בריאות, רפואה
מאמרים | פורומים | רופאים  
  חיפוש במאמרים  
הריון ולידהדיאטה, תזונהתרופות, ויטמיניםעיניים, משקפייםניתוחים פלסטייםרפואה משלימהקוסמטיקה, איפורעיצוב שיערפסיכולוגיהאורטופדיה
 
מין, יחסים, זוגיותכושר גופנירפואת שינייםרפואת ילדיםלב, כלי דםעזרה ראשונהמחלות, טיפוליםגיל הזהבחוק משפט, ביטוחמתכוני בריאות
הוסף למועדפים 
שינוי בריאותי לקראת השנה האזרחית החדשה
אתמיד בפעילות גופנית
אוכל פחות בשר
אקפיד על משקל תקין
אפסיק לעשן
אתחבר לרוחניות שלי
 
  הצבע  
  
מה הסיכוי שלכם לשמור על המשקל לאורך זמן?
מה הסיכוי שלכם לשמור על המשקל לאורך זמן?
כמעט כולנו נמצאים בנדנדת הק"ג. בתקופה אחת שומרים על התזונה ועל המשקל, מורידים קצ...
פענוח בדיקות
 | עקבו אחרינו
 
 

כולסטרול טוב

HDL Cholesterol

פענוח כולסטרול טוב, מטרת בדיקת כולסטרול טוב, סיכונים, תוצאות בדיקת כולסטרול טוב.

מטרת הבדיקה


לבחון את רמת הסיכון למחלות לב וכלי דם.

תיאור


כולסטרול הוא תרכובת אורגנית הנמצאת בתאים של הגוף החיונית לתהליכי חילוף החומרים בגוף. קיימים שני סוגי כולסטרול - ה-HDL, הנקרא גם "כולסטרול טוב" וה-LDL, המכונה גם "כולסטרול רע". כולסטרול רע הוא כולסטרול אשר במצבים רבים ומסיבות שונות שוקע בעורקים וגורם לסתימתם, מחלה הידועה בשם טרשת העורקים. תפקידו של הכולסטרול הטוב הוא לאסוף עודפי כולסטרול מהתאים ומכלי הדם ולהחזירם לכבד ממנו באו. ככל שרמת הכולסטרול הטוב גבוהה יותר, כך קטן הסיכון לטרשת העורקים. בדיקת כולסטרול טוב מודדת את כמות הכולסטרול הטוב בדם. תוצאה גבוהה מפחיתה את הסיכוי למחלות לב וכלי דם. תוצאה נמוכה מגדילה את הסיכון.

הכנות לבדיקה


בדיקת כולסטרול טוב היא בדרך כלל חלק מבדיקת פרופיל שומנים בדם. לפני בדיקת פרופיל שומנים בדם יש להיות בצום במשך כ-14 שעות (ללא מזון או שתייה, מלבד מים), בהתאם להנחיות הרופא.


משך הבדיקה


בבדיקת פרופיל שומנים בדם, נטילת הדם מהאדם אורכת מספר דקות. הדם נשלח למעבדה והתוצאות מתקבלות בתוך שעה וחצי ומעלה, בהתאם לזמינות המעבדה והמרכז הרפואי.

סיכונים


בדיקת פרופיל שומנים בדם היא בדיקה לא מסוכנת, אולם בכל בדיקת דם ישנו סיכון קטן. ראשית, יתכן כי יהיה קשה לאדם הנוטל את הדם למצוא את הווריד המתאים אצל הנבדק. לאחר נטילת הדם קיימים סיכויים קלושים להתרחשות אחד מהבאים: דימום יתר מהנקב, התעלפות או תחושת סחרחורת, המטומה (דם שהצטבר מתחת לעור) וזיהום (שהוא בעצם סיכון קל בכל מקרה של פצעים פתוחים).

תדירות ביצוע


בדיקת כולסטרול טוב היא בדרך כלל חלק מבדיקת פרופיל שומנים בדם. לאנשים בריאים ללא גורמי סיכון למחלות לב מומלץ לעבור פרופיל שומנים פעם בחמש שנים. אנשים עם גורמי סיכון כגון השמנה, עישון, נטייה משפחתית למחלות לב, מתח נפשי ועוד צריכים להיבדק בתדירות גבוהה יותר. ילדים בדרך כלל אינם צריכים לעבור בדיקת פרופיל שומנים, אלא אם הם בעלי גורמי סיכון מיוחדים.

תוצאות, פענוח


התוצאות התקינות של בדיקת כולסטרול טוב הן: 100-35 מ"ג לד"ל. תוצאה הגבוהה מ-60 מ"ג לד"ל מורידה את הסיכון למחלות לב וכלי דם. רמה נמוכה של כולסטרול טוב (פחות מ-40 מ"ג לד"ל) מעלה את הסיכוי למחלות לב וכלי דם.