ביופסיה של בלוטת הרוק: הכנה להליך ופירוש תוצאות

ביופסיה של בלוטות הרוק הוא הליך רפואי המתבצע במקרים של דלקות או חשד לזיהומים בבלוטת הרוק
מאת מערכת BeOK
| 06/03/2018 |
צפיות: 891
דירוג: 4.3 מתוך 3 הצבעות
התקבלו 3 דירוגים בציון ממוצע 4.3 מתוך 5
בלוטות הרוק הן האיבר בגוף אשר אחראי על ייצור הרוק ועל הפרשתו לחלל הפה. לרוק יש כמה תפקידים הכרחיים לבריאות הגוף – הוא שומר על הלחות בפה, מונע ריקבון של השיניים ומתחיל את הליך העיכול בכך שהוא מקל על הבליעה של המזון שאוכלים. כמו כן, הרוק מסייע גם לנשימה ולאכילה.

למידע נוסף היכנסו לפורומים:
פורום סרטן (אונקולוגיה)
פורום כירורגית פה ולסת, סרטן הפה והלוע
פורום אף אוזן גרון
פורום מחלות זיהומיות
פורום ניתוחי ראש צוואר, גידולי ראש

מתי צריך לעשות ביופסיה לבלוטות הרוק?

בלוטות הרוק נחלקות לשני סוגים עיקריים – בלוטות גדולות (Major salivary glands) ובלוטות קטנות (Minor salivary gland ). בלוטות הרוק הגדולות מצויות במעין שק והן מייצרות את הרוק ומפרישות אותו לתוך צינוריות הרוק אשר מתנקזות לצינור אחד הפולט את מרבית הרוק לחלל הפה. גודלן של בלוטות הרוק הקטנות הוא מיקרוסקופי והן מצויות ברירית, הציפוי הפנימי של מערכת הנשימה.

ישנם שלושה זוגות מרכזיים של בלוטות רוק – בלוטות הרוק הגדולות ביותר הן בלוטות מצד האוזן, המכונות גם הבלוטות הפרוטידיות, אשר ממוקמות מעל שריר הלעיסה סמוך לאוזניים, הזוג השני הן הבלוטות התת-לשוניות אשר ממוקמות מתחת ללשון והזוג השלישי הן הבלוטות התת-לסתיות הממוקמות ברצפת הפה. בלוטות רוק נוספות נמצאות על החך, הלחיים, הלשון והשפתיים.

ישנם מקרים שבהם יש הצטברות חריגה על בלוטות הרוק או כשיש חשד לבעיות בריאותיות אחרות ממליצים לבצע ביופסיה של בלוטת הרוק כדי לאבחן את הבעיה ואת המקור שלה. מקרים אלה יכולים להיות התנפחות של בלוטת הרוק או גושים אשר יכולים להתפתח בעקבות גידול או חסימה של בלוטות הרוק, חשד לגידול בבלוטות הרוק, חסימה של צינוריות הרוק ואבחון של מחלות כמו תסמונת סיוגרן – מחלה אוטואימונית כרונית שבה מערכת החיסון תוקפת את בלוטות הרוק, דבר הגורם להתדלדלות שלהן. היתרון הבולט ביותר של ביופסיה של בלוטת הרוק היא שבמקרים שיש גידול ניתן לבחון אם הוא שפיר או ממאיר, זאת לעומת בדיקות הדמיה כמו סריקת CT או MRI.

כיצד מתבצע הליך ביופסיה של בלוטת הרוק?

בביופסיה של בלוטת הרוק מסירים תאים או חלקים קטנים מהרקמה של הבלוטה כדי לשלוח לבדיקת מעבדה. אין צורך בהכנות מיוחדות לפני הליך הביופסיה, לעתים מתבקשים לא לאכול ולא לשתות במשך כמה שעות לפני ביצוע ההליך. כמו כן, ייתכן שאנשים הנוטלים תרופות לדילול הדם יתבקשו להפסיק ליטול את התרופות כמה ימים לפני הביופסיה.

הביופסיה נעשית לרוב במרפאה של הרופא המטפל בהליך של ביופסיית שאיבת מחט – FNA. בשיטה זו ניתן להסיר כמות קטנה של תאים מבלוטות התריס עם השפעה מועטה על הגוף.

בשלב הראשון מחטאים את העור סביב בלוטת הרוק בעזרת אלכוהול ולאחר מכן מאלחשים את האזור בעזרת הזרקה של חומר הרדמה. כאשר אזור הבלוטה רדום מחדירים לבלוטת הרוק מחט דקה שבאמצעותה מסירים את התאים או את הרקמות ומניחים אותן על לוחיות זכוכיות כדי לשלוח לבדיקת מעבדה.

במקרים שבהם הבדיקה נעשית בשל חשד לתסמונת סיוגרן עושים ביופסיה בכמה בלוטות רוק ולא רק באחת הנראית חשודה. במקרה זה, מכיוון שההליך חוזר על עצמו כמה פעמים ייתכן שבתומו יהיה צורך בתפרים.

תופעות לוואי של ביופסיה לבלוטת הרוק

הליך הביופסיה בעזרת מחט דקה כמעט שאינו כרוך בסיכונים או בתופעות לוואי, למעט דימום או הזדהמות במהלך החדרת המחט. זמן קצר לאחר ההליך תיתכן תחושת כאב מתונה, אם הכאב מטריד ניתן ליטול משככי כאבים.

עם זאת, אם לאחר ההליך ישנם תסמינים חריגים יש לדווח לרופא המטפל. תסמינים אלה כוללים עליית חום, כאב באזור הביופסיה שאינו חולף לאחר נטילת תרופות, נפיחות באזור שממנו נלקחה הביופסיה, יציאה של נוזלים מאזור הביופסיה ודימום מהאזור שלא ניתן לעצור בלחץ.

יש לפנות לטיפול רפואי מידי כאשר חווים את אחד או יותר מהתסמינים הבאים: סחרחורת, התעלפות, קוצר נשימה, קשיי בליעה ונימול או חוסר תחושה ברגליים.

תוצאות תקינות של הביופסיה מעידות על כך שבלוטות הרוק בריאות וכי אין עדות לגידולים חריגים או למחלות של רקמות הבלוטה.

תוצאות חריגות של הביופסיה יכולות להתקבל בעקבות מצבים כמו זיהום בבלוטת הרוק, סוגים שונים של סרטן, אבנים בצינוריות הרוק וסרקואידוזיס. בעזרת שילוב של תוצאות הביופסיה עם התסמינים שבגללם נעשתה הביופסיה מלכתחילה ניתן לקבוע מהו הגורם הבעייתי הדורש טיפול. במקרים שבהם ישנו חשד להתפתחות של גידול או לחסימה של צינוריות הרוק יש צורך בסריקת דימות כמו רנטגן או CT.
גידולים בבלוטות הרוק
מהרקמה של בלוטות הרוק השונות יכולים להתפתח הן גידולים שפירים והן גידולים ממאירים. אפשרות נוספת אך נדירה היא שבלוטת הרוק קלטה גרורה של גידול שהתפתח באזור אחר בגוף. באופן כללי גידולים בבלוטות הרוק הם דבר נדיר והם מתגלים בעקבות הופעה של גוש. רוב הגידולים בבלוטת הרוק הם שפירים, גידולים אלה אמנם יכולים לגדול לממדים גדולים אך הם אינם יכולים לגרום לתמותה.

לעומת זאת, גידולים ממאירים גדלים באופן חודרני והם מתפשטים לרקמות אחרות בסביבה שלהם. כמו כן, גידולים ממאירים יכולים לשלוח גרורות לאיברים אחרים ומרוחקים יותר בגוף. ישנם סוגים שונים של גידולים שיכולים להתפתח בבלוטות הרוק, חלקם נפוצים יותר וחלקם פחות. חלק מהגידולים הם אינדולנטים, זאת אומרת שקצב הגדילה שלהם איטי והם מגיבים לטיפול, וחלק מהגידולים אגרסיביים יותר. המאפיינים הבולטים ביותר של גידולים ממאירים בבלוטת הרוק הם כאבים, קצב גדילה מהיר ונוסף לגידול ישנם גושים נוספים באזור הצוואר. חלק מהגידולים הממאירים יכולים להשפיע על עצב הפנים ולשתק אותו.

הגידול השפיר הנפוץ ביותר בבלוטות הרוק הוא אדנומה פלאומורפית אשר יכול לגדול עד לממדי ענק. נוסף על כך, סוג גידול זה יכול להפוך לגידול ממאיר אגרסיבי וקשה לטיפול. במקרים שבהם הגידול הוא סרטני, הוא ככל הנראה יהיה מסוג קרצינומה – סוג הגידול הסרטני הנפוץ ביותר אצל בני אדם אשר מקורו ברקמת האפיתל.

למציאת רופאים בתחום ניקור בלוטות הרוק לחצו כאן

דרכי טיפול בגידולים בבלוטות הרוק

ישנם שלושה סוגי טיפול בגידולים בבלוטות הרוק – ניתוח להסרת הגידול, טיפולי הקרנה וטיפולי כימותרפיה. במרבית המקרים הטיפול הראשוני כולל הליך כירורגי שבו מסירים את הגוש מבלוטת הרוק, גם במקרים שבהם הגידול קטן, זאת מכיוון שקשה לעקוב אחר ההתפתחות שלו. מסיבה זו ניתוח מומלץ גם במקרים שבהם הגידול שפיר אשר עלול להתפתח לגידול ממאיר.

לאחר הוצאת הגוש מבלוטת הרוק הוא נשלח לבדיקה פתולוגית, שם בודקים את אופי הגוש. המשך הטיפול תלוי באבחנה המתקבלת בבדיקה זו לפי המאפיינים שלו – גודל, אגרסיביות והשפעה על רקמות אחרות הן בסביבה הקרובה של חלל הפה והן בסביבה רחוקה של רקמות אחרות בגוף.

אולי תרצו לקרוא גם:
אבנים בבלוטות הרוק, התופעה והטיפול
רוק בקסבה: מה משפיע על ייצור הרוק?
מה גורם להופעת טעם מר בפה?
דלקת בבלוטות הרוק: תסמינים ודרכי טיפול
תסמונת סיוגרן: תסמינים ודרכי טיפול

רוב הגידולים, הן הממאירים והן השפירים, מתפתחים בבלוטות הרוק הגדולות ובעיקר בבלוטות התת לסתיות ובבלוטות התת לשוניות. בשני סוגי הגידולים הטיפול המומלץ הוא כריתה של בלוטת הרוק והמשך טיפול לפי התוצאות של הבדיקה הפתולוגית. גידולים בבלוטות הרוק הקטנות, אשר מפוזרות ברירת של מערכת הנשימה הכוללת את האף, הלוע, חלל הפה וקנה הנשימה, הן דבר נדיר ביותר. עם זאת, כאשר מתפתח גידול בבלוטות הרוק הקטנות הוא לרוב יהיה ממאיר ולא שפיר. גם במקרה זה הטיפול המומלץ ביותר הוא כריתה כירורגית של בלוטת הרוק.

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

אולי יעניין אותך גם

השתלות כבד מן החי
| 10/12/2018 |
צפיות: 2
רשימת הממתינים לתרומת כבד הולכת ומתארכת, בעוד רוב המושתלים מקבלים כבד מתורם שנפטר, ישנה דרך נוספת – השתלת כבד מתורם חי
קרא עוד
חיי כלב: כל מה שצריך לדעת על אלרגיה לכלבים
| 05/12/2018 |
צפיות: 94
הכלב הוא חברו הטוב של האדם, אלא אם הוא אלרגי אליו. ישנן דרכי טיפול המאפשרות לחיות לצד הכלב ולהקל על התסמינים של האלרגיה
קרא עוד
ניתוח מוז: קו ההגנה מפני סרטן העור
מאת מערכת BeOK
| 02/12/2018 |
צפיות: 134
שיעור סרטן העור בישראל הוא מהגבוהים ביותר בעולם. אך בעזרתו של ניתוח מוז, ההליך הכירורגי שכבש את עולם הרפואה – אפשר להילחם בסרטן הזה בגבורה. הכירו את האויב הרשמי של סרטן העור
קרא עוד
הפרעות שינה: טיפול לא תרופתי באינסומניה
| 27/11/2018 |
צפיות: 167
נדודי שינה יכולים להוות מטרד לא קטן, הם גורמים לעצבנות ולחוסר ריכוז ומשבשים את התפקוד במהלך היום. נוירופידבק היא טכנולוגיה לא פולשנית הפותרת את הבעיה בעזרת הסדרה של גלי המוח
קרא עוד
מילומה נפוצה: על המחלה והטיפול בה
| 07/11/2018 |
צפיות: 811
מילומה נפוצה היא מחלה ממארת של תאי הפלזמה שבמוח העצם. כיום אפשר לטפל במחלה אך לא להחלים ממנה לחלוטין, אך הצפי הוא שבעתיד הקרוב ימצא מזור למחלה
קרא עוד
זריקות PRP: טיפול אלטרנטיבי לכאבים כרוניים
מאת מערכת BeOK
| 01/11/2018 |
צפיות: 417
אם אתם סובלים מכאבים כרוניים באזורים שונים, כדאי מאוד שתכירו את הטיפול הייחודי בהזרקות שמבוסס על יכולת הגוף שלכם לרפא את עצמו
קרא עוד
לימפומה: כל מה שצריך לדעת על סרטן בלוטות הלימפה
מאת מערכת BeOK
| 29/10/2018 |
צפיות: 555
לימפומה היא סוג של סרטן אשר מקורו בבלוטות הלימפה. ישנם סוגים שונים של לימפומה, שלהם תסמינים שונים ודרכי הטיפול בהם נבדלות אחת מהשנייה
קרא עוד
אשך טמיר: גורמים ודרכי טיפול
מאת מערכת BeOK
| 28/10/2018 |
צפיות: 403
אשך טמיר הוא מום מולד נפוץ אצל תינוקות זכרים. לרוב המצב מסתדר מעצמו ללא טיפול אך לעתים הפתרון הוא ניתוח לקיבוע האשך
קרא עוד
אלרגיה לתכשיטים: לא כל הנוצץ זהב
| 25/10/2018 |
צפיות: 407
אלרגיה לתכשיטים לרוב נובעת מחשיפה לניקל. האלרגיה אינה חמורה אך היא גורמת לגירוי של העור ולפריחה
קרא עוד
נקודת חן מדממת: סימן אזהרה לסרטן העור
| 24/10/2018 |
צפיות: 429
נקודת חן מדממת אינה בהכרח מעידה על גידול ממאיר, אך אין להישאר אדישים לכך משום שהדימום יכול להוות סימן אזהרה להתפתחות של סרטן העור
קרא עוד