבטן ויצא לי תשובה:
ממצאה היפוגני 38*58 מ"מ בשחלה השמאלית מזה אומר???
אני דיי חוששת תודה
 
פרופ' יונה תדיר  
10:25 09.01.11
היפוגנטי משמעותו המילותית: תת-התפתחות או בתרגום יותר "עממי"... מיבנה שאינו רגיל. ובהקשר זה הכוונה בד"כ בדיקת אולטרהסאונד של השחלות שהוא נראה שונה מסביבתו ומעיד לעיתים על מבנה של ציסטה או דבר הדומה לה. מעבר לכך יש צורך לברר על פי גיל וממצאים נוספים מה? ואם צריך לעשות?
פרופ' יונה תדיר
מה כוונת הרופא לבדוק לפי גיל וממצאים?
אני בת 24 עדין לא התחתנתי.. אני סובלת מלופוס אם זה קשור בכלל...
בהתחלה המחזור היה מאוד סדיר רק בחדושים האחרונים התחיל לעשות בעיות אולי זה קשור לזה?!
ועוד שאלה האם היפוגני זה שיסטה או חלילה שזה יכול להיות משהו גרוע מזה???
בשביל זה יש רופאים עדיין...
פרופ' תדיר
הגינקולוג עשה לי אצלו במרפאה בדיקת אולטראסאונד (וגינלית) שמראה את הרחם ואמר שהכל בסדר, ולגבי שחלות הוא אמר שבגילי הן כבר "לא קיימות". האם האולטראסאונד שאתה מציע הוא חיצוני ונעשה במכון שעושה בדיקת כאלה ? או פנימי (כמו וגינלי) ? ה"משטח" הלוחץ הוא בגודל 3 ס"מ, וממוקם בהמשך לרחם ולוחץ על הלפוחית שתן. איך אפשר לבדוק את המרקם שלו ? ומה פירוש "מכיל הסתיידות" ? ושוב תודה מראש.
 
פרופ' יונה תדיר  
23:02 04.01.11
אין לדעת בדרך זו מי הרופא ומה מידת מומחיותו ו/או הציוד העומד לרשותו (ואנא, אל תפרטי את שמו בדרך זו - אין זה מקובל).
הסתיידות: אלה שינויים אשר מיומות רבות עוברות במהלך השנים. תהליך מוכר.
פרופ' יונה תדיר
באולטראסאונד דרכי שתן ןוכליות (בגלל בעיה בשלפוחית) וגם ב CT אגן ובטן נירשם: "משטח ריקמתי מכיל הסתיידות בגודל 3 ס"מ " שלוחץ על דופן שלפוחית השתן מבחוץ,מכיוון הרחם ונירשם , בסימן שאלה, שאולי זה שרירן (אין לי דימומים וגם לא כאבים) . . אני בת 74, איך אני אדע במה מדובר?
אני ניבדקת כל חצי שנה אצל גינקולוג ועושה משטח פאפ כל שנה. נבדקתי גם אצל אורוגינקולוג ופרט לציסטוצל הוא לא מצא ממצא אגני אחר. מדאיג אותי ענין המשטח הריקמתי שלוחץ מכיוון הרחם לשלפוחית , איך אני אדע מה זה ? איזו בדיקה לעשות? תודה .
הבדיקה אותה מומלץ לעשות המקרה זה היא אולטרהסאונד אגן (גינקולוגי, רחם שחלות וכו') ע"י מומחה/ית בתחום זה. יש בכך גדיל לקדם אבחנה . בגילך חדוש לראות בנדויק גודל, מיקום, מירקם, ודינמיקה לאורך ציר הזמן. זו צריכה להיות לפחות ההתחלה לברור אשר נועד להרגיע על סמך מידע או להמשיך על פי הצורך.
פרופ' יונה תדיר
 
רחל
17:03 03.01.11
באולטרא סאונד שנערך בעקבות הפסקת מחזור נמצא פוליפ ברחם,
לפי דברי הררופא ממולץ לבצע היסטרוקופיה ניתוחית בממצאים-מספר זקיקים קטן,רירית דקה,נמצא מבנה סולידי 4X9 שיכול להתאים לפוליפ.
יחד עם זאת-לא ביקשו להזמין לניתוח אלא נשלחתי לבדיקות דם ולבקורת נוספת בעוד שבועיים.
מבקשת הסבר עבור כל הממצאים הנ"ל.
תודה-רחל
 
פרופ' יונה תדיר  
18:24 03.01.11
שאלות הבהרה מסוג זה יש לקבל מהרופא המפטל מאחר ונראה שחלק מהדברים המתוארים על ידך אינם קשורים זה לזה והדבר נראה יותר "כטלפון שבור". כל שניתן לאמר הוא רק כי בנוכחות חשד לפוליפ בחלל הרחם יש הצדקה לבצע לעיתים היסטרוסקופיה. האם אבחנתית? או טיפולית? לא ניתן לפסוק על פי ידע זה. כל זה אינו קשור לזקיקים, לבדיקות דם, וכיוב'...
פרופ' יונה תדיר
שלום לפני מס חודשים עשיתי אולטראסאונד אגן קטן עקב לידה מוקדמת
ונימצא שיש לי ממצא היפוגני בגודל5*4 מ''מ ורירית רחם לא סדירה (זה היה ליפני מחזור)
והרופאה אמרה שזה לא ניראה לה שרירן או פוליפ ובמהלך בדיקות חוזרות זה נהיה יותר קטן וללא זרימת דם. עכשיו אני רוצה להרות ולא בדקתי בהיסטרוסקופיה מה זה,
האם כדאי לעשות הסטוסקופיה לפני או שאין סיבה לחשוש וניתן להרות כך?
וכמה זמן אחרי היסטרוסקופיה והגר טסט ניתן להרות?
והאם יש קשר בין זה לבין הלידה המוקדמת שהיתה לי?
אשמח לתשובה בהקדם.
 
ד''ר חן גולדשמיט  
22:46 03.01.11
שלום רב

הממצא קטן ויתכן לא מפריע לכניסה להריון אבל אם קיים אי פוריות או דמומים מומלץ לבצע היסטרוסקופיה אבחנתית ובהתאם לתוצאה לשקול כריתת הממצא. ניתן לנסות להיכנס להריון מיד אחרי היסטרוסקופיה והגר טסט ואין קשר בין הממצא ללידה מוקדמת
בהצלחה
ד"ר גולדשמיט
+ הוספת הודעה
   1 ...  21  22  23  24  25  26  27  28  29  ...  48  
 חיפוש בפורום זה
המידע באתר אינו מהווה תחליף להתייעצות עם גורם מקצועי והינו בהתאם לתנאי השימוש
מנהלהודעה מקוריתתגובהללא תוכןהודעה חדשההודעה עם תמונההודעה עם וידאו
תגיות
שרירנים ברחם   מיומות   מיומה   מיומה ברחם   מיומה בהריון   מיומה והריון   מיומה רחם   שרירנים   גידולים שפירים   רחם שרירני   רחם
RSS RSS פורום שרירנים ברחם - מיומה