בריאות, רפואה
מאמרים | פורומים | רופאים  
  חיפוש במאמרים  
הריון ולידהדיאטה, תזונהתרופות, ויטמיניםעיניים, משקפייםניתוחים פלסטייםרפואה משלימהקוסמטיקה, איפורעיצוב שיערפסיכולוגיהאורטופדיה
 
מין, יחסים, זוגיותכושר גופנירפואת שינייםרפואת ילדיםלב, כלי דםעזרה ראשונהמחלות, טיפוליםגיל הזהבחוק משפט, ביטוחמתכוני בריאות
 בריאות ראשי»פורומים»פורומים רפואת נשים»פורום שרירנים ברחם - מיומה
הוסף למועדפים 
פורומים רפואיים
 

פורום שרירנים ברחם - מיומה עמוד 8

פורום שרירנים ברחם - מיומה נועד לתת לכם מידע רפואי וייעוץ על שרירנים ברחם - מיומה. פורום שרירנים ברחם - מיומה ידון על שרירנים ברחם, מיומה, גידולים ברחם, רחם שרירני, פעילות הורמונאלית, מיומה בהריון, גידולים ברחם, מיומה ברחם, מיומות ועוד
מנהלי פורום שרירנים ברחם - מיומה:
פרופ' יונה תדיר
לפרטים נוספים
ד''ר רועי משיח
לפרטים נוספים
שלום
אני בת 50.
נמצא אצלי שרירן בדופן האחורית של הרחם.
במקביל אני סובלת מקשיים בהטלת שתן, השלפוחית נשארת מליאה, ואני מתקשה לרוקן אותה.
אני מבינה שיש קשר בין שרירנים ובין סימפטומים כאלו.
האם זה נכון גם לגבי שרירן בדופן אחורית? או אולי עלי לחפש בעיה אחרת בשלפוחית השתן?
כרגע אין לי סימפטומים נוספים מהם אני סובלת בגקלל השרירן.
תודה
נעה
 
פרופ' יונה תדיר  
09:46 20.05.14
אכן, לחץ על שלפוחית השתן שכיח יותר בשרירן קדמי, בגלל קירבה אנטומית לשלפוחית השתן, אבל גם שרירן (או שרירנים) באזורים אחרים יכולים לגרות לבעיות דומות. מדובר בריחוק אנטומי קטן, והלחץ על השלפולחית יכול להיות גם מהרחם עצמו הנדחק ע״י השרירן קדימה.
פרופ׳ יונה תדיר
שלום,
האם אתה ממליץ על הקטנת המיומה לפני התהליך הניתוחי? ואם כן ע"י איזה סוג של טיפול , הורמונלי או קיימת גם אופציה אחרת?!
תודה רבה
 
פרופ' יונה תדיר  
09:24 18.05.14
שאלה טובה עם תשובה מורכבת הראויה לדיון עם הרופא/ה. ולכן תשובה בהכללה. יש להבין שקושי טכני בניתוח אינו רק בגלל הגודל אלא גם, לבעיקר, בגלל האנטומיה. אם זה נועד כדי לשמר את הרחם אז יש לדעת שהקטנת הרחם והשרירנים בדרך תרופתית זו מקשה עוד יותר על הפרדת הרקמות ומציאת השכבה כמתאימה להפרדה. נראה לי שאת (עם כל הכבוד) מנסה ללמוד רפואה דרך האינטרנט, וזה גם לא נכון וגם קצת יותר מורכב מזה. לאינטרנט חשיבות רבה להבנת תהליכים, ולכן אני משקיע זמן רב, בהתנדבות, לסייע בהבנה. אבל לא כתחליף ראוי לקבלת החלטות במקרים מורכבים. לכך עליך להאמין ברופא/ה.
בוקר טוב ותודה על תגובתך ,
לגבי הפרטים החסרים , אני בת 45 אבל הגיל לא חשוב
מבחינתי מפני שחשוב לי מאוד לשמור על הרחם .
קראתי בנושא , התייעצתי ולכן כולי תקווה שהרופא
שאבחר בו ייעשה את הכל כדי לשמור על הרחם.
לצערי אני חייבת לבחור רופא וללכת לרפואה הפרטית
מפני שהגישה של חלק מהרופאים שפגשתי היתה "למה
את צריכה את הרחם בגיל שלך" ? וברור לי שרופא בגישה כזאת ועוד בעבודה בלחץ זמן כמו בבתי החולים הציבוריים לא מתאימה לשמירת הרחם.
תודה ויום טוב!
 
פרופ' יונה תדיר  
08:56 18.05.14
״רצונך, כבודך״! מעבר לשאלות האמון והאמונה יש גם שאלות של אפשרות טכנית והגיון רפואי. קרי, האם הדבר אפשרי מבחינה טכנית, להוציא שרירן ענק מאיבר קטן + ריבוי שרירנים קטנים אשר בעוד זמן לא רב יתפתחו לשרירני גדולים. אין חובה שזה יקרה, אבל יש להבין מה עומד מול מה? וכל זה בניתוח בו את עלולה לאבד כמויות גדולות של דם, בהשוואה לדימום מינימלי בניתוח מסוג אחר. כל אלה רק ברמת ההבנה, כראוי בפורום אינטרנט, ללא היכרות עם המקרה הספציפי.
פרופ׳ תדיר
 
דנה
17:10 17.05.14
שלום,
יש לי רחם מוגדל מאוד עקב מיומה בגודל 15 ס"מ וככל הנראה עקב מספר מיומות קטנות יותר .הרופא לא הבחין במדויק אם יש עו ד מיומות עקב רחם מוגדל.
אני לא רוצה לגשת לניתוח מבלי לדעת במדויק מה הולך ברחם ...גם בתקווה שיצילו את הרחם...
איזו בדיקה הכי מדויקת לפני ניתוח ?
MRI או us אגן ?
אנא התייחסותך ?
תודה רבה
 
פרופ' יונה תדיר  
22:36 17.05.14
בשאלתך אין פרטים חשובים כגון גילך, תכניות הילודה שלך, ושאלות נוספות שהן חלק מהחלטה על טיפול בשרירנים רחם. ללא קשר ישיר למצבך ניתן לאמר בהכללה שהבדיקה המתאימה לשרירני רחם היא בדיקת אוטלרהסאונד, אך בשרירנים גדולים במיוחד (כמו זה שמתואר בשאלתך) ו/או בריבוי שרירנים יש בבדיקת תהודה מגנטית ( MRI ) כדי לספק מידע המסייע לעיתים בהגדרת מצב הרחם. יחד עם זאת, לאור העדר מידע חשוב (כנ״ל) אין בכך כדי לאמר שתוספת מידע זה יש בו כדי לשנות או להוסיף מידע הדרוש לצורך הטיפול הנדרש במצב המתואר על ידך.
פרופ׳ יונה תדיר
 
דסי
18:11 11.05.14
בת 37, נשואה ללא ילדים
התגלה אצלי שרירן בגודל כ 3 ס"מ בפונדוס קרוב לפיה ימנית רובה בדופן

האםהמיקום בעייתי לפוריות? האם ההמלצה היא הסרת השרירן בהיסטרוסקופיה ניתוחית? לפרוסקופיה? או שבכלל אתה ממליץ לנסות להמשיך להיכנס להריון (ניסיון של שנה, עברתי כימי ואחריו חוץ רחמי)
אני מדובר בניתוח קשה ? האם יש סכנה ממשית לרחם וליכולת שלי להביא ילדים?

אודה לתגובה מהירה, קצת הרבה בלחץ :(
 
פרופ' יונה תדיר  
21:32 11.05.14
ממגוון שאלותיך עולה בברור שאת לחוצה, אבל סםק אם ניתן להשיב על אוסף כה בלתי מסודר של שאלות ובהעדר מידע משלים. לא ברור אם יש או אין חסימת מעבר לחצוצרה?. לא ברור מה נעשה בהריון החוץ רחמי ומה מצב החצוצרה לאחר מכן? לא ברור אם השרירן דוחק את רירית הרחם? במילים אחרות, לא מדובר במצב המתאים לפורום אינטרנט אשר נועד להבהיר מחלות וטיפולים, אך לא ״להרגיע״ כתחליף לרפואה נכונה.
פרופ. יונה תדיר
 
נורית
21:23 20.03.14
שלום רב,
בבדיקת us נראה רקמת רחם עם מרקם שרירני דיפוזי ללא שרירן מוגדר
גודל רחם קדמי: 63x41x48
רירית רחם בעובי 5.3 מ"מ
חלל רחם בגודל 6x4 עם פוליפ אנדומיטראלי
בזמן ווסתות יש כאבים קשים ודימום חזק
האם לפי הממצאים יש חשד לאדנומיוזיס? האם יש לבצע בירור נוסף לגבי הפוליפ?
תודה רבה.
 
פרופ' יונה תדיר  
22:01 20.03.14
קיימת אפשרות שמדובר באדנומיוזיס, אבל לפי האולטרהסאונד גם כנראה גם פוליפ. המידע הכללי שיש כאן חלקי (כגון גילך, הריונות, עבר עתיד, דפוס הווסת בעבר, וכיוב) לאור שילוב הממצאים והתלונות על דימומים יש לברר , ולשקול כריתת הפוליפ. במילים אחריות, מעקב רפואי מסודר.
פרופ. תדיר
 
יעל
00:25 10.03.14
אני בשבוע 6 ועשיתי אולטראסאונד אחרי דימום קל. והרופא ראה צ'יסטה על השחלה הימנית בגודל 34 מ"מ. בנוסף נצפה שרירן ברחם לא יודעת היכן בדיוק בגודל 20 מ"מ.
מה הסיכונים בהריון כזה? הרופא במיון אמר לי לא לדאוג ורק מעקב. אבל זה הריון ראשון ואני בלחץ!!
חשוב לציין שמעולם לא סבלתי מציסטות ועשיתי אולטראסאונד לפני חודשיים והכל היה תקין!! מה יהיה? יש סיכון?
 
פרופ' יונה תדיר  
10:42 10.03.14
מיותר לציין שאת בלחץ. השילוב של בחורה שהיא ״גם ישראלית, וגם בהריון״ זה בפני עצמו כבר ״סיבה ללחץ״. הלא כן? שהרי אין עוד מדינה בעולם בה עושים כל כך הרבה בדיקות בהריון, חלקן מיותרות לחלוטין, כדי לתת ביטוי לנוהל ״לחץ הריון מצוי״. כל זה נכתב כדי לגרום לקצת חיוך ואולי כדי להוריד קצת מהלחץ המיותר. 1. ציסטה: היא דבר מאד שכיח בגיל זה, ודאי ציסטה כל כך קטנה בתחילת הריון. מומלץ: לעקוב ולשכוח. יש ציסטות שהן לעיתים יותר בעייתיות, אבל מעקב הריון עם בדיקות אולטרהסאונד שכיחות (שגם חלקן לעיתים מיותרות) יבחין בין סוגי הציסטות ואם היא מוגדרת כ ״ציסטה פשוטה״ - מונח רפואי שגרתי, יוריד דאגה זו מסדר יומך. 2. מיומה: העובדה שלא נראתה לפני ההריון אינה אומרת שלא הייתה שם. המיומה קטנה, והיא הייתה כנראה עוד יותר קטנה, ולא ניתן היה לראותה, או שאיכות הבדיקה (או המכשיר בו בוצעה הבדיקה) היתה קצת פחות טובה, והמיומה לא נראתה. מיומה היא דבר שכיח ובגודל זה אין מה לדאוג. סביר להניח שהיא תגדל במהלך ההריון, כי זה מה שקורה למיומות בהריון, אבל פרט למעקב הריון סביר, ואפשרות להוועץ במקרה של כאבים (וזה שכיח גם ללא מיומה, אבל קצת יותר עם מיומה) אין לעשות דבר. בקיצור: חפשי לך סיבות יותר טובות ללחץ, ותזהרי כשאת נוסעת ברכב, כי זה הרבה יותר מסוכן (בלי קשר להריון כמובן, ומה את כנראה לא בלחץ.
בהצלחה,
פרופ׳ יונה תדיר
 
שני
10:09 24.02.14
שלום, בהמשך לשאלתי: האם אפשר להוציא רק את המיומות ולא להוציא את הרחם? תודה רבה
 
פרופ' יונה תדיר  
10:26 25.02.14
עקרונית כן, אך איני יכול להתייחס כמובן למקרה הספציפי שלך. כפי שציינתי, נראה כי התכתבות זו מיצתה את עצמה.
 
שני
17:05 23.02.14
זה לא רק להוציא את המיומות, אני חותמת על 2 טפסים שאם לא יכולים להוציא את המיומות ויהיה דימום יוציאו לי את כל הרחם ואז יהיה לי צניחה ולא יהיה לי חשק מיני וההנאה המינית תפגע, תודה רבה
 
פרופ' יונה תדיר  
18:34 23.02.14
גם דבריך אלה מופרכים. מה לצניחה ולחשק מיני ולכל אלה?
 
שני
16:33 23.02.14
הבנתי שאין פתרונות, הפתרון היחידי הוא ניתוח וזה קשה לי, תודה רבה
 
פרופ' יונה תדיר  
16:45 23.02.14
אין סיבה שזה יהיה קשה. חוסר הוודאות צריכה להיות קשה יותר, מה גם שמדובר בניתוח שאינו כה מסובך, וככל שתמתיני יותר כך יהיה קשה יותר. זו הסיבה מדוע הסברתי לך בתשובות קודמות שהתמודדות בשלב זה עם שאלות כגון "ביוץ"? או "הריון"? פחות חשובות כרגע. עם שרירנים בגודל כזה עליך תחילה להוציאם, להרגע, ואז להתמודד עם יתר השאלות שהטרידו אותך.
פרופ' תדיר
 
שני
16:00 23.02.14
שלום, יש לי ברחם 2 שרירנים גדולים, אחת צוארית ואחת תוך דופנית, האם דרך us אבדומינלי ווגינלי אפשר בוודאות להבחין בין שרירן לבין סרקומה? תודה רבה
 
פרופ' יונה תדיר  
16:10 23.02.14
נראה כי את חוזרת על אותן שאלות בניסוח שונה ואינך מתקדמת לכוון הפתרון המתאים. ולשאלתך: באולטרהסאונד (אבדומנילי ו/או ואגינלי) לא ניתן להבחין בין מיומה (שפירה) לסרקומה (ממאירה) לא בוודאות ולא בחצי וודאות. אולטרהסאונד אינו כלי האבחון לשאלה זו. על מנת לדעת את טיבו של הגידול יש להוציאו בניתוח ורק בדיקה פתולוגית במעבדה מגדירה את טיבו. למיומה אין גם בדיקה פתולוגית מקדימה כפי שיש לצואר רחם (משטח פאפ) או לרירית הרחם. בדיקות אלה אינן נותנות שום מידע הקשור לגוף הרחם או למיומה / סרקומה.
פרופ' יונה תדיר
 
שני
16:59 20.02.14
תודה רבה
 
פרופ' יונה תדיר  
17:51 20.02.14
לצערי, משאלותיך עולה בברור כי פורום אינטרנט לא יבהיר לך את מצבך. ולכן רק בקצרה: 1. ממאיר או שפיר יודעים רק כשהגדול יצא ונבדק. 2. בגודל כזה, זה לא מפריע לך? אבל זה מפריע לאברים חיוניים בגופך. 3. הריון? ביוץ?
עצתי החביבה: עליך לשוחח עם רופא/ה.
 
שני
16:58 20.02.14
שלום, בהמשך לשאלתי, אם השרירנים שפירים למה לערב פעולה כירוגית? השרירנים לא מפריעים לי, האם זה מסוכן להשאיר אותם האם יגרם לי נזק בעתיד אם אשאיר אותם? אם כן איזה נזק?
 
שני
13:39 20.02.14
שלום, אני בת 46, לפני כ 6 חודשים בערך נבדקתי אצל רופא נשים ונמצאו אצלי ברחם 2 מיומות תת סירוזיות, האחד: 8.23 על 7.86 ס"מ והשני: 6.67 על 5.12 ס"מ. אתמול עשיתי בדיקה במכון us והממצאים הם: גודל הרחם : (מ"מ)90x86x152 רקמת רחם: שרירני הודגמו שתי מיומות, אחת צוארית בגודל: 52x63 מ"מ והשניה תוך דופנית תופסת כמעט את כל הרחם ומסתירה את רירית הרחם בגודל 93x66 מ"מ, רירית הרחם: מוסתרת ע"י המיומה שברחם, שאלות: א. האם המיומות גדלו משמעותית ויש חשד לממאיר? ב. הטכנאית אמרה לי שיש לי ביוץ, האם אני יכולה להיכנס להריון ולא יהיה נזק לי ולעובר? תודהרבה
 
פרופ' יונה תדיר  
15:00 20.02.14
נראה שאת שואלת את השאלות הלא נכונות. במצב המתואר כאן השאלה אינה אם זה גדל באופן משמעותי או לא? ואם זה ממאיר או לא? ומאחר וממאירות בשרירנים אמנם אפשרית אך אינה שכיחה, סביר להניח שזה לא ממאיר, אבל מצבים כגון אלה לא נמדדים בסבירות סטטיסטית אלא בפתרון של ממש. ולכן גם השאלה אם זה יכול לפגוע בהריון אינה השאלה הנכונה. בנתונים אלה עליך לעבור ניתוח (ללא קשר לביוץ, כן? או לא? או מתי?) ולהוועץ ברופא/ה איזה סוג ניתוח עליך לעבור.
פרופ' יונה תדיר
שלום רב,
בת 33, ללא ילדים, מתכננת לנסות בהקדם. לפני כשבוע וחצי עברתי היסטרוסקופיה להסרת שרירן תת רירי שפנה לחלל הרחם שאובחן לפני שנה וחצי.
הוסר שרירן 3 ס"מ במלואו ללא קושי.
למעט כשעתיים לאחר הניתוח לא חוויתי דימומים כל השבוע.
כעת, קיבלתי ווסת.
על אף שהשרירן הוסר במלואו אני מרגישה כי עדיין הדימומים חזקים מאוד, אולי במעט פחות ממה שהיה, אך ממש לא כפי שהיה לפני הופעת השרירן. האם זה נורמלי? הניתוח בוצע כשבוע לאחר ביוץ. האם זאת משום שהשרירן היה ברחם עד למועד הניתוח בעצם הספיק "ליצור" רירית רחם (שהיא זו הנושרת כל מחזור) עבה יותר כלומר הכיב כבר נוצר טרם הסרתו ולכן הדימומים חזקים ובחודש הבא כבר לא יהיו דימומים חזקים?
כמו כן עם הופעת המיומה לפני כשנה וחצי הופיעו כאבים כמעין לחצים כמעט תמידיים בבטן תחתונה בעיקר בצידי הבטן שהיו מתחזקים בווסת. בווסת הנוכחית פחות כואב אולם יש לציין כי לאחר הניתוח ועד היום אותם כאבים שהתלוננתי עליהם לפני הניתוח (התמידיים) עדיין קיימים.
* יש לציין כי יש לי עוד שני שרירנים סב סרוזיים שניהם: האחד בגודל 17/19 מ"מ קיר אחורי והשני 17/18 מ"מ קיר קדמי, פונדוס.
ייתכן שהם אלה הגורמים לכאבים? שכן רופא הנשים אמר שמאחר והם קטנים לא סביר כי יצרו כאבים ובכלל אף אחד מרופא הנשים או המנתח בהיסטרוסקופיה שנועצתי בהם לא התייחס לשרירנים אלה אלא רק לשרירן שהסרתי.
אודה לך אם תענה בבקשה על שתי שאלותיי בדבר הדימומים ובדבר הכאבים.
תודה רבה:)
 
פרופ' יונה תדיר  
08:05 18.02.14
לא ניתן לאמר בוודאות מה הסיבות לדימום, פרט לכך שמדובר בתופעה שכיחה. הנסיון להכנס להסברים על יום המחזור בו תוצעה הפעולה (כשבוע לאחר הביוץ, לפני כשנה וחצי) אינו רלוונטי. בשלב הנוכחי, אם יש ספק לגבי האבחנה והטיפול, לגבי אפשרות של גרימת הדימומים ע"י השרירנים, או ממצא אחר, יש להגדיר במדויק את מיקומם, (אולטרהסאונד איכותי) ולהחליט אם יש צורך להתקדם בבירור גם עם היסטרוסקופיה אבחנתית, ולהחליט בהתאם. כל נסיון אחר הוא ספקולטיבי. דימומים ו/או כאבים אשר מקורם בשרירנים אינם בהכרח קשורים לגודלם אלא למיקומם בשכבות הרחם.
פרופ' יונה תדיר
 
שירה
12:04 18.02.14
השרירן הוסר לפני שבוע וחצי ולא שנה וחצי- לפני שנה וחצי הוא הופיע. וציינתי זאת כדי לדעת האם יש קשר בין עובי רירית הרחם בהתאם למחזור החודשי שהרי היא זו שמהווה את הווסת. כמו כן, עשיתי אולטראסאונד איכותי וזה מה שנכתב בדבר השרירנים שלא הוסרו שהינם שניהם סבסורוזיים ולא סבמוקוזים כמו זה שהוסר ועל כן היסטרוסקופיה אבחנתית לא רלוונטית בדבר שניהם. לכן שאלתי האם גם הם מהווים בעיה בדבר פוריות/ כאבים ודימומים. כמו כן רציתי לדעת בבקשה אם אוכל כבר לאחר הווסת לנסות להיכנס להריון מאחר וקראתי כי מומלץ לנסות רק שלושה חודשים לאחר הניתוח אולם הרופא המנתח אמר כי כבר לאחר הווסת אפשר. אודה לך אם תתייחס לשאלה זו ולשאלה על השרירנים הסבסרוזיים שציינתי מיקומם- האחד קיר אחורי והשני קיר קדמי פונדוס בגדלים 17/18 מ״מ
 
פרופ' יונה תדיר  
12:24 18.02.14
שרירנים במיקום זה ובגודל זה אכן אינם בעלי משמעות להליך השרשת עובר ברחם. באשר למשך הזמן בין היסטרוסקופיה ניתוחית לכניסה להריון, נכון הדבר שמומלץ להמתין כ 2-3 חדשים כדי לאפשר לרחם ולרירית להתרפא מהצלקת, אך זאת ניתן להיוועץ עם המנתח/ת בהתאם למידת הנזק המקומי שנדרש לכריתת השרירן.
 
אביב
09:10 18.02.14
אבקש לדעת אם הטיפול באולטרסאונד ממוקד כלול בסל הבריאות?
והאם הטיפול יעיל לנשים שרוצות לשמור על הפיריון.
 
פרופ' יונה תדיר  
10:42 18.02.14
למיטב ידיעתי היו דיונים סביב נושא זה, אם אושר? ובאיזה מגבלות התאמה או קריטריונים. ראוי לציין כי מדובר בטיפול אשר תוצאותיו שנויות במחלוקת בין המומחים בתחום שרירני הרחם, ודאי בהשוואה לטיפולים אחרים אשר יעלותם לאורך זמן מוכחת, ועוד יותר מכך לגבי נשים המבקשות פוריות עתידית. ההתאמה מותנית גם בבדיקת MRI מקדימה אשר מגדירה במדויק את מיקום השרירן/ים וריחוקו מרירית הרחם או קרבתו לאברים פנימיים אחרים.
פרופ' יונה תדיר
שלום. לפני כשבועיים עברתי ניתוח כריתת רחם בגישת לאפראסקופית והוצאת הרחם דרך הנרתיק (רחם שרירני גדול). שוחררתי לאחר שלושה ימים עם עצירות שהלכה והשתחררה אך עם זאת נוצרה תופעה של לחץ נוראי על השלפוחית והרקטום למרות שהיתה יציאה פעם ביום (לא בטוח שמלאה כי פחדתי ללחוץ). חזרתי לאשפוז לעוד כמה ימים שבמהלכו עשו לי צלום רנטגן של הבטן ואולטראסאונד. נראה שהכל בסדר. קצת נוזל באגן ולולאות מעי דק מורחבות ופעילות אך הכל נראה לרופאים תקין. שחררו אותי עם אנטיביוטיקה כי היתתה צמיחה דלה בתרבית. אני כמה ימים לאחר השחרור ועדיין עם לחץ על הרקטום והשלפוחית כל שעות היממה בעיקרבהליכה כולל מידי פעם עויתות בטן כואבות כמו צירי לידה.
אני חוששת שמשהו לא תקין. האם זו תופעה ידועה אחרי ניתוח כזה? אגב, הניתוח היה ארוך וקצת מסובך בשל גדלו של הרחם אבל הצליחו לאחר שעשו עוד חור בבטן. בכל מקרה את הרחם הוציאו דרך הנרתיק ושלחו אותו לבדיקה היסטולוגית.
רחם של כ 12-14 שבועות עם שרירן של כשמונה ס"מ.
אנא עזרתכם
אני רוצה לחזור לחיים רגילים ולעבודה ואני לא חשה בכל שפור
תודה
את שואלת אם זו תופעה ידועה? או מה עךיך לעשות? במצבים כגון אלה הסטטיסטיקה אינה הבעיה המרכזית, שהרי את רוצה לדעת מה קורה אצלך? ומה לעשות במצבך? ולא אם זה שכיח ב12,5% מהמקרים או ב73% מהמקרים. במילים אחרות, תופעות כגון אלה לאחר ניתוח מחייבות בירור במחלקה בה נותחת או עם הרופא/ה המנתח/ת. כמוכן אני מציע להמנע ממענה נשים אשר תכתובנה בפורום: אין לך מה לדאוג, גם לחברה שלי זה היה וזה עבר, וגם לא תשובה בנוסח ... זה מדאיג, לכי מהר לרופא. אני מציין זאת, מאחר ולעיתים אני נתקל בתגובות כגון אלה. ברפואה המודרנית בה אנו מצויים, ונראה שעברת ניתוח בידיים מיומנות, יש לקבוע אבחנה וטיפול (אם צריך) וטיפול בהתאם.
פרופ' תדיר
שלום רב
אני כרגע בהריון שבוע 17+3 ובאולטרסאונד האחרון (שנעשה אתמול) נאמר לי שיש לי שרירן קידמי קרוב לצוואר בגודל 15*11 מ"מ.
לפני ההריון לא היה לי את זה, אני בריאה בד"כ וההריון הושג באמצעות IVF בגלל בעיית זרע.
יש לי מספר שאלות:
יש סיבות/ גורמים לכך שהשרירן הופיע פתאום?
ב20.1 עברתי סקירת מערכות מוקדמת ולא נראה שרירן, האם יתכן שבזמן הזה השרירן התפתח והחל לגדול?
האם השרירן יכול לפגוע בהריון בדרך כלשהי?
והאם אחרי הלידה בע"ה יש אפשרות שהשרירן יעלם כמו שהופיע?

תודה מראש
 
פרופ' יונה תדיר  
13:56 12.02.14
קרוב לוודאי שהשרירן היה שם גם קודם להריון, אולם כידוע שרירנים גדלים מהר בהריון ולכן הגיע עכשיו למימדים אותם ניתן להדגים בבדיקת אולטרהסאונד.
שרירן בגודל זה נראה כחסר חשיבות למהלך ההריון. יש לעקוב בבדיקות האולטרהסאונד של מהלך ההריון ולראות כיצד יתפתח.
פרופ' תדיר
 
נירית
00:49 08.02.14
שלום,
אני בת 38, אחרי שתי לידות. לפני כשלוש וחצי שנים התקנתי מירנה,
הרחם היה תקין לחלוטין בעת ההתקנה.
עקב הזנחה פושעת שלי, לא הלכתי לבדיקה מאז.
עקב כאבים בבטן תחתונה ימנית הלכתי אתמול לבדיקה אצל גניקולוג
והוא נדהם לגלות שיש לי שרירן בגודל 7 ס"מ הוא לא פירט יותר מידי
כך שאין לי עוד מידע.
(הוא היה מופתע מזה -מה שנורא מלחיץ)
כמה שאלות:
מה עליי לעשות דבר ראשון לאחר מימצא כזה?
האם ההתקן ההורמונלי זרז את הגדילה של השרירן?
האם כבת לאם שחלתה בסרטן השד ההתקן מסוכן?
 
נירית
15:31 12.02.14
ואם כבר, אז עוד שאלה...
האם יכול להיות שהמיומה גורמת לצרבות וכאבי בטן אמצעית?
 
פרופ' יונה תדיר  
15:54 12.02.14
משאלתך לא ברור מדוע הותקנה מירנה ולא התקן רגיל שאינו משחרר הורמונים.
לגבי השרירן: יש לוודא מה מיקומו בשכבות הרחם, והאם את סובלת מדמומים חזקים או קרישי דם כדי לסייע בהגדרת חלופות טיפול אפשריות. לשאלתך על אפשרות הגדלת המיומה עקב ההתקן: לא ניתן לתת לכך מענה ברור. מיומה גדלי אמנם בעקבות חשיפה להורמונים, אך במקביל יש העושים שימוש בהתקן זה (מה ששנוי במחלוקת) כדי להפחית דימומים שמקורם במיומה. לשאלת ההקשר הגנטי לסרטן השד: עליך להיות במעקב כקבוצת סיכון משפחתית, ולברר אם עליך לבדוק גם נשאות של הגן BRCA 1-2 ומאחר וספק אם את זקוקה להתקן המשחרר הורמונים, פשוט להוציאו.
פרופ' תדיר
+ הוספת הודעה
   1 ...  4  5  6  7  8  9  10  11  12  ...  50  
 חיפוש בפורום זה
המידע באתר אינו מהווה תחליף להתייעצות עם גורם מקצועי והינו בהתאם לתנאי השימוש
מנהלהודעה מקוריתתגובהללא תוכןהודעה חדשההודעה עם תמונההודעה עם וידאו
תגיות
שרירנים ברחם   מיומות   מיומה   מיומה ברחם   מיומה בהריון   מיומה והריון   מיומה רחם   שרירנים   גידולים שפירים   רחם שרירני   רחם
RSS RSS פורום שרירנים ברחם - מיומה