יחסי מין בגיל השלישי – טוב לנשים אבל מסוכן לגברים

יחסי המין אינם מאבדים מחשיבותם גם בגיל השלישי, מחקר חדש גילה כי נשים מרוויחות מסקס הטבות בריאותית בעוד גברים עומדים בסיכון למחלות לב וללחץ דם גבוה
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 13/10/2016 |
צפיות: 3,791
דירוג: 3.0 מתוך 2 הצבעות
התקבלו 2 דירוגים בציון ממוצע 3.0 מתוך 5
יחסי מין הם חלק מרכזי מהחיים של כולם, אם עושים אותם ואם לא, אם בגיל הנעורים ואם בגילים מבוגרים. הנושא נחקר רבות מכיוונים שונים, אך לא תמיד שמים דגש על העובדה שגם אנשים בגיל השלישי מקיימים יחסי מין ועל ההשלכות שלהם.

סקס מגביר את הסיכון להתקפי לב

מחקר חדש מצא כי לגברים מבוגרים אשר מקיימים יחסי מין בתדירות גבוהה יש סיכויים גבוהים ללקות בהתקפי לב ובמחלות לבביות שונות, בעוד חיי מין אקטיביים משפרים את הבריאות הכללית של נשים מבוגרות. ממצאים אלה עלו ממחקר רחב היקף, ראשון מסוגו, העוסק בהשפעות הבריאותית של יחסי מין בגיל השלישי.

המחקר בדק במשך שנה את מצבם הבריאותי של יותר מ-2,000 נשים וגברים בין הגילים 57–85 וחזר אל אותם הנבדקים לאחר חמש שנים. התוצאות של המחקר שינו לחלוטין את התפיסה הרווחת שלפיה יחסי מין מטיבים לבריאות של כל אחד.

יש לכם שאלה? המומחים שלנו לשירותכם:
סקס ויחסים
מין וסקסולוגיה
גיל המעבר
טנטרה, מיניות
זהות מינית, תפקוד מיני

לגברים מבוגרים אשר מקיימים יחסי מין אחת לשבוע או יותר יש סיכויים גבוהים פי שניים ללקות בבעיות לב ובלחץ דם גבוה מאשר גברים שאינם מקיימים יחסי מין בתדירות גבוהה או מגברים שאינם מקיימים יחסי מין. נוסף על כך, לגברים אשר נהנים מסקס ויחסי המין שלהם מספקים יש סיכוי גבוה יותר ללקות בהתקף לב מאשר גברים שאינם מסופקים מחיי המין שלהם.

נראה כי הסיבה לכך שלסקס יש השפעות שליליות על גברים היא מכיוון שבשביל להגיע לאורגזמה גברים מבוגרים מתאמצים יותר מאשר גברים צעירים, וכך מצטבר מתח בלב ובמערכת הדם. גם רמות גבוהות של טסטוסטרון ותרופות שמשפרות את האון הגברי יכולות לגרום לנזקים בלב של הגברים, על אף שקביעה זו אינה וודאי והיא עוד נמצאת בבדיקה.

סקס משפר את הבריאות של נשים מבוגרות

לעומתם, לנשים מבוגרות אשר פעילות מינית יש סיכוי נמוך לסבול מלחץ דם גבוה. סקס טוב ואיכותי מפחית לטווח הארוך את הסיכויים של הנשים ללקות בהתקף לב. בזמן אורגזמה משתחרר ההורמון הנשי אשר משפיע בצורה חיובית על הבריאות הכללית של האישה.

עדיין לא ידוע למה סקס משפר את המצב הבריאותי של הנשים לעומת הסיכונים בקרב הגברים, אך השערה אחת להשפעות החיוביות של סקס בקרב נשים מבוגרות היא חשיבות האלמנטים הפסיכולוגים של אינטימיות, קרבה ותמיכה. יחסי מין טובים עם פרטנר מתחשב מפחיתים את הלחץ הנפשי ואיתו פוחתים הסיכויים לבעיות בריאותיות. האלמנטים הפסיכולוגיים אינם מנת חלקן של הנשים בלבד, אך נראה שהם משפיעים עליהן יותר.

קראו גם:
סקס אחרי גיל 50, יש דבר כזה?
מחקר: יותר סקס אצל בני גיל הזהב
באיזה גיל נשים חשות הכי סקסי?
סקס בגיל הזהב: מיניות בנשים מבוגרות
סקס ומיניות בגיל הזהב

יחסי מין משפיעים על היכולות הקוגניטיביות

מלבד לסיפוק הרגשי והמיני שיש בסקס טוב, מסתמן כי לקיום יחסי מין בגיל מבוגר יש השפעות קוגניטיביות חיוביות הן אצל נשים והן אצל גברים. מחקר שנעשה בהולנד בדק כ-2,500 נשים וגברים כשהגיל הממוצע שלהם הוא 71. כשליש מהנחקרים היו בזוגיות ורבע מהם העידו על החשיבות של קיום יחסי מין בחייהם. המחקר בדק יכולות זיכרון, עיבוד מנטלי, יכולות חשיבה מופשטת ותפקוד קוגניטיבי כללי.

ממצאי המחקר עלה כי התפקוד המנטלי והקוגניטיבי היה נמוך יחסית בקרב הנבדקים שאינם מקיימים יחסי מין ובקרב אלו שטענו שסקס אינו חשוב בגיל מבוגר, זאת לעומת הנבדקים שרואים חשיבות בקיום יחסי מין והם נהנים ומסופקים מסקס בגיל מבוגר. התוצאות של הגברים ושל הנשים היו דומות, אך הנשים הוכיחו יכולות חזקות יותר.

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר