בריאות, רפואה
מאמרים | פורומים | רופאים  
  חיפוש במאמרים  
הריון ולידהדיאטה, תזונהתרופות, ויטמיניםעיניים, משקפייםניתוחים פלסטייםרפואה משלימהקוסמטיקה, איפורעיצוב שיערפסיכולוגיהאורטופדיה
 
מין, יחסים, זוגיותכושר גופנירפואת שינייםרפואת ילדיםלב, כלי דםעזרה ראשונהמחלות, טיפוליםגיל הזהבחוק משפט, ביטוחמתכוני בריאות
 בריאות ראשי»פענוח בדיקות»בדיקות הריון»חלבון עוברי - Alpha Fetoprotein Test, AFP
הוסף למועדפים 
שינוי בריאותי לקראת השנה האזרחית החדשה
אתמיד בפעילות גופנית
אוכל פחות בשר
אקפיד על משקל תקין
אפסיק לעשן
אתחבר לרוחניות שלי
 
  הצבע  
  
האם אתם סובלים מחרדות?
האם אתם סובלים מחרדות?
חרדות, העולם מלא בחרדות. חרדה חברתית, חרדת בחינות, חרדה מנאום בפני קהל, חרדת מעל...
פענוח בדיקות
 | עקבו אחרינו
 
 

חלבון עוברי

Alpha Fetoprotein Test, AFP

פענוח חלבון עוברי, מטרת בדיקת חלבון עוברי, סיכונים, תוצאות בדיקת חלבון עוברי.

מטרת הבדיקה


מטרת בדיקת חלבון עוברי היא לאתר הריונות בעלי סיכון למומים בעמוד השדרה של העובר, לאמוד את הסיכון לעובר בעל תסמונת דאון ועוד.

תיאור


בדיקת חלבון עוברי היא בדיקת דם המודדת את רמת החלבון העוברי בדם של אישה הרה. חלבון עוברי, המכונה "אלפא פטו פרוטאין", הוא חומר המיוצר בכבד של העובר. כמות החלבון העוברי בדם האם יכולה להעיד על בעיות אצל העובר כגון ספינה ביפידה (פגם המתפתח אצל עוברים בחודש הראשון להריון ומתבטא בפתח בחוליה אחת או במספר חוליות בעמוד השדרה), אננצפלוס (מום מולד חמור הגורם למותו של העובר או ללידת תינוק עם גולגולת קטנה) ועוד. בדיקת חלבון עוברי מסייעת לזהות בעיות כרומוזומליות כגון תסמונת דאון, תסמונת אדוארדס ועוד.

בדיקת חלבון עוברי היא חלק מבדיקת תבחין משולש (או תבחין מרובע) הנערכת בדרך כלל בין שבוע 15 ל-20 להריון. בדיקת תבחין משולש כוללת שלוש בדיקות המעריכות את הסיכון ללידת תינוק החולה בתסמונת דאון. שלוש הבדיקות הן: בדיקת חלבון עוברי, מדידת רמת ההורמון בטא (beta HCG) ומדידת רמת אסטריול. תוצאה חיובית בבדיקת תבחין משולש לא מעידה בוודאות על עובר עם תסמונת דאון, אולם במקרה שהתוצאה חיובית מומלץ לבצע בדיקה נוספת - בדיקת מי שפיר. הסיכוי לזהות עובר עם תסמונת דאון הוא כ-70% כאשר נערכת בדיקת תבחין משולש ו-80% כאשר נערכת בדיקת תבחין מרובע.

במצב נורמאלי, אצל נשים בהריון צריכה להיות כמות קטנה של אלפא פטו פרוטאין (חלבון עוברי) ואצל גברים ונשים שלא בהריון לא צריך להיות כלל אלפא פטו פרוטאין בדם (או רק כמות קטנה מאוד). רמות גבוהות מהרגיל של אלפא פטו פרוטאין אצל גברים ואצל נשים לא בהריון יכולות להצביע על סרטן האשכים, הקיבה, השחלות הכבד או הלבלב וכמו כן גם על מחלת הודג'קינס, לימפומה ועוד.


הכנות לבדיקה


אין הכנות מיוחדות לפני בדיקת חלבון עוברי. עם זאת, לפני בדיקת חלבון עוברי האישה בהריון נשקלת מאחר שהתוצאות מתבססות גם על משקל האישה. כמו כן, התוצאות מתבססות על גזע האישה ועל מספר השבועות שעברו מתחילת ההריון ועד יום ביצוע בדיקת החלבון העוברי.


משך הבדיקה


בבדיקת חלבון עוברי, נטילת הדם אורכת מספר דקות. אחר כך הדם נשלח למעבדה והתוצאות מתקבלות תוך כעשרה ימים, בהתאם לזמינות המעבדה והמרכז הרפואי.

סיכונים


בדיקת חלבון עוברי, המתבצעת בדרך כלל על ידי נטילת דגימת דם מווריד ביד, היא בדיקה לא מסוכנת אולם בכל בדיקת דם ישנו סיכון קטן. ראשית, יתכן כי יהיה קשה לאדם הנוטל את הדם למצוא את הווריד המתאים אצל הנבדק. לאחר נטילת הדם קיימים סיכויים קלושים להתרחשות אחד מהבאים: דימום יתר מהנקב, התעלפות או תחושת סחרחורת, המטומה (דם שהצטבר מתחת לעור) ו/או זיהום (שמהווה סיכון קל בכל מקרה של פצעים פתוחים).

תדירות ביצוע


בדיקת חלבון עוברי היא חלק מבדיקת תבחין משולש (או תבחין מרובע) הנערכת בדרך כלל בין שבוע 15 ל-20 להריון.

תוצאות, פענוח


התוצאות התקינות הן: 0-10 מיקרוגרם/מיליליטר. אצל נשים בהריון כמות החלבון העוברי עולה בהדרגה החל מהשבוע ה-14 של ההריון. הכמות ממשיכה לעלות עד חודש-חודשיים לפני הלידה ואז מתחילה לרדת. התוצאות של בדיקת חלבון עוברי בדרך כלל מעט יותר גבוהות אצל נשים שחורות ומעט יותר נמוכות אצל נשים אסייתיות מאשר אצל נשים לבנות.

התוצאות המתקבלות בבדיקת חלבון עוברי מתבססות על גיל העובר. על כן, כאשר ישנן תוצאות גבוהות מדי או נמוכות מדי יתכן כי חלה טעות ברישום גיל העובר המדויק. ניתן לבצע בדיקת אולטראסאונד כדי לבדוק את הגיל המדויק של העובר.

 תוצאות גבוהות מדי של בדיקת חלבון עוברי יכולות להופיע במקרה של:

הריון תאומים או שלישיה.

עובר בעל מום בצינור העיצבי - מבנה צינורי חלול לאורך גב העובר שממנו מתפתחים המוח וחוט השדרה.

כאשר המעיים של העובר או אברי הבטן האחרים הם מחוץ לגוף (במצב זה יהיה צורך בניתוח לאחר הלידה לתיקון הבעיה).

עובר מת.

 תוצאות נמוכות מדי של בדיקת חלבון עוברי יכולות להופיע כאשר לעובר יש תסמונת דאון.