נקרלופסיה: בין שינה לערות

נקרולפסיה היא הפרעה נוירולוגית מרתקת ומוזרה. חולי נקרולפסיה מסוגלים להירדם במהלך היום בפתאומיות. אפיזודות של שינה באמצע היום נמשכות זמן קצר. בנוסף נקרולפטיים חווים שיתוק שינה והזיות במהלך ההירדמות והיקיצה
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 10/02/2013 |
צפיות: 2,779
נרקולפסיה היא הפרעת נוירולוגית נדירה המשפיעה על תהליכי השינה והערות. נקרלופסיה מתאפיינת באפיזודות חוזרות ובלתי נשלטות של שנת יום שנמשכות בין 15 דקות לשעה. אנשים עם נקרולפסיה מסוגלים להירדם בפתאומיות ולשקוע בשינה באמצע פעילות כלשהי.

למידע נוסף בנושא נקרולפסיה והפרעות שינה היכנסו לפורומים
פורום דיכאון חרדה
פורום הפרעות שינה ועייפות
פורום נוירולוגיה ילדים
פורום נוירולוגיה, שבץ מוחי, אירוע מוחי
פורום תרופות ייעוץ תרופתי

נקרולפסיה זוהתה לראשונה בשנת 1880. על אף שהמחלה מוכרת מזה זמן רב, עדיין אין לה תרופה. התסמינים של נקרולפסיה מופיעים לראשונה בין הגילאים 15-30. התסמינים העיקריים של נקרולפסיה כוללים: ישנוניות מוגברת במהלך היום, שיתוק שרירים פתאומי והזיות במהלך השינה. תסמינים אחרים יכולים לכלול שינה טרופה או מקוטעת בלילה, יקיצות תכופות וסיוטים.

מה מאפיין שינה של חולי נקרולפסיה?


המחזור שינה טיפוסי אנשים נכנסים לשלבים המוקדמים של שינה, עוברים לשינה עמוקה ובסופו של דבר (לאחר כ 90 דקות) לשנת REM, שינה המתאפיינת בתנועות עיניים מהירות. שנת REM היא שנת חלום במהלכה חווים גם שיתוק שרירים. אצל אנשים הסובלים מנקרולפסיה, שנת REM מתרחשת כמעט באופן מידי בכל מחזור שינה, ומעת לעת גם בזמן הערות, דבר שמסביר חלק מהסימפטומים של נקרולפסיה.

הגורמים לנקרולפסיה


אמנם הגורם המדויק של נקרולפסיה אינו ידוע, אולם קיימות תיאוריות רבות בנוגע למקור ההפרעה. מחלק מהמחקרים האחרונים עולי כי נקרולפסיה עשויה להיות קשורה לחוסר של תאי עצב מסוימים במוח המעבירים מוליך עצבי בשם היפוסרטין פפטיד. מוליך עצבי זה מעורב בוויסות שינה והתיאבון. במחקר שנערך באוניברסיטת קליפורניה נמצא שבמוחם של חולי נקרולפסיה ישנם 85-95% פחות תאי עצב המכילים היפוסרין פפטיד מאשר יתר האוכלוסיה. הממצא הזה חשוב לצורך פיתוח טיפול בהפרעה.


מחקרים אחרים מצאו כי גנטיקה משחקת תפקיד בהתפתחות של נקרולפסיה אצל כלבים, עכברים ובני אדם. החוקרים מצאו כי במוחם של נקרולפטיים היו סימנים של תהליך דלקתי המעיד על ניוון עצבי, זאת אולי הסיבה למספר הנמוך של תאי עצב מסוג היפורקטיסן בקרב חולי נקרולפסיה. לא ניתן ללמוד מהממצאים מה גורם לאובדן של תאי העצב הללו, אולם החוקרים מאמינים שהדבר יכול להיגרם על ידי התקפה אוטואימונית של מערכת החיסון על תאי העצב או בשל רגישות מסוימת לרעלים סביבתיים.

תסמינים של נקרולפסיה


ישנוניות מוגזמת במהלך היום - נקרולפטיים מרגישים דחף מכריע להירדם, גם אם ישנו מספיק בלילה לפני. התשישות בכרונית משבשת את שגרת היום של חולי נקרולפסיה וגורמת לחוסר באנרגיה, חוסר ריכוז ולעיתים אף דיכאון.

קטפלקסיה – התקפה פתאומית ולרוב קצרה של חולשת שרירים כללית ושיתוק הנגרמת לרוב בעקבות תגובה רגשית חזקה כמו פחד, כעס, הפתעה או צחוק.

שיתוק שינה - אפיזודות קצרות של שיתוק המתרחשות בעת הרדמות והיקיצה. תופעה זו כרוכה בחוסר יכולת זמני לזוז או לדבר. שיתוק שינה נמשך לרוב שניות עד דקות ספורות ולאחר מכן החולה מתאושש במהירות וחוזרת אליו מלוא היכולת לדבר ולזוז.

הזיות - חולי נקרולפסיה חווים הזיות בעת ההירדמות ובזמן היקיצה. ההזיות הללו המתרחשות בין שינה לערות הן לרוב הזיות שמיעתיות או חזותיות. תוכנן של ההזיות הוא לעיתים מפחיד ומאיים.

לכתבות נוספות בנושא מחלות:
נוסעים לחו"ל? כך תשמרו מפני שפעת וצינון
שפעת החזירים – תסמינים, אבחון וטיפול
משתעלים? אולי יש לכם ברונכיט
תסמיני מחלת טרשת נפוצה - חלק א'
תסמיני מחלת טרשת נפוצה - חלק ב'

הטיפול בנקרולפסיה


אמנם לא קיימת תרופה לטיפול בנקרולפסיה, אולם ניתן לשלוט בסימפטומים על ידי טיפול תרופתי. ישנוניות במהלך היום מטופלת באמצעות ממריצים כמו אמפטמין, בעוד שהסימפטומים של שנת REM חריגה, שיתוק והזיות מטופלים באמצעות תרופות נוגדות דיכאון כמו פרוזאק. בנוסף שינויים התנהגותיים עשויים להקל על הסימפטומים של נקרולפסיה. פעילות גופנית לפחות שלוש שעות לפני השינה, הימנעות מקפאין בשעות אחר הצהריים והערב, הימנעות מניקוטין, ארוחות קלות במהלך היום ותנומות מתוכננות עשויים להפחית את הישנוניות המוגזמת ולאפשר שנת לילה טובה יותר.

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

אולי יעניין אותך גם

תסביב האשך: מצב חירום אורולוגי
ד"ר דב אנגלשטיין
| 18/08/2019 |
צפיות: 2,203
תסביב אשך הוא מצב שבו האשך מסתובב על צירו. נוסף לכאב העז, במצב זה של תסביב זרימת הדם לאשך פוחתת, עם פגיעה בחיות ותפקוד האשך, מצב היכול להוביל להסרתו.
קרא עוד
אטקסיה: גורמים, תסמינים ודרכי טיפול
ד"ר סיימון ישראלי-קורן
| 13/08/2019 |
צפיות: 2,061
מה זה "אטקסיה"? ממה זה נגרם? כיצד מאבחנים אטקסיה? מהם תסמיניה העיקריים? ומה פריט המידע הכי מהותי בדרך לזיהוי ואבחון המחלה?
קרא עוד
אורטיקריה: סוגים, גורמים ודרכי טיפול
ד"ר יורם פייטלסון
| 07/08/2019 |
צפיות: 2,692
אורטיקריה גורמת להופעת פריחה, לכאבים ולתחושת אי-נוחות. בעקבות כך, החולה עלול לחוש בסטרס נפשי . סטרס זה ילווה בתחושות חרדה, עייפות כרונית ואף דיכאון. מה נחשב לטיפול האולטימטיבי עבור מחלה זו? וכיצד גורמים לגרד המציק להיעלם?
קרא עוד
סרטן השד – היום שאחרי
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 04/08/2019 |
צפיות: 623
החיים עם סרטן השד אינם נגמרים מיד עם ההחלמה. נשים צריכות לחיות עם העובדה שהמחלה בתקופת הפוגה וכי היא יכולה לשוב, חשוב ללמוד להתמודד עם הפחד
קרא עוד
פציאליס: כיצד מטפלים בשיתוק בעצב הפנים?
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 29/07/2019 |
צפיות: 913
שיתוק של עצב הפנים מהווה הן בעיה תפקודית והן בעיה אסתטית. הכירורגיה הפלסטית מאפשרת מגוון של ניתוחים שיקומיים שמשפרים את איכות החיים של הלוקים במצב
קרא עוד
דיסליפידמיה: כשהכולסטרול הרע גובר על הכולסטרול הטוב
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 21/07/2019 |
צפיות: 574
דיסליפידמיה היא מצב שבו יש רמות לא תקינות של שומנים בדם. כדי להימנע ממצב זה, יש לאכול אוכל בריא ולהימנע מאוכל רווי שומן
קרא עוד
Temporal Arteritis: כיצד מטפלים בדלקת עורק הרקה?
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 11/07/2019 |
צפיות: 540
דלקת עורק הרקה היא מחלה מסוכנת שיכולה לגרום לסיבוכים קשים כמו שבץ, עיוורון ומפרצת באבי העורקים. מה הם תסמיני הדלקת? כיצד ניתן לאבחן? ומדוע אסור להזניח את הטיפול בה?
קרא עוד
מחלת רעד: גורמים, תסמינים ודרכי טיפול
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 02/07/2019 |
צפיות: 611
רעד ראשוני הוא מחלה המאופיינת ברעידות קלות באזורי גוף שונים. המחלה אינה גורמת לבעיות בריאותיות, אך יכולה להשפיע על איכות החיים
קרא עוד
תסמונת מרפן: גורמים, תסמינים ודרכי טיפול
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 01/07/2019 |
צפיות: 519
תסמונת מרפן היא הפרעה גנטית אשר גורמת לנזקים גופניים רבים בעיניים, בכלי הדם ובמבנה השלד. בטיפול נכון החולים במחלה יכולים לחיות חיים ארוכים ומלאים
קרא עוד
דלקת העצם: גורמים, תסמינים ודרכי טיפול
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 26/06/2019 |
צפיות: 473
אוסטאומיאליטיס היא מחלה זיהומית אשר פוגעת בעצם וברקמה המקיפה אותה. המחלה תוקפת הן ילדים והן מבוגרים, והיא יכולה להשפיע על המבנה ועל התפקוד של העצם
קרא עוד