מחלת ליים – תסמינים, דרכי טיפול ושיטות מניעה

מחלת ליים היא מחלה המועברת בעקיצה של פרעוש או של קרצייה. התסמינים של המחלה כוללים חום וצמרמורות ובמקרים חמורים גם דלקות מפרקים ודלקת קרום המוח
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 04/04/2017 |
צפיות: 2,499
מחלת ליים היא מחלה זיהומית אשר נגרמת מחיידק מסוג בורליה בורגדרופרי. החיידק מועבר לאדם מעקיצה של קרציות או פרעושים שנמצאים על בעלי חיים שונים, הן בטבע והן בבית ובמשק. הקרציות והפרעושים שנושאים את החיידק צריכים להיות על העור בין 24 ל-48 שעות כדי להדביק את האדם, אבל רוב האנשים החולים במחלה אינם זוכרים שנעקצו.

היכנסו לפורומים והתייעצו עם המומחים:
פורום תרופות ייעוץ תרופתי
פורום נוירולוגיה, שבץ מוחי, אירוע מוחי
פורום מחלות זיהומיות
פורום מחלות עור
פורום רפואת מטיילים

מחלת ליים גורמת לפריחה

למחלת ליים יש שלושה שלבים שלכל אחד מהם יש תסמינים שונים. התסמינים של השלב הראשון של המחלה מופיעים לאחר שבוע או שבועיים מהעקיצה. הסימן הבולט ביותר של המחלה הוא פריחה אשר מצביעה על כך שהחיידק מתרבה במחזור הדם. הפריחה היא למעשה נקודה אדומה במקום של העקיצה שמסביבה שטח לבן עם שוליים אדומים. אזור הפריחה יכול להיות חם אך הוא אינו כואב או מגרד. בדרך כלל, הפריחה נעלמת לאחר ארבעה שבועות.

השלב השני של מחלת ליים מתרחש כמה שבועות לאחר העקיצה, כאשר החיידק מתפזר ברחבי הגוף. התסמינים של שלב זה דומים לתסמינים של שפעת, כמו חום, עייפות, צמרמורות, כאבי גרון, כאבי ראש, כאבי שרירים ובלוטות לימפה מוגדלות. כמו כן, יכולים להופיע תסמינים נוירולוגיים, כמו תחושת נימול, הירדמות של אברים ופציאליס – שיתוק זמני של הפנים. שלב זה יכול להחמיר ולגרום לסיבוכים כמו דלקת קרום המוח ואי־ספיקת לב.

אם לא מטפלים במחלה בשלביה הראשונים היא יכולה להתדרדר לשלב השלישי. שלב זה יכול להתפרץ שבועות, חודשים ואפילו שנים לאחר העקיצה. התסמינים של שלב זה הם כאבי ראש חמורים, דלקות מפרקים, הפרעות בקצב הלב, תחושת נימול בגפיים, אבדן זיכרון לטווח קצר, קשיי ריכוז והפרעות מוחיות שמשפיעות על השינה, על הזיכרון ועל מצב הרוח.

הטיפול במחלה נעשה בעזרת אנטיביוטיקה

כדי לאבחן את המחלה יש צורך בבדיקה גופנית מקיפה ובבדיקות דם שונות. הממצאים של בדיקות הדם מדויקים יותר כמה שבועות לאחר העקיצה, כאשר הנוגדנים כבר נוכחים בגוף. הבדיקות לאבחנת המחלה כוללות בדיקת EIA שבה מאתרים אם בגוף ישנם אנזימים התקופים את החיידק, תספיג חלבון שבו מזהים חלבון מסוים הקשור לנוגדנים ובדיקת PCR שבה מעריכים אם בנוזל השדרה או בנוזל המפרקים יש עקבות של מחלת ליים.

הטיפול במחלה יעיל ביותר בשלבים הראשונים שלה והוא לרוב כולל נטילת אנטיביוטיקה במשך שבועיים או שלושה. בשלבים המתקדמים יותר של המחלה יש צורך האנטיביוטיקה תוך־ורידית למשך שבועיים או שלושה, אך ייתכן שהתסמינים של המחלה יחלפו לאט יותר.

אולי יעניין אתכם גם:
מהי מחלת מלריה ומהו הטיפול נגד מלריה?
וירוס הזיקה - עקיצת יתוש שעלולה לפגוע בנשים הרות
מהי מחלת שריטת החתול ובמי היא עלולה לפגוע?
שושנת יריחו: מהם תסמיני המחלה וכיצד אפשר למנוע אותה?
גרדת: תסמינים ודרכי טיפול בסקביאס

טיפול נגד קרציות ימנע את המחלה

הדרך הטובה ביותר להימנע ממחלת ליים היא להפחית את הסיכויים להיעקץ. לשם כך, כאשר יוצאים לטבע או לפינות חי מומלץ ללבוש מכנסיים ארוכים וחולצה עם שרוולים ארוכים ולמרוח חומר נוגד עקיצות. כדי לשמור על חצר הבית נקייה מקרציות ומפרעושים יש לקצוץ שיחים ואם ישנן ערמות עץ אז כדאי לשים אותן באזור שחשוף לשמש. כמו כן, אחת לכמה זמן כדאי לבדוק אם ישנם פרעושים או קרציות על הילדים ועל בעלי החיים, ואם נמצאו כאלה יש להסירם בעזרת פינצטה ולפנות מיד לרופא.

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר