ליקויי יציבה: המדריך המלא לסובלים

ליקויי יציבה הם תחום מורכב מאוד, היות והם יכולים להיווצר ממגוון רחב מאוד של סיבות ולהתבטא בשלל צורות וסוגים. היות וכך, טיפול במקרים של ליקויי יציבה מצריך מומחיות וחייב להיות מותאם למקרה הספציפי של המטופל.
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 27/03/2010 |
צפיות: 5,761
יציבה מוגדרת כארגון חלקי הגוף והיא נדרשת בכל פעולה ומטלה ביומיום: בבית, בעבודה ובתרגול, בישיבה, בהליכה ובעמידה ולא רק בעת ארגון הגוף לזמן קצוב כמו בעמידה מול מראה.

היציבה מושתתת על המאפיינים הפיזיים של האדם הספציפי וזה כולל את מבנה השלד (עמוד השדרה והגפיים), גמישות השרירים ורקמות הגוף, המתח השרירי והיכולות השריריות, כאשר חוט השני ששוזר הכול יחדיו הינו המערכת העצבית.

מעבר למאפיינים הפיזיים, גם למאפיינים הכרתיים-רגשיים ולשילוב שלהם עם היכולות הגופניות יש השפעה על יציבה. כך שבסך הכול יציבה אומנם מתבטאת בגוף אך מושפעת באופן ישיר, ולעיתים אף תוצר, של הנפש.

למידע נוסף בנושא ליקויי יציבה ועוד, היכנסו לפורומים:
פורום אורטופדיה
פורום אורטופדיה ילדים
פורום עיסוי, כאבי גב
פורום כירופרקטיקה
פורום פיזיותרפיה

ליקויי יציבה


ישנם מספר צורות קטלוג של ליקויי יציבה שאחת הנפוצות מתייחסת למקור ולמאפיינים של הליקוי:

ליקויי יציבה מבניים (structural).

ליקויים הקשורים למבנה השלד ולרוב מלווים בקיצור רקמות ואולי אף במתח שרירי מוגבר של שרירים מסוימים. ליקויים אלה מאופיינים כליקויים קשיחים.

ליקויי יציבה תפקודיים (functional).

ליקויים הקשורים לחוסר ביכולת השרירית, במודעות ו/או בהתנהגות מסוימת של האדם. ליקויים אלה מאופיינים כליקויים גמישים.

רמת הקשיחות והגמישות של הליקויים עשויה להשתנות אצל אנשים שונים וחשוב לזכור שהליקויים נמצאים על מעין סקאלת קשיחות- גמישות, כך שאצל אדם א' ליקוי מסוים עלול להיות קשיח מאוד, אצל אדם ב' אותו ליקוי עלול להיות קשיח באופן חלקי ואצל אדם ג' הליקוי עלול להיות גמיש. יתרה לכך, נפוץ שלאותו אדם יש שני ליקויים או יותר, שאחד עלול להיות מעט קשיח והשני גמיש או לחלופין מאוד קשיח.

ליקויי יציבה עלולים להיווצר עקב תורשה, קונגנטליות (כאשר הליקוי נוצר בעוברות, בשלב הלידה), תהליך ההתפתחות וגדילה (התבגרות, הזדקנות), פתולוגיות, טראומות, מחלות, חולשה או חוסר איזון שרירי, וכן עקב גורמים רגשיים- נפשיים כדוגמת דימוי גוף, מודעות, אישיות, ביטחון, פחד, עקב גורמים התנהגותיים (חיקוי, הרגלים, לבוש) וגורמי רכישה (ארגונומיה, יומיום, פעילות גופנית). לא תמיד הסיבה המדויקת לליקוי היציבה תהיה ידועה וכאשר לא יודעים מה הסיבה המדויקת לליקוי משתמשים במונח אדיופטי- מה שאומר שהסיבה לבעיה/לליקוי לא ידועה.

ליקויי יציבה - טיפול ותרגול


הטיפול בבעיית ליקוי יציבה כולל שני היבטים:

1.

טיפול קליני הינו הכרחי במקרה של ליקויי יציבה אצל ילדים ובליקויים הקשורים לכאב או לפתולוגיה. במקרים הללו הטיפול התנועתי יהיה נלווה לקליני וגם אז רק בהיתר של הרופא המטפל ואל לו לשום מדריך לקחת על עצמו "לטפל" בליקוי ללא הנחייה קלינית.

2.

טיפול תנועתי מהווה מענה עיקרי, וגם אז בתלות במקרה הספציפי של ליקוי יציבה ובמאפייניו. ישנם ליקויי יציבה שבהם לתנועה ולתרגול יש תפקיד חשוב בשיפור ובהקניית יכולות ובלימוד השימוש בגוף באופן שיעמיס פחות על אזורים מוגבלים.

ישנם אנשי מקצוע השבויים בקונספט של "במקרה של ליקויי יציבה יש להאריך שרירים אלה ולחזק שרירים אחרים ועל ידי כך נשפר את היציבה". אומנם תרגול מאוזן ונאות מהווה מצע בסיסי שעליו ניתן לבנות את היציבה, אך תרגול- ככלל ותרגול המתמקד בהארכה וחיזוק שרירים בפרט אינו מספיק ומספק לשם טיפול במקרה של ליקויי יציבה. יתרה לכך, צריך לדעת מה התפקיד והמקום של הטיפול הקליני והטיפול התנועתי.

כדי לטפל תנועתית בליקויי יציבה יש לאבחן (אטיולוגיה) את הליקוי, אופיו (מבני/ תפקודי) ולערוך מבדקי יציבה ויכולות, שכן בהחלט יכול להיות מצב שבאזור עמוד שדרה אחד יש ליקוי שנוטה למבניות וקשיחות ובאזור אחר יש ליקוי אחר גמיש.

שיפור יציבה


שיפור היציבה (פרוגנוזה) אפשרי במידה בכל תרגול הנותן את הדעת לדגשים ולעקרונות מתאימים. כדי להתאים את התרגול למתאמן הספציפי או לקבוצת מתאמנים יש לדעת לאבחן ליקויי יציבה, להבין לעומק את מבנה השלד, לדעת מה היכולת התנועתית והמגבלות של אזורי הגוף השונים ויחסי הגומלין בניהם ולהתאים תוכנית טיפול ותרגול שתשפר את הניתן לשיפור ותמנע החמרה במה שלא ניתן לשינוי.

למאמרים נוספים בנושא ליקויי יציבה ועוד:
כללי פעילות גופנית לבעיית עקמת
אוסטאופורוזיס? טיפול טבעי הוא הפתרון
כאב גוף לא חייב לגרום סבל מנטאלי
ניתוח פריצת דיסק: העתיד כבר כאן
הכל על ניתוח החלפת מפרק ברך

בעזרת האבחון והדגשים הספציפיים ניתן להקנות לתרגול מוטיבים אשר לא רק שישפרו את היכולות במידה אלא אף את התפקוד והיציבה ביומיום. הקפדה על יציבת הגוף ועל דגשים יציבתיים במהלך התרגול "השגרתי" עשויה להניב פירות בהיבט התפקודי, הבריאותי והאסתטי.

פוטנציאל השיפור במקרה של הליקויים התפקודיים- גמישים הינו טוב יחסית (בתנאי שאין פתולוגיה עצבית- שרירית) לעומת זאת פוטנציאל השיפור בליקויים המבניים- קשיחים הינו נמוך יחסית, בתלות במידת הקשיחות. לעיתים השיפור שנראה בליקויים המבניים- קשיחים יתבטא בהאטת קצב ההתפתחות של הליקוי ובמניעת פיצויים. לאור האמור, פוטנציאל השיפור של ליקויי יציבה תלוי בנטיית הליקוי (מבני- קשיח או תפקודי- גמיש) ביכולות ובמאפיינים של האדם הספציפי ובמאפיינים הרגשיים וההכרתיים שלו.

* המידע באדיבות יואל שמואלי, חברת Professional Fitness Group - אימוני כושר אישיים

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

יועצים בתחום

  • פיזיוקליק
    פיזיוקליק
    פורטל פיזיותרפיסטים מומחים פיזיוקליק הינו פורטל יחיד מסוגו לחיפוש מדויק וספציפי של פיזיותרפיסטים מטפלים מכל רחבי הארץ. מטרת הפלטפורמה לקשר בין הפציינט לפיזיותרפיסט המטפל בתחום הכאב הספציפי ממנו סו... קרא עוד

אולי יעניין אותך גם

פציעת מאמץ חוזרני: גורמים, תסמינים ודרכי טיפול
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 15/07/2019 |
צפיות: 45
פציעת מאמץ חוזרני היא פגיעה בשריר או בגיד שמתרחשת עקב מאמץ חריג. התאמת סביבת העבודה ושמירה על יציבה נכונה ימנעו את הפציעה ואת הנזק שהיא גורמת
קרא עוד
טונוס שריר נמוך: גורמים ודרכי טיפול בהיפוטוניה
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 07/07/2019 |
צפיות: 147
היפוטוניה היא חולשה של טונוס השריר אשר באה לידי ביטוי בעיכובי התפתחות מוטוריים אצל תינוקות ואצל פעוטות
קרא עוד
כיצד למנוע פציעות במשחק כדורשת?
ד"ר עדי מור
| 25/06/2019 |
צפיות: 730
פציעות בכף היד ובאצבעות נחשבות לנפוצות בקרב שחקניות כדורשת, ומספרן עולה משנה לשנה. כמה סוגי פציעות קיימות? מהן דרכי הטיפול? וכיצד נגרמת פציעה מסוג זה?
קרא עוד
שין ספלינט: גורמים, תסמינים ודרכי טיפול
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 24/06/2019 |
צפיות: 261
שין ספלינט הוא כאב הנגרם מלחץ ומעומס על עצם השוקה. מנוחה והפסקת הפעילות יימנעו החמרה של המצב
קרא עוד
קיפוזיס: גורמים ודרכי טיפול בגיבנת
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 23/06/2019 |
צפיות: 326
גיבנת היא בליטה בגב העליון אשר יכולה להיגרם בגלל מגוון סיבות, כמו יציבה לקויה, גידולים בעמוד השדרה ואוסטאופורוזיס
קרא עוד
שבר בצוואר הירך בגיל השלישי
ד"ר איל יעקבי
| 16/06/2019 |
צפיות: 627
אחוז גבוה של אנשים מקרב אוכלוסיית הגיל השלישי סובלים משבר בצוואר הירך. שבר מסוג זה פוגע קשות באיכות החיים ובתוחלת החיים של מטופלים בגיל זה. מה הוא השילוב הנחוץ לקבלת הטיפול היעיל ביותר? וכיצד קשורה לכל זה מחלת האוסטאופורוזיס?
קרא עוד
פיזיותרפיה לכאבי גב עליון
פיזיוקליק
| 10/06/2019 |
צפיות: 849
אנשים רבים סובלים מכאבי גב עליון כתוצאה מאורח החיים המודרני, ישיבה לא נכונה ויציבה כפופה. מהן הסיבות לכאב זה? איזה קשר קיים בין האנטומיה הטבעית של האדם להופעת כאבים בגב העליון? ואילו תרגילי פיזיותרפיה יסייעו בהפחתת כאבים אלו?
קרא עוד
תסמונת הצביטה בכתף: תסמינים, גורמים ותרגילי פיזיותרפיה
פיזיוקליק
| 16/05/2019 |
צפיות: 812
אתם חשים כאב הדומה לצביטה באזור הכתף בעת הרמת היד כלפי מעלה? אתם לא מדמיינים. הכאב החד הזה הוא חלק מתסמונת הצביטה בכתף. מה הגורמים לתסמונת? מה הם דרכי הטיפול? וכיצד פיזיותרפיה מסייעת לשיפור הבעיה הרפואית?
קרא עוד
פיזיותרפיה לטיפול בוורטיגו
פיזיוקליק
| 28/04/2019 |
צפיות: 978
האם הרגשתם לאחרונה שכל העולם מסתובב לכם? שאתם לא מסוגלים לשמור על שיווי המשקל שלכם? אולי אתם סובלים מוורטיגו. תרגילי פיזיותרפיה הם אחד מהפתרונות היעילים ביותר לטיפול ומניעת התקפים אלו. מה כולל הליך השיקום? כיצד פועל כל תרגיל? ואילו תרגילים יש לבצע בבית?
קרא עוד
כיצד פותרים כאבים לאחר ניתוח?
ד"ר אלון מרגלית
| 17/04/2019 |
צפיות: 1,080
לאחר כל הליך כירורגי באשר הוא מגיע כאב. הכאב הפיזי עלול לגרום לסבל נפשי. שני גורמים אלו יכולים לעכב את הליך ההחלמה. מדוע אסורה מנוחה מלאה? כיצד בונים תכנית שיקום מדויקת? ומה חשיבות השינה להליך?
קרא עוד