ביופסיה של בלוטת הרוק: הכנה להליך ופירוש תוצאות

ביופסיה של בלוטות הרוק הוא הליך רפואי המתבצע במקרים של דלקות או חשד לזיהומים בבלוטת הרוק
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 06/03/2018 |
צפיות: 1,112
דירוג: 4.3 מתוך 3 הצבעות
התקבלו 3 דירוגים בציון ממוצע 4.3 מתוך 5
בלוטות הרוק הן האיבר בגוף אשר אחראי על ייצור הרוק ועל הפרשתו לחלל הפה. לרוק יש כמה תפקידים הכרחיים לבריאות הגוף – הוא שומר על הלחות בפה, מונע ריקבון של השיניים ומתחיל את הליך העיכול בכך שהוא מקל על הבליעה של המזון שאוכלים. כמו כן, הרוק מסייע גם לנשימה ולאכילה.

למידע נוסף היכנסו לפורומים:
פורום סרטן (אונקולוגיה)
פורום כירורגית פה ולסת, סרטן הפה והלוע
פורום אף אוזן גרון
פורום מחלות זיהומיות
פורום ניתוחי ראש צוואר, גידולי ראש

מתי צריך לעשות ביופסיה לבלוטות הרוק?

בלוטות הרוק נחלקות לשני סוגים עיקריים – בלוטות גדולות (Major salivary glands) ובלוטות קטנות (Minor salivary gland ). בלוטות הרוק הגדולות מצויות במעין שק והן מייצרות את הרוק ומפרישות אותו לתוך צינוריות הרוק אשר מתנקזות לצינור אחד הפולט את מרבית הרוק לחלל הפה. גודלן של בלוטות הרוק הקטנות הוא מיקרוסקופי והן מצויות ברירית, הציפוי הפנימי של מערכת הנשימה.

ישנם שלושה זוגות מרכזיים של בלוטות רוק – בלוטות הרוק הגדולות ביותר הן בלוטות מצד האוזן, המכונות גם הבלוטות הפרוטידיות, אשר ממוקמות מעל שריר הלעיסה סמוך לאוזניים, הזוג השני הן הבלוטות התת-לשוניות אשר ממוקמות מתחת ללשון והזוג השלישי הן הבלוטות התת-לסתיות הממוקמות ברצפת הפה. בלוטות רוק נוספות נמצאות על החך, הלחיים, הלשון והשפתיים.

ישנם מקרים שבהם יש הצטברות חריגה על בלוטות הרוק או כשיש חשד לבעיות בריאותיות אחרות ממליצים לבצע ביופסיה של בלוטת הרוק כדי לאבחן את הבעיה ואת המקור שלה. מקרים אלה יכולים להיות התנפחות של בלוטת הרוק או גושים אשר יכולים להתפתח בעקבות גידול או חסימה של בלוטות הרוק, חשד לגידול בבלוטות הרוק, חסימה של צינוריות הרוק ואבחון של מחלות כמו תסמונת סיוגרן – מחלה אוטואימונית כרונית שבה מערכת החיסון תוקפת את בלוטות הרוק, דבר הגורם להתדלדלות שלהן. היתרון הבולט ביותר של ביופסיה של בלוטת הרוק היא שבמקרים שיש גידול ניתן לבחון אם הוא שפיר או ממאיר, זאת לעומת בדיקות הדמיה כמו סריקת CT או MRI.

כיצד מתבצע הליך ביופסיה של בלוטת הרוק?

בביופסיה של בלוטת הרוק מסירים תאים או חלקים קטנים מהרקמה של הבלוטה כדי לשלוח לבדיקת מעבדה. אין צורך בהכנות מיוחדות לפני הליך הביופסיה, לעתים מתבקשים לא לאכול ולא לשתות במשך כמה שעות לפני ביצוע ההליך. כמו כן, ייתכן שאנשים הנוטלים תרופות לדילול הדם יתבקשו להפסיק ליטול את התרופות כמה ימים לפני הביופסיה.

הביופסיה נעשית לרוב במרפאה של הרופא המטפל בהליך של ביופסיית שאיבת מחט – FNA. בשיטה זו ניתן להסיר כמות קטנה של תאים מבלוטות התריס עם השפעה מועטה על הגוף.

בשלב הראשון מחטאים את העור סביב בלוטת הרוק בעזרת אלכוהול ולאחר מכן מאלחשים את האזור בעזרת הזרקה של חומר הרדמה. כאשר אזור הבלוטה רדום מחדירים לבלוטת הרוק מחט דקה שבאמצעותה מסירים את התאים או את הרקמות ומניחים אותן על לוחיות זכוכיות כדי לשלוח לבדיקת מעבדה.

במקרים שבהם הבדיקה נעשית בשל חשד לתסמונת סיוגרן עושים ביופסיה בכמה בלוטות רוק ולא רק באחת הנראית חשודה. במקרה זה, מכיוון שההליך חוזר על עצמו כמה פעמים ייתכן שבתומו יהיה צורך בתפרים.

תופעות לוואי של ביופסיה לבלוטת הרוק

הליך הביופסיה בעזרת מחט דקה כמעט שאינו כרוך בסיכונים או בתופעות לוואי, למעט דימום או הזדהמות במהלך החדרת המחט. זמן קצר לאחר ההליך תיתכן תחושת כאב מתונה, אם הכאב מטריד ניתן ליטול משככי כאבים.

עם זאת, אם לאחר ההליך ישנם תסמינים חריגים יש לדווח לרופא המטפל. תסמינים אלה כוללים עליית חום, כאב באזור הביופסיה שאינו חולף לאחר נטילת תרופות, נפיחות באזור שממנו נלקחה הביופסיה, יציאה של נוזלים מאזור הביופסיה ודימום מהאזור שלא ניתן לעצור בלחץ.

יש לפנות לטיפול רפואי מידי כאשר חווים את אחד או יותר מהתסמינים הבאים: סחרחורת, התעלפות, קוצר נשימה, קשיי בליעה ונימול או חוסר תחושה ברגליים.

תוצאות תקינות של הביופסיה מעידות על כך שבלוטות הרוק בריאות וכי אין עדות לגידולים חריגים או למחלות של רקמות הבלוטה.

תוצאות חריגות של הביופסיה יכולות להתקבל בעקבות מצבים כמו זיהום בבלוטת הרוק, סוגים שונים של סרטן, אבנים בצינוריות הרוק וסרקואידוזיס. בעזרת שילוב של תוצאות הביופסיה עם התסמינים שבגללם נעשתה הביופסיה מלכתחילה ניתן לקבוע מהו הגורם הבעייתי הדורש טיפול. במקרים שבהם ישנו חשד להתפתחות של גידול או לחסימה של צינוריות הרוק יש צורך בסריקת דימות כמו רנטגן או CT.
גידולים בבלוטות הרוק
מהרקמה של בלוטות הרוק השונות יכולים להתפתח הן גידולים שפירים והן גידולים ממאירים. אפשרות נוספת אך נדירה היא שבלוטת הרוק קלטה גרורה של גידול שהתפתח באזור אחר בגוף. באופן כללי גידולים בבלוטות הרוק הם דבר נדיר והם מתגלים בעקבות הופעה של גוש. רוב הגידולים בבלוטת הרוק הם שפירים, גידולים אלה אמנם יכולים לגדול לממדים גדולים אך הם אינם יכולים לגרום לתמותה.

לעומת זאת, גידולים ממאירים גדלים באופן חודרני והם מתפשטים לרקמות אחרות בסביבה שלהם. כמו כן, גידולים ממאירים יכולים לשלוח גרורות לאיברים אחרים ומרוחקים יותר בגוף. ישנם סוגים שונים של גידולים שיכולים להתפתח בבלוטות הרוק, חלקם נפוצים יותר וחלקם פחות. חלק מהגידולים הם אינדולנטים, זאת אומרת שקצב הגדילה שלהם איטי והם מגיבים לטיפול, וחלק מהגידולים אגרסיביים יותר. המאפיינים הבולטים ביותר של גידולים ממאירים בבלוטת הרוק הם כאבים, קצב גדילה מהיר ונוסף לגידול ישנם גושים נוספים באזור הצוואר. חלק מהגידולים הממאירים יכולים להשפיע על עצב הפנים ולשתק אותו.

הגידול השפיר הנפוץ ביותר בבלוטות הרוק הוא אדנומה פלאומורפית אשר יכול לגדול עד לממדי ענק. נוסף על כך, סוג גידול זה יכול להפוך לגידול ממאיר אגרסיבי וקשה לטיפול. במקרים שבהם הגידול הוא סרטני, הוא ככל הנראה יהיה מסוג קרצינומה – סוג הגידול הסרטני הנפוץ ביותר אצל בני אדם אשר מקורו ברקמת האפיתל.

למציאת רופאים בתחום ניקור בלוטות הרוק לחצו כאן

דרכי טיפול בגידולים בבלוטות הרוק

ישנם שלושה סוגי טיפול בגידולים בבלוטות הרוק – ניתוח להסרת הגידול, טיפולי הקרנה וטיפולי כימותרפיה. במרבית המקרים הטיפול הראשוני כולל הליך כירורגי שבו מסירים את הגוש מבלוטת הרוק, גם במקרים שבהם הגידול קטן, זאת מכיוון שקשה לעקוב אחר ההתפתחות שלו. מסיבה זו ניתוח מומלץ גם במקרים שבהם הגידול שפיר אשר עלול להתפתח לגידול ממאיר.

לאחר הוצאת הגוש מבלוטת הרוק הוא נשלח לבדיקה פתולוגית, שם בודקים את אופי הגוש. המשך הטיפול תלוי באבחנה המתקבלת בבדיקה זו לפי המאפיינים שלו – גודל, אגרסיביות והשפעה על רקמות אחרות הן בסביבה הקרובה של חלל הפה והן בסביבה רחוקה של רקמות אחרות בגוף.

אולי תרצו לקרוא גם:
אבנים בבלוטות הרוק, התופעה והטיפול
רוק בקסבה: מה משפיע על ייצור הרוק?
מה גורם להופעת טעם מר בפה?
דלקת בבלוטות הרוק: תסמינים ודרכי טיפול
תסמונת סיוגרן: תסמינים ודרכי טיפול

רוב הגידולים, הן הממאירים והן השפירים, מתפתחים בבלוטות הרוק הגדולות ובעיקר בבלוטות התת לסתיות ובבלוטות התת לשוניות. בשני סוגי הגידולים הטיפול המומלץ הוא כריתה של בלוטת הרוק והמשך טיפול לפי התוצאות של הבדיקה הפתולוגית. גידולים בבלוטות הרוק הקטנות, אשר מפוזרות ברירת של מערכת הנשימה הכוללת את האף, הלוע, חלל הפה וקנה הנשימה, הן דבר נדיר ביותר. עם זאת, כאשר מתפתח גידול בבלוטות הרוק הקטנות הוא לרוב יהיה ממאיר ולא שפיר. גם במקרה זה הטיפול המומלץ ביותר הוא כריתה כירורגית של בלוטת הרוק.

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

אולי יעניין אותך גם

צנתור עצמי לסירוגין שלפוחית השתן: כשהמטופל הופך למטפל
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 18/03/2019 |
צפיות: 67
מרגישים שאתם מאבדים את השליטה על שלפוחית השתן? מפחדים מבריחת שתן? צריכים ללכת לשירותים אבל בסוף לא יוצא דבר? עכשיו תוכלו לפתור את הבעיה בין כותלי ביתכם. צנתור שלפוחית השתן- עשו זאת בעצמכם
קרא עוד
כאבים באזור הכבד, אלכוהול וכבד שומני
ד"ר מוחמד מסארוה
| 04/03/2019 |
צפיות: 210
לא כמו כאב ראש, כאבים בכבד לא יעברו מאליהם. כאבים אלה יכולים להעיד על בעיות חמורות כמו הפטיטיס, שחמת הכבד וסרטן הכבד
קרא עוד
אלרגיה לביצים: תסמינים ודרכי טיפול
ד"ר יורם פייטלסון
| 24/02/2019 |
צפיות: 200
אלרגיה לביצים היא בין האלרגיות למזון הנפוצות בעולם, בעיקר בקרב ילדים ותינוקות. ללא טיפול נכון, האלרגיה מסוכנת מאוד ואף יכולה לגרום למוות
קרא עוד
תרגילי קיגל: לחיזוק רצפת האגן ולמניעת בריחת שתן
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 12/02/2019 |
צפיות: 371
חולשה של שרירי רצפת האגן יכולה לגרום לבעיות בריאותיות רבות אצל גברים ואצל נשים, כמו בריחת שתן ואי נקיטת שתן. תרגילי קיגל מסייעים לחיזוק השרירים ובמניעה של בעיות אלה
קרא עוד
הליקובקטר פילורי: תסמינים ודרכי טיפול
ד"ר מוחמד מסארוה
| 05/02/2019 |
צפיות: 482
הליקובקטר פילורי הוא חיידק אשר גורם לזיהום ולכיבים בקיבה המאופיינים בכאבי בטן חזקים. הזנחה של המצב יכולה להוביל לבעיות בריאותיות חמורות כמו דלקת הצפקת וחסימת קיבה
קרא עוד
מחלות כבד בילדים
ד"ר אחיה אמיר
| 03/02/2019 |
צפיות: 184
מגוון מחלות הכבד בילדים, מולדות או נרכשות, הוא רחב. מחלת הכבד השכיחה ביותר היא מחלת הכבד השומני. הטיפול משתנה בהתאם למחלה הספציפית ולחומרת המצב, אך לרוב נדרש מעקב ארוך טווח
קרא עוד
מולוסקום: כיצד מטפלים ביבלות ויראליות?
פרופ` ארנון כהן
| 30/01/2019 |
צפיות: 858
מולוסקום הן יבלות ויראליות הנפוצות בעיקר אצל ילדים. היבלות חולפות מעצמן ויש לטפל רק במקרים קשים ומיוחדים כדי למנוע כאב וסבל
קרא עוד
תלסמיה: המחלה התורשתית הנפוצה בעולם
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 29/01/2019 |
צפיות: 284
המוטציה הראשונית שלה חשוכת מרפא, בעוד השנייה מסוכנת ביותר גם היא. כל מה שאתם צריכים לדעת על מחלת התלסמיה – מחלת הדם התורשתית
קרא עוד
תסמונת ההשמנה על שם קושינג: כל מה שחשוב לדעת
מטרת המאמר היא להעלות את המודעות לכך שהשמנה, למרות שכיחותה, אינה נובעת בהכרח מאכילה בלתי מבוקרת ומיעוט פעילות גופנית ועל כן יש לבדוק כל מקרה לגופו
קרא עוד
אי ספיקת כבד: גורמים, תסמינים, דרכי טיפול ודרכי מניעה
ד"ר אסף יששכר
| 15/01/2019 |
צפיות: 288
אי ספיקת כבד נגרמת בשל נזקים ברקמות הכבד המונעים מהכבד לבצע את תפקידו כראוי. המחלה יכולה לבוא לידי ביטוי בצהבת, בבצקות ובירידה ביכולות הקוגניטיביות
קרא עוד