בקע ספורטאים: גורמים, תסמינים ודרכי טיפול

בקע ספורטאים היא פגיעה בשרירים או ברקמות באזור המפשעה עקב פעילות ספורטיבית. אפשר לטפל במצב בטיפולי פיזיותרפיה או בניתוח
מאת מערכת BeOK
| 26/04/2018 |
צפיות: 626
דירוג: 5.0 מתוך 1 הצבעות
התקבלו 1 דירוגים בציון ממוצע 5.0 מתוך 5
פובאלגיה, הידועה יותר בכינוי "בקע ספורטאים", היא פציעה נפוצה באזור המפשעה. למרות השם, בקע ספורטאים אינו ממש בקע רגיל. בקע או הרניה הוא מצב שבו איבר או רקמה של איבר בולטים דרך השריר או דרך הרקמה המחזיקה אותו במקום. לעומת זאת, בקע ספורטאים הוא מצב שבו הרקמות הרכות שבמפשעה נמתחות או נקרעות. עם זאת, עם הזמן, בקע ספורטאים יכול להחמיר ולהוביל לבקע מפשעתי.

בקע ספורטאים נגרם למעשה בעקבות נזק לשרירים, לרצועות או לגידים המצויים באזור המפשעה. הכינוי "בקע ספורטאים" דבק לפובאלגיה משום שפעמים רבות המצב נגרם עקב השתתפות בפעילות ספורטיבית, בעיקר כזו הכרוכה בסיבוב של הגוף, בשינויי כיוון פתאומיים או בתנועות שחוזרות על עצמן שוב ושוב. ישנם משחקי ספורט רבים שבהם המשתתפים עושים תנועות אלה, כמו סקי, ריצה, כדורגל, טניס, הוקי, פוטבול, היאבקות, רוגבי, קריקט וקפיצת משוכות.

היכנסו לפורומים והתייעצו עם המומחים:
פורום פיזיותרפיה
פורום כירורגיה כללית, כירורגיה אנדוסקופית
פורום הרניה, שבר, בקע, קילה
פורום שיקום פציעות ספורט, שיקום אורטופדי
פורום הידרותרפיה

בקע ספורטאים שכיח אצל גברים

המאפיין הבולט של בקע ספורטאים הוא כאבים חדים באזור המפשעה. הכאב יכול לחלוף בזמן מנוחה, אך הוא לרוב חוזר כאשר חוזרים לפעילות. הכאב יכול להתפרץ גם כשמשתעלים וכשמתעטשים. נוסף לכאבים במפשעה התסמינים יכולים להיות תחושת קשיחות או רגישות באזור המפשעה.

בקע ספורטאים יכול לקרות לכל אחד, אך הוא נפוץ יותר בקרב ספורטאים ואצל אנשים המשתתפים בפעילות ספורטיבית בתדירות גבוהה. כמו כן, גברים נמצאים בסיכון גבוה יותר ללקות במצב מאשר נשים, הסיבה לכך היא שהמפשעה של גברים צרה יותר מאשר אצל נשים, ומשכך היא פחות יציבה והיא קלה להיפגע ולהיפצע.

כיצד מאבחנים בקע ספורטאים?

כאשר ישנם כאבים חוזרים במפשעה יש לפנות לרופא המשפחה שיבצע בדיקה גופנית של האזור שבה המטופל מתבקש לבצע תנועות שונות, כך אפשר לזהות את האזור הפגוע. לעתים, כדי לקבל תמונה ברורה יותר של אזור המפשעה ולבחון אם יש פגיעות חמורות יותר, כמו הרניה, יש צורך בסריקות דימות כמו צילום רנטגן, אולטרסאונד, CT, MRI או מיפוי עצמות.

אף על פי שהכאב יכול לחלוף בזמן מנוחה, הפציעה עצמה שגרמה לבקע הספורטאים אינה חולפת מעצמה ויש לטפל בה ולמנוע החמרה של המצב עד לכדי הרניה. נוסף על כך, הזנחה של המצב עלולה לגרום לנזק גם לשרירים הסמוכים ולעצמות החיק. בשלבים מתקדמים יותר המצב יכול להוביל לבצקת במח העצם של החיק, דבר המתבטא בכאבים בבטן התחתונה ובקשיים לבצע פעילויות יומיומיות כמו הליכה ועלייה במדרגות.

הטיפול בבקע ספורטאים יכול לעשות הן בניתוח והן בשיטה לא ניתוחית, הבחירה בסוג הטיפול תלויה בעיקר בחומרת המצב.

טיפול לא כירורגי בבקע ספורטאים – בשבוע הראשון לאחר הפגיעה שגרמה לבקע הספורטאים אין להתאמץ ויש לשמור על מנוחה. כמו כן, הנחה של שקית קרח על המפשעה יכולה להקל על הכאב, אם לא די בכך אפשר ליטול משככי כאבים. אם התרופות והקרח אינם מפחיתים את עוצמת הכאב אפשר לפנות לרופא כדי לקבל זריקת הידרוקורטיזון.

לאחר שבוע או שבועיים של מנוחה אפשר לקבל הפניה לטיפולי פיזיותרפיה. בטיפולים אלה עובדים על חיזוק מחדש של אזור המפשעה בעזרת תרגילי מתיחות ותרגילי חיזוק לפי סוג הפציעה והרקמה שנפגעה. לאחר כארבעה עד שישה שבועות של טיפולים פיזיותרפיים אפשר להגיע להחלמה מלאה של המצב.

ניתוח לטיפול בבקע ספורטאים – טיפולי הפיזיותרפיה לא תמיד עוזרים ופעמים רבות אין מניעה מלפנות לאפשרות הכירורגית כדי לרפא את בקע ספורטאים. אם כמה חודשים לאחר טיפולי הפיזיותרפיה עדיין סובלים מכאבים, זהו סימן מובהק לכך שיש צורך בניתוח.

הניתוח המסורתי לטיפול בבקע ספורטאים כרוך בביצוע חתך סמוך לאזור המפשעה ותיקון של הרקמה הפגועה. זמן ההחלמה מניתוח זה נע בין שישה שבועות לשנים-עשר שבועות.

אפשרות כירורגית נוספת הוא הליך לפרוסקופי. לפרוסקופיה הפכה לשיטה נפוצה ויעילה הן לזיהוי לאבחון של בעיות במפשעה והן לטיפול בהן. בהליך זה מחדירים למפשעה צינורית דקה המכילה מצלמה מזערית, כך אפשר לקבל את התמונה הטובה ביותר של הרקמות הפגועות מבלי לחתוך את העור. לאחר זיהוי הבעיה מחדירים דרך צינורית אחרת כלי ניתוח קטנים שבעזרתם מבצעים את הניתוח עצמו. ההחלמה וההתאוששות מניתוח לפרוסקופי נמשכת כשבוע, אך גם לאחר מכן יש להימנע מפעילות גופנית מאומצת במשך כמה שבועות.

ברוב המקרים המטופל יכול להשתחרר מבית החולים עוד ביום הניתוח, הן בניתוח מסורתי והן בניתוח לפרוסקופי. לאחר ההתאוששות הראשונית מהניתוח מומלץ לחזור לטיפולי הפיזיותרפיה כדי לבנות מחדש ולחזק את אזור המפשעה והבטן התחתונה.

כיצד למנוע בקע ספורטאים?

אי אפשר למנוע מבעוד מעוד את הפציעה הגורמת לבקע ספורטאים, אך ישנן כמה דרכים שבעזרתן אפשר להפחית את הסיכויים לכך. דרכים אלה מומלצות לכל מי שעוסק בפעילות גופנית ומשתתף במשחקי ספורט באופן קבוע.

כל מי שעסק אי פעם בפעילות ספורטיבית יודע שיש לעשות תרגילי מתיחות לפני שמתחילים. המטרה שלה המתיחה היא לשפר את גמישות הגוף ולהגדיל את טווח התנועה של השריר. פעולות אלה למעשה מפחיתות באופן משמעותי את הסיכוי להיפגע ולהיפצע בעת הפעילות. על כן, לפני שמתחילים לרוץ, לקפוץ או כל פעילות אחרת יש למתוח את שרירי הגוף, וכדי למנוע פציעה הגורמת לבקע ספורטאים יש לשים דגש על מתיחות של אזור המפשעה.

בדומה למתיחות, גם חימום של השרירים הוא חיוני למניעה של פציעות ספורט שונות, הן משום שהחימום משפר את יכולת הביצוע של השרירים וכך נדרש מהם פחות מאמץ במהלך הפעילות הגופנית, והן משום שהוא מכין את הגוף לקראת מאמץ. יש שני סוגי חימום עיקריים – חימום פאסיבי וחימום אקטיבי. החימום הפסיבי נעשה בעזרת מקור חיצוני כמו סאונה, מקלחת חמה או כרית חימום, החימום האקטיבי נעשה בהדמיה של הפעולה שתיעשה במהלך הפעילות הגופנית. כדי לחמם את אזור המפשעה ולמנוע פגיעה יש לחזור על אותן הפעולות שמאמצות את השרירים ואת הרקמות במפשעה.

באותה המידה שחימום ומתיחות חשובים לפני הפעילות הגופנית, כך חשוב גם קירור של השרירים לאחר הפעילות. לקירור הגוף יש כמה מטרות – הוא מונע הצטברות של דם ברגליים, מפחית את רמות האדרנלין שיש בדם לאחר האימון ומסייע לפינוי של חומצות החלב מהשריר ומפחית את הנוקשות של השרירים. בכל הנוגע לבקע ספורטאים הסיבה האחרונה היא החשובה ביותר, הרפיה של השרירים לאחר מאמץ מפחיתה את הסיכוי לפגיעה ולפציעה בפעם הבאה שעוסקים בפעילות.

אך יותר מהכול, הדרך הטובה ביותר למזער את הסיכויים ללקות בבקע ספורטאים הוא להקפיד על טכניקה נכונה בעת הפעילות הגופנית. לכל סוג ספורט יש את הכללים שלו שיש לשמור עליהם כדי להפעיל את השרירים בצורה הנכונה ביותר ולמנוע מנחי גוף ותנועות לא נכונות שיכולות לגרום לנזקים שונים, ובהם גם בקע ספורטאים.

אולי יעניין אתכם גם:
פציעות ספורט: סממנים וטיפול
כל מה שרציתם לדעת על ניתוח לתיקון הרניה
מדעי הפופיק: בקע טבורי אצל תינוקות
עושים הליכה ספורטיבית? כך תמנעו פציעות
בקע: סוגים, תסמינים ודרכי טיפול

רוב האנשים הלוקים בבקע ספורטאים מחלימים מהמצב ויכולים לחזור לפעילות רגילה בתוך כמה חודשים, לרבות לשוב ולהתאמן או לעסוק בספורט או בכל פעילות אחרת שבמהלכה נגרמה הפציעה מלכתחילה. החלמה מלאה אפשרית גם בקרב אנשים שטיפלו בבעיה בניתוח, הן הניתוח המסורתי והן הניתוח הלפרוסקופי. עם זאת, כדי להחלים בצורה הטובה ביותר יש לפעול לפי ההנחיות של הרופא וכן לתרגל את תרגילי הפיזיותרפיה, כך גם ניתן להפחית את הסיכוי שהבקע ישוב.

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

אולי יעניין אותך גם

זה מתחיל בעכברת: תסמינים ודרכי טיפול בלפטוספירוזיס
מאת מערכת BeOK
| 14/08/2018 |
צפיות: 55
נגיף הלפטוספירוזיס, או ה'עכברת' בעברית, נישא על ידי בעלי חיים שיכולים להעביר אותו לבני אדם בכמה דרכים. התסמינים של המחלה אמנם דומים לשפעת, אך לעיתים הנגיף מתפתח עד לכדי מחלת וייל הקטלנית
קרא עוד
מיהו הרופא הטוב ביותר?
| 13/08/2018 |
צפיות: 93
הבשורה על גידול סרטני אינה פשוטה, וקבלת החלטה על הרופא המטפל ועל אופן הטיפול אינה מקלה על המצב. אך יש לזכור, לא כל 'רופא מותג' מתאים לכל אחת
קרא עוד
ווטסון של IBM: המלצות שגויות לחולי סרטן
מאת מערכת BeOK
| 06/08/2018 |
צפיות: 178
ווטסון הוא מערכת של בינה מלאכותית המאפשרת כריית מידע מהירה המספקת המלצות טיפול לחולי סרטן. לאחרונה התגלה כי ההמלצות שהמערכת נותנת אינן תמיד נכונות ולעתים אף מסכנות את המטופלים
קרא עוד
בדיקות לגילוי מוקדם של סרטן השד
| 25/07/2018 |
צפיות: 714
סרטן השד הוא הסוג הנפוץ ביותר של סרטן בישראל ובעולם. גילוי מוקדם של המחלה מגביר את סיכויי ההחלמה ממנה, לשם כך יש לבצע בדיקות שונות שלכל אחת מהן יתרונות וחסרונות
קרא עוד
המוח החדש – ריאיון אישי עם הפסיכיאטר ד"ר דורון תודר
מאת מערכת BeOK
| 23/07/2018 |
צפיות: 473
מה זה גרייה מוחית לא חודרנית? ד"ר דורון תודר, מחלוצי התחום בישראל, מסביר כיצד אפשר לטפל בבעיות שמקורן במוח, כמו אוטיזם, אלצהיימר, אפילפסיה, דיכאון והפרעות קשב וריכוז, ללא צורך בתרופות, מחטים או השתלות
קרא עוד
חיסון שפעת עולמי: למנוע את מגפת השפעת הבאה
מאת מערכת BeOK
| 15/07/2018 |
צפיות: 389
שפעת היא לא מחלה שיש להקל בה ראש וסיבוכים שלה עלולים להוביל אפילו למוות. חיסון השפעת לא תמיד יעיל נגד המוטציות והשינויים המהירים של הנגיף, לכן חוקרים בכל העולם עמלים על מציאת חיסון שפעת עולמי
קרא עוד
רטאויט: תכשיר אחד המטפל באקנה, בקמטים ובפגעי עור
| 12/07/2018 |
צפיות: 690
רטאויט הוא תכשיר שבעיקרו מטפל בפצעי בגרות. לחומר הפעיל שבו יש השפעה מטיבה על העור, מעודד קילוף של תאים מתים, מונע הזדקנות של העור ומטפל בכתמי עור ובנזקי שמש
קרא עוד
עגבת: כל מה שרציתם לדעת ולא העזתם לשאול
| 10/07/2018 |
צפיות: 613
עגבת היא מחלת מין מדבקת מאוד. המחלה מתחילה כפצעונים על אברי המין, חוסר טיפול במחלה גורם לפגיעה באיברי הגוף השונים עד כדי שיתוק, עיוורון ואי-שפיות
קרא עוד
אלרגיה ורפואת עור
| 08/07/2018 |
צפיות: 342
סוגים רבים של אלרגיות משפיעים על העור וגורמים לפריחה, לאדמומיות ולגרד. כדי לאתר את מקור האלרגיה ולקבל טיפול מתאים יש לפנות לאלרגולוג
קרא עוד
כאב כרוני: טיפול בגרייה ברזולוציה גבוהה (HDS)
| 27/06/2018 |
צפיות: 443
כאב כרוני הוא מחלה מתמשכת המשפיעה על כל היבטי החיים. הטיפול בכאב כרוני אינו פשוט ולא כל הטיפולים מסייעים בהקלה על המצב. חלופה אפשרית היא גריה ברזולוציה גבוהה– טיפול לא פולשני אשר מטפל באזור הכאב במוח ומביא להקלה מהירה ומתמשכת
קרא עוד