סרקואידוזיס: גורמים, תסמינים ודרכי טיפול

סרקואידוזיס היא מחלה שגורמת להצטברות תאים דלקתיים באברי הגוף השונים. תסמיני המחלה הם הזעת לילה, ירידה במשקל וכאבי מפרקים
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 23/03/2017 |
צפיות: 4,439
דירוג: 4.2 מתוך 15 הצבעות
התקבלו 15 דירוגים בציון ממוצע 4.2 מתוך 5
סרקואידוזיס היא מחלה דלקתית לא זיהומית אשר גורמת להצטברות של תאים מודלקים באיברים שונים המוכנים גרנולומות. הצטברות התאים גורמת לדלקת באיבר שבו היא ממוקמת. המחלה יכולה להתעורר מתגובה של מערכת החיסון לגורם זר, כמו וירוסים, בקטריות וכימיקלים. אברי הגוף השכיחים ביותר להצטברות התאים הם הריאות, העיניים, העור, הכבד, הלב, הטחול, המוח ובלוטות הלימפה.

הסיבה להתפתחות המחלה אינה ידועה אך יש כמה גורמים שמעלים את הסיכויים לחלות בה. סרקואידוזיס נפוצה יותר בקרב נשים והיא שכיחה יותר אצל אנשים ממוצא אירי, סקנדינבי, יפני ואפרו-אמריקני. כמו כן, אנשים שיש להם קרובי משפחה שחלו במחלה נמצאים בסיכון גבוה יותר לחלות בה גם כן. שכיחות המחלה אצל ילדים היא נדירה ולרוב התסמינים מתפרצים בין גיל 20 לגיל 40.

יש לכם שאלות? היכנסו לפורומים:
פורום רפואה משלימה, רפואה אלטרנטיבית
פורום רפואת עיניים, מחלות עיניים, בעיות ראיה
פורום מחלות ריאה אסטמה
פורום נטורופתיה אירידיולוגיה
פורום בעיות מפרקים, החלפת מפרק, בעיות ברכיים

סרקואידוזיס בעור גורמת לפצעים ולנשירת שיער

כשליש מהאנשים שחולים במחלה הם א-סימפטומטיים והם אינם יודעים על קיומה של המחלה. התסמינים של המחלה כוללים חום, עייפות, פה יבש, הזעות לילה, ירידה במשקל, כאבי מפרקים, דימומים מהאף ונפיחות של הבטן.

התסמינים יכולים להשתנות לפי חלק הגוף שנפגע מהמחלה. אף על פי שהצטברות התאים המודלקים יכולה להיות בכל אברי הגוף, האיבר השכיח ביותר הוא הריאות. התסמינים לסרקואידוזיס בריאות כוללים שיעולים יבשים, קוצר נשימה, חרחורים בעת נשימה וכאבים באזור עצם החזה. סרקואידוזיס של העור גורמת לפריחות בעור, לפצעים, לנשירת שיער ולהבלטה של צלקות.

התסמינים של סרקואידוזיס במערכת העצבים כוללים התקפים, כאבי ראש ונשירת שיער והתסמינים של סרקואידוזיס של העין באים לידי ביטוי בעיניים יבשות ומגרדות, בכאבי עיניים, באבדן ראייה, בתחושת צריבה בעין ובהפרשות של העין.

סריקת רנטגן מגלה את הצטברות התאים המודלקים

האבחון של המחלה יכול להיות קשה מכיוון שהתסמינים שלה דומים לתסמינים של מחלות אחרות כמו סרטן ודלקות מפרקים. לכן, כדי לאבחן את המחלה צריך לשלול מחלות אחרות, לשם כך יש צורך לחפש נפיחות ובלוטות בעור, לבדוק אם יש התנפחות של בלוטות הלימפה, להקשיב ללב ולריאות ולבדוק אם הטחול והכבד מוגדלים.

בהתאם לממצאים של בדיקות אלה יש צורך בסדרת בדיקות, כמו סריקת רנטגן שבעזרתה אפשר למצוא את הצטברות התאים המודלקים וכן לבדוק אם בלוטות הלימפה נפוחות. בסריקת CT מקבלים תמונה ברורה של החזה, בבדיקת תפקודי ריאה ובביופסיה מהרקמה של האיבר המודלק מחפשים הצטברות תאים. כמו כן, ייתכן שיהיה צורך בבדיקות דם לבדיקה של תפקודי הכבד והכליות.

המחלה יכולה לגרום לכשלים בכליות

אין תרופה לסרקואידוזיס אך התסמינים יכולים להתמתן גם ללא טיפול רפואי. במקרים שהדלקת חמורה יש צורך בקורטיקוסטרואידים – תרופות על בסיס סטרואידים, או בתרופות נוגדות דלקות. הטיפול יעיל ביותר בסרקואידוזיס של העיניים, של הריאות, של הלב ושל מערכת העצבים. זמן הטיפול משתנה בין חולה לחולה, יש כאלה שנוטלים תרופות במשך שנה או שנתיים ויש כאלה שצריכים ליטול אותן כל החיים.

אולי יעניין אתכם גם:
מחלת אדיסון – תסמינים ודרכי טיפול
תסמונת ברוגדה – תסמינים ודרכי טיפול
דלקת לבלב כרונית – תסמינים ודרכי טיפול
מיימת – תסמינים ודרכי טיפול
מחלת וילסון – תסמינים ושלבי טיפול

לרוב למחלה אין סיבוכים, אך היא יכולה להפוך למחלה כרונית לטווח הארוך. כמו כן, סרקואידוזיס יכולה לגרום לבעיות שונות בהתאם לסוג שחולים בו, כמו זיהום בריאות, קטרקט, גלאוקומה, כשלים בכליות, קצב לב חריג, שיתוק פנים ובעיות פוריות. במקרים חריגים סרקואידוזיס יכול לגרום לנזקים חמורים בלב ובריאות המצריכים השתלת איברים. לכן יש לפנות לטיפול רפואי באחד המקרים הבאים: קשיים בנשימה, דופק לב איטי מדי או מהיר מדי, שינויים ביכולת הראייה, כאבי עיניים, רגישות לעור והירדמות של הפנים.

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר