ביופסיה של בלוטת הרוק: הכנה להליך ופירוש תוצאות

ביופסיה של בלוטות הרוק הוא הליך רפואי המתבצע במקרים של דלקות או חשד לזיהומים בבלוטת הרוק
מאת מערכת BeOK
| 06/03/2018 |
צפיות: 394
דירוג: 5.0 מתוך 2 הצבעות
התקבלו 2 דירוגים בציון ממוצע 5.0 מתוך 5
בלוטות הרוק הן האיבר בגוף אשר אחראי על ייצור הרוק ועל הפרשתו לחלל הפה. לרוק יש כמה תפקידים הכרחיים לבריאות הגוף – הוא שומר על הלחות בפה, מונע ריקבון של השיניים ומתחיל את הליך העיכול בכך שהוא מקל על הבליעה של המזון שאוכלים. כמו כן, הרוק מסייע גם לנשימה ולאכילה.

למידע נוסף היכנסו לפורומים:
פורום סרטן (אונקולוגיה)
פורום כירורגית פה ולסת, סרטן הפה והלוע
פורום אף אוזן גרון
פורום מחלות זיהומיות
פורום ניתוחי ראש צוואר, גידולי ראש

מתי צריך לעשות ביופסיה לבלוטות הרוק?

בלוטות הרוק נחלקות לשני סוגים עיקריים – בלוטות גדולות (Major salivary glands) ובלוטות קטנות (Minor salivary gland ). בלוטות הרוק הגדולות מצויות במעין שק והן מייצרות את הרוק ומפרישות אותו לתוך צינוריות הרוק אשר מתנקזות לצינור אחד הפולט את מרבית הרוק לחלל הפה. גודלן של בלוטות הרוק הקטנות הוא מיקרוסקופי והן מצויות ברירית, הציפוי הפנימי של מערכת הנשימה.

ישנם שלושה זוגות מרכזיים של בלוטות רוק – בלוטות הרוק הגדולות ביותר הן בלוטות מצד האוזן, המכונות גם הבלוטות הפרוטידיות, אשר ממוקמות מעל שריר הלעיסה סמוך לאוזניים, הזוג השני הן הבלוטות התת-לשוניות אשר ממוקמות מתחת ללשון והזוג השלישי הן הבלוטות התת-לסתיות הממוקמות ברצפת הפה. בלוטות רוק נוספות נמצאות על החך, הלחיים, הלשון והשפתיים.

ישנם מקרים שבהם יש הצטברות חריגה על בלוטות הרוק או כשיש חשד לבעיות בריאותיות אחרות ממליצים לבצע ביופסיה של בלוטת הרוק כדי לאבחן את הבעיה ואת המקור שלה. מקרים אלה יכולים להיות התנפחות של בלוטת הרוק או גושים אשר יכולים להתפתח בעקבות גידול או חסימה של בלוטות הרוק, חשד לגידול בבלוטות הרוק, חסימה של צינוריות הרוק ואבחון של מחלות כמו תסמונת סיוגרן – מחלה אוטואימונית כרונית שבה מערכת החיסון תוקפת את בלוטות הרוק, דבר הגורם להתדלדלות שלהן. היתרון הבולט ביותר של ביופסיה של בלוטת הרוק היא שבמקרים שיש גידול ניתן לבחון אם הוא שפיר או ממאיר, זאת לעומת בדיקות הדמיה כמו סריקת CT או MRI.

כיצד מתבצע הליך ביופסיה של בלוטת הרוק?

בביופסיה של בלוטת הרוק מסירים תאים או חלקים קטנים מהרקמה של הבלוטה כדי לשלוח לבדיקת מעבדה. אין צורך בהכנות מיוחדות לפני הליך הביופסיה, לעתים מתבקשים לא לאכול ולא לשתות במשך כמה שעות לפני ביצוע ההליך. כמו כן, ייתכן שאנשים הנוטלים תרופות לדילול הדם יתבקשו להפסיק ליטול את התרופות כמה ימים לפני הביופסיה.

הביופסיה נעשית לרוב במרפאה של הרופא המטפל בהליך של ביופסיית שאיבת מחט – FNA. בשיטה זו ניתן להסיר כמות קטנה של תאים מבלוטות התריס עם השפעה מועטה על הגוף.

בשלב הראשון מחטאים את העור סביב בלוטת הרוק בעזרת אלכוהול ולאחר מכן מאלחשים את האזור בעזרת הזרקה של חומר הרדמה. כאשר אזור הבלוטה רדום מחדירים לבלוטת הרוק מחט דקה שבאמצעותה מסירים את התאים או את הרקמות ומניחים אותן על לוחיות זכוכיות כדי לשלוח לבדיקת מעבדה.

במקרים שבהם הבדיקה נעשית בשל חשד לתסמונת סיוגרן עושים ביופסיה בכמה בלוטות רוק ולא רק באחת הנראית חשודה. במקרה זה, מכיוון שההליך חוזר על עצמו כמה פעמים ייתכן שבתומו יהיה צורך בתפרים.

תופעות לוואי של ביופסיה לבלוטת הרוק

הליך הביופסיה בעזרת מחט דקה כמעט שאינו כרוך בסיכונים או בתופעות לוואי, למעט דימום או הזדהמות במהלך החדרת המחט. זמן קצר לאחר ההליך תיתכן תחושת כאב מתונה, אם הכאב מטריד ניתן ליטול משככי כאבים.

עם זאת, אם לאחר ההליך ישנם תסמינים חריגים יש לדווח לרופא המטפל. תסמינים אלה כוללים עליית חום, כאב באזור הביופסיה שאינו חולף לאחר נטילת תרופות, נפיחות באזור שממנו נלקחה הביופסיה, יציאה של נוזלים מאזור הביופסיה ודימום מהאזור שלא ניתן לעצור בלחץ.

יש לפנות לטיפול רפואי מידי כאשר חווים את אחד או יותר מהתסמינים הבאים: סחרחורת, התעלפות, קוצר נשימה, קשיי בליעה ונימול או חוסר תחושה ברגליים.

תוצאות תקינות של הביופסיה מעידות על כך שבלוטות הרוק בריאות וכי אין עדות לגידולים חריגים או למחלות של רקמות הבלוטה.

תוצאות חריגות של הביופסיה יכולות להתקבל בעקבות מצבים כמו זיהום בבלוטת הרוק, סוגים שונים של סרטן, אבנים בצינוריות הרוק וסרקואידוזיס. בעזרת שילוב של תוצאות הביופסיה עם התסמינים שבגללם נעשתה הביופסיה מלכתחילה ניתן לקבוע מהו הגורם הבעייתי הדורש טיפול. במקרים שבהם ישנו חשד להתפתחות של גידול או לחסימה של צינוריות הרוק יש צורך בסריקת דימות כמו רנטגן או CT.
גידולים בבלוטות הרוק
מהרקמה של בלוטות הרוק השונות יכולים להתפתח הן גידולים שפירים והן גידולים ממאירים. אפשרות נוספת אך נדירה היא שבלוטת הרוק קלטה גרורה של גידול שהתפתח באזור אחר בגוף. באופן כללי גידולים בבלוטות הרוק הם דבר נדיר והם מתגלים בעקבות הופעה של גוש. רוב הגידולים בבלוטת הרוק הם שפירים, גידולים אלה אמנם יכולים לגדול לממדים גדולים אך הם אינם יכולים לגרום לתמותה.

לעומת זאת, גידולים ממאירים גדלים באופן חודרני והם מתפשטים לרקמות אחרות בסביבה שלהם. כמו כן, גידולים ממאירים יכולים לשלוח גרורות לאיברים אחרים ומרוחקים יותר בגוף. ישנם סוגים שונים של גידולים שיכולים להתפתח בבלוטות הרוק, חלקם נפוצים יותר וחלקם פחות. חלק מהגידולים הם אינדולנטים, זאת אומרת שקצב הגדילה שלהם איטי והם מגיבים לטיפול, וחלק מהגידולים אגרסיביים יותר. המאפיינים הבולטים ביותר של גידולים ממאירים בבלוטת הרוק הם כאבים, קצב גדילה מהיר ונוסף לגידול ישנם גושים נוספים באזור הצוואר. חלק מהגידולים הממאירים יכולים להשפיע על עצב הפנים ולשתק אותו.

הגידול השפיר הנפוץ ביותר בבלוטות הרוק הוא אדנומה פלאומורפית אשר יכול לגדול עד לממדי ענק. נוסף על כך, סוג גידול זה יכול להפוך לגידול ממאיר אגרסיבי וקשה לטיפול. במקרים שבהם הגידול הוא סרטני, הוא ככל הנראה יהיה מסוג קרצינומה – סוג הגידול הסרטני הנפוץ ביותר אצל בני אדם אשר מקורו ברקמת האפיתל.

למציאת רופאים בתחום ניקור בלוטות הרוק לחצו כאן

דרכי טיפול בגידולים בבלוטות הרוק

ישנם שלושה סוגי טיפול בגידולים בבלוטות הרוק – ניתוח להסרת הגידול, טיפולי הקרנה וטיפולי כימותרפיה. במרבית המקרים הטיפול הראשוני כולל הליך כירורגי שבו מסירים את הגוש מבלוטת הרוק, גם במקרים שבהם הגידול קטן, זאת מכיוון שקשה לעקוב אחר ההתפתחות שלו. מסיבה זו ניתוח מומלץ גם במקרים שבהם הגידול שפיר אשר עלול להתפתח לגידול ממאיר.

לאחר הוצאת הגוש מבלוטת הרוק הוא נשלח לבדיקה פתולוגית, שם בודקים את אופי הגוש. המשך הטיפול תלוי באבחנה המתקבלת בבדיקה זו לפי המאפיינים שלו – גודל, אגרסיביות והשפעה על רקמות אחרות הן בסביבה הקרובה של חלל הפה והן בסביבה רחוקה של רקמות אחרות בגוף.

אולי תרצו לקרוא גם:
אבנים בבלוטות הרוק, התופעה והטיפול
רוק בקסבה: מה משפיע על ייצור הרוק?
מה גורם להופעת טעם מר בפה?
דלקת בבלוטות הרוק: תסמינים ודרכי טיפול
תסמונת סיוגרן: תסמינים ודרכי טיפול

רוב הגידולים, הן הממאירים והן השפירים, מתפתחים בבלוטות הרוק הגדולות ובעיקר בבלוטות התת לסתיות ובבלוטות התת לשוניות. בשני סוגי הגידולים הטיפול המומלץ הוא כריתה של בלוטת הרוק והמשך טיפול לפי התוצאות של הבדיקה הפתולוגית. גידולים בבלוטות הרוק הקטנות, אשר מפוזרות ברירת של מערכת הנשימה הכוללת את האף, הלוע, חלל הפה וקנה הנשימה, הן דבר נדיר ביותר. עם זאת, כאשר מתפתח גידול בבלוטות הרוק הקטנות הוא לרוב יהיה ממאיר ולא שפיר. גם במקרה זה הטיפול המומלץ ביותר הוא כריתה כירורגית של בלוטת הרוק.

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

אולי יעניין אותך גם

הזדקנות העור, נוגדי חמצון ומה שביניהם
| 21/06/2018 |
צפיות: 51
הזדקנות העור היא משהו שאי אפשר להימנע ממנו, אך בעזרת הגנה על העור וצריכה נבונה של נוגדי חמצון אפשר לעכב את ההליך
קרא עוד
וגינוזיס חיידקית: גורמים תסמינים ודרכי טיפול
| 17/06/2018 |
צפיות: 133
וגינוזיס חיידקית היא זיהום נרתיקי הנגרם בשל חוסר איזון בחיידקים בנרתיק האישה. הזיהום שכיח אצל נשים בגיל הפריון ועלול להיות מסוכן לנשים בהריון
קרא עוד
רופא אלרגיה – מה עושה האלרגולוג?
| 10/06/2018 |
צפיות: 139
במקרים של חשד לאלרגיה יש לפנות לאלרגולוג, הוא הרופא אשר יש לו הידע והמיומנות לאבחן את מקור האלרגיה ולמצוא לה תרופה בהתאם
קרא עוד
חיסונים למטיילים: טיפים לפני הטיול הגדול
| 06/06/2018 |
צפיות: 210
הכנה לטיול אחרי צבא אינה כוללת רק רכישת ציוד ותכנון מסלול, חלק חשוב מההכנות הוא ייעוץ רפואי וקבלת החיסונים הנדרשים למניעת מחלות בעת השהייה בחו"ל
קרא עוד
פריחה של העור: סוגי פריחות ודרכי טיפול
מאת מערכת BeOK
| 05/06/2018 |
צפיות: 314
פריחה היא תגובה של העור למחלה או למקור אלרגני. רוב הפריחות חולפות מעצמן בעזרת טיפול ביתי אך לעתים הן תסמין של בעיה בריאותית חמורה הכרוכה בטיפול רפואי
קרא עוד
כיצד להקל על גרד טורדני בפות?
| 04/06/2018 |
צפיות: 542
גרד בפות הוא תופעה נפוצה שיכולה להיגרם בשל סיבות שונות. הטיפול בגרד תלוי בגורם שלו, אך ישנן כמה הנחיות כלליות שיכולות להקל על המצב
קרא עוד
טיפול רדיוכירורגי בגידולים תוך-גולגלתיים
| 03/06/2018 |
צפיות: 558
רדיוכירורגיה היא טיפול העוסק בהקטנה של גידולים תוך-גולגולתיים והגנה על רקמות בריאות סביב הגידול. התחום נמצא בהתפתחות מתמקדת ואפשרויות טיפוליות רבות ובטוחות למטופל
קרא עוד
נקודת חן: אבחון מוקדם של מלנומה
| 30/05/2018 |
צפיות: 496
ריבוי של נקודות חן הוא גורם הסיכון הגבוה ביותר למלנומה, מעקב אחר השינויים בנקודת החן ובדיקות תקופתיות יכולות להציל חיים
קרא עוד
אפילפסיה: טיפול לא תרופתי בעזרת נוירופידבק
| 23/05/2018 |
צפיות: 322
אפילפסיה היא הפרעה נוירולוגית הגורמת להתקפים ולפרכוסים. הטיפול התרופתי במחלה לא מתאים לכל החולים, אך בעזרת טיפול בנוירופידבק אפשר להקל על התסמינים של המחלה ואף למנוע את ההתקפים
קרא עוד
פסוריאזיס של הציפורניים: תסמינים ודרכי טיפול
מאת מערכת BeOK
| 15/05/2018 |
צפיות: 489
פסוריאזיס היא מחלת עור שיכולה לפגוע גם בציפורניים. פסוריאזיס של הציפורן מתאפיינת בשקעים בציפורן, בשינויי צבע הציפורן ובחריצים עמוקים בתחתית הציפורן
קרא עוד