בריחת שתן: כל המידע על טיפול בלייזר

בריחת שתן היא תופעה נפוצה אשר משפיעה על נשים רבות במהלך חייהן. טיפול בלייזר הוא אפשרות שאינה כירורגית המסייעת לחזק את שרירי רצפת האגן ולמנוע את בריחת השתן
מאת מערכת BeOK
| 28/02/2018 |
צפיות: 476
דירוג: 3.5 מתוך 7 הצבעות
התקבלו 7 דירוגים בציון ממוצע 3.5 מתוך 5
דליפת שתן או בשמה המוכר יותר – בריחת שתן, היא מצב שבו לא שולטים על יכולת ההתרוקנות הרצונית של שלפוחית השתן, זאת אומרת שהשתן "בורח" ללא שליטה. במקרים מסוימים שלפוחית השתן מתרוקנת לגמרי ובמקרים אחרים ישנה רק דליפה קלה.

בריחת שתן יכולה להיות זמנית והיא יכולה להיות כרונית, תלוי בסיבה שבעטיה היא נגרמת. הבעיה נפוצה מאוד והיא רווחת בעיקר אצל נשים, אחת מכל שלוש נשים סובלת מבריחת שתן בשלב כזה אחר בחייה, עם זאת הבעיה מצויה גם אצל גברים מעל גיל 50. בריחת שתן נפוצה ביותר אצל נשים בהריון, אך אצלן בדרך כלל המצב חולף מעצמו כמה חודשים לאחר הלידה.

סובלות מבריחת שתן? היכנסו לפורום:
פורום ניתוחים גינקולוגים בלייזר

מהם הגורמים לבריחת שתן?

שלפוחית השתן היא שריר בלתי רצוני שתפקידו לאגור את השתן. כאשר מטילים שתן הן שרירי שלפוחית השתן והן שרירי רצפת האגן נרפים. אחד מהתפקידים של שרירי רצפת האגן הוא לבלום זעזועים בזמן שיש לחץ תוך בטני וכן לשלוט על יציאת השתן. רוב הזמן שרירים אלה מכווצים והם תומכים באיברים המצויים ברצפת האגן, לרבות שלפוחית השתן, כאשר הם נחלשים או נפגעים עלולה להיות בריחת שתן.

ישנן סיבות שונות שיכולות להוביל למצב זה, חלקן זמניות וחלקן חמורות יותר. הסיבה הנפוצה ביותר היא הגיל. ככל שמזדקנים, השרירים אשר תומכים בשלפוחית השתן הולכים ונחלשים. גם גורמים כמו תורשה, צניחת רחם, השמנת יתר וירידה של רמות האסטרוגן בגוף עקב גיל המעבר יכולים להשפיע על התפתחות הבעיה. כדי לשמור על שרירים חזקים ולמנוע בריחת שתן יש להקפיד על אורח חיים תקין ובריא ולבצע פעילויות גופניות שמחזקות את השרירים הללו, כמו יוגה, פילאטיס ותרגילי קיגל.

כאמור, שרירי רצפת האגן תומכים בשלפוחית השתן, פגיעה או נזק שנגרמים להם יכולים להוביל לבריחת שתן. נזק לשרירים אלה יכול להיגרם בעקבות ניתוחים כמו כריתת רחם, וכן הם יכולים להיפגע במהלך הריון או לידה.

אצל גברים בריחת שתן יכולה להתפתח בשל ערמונית מוגדלת. בלוטת הערמונית מקיפה את צוואר שלפוחית השתן והיא מפרישה נוזלים אשר מגנים על הזרע. הגדלה של בלוטת הערמונית מתרחשת באופן טבעי עם הגיל ובעקבות זאת עלולה להתרחש בריחת שתן.

הן סרטן הערמונית והן סרטן שלפוחית השתן יכולים לגרום לבריחת שתן. במקרים מסוימים הטיפול נגד הסרטן יכול להקשות על השליטה על שלפוחית השתן. גם גידולים שפירים יכולים לחסום את זרימת השתן ולגרום לבריחת שתן.

גורמים נוספים שיכולים להוביל לבריחת שתן הם עצירות, דלקת של הערמונית, דלקת בדרכי השתן, אבנים בכליה, אבנים בשלפוחית השתן, תסמונת שלפוחית השתן הכאובה ותופעות לוואי של תרופות מסוימות כמו תרופות לטיפול בלחץ דם, מרפי שרירים, תרופות הרגעה ותרופות לטיפול בבעיות לב שונות. גם הרגלי חיים מסוימים יכולים גרום לבריחת שתן זמנית, כמו צריכה מוגברת של אלכוהול ושתייה של משקאות המכילים קפאין.

סוגים של בריחת שתן

ישנם שלושה סוגים של בריחת שתן – בריחת שתן במאמץ, בריחת שתן בשל דחיפות ובריחת שתן בשל מלאות יתר של שלפוחית השתן. ניתן ללקות ביותר מסוג אחד באותו הזמן.
בריחת שתן במאמץ – סוג זה של בריחת שתן מתרחש בעת פעולה כלשהי שגורמת לשרירים להתאמץ. פעולות כמו שיעול, התעטשות, צחוק, הרמת משא, פעילות גופנית ואפילו אורגזמה מפעילות לחץ תוך בטני על השרירים אשר מחזיקים את השתן בתוך שלפוחית השתן, וכאשר שרירים אלה חלשים יכולה להיות בריחת שתן.

בריחת שתן בשל דחיפות – סוג זה של בריחת שתן מתרחש כאשר מאבדים שליטה על שלפוחית השתן בעקבות תחושה של צורך עז פתאומי להטיל שתן. ברגע שצורך זה מופיע קשה מאוד לשלוט בשלפוחית ולהגיע עד לשירותים.

בריחת שתן בשל מלאות יתר של שלפוחית השתן – סוג זה יכול לקרות כאשר לא מרוקנים את שלפוחית השתן עד הסוף בעת הטלת שתן. שאריות השתן שנשארו בשלפוחית יכולים לנזול בצורה של טפטוף.
חיזוק שרירי רצפת האגן

הטיפול בבריחת שתן תלוי בסוג בריחת השתן ובסיבה שבגללה היא מתרחשת והוא יכול לכלול תרופות אשר מרפות דופן השריר של שלפוחית השתן, תרגילי חיזוק של שרירי רצפת האגן או ניתוח. אפשרות נוספות היא טיפול שאינו כירורגי בעזרת לייזר.

הטיפול בלייזר לבריחת שתן יכול לסייע לנשים עם בריחת שתן קלה עד בינונית והוא מתאים במיוחד לנשים אשר סובלות מבריחת שתן במאמץ בעקבות היחלשות שרירי רצפת האגן אשר, כאמור, תומכים בשלפוחית השתן. בסוג טיפול זה למעשה פוצעים את הרקמות החלשות וכך מעודדים אותן להתחדש ולהתחזק. קרני הלייזר מעודדות ייצור מוגבר של סיבי קולגן – חלבון סיבי אשר לו תפקיד מרכזי בחיזוק רקמות החיבור. סיבי הקולגן מחזקים את השרירים ותורמים להחלמה שלהם מחד גיסא ומכווצים את הנרתיק מאידך גיסא.

במהלך הטיפול מחדירים לנרתיק ידית לייזר ומשאירים אותה שם למשך עשרים דקות עד חצי שעה. ידית הלייזר פוגעת ברקמות הנרתיק ופוצעת אותן באופן מיקרוסקופי. הליך ייצור הקולגן נמשך בין חודש לשלושה חודשים לאחר הטיפול ובתומו רקמות הנרתיק מתכווצות ומתחזקות וכך יכולות לתת תמיכה יציבה לשלפוחית השתן ולמבנה השופכה והן מרימות את רצפת האגן. בזכות זאת שבה היכולת להתאפק וחל שיפור בדליפת השתן.

למציאת רופאים בתחום לחצי כאן

טיפול בבריחת שתן ללא התערבות כירורגית

הטיפול בלייזר אינו כואב ואינו גורם לתחושת אי נוחות, למעט החדירה של ידית הלייזר והשהות שלה שם, על כן ההליך אינו מתבצע תחת הרדמה או אחלוש מקומי. נוסף על כך, אין צורך בהכנה מוקדמת לפני הטיפול ואין צורך בזמן התאוששות לאחריו.

לטיפול בלייזר לבריחת שתן יש יתרונות רבים כשהעיקרי שבהם הוא עקרון הטיפול השמרני. זאת אומרת שהטיפול אינו כולל פעולות כירורגיות או התערבות מסיבית והוא כרוך בנטילת סיכון מינימאלי. יתרון נוסף הוא שהטיפול אינו כרוך לא בהרדמה ולא בהתאוששות, ומשכך מיד בתום הטיפול ניתן לחזור לשגרה היומית הרגילה ללא כל מגבלה – לאחר ההליך אפשר לנהוג, לאכול וללכת לעבודה ללא חשש לפגוע בתוצאות ההליך. כמו כן, לעומת סוגי טיפול אחרים, הטיפול בלייזר אינו מפריע לשיטות טיפול אחרות לפתרון בריחת השתן. על כן, הטיפול בלייזר אינו מונע נטילת תרופות או תרגול פעולות לחיזוק שרירי רצפת האגן. בדרך כלל די בטיפול לייזר אחד כדי לפתור את בעיית בריחת השתן אך לעתים יש צורך בשניים או בשלושה טיפולים במרווח של שלושה שבועות או חודש בין אחד לשני.

החיסרון המהותי ביותר בטיפול בלייזר לבריחת שתן הוא שהוא אינו יכול לסייע למקרים חמורים של בריחת שתן כמו בריחת שתן בשל דחיפות או בגלל צניחת רחם וכן הוא אינו מותאם לטיפול בבריחת שתן אצל גברים. במקרים חמורים אלה, אין מנוס אלא לפנות לטיפול כירורגי לפתירת הבעיה. בניתוח מסוג זה משתילים סרט סינטטי מתחת לצינור השופכה, בעת הפעלת לחץ תוך בטני על השרירים הסרט תומך בצינור השופכה וכך הוא מונע מהשתן לדלוף בצורה לא רצונית. אפשרות נוספת היא הזרקה של חומרים אשר מצרים את השופכה.

אולי יעניין אותך גם:
יש לי פיפי (באמצע הסקס)
שיטת פאולה משפרת תפקוד מיני, בריחת שתן
6 סוגי מזונות העלולים להחמיר בריחת שתן
כאבי אגן: תסמינים, אבחון ודרכי טיפול
בריחת שתן: אולי תרופות הן הסיבה

יש לציין כי טיפול בלייזר אינו מיועד אך ורק לבריחת שתן, הוא יכול לעזור גם לנשים אשר סובלות מיובש בנרתיק ומהיחלשות של שרירי הנרתיק. בעיות אלו יכולות להשפיע על האיכות של יחסי המין ועל ההנאה מהם, לכן טיפול זה יכול להשיב את התענוג שבקיום יחסי מין.

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

אולי יעניין אותך גם

שמן קנאביס: חומר ה-CBD המצוי במריחואנה והסגולות הרפואיות שלו
מאת מערכת BeOK
| 13/09/2018 |
צפיות: 250
לא רק ה-THC שבקנאביס מכיל בתוכו יתרונות רבים. ה-CBD, קנבינואיד נוסף, נחקר גם הוא בשנים האחרונות ונמצא כחומר המסוגל להילחם מול מחלות רבות. הכירו את הקנבינואיד הפחות מפורסם שבצמח המריחואנה
קרא עוד
דמנציה ואלצהיימר: כיצד לעכב את התדרדרות המחלה?
| 13/09/2018 |
צפיות: 243
דמנציה היא מחלה הפוגעת בזיכרון וגורמת להתדרדרות קוגניטיבית. אמנם אי אפשר להחלים מהמחלה אך בעזרת גרייה מוחית לא פולשנית אפשר לעכב את ההתדרדרות שלה ולהרוויח זמן נוסף של חיים פעילים ונורמטיביים
קרא עוד
מקפיאים את הסרטן: טיפול חדשני עושה את צעדיו הראשונים בארץ
מאת מערכת BeOK
| 03/09/2018 |
צפיות: 354
חנקן נוזלי המוחדר ישירות לגידולים סרטניים התגלה כטיפול אפקטיבי במחלה. הטיפול הוטמע כעת לראשונה בישראל בבית החולים "זיו" שבצפת, ובהמשך הדרך עשוי להרחיב את אופקיו
קרא עוד
סוגים של שבץ מוחי: גורמים ודרכי טיפול
מאת מערכת BeOK
| 02/09/2018 |
צפיות: 202
שבץ מוחי הוא אירוע חירום רפואי הנגרם בשל שיבוש באספקת הדם למוח. ישנם סוגים שונים של שבץ מוחי שכל אחד מהם נגרם מסיבות שונות ודרכי הטיפול בהם אחרות
קרא עוד
סרטן השחלות: סוגים, תסמינים ודרכי טיפול
מאת מערכת BeOK
| 29/08/2018 |
צפיות: 277
סרטן השחלות הוא גידול ממאיר שמתפתח בשחלות, אשר מהוות חלק ממערכת הרבייה הנשית. לגידול זה אין תסמינים מקדימים ולכן קשה לאתר אותו בשלבים המוקדמים של המחלה
קרא עוד
טיפול בכאב כרוני: להתייחס לסבל
| 29/08/2018 |
צפיות: 620
סבל וכאב כרוני הולכים יד ביד. כדי לטפל בכאב יש להביא בחשבון את הסבל של המטופל, אם מההיבט הפיזי ואם מההיבט הנפשי
קרא עוד
וריקוצלה: גורמים תסמינים ודרכי טיפול
מאת מערכת BeOK
| 28/08/2018 |
צפיות: 288
וריקוצלה היא תקלה בשסתום הווריד אשר גורמת להגדלה של הוורידים באשכים. הבעיה מהווה אחת הסיבות הנפוצות ביותר לבעיות פוריות אצל גברים
קרא עוד
בטן מלאה – על הבקע השפיגלי
מאת מערכת BeOK
| 26/08/2018 |
צפיות: 345
הוא אמנם נדיר ביותר, אך בכל זאת ישנם חולים המתמודדים עם הבקע השפיגלי אשר נוצר בחלל הבטן ויכול לגרום לכאבים רבים
קרא עוד
כלמידיה: איזו מין מחלה זו?
| 23/08/2018 |
צפיות: 512
כלמידיה היא מחלת מין אשר עלולה לגרום לבעיות רפואיות רבות, כמו עיוורון, דלקת בצוואר הרחם והידבקויות בשחלות. כדי להימנע מהמחלה יש להכיר את התסמינים שלה ואת דרכי הטיפול בה
קרא עוד
אדמדמת: תסמינים ודרכי טיפול
מאת מערכת BeOK
| 22/08/2018 |
צפיות: 396
אדמדמת היא מחלת ילדים ויראלית נפוצה אשר מתאפיינת בחום גבוה ובפריחה. המחלה מדבקת מאוד אך לרוב חולפת מעצמה
קרא עוד