בריאות, רפואה
מאמרים | פורומים | רופאים  
  חיפוש במאמרים  
הריון ולידהדיאטה, תזונהתרופות, ויטמיניםעיניים, משקפייםניתוחים פלסטייםרפואה משלימהקוסמטיקה, איפורעיצוב שיערפסיכולוגיהאורטופדיה
 
מין, יחסים, זוגיותכושר גופנירפואת שינייםרפואת ילדיםלב, כלי דםעזרה ראשונהמחלות, טיפוליםגיל הזהבחוק משפט, ביטוחמתכוני בריאות
 בריאות ראשי»פענוח בדיקות»בדיקות לב ומחזור הדם»אקג (א.ק.ג) - Electrocardiography ,ECG
הוסף למועדפים 
שינוי בריאותי לקראת השנה האזרחית החדשה
אתמיד בפעילות גופנית
אוכל פחות בשר
אקפיד על משקל תקין
אפסיק לעשן
אתחבר לרוחניות שלי
 
  הצבע  
  
האם אתם טובים במיטה?
האם אתם טובים במיטה?
כל מי שהיתה איתך טענה שהיה לה מעולה וחזרה עוד פעם? גברים שאת מכירה בטוחים שאת הס...
פענוח בדיקות
 | עקבו אחרינו
 
 

אקג (א.ק.ג)

Electrocardiography ,ECG

פענוח אקג (א.ק.ג), מטרת בדיקת אקג (א.ק.ג), סיכונים, תוצאות בדיקת אקג (א.ק.ג).

מטרת הבדיקה


מטרת בדיקת אקג, המכונה אלקטרוקרדיוגרם, היא לבחון את הפעילות החשמלית של הלב.

תיאור


בדיקת אקג היא כלי שימושי המאפשר לבדוק את תפקוד הלב בעזרת אלקטרודות המחוברות אל מכונה ההופכת את האותות החשמליים של הלב אל קווים גליים שמודפסים על נייר.

בדיקת אקג בוחנת את הנושאים הבאים:

 מהירות פעימות הלב ותקינות פעימות הלב.
 נזקים בלב.
 מעקב אחר טיפולים ללב כגון קוצב לב או תרופות.
 גודל ומיקום חדרי הלב.
 ועוד.

 מהלך בדיקת אקג


בתחילת בדיקת אקג הנבדק שוכב על שולחן הבדיקה. הבודק מנקה מספר אזורים בגוף הנבדק כגון ידיים, רגליים וחזה ואח"כ מדביק אליהם אלקטרודות. לעיתים יש לגלח איזור שעיר כדי שמדבקות האלקטרודות תידבקנה. האלקטרודות מחוברות אל מכונה ההופכת את האותות החשמליים של הלב לקווים גליים, אשר בדרך כלל מודפסים על דף נייר. את דף הנייר בודק רופא ומפענח את התוצאות.

במהלך הבדיקה על הנבדק לא לזוז. כמו כן, לעיתים הוא צריך לעצור את הנשימה לכמה שניות וזאת משום שרעד הגוף יכול לשנות את התוצאות. בדיקת אקג אינה כואבת כלל ואינה מסוכנת כלל מאחר שלא מועבר בה חשמל דרך הגוף.

לעיתים אנשים הסובלים מהיצרות העורקים הכליליים (העורקים המובילים דם לב) עוברים בדיקת אקג והתוצאות המתקבלות הן תקינות. במקרה זה למשל, "אקג במאמץ" יכול להיות יעיל.

 אקג במאמץ


קיימת בדיקת אקג נוספת הנקראת אקג במאמץ. בדיקה זו נערכת כאשר הנבדק מבצע פעילות גופנית (רץ על הליכון או רוכב על אופני כושר) ומטרת הבדיקה היא לעקוב אחר שינויים בתפקוד הלב בעת מאמץ. לעיתים בעיות בלב שלא מופיעות באקג רגיל תופענה באקג במאמץ.


הכנות לבדיקה


לפני בדיקת אקג יש לדווח לבודק על כל התרופות הניטלות באופן קבוע מאחר שחלק מהתרופות יכולות להשפיע על התוצאות. כמו כן, אין לשתות משקאות קרים מאוד או לבצע פעילות גופנית זמן קצר לפני הבדיקה מאחר שהם עלולים להשפיע על תוצאות הבדיקה.


משך הבדיקה


בדיקת אקג רגילה אורכת זמן קצר מאוד – כחמש דקות. ככל שהנבדק יהיה מוכן על שולחן הבדיקה מהר יותר ויהיה רגוע וללא תנועה, כך הבדיקה תסתיים מהר יותר.

סיכונים


אין שום סיכונים בבדיקת אקג. לא מועבר חשמל דרך הגוף ולכן אין סכנה להתחשמלות.

תדירות ביצוע


בדיקת אקג מבוצעת לאנשים רבים כגון: אנשים הסובלים מכאבים בחזה, אלכוהוליסטים, חולי אנורקסיה, חולי לב רבים, קשיי נשימה, אנשים הסובלים מהתעלפויות ועוד.

אין סיבה לאנשים בריאים וצעירים לעבור בדיקת אקג שנתית באופן קבוע, אלא אם כן יש להם היסטוריה משפחתית של מחלות לב או של בעיות אחרות שמעלות את הסיכוי לבעיות בלב.


תוצאות, פענוח


תוצאות תקינות של בדיקת אקג הן: קצב לב בין 60 ל-100 פעימות לדקה, עקבי ואחיד.

תוצאות לא תקינות עשויות להיות סימן לבעיות רבות כגון:

 קצב לב לא תקין.
 מום בלב.
 מחלת לב כלילית.
 בעיות בשסתומי הלב.
 התקף לב שהתרחש לאחרונה או שעלול להתרחש בקרוב.

פענוח אקג אינו דבר פשוט והוא דורש מיומנות רבה ולעיתים שנים של ניסיון קליני. על המפענח להכיר מאות דפוסים.

כאשר מתקבלות תוצאות אקג לא תקינות קשה לדעת כמה זמן הבעיה קיימת אצל הנבדק, ובגלל שכך, לעתים במצבי חירום כגון לאחר תאונת דרכים, כאשר מבצעים אקג לנפגע והתוצאות לא תקינות, קשה לדעת האם התוצאות הן עקב התאונה או שמדובר בבעיה ותיקה אצל הנפגע. מסיבה זו מומלץ לאנשים חולי לב וכדומה להחזיק אצלם בתיק או באוטו תוצאות של בדיקת אקג.