בריחת שתן: כל המידע על טיפול בלייזר

בריחת שתן היא תופעה נפוצה אשר משפיעה על נשים רבות במהלך חייהן. טיפול בלייזר הוא אפשרות שאינה כירורגית המסייעת לחזק את שרירי רצפת האגן ולמנוע את בריחת השתן
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 28/02/2018 |
צפיות: 630
דירוג: 3.5 מתוך 7 הצבעות
התקבלו 7 דירוגים בציון ממוצע 3.5 מתוך 5
דליפת שתן או בשמה המוכר יותר – בריחת שתן, היא מצב שבו לא שולטים על יכולת ההתרוקנות הרצונית של שלפוחית השתן, זאת אומרת שהשתן "בורח" ללא שליטה. במקרים מסוימים שלפוחית השתן מתרוקנת לגמרי ובמקרים אחרים ישנה רק דליפה קלה.

בריחת שתן יכולה להיות זמנית והיא יכולה להיות כרונית, תלוי בסיבה שבעטיה היא נגרמת. הבעיה נפוצה מאוד והיא רווחת בעיקר אצל נשים, אחת מכל שלוש נשים סובלת מבריחת שתן בשלב כזה אחר בחייה, עם זאת הבעיה מצויה גם אצל גברים מעל גיל 50. בריחת שתן נפוצה ביותר אצל נשים בהריון, אך אצלן בדרך כלל המצב חולף מעצמו כמה חודשים לאחר הלידה.

סובלות מבריחת שתן? היכנסו לפורום:
פורום ניתוחים גינקולוגים בלייזר

מהם הגורמים לבריחת שתן?

שלפוחית השתן היא שריר בלתי רצוני שתפקידו לאגור את השתן. כאשר מטילים שתן הן שרירי שלפוחית השתן והן שרירי רצפת האגן נרפים. אחד מהתפקידים של שרירי רצפת האגן הוא לבלום זעזועים בזמן שיש לחץ תוך בטני וכן לשלוט על יציאת השתן. רוב הזמן שרירים אלה מכווצים והם תומכים באיברים המצויים ברצפת האגן, לרבות שלפוחית השתן, כאשר הם נחלשים או נפגעים עלולה להיות בריחת שתן.

ישנן סיבות שונות שיכולות להוביל למצב זה, חלקן זמניות וחלקן חמורות יותר. הסיבה הנפוצה ביותר היא הגיל. ככל שמזדקנים, השרירים אשר תומכים בשלפוחית השתן הולכים ונחלשים. גם גורמים כמו תורשה, צניחת רחם, השמנת יתר וירידה של רמות האסטרוגן בגוף עקב גיל המעבר יכולים להשפיע על התפתחות הבעיה. כדי לשמור על שרירים חזקים ולמנוע בריחת שתן יש להקפיד על אורח חיים תקין ובריא ולבצע פעילויות גופניות שמחזקות את השרירים הללו, כמו יוגה, פילאטיס ותרגילי קיגל.

כאמור, שרירי רצפת האגן תומכים בשלפוחית השתן, פגיעה או נזק שנגרמים להם יכולים להוביל לבריחת שתן. נזק לשרירים אלה יכול להיגרם בעקבות ניתוחים כמו כריתת רחם, וכן הם יכולים להיפגע במהלך הריון או לידה.

אצל גברים בריחת שתן יכולה להתפתח בשל ערמונית מוגדלת. בלוטת הערמונית מקיפה את צוואר שלפוחית השתן והיא מפרישה נוזלים אשר מגנים על הזרע. הגדלה של בלוטת הערמונית מתרחשת באופן טבעי עם הגיל ובעקבות זאת עלולה להתרחש בריחת שתן.

הן סרטן הערמונית והן סרטן שלפוחית השתן יכולים לגרום לבריחת שתן. במקרים מסוימים הטיפול נגד הסרטן יכול להקשות על השליטה על שלפוחית השתן. גם גידולים שפירים יכולים לחסום את זרימת השתן ולגרום לבריחת שתן.

גורמים נוספים שיכולים להוביל לבריחת שתן הם עצירות, דלקת של הערמונית, דלקת בדרכי השתן, אבנים בכליה, אבנים בשלפוחית השתן, תסמונת שלפוחית השתן הכאובה ותופעות לוואי של תרופות מסוימות כמו תרופות לטיפול בלחץ דם, מרפי שרירים, תרופות הרגעה ותרופות לטיפול בבעיות לב שונות. גם הרגלי חיים מסוימים יכולים גרום לבריחת שתן זמנית, כמו צריכה מוגברת של אלכוהול ושתייה של משקאות המכילים קפאין.

סוגים של בריחת שתן

ישנם שלושה סוגים של בריחת שתן – בריחת שתן במאמץ, בריחת שתן בשל דחיפות ובריחת שתן בשל מלאות יתר של שלפוחית השתן. ניתן ללקות ביותר מסוג אחד באותו הזמן.
בריחת שתן במאמץ – סוג זה של בריחת שתן מתרחש בעת פעולה כלשהי שגורמת לשרירים להתאמץ. פעולות כמו שיעול, התעטשות, צחוק, הרמת משא, פעילות גופנית ואפילו אורגזמה מפעילות לחץ תוך בטני על השרירים אשר מחזיקים את השתן בתוך שלפוחית השתן, וכאשר שרירים אלה חלשים יכולה להיות בריחת שתן.

בריחת שתן בשל דחיפות – סוג זה של בריחת שתן מתרחש כאשר מאבדים שליטה על שלפוחית השתן בעקבות תחושה של צורך עז פתאומי להטיל שתן. ברגע שצורך זה מופיע קשה מאוד לשלוט בשלפוחית ולהגיע עד לשירותים.

בריחת שתן בשל מלאות יתר של שלפוחית השתן – סוג זה יכול לקרות כאשר לא מרוקנים את שלפוחית השתן עד הסוף בעת הטלת שתן. שאריות השתן שנשארו בשלפוחית יכולים לנזול בצורה של טפטוף.
חיזוק שרירי רצפת האגן

הטיפול בבריחת שתן תלוי בסוג בריחת השתן ובסיבה שבגללה היא מתרחשת והוא יכול לכלול תרופות אשר מרפות דופן השריר של שלפוחית השתן, תרגילי חיזוק של שרירי רצפת האגן או ניתוח. אפשרות נוספות היא טיפול שאינו כירורגי בעזרת לייזר.

הטיפול בלייזר לבריחת שתן יכול לסייע לנשים עם בריחת שתן קלה עד בינונית והוא מתאים במיוחד לנשים אשר סובלות מבריחת שתן במאמץ בעקבות היחלשות שרירי רצפת האגן אשר, כאמור, תומכים בשלפוחית השתן. בסוג טיפול זה למעשה פוצעים את הרקמות החלשות וכך מעודדים אותן להתחדש ולהתחזק. קרני הלייזר מעודדות ייצור מוגבר של סיבי קולגן – חלבון סיבי אשר לו תפקיד מרכזי בחיזוק רקמות החיבור. סיבי הקולגן מחזקים את השרירים ותורמים להחלמה שלהם מחד גיסא ומכווצים את הנרתיק מאידך גיסא.

במהלך הטיפול מחדירים לנרתיק ידית לייזר ומשאירים אותה שם למשך עשרים דקות עד חצי שעה. ידית הלייזר פוגעת ברקמות הנרתיק ופוצעת אותן באופן מיקרוסקופי. הליך ייצור הקולגן נמשך בין חודש לשלושה חודשים לאחר הטיפול ובתומו רקמות הנרתיק מתכווצות ומתחזקות וכך יכולות לתת תמיכה יציבה לשלפוחית השתן ולמבנה השופכה והן מרימות את רצפת האגן. בזכות זאת שבה היכולת להתאפק וחל שיפור בדליפת השתן.

למציאת רופאים בתחום לחצי כאן

טיפול בבריחת שתן ללא התערבות כירורגית

הטיפול בלייזר אינו כואב ואינו גורם לתחושת אי נוחות, למעט החדירה של ידית הלייזר והשהות שלה שם, על כן ההליך אינו מתבצע תחת הרדמה או אחלוש מקומי. נוסף על כך, אין צורך בהכנה מוקדמת לפני הטיפול ואין צורך בזמן התאוששות לאחריו.

לטיפול בלייזר לבריחת שתן יש יתרונות רבים כשהעיקרי שבהם הוא עקרון הטיפול השמרני. זאת אומרת שהטיפול אינו כולל פעולות כירורגיות או התערבות מסיבית והוא כרוך בנטילת סיכון מינימאלי. יתרון נוסף הוא שהטיפול אינו כרוך לא בהרדמה ולא בהתאוששות, ומשכך מיד בתום הטיפול ניתן לחזור לשגרה היומית הרגילה ללא כל מגבלה – לאחר ההליך אפשר לנהוג, לאכול וללכת לעבודה ללא חשש לפגוע בתוצאות ההליך. כמו כן, לעומת סוגי טיפול אחרים, הטיפול בלייזר אינו מפריע לשיטות טיפול אחרות לפתרון בריחת השתן. על כן, הטיפול בלייזר אינו מונע נטילת תרופות או תרגול פעולות לחיזוק שרירי רצפת האגן. בדרך כלל די בטיפול לייזר אחד כדי לפתור את בעיית בריחת השתן אך לעתים יש צורך בשניים או בשלושה טיפולים במרווח של שלושה שבועות או חודש בין אחד לשני.

החיסרון המהותי ביותר בטיפול בלייזר לבריחת שתן הוא שהוא אינו יכול לסייע למקרים חמורים של בריחת שתן כמו בריחת שתן בשל דחיפות או בגלל צניחת רחם וכן הוא אינו מותאם לטיפול בבריחת שתן אצל גברים. במקרים חמורים אלה, אין מנוס אלא לפנות לטיפול כירורגי לפתירת הבעיה. בניתוח מסוג זה משתילים סרט סינטטי מתחת לצינור השופכה, בעת הפעלת לחץ תוך בטני על השרירים הסרט תומך בצינור השופכה וכך הוא מונע מהשתן לדלוף בצורה לא רצונית. אפשרות נוספת היא הזרקה של חומרים אשר מצרים את השופכה.

אולי יעניין אותך גם:
יש לי פיפי (באמצע הסקס)
שיטת פאולה משפרת תפקוד מיני, בריחת שתן
6 סוגי מזונות העלולים להחמיר בריחת שתן
כאבי אגן: תסמינים, אבחון ודרכי טיפול
בריחת שתן: אולי תרופות הן הסיבה

יש לציין כי טיפול בלייזר אינו מיועד אך ורק לבריחת שתן, הוא יכול לעזור גם לנשים אשר סובלות מיובש בנרתיק ומהיחלשות של שרירי הנרתיק. בעיות אלו יכולות להשפיע על האיכות של יחסי המין ועל ההנאה מהם, לכן טיפול זה יכול להשיב את התענוג שבקיום יחסי מין.

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

אולי יעניין אותך גם

צנתור עצמי לסירוגין שלפוחית השתן: כשהמטופל הופך למטפל
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 18/03/2019 |
צפיות: 64
מרגישים שאתם מאבדים את השליטה על שלפוחית השתן? מפחדים מבריחת שתן? צריכים ללכת לשירותים אבל בסוף לא יוצא דבר? עכשיו תוכלו לפתור את הבעיה בין כותלי ביתכם. צנתור שלפוחית השתן- עשו זאת בעצמכם
קרא עוד
כאבים באזור הכבד, אלכוהול וכבד שומני
ד"ר מוחמד מסארוה
| 04/03/2019 |
צפיות: 210
לא כמו כאב ראש, כאבים בכבד לא יעברו מאליהם. כאבים אלה יכולים להעיד על בעיות חמורות כמו הפטיטיס, שחמת הכבד וסרטן הכבד
קרא עוד
אלרגיה לביצים: תסמינים ודרכי טיפול
ד"ר יורם פייטלסון
| 24/02/2019 |
צפיות: 200
אלרגיה לביצים היא בין האלרגיות למזון הנפוצות בעולם, בעיקר בקרב ילדים ותינוקות. ללא טיפול נכון, האלרגיה מסוכנת מאוד ואף יכולה לגרום למוות
קרא עוד
תרגילי קיגל: לחיזוק רצפת האגן ולמניעת בריחת שתן
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 12/02/2019 |
צפיות: 371
חולשה של שרירי רצפת האגן יכולה לגרום לבעיות בריאותיות רבות אצל גברים ואצל נשים, כמו בריחת שתן ואי נקיטת שתן. תרגילי קיגל מסייעים לחיזוק השרירים ובמניעה של בעיות אלה
קרא עוד
הליקובקטר פילורי: תסמינים ודרכי טיפול
ד"ר מוחמד מסארוה
| 05/02/2019 |
צפיות: 482
הליקובקטר פילורי הוא חיידק אשר גורם לזיהום ולכיבים בקיבה המאופיינים בכאבי בטן חזקים. הזנחה של המצב יכולה להוביל לבעיות בריאותיות חמורות כמו דלקת הצפקת וחסימת קיבה
קרא עוד
מחלות כבד בילדים
ד"ר אחיה אמיר
| 03/02/2019 |
צפיות: 184
מגוון מחלות הכבד בילדים, מולדות או נרכשות, הוא רחב. מחלת הכבד השכיחה ביותר היא מחלת הכבד השומני. הטיפול משתנה בהתאם למחלה הספציפית ולחומרת המצב, אך לרוב נדרש מעקב ארוך טווח
קרא עוד
מולוסקום: כיצד מטפלים ביבלות ויראליות?
פרופ` ארנון כהן
| 30/01/2019 |
צפיות: 858
מולוסקום הן יבלות ויראליות הנפוצות בעיקר אצל ילדים. היבלות חולפות מעצמן ויש לטפל רק במקרים קשים ומיוחדים כדי למנוע כאב וסבל
קרא עוד
תלסמיה: המחלה התורשתית הנפוצה בעולם
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 29/01/2019 |
צפיות: 284
המוטציה הראשונית שלה חשוכת מרפא, בעוד השנייה מסוכנת ביותר גם היא. כל מה שאתם צריכים לדעת על מחלת התלסמיה – מחלת הדם התורשתית
קרא עוד
תסמונת ההשמנה על שם קושינג: כל מה שחשוב לדעת
מטרת המאמר היא להעלות את המודעות לכך שהשמנה, למרות שכיחותה, אינה נובעת בהכרח מאכילה בלתי מבוקרת ומיעוט פעילות גופנית ועל כן יש לבדוק כל מקרה לגופו
קרא עוד
אי ספיקת כבד: גורמים, תסמינים, דרכי טיפול ודרכי מניעה
ד"ר אסף יששכר
| 15/01/2019 |
צפיות: 288
אי ספיקת כבד נגרמת בשל נזקים ברקמות הכבד המונעים מהכבד לבצע את תפקידו כראוי. המחלה יכולה לבוא לידי ביטוי בצהבת, בבצקות ובירידה ביכולות הקוגניטיביות
קרא עוד