בריאות, רפואה
מאמרים | פורומים | רופאים  
  חיפוש במאמרים  
הריון ולידהדיאטה, תזונהתרופות, ויטמיניםעיניים, משקפייםניתוחים פלסטייםרפואה משלימהקוסמטיקה, איפורעיצוב שיערפסיכולוגיהאורטופדיה
 
מין, יחסים, זוגיותכושר גופנירפואת שינייםרפואת ילדיםלב, כלי דםעזרה ראשונהמחלות, טיפוליםגיל הזהבחוק משפט, ביטוחמתכוני בריאות
 בריאות ראשי»פענוח בדיקות»בדיקות הריון»העמסת סוכר - Oral Glucose Challenge Test, Glucose challenge test
הוסף למועדפים 
שינוי בריאותי לקראת השנה האזרחית החדשה
אתמיד בפעילות גופנית
אוכל פחות בשר
אקפיד על משקל תקין
אפסיק לעשן
אתחבר לרוחניות שלי
 
  הצבע  
  
האם אתם ישרים?
האם אתם ישרים?
מצאתם ארנק, האם תכניסו אותו במהירות לתיק שלכם בלי שאף אחד ישים לב, או שתחלו לרוץ...
פענוח בדיקות
 | עקבו אחרינו
 
 

העמסת סוכר

Oral Glucose Challenge Test, Glucose challenge test

פענוח העמסת סוכר, מטרת בדיקת העמסת סוכר, סיכונים, תוצאות בדיקת העמסת סוכר.

מטרת הבדיקה


בדיקת העמסת סוכר בהריון בוחנת האם האישה סובלת מסוכרת הריון או ממצב טרום סוכרת (המאופיין ברמות סוכר בדם גבוהות מהרגיל).

תיאור


בדיקת העמסת סוכר מבוצעת בשבועות 24-26 להריון, במטרה להאריך את הסיכוי לסוכרת הריון. בזכות השינויים ההורמונלים בשבועות אלו, ניתן לחשוף את הנטייה לסוכרת אצל נשים בהריון בתקופה זו.

סוכרת הריון היא מחלה בה לוקות שלוש עד חמש נשים מתוך כל 100 נשים בהריון. סוכרת הריון עלולה לגרום להופעת צירים מוקדמים, לכמות גדולה מדי של מי שפיר, להתפתחות יתר לחץ דם אצל האם, ללידת ילדים גדולים מהרגיל ועוד. לא ניתן למנוע סוכרת הריון, אולם על מנת להפחית את הסיכון, מומלץ לשמור על תזונה מאוזנת ובריאה במהלך כל ההריון ולא להעלות במשקל מעבר למומלץ: כ-12 ק"ג בכל ההריון, תלוי במשקל ההתחלתי.

בדיקת העמסת סוכר היא בדיקה המודדת את היכולת של הגוף לעכל סוכר או לנקות אותו ממחזור הדם. בדיקת העמסת סוכר יכולה לאבחן סוכרת רגילה, סוכרת הריון או מצב טרום סוכרת (המאופיין ברמות סוכר בדם גבוהות מהרגיל). במהלך בדיקת העמסת סוכר ניטל מהאישה דם מווריד בזרוע או דרך האצבע. אח"כ האישה מתבקשת בדרך כלל לשתות נוזל המכיל כמות מסוימת של סוכר (גלוקוז). לאחר מכן שוב ניטל מהאישה דם.

 קיימות שתי בדיקות העמסת סוכר בהריון:1. העמסת סוכר 50 גר' (Glucose Challenge test)


בבדיקה זו האישה מתבקשת לשתות נוזל המכיל 50 גר' גלוקוז. אחר כך האישה ממתינה כשעה בחדר המתנה. לאחר כשעה, נוטלים מהאישה דגימת דם מוריד בזרוע או דרך האצבע. דגימה זו משמשת למדידת רמת הסוכר בדם.

לפני הבדיקה ניתן לאכול ולשתות כרגיל. לאחר הבדיקה ניתן לחזור לפעילות רגילה. בבדיקת העמסת סוכר 50 גר', תוצאה של 140 מ"ג / ד"ל ומטה היא תקינה, כלומר, אין סוכרת הריון. תוצאה גבוהה יותר עשויה להצביע על סוכרת הריון ומצריכה בדיקת העמסת סוכר 100 גר'.

2. העמסת סוכר 100 גר' (Oral Glucose Challenge Test)


בדיקת העמסת סוכר 100 גר' מבוצעת אם התקבלו תוצאות גבוהות בבדיקת ה-50 גר' או בגלל הסיבות הבאות שמעלות את הסיכוי לפתח סוכרת הריון:

הייתה לאישה סוכרת הריון בהריון קודם.
האישה ילדה בעבר תינוק במשקל גבוה מהרגיל.
האישה מתחת לגיל 25 והיא סבלה מעודף משקל לפני ההריון.
לאישה יש כמות גדולה של מי שפיר.
ועוד

בבדיקת העמסת סוכר 100 גר' האישה מתבקשת לשתות נוזל עם 100 גר' סוכר. אח"כ אוספים ממנה דגימות דם במרווחי זמן של שעה, שעתיים ושלוש שעות. לאחר שתיית הנוזל, בדרך כלל רמות הסוכר בדם מגיעות לשיא תוך כשעה ואח"כ מתחילות לרדת.


הכנות לבדיקה


לבדיקת העמסת סוכר 50 גר' בדרך כלל אין הכנות מיוחדות. אין צורך להגביל מזון או שתייה לפני הבדיקה.

לבדיקת העמסת סוכר 100 גר' יש הכנות: יש לצום שמונה שעות לפני הבדיקה. כמו כן, אין לעשן או לבצע פעילות גופנית שמונה שעות לפני הבדיקה. מומלץ לאכול מאוזן בשלושה ימים שלפני הבדיקה. מומלץ להקפיד על 150-200 גר' של פחמימות ליום. מקורות טובים של פחמימות הם: אורז, דגנים, פירות, תפוחי אדמה ועוד. כמו כן, לפני מועד הבדיקה יש לספר לרופא על תרופות הניטלות באופן קבוע, לעתים יש צורך להפסיק תרופות מסוימות.


משך הבדיקה


בדיקת העמסת סוכר 50 גר' אורכת כשעה וחצי. בדיקת העמסת סוכר 100 גר' אורכת כארבע שעות במהלכן יש להישאר במרכז הרפואי בו מתבצעת הבדיקה. בשעות אלו מותר לשתות רק מים ולא לאכול.

סיכונים


בדיקות העמסת סוכר, המתבצעות בדרך כלל על ידי נטילת דגימת דם מווריד ביד, הן בדיקות לא מסוכנות אולם בכל בדיקת דם ישנו סיכון קטן. ראשית, יתכן כי יהיה קשה לאדם הנוטל את הדם למצוא את הווריד המתאים אצל הנבדק. לאחר נטילת הדם קיימים סיכויים קלושים להתרחשות אחד מהבאים: דימום יתר מהנקב, התעלפות או תחושת סחרחורת, המטומה (דם שהצטבר מתחת לעור) או זיהום (שמהווה בעצם סיכון קל בכל מקרה של פצעים פתוחים).

סיכון נוסף שעלול להתרחש הוא הקאה לאחר שתיית הנוזל שטעמו מתוק מאוד. במקרה של הקאה לעתים לא יהיה ניתן להשלים את הבדיקה באותו יום. מומלץ להביא לבדיקה מיץ מלימון סחוט, לשיפור טעם תמיסת הסוכר. סיכון אפשרי אחר הוא ירידת רמות הסוכר בדם לקראת סוף הבדיקה לרמות נמוכות מאוד שעלולות לגרום חולשה, רעב, עצבנות ועוד.


תדירות ביצוע


בדיקות העמסת סוכר בהריון מבוצעות בשבועות 24-26 להריון. אם לאישה יש היסטוריה משפחתית של סוכרת, או שהיא סבלה מסוכרת הריון בהריון קודם שלה, אז בדיקת העמסת סוכר מבוצעת בשבועות מוקדמים יותר.

תוצאות, פענוח


בבדיקת העמסת סוכר 50 גר': תוצאה של 140 מ"ג / ד"ל ומטה היא תקינה, כלומר, אין סוכרת הריון. תוצאה גבוהה יותר עשויה להצביע על סוכרת הריון ומצריכה בדיקת העמסת סוכר 100 גר'.

בבדיקת העמסת סוכר 100 גר' התוצאות התקינות הן:
לפני שתיית הנוזל הממותק: פחות מ-95 מ"ג / ד"ל
1 שעה לאחר שתיית הגלוקוז: פחות מ-180 מ"ג / ד"ל
2 שעות לאחר שתיית הגלוקוז: פחות מ-155 מ"ג / ד"ל
3 שעות לאחר שתיית הגלוקוז: פחות מ-140 מ"ג / ד"ל

תוצאות גבוהות מדי בבדיקת העמסת סוכר מופיעות בעת: סוכרת הריון, נטילת תרופות מסוימות, מחלות תורשתיות כגון סיסטיק פיברוזיס, ייצור יתר של הורמון הגדילה (אקרומגליה) ועוד. תוצאות נמוכות מדי בבדיקת העמסת סוכר עלולות להופיע בעת: נטילת תרופות מסוימות, בעיות עם בלוטת התריס, גידול בלבלב, שחמת הכבד, מחלת אדיסון ועוד.