בריאות, רפואה
מאמרים | פורומים | רופאים  
  חיפוש במאמרים  
הריון ולידהדיאטה, תזונהתרופות, ויטמיניםעיניים, משקפייםניתוחים פלסטייםרפואה משלימהקוסמטיקה, איפורעיצוב שיערפסיכולוגיהאורטופדיה
 
מין, יחסים, זוגיותכושר גופנירפואת שינייםרפואת ילדיםלב, כלי דםעזרה ראשונהמחלות, טיפוליםגיל הזהבחוק משפט, ביטוחמתכוני בריאות
 בריאות ראשי»פענוח בדיקות»בדיקות דם | ספירת דם»בדיקת דם MPV - Mean Platelet Volume
הוסף למועדפים 
שינוי בריאותי לקראת השנה האזרחית החדשה
אתמיד בפעילות גופנית
אוכל פחות בשר
אקפיד על משקל תקין
אפסיק לעשן
אתחבר לרוחניות שלי
 
  הצבע  
  
האם את נשמרת מפני דלקת נרתיקית?
האם את נשמרת מפני דלקת נרתיקית?
דלקת נרתיקית לא יכולה להיות מטופלת רק על ידי סבון רגיל, ספוג ומים. אם כך את מנק...
פענוח בדיקות
 | עקבו אחרינו
 
 

בדיקת דם MPV

Mean Platelet Volume

פענוח בדיקת דם MPV, מטרת בדיקת בדיקת דם MPV, סיכונים, תוצאות בדיקת בדיקת דם MPV.

מטרת הבדיקה


לבחון את הנפח הממוצע של טסיות הדם.

תיאור


קיימים שלושה סוגים של תאי דם: כדוריות אדומות, כדוריות לבנות וטסיות. טסיות דם (thrombocytes) הן הסוג הקטן ביותר של תאי הדם. טסיות דם הן חלקי תא שמקורם בתא אם גדול מאוד שנמצא במח העצם ונקרא מגהקריוציט. טסיות דם נחוצות בתהליך קרישת דם, הגלדת פצעים והפסקת דימומים. כאשר מתרחש דימום בגוף, טסיות דם יוצרות מין פקק דביק המסייע לעצור את הדימום. אם יש מעט מדי טסיות בדם עלולים להיווצר דימומים בלתי מבוקרים, אם יש יותר מדי טסיות דם יש סיכויים להיווצרות קרישים בדם ואף להיווצרות טרשת עורקים.

בכל פעם שמבצעים בדיקת ספירת דם, מבצעים בדיקת טסיות דם, בה בוחנים את מספר טסיות הדם בדם וגם מבצעים בדיקת דם MPV הבודקת את הנפח הממוצע של טסיות הדם. מספר הטסיות בדם יכול להעיד על בעיה רצינית. כך למשל, אצל חולי סרטן מוח העצם ניתן לראות כמות טסיות נמוכה מאוד. בדיקת דם MPV בוחנת מהו הגודל של הטסיות הקיימות, כאשר טסיות דם צעירות הן גדולות יותר מטסיות דם ותיקות. מטרת הבדיקה היא לבחון האם יש בעיה בייצור טסיות הדם במח העצם.


הכנות לבדיקה


בדיקת דם MPV היא חלק מבדיקת ספירת דם. בדיקת ספירת דם נלקחת ברוב המקרים מהווריד אך במקרים מסוימים, מכרית האצבע. אין כל צורך בהכנה מיוחדת לבדיקת ספירת דם ותוצאותיה מתקבלות תוך זמן קצר. אין צורך לצום לפני בדיקת ספירת דם משום שמזון אינו משפיע על הדם באופן מיידי. עם זאת, מומלץ להימנע מארוחה שומנית מאוד לפני הבדיקה. כמו כן, לכמות הנוזלים של האדם בגוף ישנה השפעה קטנה – התייבשות יכולה להשפיע מעט על התוצאות ועל כן יש להקפיד לשתות כהלכה לפני הבדיקה.


משך הבדיקה


בבדיקת ספירת דם, נטילת הדם מהאדם אורכת מספר דקות. הדם נשלח למעבדה והתוצאות מתקבלות בדרך כלל בתוך כשעה עד 24 שעות, בהתאם לזמינות המעבדה והמרכז הרפואי.

סיכונים


בדיקת דם MPV היא חלק מבדיקת ספירת דם. בדיקת ספירת דם היא בדיקה לא מסוכנת כלל. עם זאת, בכל בדיקת דם ישנו סיכון קטן מאוד. ראשית, יתכן כי יהיה קשה לאדם הנוטל את הדם למצוא את הווריד המתאים אצל הנבדק. ורידים ועורקים משתנים בגודלם מאדם אחד למשנהו ומצד אחד של הגוף למשנהו. לקיחת דם מאנשים מסוימים עשויה להיות קשה יותר מאשר לאחרים. לאחר נטילת הדם קיימים סיכויים קלושים להתרחשות אחד מהבאים: דימום יתר מהנקב, התעלפות או תחושת סחרחורת, המטומה (דם שהצטבר מתחת לעור), זיהום (שמהווה סיכון קל בכל מקרה של פצעים פתוחים).

תדירות ביצוע


בדיקת ספירת דם מומלצת באופן שגרתי לנשים בהריון ולאחר לידה, לאנשים העומדים לעבור ניתוח או כאשר ישנו חשד למחלות דם או אנמיה. לעתים רופא המשפחה ממליץ לבצע את הבדיקה כחלק מ"הבדיקות השגרתיות" בהתאם לגיל האדם.

תוצאות, פענוח


התוצאות התקינות של בדיקת דם MPV הן: 7-11 פמטוליטר (fL). תוצאה גבוהה מדי של בדיקת דם MPV יכולה להעיד על הרס של טסיות דם והיווצרות טסיות צעירות במקומן, על לחץ דם גבוה או מחלות לב ועוד. תוצאה נמוכה מדי של בדיקת דם MPV מופיעה בעת מחלות קשות כגון סרטן מח העצם, איידס ועוד. נפח טסיות דם נמוך מאוד יוצר בעיות קרישת דם.