בריאות, רפואה
מאמרים | פורומים | רופאים  
  חיפוש במאמרים  
הריון ולידהדיאטה, תזונהתרופות, ויטמיניםעיניים, משקפייםניתוחים פלסטייםרפואה משלימהקוסמטיקה, איפורעיצוב שיערפסיכולוגיהאורטופדיה
 
מין, יחסים, זוגיותכושר גופנירפואת שינייםרפואת ילדיםלב, כלי דםעזרה ראשונהמחלות, טיפוליםגיל הזהבחוק משפט, ביטוחמתכוני בריאות
הוסף למועדפים 
שינוי בריאותי לקראת השנה האזרחית החדשה
אתמיד בפעילות גופנית
אוכל פחות בשר
אקפיד על משקל תקין
אפסיק לעשן
אתחבר לרוחניות שלי
 
  הצבע  
  
האם אורח חייכם בריא?
האם אורח חייכם בריא?
אם אתם עושים כל יום פעילות גופנית, אז אורח חייכם בריא, אבל אם אתם שותים כל יום א...
פענוח בדיקות
 | עקבו אחרינו
 
 

צילום רחם

Hysterosalpingogram, HSG

פענוח צילום רחם, מטרת בדיקת צילום רחם, סיכונים, תוצאות בדיקת צילום רחם.

מטרת הבדיקה


צילום רחם נערך על מנת לבחון את תקינות הרחם, צינורות הרחם והשטח הסובב אותם.

תיאור


צילום רחם, הנקרא גם היסטרוסלפינגוגרפיה או בדיקת HSG, הוא בדיקת רנטגן לפנים הרחם, לצינורות הרחם ולשטח הסובב אותם. צילום רחם הוא בדיקה חשובה הנערכת בדרך כלל לנשים המתקשות להיכנס להריון.

במהלך צילום רחם מוחדר אל הרחם חומר ניגוד רדיוגרפי על ידי צינורית דקה המוחדרת אל הנרתיק. חומר הניגוד מוחדר מאחר שהוא מאפשר הדגמה טובה יותר של רקמות שונות בצילומי הרנטגן. מכיוון שהרחם והחצוצרות מחוברים, חומר הניגוד זורם גם אל החצוצרות. לאחר שמתחילים להחדיר את חומר הניגוד, נלקחים צילומי רנטגן בשעה שהחומר עובר דרך הרחם והחצוצרות. התהליך נראה על מסך הנמצא בחדר.

צילומי הרנטגן יכולים להראות בעיות כגון פציעה, מבנה לא תקין של הרחם והחצוצרות, סתימה שמנעה מהביצית לנוע דרך צינור השחלה אל הרחם ועוד. סתימה גם יכולה למנוע מהזרע לנוע לתוך צינור השחלה ולהפרות ביצית. צילום רחם יכול גם למצוא בעיות בפנים הרחם שמונעות מביצית מופרת להתחבר לקירות הרחם.

 כיצד מתבצע בדיוק צילום רחם? בתחילה האישה שוכבת על גבה על שולחן ומרימה את רגליה.

 מכשיר הנקרא "ספקולום" מוחדר לתוך הנרתיק ואז הוא מאפשר לקירות הנרתיק להיות מופרדים בעדינות כך שצוואר הרחם יוכל להיראות.

 לאחר מכן מוחדר צינור עדין לתוך חלל הרחם.

 דרך הצינורית מוחדר חומר הניגור הרדיוגרפי ובאותו הזמן נלקחים צילומי רנטגן העוקבים אחר התמלאות הרחם בחומר הניגוד.

 לבסוף, המכשירים מוצאים מגופה של האישה.

 האישה בדרך כלל נשארת על השולחן עוד מספר דקות להתאושש מההתכווצויות שנגרמו עקב הזרקת חומר הניגוד.

 התוצאות של צילום רחם מתקבלות בדרך כלל לאחר כמה דקות ואז הרופא יכול לדון על הצילומים עם הנבדקת.

 האם עצם ביצוע צילום רחם משפר את הסיכוי להיכנס להריון?


מפתיע, אולם מחקרים מצאו כי בחודשים שלאחר צילום רחם הסיכוי של אישה להיכנס להריון הוא מעט גבוה יותר מלפני צילום הרחם. ככל הנראה הסיבה לכך היא הזרקת חומר הניגוד ששוטף את המערכת ויכול לפתוח סתימות קטנות שהיו. מחקרים מצאו כי שימוש בחומר ניגוד על בסיס שמן משפר יותר את הסיכוי להיכנס להריון אך למרות זאת רוב צילומי הרחם מתבצעים עם חומר ניגוד על בסיס מים.

 צילום רחם בהרדמה


צילום רחם מבצעים, ברוב המכריע של המקרים, ללא הרדמה, למרות שניתן לבצע גם בהרדמה לנשים החוששות מהבדיקה ומהכאב הנלווה אליה). אין טעם בהרדמה מקומית, כיוון שממילא היא אינה עוזרת בדרך כלל.

 צילום רחם – כאב


חלק מהנשים מדווחות על כאב במהלך צילום רחם וחלק טוענות כי הבדיקה לא כואבת. הכאב הנלווה לבדיקה נובע מתפיסת צוואר הרחם, במיוחד בעת שימוש בצנתרים לא מתקדמים, ומתחושת הלחץ בעת הזלפת נוזל ההדמיה. כיום עם הצנתרים המתקדמים ועם חומרי הניגוד העדינים יותר מבעבר, הכאב מהבדיקה הוא מינימאלי.


הכנות לבדיקה


לפני צילום רחם על האישה לדווח לרופא, בין היתר, על הפרטים הבאים:

 אם יש לה אלרגיות שונות, ובמיוחד אלרגיה לכל חומר שמכיל יוד (חומר הניגוד מכיל יוד).

 אם היא סובלת מדימומים או נוטלת תרופות לדילול דם, כגון אספירין.

 אם יש סיכוי שהיא בהריון.

 אם יש לה דלקת באגן או מחלת מין מסוימת כגון כלמידיה או זיבה.

 אם היא נוטלת תרופות באופן קבוע ואם יש לה היסטוריה של בעיות כליות או סוכרת.

צילום רחם צריך להתבצע מספר ימים לאחר סיום המחזור החודשי, בתקופה זו האישה בטוח לא בהריון. לפני צילום רחם לעיתים האישה מתבקשת לחתום על טופס הסכמה המסביר כי היא מבינה את הסיכונים של צילום רחם ומוכנה לעבור את הבדיקה.


משך הבדיקה


צילום רחם אורך בדרך כלל 15-30 דקות. כמו כן, בדרך כלל צילום רחם נערך במחלקות דימות רפואי בהן לפני כן יש למלא שאלון ולעבור פרוצדורה מסוימת שאורכת זמן.

סיכונים


קיימים כמה סיבוכים אפשריים לצילום רחם והסיכוי שהם יתרחשו הוא קטן. אצל חלק קטן מהנשים חומר הניגוד עלול לגרום לתופעות לוואי כגון: תחושה של חמימות, סחרחורת, בחילה, פריחה ועוד. לעתים נדירות, תגובות קשות עלולות להתרחש כגון: לחץ דם נמוך מאוד, דום לב ועוד. חשוב שהנבדקת תדווח לרופאים לפני הבדיקה אם היא סובלת מאלרגיות שונות. כמו כן, סיבוכים אחרים נדירים מאוד יכולים להיות התפתחות דלקת באגן או ניקוב הרחם.

אם לאישה יש פרטנרים רבים לקיום יחסי מין או אם יש לה גורמי סיכון אחרים למחלות מין, לפני צילום רחם היא תעבר בדיקת תרביות מצוואר הרחם. כמו כן, ישנם רופאים שמורים למטופלות ליטול כמה ימים לפני צילום הרחם אנטיביוטיקה להפחתת הסיכון להתפתחות זיהום לאחר צילום הרחם.

לאחר הבדיקה חלק מחומר הניגוד נוזל מהנרתיק. יתכן גם שיהיה דימום קל במשך מספר ימים. בימים שלאחר הבדיקה, יש לפנות מיד לרופא אם יש דימום כבד, חום, כאב בטן חזק, וכדומה.


תדירות ביצוע


צילום רחם אינו מבוצע באופן שגרתי לכל אישה. הוא מבוצע בין היתר כאשר אישה לא מצליחה להיכנס להריון, כאשר יש חשד לגידולים ברחם, לבעיות ברחם ועוד.

תוצאות, פענוח


התוצאות של צילום רחם מתקבלות בדרך כלל לאחר כמה דקות ואז הרופא יכול לדווח על התוצאות לנבדקת. תוצאות תקינות של צילום רחם הן: הצורה של הרחם והחצוצרות נורמאלית. אין גידולים. צינורות השחלה אינם פגומים. חומר הניגוד זורם בחופשיות מן הרחם דרך החצוצרות ונשפך אל הבטן בצורה תקינה.

תוצאות לא תקינות של צילום רחם יכולות להיות: החצוצרות מצולקות, בעלות מבנה פגום או חסימה המונעת מחומר הניגוד לזרום בצינורות ולהישפך אל הבטן (הסיבות האפשריות לחצוצרות חסומות יכולות להיות דלקת של האגן או אנדומטריוזיס); חומר הניגוד דולף דרך קיר הרחם, מה שיכול להצביע על חור ברחם; ישנם גידולים, כגון פוליפים או שרירנים ברחם, ועוד.