תסמונת מטבולית: גורמי סיכון ודרכי טיפול

תזונה לקויה, השמנת יתר ויתר לחץ דם הם שלושה גורמים שתורמים להתפתחות של התסמונת המטבולית. הזנחה של המצב יכול לגרום למחלות לב ולשבץ
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 27/11/2017 |
צפיות: 1,160
תסמונת מטבולית היא קבוצה של תסמינים אשר מעלים את הסיכויים לפתח בעיות בריאותיות שונות ובהן סוכרת, מחלות לב וכלי דם ושבץ. התסמינים הם יתר לחץ דם, תנגודת אינסולין – רמות גבוהות של סוכר בדם, עודף שומן באזור הבטן, רמות גבוהות של טריגליצרידים בדם ורמות נמוכות של HDL – הכולסטרול הטוב.

תסמין אחד אינו אומר שסובלים מתסמונת מטבולית, אך הוא בהחלט מגביר את הסיכוי ללקות במחלות של הלב ושל כלי הדם. מי שסובל משלושה תסמינים או יותר מוגדר כלוקה בתסמונת ויש לו סיכויים גבוהים ללקות בבעיות לב.

היכנסו לפורומים והתייעצו עם המומחים:
פורום סוכרת אנדוקרינולוגיה
פורום פוד קואצ'ינג, אימון להרזיה
פורום תזונה טבעית, תזונה נכונה
פורום שומנים בדם, מחלות לב
פורום השמנת יתר - התמודדות

השמנת יתר מעלה את הסיכויים ללקות בתסמונת מטבולית

התסמינים של התסמונת המטבולית קשורים באופן ישיר להשמנת יתר כאשר גורמי הסיכון הבולטים ביותר של התסמונת הם השמנה בטנית, עודף שומן בחלקו האמצעי והעליון של הגוף וכן תנגודת אינסולין אשר מקשה על הגוף להשתמש בסוכר שיש בו. גורמי סיכון נוספים הם גיל, היסטוריה משפחתית של התסמונת המטבולית, חוסר פעילות גופנית ונשים הלוקות בתסמונת השחלות הפוליציסטיות.

האבחון של התסמונת נעשה בסדרת בדיקות אשר אומדות את התסמינים של התסמונת המטבולית ואם יש יותר משלושה תסמינים. לשם כך מודדים את ההיקף של המותניים, מודדים את רמות הכולסטרול בדם, מודדים את לחץ הדם, מודדים את כמות הטריגליצרידים בזמן צום ובודקים את רמות הסוכר בדם בזמן צום. אם מתגלות שלוש חריגות או יותר אזי נקבעת האבחנה של התסמונת.

תסמונת מטבולית מובילה לסוכרת ולמחלות לב

תסמונת מטבולית עלולה להיות כרוכה בסיבוכים רבים שחלקם ארוכי טווח ואינם ניתנים לריפוי, כמו סוכרת סוג 2, טרשת עורקים, התקפי לב, מחלות של הכליות, מחלת הכבד השומני, מחלת העורקים הפריפריים, מחלות של הלב ושל כלי הדם ושבץ. במקרים שבהם מתפתחת סוכרת סוג 2 עולים הסיכויים ללקות ברטינופתיה – מחלה הפוגעת ברשתית העין, בנוירופתיה – נזקים במערכת העצבים ואף בקטיעה של הגפיים.

המטרה העיקרית של הטיפול בתסמונת המטבולית היא למנוע את הסיבוכים הבריאותיים שהמחלה גורמת. לשם כך יש לשנות את אורח החיים מקצה לקצה ולהשיל בין 7% ל-10% משומן הגוף ולבצע פעילות גופנית יומיומית. כמו כן, ייתכן שיהיה צורך בנטילת תרופות להפחתת לחץ הדם ולהורדת הכולסטרול או להורדת רמות הסוכר בדם.

תזונה נכונה ופעילות גופנית ימנעו את התסמינים

החולים בתסמונת מטבולית אשר שומעים להוראות הרופא, משנים את הרגלי התזונה שלהם ומתעמלים באופן קבוע יכולים לצפות לתוצאות חיוביות בכך שהם מפחיתים את הסיכויים ללקות בבעיות בריאותיות חמורות כמו שבץ והתקפי לב.

אולי תרצו לקרוא גם:
ניתוח מעקף קיבה: מרפא גם תסמונת מטבולית
הכל על טרשת עורקים: גורמים ודרכי טיפול
סוכרת - מהגילוי ועד לריפוי
כיצד סוכרת משפיעה על נשים?
כולסטרול טוב לעומת כולסטרול רע

ניתן ואף רצוי למנוע את התסמונת המטבולית מבעוד מועד. כדי לעשות זאת יש לשמור על היקף מותניים בטווח תקין ולמדוד את לחץ הדם ואת רמות הכולסטרול בתדירות גבוהה, כך שכשיש חריגות אפשר לטפל בהן לפני שהן מחמירות. התעמלות גופנית קבועה ושמירה על משקל תקין מסייעים למנוע את תנגודת האינסולין. נוסף על כך, חשוב לאכול אוכל בריא ומזין ולהקפיד על תפריט הכולל פירות, ירקות ודגנים מלאים.

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר