בריאות, רפואה
מאמרים | פורומים | קהילות | רופאים  
  חיפוש במאמרים  
הריון ולידהדיאטה, תזונהתרופות, ויטמיניםעיניים, משקפייםניתוחים פלסטייםרפואה משלימהקוסמטיקה, איפורעיצוב שיערפסיכולוגיהאורטופדיה
 
מין, יחסים, זוגיותכושר גופנירפואת שינייםרפואת ילדיםלב, כלי דםעזרה ראשונהמחלות, טיפוליםגיל הזהבחוק משפט, ביטוחמתכוני בריאות
הוסף למועדפים 
פורומים רפואיים
 

פורום מחלות ריאה אסטמה עמוד 78

פורום אסטמה (קצרת) או פורום מחלות ריאה הוא המקום להתייעץ על אסתמה, אסטמה, מחלות ריאה, גנחת, קוצר נשימה, שיעול כרוני, נשימה כבדה, סיבולת לב ריאה נמוכה, ונטולין, ארובנט, בריקלין ועוד
מנהלי פורום מחלות ריאה אסטמה:
ד''ר שבתאי ורסנו
לפרטים נוספים
ד''ר דניאל סטרובין
לפרטים נוספים
שלום רב,
בני בן שנתיים ו 10 חודשים. מדובר בילד מאוד פעיל ואנרגטי, שמח שמתפתח היטב מכל בחינה, לרבות גובה ומשקל.

התקפים של קוצר נשימה מס' פעמים בשנה בעיקר בעונות מעבר. לפני כשבועיים
אושפז לראשונה בבי"ח למשך 24 שעות עקב קשיי נשימה וסטורציה בדם היתה מתחת 88. קיבל אינהלציות ונטולין ובודיקורט + כדורי בטנזול (פעם שניה שמקבל כדורי בטנזול) ע"פ הרופאים היות ולא חוטף התקף אחת לחודש וחצי אין צורך בטיפול מונע. בנוסף מצאו כי השקדים שלו גדולים והמליצו לנו לפנות לאף אוזן גרון בטענה שאולי אם יסירו את השקדים זה יפחית את ההתקפים.
איך קובעים/מאבחנים אם הילד סובל מאסטמה? האם הכרחי שיהיו סימפטומים כגון: שיעול כרוני, קוצר נשימה ? כיצד קובעים האם יש לעבור בדיקת אלרגיה? אף פעם לא הפנו אותנו לבצע בדיקות אלרגיה.איך יודעים אם נזלת היא "נזלת אלרגית"? חשוב לציין שהילד מנוזל המון.מה לגבי ניתוח שקדים?
האם יש טיפולים אלטרנטיבים שיכולים לעזור? המלצות כלשהן? הילד השתעל הבוקר מה שגרם ללחץ בבית ומיד עשינו לו אינהלציה עם מי מלח בלבד שהיו במקרר. האם שימוש באינהלציה עם מי מלח בלבד פעמיים שבוע יכול להיות טיפול מונע? יש הגבלה בכמות השימוש? תודה מראש,קרן
 
ד''ר דניאל סטרובין  
08:23 28.09.10
במקרה כזה קיימות מספר אפשרויות , בינהם אסתמה. לצורך איבחון יש לפנות לרופא ריאות ילדים , לפני זה לבצע בדיקת תפקודי ריאות (ספירומטריה). במידת הצורך, יופנה ע"י רופא המטפל גם ליעוץ רופא אלרגיה (במידה וקיימת עדות קלינית לאלרגיה- כגון, נזלת לסרוגין, דמעת בחשיפה לריחות או חומרים ספציפיים, פריחה באותם המצבים וכו").
טיפול להחמרה וגם לאורך זמן (טיפול כרוני) הינו יוצא פועל של האבחנה. לגבי מקום של מתן אינהלציות מי מלח בילד הספציפי, יש לשאול רופא ילדים/ריאות ילדים
תודה על תשובתכם הקודמת !!!

רק דבר נוסף שרציתי לשאול בנוגע לטיפול באותה החולה בת 77 עם ברונכאקטזיות וזהומים נשימתיים חוזרים + לצערי אלרגית לקווינולונים , צמח לה pseudomonas בכיח לכן לא נראה לי לתת לה טיפול מונע במאקרולידים \ רספרים\ דוקסילין \ צפלוספורינים אלא לנסות טיפול באינהלציה במשהו כמו tobramycin ודומיו (שמעתי שיש פרוטוקול כזה..) . רציתי לשאול אם טיפול כזה מקובל \ יעיל בכלל ואם כן איך מעשית מתבצע (האם במכשיר אינהלציה או בspacer , כמה ימים, כמה פעמים ביום , האם יש צורך להחליף טיב התכשיר כל חודש וכ''ד ) .

אודה מאוד על תשובתכם וחג סוכות שמח!
 
ד''ר דניאל סטרובין  
08:17 28.09.10
לחולה עם מחלה ברונכיאקטטית דיפוזית וארועים חוזרים של זיהומים בדרכי האויר, מחליטים על טיפול לפי רגישות החיידקים שצמחו בתרביות כיח. במקרה של PSEUDOMONAS , יש לוודא שישנה רגישות לקוליסטין וטובראמיצין, תרופות ניתנות כטיפול קצר וגם כטיפול כרוני (מניעתי) אצל חולים עם מחלה ברונכיאקטטית פעילה.
במקרים מסובכים האלה מומלץ להפנות מטופל ליעוץ רופא ריאות , רצוי גם מעקב של רופא הריאות לאורך זמן.
 
ירון עופר
00:00 27.09.10
שלום רב,
לאחרונה אני נתקל בתופעה שאני חייב לקחת שאיפות עמוקות מאין פיהוק כזה ורק אחרי 2 3 רצופים אני יכול לנשום רגיל הדבר הזה יכול לקרות במשך כמה שעות רצוף וגם יכול לא להופיע בכלל.
מה דעתכם האם זה סימפוטם כלשהו ? האם לפנות לרופא ? האם זה יכול להיות סוג של התקף חרדה (למרות שאני לא מרגיש שאני המצוקה נפשית).
תודה מראש.
 
ד''ר דניאל סטרובין  
08:12 28.09.10
בדרך כלל סוב תופעות כאלה אינו ביטוי של מחלה . אחד האפשרויות היא ואריאנט פיזיולוגי של הנשימה. חרדה יהולה להתבטא בתופעה דומה. לאור שדבר זה אינו ספציפי ודבר חוזר על עצמו לאורך זמן, מומלץ לפנות לרופא המטפל , כדי לוודא לצורך אבחון. כדי להעריך יכולת פיזיולוגית של הנשימה- ניתן לבצע בדיקת תפקודי ריאות
 
שולה
19:49 26.09.10
יש לי אלגיה לאבק ולאובש ובגלל זה הגדירו את זה אסתמה קלה מאוד וכל בדיקות תקין.רציתי לשאול הייתי בבית חולים עם כאבים בחזה והיה באקג צניחות מינימליות ונתנו לי אספירין 300 מ"ג ללעיסה.שמעתי שזה מעורר אסתמה.יש לציין שלא היה לי כלום מזה רק אחרי 7 שעות התחיל לי קושי קצת לנשום משהו שיש לי לפעמים ושיעול האם זה מהאספירין?
 
ד''ר דניאל סטרובין  
08:09 28.09.10
לכל אסתמטי ישנם טריגרים (גורמים להתקפי אסתמה) פרטיים. אספירין כנציג של משפחת תרופות הנקראת NSAID יכול לגרום להחמרת אסתמה אצל חלק מחולי האסתמה. בדרך כלל בין חשיפה להופעת תסמיני אסתמה (קשיי הנשימה, ציפצופים, שיעול) עובר מעט זמן - דקות, אך לפעמים בין החשיפה להחמרת אסתמה עוברות שעות.
לא קיימים תבחינים אמינים (שיכולים בסבירות גבוהה לומר האם בן אדם ספציפי רגיש לתרופה.
ביצעתי בדיקת תפקודי ריאות והתוצאות שקיבלתי
% מהצפוי נמדד פרמטר
FVC 4.32 93.24
FEV 3.31 85.88
FEV% 77 95.71
63.75 2.83 FEF25-75 %
PEF 6.29 68.64
 
ד''ר דניאל סטרובין  
08:04 28.09.10
בדיקה בגדר הנורמה
 
l
01:22 22.09.10
שלום,
התחלתי לעבוד במחסן בשבוע שעבר, והאמת שהוא לא הכי נקי בעולם.
יש בו לא מעט אבק מהקרטונים ועל הרצפה יש צבע שחור (אני מניח שזה פיח) שמקורו מצמיגי המלגזות ושמנים ודלקים שטיפטפו מהמלגזות. האוויר שאני נושם שם פשוט משחיר לי את הנזלת שבאף וסותם לי אותו, ואני אפילו חש ירידה בכושר הגופני שלי מאז שהתחלתי לעבוד שם (אנ משתדל לרוץ כל יום ולכן אני יודע להבחין בשינוי).
1. מעניין אותי לדעת האם גם הריאות שלי נעשות שחורות עקב האוויר הזה?
2. עד כמה לא מומלץ לעבוד בתנאים שכאלה? (מעכשיו אני כבר אדאג לשים מסכה לאבק).
3. האם צריך לשים מסכה אחרת (לא רק של אבק)?

תודה-רבה מראש.
 
ד''ר שבתאי ורסנו  
13:11 22.09.10
שלום,

לא סביר כי עבודה בתנאים אלו למשך שבוע תשפיע עלייך גופנית כמו שאתה מתאר אלא אם אתה אסתמטי. בעבודה ממושכת (שנים) יכול להגרם נזק מצטבר. בכל מקרה רצוי כי מקום כזה יהיה מאוורר וינקטו אמצעים נוספים בהתאם לחוק שמשרד העבודה והרווחה אחראי עליו (האם יש ביקורת של המשרד שם?)
 
l
10:59 26.09.10
תודה-רבה על המענה.

יש שם דלתות פתוחות, ומספר חלונות ממש גדולים עם רשת (אבל עדיין יש ריח של אבק, פיח ושמנים) - השאלה האם זה מספיק טוב בשביל לאוורר את המקום? כל יתר האנשים ששם לא נוקטים בשום אמצעי למען נשימה נקייה יותר (למשל מסיכה). איך אני יכול לדעת האם אני פוגע בבריאות שלי או לא? ואם-כן, עד כמה?

תודה.
 
ד''ר שבתאי ורסנו  
14:23 26.09.10
שלום,

הדרך היחידה לבדיקה מהימנה היא על ידי בודק מוסמך של משרד העבודה המגיע למקום ומנטר את רמת הלקיקים והחומרים אליהם העובדים נחשפים. פנה לרופא תעסוקה או ישירות לאתר משרד העבודה אולי שם תמצא מענה.
כאשר הייתי בת 13 התגלתה אצלי המחלה ,בעקבות שיעול בלתי פוסק וצילום של הריאות בו התגלה מצב חמור,אך חיצונית לא נשקף דבר ,לאחר הצילום ובדיקת תפקודי ריאות, דוקטור סופרמן החישה אותי לביה"ח דנה ,באותו זמן לא ידעו עדיין מה הבעיה בדיוק,חשבו בהתחלה שמדובר בדדלקת ריאות ,לאחר כמה ימים עלו על כך שמדובר בהמוסידרוזיס ,ניסו כל מיני תרופות שכנראה לא הועילו ולבסוף החליטו לטפל בפרדניזון וברונכוסקופיה ,הוריי קיבלו את הרושם שהרופאה אינה בקיאה מספיק בנושא ולקחה על עצמה עניין שהוא די גדול עליה ,מאחר והם הרגישו שהמינונים שהיא נתנה לי היו מאוד גבוהים ומיותרים ובעלי השלכות בלתי הפיכות(הם ראו שרוב הידע שלה בקשר למחלה נלקח מהספרים ושהיא די לחוצה),לכן החליטו לפנות לרב פירר שהפנה אותנו לפרופ גודפרי בהדסה עין כרם ,הרגשנו שאנחנו לחלוטין בידיים הנכונות, הוא החל להוריד במינון(אני לא זוכרת אם המינון החל ב80 או 60 מאחר ובהתחלה קיבלתי אותו בעירוי) באופן הדרגתי בתוספת פלקוואניל,הטיפול באופן כללי,היה למשך חצי שנה ובמהלכה ירד באופן הדרגתי ל5 מ"ג עד והופסק לחלוטין, נאמר לי שאני בריאה ומאז הכל בסדר גמור,יש לציין שאני מעולם לא הרגשתי במחלה גם לא בזמן הטיפול ,חוץ מסממנים החיצוניים בעקבות הפרדניזון(פני ירח,סימני מתיחה,עלייה במשקל וכו...),שאלותיי ,בעיקרון,הן האם המחלה עשויה לחזור ,מהם הסיכויים,ובנוסף דבר שמטריד אותי נורא הוא אובדן אלסטיות העור ,שגיליתי לאחר כשנה של הפסקת הטיפול מאחר ונוצרו לי המון סימני מתיחה באיזור הישבן החזה הירכיים סביב הקרסוליים מאחורי הברכיים ,האם ישנן דרכים להשיב את האלסטיות לעור שאבדה בעקבות פרדניזון?
כיום אני בת 26. סליחה על אורך השאלה,אשמח לתשובות
 
ד''ר דניאל סטרובין  
08:24 26.09.10
בהמוסידרוזיס ריאתית שהיא מחלה די נדירה קיימת חלוקה לסוג מחלה אלומה (אידיופאטית) או משנית למחלות שונות (כולל זיהום ריאתי) . תחזית של המחלה תלוי בגורם (או היעדר גורם ברור ) להומיסידרוזיס.
תופעות לוואי עוריות משניות לסטרואידים סיסטמיים אינם הפיכים בדרך כלל. במידה וקיימת בעיה אסטטית, כדאי להתיעץ עם רופא עור ורופא פלסטיקאי
 
tony
22:50 24.09.10
שלום!
אני רופא משפחה ורציתי לשאול אם יש מקום מקום לdalacin בטיפול מניעה של שבוע פעם בחודש בחולה עם ברונכאקטזיות וזהומים ריאתיים חוזרים והחולה רגיש לקוינולונים ומאקרולידים ..
אם כן , באיזה מינון ?
תודה
 
ד''ר דניאל סטרובין  
07:58 26.09.10
שימוש בדאלאצין מוגבל למקרים עם חיידקים בעמידות גבוהה ורגישות כמעט בלעדית לקלינדאמיצין, או כחלק מטיפול אנטיביוטי בזמן ארוע של זיהום פעיל. אין להשתמש בתרופה לצורכי מניעה (דבר זה יעיל בעיקר במתן אינהלציות של אנטיביוטיקה), במיוחד אם קיימת רגישות לקבינולונים ומקרולידים
 
אנונימית
13:00 24.09.10
לרופא שלום

האם קיימות תרופות לאסטמה שאינן בסל הבריאות ?

בתודה מראש
 
ד''ר דניאל סטרובין  
07:51 26.09.10
מתרופות רשומות בארץ לטיפול באסתמה כולן נמצאות בסל הבריאות (חלקם בהתוויות איחודיות). קיימות תרופות שלא רשומות בארץ (אותם ניתן לקנות רק בחו"ל) וגם תרופות שנמצאות בשלבי פיתוח ומחקר (אותם אפשר לקבל רק במסגרת המחקר)
ד"ר שלום.

בת 84, ברקע סובלת מזה כשנתיים מאסטמה קשה (ע"פ תפקודי ריאות), מטופלת קבוע בספיריבה, סרטייד (500). כמו כן אינהלציות של מרחיבי סימפונות-ונטולין ארובנט+ בודיקורט (הבודיקורט הוסף בגלל חוסר איזון).
. בשנה אחרונה כשניים-שלושה התלקחויות שהצריכו טיפול לתק קצרות בקורטיקוסטרואידים סיסטמים.
עוד ברקע : VTE מלפני 4 חודשים וטיפול בנ. קרישה (מעכב טרומבין ישיר), הרניה דיאפרגמתית גדולה מלווה בתסמיני רפלוקס, מטופלת בPPI עם הטבה חלקית, ומדי פעם התקפים של כאבים בחזה (נשלל גורם קרדיאלי). כמו כן ידוע על כבד שומני, אוסטאופורוזיס קשה.
מזה מס' חודשים נימצא בבדיקות סוכר חוזרות - גלוקוז 150- 155. לציין שלפני תחילת הקורסים בסטרואידים לא היה ידוע על היפרגלקמיה משמעותית.
א. האם יש בעיה במתן מטפורמין על רקע של אסטמה קשה (כל הנושא של חמצת מטבולית? או שמניסיונך זה שילוב מקובל ואין בעייתיות. אגב גם בעלון של התרופה, נכתב לא להשתמש בתרופה אם סובלים מליקוי במע' הנשימה.
ב. במידה ויש בעיה עם מטפורמין - איזו תרופה כן מתאימה לדעתך?
ג. האם מוכרת תופעה של לאחר קורסים קצרים של סטרואידים סיסטמים הסוכר לא חוזר לנורמה גם 4 חודשים לאחר מכן?
ג. האם יתכן שסטרואידים הנשאפים (בודיקורט+ סרטייד) גורמים להיפרגליקמיה, או שזה לא סביר?
תודה רבה וחתימה טובה.
 
ד''ר דניאל סטרובין  
14:02 17.09.10
מטפורמין בדרך כלל אינו גורם להחמרות של אסתמה ומותר להתשמש בו בחולים אסתמטיים. במקרים נדירים בהם אסתמה יוצאת מאיזון לאחר תחילת הטיפול, שוקלים החלפת טיפול בתרופה אחרת.
סטרואידים סיסטמיים הינם סיבה ידוע לסכרת, ערכים גבוהים של סוכר יכולים להופיע תוך ימים וגם תוך חודשים מטיפול ממושך ע"י פרדניון (לפעמים מספר קורסים חוזרים). סטרואידים נשאפים לא אמורים להשפיע על מאזן סוכר באופן משמעותי כשמינון מתחת ל1 מ"ג ליום , אך במידה ומינון יומי הוא מעל 1 מ"ג באופן כרוני, כן יכולה להיות הפשעה שלילית לטווח זמן ארוך (עדיין נושא זה לא נחקר מספיק מבחינה מדעית)
 
אלמוני
19:59 22.09.10
לי ניראה שזה copd העים היא היתה מעשנת עם כן אולי מדובר בcopd ולא באסטמה
 
ד''ר דניאל סטרובין  
07:46 26.09.10
הבדל בין COPD לאסתמה לא תמיד ברור , לכן אבחון סופי בידיי רופא המטפל (רופא ריאות) אחרי הערכה של כל הגורמי, ממצאים קליניים, בדיקות נוספות ולפעמים גם לפי התנהגות המחלה לאורך הזמן. לא כל מקרי אסתמה הם קלאסיים (מחלה התקפית, מתחילה בגיל צעיר, עם רקע אלרגי ברור), כמו כן גם COPD (מחלה מתחילה בגיל מבוגר עם רקע של עישון כבד או חשיפה לאבק מזיק, תסמינים הינם תמידיים.
 
דוד
11:07 19.09.10
שלום רב!
אימי מעל גיל 90 וסובלת מ c.o.p.d וממחלות נוספות כמו אי ספיקת לב קלה באחד מחדרי הלב אחד ממסתמי הלב לא כל כך בסדר
לחץ דם לא תקין מקבלת 6 אינהלציות ביום ונמצאת ליתר ביטחון עם מחולל חמצן ליתר שעות היממה . אני מבקש שתסבירו לי רופאים מלומדים מדוע כל הזמן אומרים לי בבית האבות שלה היא צריכה ללכת לבדיקות ומעקב רק ע"י
רופא גריאטרי ולא ע"י רופא למחלות ריאה מפני שההבנה שלו בנושא מחלות ריאה
לזקנים אינה מספיקה בגלל המורכבות של המחלות השונות האם אתם מסכימים לדעה זאת . בידי מכתב מרופא בית האבות אבל אני מתלבט מאד רציתי ללכת למנהל מחלקת ריאה בבית חולים גדול בצפון הארץ אך אני מתלבט תנו לי עיצה בבקשה
מודה לכם מראש דוד
 
ד''ר שבתאי ורסנו  
15:04 20.09.10
שלום,
מקובל לרוב במקרים מורכבים שכאלו לשלב התיעצות עם מומחה בתחום הספציפי כאשר מי שמרכז את הטיפול הוא הגריאטר. הטיפול צריך להעשות בשילוב בין הרופא הכללי (גריאטר במקרה זה) לבין המומחים השונים.
 
אלמוני
19:55 22.09.10
שתהיה בריאה אבל היא כבר מבוגרת לא חושב שיש טעם לרוץ
 
קארין
12:24 22.09.10
יש לי שיעול בתקופות מסוימות וחוסר אויר בהתחלה עשיתי בדיקת תפקודי ריאות שהראה הפרעה חסימתית קלה והרופא אמר שכנראה זה אסתמה....יש לציין ששום משאף לא עזר לי והתחלתי בבירור מלא של הריאות כולל צילומים סיטי ומלא תפקודים שהכל יצאו תקינים וגם בירור שיעול ואלרגיה שהכל יצא תקין למעט שאני אלרגית לאבק ולעובש.....
יש לציין שאני סובלת מחרדה המון זמן והרופא אומר שכנראה זה מהחרדה רק.רציתי לשאול אם יכול להיות דבר כזה שיעול עם ליחה ורעש כזה בשיעול כאילו אני חולה וזה רק מחרדה????והאן קושי בנשימה שבעיקר מורגש בגרון מעין תחושת חנק יכול גם להיות חרדה????יש לציין שעשיתי בירור מלא במרפאת ריאות איכילוב והכל תקין וגם מאמץ לב ריאה תקין למעט כושר גופני ירוד....
 
ד''ר שבתאי ורסנו  
14:06 22.09.10
שלום,

שעול יבש יכול להופיע גם על רקע נפשי אך תמיד יש לשלול סיבות אחרות. כנ"ל גם לגבי תחושת קוצר נשימה. מאידך שעול עם ליחה לא אופייני למצבים נפשיים. הנתונים שמסרת אינם מאפשרים לקבוע אבחנה אך אם עברת הערכה על ידי רופא ריאות ועדיין אינך בטוחה בהבחנה או לא נמצא פתרון לתלונותיך אני מציע לבקש חוות דעת נוספת של רופא ריאות.
 
RACRAC
18:12 18.09.10
שלום רב,
האם הבנתי נכון ולדעתך כדאי לי לקחת את התרופה למרות שהסיבה למחלה אינה ברורה בשלב הזה? והאם סרטייד דיסקוס 50/250 היא תרופה שמתאימה לכל סוגי הליקויים בתיפקודי הריאה, ואין סכנה שהתרופה תזיק לי?
ושוב תודה רבה מאד,
רחל
 
ד''ר דניאל סטרובין  
14:26 21.09.10
החלטה טיפולית נראית הגיונית גם במידה ומדובר באסתמה וגם אם קיימת COPD (ברונכיטיס כרונית חסימתית) . אם רופא המטפל המליץ על רך- קרוב לודאי זאת אופציה הטובה ביותר במקרה הפרטני. סבירות לתופעות לוואי ממשאף (מכיל סטרואיד נשאף ומרחיב סימפונות ארוך טווח מסוג בטא-אגוניסטי) היא נמוכה מאוד.
חג שמח
 
RACRAC
15:46 21.09.10
 
דניאל
18:51 19.09.10
ראשית תודה רבה על התשובה...
למי אני פונה עם הדיסק של ה CT אנגיו על מנת לשלול AVM?
אני מבינה כי זה דורש פרוטוקול מיוחד, האם ניתן לראות AVM גם בCT שנעשה בשאלה של תסחיף??
איך אני מקדמת את עצמי? אני מרגישה שכל רופא סובר אחרת ואני מבולבלת לא יודעת אנא אני באה...
תודה רבה
 
ד''ר שבתאי ורסנו  
08:31 20.09.10
שלום,

למיטב ידיעתי CT אנגיו בפרוטוקול לתסחיף ריאתי אינו אופטימלי להדגמת MVA. במידה והאבחנה עומדת על הפרק (האם חזרו על בדיקת הזרקת בועיות?) רצוי לבצע בפרוטוקול CT מתאים מתוך כוונה מראש לחפש AVM. דבר נוסף שיכול לתת חיזוק לדלף מימין לשמאל זו בדיקת דם עורקי לאחר שאיפת חמצן 100% ל 20 דקות. בדיקה חיובית מאשרת דלף אך אינה ממקמת אותו.
 
תמר
07:36 19.09.10
בוקר טוב

אני אחרי מחלת שעלת שאובחנה רק בסופה. תפקודי ריאות לא תקינים, סובלת מליחה ושיעולים .
הרופא נתן לי סרטייד דיסקוס (אחרי שמנת ונטולין הפסיקה את השיעול) ושלח אותי לCT ריאות - האם באמת צריך CT ריאות ???
הוא טוען להופעת אסטמה שייתכן והתפרצה לאחר השעלת.... האם יש סיכוי שזה גם יעבור לי ?

תודה ושנה טובה
תמר
 
ד''ר שבתאי ורסנו  
08:26 20.09.10
שלום,

אבחנת אסתמה לא נעשית על סמך CT לחזה. יתצכן והרופא שלך רוצה לשלול סיבות אחרות בעקר אם יש לך גורמי סיכון כגון עישון כבד וכיו,ב. עלייך לשאול את הרופא מה האינדיקציה לצילום והאם הוא חיוני בשלב זה.
 
RACRAC
12:06 18.09.10
הספירומטריה נערכה לי לאחר שהתלוננתי על קוצר נשימה בעת פעילות גופנית מסוג רכיבה על אופניים, צעידה בעליה וכו', ובעקבות הממצאים, וללא שום בדיקות נוספות, הרופא רשם לי טיפול בסרטייד דיסקוד 50/250, פעמיים ביום למשך 3 חודשים.
האם היית ממליץ שאתחיל את הטיפול מיידית או שלדעתך כדאי לי בכ"ז לעשות עוד כמה בדיקות לפני תחילת הטיפול?
המוני תודות על תשובתך המהירה
 
ד''ר דניאל סטרובין  
16:50 18.09.10
נראה שהחלטה נעשתה על בסיס קליני (תלונות קשיי הנשימה במאמץ) עם נוכחות פטולוגיה ברורה בתפקודי ריאות. בדיקות עזר נוספות נעשות לפי צורך, ואין מקום לזה במידה ואבחנה ברורה. במידה ורופא המטפל (יועץ ריאות) המליץ לקחת טיפול - יש לעשות כך.
בביקורת אצל רופא המטפל , יש לוודא מה היא האבחנה המדויקת (אסתמה? ברונכיטיס כרונית? אחר? )
 
מיקה
04:43 18.09.10
אני בת 50, סובלת מאסטמה לא מאוזנת(מטופלת בסינגולאיר, סימביקורט, ונטולין ופרדניזון במידת הצורך), סכרת (מטפורמין) ויתר לחץ דם (אנלדקס). לפני שלושה חודשים חוויתי בצורה קשה שוק אנפילקטי לאחר לקיחת אופטלגין.
לפני כחודש התחלתי טיפול באסטמה ב-xolair,(אמפולה וחצי, המוזרקות לשתי הזרועות) כאשר רופא הריאות והאלרגולוג מודעים לשוק האנפילקטי שעברתי והסבירו לי כי אחת מתופעות הלוואי של הזריקה יכולה להתבטא בשוק כזה.
למרות הכל, הומלץ על טיפול והשגחה ושימת לב לכל תופעה חריגה.

הזריקה הראשונה עברה באופן תקין.
שבועיים לאחר מכן קיבלתי את הזריקה השנייה - כעבור שלוש ורבע שעות נרדם כל איזור השפתיים והתנפח - ולחץ הדם עלה ל - 180/100, חלף ללא טיפול לאחר כשעה וחצי,
ולאחר כשמונה שעות חזרה תחושת ההירדמות לכשעה.

את הזריקה השלישית לא קיבלתי מהחשש מתופעת לוואי חמורה יותר.
לאחר שכנראה הרופאים התייעצו ביניהם, הציעו לי כי בכל מקרה, חבל ש'אפספס' את יעילות התרופה והשפעתה לאורך זמן על מצב האסטמה, והוצע לי לשקול לקבל את הזריקה בבית חולים באישפוז יום למשך כשש שעות, וזאת למשך שלושה חודשים.
אם במהלך שלושת החודשים הטיפול יעבור באופן תקין - אמשיך לקחת במרפאה,
ובכל מקרה, אם קורה משהו - בבית חולים יש אפשרות לטפול בכל מצב חירום.

אני מתלבטת, היות ותופעות הלוואי יכולות להגיע במשך 24 שעות
והיות ואני יודעת מראש כי אני מוּעדת לאותן תופעות לוואי, על אף שה- xolair אינו מאותה משפחה של האנסייד שאליה שייך האופטלגין.

בינתיים הרופא ממתין לתשובתי, ואני לא יודעת מה לענות?
 
ד''ר דניאל סטרובין  
11:24 18.09.10
תגובה אנפילקטית לקסולייר הינה דבר נדיר מאוד, אך יכולות להיות תופעות לוואי קלות יותר שהן בתחום תגובות של מערכת החיסון (קסולייר הינו נוגדן כנגד הנורדן). בכל מקרה במידה ולא מתפתחת תגובה אנפילקטית תוך שעה-שעתיים, לא סביר שהיא תתחיל מאוחר יותר (שאר תופעות לוואי יכולות לפי המנגנון שלהם להיות אחרי מספר שעות וגם ימים). לכן יש הגיון בהמלצת רופא המטפל.
דרך אגב, אופטלגין אינו שייך למשפחת NSAID
 
מיקה
13:52 18.09.10
אמשיך עם הטיפול בהשגחה.

הבטתי כעת בעלון של האופטלגין, אכן, לא מצויין כי הוא ממשפחת ה NSAID,
אך האלרגולוג נתן לי רשימה של תרופות שעקב השוק האנפילקטי אסור לי לקחת אותן, למשל כמו ארקוקסיה, וולטרן, נקסין, אדקס, נורופן ועוד כמה.
אתייעץ שוב היות ובאמת השאלה הזו אינה קשורה לאסתמה/ריאות.
תודה.
 
RACRAC
09:20 18.09.10
שלום רב,
יחד עם FEV1=56%, מצאו לי FEV1/VC=67% ואוקסימטריה 96%. האם דורש טיפול? איזה טיפול? האם עדיף שאמנע מעליות, רכיבה על אופניים או כל דבר שגורם לי לקוצר נשימה?
תודה
 
ד''ר דניאל סטרובין  
11:27 18.09.10
תוצאות תפקודי ריאות (ספירומטריה) אינן דבר יחיד שקובע אבחנה וטיפול לפי כך, אך הינה אחד מבדיקות עזר. במידה ומדובר באסתמה או COPD (אבחנה נעשת על סמך סיפור החולה, תוצאות בדיקה גופנית ובדיקות עזר, בינהם תפקודי ריאות), רופא ריאות יועץ יחליט על צורך בטיפול והרכבו. קיימים עוד מספר פטולוגיות בהם בתפקודי ריאות קיימת הפרעה חסימתית.
 
דניאל
16:59 16.09.10
שלום!
אני בת 30, אחרי PE, ו TIA חולף, בעלת קרשיות יתר הומוזיגוטית לפקטור II. מטופלת בקומדין.
סביב הבדיקות לבירור כיצד עבר קריש מדם וורידי לעורקי נשלחתי לבצע TCD+ הזרקת בועיות. הבדיקה יצאה חיובית עברו (19 ׁMES) המתאימים ל right to letf sunt. נשלחתי לבצע TEE. שם נצא PFO קטן דו צדדי.
בתה"ש נאמר לי כי לא ניתן לצנתר את המקום בשל גודלו אלא רק בניתוח. נשלחתי לחוות דעת שניה אצל מומחה למומי לידה וכשהוא ראה את ה TEE הוא לא הצליח לראות את הבועיות וטען שאולי מדובר ב AVM ריאתי.
אציין כי אני בשיקום ריאות עקב ירידה בנפחי הריאה, מבחן מאמץ משולב הראה בעיה קרדיווסקולרית עם אפשרות של מחלת כלי דם ריאתית. קשה לי להתאמץ אני מרגישה כאבים בחזה וכן עברתי לפני כ 4 חודשים אירוע של מיצר אוויר שלווה בירידה בסיטורציה (75%) כאבי בחזה וקושי בנשימה.מאז כאבים חוזרים וחשש להישנות האוויר.
CT אנגיו שלל תסחיף חוזר.  
האם למרות הכל יכול להיות שאכן מדובר ב AVM?
במה מתבטא הAVM? האם גורם למחלת ריאות???
עצם העובדה שנעשה CT אומנם בשאלה של תסחיף אם היה ממצא שכזה לא היו מציינים אותו? מבולבלת מאוד וזקוקה לעזרה
תודה
 
ד''ר דניאל סטרובין  
20:52 16.09.10
ARTERIOVENOUS MALFORMATION הינו פגם מולד בריאה ברוב המקרים, ולעיתים קרובות הינם ביטוי של hereditary hemorrhagic telangiectasia . מגוון רחב של אפשרויות קליניות: בין ממצא מקרי בצילום או CT חזה לבין מחלה ריאתית עם קשיי הנשימה, גנחת הדם, ירידה בחמצון.
במידה ונעשה CT חזה עם הזרקת חומר ניגוד ולא תואר לפחות חשד לAVM הופך אפשרות זאת לא סבירה (למרות שבמקרה של חשד לAVM דרוש פרוטוקול הזרקה וסריקות יחודי)
במידה והועלתה אפשרות של AVM, ניתן לעשות רביזיה של CT אנגיו שבוצע, במידה ואין חשד אחרי ראייה מכוונת בצילומים , דבר הופך אבחנת AVM בריאה לבלתי רלוונטית.
דר' שלום רב

אבי בן 72 ונפל בחצר ביתו, לאחר כמה ימים של שיעול הוא הלך לצילום והתגלה כתם שחור בריאה משם הוא הופנה לCT ולהלן התוצאות . ( אבי מעשן קופסה ביום שנים רבות)

יש לו תור לרופאה ביום שלישי הקרוב, אך אני מעוניין לדעת מה זה אומר.הסריקה בוצעה ללא חומר ניגוד תוך ורידי בחתכים רגילים ודקיםהמדיאסטינום שמור

בתי השחי שמורים

הקנה והסימפונות שמורים

כלי הדם הריאתיים שמורים

שערי הריאות חופשייםבריאות : איוורור בלתי אחיד

קיימים שינויים פיברוטיים-אינטרסטיציאליים הקפיים בשתי הריאות עם גרדיאנט תחתון מתאים לIPF הודממו מס' מוקדים ברונכיאקטטים קנים כדלקמן:

מסביב לשער הראיה הימנית במרכז האונה התחתונה שמאלית, במרכז האונה התחתונה ימנית מתחת לשער הריאה

באונה העליונה של הריאה הימנית הדגמו מס' מוקדים נודולרים זעירים, יתכן גרנולומות זעירות.

מעל שער הריאה הימנית שינוים פיברוטים פרא מדיאסטינלים קלים אשר משתלבים עם התהליך הברונכיאקטטי מסביב לשער הריאה

אין עדות לממצא תסניני או תפליט פלוירליבבטן העליונה: אבן קטנה בכליה הימנית, ציסטות רבות קטנות בכליה השמאלית

בחלון עצמות אין עדות לשברים בצלעות

בשחזור סגיטלי של עמוד השדרה DISH
 
ד''ר דניאל סטרובין  
20:56 16.09.10
לפי הפענוח קיימת מחלה אינטרסטיציאלית -פיברוטית, עם סבירות גבוהה ללייפת (IPF ) שהיא אחד המחלות אינטרסטיציאליות אלומות. כמובן, יש עוד מספר מחלות דלקתיות כרוניות שיכולות להיראות דומה.
מומלץ לקבל הפנייה מרופא המשפחה לרופא ריאות ולהגיע ליעוץ עם צילומי CT חזה וגם לבצע לפני זה תפקודי ריאות מלאים כולל דיפוזיה .
+ הוספת הודעה
   1 ...  74  75  76  77  78  79  80  81  82  ...  158  
 חיפוש בפורום זה
המידע באתר אינו מהווה תחליף להתייעצות עם גורם מקצועי והינו בהתאם לתנאי השימוש
מנהלהודעה מקוריתתגובהללא תוכןהודעה חדשההודעה עם תמונההודעה עם וידאו
תגיות
מחלות ריאה   אסתמה   גנחת   קצרת   קוצר נשימה   שיעול כרוני   סיבולת לב ריאה נמוכה
RSS RSS פורום מחלות ריאה אסטמה