בריאות, רפואה
מאמרים | פורומים | רופאים  
  חיפוש במאמרים  
הריון ולידהדיאטה, תזונהתרופות, ויטמיניםעיניים, משקפייםניתוחים פלסטייםרפואה משלימהקוסמטיקה, איפורעיצוב שיערפסיכולוגיהאורטופדיה
 
מין, יחסים, זוגיותכושר גופנירפואת שינייםרפואת ילדיםלב, כלי דםעזרה ראשונהמחלות, טיפוליםגיל הזהבחוק משפט, ביטוחמתכוני בריאות
 בריאות ראשי»פענוח בדיקות»בדיקות עיניים»בדיקת עיוורון צבעים - Color Vision Test
הוסף למועדפים 
שינוי בריאותי לקראת השנה האזרחית החדשה
אתמיד בפעילות גופנית
אוכל פחות בשר
אקפיד על משקל תקין
אפסיק לעשן
אתחבר לרוחניות שלי
 
  הצבע  
  
האם את נשמרת מפני דלקת נרתיקית?
האם את נשמרת מפני דלקת נרתיקית?
דלקת נרתיקית לא יכולה להיות מטופלת רק על ידי סבון רגיל, ספוג ומים. אם כך את מנק...
פענוח בדיקות
 | עקבו אחרינו
 
 

בדיקת עיוורון צבעים

Color Vision Test

פענוח בדיקת עיוורון צבעים, מטרת בדיקת בדיקת עיוורון צבעים, סיכונים, תוצאות בדיקת בדיקת עיוורון צבעים.

מטרת הבדיקה


לבדוק האם האדם מבחין בין צבעים שונים.

תיאור


בדיקת עיוורון צבעים בוחנת את היכולת לזהות צבעים. היא מבוצעת לילדים לאחר שעולה חשש שהם לא מבחינים בין צבעים, לאנשים עם מחלות עיניים, לילדים שלהם יש היסטוריה משפחית של עיוורון צבעים ולעיתים אף לאנשים המועמדים למשרות בהם חשובה ראיית הצבע כגון צבא, נהיגה במשאיות, אלקטרוניקה ועוד.

 מהו עיוורון צבעים?


הפרעה בראיית צבעים יכולה להיות מולדת או נרכשת בעקבות פגיעה בעצב הראיה או פגיעה ברשתית. ההפרעה המולדת היא השכיחה יותר ואופיינית יותר לבנים מאשר לבנות בשכיחות של 5-8% ו-0.5% בהתאמה. טווח ההפרעה בראיית צבעים רחב מאוד בין הלוקים בה - מקושי קל בהבחנה של צבעים הנראים כפחות חזקים ועד לירידה בראיה ואי הבחנה בשום צבע. נכון לעכשיו, אין טיפול במחלה.

 מבחן אישיארה


בבדיקת עיוורון צבעים בדרך כלל על הנבדק לזהות אותיות ומספרים המורכבים מנקודות בצבעים מסוימים על רקע נקודות בצבעים אחרים - בדיקה זו ידועה בשם מבחן אישיארה. מבחן אישיארה הוא מבחן עבור ליקויי הראיה הנפוצים בצבע אדום וירוק. הוא מורכב ממספר לוחות הנקראים "צלחות אישיארה", ובהם נקודות אשר יוצרות מספרים. אנשים עם ראיה תקינה רואים את המספרים, אנשים עם בעיות בראיית צבע מתקשים להבחין במספרים או לא מבחינים בהם כלל. למבחן אישיארה יש 38 צלחות, אבל ניתן לזהות ליקוי כבר לאחר כמה צלחות.

 כיצד בדיקת עיוורון צבעים מתבצעת


בדיקת עיוורון צבעים דומה במקצת לבדיקת חדות ראיה שגרתית (עם לוח האותיות). בתחילה הנבדק יושב על כיסא והבודק מסביר לו על הבדיקה. אחר כך הבודק מראה לנבדק תמונות ובהם מספרים או סמלים העשויים מנקודות בצבע מסוים. הסמלים הם על רקע העשוי משלל צבעים אקראיים. אחר כך הנבדק יתבקש לזהות את הסימנים כשהוא מכסה עין אחת או כשהוא רואה בשתי העיניים. כאשר ילדים קטנים עוברים בדיקת עיוורון צבעים לעיתים מראים להם פקקים של בקבוקים או חפצים אחרים בצבעים שונים ושואלים אותם מהו הצבע של כל חפץ.

במקרים מסוימים בדיקת עיוורון צבעים מבוצעת כדי לבחון כמה טוב עובד עצב הראיה. עצב הראיה הוא העצב העיקרי המקשר בין העין למוח. לעיתים, ירידה באיכות ראיית צבעים היא הסימן הראשון לבעיות ראיה אחרות.


הכנות לבדיקה


אין הכנות מיוחדות לבדיקת עיוורון צבעים. אם הנבדק מרכיב משקפיים או עדשות מגע עליו להביאם איתו לבדיקה. במקרה שילד קטן נדרש לביצוע בדיקת עיוורון צבעים מומלץ כי הוריו יסבירו לו לפני הבדיקה על מהלך הבדיקה ואף ידגימו לו, וזאת כדי שלא יפחד מהבדיקה.


משך הבדיקה


בדיקת עיוורון צבעים אורכת מספר דקות.

סיכונים


אין

תדירות ביצוע


בדיקת עיוורון צבעים לא נערכת לכל אדם באופן שגרתי. היא נערכת לילדים לאחר שעולה חשש שהם לא מבחינים בין צבעים, לאנשים עם מחלות עיניים ועוד. כאשר הורה מזהה כי הילד טועה בקשר לצבעים, עליו לקחתו לאבחון אצל רופא עיניים.

תוצאות, פענוח


תוצאות תקינות פירושן שהנבדק מסוגל להבחין בעצמים צבעוניים ולהבדיל ביניהם. אלו התוצאות המתקבלות אצל רוב האוכלוסייה.

תוצאות לא תקינות יכולות להעיד על כך שהנבדק לא מסוגל להבחין ולהבדיל בחלק מהצבעים או בכל הצבעים. בדיקת עיוורון צבעים יכולה לזהות את הבעיות הבאות בראיית צבעים:

Achromatopsia (אכרומטופסיה) - עיוורון צבעים מוחלט. אדם עם אכרומטופסיה רואה רק גוונים של אפור.

Deuteranopia - קושי להבדיל בין אדום לירוק.

Protanopia - הקושי להבחין בצבע אדום.

Tritanopia - הקושי להבחין בצבע כחול.
פענוח בדיקות