תסמונת פיטר פן - מעיין נעורים מפוקפק

פיטר פן העוטה עלים ירוקים ומתעופף בשחקים בארץ "לעולם לא", הקסים את כולנו בילדות. אך כמה מאיתנו עדיין מעוניינים להדמות לו בבגרותנו? מסתבר שיש אנשים שזה כל מעוז חפצם. תסמונת פיטר פן היא הפרעה פסיכופתולוגית שהלוקים בה חושקים בנעורי נצח, והופכים למוקצים בחברה
מאת מערכת BeOK
| 18/04/2013 |
צפיות: 5,899

מהי תסמונת פיטר פן?


זו הפרעה המתארת מצב בו גבר או אישה לא מצליחים להתבגר. החולים בתסמונת יכולים לגדול פיזית כמבוגרים לכל דבר אבל מבחינה פסיכולוגית והתנהגותית, הם בוחרים להאחז בילדות שלהם תוך התחמקות מלקיחת אחריות ככל אדם בוגר אחר. "תסמונת פיטר פן" מכונה כך על שם המחזה "פיטר פן" שנכתב בידי ג'יימס מתיו ברי, אודות נער שלא רוצה לגדול וחי בארץ לעולם לא, שם אנשים אינם מזדקנים לעולם. התסמונת יכולה להשפיע הן על גברים והן על נשים, אך היא נפוצה יותר בקרב גברים.

למידע נוסף בנושא הפרעות פסיכולוגיות הכנסו לפורומים:
פורום פסיכולוגיה
פורום פסיכולוגיה הוליסטית
פורום פסיכולוגיה ילדים
פורום פסיכיאטריה
פורום פסיכיאטריה ילדים ובני נוער

הסימפטומים של תסמונת פיטר פן


התפרצויות רגש מוגזמות או קהות חושים מוחלטת
כעס עד כדי חרון וזעם
אושר שהופך לפאניקה מוחלטת
תסכול שמוביל לרחמים עצמיים ודיכאון
קושי בהבעת רגשות חיבה ואהבה
תחושת אשמה תמידית
קושי להרפות ולהרגע
נטיות מניפולטיביות
חוסר אמינות ומהימנות

אנשים הלוקים בתסמונת פיטר פן מתקשים לבנות מערכות יחסים כנות עם בני או בנות זוג. כתוצאה מכך, הם מרגישים מאוד בודדים. כמו כן הם לא מודאגים לגבי דברים שגויים שהם עשו, במקום זאת הם מאשימים אחרים בטעויות שלהם. הם נוטים להתרחק מבעיות אמיתיות הנוגעות לחולשות שלהם, מה שעלול לגרום להם להשתמש בסמים אסורים ולהתמכר לאלכוהול בנסיון לברוח מהמציאות וממכשולי החיים.

הגורמים לתסמונת פיטר פןהורים מגוננים מדי - על פי פסיכולוגים בכירים, תסמונת פיטר פן עלולה להיגרם כתוצאה מהורים מגוננים מדי שעוטפים את הילד בצמר גפן ומנסים למנוע ממנו להתבגר. ילדים כאלו יפתחו פחות כישורים ויכולות להתמודד עם המציאות ויצפו שתמיד מישהו יטפח אותם וייתן להם גב. תסמונת פיטור פן הוגדרה לראשונה ב-1983 על ידי הפסיכולוג דן קילי. לדבריו, מאחורי כל פיטר פן מרחף צילה של וונדי והוא טבע גם את המונח "תסמונת וונדי" – הכוונה לנשים שמתנהגות באופן אימהי קיצוני כלפי בני זוגן וחבריהן.

קשר לנרקסיזם – תסמונת פיטר פן קשורה לנרקסיזם, אך לא במובן האגואיסטי של המונח. הלוקים בתסמונת פיטר פן נוטים לפנטז רבות בראשם ולראות את העולם באור אחר. הם למעשה חיים באשליות וכולאים את פנטזיית הילדות שלהם תוך התעלמות מוחלטת מהקשיים והאתגרים שהחיים מציבים, עמם כל אחד אחר מתמודד.


גנטיקה? - תסמונת פיטר פן אינה גנטית. היא נרכשת על ידי השפעות סביבתיות, בעיקר חינוך מהבית כפי שצויין לעיל. לעיתים נדירות יותר היא תוצר לוואי של מערכת יחסים עם מישהי הלוקה ב"תסמונת וונדי", המחזקת את קיומה של תסמונת פיטר פן ונותנת לה גושפנקא.

אבחון התסמונת


התסמונת יכולה להיות מאובחנת בעקבות הצגת התסמינים על ידי הלוקה בה. עם זאת, הפרעה זו אינה נחשבת עדיין לבעייה רפואית מבחינת ארגון הבריאות העולמי (WHO = World Health Organization) ועדיין לא הוכרה במחלת נפש על ידי אגודת הפסיכיאטרים האמריקאית. התסמונת הזו מוכרת כבעיה פסיכופתולוגית.

סיבוכים של תסמונת פיטר פן


הסיבוך המשמעותי ביותר הוא חוסר יכולת לקיים קשרים אמיתיים וחזקים. רבים מהלוקים בתסמונת פיטר פן אינם מצליחים להתמודד מול פחדים ולקיחת אחריות ועלולים ללקות בתסמונות פסיכולוגיות אחרות בנוסף. על פי מחקרים, אנשים הלוקים בתסמונת פיטר פן סובלים מהערכה עצמית מאוד נמוכה, הם מחוסרי מוטיבציה וחשים מדוכאים ולכן לרוב אינם מצליחים לשגשג בתחום המקצועי, החברתי או המשפחתי.

טיפול בתסמונת פיטר פן


מאחר ותסמונת פיטר פן טרם הוכרה כהפרעה פסיכולוגית, לא קיימים טיפולים מוגדרים בתסמונת. קיימות תרפיות שונות המשלבות פסיכודרמה, טיפול קוגנטיבי התנהגותי, טיפול המבוסס על כוח, טיפולים המבוססים על תמיסות, ייעוץ מעולם התיקשור, ייעוץ משפחתי וטיפולים נוספים כמו:

קולה המרגיע של הדממה – המטופל מורחק מכל מקור שעלול להוביל להתמכרות כמו טלוויזיה, משחקי מחשב, אלכוהול וסמים. במקום זאת, הם מתמקדים בנושאים ובבעיות האמיתיות שלהם, החל מהבסיס, כמו שמחנכים ילדים ובני נוער וללא הפרעות חיצוניות.

לכתבות נוספות בנושא הפרעות פסיכולוגיות:
מהי הפרעה טורדנית כפייתית - OCD?
חרדים? גם אנחנו. על הפרעת חרדה מפושטת
הפרעות קשב וריכוז (ADHD) בגיל הרך
פחדים אצל ילדים - טראומה או חרדה?
תסמינים של אספרגר בילדות ובנעורים

אימוץ פילוסופיית 12 השלבים – תכנית טיפולית רחבת היקף, במהלכה המטופלים יוצאים לקמפינג ולטרקים בארבעה סבבים שונים. במהלך התכנית הם לומדים לשתף את החוויות שלהם ולהכין את עצמם לסבב הבא. התכנית כוללת מפגשים בשטח המחנה ובקהילה, על מנת שיכירו מערכות תמיכה הזמינות להם במהלך התכנית. במהלך התכנית מתבצע ייעוץ המבוסס על השרדות בשטח, המטופלים מתחילים להיות מודעים להשלכות של מעשיהם ולא להיות מרוכזים רק בעצמם. כמו כן הם לומדים לדאוג לעצמם ובסופו של דבר מבינים שכל אחד בקבוצה מהווה חלק אינטגרלי ממערכת שלמה, ושהם מהווים השתקפות של משפחה ולכל אחד מהם תפקיד ומטרה משלו.

הפיכה למבוגר אפקטיבי – במהלך תכנית 12 השלבים המטופל, הלוקה בתסמנות פיטר פן, מתחיל לקחת אחריות, להנהיג ולדאוג לכל אחד מחברי הקבוצה האחרים. השלב הזה של הפיכה למבוגר אפקטיבי היא התוצר הסופי של תכנית 12 השלבים.

* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

נפגעת? חלית?
רוצה לדעת מה הזכויות שלך בביטוח לאומי או בחברות הביטוח?
מלא/י פרטייך ונחזור אלייך בהקדם
השירות ניתן ללא התחייבות.
אנו מתחייבים על דיסקרטיות מלאה.

אולי יעניין אותך גם

כיצד לשחרר רגשות שליליים כדי למנוע מחלות?
מאת מערכת BeOK
| 05/09/2016 |
צפיות: 745
רגשות שליליים מזיקים לבריאות הגופנית, הם גורמים לכאבי ראש ולמחלות לב. אך ישנן דרכים קלות לעידוד מצב הרוח ולהטיב עם הגוף
קרא עוד
איך מוזיקה משפיעה עלינו – למה מוזיקה עושה צמרמורת?
מאת מערכת BeOK
| 21/08/2016 |
צפיות: 1,272
מוזיקה משפיעה על הנפש, היא מרוממת את מצב הרוח ויכולה להעלות זיכרונות נוסטלגיים, אך היא גם משפיעה פיזית על הגוף וגורמת לצמרמורות ולעור ברווז
קרא עוד
לחץ נפשי בעבודה? תפסיקו לבדוק אימיילים מהבית
מאת מערכת BeOK
| 08/08/2016 |
צפיות: 6,741
בדיקת אימיילים ומענה לטלפונים לאחר שעות העבודה גורמים לשחיקה, ללחצים נפשיים והיא אף מסכנת את הבריאות
קרא עוד
למה מעגל החברים מצטמצם אחרי גיל 25?
מאת מערכת BeOK
| 25/07/2016 |
צפיות: 11,917
אצל מרבית האנשים מעגל החברים מצטמצם ככל שמתבגרים. קריירה ומשפחה ושינויים אחרים בחיים הם חלק מהסיבות לכך. למה מאבדים חברים בגיל 25 וכיצד ניתן לשמור על חברות לאורך זמן?
קרא עוד
הילד הפנימי: כיצד להתגבר על משקעי עבר מהילדות?
מאת מערכת BeOK
| 23/06/2016 |
צפיות: 17,502
חוויות שונות בתקופת הילדות מעצבות במידה רבה את המשך חיינו הבוגרים. הילד הפנימי הוא חלק שנותר בלתי פתור בילדות ומשפיע על היבטים שונים בחיים. טיפול בילד הפנימי מאפשר להחלים מפצעי העבר ולהתקדם הלאה
קרא עוד
חברות טובה: איך תדעו אם זו חברות אמת?
מאת מערכת BeOK
| 09/06/2016 |
צפיות: 19,249
מה היינו עושים בלי חברים? כל אדם זקוק לחבר קרוב, שיתמוך בו בזמנים קשים וישמח בשבילו ברגעים חיוביים. אילו תכונות ניתן למצוא בחבר טוב ומאילו אנשים כדאי להתרחק?
קרא עוד
דימוי עצמי: איך תדעו אם אתם סובלים מחוסר ביטחון עצמי וכיצד ניתן לשפר אותו?
מאת מערכת BeOK
| 07/06/2016 |
צפיות: 20,427
אנשים רבים סובלים מהערכה עצמית נמוכה. דימוי עצמי נמוך עשוי לפגוע בהיבטים רבים בחיים אם לא נדע לזהות ולטפל בו. איך תדעו אם אתם סובלים מחוסר ביטחון וכיצד תשפרו אותו?
קרא עוד
מה לעשות כדי לא להיות אדם ממורמר?
מאת מערכת BeOK
| 17/05/2016 |
צפיות: 21,228
תחושות של קנאה, כעס ופסימיות קיימות אצל כל אחד. אך כאשר אלה מגדירות את אופי ודרך החיים של אנשים, הם עלולים להפוך לממורמרים במשך שארית חייהם. איך נמנעים מלהפוך לאנשים ממורמרים?
קרא עוד
איך תדעו אם אתם נחמדים מדי?
מאת מערכת BeOK
| 15/05/2016 |
צפיות: 21,535
אם אתם מרגישים רע להגיד לא, נמנעים מלהביע דעה ולוח הזמנים שלכם עמוס בעזרה לאחרים, סימן שאתם מעניקים יותר מדי. כל הסימנים לנחמדות יתר ואיך למנוע ניצול מצד אנשים
קרא עוד
גנים המשפיעים על רמות אושר: מה הקשר בין גנטיקה למצב הרוח?
מאת מערכת BeOK
| 05/05/2016 |
צפיות: 22,258
מחקר חדש מצא כי קיים רצף גנטי מסוים שאופייני לאנשים החווים אושר ולאנשים הנוטים לדיכאון. האם בעתיד העולם יהיה מלא באנשים מאושרים יותר?
קרא עוד