בריאות, רפואה
מאמרים | פורומים | רופאים  
  חיפוש במאמרים  
הריון ולידהדיאטה, תזונהתרופות, ויטמיניםעיניים, משקפייםניתוחים פלסטייםרפואה משלימהקוסמטיקה, איפורעיצוב שיערפסיכולוגיהאורטופדיה
 
מין, יחסים, זוגיותכושר גופנירפואת שינייםרפואת ילדיםלב, כלי דםעזרה ראשונהמחלות, טיפוליםגיל הזהבחוק משפט, ביטוחמתכוני בריאות
הוסף למועדפים 
שינוי בריאותי לקראת השנה האזרחית החדשה
אתמיד בפעילות גופנית
אוכל פחות בשר
אקפיד על משקל תקין
אפסיק לעשן
אתחבר לרוחניות שלי
 
  הצבע  
  
האם אתם אובססיבים?
האם אתם אובססיבים?
בודקים 10 פעמים שהדלת סגורה, הדוד כבוי או שהאזעקה פועלת? אם יש לכם בעיה בדירה הש...
פענוח בדיקות
 | עקבו אחרינו
 
 

בדיקת PT

Prothrombin Time Pro Time

פענוח בדיקת PT, מטרת בדיקת בדיקת PT, סיכונים, תוצאות בדיקת בדיקת PT.

מטרת הבדיקה


לבדוק את יעילות התרופות לדילול דם במניעת קרישי דם ולסייע באיתור ואבחון הפרעות דימום.

תיאור


פרותרומבין הוא חלבון שמקורו בכבד וממנו נוצרים גורמי הקרישה. בדיקת PT, הנקראת גם זמן פרותרומבין, היא בדיקת דם המודדת את הזמן שלוקח לחלק הדם שנקרא פלסמה להקריש. במעבדה מוסיפים לדגימת הדם כימיקלים מסוימים הגורמים לדם להיקרש ומודדים את הזמן. לאחרונה התשובה לבדיקת PT ניתנת בהשוואה לסטנדרט בינלאומי הנקרא INR. בדיקת INR בוחנת את היחס בין בדיקת PT של הנבדק לבין תוצאה תקינה ונורמאלית של בדיקת PT.

הכנות לבדיקה


יש להתייעץ עם הרופא. אם אתם נוטלים תרופות מסוימות לפני הבדיקה, לדוגמה מדללי דם, הן יכולות להשפיע על התוצאות ולכן יתכן כי הרופא יבקש מכם להפסיק ליטול את התרופות לפני הבדיקה.


משך הבדיקה


בבדיקת PT, נטילת הדם מהאדם אורכת מספר דקות ולאחר מכן הדם נשלח למעבדה. המועד בו מתקבלות התוצאות משתנה בהתאם לזמינות המעבדה והמרכז הרפואי.

סיכונים


בדיקת PT היא חלק מבדיקת קרישת דם. בדיקת קרישת דם היא בדיקה לא מסוכנת, אולם בכל בדיקת דם ישנו סיכון קטן. ראשית, יתכן כי יהיה קשה לאדם הנוטל את הדם למצוא את הווריד המתאים אצל הנבדק. לאחר נטילת הדם קיימים סיכויים קלושים להתרחשות אחד מהבאים: דימום יתר מהנקב (במיוחד אצל אנשים עם בעיה בקרישת דם), התעלפות או תחושת סחרחורת, המטומה (דם שהצטבר מתחת לעור), זיהום (שהוא בעצם סיכון קל בכל מקרה של פצעים פתוחים) או תחושת חרדה.

תדירות ביצוע


מומלץ לבצע בדיקת קרישת דם כאשר ישנו דימום לא מוסבר או דימום ממושך כתוצאה מפציעה, במקרה שישנה בעיית קרישת דם במשפחה, במקרה שישנה מחלת כבד, חוסר בוויטמין K (החשוב לייצור גורמי קרישה) ועוד. כמו כן, אנשים הנוטלים מדללי דם נידרשים לעבור את הבדיקה בתדירות גבוהה.

תוצאות, פענוח


התוצאות התקינות של בדיקת PT הן: 11-13.5 שניות. טווחי ערך הנורמה עשויים להשתנות מעט בין המעבדות השונות ועל כן מומלץ לשוחח עם הרופא לגבי משמעות תוצאות הבדיקה.

כאשר ישנה רמה נמוכה של אחד מגורמי הקרישה או כאשר הוא חסר לחלוטין, תוצאת בדיקת PT תהיה גדולה יותר (זמן רב יותר). תוצאה גבוהה של בדיקת דם PT מופיעה למשל בחסימת צינור המרה (על ידי גידול, אבנים וכו') בשחמת הכבד, בדלקת כבד, ב-Malabsorption (קליטה ירודה של ברזל בגוף), במקרה של מחסור בוויטמין K, בזמן טיפול בקומודין, במקרה של מחסור בגורמי קרישה מסוימים ובמקרים נוספים. לתוצאה נמוכה של בדיקת PT (כלומר, כאשר הדם נקרש תוך זמן קצר מדי) אין משמעות רבה והיא מופיעה לאחר התקף לב או אוטם ריאתי.