בקע ספורטאים: גורמים, תסמינים ודרכי טיפול

בקע ספורטאים היא פגיעה בשרירים או ברקמות באזור המפשעה עקב פעילות ספורטיבית. אפשר לטפל במצב בטיפולי פיזיותרפיה או בניתוח
מאת מערכת BeOK
| 26/04/2018 |
צפיות: 455
דירוג: 5.0 מתוך 1 הצבעות
התקבלו 1 דירוגים בציון ממוצע 5.0 מתוך 5
פובאלגיה, הידועה יותר בכינוי "בקע ספורטאים", היא פציעה נפוצה באזור המפשעה. למרות השם, בקע ספורטאים אינו ממש בקע רגיל. בקע או הרניה הוא מצב שבו איבר או רקמה של איבר בולטים דרך השריר או דרך הרקמה המחזיקה אותו במקום. לעומת זאת, בקע ספורטאים הוא מצב שבו הרקמות הרכות שבמפשעה נמתחות או נקרעות. עם זאת, עם הזמן, בקע ספורטאים יכול להחמיר ולהוביל לבקע מפשעתי.

בקע ספורטאים נגרם למעשה בעקבות נזק לשרירים, לרצועות או לגידים המצויים באזור המפשעה. הכינוי "בקע ספורטאים" דבק לפובאלגיה משום שפעמים רבות המצב נגרם עקב השתתפות בפעילות ספורטיבית, בעיקר כזו הכרוכה בסיבוב של הגוף, בשינויי כיוון פתאומיים או בתנועות שחוזרות על עצמן שוב ושוב. ישנם משחקי ספורט רבים שבהם המשתתפים עושים תנועות אלה, כמו סקי, ריצה, כדורגל, טניס, הוקי, פוטבול, היאבקות, רוגבי, קריקט וקפיצת משוכות.

היכנסו לפורומים והתייעצו עם המומחים:
פורום פיזיותרפיה
פורום כירורגיה כללית, כירורגיה אנדוסקופית
פורום הרניה, שבר, בקע, קילה
פורום שיקום פציעות ספורט, שיקום אורטופדי
פורום הידרותרפיה

בקע ספורטאים שכיח אצל גברים

המאפיין הבולט של בקע ספורטאים הוא כאבים חדים באזור המפשעה. הכאב יכול לחלוף בזמן מנוחה, אך הוא לרוב חוזר כאשר חוזרים לפעילות. הכאב יכול להתפרץ גם כשמשתעלים וכשמתעטשים. נוסף לכאבים במפשעה התסמינים יכולים להיות תחושת קשיחות או רגישות באזור המפשעה.

בקע ספורטאים יכול לקרות לכל אחד, אך הוא נפוץ יותר בקרב ספורטאים ואצל אנשים המשתתפים בפעילות ספורטיבית בתדירות גבוהה. כמו כן, גברים נמצאים בסיכון גבוה יותר ללקות במצב מאשר נשים, הסיבה לכך היא שהמפשעה של גברים צרה יותר מאשר אצל נשים, ומשכך היא פחות יציבה והיא קלה להיפגע ולהיפצע.

כיצד מאבחנים בקע ספורטאים?

כאשר ישנם כאבים חוזרים במפשעה יש לפנות לרופא המשפחה שיבצע בדיקה גופנית של האזור שבה המטופל מתבקש לבצע תנועות שונות, כך אפשר לזהות את האזור הפגוע. לעתים, כדי לקבל תמונה ברורה יותר של אזור המפשעה ולבחון אם יש פגיעות חמורות יותר, כמו הרניה, יש צורך בסריקות דימות כמו צילום רנטגן, אולטרסאונד, CT, MRI או מיפוי עצמות.

אף על פי שהכאב יכול לחלוף בזמן מנוחה, הפציעה עצמה שגרמה לבקע הספורטאים אינה חולפת מעצמה ויש לטפל בה ולמנוע החמרה של המצב עד לכדי הרניה. נוסף על כך, הזנחה של המצב עלולה לגרום לנזק גם לשרירים הסמוכים ולעצמות החיק. בשלבים מתקדמים יותר המצב יכול להוביל לבצקת במח העצם של החיק, דבר המתבטא בכאבים בבטן התחתונה ובקשיים לבצע פעילויות יומיומיות כמו הליכה ועלייה במדרגות.

הטיפול בבקע ספורטאים יכול לעשות הן בניתוח והן בשיטה לא ניתוחית, הבחירה בסוג הטיפול תלויה בעיקר בחומרת המצב.

טיפול לא כירורגי בבקע ספורטאים – בשבוע הראשון לאחר הפגיעה שגרמה לבקע הספורטאים אין להתאמץ ויש לשמור על מנוחה. כמו כן, הנחה של שקית קרח על המפשעה יכולה להקל על הכאב, אם לא די בכך אפשר ליטול משככי כאבים. אם התרופות והקרח אינם מפחיתים את עוצמת הכאב אפשר לפנות לרופא כדי לקבל זריקת הידרוקורטיזון.

לאחר שבוע או שבועיים של מנוחה אפשר לקבל הפניה לטיפולי פיזיותרפיה. בטיפולים אלה עובדים על חיזוק מחדש של אזור המפשעה בעזרת תרגילי מתיחות ותרגילי חיזוק לפי סוג הפציעה והרקמה שנפגעה. לאחר כארבעה עד שישה שבועות של טיפולים פיזיותרפיים אפשר להגיע להחלמה מלאה של המצב.

ניתוח לטיפול בבקע ספורטאים – טיפולי הפיזיותרפיה לא תמיד עוזרים ופעמים רבות אין מניעה מלפנות לאפשרות הכירורגית כדי לרפא את בקע ספורטאים. אם כמה חודשים לאחר טיפולי הפיזיותרפיה עדיין סובלים מכאבים, זהו סימן מובהק לכך שיש צורך בניתוח.

הניתוח המסורתי לטיפול בבקע ספורטאים כרוך בביצוע חתך סמוך לאזור המפשעה ותיקון של הרקמה הפגועה. זמן ההחלמה מניתוח זה נע בין שישה שבועות לשנים-עשר שבועות.

אפשרות כירורגית נוספת הוא הליך לפרוסקופי. לפרוסקופיה הפכה לשיטה נפוצה ויעילה הן לזיהוי לאבחון של בעיות במפשעה והן לטיפול בהן. בהליך זה מחדירים למפשעה צינורית דקה המכילה מצלמה מזערית, כך אפשר לקבל את התמונה הטובה ביותר של הרקמות הפגועות מבלי לחתוך את העור. לאחר זיהוי הבעיה מחדירים דרך צינורית אחרת כלי ניתוח קטנים שבעזרתם מבצעים את הניתוח עצמו. ההחלמה וההתאוששות מניתוח לפרוסקופי נמשכת כשבוע, אך גם לאחר מכן יש להימנע מפעילות גופנית מאומצת במשך כמה שבועות.

ברוב המקרים המטופל יכול להשתחרר מבית החולים עוד ביום הניתוח, הן בניתוח מסורתי והן בניתוח לפרוסקופי. לאחר ההתאוששות הראשונית מהניתוח מומלץ לחזור לטיפולי הפיזיותרפיה כדי לבנות מחדש ולחזק את אזור המפשעה והבטן התחתונה.

כיצד למנוע בקע ספורטאים?

אי אפשר למנוע מבעוד מעוד את הפציעה הגורמת לבקע ספורטאים, אך ישנן כמה דרכים שבעזרתן אפשר להפחית את הסיכויים לכך. דרכים אלה מומלצות לכל מי שעוסק בפעילות גופנית ומשתתף במשחקי ספורט באופן קבוע.

כל מי שעסק אי פעם בפעילות ספורטיבית יודע שיש לעשות תרגילי מתיחות לפני שמתחילים. המטרה שלה המתיחה היא לשפר את גמישות הגוף ולהגדיל את טווח התנועה של השריר. פעולות אלה למעשה מפחיתות באופן משמעותי את הסיכוי להיפגע ולהיפצע בעת הפעילות. על כן, לפני שמתחילים לרוץ, לקפוץ או כל פעילות אחרת יש למתוח את שרירי הגוף, וכדי למנוע פציעה הגורמת לבקע ספורטאים יש לשים דגש על מתיחות של אזור המפשעה.

בדומה למתיחות, גם חימום של השרירים הוא חיוני למניעה של פציעות ספורט שונות, הן משום שהחימום משפר את יכולת הביצוע של השרירים וכך נדרש מהם פחות מאמץ במהלך הפעילות הגופנית, והן משום שהוא מכין את הגוף לקראת מאמץ. יש שני סוגי חימום עיקריים – חימום פאסיבי וחימום אקטיבי. החימום הפסיבי נעשה בעזרת מקור חיצוני כמו סאונה, מקלחת חמה או כרית חימום, החימום האקטיבי נעשה בהדמיה של הפעולה שתיעשה במהלך הפעילות הגופנית. כדי לחמם את אזור המפשעה ולמנוע פגיעה יש לחזור על אותן הפעולות שמאמצות את השרירים ואת הרקמות במפשעה.

באותה המידה שחימום ומתיחות חשובים לפני הפעילות הגופנית, כך חשוב גם קירור של השרירים לאחר הפעילות. לקירור הגוף יש כמה מטרות – הוא מונע הצטברות של דם ברגליים, מפחית את רמות האדרנלין שיש בדם לאחר האימון ומסייע לפינוי של חומצות החלב מהשריר ומפחית את הנוקשות של השרירים. בכל הנוגע לבקע ספורטאים הסיבה האחרונה היא החשובה ביותר, הרפיה של השרירים לאחר מאמץ מפחיתה את הסיכוי לפגיעה ולפציעה בפעם הבאה שעוסקים בפעילות.

אך יותר מהכול, הדרך הטובה ביותר למזער את הסיכויים ללקות בבקע ספורטאים הוא להקפיד על טכניקה נכונה בעת הפעילות הגופנית. לכל סוג ספורט יש את הכללים שלו שיש לשמור עליהם כדי להפעיל את השרירים בצורה הנכונה ביותר ולמנוע מנחי גוף ותנועות לא נכונות שיכולות לגרום לנזקים שונים, ובהם גם בקע ספורטאים.

אולי יעניין אתכם גם:
פציעות ספורט: סממנים וטיפול
כל מה שרציתם לדעת על ניתוח לתיקון הרניה
מדעי הפופיק: בקע טבורי אצל תינוקות
עושים הליכה ספורטיבית? כך תמנעו פציעות
בקע: סוגים, תסמינים ודרכי טיפול

רוב האנשים הלוקים בבקע ספורטאים מחלימים מהמצב ויכולים לחזור לפעילות רגילה בתוך כמה חודשים, לרבות לשוב ולהתאמן או לעסוק בספורט או בכל פעילות אחרת שבמהלכה נגרמה הפציעה מלכתחילה. החלמה מלאה אפשרית גם בקרב אנשים שטיפלו בבעיה בניתוח, הן הניתוח המסורתי והן הניתוח הלפרוסקופי. עם זאת, כדי להחלים בצורה הטובה ביותר יש לפעול לפי ההנחיות של הרופא וכן לתרגל את תרגילי הפיזיותרפיה, כך גם ניתן להפחית את הסיכוי שהבקע ישוב.

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

אולי יעניין אותך גם

אפילפסיה: טיפול לא תרופתי בעזרת נוירופידבק
| 23/05/2018 |
צפיות: 18
אפילפסיה היא הפרעה נוירולוגית הגורמת להתקפים ולפרכוסים. הטיפול התרופתי במחלה לא מתאים לכל החולים, אך בעזרת טיפול בנוירופידבק אפשר להקל על התסמינים של המחלה ואף למנוע את ההתקפים
קרא עוד
פסוריאזיס של הציפורניים: תסמינים ודרכי טיפול
מאת מערכת BeOK
| 15/05/2018 |
צפיות: 171
פסוריאזיס היא מחלת עור שיכולה לפגוע גם בציפורניים. פסוריאזיס של הציפורן מתאפיינת בשקעים בציפורן, בשינויי צבע הציפורן ובחריצים עמוקים בתחתית הציפורן
קרא עוד
נוירופידבק לטיפול באוטיזם ו-PDD
| 02/05/2018 |
צפיות: 755
קרא עוד
סוגים של סרטן העור
| 30/04/2018 |
צפיות: 507
סרטן העור הוא גידול ממאיר המתפתח בתאי העור השונים. ישנם סוגים שונים של סרטן העור ושלכל אחד מהם מאפיינים אחרים, גילוי מוקדם של אנומליות בעור מגביר את סיכויי ההחלמה מהסרטן
קרא עוד
ניתוחים גינקולוגיים בשיטת לייזר
| 25/04/2018 |
צפיות: 828
קרא עוד
דלקת צוואר רחם [Cervicitis]
| 15/04/2018 |
צפיות: 568
דלקת צוואר הרחם היא מחלה דלקתית אשר יכולה להיגרם על ידי חיידקים, טפילים ונגיפים כשהנפוץ שבהם הוא נגיף הפפילומה האנושי
קרא עוד
קונדילומה: כל מה שצריך לדעת על יבלות באיבר המין
| 04/04/2018 |
צפיות: 988
קונדילומה היא מחלת מין הגורמת לגידולים בעור. המחלה מדבקת מאוד וללא טיפול נכון היא יכולה לגרום לסוגים שונים של סרטן
קרא עוד
הפרשות נרתיק – גורמים, תסמינים ודרכי טיפול
| 27/03/2018 |
צפיות: 810
שינויים במאפיינים של הפרשות מהנרתיק כמו מרקם, צבע וריח, יכולים להעיד על בעיות ועל דלקות כמו זיהום פטרייתי (קנדידה) וזיהום נרתיקי מחיידקים או מטפילים
קרא עוד
מיפוי שומות דיגיטלי: זיהוי מוקדם של מלנומה
| 26/03/2018 |
צפיות: 738
מלנומה הוא הסוג המסוכן ביותר של סרטן העור. מיפוי שומות לזיהוי מוקדם של מלנומה הכרחי להחלמה מהמחלה
קרא עוד
סרטן העין: סוגים, תסמינים ודרכי טיפול
מאת מערכת BeOK
| 25/03/2018 |
צפיות: 539
סרטן העין הוא שם כולל של כמה גידולים ממאירים באזורים שונים של העין. סרטן העין משבש את יכולת הראייה ויכול לשלוח גרורות לאיברים אחרים בגוף
קרא עוד