בריאות, רפואה
מאמרים | פורומים | רופאים  
  חיפוש במאמרים  
הריון ולידהדיאטה, תזונהתרופות, ויטמיניםעיניים, משקפייםניתוחים פלסטייםרפואה משלימהקוסמטיקה, איפורעיצוב שיערפסיכולוגיהאורטופדיה
 
מין, יחסים, זוגיותכושר גופנירפואת שינייםרפואת ילדיםלב, כלי דםעזרה ראשונהמחלות, טיפוליםגיל הזהבחוק משפט, ביטוחמתכוני בריאות
 בריאות ראשי»פענוח בדיקות»בדיקות דם | תפקודי כבד | כימיה בדם»בדיקת דם GGT - Gamma Glutamyl transferase
הוסף למועדפים 
שינוי בריאותי לקראת השנה האזרחית החדשה
אתמיד בפעילות גופנית
אוכל פחות בשר
אקפיד על משקל תקין
אפסיק לעשן
אתחבר לרוחניות שלי
 
  הצבע  
  
האם אתם בדיכאון?
האם אתם בדיכאון?
המחשבות המדכאות רודפות אתכם? לא מסוגלים לצאת מהמיטה בבוקר? הכל נראה לכם שחור? קב...
פענוח בדיקות
 | עקבו אחרינו
 
 

בדיקת דם GGT

Gamma Glutamyl transferase

פענוח בדיקת דם GGT, מטרת בדיקת בדיקת דם GGT, סיכונים, תוצאות בדיקת בדיקת דם GGT.

מטרת הבדיקה


מטרת בדיקת GGT היא להבדיל בין מחלות עצם למחלות כבד ולאתר מחלות כבד ובעיות בכבד.

תיאור


GGT הוא אנזים שנמצא באיברים רבים, כגון הכליות, הכבד, הטחול והלבלב, אולם המקור העיקרי של GGT בדם הוא הכבד. רמת GGT עולה ברוב המחלות הגורמות נזק חמור לכבד או לצינור המרה, אבל הבדיקה בדרך כלל לא עוזרת להבחין בין הסיבות השונות לפגיעה בכבד. רמות GGT בדם רגישות מאד לשינויים בתפקוד הכבד וכאשר הכבד נפגע הן מיד עולות. כמו כן, GGT הוא האנזים הראשון שעולה בדם כאשר ישנה הפרעה בזרימת המרה בצינור המרה (למשל במקרה של גידולים או אבנים).

בדיקת דם GGT מסייעת לקבוע את הגורם לתוצאה הגבוהה בבדיקת ALP (בדיקה נוספת הכלולה בבדיקת תפקודי כבד). שתי הבדיקות מראות תוצאה גבוהה במחלות של צינור דרכי המרה ובחלק ממחלות הכבד, אבל רק בדיקת ALP מראה על תוצאה גבוהה כאשר יש לאדם מחלות עצם. לכן, אם לאדם מסוים מתקבלת תוצאה נורמאלית בבדיקת GGT ותוצאה גבוהה בבדיקת ALP, ניתן להסיק מכך שהוא סובל ממחלת עצם.


הכנות לבדיקה


בדיקת דם GGT היא לעיתים קרובות חלק מבדיקת תפקודי כבד. בדיקת תפקודי כבד מצריכה צום של כשמונה שעות, בהתאם להנחיות הרופא. הצום נדרש מכיוון שחלק מהבדיקות הנכללות בתפקודי כבד, כגון פוספטאזה בסיסית, בילירובין ו-GGT מושפעות מהתזונה.


משך הבדיקה


בבדיקת תפקודי כבד, נטילת הדם מהאדם אורכת מספר דקות. אחר כך הדם נשלח למעבדה והתוצאות מתקבלות בתוך שעה וחצי ומעלה, בהתאם לזמינות המעבדה והמרכז הרפואי.

סיכונים


בדיקת דם GGT היא לעיתים קרובות חלק מבדיקת תפקודי כבד. בדיקת תפקודי כבד היא בדיקה לא מסוכנת, אולם בכל בדיקת דם ישנו סיכון קטן. ראשית, יתכן כי יהיה קשה לאדם הנוטל את הדם למצוא את הווריד המתאים אצל הנבדק. לאחר נטילת הדם קיימים סיכויים קלושים להתרחשות אחד מהבאים: דימום יתר מהנקב, התעלפות או תחושת סחרחורת, המטומה (דם שהצטבר מתחת לעור) או זיהום (שמהווה סיכון קל בכל מקרה של פצעים פתוחים).

תדירות ביצוע


בדיקת תפקודי כבד נערכת בדרך כלל כחלק מהבדיקות השגרתיות הנערכות אצל רופא משפחה או במקום העבודה בהתאם לגיל האדם. כמו כן, הבדיקה נערכת כדי לאבחן הפרעות בכבד אם ישנם סימפטומים המרמזים על כך, כגון צהבת, שתן צהוב, בחילות ושילשולים, נפיחות וכאבי בטן, צואה בהירה,חולשה ועוד). הבדיקה מאפשרת לעקוב אחר חולי כבד, לפקח על טיפול בתרופות מסוימות שעלולות לגרום לפגיעה בכבד ועוד.

תוצאות, פענוח


התוצאות הנורמליות של בדיקת דם GGT הן: גברים: 42-6 יחידות לליטר (U/L), נשים: 28-6 יחידות לליטר (U/L). תוצאה גבוהה של בדיקת דם GGT מתקבלת במקרה של מחלות של כיס המרה או כאשר ישנן גרורות של סרטן בכבד. כמו כן, רמות גבוהות של GGT מופיעות אצל אנשים המקבלים כימותרפיה, אצל חולים המקבלים תרופות נגד התכווצויות שרירים, אצל חולי אי ספיקת לב וכן אצל אלכוהוליסטים. רמות גבוהות יכולות להופיע גם אצל אנשים השותים מעט אלכוהול, אולם לא גבוהות כמו שמתקבלות אצל אלכוהוליסטים.

מספר מחקרים הראו כי לאנשים עם GGT גבוה יש סיכוי גבוה למות ממחלת לב, אולם הסיבה לכך אינה ידועה. תרופות שיכולות לגרום לתוצאה גבוהה בבדיקת דם GGT הן: פניטואין, קרבמזפין, כדורי שינה מסוימים, תרופות נוגדות דלקת לא סטרואידיות (NSAIDs), תרופות להורדת שומנים בדם, אנטיביוטיקה, חוסמי היסטמין, תרופות נוגדות דיכאון, הורמונים כמו טסטוסטרון ועוד. כאמור, תוצאה נורמלית של בדיקת דם GGT יכולה להתקבל למרות קיומן של מחלות עצם שונות.