בריאות, רפואה
מאמרים | פורומים | קהילות | רופאים  
  חיפוש במאמרים  
הריון ולידהדיאטה, תזונהתרופות, ויטמיניםעיניים, משקפייםניתוחים פלסטייםרפואה משלימהקוסמטיקה, איפורעיצוב שיערפסיכולוגיהאורטופדיה
 
מין, יחסים, זוגיותכושר גופנירפואת שינייםרפואת ילדיםלב, כלי דםעזרה ראשונהמחלות, טיפוליםגיל הזהבחוק משפט, ביטוחמתכוני בריאות
 בריאות ראשי»פורומים»פורומים רפואת נשים»פורום שרירנים ברחם - מיומה
הוסף למועדפים 
פורומים רפואיים
 

פורום שרירנים ברחם - מיומה עמוד 25

פורום שרירנים ברחם - מיומה נועד לתת לכם מידע רפואי וייעוץ על שרירנים ברחם - מיומה. פורום שרירנים ברחם - מיומה ידון על שרירנים ברחם, מיומה, גידולים ברחם, רחם שרירני, פעילות הורמונאלית, מיומה בהריון, גידולים ברחם, מיומה ברחם, מיומות ועוד
מנהלי פורום שרירנים ברחם - מיומה:
ד''ר רועי משיח
לפרטים נוספים
פרופ' יונה תדיר
לפרטים נוספים
בוקר אור

אני בשבוע ה20 להריוני,לפני זמן קצר,עקב דימום בעת קיום יחסי מין מצאה אצלי רופאת הנשים פוליפ בצוואר הרחם.
היא טענה שבאופן עקרוני אין בעיה להוציאו בקלות,אך שמיקומו אולי מעיד על קרבה לשלייה.
היא שלחה אותי לקולפסקופיה וייעוץ נוסף-שם המליץ הרופא גם כן לא להוציא את הפוליפ משום שלטענתו הדימום שיגרום מסכן את ההריון.(הוא לא התייחס לעניין השלייה)
שמעתי גם רופאים הסוברים שדווקא הימצאות הפוליפ בצוואר הרחם היא שמסכנת את ההריון ושכן כדאי להוציאו....
כל זה נורא מבלבל....
האם לדעתכם יש מקום לחוות דעת נוספת? בדיקה נוספת? אולי כדא להגיע למומחה של הקופה? (אני בכללית)

אשמח לשמוע את דעתכם
תודה רבה
מאיה
 
פרופ' יונה תדיר  
22:04 01.12.10
הוצאת הפולים אינה אמורה להתערב בהריון. בד"כ מיקומו חיצוני למיקום ההריון והשיליה. ייעוץ נוסף של רופא/ה ודאי לא יזיק.
פרופ' תדיר
 
מאיה
23:34 01.12.10
 
קרין
00:03 27.11.10
יש לי שרירן סוב סרוזי בגודל 77X80ממ על גבעול (לפי דופלר אגן ובדיקת אגן קטן), אני יכולה להרגיש אותו ממש מבחוץ, בבטן התחתונה בולט וקשה, במיוחד בבוקר שהשלפוחית מלאה.
לפי משקראתי באינטרנט השיטה שמתאימה לסוג שרירן זה היא לפרוסקופיה, אבל מצד שני קראתי שהגודל המקסימלי שאפשר להישתמש בלפרסקופיה זה 8 סמ, אז זה מתאיםאו שחייבים לעשות ניתוח קלאסי?
בתוצעה של הדופלר אגן יש המלצה לבדיקת ct, מה זה נותן???
 
פרופ' יונה תדיר  
08:34 27.11.10
נתחיל מהסוף: הסיבות לביצוע בדיקת CT הן רבות ושונות, אולם אם אכן החשד הברור הוא של שרירן אזי אין כנראה הצדקה לביצוע בדיקה זו. הדבר נכון במיוחד אם את צעירה (לא ציינת את גילך) ובדיקת CT מוסיפה קרינה (מיותרת?).
לשאלת השרירן על גבעול: אכן, שרירן על גבעול ניתן בד"כ להסרה בגישה זעיר פולשנית (לפרוסקופיה) ומגבלת הגודל אינה בהכרח 80 מ"מ. יכולים להיות לכך שיקולים נוספים או אחרים למגבלת הביצוע אך לא בהכרך מידה זו. בהחלט יתכן שניתן להסירו, אם יש הצדקה להסירו, בגישה לפרוסקופית.
פרופ' יונה תדיר
 
קרין
12:15 27.11.10
תודה רבה רבה על תשובתך המהירה
 
הני
12:26 25.11.10
שלום
בת 50.07 +4 עם רחם שרירני סובלת מדימומים חזקים לאחר לילה עם דימום שאחרי לידה זה לא קורה כמו ברז שנפתח וכאבי בטן חזקים ששום כדור לא עזר הגעתי לביהח נצפה באולטרסנד שרירן קידמי אינטראמורלי 44*47 מ"מ
הייתי רוצה לדעת אם אפשר להוציא את השרירן בלי פתיחת בטן והאם אפשר להוציא בלי כריתת רחם
תודה
הני
הייתי רוצה תשובה בדחיפות
 
פרופ' יונה תדיר  
12:39 25.11.10
שאלתך אינה ברורה. מה זה... בת 50.7 +4 ודימום אחרי לידה? מן הראוי להעביר שאלה באופן שיאפשר מענה של ממש. ואשר לשאלה מה ניתן להוציא ומה לא, וכיצד, ובלי פתיחת בטן, וכיוב'.... ספק אם ניתן להשיב על שאלה כזו בפורום. שהרי אין דינו של שרירן אחד כשרירן אחר, במיקום אחר, ובמצב רפואי זה או אחר. כללית רק ייאמר שהוצאת שרירן אפשרים רק בדרך כירורגית, בין אם דרך צלקת רחבה או צלקת קטנה (לפרוסקופיה) או במקרים מסויימים בגישה זעיר פולשנית אחרת (דרך צואר הרחם). כל שיטות הטיפוטל האחרות אינן מסירות את המיומה אלא רק מצמצמות את גודלה ומשפרות את הסימפטומים. בגיל 50+ , בקירבה לגיל המעבר, יש הצדקה לבחון דרכים חלופיות לנתוח.
פרופ' יונה תדיר
 
פרופסור יונה
18:42 25.11.10
תודה על תשובתך
אני ממש חרדה מכוון שאני לא רוצה כריתת רחם
השאלה שלי האם אפשר להוציא את השרירן בכל דרך לא אכפת לי מהצלקת
 
פרופ' יונה תדיר  
18:46 25.11.10
צר לי, את בהמשך לתשובתי הקודמת, שאלתך זו עוד פחות ברורה מקודמתה. באופן עקרוני שרירן ניתן להוציא, אך לא ניתן להבין משאלתך אם ברור לך מה ההבדל בין הסרת שרירן לכריתת רחם.
פרופ' יונה תדיר  
 
אביב
19:38 21.11.10
בת 45 ללא ילדים, באולטרא סאונד רחם מוגדל שרירני אורך 113 מ"מ, עובי 72 מ"מ
רוחב 76 מ"מ. עובי רירית הרחם 7.6 מ"מ.
בקרקעית הרחם מיומה אינטרמורלית 65*77*91 מ"מ
בשחלה שמאלית ממצא ציסטי עם הדים אקוגנים בממדים 22*19 מ"מ
המיומה גורמת ללחץ בשלפוחית השתן במיוחד בלילה.
בבית חולים אסה"ר המליצו כריתת שרירן בניתוח
בביקור פרטי אצל פרופסור חגי ציון ,ממליץ כריתת שרירן בלפרוסקופיה
אבקש מידע והמלצה לטיפול ולרופא מנתח
 
פרופ' יונה תדיר  
15:54 22.11.10
קיימות חלופות טיפול שונות, חלקן ניתוחיות וחלקן שמרניות. מתוך שאלתך לא ברור האם יש או אין לך תכניות ילודה (בגיל 45 ללא ילדים) וגם אין פרטים על סימפטומים כגון דימומים וכיוב'.
פרופ' יונה תדיר
 
אביב
17:31 22.11.10
בהמשך לשאלה, רוצה תוכנית ילודה ,ואין דימומים ,הסימפטומים הם: לחץ על שלפוחית השתן במיוחד בלילה, בטן נפוחה לפי הרופאים רחם שרירני כ-18 שבועות, במחזור כאבי בטן ואגן לעיתים הקרנה לרגל שמאל.
האם כדאי להסיר המיומה בניתוח לפרסקופי או טיפול חלופי אחד?
ומי הרופא המומחה לביצוע?
 
פרופ' יונה תדיר  
17:27 24.11.10
ההחלטה אם לבצע כריתת מיומה בגודל כזה מורכבת וספק אם ניתנת להגדרה על פי מידע בפורום אינטרנט. מדובר בשאלה סבוכה אשר מרכיביה כוללים, בין היתר, הגדרת מיקום מדוייקת יותר של השרירן, מיומנות המנתח, וכיוב'. מה שברור הוא שבגיל 45 ללא ילדים עם תכניות ילודה עדיין צריך להתעלם מגודל הצלקת בדופן הבטן ולהתמקד בנקודה יותר חשובה שהיא גודל הצלקת ברחם ודרך תיקון שכבות הרחם לאחר הסרת המיומה.
פרופ' יונה תדיר
 
אביב
18:03 24.11.10
לד"ר שלום רב, ותודה על תשובתך המהירה,
לי לא מפריעה גודל הצלקת, מה שאני רוצה שהמיומה תוסר בשלמותה ללא תופעות לוואי,
מכיוון שבבית חולים אסף הרופא אמרו לי לבצע הסרת המיומה במיוקטומי,אך עלי לקחת בחשבון שעלול להיווצר דימום והם יצטרכו לכרות את הרחם.
לכן אני מעדיפה בלפרסקופיה לא בגלל הצלקת אלא שההחלמה יותר מהירה .
אך אני אובדת עצות ולא יודעת מי הרופא הטוב ביותר, ובאיזה בית חולים לבצע?
תודה רבה
 
פרופ' יונה תדיר  
18:18 24.11.10
כפי שציינתי, זו לא החלטה שמקבלים בפורום אינטרנט. ואמירה זו מתחזקת על בסיס המסקנה השגויה אליה הגעת שכאילו ... בפתיחת בטן הסיכוי לסיים בכריתת רחם גדולה יותר. טעות של ממש. לידיעתך, בפתיחת בטן קל יותר להשתלט על דימום!!! ולכן, בכך הסתיים דיון מיותר זה.
פרופ' יונה תדיר
 
אח
23:33 21.11.10
שלום, קודם כל תודה רבה על התייחסותך המהירה. שאלה נוספת, על מה מעידות הידבקויות בכניסה לחלל הרחם? מאחר וציינת שזה ממצא נדיר, האם נוצרות מסיבה שונה מהידבקויות בתוך החלל?. בנוסף, מדוע במידה ויש הידבקויות רבות יש לחזור על ההליך מספר פעמים, לא מנקים את כל ההידבקויות בהליך ניתוחי אחד? ומהרגע שמנקים את ההידבקויות מה "חלון ההזדמנויות " עד שהן חוזרות וצריך לטפל בהן שוב? תודה רבה
 
אח
15:55 18.11.10
שלום, לאחר הליך היסטרסקופיה אבחנתית בו הרופא לא יכול היה להיכנס לחלל הרחם עקב הידבקויות בכניסה שהכאיבו, נאמר לי לעשות את ההליך תחת הרדמה מלאה בו גם יוכלו לבצע באופן ישיר את ההליך הניתוחי על מנת להפריד את ההדבקויות. שאלתי היא, האם הידבקויות בכניסה לחלל הרחם הינו דבר שכיח שכן אני קוראת רק על הידבקויות בחלל עצמו? האם מעיד על בעיה חמורה יותר בתוך החלל? האם ההתנהלות להמשך הטיפול הינה תקינה? ולאחר כמה זמן מביצוע ההיסטרסקופיה הניתוחית, ניתן לנסות שוב להיכנס להיריון? האם לאחר הפעולה הניתוחית, יש צורך בביצוע אבחנתית שוב? מצטערת על כמות השאלות אך אודה לתשובתכם המהירה. תודה
 
אח
19:15 18.11.10
היי, שאלה נוספת, הבדיקה היתה ביום שלישי האחרון, מאז יש לי הפרשות חומות עם מעט דם וכיווצים בבטן התחתונה . האם נורמאלי? במידה וכן, כמה זמן אמור להימשך הדימום לאחר ההיסטרוסקופיה האבחנתית? חשוב לי לציין שאין לי בחילות, חום הקאות
האם הדימום יכול להיות בגלל שהבדיקה כאבה כי הופעל לחץ על הכניסה לחלל הרחם ללא הצלחה?
 
ד''ר חן גולדשמיט  
20:40 18.11.10
מעט דמום וכאבים משך מספר ימים זה בסדר. אם יופיעו כאבים חזקים או חום ממליץ לפנות לרופא מטפל
 
ד''ר חן גולדשמיט  
20:37 18.11.10
שלום רב
למרות שזה נדיר לפעמים אנחנו רואים הדבקויות בכניסה לחלל שלא ניתן להפריד אלה בהרדמה. אין קשר בין בהדבקויות בכניסה לחלל ובחלל עצמו. יכול להיות מצב שהחלל תקין. במידה ואין הדבקויות בחלל או מעט הדבקויות בחלל תוכלי לחזור לטיפולים מיד. במידה ויהיו הרבה הדבקויות יכול להיות צורך בהיסטרוסקופיה אבחנתית או ניתוחית נוספת.
בהצלחה
ד"ר גולדשמיט
 
אח
00:03 19.11.10
שלום, קודם כל תודה רבה על התייחסותך המהירה. שאלה נוספת, על מה מעידות הידבקויות בכניסה לחלל? מאחר וציינת שזה ממצא נדיר, האם נוצרות מסיבה שונה מהידבקויות בתוך החלל?. בנוסף, מדוע במידה ויש הידבקויות רבות יש לחזור על ההליך מספר פעמים, לא מנקים את כל ההידבקויות בהליך ניתוחי אחד? תודה
לד"ר שלום
עברתי 2 גרידות (עובר ללא דופק) ומאז לא הצלחתי להיקלט להריון.
לפני כשבוע עברתי היסטרוסקופיה אבחנתית והתגלה בממצא הידבקות
בחלל הרחם שדומה למחיצה.
קיבלתי הפנייה לעבור היסטרוסקופיה ניתוחית, השאלה שמדאיגה אותי,
האם היסטרוסקופיה ניתוחית יש בו גם סיכון להידבקויות עתידיות בחלל הרחם או שממש לא?

אודה לתשובה והסבר,
תודה מראש: סיגל
 
ד''ר חן גולדשמיט  
23:37 03.05.10
סיגל שלום,

ברגע שרואים הדבקויות בהיסטרוסקופיה, אין מנוס מהיסטרוסקופיה ניתוחית. מטרת ההיסטרוסקופיה ניתוחית היא להפריד את ההידבקויות ולא לגרום להידבקויות. לעיתים רחוקות, תלוי בדרגת ההידבקויות ומצב רירית הרחם, יכולה להיות חזרה של הידבקויות לאחר הניתוח.

בהצלחה

ד"ר גולדמשיט
 
אח
16:10 18.11.10
שלום, לאחר כמה זמן מהליך ההיסטרוסקופיה הניתוחי הראשון יכולה ההידבקות לחזור על עצמה? מה משך "חלון ההזדמנות"?ברור לי שזה מאוד תלוי בהמון גורמים אבל הייתי מעוניינת לדעת מהי התחזית הפסימית ביותר. תודה
שלום,

אני בת 29 ואני אמורה לעבור ניתוח לפרסקופי לכריתת שרירן תת רירי.
רציתי לדעת מה משך הניתוח ומהו זמן ההחלמה הממוצע.

תודה,

ענת
 
פרופ' יונה תדיר  
15:04 14.11.10
משך ניתוח לפרוסקופיה אינו קבוע והוא נקבע על פי הגודל והמיקום של השרירן, והאם הוא בודד או אחד מכמה שרירנים. כללית ניתן לאמר שמשך ממוצע של ניתוח לפרוסקופי יכול לנוע בין חצי שעה עד כשעתיים ומשך האשפוז נע בין מספר שעות לכיממה. אולם אין בכל אלה כדי לאמר דבר על משמעות הניתוח בכל הקשור להחלמה, פוריות עתידית וכיוב' מאחר וכל זה קשור למה נעשה בניתוח בגישה זו.
פרופ' יונה תדיר
שלום רב, בצילום רחם התגלה שרירן בצואר הרחם, האם הנ"ל יכול למנוע כניסה להריון? אני מנסה שנה וחצי ולא נכנסת להריון, בצילום הרחם היה לרופא קושי רב להחדיר את הנוזל לצילום הוא טען שבגלל השרירן כל הנוזל יוצא החוצה והשתמש בבלון כדי שהנוזל יגיע לחצוצרות לצילום, האם כך יכול להימנע מהזרע להגיע להפריה?
 
פרופ' יונה תדיר  
15:01 14.11.10
צילום רחם אינו נחשב לביות בדיקה המתאימה לאיבלון שרירן ברחם, בצואר הרחם, או בכל מקום אחר ברחם. ניתן אמנת במהלך ביצוי צילום רחם לראות שרירן בצואר, או לחשוב בשרירן בצואר, אבל להגדיר זאת כך, ולאמר אם? ומה הגודל? ומה המיקום? ומה צריך או לא צריך לעשות - לא ניתן. הבדיקה המתאימה בד"כ היא בדיקת אולטרהסאונד. ולכן גם לא ניתן להשיב על בסיס מידע זה על שאלתך. ועד אשר אין אבחנה של ממש לא ניתן להשיב גם על שאלות הנקשרות לפוריות.
פרופ' יונה תדיר
 
קרין
01:03 13.11.10
קראתי בכמה אתרים על הנושא מיומה, יש אלו שאומרים שההתקן מירנה עוצר את הגידול של מיומה, ויש אלו שאומרים בידיוק ההפך, שזה גורם למיומה ליגדול, יש אמת אחד???? או עוד לא???, תודה
 
פרופ' יונה תדיר  
11:57 13.11.10
שאתלך מצויינת, ומענה של ממש מחייב הרחבה רבה של מנגנוני הפעולה של אסטרוגן ופרוגסטרון על תהליך הווצרותם וגידולם של שרירני רחם (מיומות). לפיכך אנסה להשיב בראשי פרקים: א. אסטרוגן ופרוגסטרון הם שני הורמונים טבעיים אשר עם השנים ייצרו להם חומרים סינטטיים בעלי פעילות דומה ושונה, חזקה וחלשה, אשר בהכללה נקראים חמרים בעלי פעילות אסטרוגנית ופרוגסטטיבית. ב. חמרים סינטטיים אלה פועלים בצורות שונות על רקמות גוף שונות. בהקשר הנוכחי הם פועלים בצורה שונה על שריר הרחם הרגיל לעומת רקמת השרירן (המיומה). ג. אכן, בספרות הרפואית יש מאמרים המתארים מצב בו החומר המופרש ע"י התקן המירנה (שהוא חומר בעל פעילות פרוגסטטיבית) מקטין את שריר הרחם ולא מקטין (ואולי אפילו מגדיל אותו) ומאמרים אחרים בהם זה לא קורה. ד. מנגנון הפעולה של עצירת הדימום בנוכחות שרירן אינו על השרירן עצמו אלא ע"י תמיכה ברירית הרחם, אשר היא זו שמדממת (לבנוכחות שרירן גם דמון חזק יותר שנקרש לעיתים). זו הסיבה שבמקור התקן המירנה מיועד לעצירת דימומים אשר מקורם בחוסר איזון בין הפרוגסטרון לאסטרוגן ברמת רירית הרחם ולא ברמת השרירן. ה. חמרים יעילים להקטנת שרירן והפחתה בדימום הם חומרים בעלי פעילות אנטי-פרוגסטטיבית משום שכאמור, הפרוגסטרון יחד עם האסטרוגן גורמים לשרירן לגדול. ו. ולסיום, זו הסיבה מדוע בגיל המעבר, עם הפסקת ההפרשה של אסטרוגן ופרוגסטרון מהשחלה השרירן קטן.
מקווה שהדברים מבהירים ולא מסבכים עוד יותר.
פרופ' יונה תדיר
 
יעל
10:00 12.11.10
שלום,
בת 24 , נמצא אצלי שרירן
הרופא כתב : צוואר תקין. רחם מוגדל במקצת, טפולות ללא ממצא חריג, ללא רגישות ברחם, TVS רחם עם רירית דקה והומוגנית. שרירן בגודל 2 על 3 ס"מ אינרמורלי ללא ממצא חריג בטפולות . ( לא הבנתי אם הוא בתוך הרחם או מחוץ לו כיוון שנבדקתי אצל 2 רופאים שונים , אחד נתן את האבחנה הזו והשני אמר שהשרירן מחוץ לרחם)

לקחתי עד לפני חודש גלולות במשך חצי שנה והפסקתי אותם ברגע שגיליתי את הממצא הזה. עם זאת , בביקור לפני יומיים אצל הרופא נשים הוא אמר לי לחזור לקחת גלולות, שאלתי אותו אם הגלולות יכולות להשפיע על השרירן והוא אמר שאין ממצא חד משמעי לכך ושגלולות שומרות על הרחם או משהו כזה.

המחזור שלי תקין, הסיבה שהתחלתי גלולות הייתה כדי לקצר את המחזור ואת הכאבים שאיתו ( אני סובלת מאוד מכאבי מחזור).

האם כדאי לחזור לגלולות? איזה השפעה יש לזה על השרירן? והאם תהיה לי בעיה להכנס להריון בעתיד???
 
פרופ' יונה תדיר  
10:11 12.11.10
יעל, תחילה מספר מושגים בסיסיים להבנת הבעיה. 1. כל שרירן הוא חלק מהרחם. השאלה היחידה עליה אין מידע בשאלתך היא מיקומו המדוייק של השרירן בשכבות דופן שריר הרחם. האם ממוקם במרכזו או נוטה לכוון הרירית הפנימית או הדופן החיצונית. כך שאין סתירה בין שני הרופאים כפי שנדמה היה לך. אינטרהמורלי משמעותו שהו מצוי כאמור בתוך הדופן של שריר הרחם. 2. בגילך הצעיר יש נטיה לשרירן/י רחם לגדול במהירות יחסית (יחסית=לנשים בגילאים 40+). 3. שאלת הגלולות אכן שנויה במחלוקת. מחד, שרירני רחם גדלים בעקבות חשיפה להורמונים נשיים (אסטרוגן ופרוגסטרון) וזה הרי מה שיש גם בגלולה. ומאידך, אין עדויות ברורות לכך שגלולות מגבירות קצב גידולן. ניתן לשקול גם שימוש באמצעי מניעה אחרים. 4. לא ניתן לאמר בשלב זה מה תהיה ההשפעה על הריון עתידי אשר (סביר להניח) אינך יודעת כיום מתי יהיה, ומה יהיה מיקום השרירן (ואולי נוספים?) . שהרי בחברה הישראלית המודרנית מצב זה נדחה יחסית לעבר. 5. כדאי לברר האם יש במשפחתך "סיפור" של שרירני רחם (אם, אחות,). מאחר ויש נטיה גנטית. 6. יש חשיבות גם לנושא התזונתי במיוחד בגילאים הצעירים.
פרופ' יונה תדיר
 
יעל
11:18 12.11.10
קודם כל תודה על המענה המהיר.
- מבחינת גנטיקה יש לאימי שרירן שהתגלה אצלה בגיל 40 בערך, כיום היא בת 56 ואמורה לעבור ניתוח לכריתת הרחם כיוון שהשרירן בגודל 13 ס"מ.
בגלל זה אני קצת בלחץ לגבי עצמי ועתידי...
- מה יש לעשות מבחינת תזונה שמשפיע? יש דברים שרצוי להמנע מהם?
 
פרופ' יונה תדיר  
16:00 12.11.10
נוכחות שרירן במעגל המשפחתי הראשון אינו (כאמור) מפתיע, ולעניין התזונתי יש לבחון תחילה את ההרכב התזונתי השגרתי שלך על מנת לאמר אם יש בכך כדי להוסיף לגורמים אחרים אשר פורטו בתשובתי הקודמת והמפורטת. בימים הקרובים יש בכוונת הצוות שלנו לפרסם מאמר על הנושא התזונתי בהקשר זה.
פרופ' יונה תדיר
 
יעל
16:53 12.11.10
כדי לבחון את התפריט שלי כיום והמלצות לתפריט נכון יותר עליי לעשות זאת מול תזונאית של הכללית או מול אחד מהרופאים אצלכם?
ובנוסף אם תוכלו לעלות קישור בפורום למאמר שיצא זה יהיה מעולה לכולן
תודה ,
שבת שלום!
 
קרין
14:24 10.11.10
היום עשתי בדקת אג קטן בגישה וגינלית, ויצא שיש לי מיומה בגודל 74ס 82מ"מ.קיר אחורי,על גבעול שמאלי
אני קוראת באתר שכולם מדברים בס" מ, ולא מבינה למה לי כתוב ממ.
אתה יכול להגיד לי לפי זה כמה ס"מ המיומה שלי??
עוד פרטים מנח הרחם אחורי גודל הרחם 76X98X70 , רירית הרחם בעוב5.9ממ, אני בת 42, 2 ניתוחי קסרי
אין לי סימפומים, רק בטן קשה ונפוחה, אנ נוגעת וממש מרגישה שיש בלון נפוח קשה
צריכים לוהוציא?
תודה
 
פרופ' יונה תדיר  
09:27 11.11.10
כפי שודאי ידוע לך בס"מ יש 10 מ"מ, ולכן אין זה משנה כיצד זה נכתב. ואולי נעשתה טעות בהגדרה וזאת עליך לברר עם מי שביצע אותה. הרחם כמתואר על ידך גדול מהרגיל וזה כנראה חלק מהיותו שרירני. בטן קשה ונפוחה זה גם סימפטומים. האם זה מהשרירן? לא ניתן לאמר בדרך זו. ןכאשר תהיה לרופא/ה אבחנה ניתן יהיה גם להמליץ על הטיפול.
פרופ' יונה תדיר
 
אורלי
10:00 01.11.10
הנני בת 36 + 2.
אישה בריאה , לפני שבועים התחילו לי כאבים באזור בטן תחתונה המקרינים כאבים עזים מעוד לכיוון פי הטבעת.לפני כל יציאה יש לי כאבים עזים וכך גם בהתכווציות לקראת היציאה.יש לציין שלאורך כל התקופה כולל עכשיו היציאות תקינות, ללא שלשולים ודימומים הסבל הוא לפני היציאה בלבד.
טופלתי במשך 4 ימים בCATAFLAM 50 . כדורים הלו עזרו לכאב אך עם הפסקתם חזרתי לנקודת המוצא.

שאלותיי:
1. האם אזדקק לניתוח ואיזה ניתוח? ומה הסכנות הכרוכות בו?
2. מבחינת מצבי הרפואי - מה מצב הרחם שלי והאם לא תיהיה לי בעית פוריות?
3. נשלל לי קשר לבעיות מעי, אך לפני כל יציאה בשבילי זה סבל.
בעיה גנקולוגית מסוג המתואר ע"י ניתוח תפתור לי הכל? ולא תחזור בשנית?

שבוע שעבר נערך לי דימות וסונאר:
רחם אחורי 60*53*82 מ"מ בקיר קידמי תחתון אי סדירות מצב האופייני לאחר ניתוח קיסרי. רירית 9.5 מ"מ. שחלה ימנית- 27*18*23 מ"מ במרקם תקין.
שחלה שמאלית- 23*40 מ"מ בתוכה החזר היפואקוגני בממדים 11*11 מ"מ היכול להתאים לגופיף צהוב בתמט. ללא נוזל בדוגלס.
בדוגלס ויותר משמאל נצה מסה בממדים 32*39*33 מ"מ בהדיות של רקמה רכה עם החזרים ציסטים קטנים בתוכה, סביב הממצא רושם להסננה שומנית יותר באספקט ימני. מסה נראית מקושרת לקיר אחורי של הצוואר ע"י גבעול, בהיקף הודגמה זרימה טבעית RI 0.65.
בגישה ביטנית- הודגמה זרימה בין המסהה לקיר אחורי צווארי.

לסיכום- ממצא סולידי בדוגלס משמאל היכול להתאים לשרירן על גבעול עם שינויים דגנרטיביים. יש שקילה לפרוסקופיה לפי הקליניקה.

בסיטי בטן הובחן-
רחם עם התבלטות של ממצא היפודנסי 1.6 ס"מ.
שחלה ימנית תקינה. בשמאלית ציסטהה 2.2X1.2 ס"מ עם האדרהה הקפית בשוליה. בנוסף מאחורי הרחם והצואר ופארהמדיאני משמאל מודגם ממצא מולטילוקולרי נוזלי בקוטר כ- 3.4 ס"מ שלא נראה כמיומה אלא חשד לאבסס.
חשד זה הופרך שכן לא היה לי חום, ולא פתחתי מחלה.


תודה מראש על התייחסתוכם,
אורלי
 
פרופ' יונה תדיר  
09:41 02.11.10
לא למקרים כגון אלה נועד פורום ציבורי באינטרנט. שאלתך ראויה לעיון רפואי מעמיק עם הרופא/ה המטפל/ת. עוד לפני שיש במקרה שלך אבחנה את כבר שואלת על סוג הניתוח? ועל הסיבוכים מהניתוח (שלא ברור מה הוא)? והאם ניתוח הוא הפתרון לבעייתך? ועל מצב הרחם שלך? ואם זה יחזור או לא? WOW
פרופ' יונה תדיר
 
אורלי
11:55 02.11.10
פרופ' תדר,

אני ממש מתנצלת ומבקשת ממך סליחה שהעלתי את המקרה שלי בפורום.

פשוט ראיתי בנות אחרות שכותבות לך את הממצאים שלהם ואתה רק בגדר של ייעוץ נותן את השקפתך המקצועית לאיך שאתה רואה את הדברים.
לרגע לא חשבתי להיות מטופלת דרך פורום.

אני פנייתי כפי שאתה ראיית לרופאים ששקפו את מצבי ואת השיקוף הזה העלתי לכאן בפורום לשמוע את חוות דעתך. כמובן שעם רופאים אלה המשיך בתהליך, אבל חשבתי שגם כאן המצא תשובות הוא הסבר פשוט למצבי.

שוב סליחה על שאלותיי,

אורלי
 
פרופ' תדיר
14:43 02.11.10
התשובה ניתנת דרך הפורום כאשר יש מידה של הכללה בשאלה ובתשובה. המקרה שלך מחייב אבחנה תחילה ולכן מהווה בעיה להתמודדות בפורום.
פרופ' תדיר
 
שרון
23:07 26.10.10
שלום, אני בת 40 וחצי . אובחנה אצלי מיומה מיקום:קידמי, ניידות:חופשי, רחם עם 2 מיומות עיקריות 35 ו-30ממ ועוד קטנות, אף אחת מהן לא לוחצת על החלל, ובו פס רירית ללא נוזל בדוגלס.
מזה כשנה אני מקיימת יחסים ללא אמצעי הגנה והריון לא קורה. (ואני כן מעוניינת בהריון)
שאלתי היא האם אי כניסה להריון קשור למיומה? או שאולי זה קשור לגיל?
ומה כן עלי לעשות אם ברצוני להיות בהריון ואם זה עוזר אז יש לי ילד בן 15,
תודה
 
פרופ' יונה תדיר  
15:46 27.10.10
אין מענה חד משמעי לשאלתך זו. במיקום מסויים עלול להיות קשר בין השרירן (מיומה) לבין קושי להרות, וללא ספק גם לגיל עלולה להיות השפעה.
פרופ' יונה תדיר
 
שרון
23:48 28.10.10
אם זה עוזר אז המיקום הוא קידמי. אם בכל זאת ברצוני להרות, האם יש משהו מסוים שאני יכולה לעשות? לברר? לבדוק?
 
פרופ' יונה תדיר  
23:53 28.10.10
קדמי או אחורי, צדדי וכיוב' פחות חשוב מאשר מידת הקירבה או הריחוק מדופן פניתית של רירית הרחם ושינוי דפוסי המחזור החדשי. יש הצדקה לברר את הנ"ל ולהתאים טיפולי פוריות או טיפול לשרירן בהתאם.
פרופ' יונה תדיר
אני בת 31 אמא ל- 2 הלידה האחרונה היתה לפני שנה ושלושה חודשים.
הנקתי כ- 4 חודשים ובסיום ההנקה הופיעה שוב הווסת..
יש לציין שמאז גיל 18 הייתי עם גלולות חוץ מאשר בהריונות ומאז הלידה האחרונה לא חזרתי לגלולות.

ב- 6-7 חודשים האחרונים הווסת שלי הפכה למאוד אינטנסיבית, זרימה חזקה מאוד לעיתים רחוקות מלווה בגושים, כאבים חזקים בזמן הווסת, חולשה כללית גם לא בווסת,.
כאבים חזקים ברחם בזמן הביוץ...

הגעתי השבוע לרופא הנשים על מנת לבדוק אופציה של אמצעי מניעה - התקן - בבדיקה גניקולוגית נאמר לי כי יש לי רחם שרירני (ללא מידע נוסף והסברים) ושכדאי לי לשים התקן שנקרא מירנה (הבנתי שהוא מפריש הורמון פרוגסטרון).

שאלותי הן:
1) מה זה בדיוק רחם שרירני
2) האם צריך לבדוק את הנושא מעבר לבדיקה גניקולוגית רגילה אשר בה רק נאמר לי
שהרחם הוא שרירני בלי שום נתונים נוספים.
3) האם נכון לשים התקן מירנה אשר מפריש הורמונים או שזה מסוכן ויכול להזיק או להאיץ
ברחם תהליכים מסויימים

אשמח לקבל תשובה :)
 
פרופ' יונה תדיר  
15:39 27.10.10
פלפי, שאלותיך מצויינות, אחת לאחת.
1. שרירני רחם (מיומות) הינם גידולים שפירים (בגדלים שונים) המצויים בכ-40% מכלל הנשים בסביבות גיל 35 ובשכיחות המגיעה לכדי 70% לקראת סוף העשור החמישי. משמעות הדבר היא כי 4-7 נשים מתוך כל 10 נשים מפתחות גידול זה. ידועה נטייה משפחתית המגבירה את שיעור הופעתם, כמו גם שכיחות גבוהה יותר בקבוצות אוכלוסיה מסוימות (כגון נשים אמריקאיות ממוצא אפריקאי בהן נעה השכיחות בין 60-80% באותן קבוצות גיל). רק בחלק מהנשים מלווים השרירנים בתלונות הגוררות מעקב וטיפול רפואי. אלה כוללים דימומי רחם מוגברים, חולשה על רקע הדמם, כאבים מקומיים או כאלה המקרינים לאזורים אחרים, סמני לחץ על אברים סמוכים, תכיפות במתן שתן, וליקויי פוריות. גידול שפיר זה מכיל שילוב תאי שריר, רקמת קולגן, ומרכיבים נוספים הנקראים פיברונקטין, ופרוטאוגליקן המרכיבים את רקמת החיבור.
2. הבדיקה המועדפת למעקב היר בדיקת אולטרהסאונד אשר יש לסכמה באופן בו ברור מה גדלו/ם ומיקומו/ם המדוייק של השרירן/ים.
3. אכן. הצדק איתך לגבי ההתקן. מירנה הוא התקן תוך רחמי המפריש הורמון פרוגסטרון והוא יעיל להפחתת דימומים חזקים אשר מקורם בד"כ בחוסר שווי משקל הורמונלי ולאחר שנשללה סיבה אחרת לדימום. יש רופאים הממליצים טיפול זה גם לדימומים אשר מקורם בשרירני רחם, אולם גישה טיפולית זו שנויה במחלוקת מאחר והורמון זה המופרש מההתקן עלול לגרום לשרירן לגדול עוד יותר. כלומר גם אם תהיה התפחתה מסויים בכמות הדימום בטווח הקצר, בטווח הארוך עלולה השפעת ההתקון על השרירן להיות הפוכה מזו שרצית.
פרופ' יונה תדיר
תודה על התשובה המפורטת...

אך עדיין לא הבנתי מתשובתך מה ההמלצה במקרה של רחם שרירני..
* לא לשים התקן מירנה ? מה החלופה..? כיצד מטפלים..?
* מה מבחינת פוריות בעתיד.. כדאי לשקול הריון בתקופה הקרובה שמא בעתיד השרירן
יתפתח וזה יפגע בפוריות ?
קיים מגוון רחב של חלופות טיפול הכוללות , בין היתר, כירורגיה (רגילה או זעיר פולשנית), חסימה בררנית של כלי הדם לשרירן, נסיונות תרופתיים ע"י תכשירים המדכאים את הפעילות ההורמונלית אשר בה נתמך/ים השרירן/ים בתהליך גידולם, לעיתים יש גם הצלחה בטיפול כגון דיקור סיני, ויש לשים לב גם למערך התזונתי של האשה.  הבחירה בין שיטות אלה ונוספות הינה פועל יוצא של גודל, מיקום, סימפטומים (דימומים, אנמיה, מתן שתן, וכיוב') תכניות ילודה, ועוד ועוד שיקולים כגון אלה.
בהצלחיה, פרופ' יונה תדיר
 
שרון
21:12 25.10.10
שלום רב,
אני בת 39 + 2 ילדים. בעקבות מחשבה על הריון אחרון פניתי לבדוק מיומות שאובחנו לפני כשנה וחצי. אז נאמר לי שהן קטנות ואין להן משמעות. במאי השנה איבחן רופא אחר מיומה אחת בגודל 60 מ"מ ובבדיקת אולטרסאונד וגינלית מאתמול נמצא גודל רחם 73*104*70 מ"מ, שרירן שמאלי 73*79 מ"מ, הממוקם בדופן ומשיק קלות לחלל הרחם. עוד נכתב כי עובי הרירית 6 מ"מ והיא סדירה. הרופא שביצע את הבדיקה הוסיף כי לא נראה שניתן לנתח את המיומה מחלל הרחם.
מבחינת תסמינים אני סובלת מדימום רב במהלך יום אחד מימי המחזור, מלחצים באיזור האגן ולעיתים גם מדליפות שתן. תחושת מלאות שלפוחית השתן השתנתה בשנים האחרונות (אחרי הלידה האחרונה לפני 5.5 שנים) וכיום אני חשה כאב עז בגב תחתון מצד שמאל, אשר נעלם כמה דקות לאחר התרוקנות השלפוחית. בחודש האחרון נוסף כאב גב קבוע בצד שמאל, המקרין כאב לאורך הרגל.
שאלותיי הן:
האם יתכן כי הכאבים בגב וברגל קשורים ללחץ של המיומה? האם מומלץ להוציאה בניתוח רגיל או בלפרוסקופיה (מה משמעות העובדה כי לא ניתן לנתחה מחלל הרחם)? האם ההמלצה לטיפול תשתנה אם אוותר על הריון נוסף (הבנתי שקיימים טיפולים נוספים שאינם כרוכים בהליך כירורגי)? האם קצב גדילת המיומה מעלה חשד להיותה גידול ממאיר? והאם ניתן לבדוק את איכותה בביופסיה טרם הוצאתה?
תודה רבה,
שרון.
 
פרופ' יונה תדיר  
15:45 27.10.10
שרון
שאלותיך טובות ומגוונות.
1. בהחלט יתכן שיש קשר בין המיומה והכאב, ובין השרירן לתופעות לחץ על שלפוחית השתן, ואין ספק שיש קשר בין השרירן והדימום החזק.
2. הטיפול המעדף הוא פועל יוצא של מספר שיקולים, בין היתר גם של תכניות הילודה שלך. אין בכך כדי לאמר שבשיקות א יהיה זה ניתוח מסוג מסויים ובשיקות ב טיפול שונה בתכלית. כדי לאמר זאת יש לראות את מיקומו המדוייק ולבחון מספר גורמים אשר יאפשרו הצעת מספר חלופות טיפול, חלקן אולי כלל אינן ניתוחיות.
הסיכוי שמדובר בממאירות קטן. יש לבדוק קצב גידולו של השרירן וגורמים נוספים, אולם אפשרות זו נדירה יחסית. לצערנו אין בדיקה מקדיפה כגון ביופסיה אשר יכולה לפתור אי בהירות זו.
פרופ' יונה תדיר
 
שרונה
22:50 24.10.10
לפני כחודשיים עברתי היסטרוסקופיה ניתוחית בה הוסר שרירן בקוטר 1 ס"מ מדופן אחורית
לפני כשלושה שבועות בבדיקת אולטרה-סאונדנכתב רחם שרירני. עובי רירית 6.6 מ"מ
בתוכה מבנה עכור 3*6 מ"מ .

האם ייתכן שהשרירן לא הוסר בשלמותו?

האם זהו שרירן חדש?

מה אתה ממליץ לעשות?

תודה שרונה.
 
פרופ' יונה תדיר  
15:32 27.10.10
במקרים רבים בהם מבוצעת היסטרוסקופיה לא ניתן להסיר את השרירן כולו מאחר ומיקומו (כולו או חלקו) בתוך דופן שריר הרחם אינו מאפשר לעיתים כריתה מלאה. במצבים בהם יש שרירן גדול לדוגמא (מה שלא המקרה כאן) נאמר לאשה מראש כי רק חלק מהשרירן יוסר. לפיכך לא ניתן לאמר אם במקרה שלך חלק הושאר עקב קושי טכני להסירו או שאכן, נוצר שרירן חדש, תופעה שאף היא די שכיחה.
פרופ' יונה תדיר
 
שרונה
17:18 25.10.10
שלחתי אתמול הודעה לגבי שרירן חוזר???

אשמח לקבל תשובה.
שלום ,
אני בקרוב אהיה בת 43
ללא לידות בעבר
וברצוני להתחיל בטיפולי פוריות מתרומת זרע

עשיתי צילום אולראסאונד - בדיקת אגן קטן
וניכתב שם:נתוני רחם- מרקם - שרירני!

1. עשיתי צילום רחם וניכתב:
"מילוי תקין של חלל הרחם עם גבולות תקינים.
מימין הדגמה של החצוצרה עם הרחבת החלק הדיסטלי. לא הודגם פיזור חופשי באגן
משמאל הדגמה קלושה של החצוצרה. לא הודגם פיזור באגן."

2. אני אמורה לעבור גם היסטוריוסקופיה אבחנתית (מכיוון שהזרע מיובא מחו"ל ויקר מאוד ומפאת גילי אני רוצה לוודא ולשלול גורמים שעשויים לפגוע בהשרשה- עלי לציין שאתחיל ישר טיפולי ivf בגלל המימצאים שניתגלו בצילום הרחם)-

א) השאלה הראשונה :
שלי אם בהיסטורוסקופיה אבחנתית אמורים לאתר שרירנים שעשויים להפריע לי בהיקלטות להריון? והאם זו הבדיקה האולטימטיבית לזיהוי שרירנים ברחם - האם יש בדיקות נוספות שעלי לעבור - לזיהוי שרירנים

ב) שאלתי השנייה:
מקריאה בפורום הבנתי שאם כתבו לי באולטראסאונד: "מירקם שרירני " ולא ציינו או איתרו שרירן בולט מסוים , כניראה מדובר בשרירנים קטנים שפזורים ברחם ולא אמורים להפריע בכניסה להריון?

ג) שאלה שלישית :
האם כדאי לעשות אולטראסאונד חוזר שיתמקד בנושר מציאת שרירנים ...?

ד) שאלה רביעית: האם שרירנים מפרישים נוזלים שעשויים לפגום בהשרשה (כמו למשל נוזל הסקטוסלפינגס..) - ואם כן איך אפשר לבדוק את הימצאות הנוזל ?

למעשה - איזו בדיקה היא הכי מדוייקת לאיתור שרירנים, קביעת גודלם, ומיקומם?

תודה,
גלי.
גלי, שאלותיך מעניינות וראויות.

. בהיסטרוסקופיה אבחנתית ניתן לראות רק שרירנים הבולטים אל תוך חלל/רירית הרחם. שרירנים אחרים במיקומים אחרי כלל לא ניתנים לראיה ולהגדרה אלא בבדיקת אולטרה-סאוד, והיא זו המובילה בד"כ להחלטה אם יש צורך בכלל לבצע היסטרוסקופיה.
2. מקרם שרנרי מעיד אכן לעיתים על מצב בו יש ריבוי שרירנים קטנים. הקשר שבינם לבין פוריות ו/או הריון אינו בהכרח חד ערכי ועלול להיות יותר מורכב ממענה של כן או לא.
3. איני יכול לאמר אם יש הצדקה לביצוע אולטרהסאונד חוזר מאחר ואיני יודע מה מידת המיומנות של מי שביצע/ה בדיקה ראשונה זו אצלך. ללא ספק, מכשיר איכותי וידים מיומנות חשובים מאד להגדרת מצב הרחם בספק של שרירנים.
4. מדובר בשתי מחלות רחם שונות לחלוטין. בחסימת חצוצרות (הידרוסלפינקס) יש אכן הפרשת נוזל מהחצוצרה/ות לרחם באופן העלול לפגוע בהשרשת עובר לאחר הפריה חוץ גופית. בשרירני רחם אין הפרשת נוזל אך מנגנוני הפגיעה האפשריים בכניסה להריון או במהלך הריון ולידה שונים, ואין הכרח שתהיה הפרעה כלל. הדבר תלוי בגודל, מיקום, סימפטומים,וכיוב'.
5. הבדיקה הכי מדוייקת היא בדיקת אולטרהסאונד איכותית.
פרופ' יונה תדיר
 
גלי 39
00:48 25.10.10
איפה ניתן לעשות אולטראסאונד איכותי מבעל ניסיון כהגדרתך ?!

יש לי כבר הפנייה שלאולטראסאונד ווגינאלי חוזר..., האם כדאי למשל לעשות את האולטראסאונד דווקא בבית חולים כמו תל השומר..?

אני נמצאת בקופת חולים מאוחדת ...ואכן שמה לב שטכנאיות וטכנאי הרנטגן ...לגבי מעקבי זקיקים , עושים מלאכתם נאמנה, אך הסניף שבו אני מבצעת את האולטראסאונד היומיומי שלי הוא קטן..., ואכן - כשבוצע האולטראסאונד הוואגינאלי הראשון שלי(על ידי טכנאית שהיא לא רופאה) - היה כתוב: "מרקם רחם: תקין "

ואחרי חודש בוצע לי אולטראסאונד שני (והפעם על ידי רופא ושם היה כתוב: "מרקם רחם: שרירני "

האם יכול "מירקם הרחם" לעבור ממרקם "תקין" למירקם "שרירני"
אני מניחה שמקרה זה רק מחזק את דבריך לגבי החשיבות שהאולטראסאונד הבא שאעשה יבוצע על ידי איש מיומן !

לכן אני חוזרת לשאלתי הראשונה:
איפה ואצל מי לעשות את האולטראסאונד הבא?

תודה,
גלי.
שלום רב,

בבדיקת דופלר אגן עלו הנתונים הבאים: גודל רחם:52*47*65 . רקמת הרחם שרירנית. ממצא שרירין המתאים למספר 1:בגודל:60*66 מיקום סבסרוזי ימני. שחלות תקינות(ימנית17*20 )שמאלית(21*23 ).
אני סובלת לאחרונה ממחוזר בתדירות של אחת לשבועיים, וכאבים הן בבטן התחתונה והן באגן.

האם שרירן זה נחשב לגדול והאם ישנה המלצה במקרה ה לכריתת רחם?
אין בשאלתך פרטים חשובים כגון גיל, מספר ילדים, תכניות ילודה, רמת המוגלובין, מיקום מדוייק של השרירן, וכיוב', על מנת לתת תשובה ראויה. כל שניתן לאמר לכן הוא כי ניתוח הוא פתרון טוב (ושכיח) אך לא בהכרח הפתרון היחיד לבעיה זו.
פרופ' יונה תדיר
 
דורה
06:53 25.10.10
פרופ' תדיר תודה על המענה.
גילי הוא 49 אני אם ל2 ילדים בוגרים. רמת המוגלובין תקינה-13.00 . מיקום השרירן סבסרוזי, ימני.

תודה,
דורה
 
פרופ' יונה תדיר  
08:02 25.10.10
תוספת פרטים זו חשובה. יחד עם זאת עליך לקחת לזכור שפורום ינטרנט לא נועד על מנת לבחור או לשלול טיפול אלא כדי לקבל מידע כללי. זאת משום שעליך לאשר או לשלול תחילה שמקור הכאב והדימום הוא אכן מהשרירן. כללית יאמר שבגיל זה ולשרירן בגודל זה יתכנו פתרונות נוספים אשר אינם כירורגיים באופן בו ניתן יהיה להביאך לגיל המעבר בעוד זמן לא רב, גיל אשר בו שרירני רחם מצכווצים בדרך הטבע.
פרופ' יונה תדיר
+ הוספת הודעה
   1 ...  21  22  23  24  25  26  27  28  29  ...  46  
 חיפוש בפורום זה
המידע באתר אינו מהווה תחליף להתייעצות עם גורם מקצועי והינו בהתאם לתנאי השימוש
מנהלהודעה מקוריתתגובהללא תוכןהודעה חדשההודעה עם תמונההודעה עם וידאו
תגיות
שרירנים ברחם   מיומות   מיומה   מיומה ברחם   מיומה בהריון   מיומה והריון   מיומה רחם   שרירנים   גידולים שפירים   רחם שרירני   רחם
RSS RSS פורום שרירנים ברחם - מיומה