בקע ספורטאים: גורמים, תסמינים ודרכי טיפול

בקע ספורטאים היא פגיעה בשרירים או ברקמות באזור המפשעה עקב פעילות ספורטיבית. אפשר לטפל במצב בטיפולי פיזיותרפיה או בניתוח
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 26/04/2018 |
צפיות: 1,146
דירוג: 4.6 מתוך 3 הצבעות
התקבלו 3 דירוגים בציון ממוצע 4.6 מתוך 5
בקע ספורטאים: גורמים, תסמינים ודרכי טיפול
פובאלגיה, הידועה יותר בכינוי "בקע ספורטאים", היא פציעה נפוצה באזור המפשעה. למרות השם, בקע ספורטאים אינו ממש בקע רגיל. בקע או הרניה הוא מצב שבו איבר או רקמה של איבר בולטים דרך השריר או דרך הרקמה המחזיקה אותו במקום. לעומת זאת, בקע ספורטאים הוא מצב שבו הרקמות הרכות שבמפשעה נמתחות או נקרעות. עם זאת, עם הזמן, בקע ספורטאים יכול להחמיר ולהוביל לבקע מפשעתי.

בקע ספורטאים נגרם למעשה בעקבות נזק לשרירים, לרצועות או לגידים המצויים באזור המפשעה. הכינוי "בקע ספורטאים" דבק לפובאלגיה משום שפעמים רבות המצב נגרם עקב השתתפות בפעילות ספורטיבית, בעיקר כזו הכרוכה בסיבוב של הגוף, בשינויי כיוון פתאומיים או בתנועות שחוזרות על עצמן שוב ושוב. ישנם משחקי ספורט רבים שבהם המשתתפים עושים תנועות אלה, כמו סקי, ריצה, כדורגל, טניס, הוקי, פוטבול, היאבקות, רוגבי, קריקט וקפיצת משוכות.

היכנסו לפורומים והתייעצו עם המומחים:
פורום פיזיותרפיה
פורום כירורגיה כללית, כירורגיה אנדוסקופית
פורום הרניה, שבר, בקע, קילה
פורום שיקום פציעות ספורט, שיקום אורטופדי
פורום הידרותרפיה

בקע ספורטאים שכיח אצל גברים

המאפיין הבולט של בקע ספורטאים הוא כאבים חדים באזור המפשעה. הכאב יכול לחלוף בזמן מנוחה, אך הוא לרוב חוזר כאשר חוזרים לפעילות. הכאב יכול להתפרץ גם כשמשתעלים וכשמתעטשים. נוסף לכאבים במפשעה התסמינים יכולים להיות תחושת קשיחות או רגישות באזור המפשעה.

בקע ספורטאים יכול לקרות לכל אחד, אך הוא נפוץ יותר בקרב ספורטאים ואצל אנשים המשתתפים בפעילות ספורטיבית בתדירות גבוהה. כמו כן, גברים נמצאים בסיכון גבוה יותר ללקות במצב מאשר נשים, הסיבה לכך היא שהמפשעה של גברים צרה יותר מאשר אצל נשים, ומשכך היא פחות יציבה והיא קלה להיפגע ולהיפצע.

כיצד מאבחנים בקע ספורטאים?

כאשר ישנם כאבים חוזרים במפשעה יש לפנות לרופא המשפחה שיבצע בדיקה גופנית של האזור שבה המטופל מתבקש לבצע תנועות שונות, כך אפשר לזהות את האזור הפגוע. לעתים, כדי לקבל תמונה ברורה יותר של אזור המפשעה ולבחון אם יש פגיעות חמורות יותר, כמו הרניה, יש צורך בסריקות דימות כמו צילום רנטגן, אולטרסאונד, CT, MRI או מיפוי עצמות.

אף על פי שהכאב יכול לחלוף בזמן מנוחה, הפציעה עצמה שגרמה לבקע הספורטאים אינה חולפת מעצמה ויש לטפל בה ולמנוע החמרה של המצב עד לכדי הרניה. נוסף על כך, הזנחה של המצב עלולה לגרום לנזק גם לשרירים הסמוכים ולעצמות החיק. בשלבים מתקדמים יותר המצב יכול להוביל לבצקת במח העצם של החיק, דבר המתבטא בכאבים בבטן התחתונה ובקשיים לבצע פעילויות יומיומיות כמו הליכה ועלייה במדרגות.

הטיפול בבקע ספורטאים יכול לעשות הן בניתוח והן בשיטה לא ניתוחית, הבחירה בסוג הטיפול תלויה בעיקר בחומרת המצב.

טיפול לא כירורגי בבקע ספורטאים – בשבוע הראשון לאחר הפגיעה שגרמה לבקע הספורטאים אין להתאמץ ויש לשמור על מנוחה. כמו כן, הנחה של שקית קרח על המפשעה יכולה להקל על הכאב, אם לא די בכך אפשר ליטול משככי כאבים. אם התרופות והקרח אינם מפחיתים את עוצמת הכאב אפשר לפנות לרופא כדי לקבל זריקת הידרוקורטיזון.

לאחר שבוע או שבועיים של מנוחה אפשר לקבל הפניה לטיפולי פיזיותרפיה. בטיפולים אלה עובדים על חיזוק מחדש של אזור המפשעה בעזרת תרגילי מתיחות ותרגילי חיזוק לפי סוג הפציעה והרקמה שנפגעה. לאחר כארבעה עד שישה שבועות של טיפולים פיזיותרפיים אפשר להגיע להחלמה מלאה של המצב.

ניתוח לטיפול בבקע ספורטאים – טיפולי הפיזיותרפיה לא תמיד עוזרים ופעמים רבות אין מניעה מלפנות לאפשרות הכירורגית כדי לרפא את בקע ספורטאים. אם כמה חודשים לאחר טיפולי הפיזיותרפיה עדיין סובלים מכאבים, זהו סימן מובהק לכך שיש צורך בניתוח.

הניתוח המסורתי לטיפול בבקע ספורטאים כרוך בביצוע חתך סמוך לאזור המפשעה ותיקון של הרקמה הפגועה. זמן ההחלמה מניתוח זה נע בין שישה שבועות לשנים-עשר שבועות.

אפשרות כירורגית נוספת הוא הליך לפרוסקופי. לפרוסקופיה הפכה לשיטה נפוצה ויעילה הן לזיהוי לאבחון של בעיות במפשעה והן לטיפול בהן. בהליך זה מחדירים למפשעה צינורית דקה המכילה מצלמה מזערית, כך אפשר לקבל את התמונה הטובה ביותר של הרקמות הפגועות מבלי לחתוך את העור. לאחר זיהוי הבעיה מחדירים דרך צינורית אחרת כלי ניתוח קטנים שבעזרתם מבצעים את הניתוח עצמו. ההחלמה וההתאוששות מניתוח לפרוסקופי נמשכת כשבוע, אך גם לאחר מכן יש להימנע מפעילות גופנית מאומצת במשך כמה שבועות.

ברוב המקרים המטופל יכול להשתחרר מבית החולים עוד ביום הניתוח, הן בניתוח מסורתי והן בניתוח לפרוסקופי. לאחר ההתאוששות הראשונית מהניתוח מומלץ לחזור לטיפולי הפיזיותרפיה כדי לבנות מחדש ולחזק את אזור המפשעה והבטן התחתונה.

כיצד למנוע בקע ספורטאים?

אי אפשר למנוע מבעוד מעוד את הפציעה הגורמת לבקע ספורטאים, אך ישנן כמה דרכים שבעזרתן אפשר להפחית את הסיכויים לכך. דרכים אלה מומלצות לכל מי שעוסק בפעילות גופנית ומשתתף במשחקי ספורט באופן קבוע.

כל מי שעסק אי פעם בפעילות ספורטיבית יודע שיש לעשות תרגילי מתיחות לפני שמתחילים. המטרה שלה המתיחה היא לשפר את גמישות הגוף ולהגדיל את טווח התנועה של השריר. פעולות אלה למעשה מפחיתות באופן משמעותי את הסיכוי להיפגע ולהיפצע בעת הפעילות. על כן, לפני שמתחילים לרוץ, לקפוץ או כל פעילות אחרת יש למתוח את שרירי הגוף, וכדי למנוע פציעה הגורמת לבקע ספורטאים יש לשים דגש על מתיחות של אזור המפשעה.

בדומה למתיחות, גם חימום של השרירים הוא חיוני למניעה של פציעות ספורט שונות, הן משום שהחימום משפר את יכולת הביצוע של השרירים וכך נדרש מהם פחות מאמץ במהלך הפעילות הגופנית, והן משום שהוא מכין את הגוף לקראת מאמץ. יש שני סוגי חימום עיקריים – חימום פאסיבי וחימום אקטיבי. החימום הפסיבי נעשה בעזרת מקור חיצוני כמו סאונה, מקלחת חמה או כרית חימום, החימום האקטיבי נעשה בהדמיה של הפעולה שתיעשה במהלך הפעילות הגופנית. כדי לחמם את אזור המפשעה ולמנוע פגיעה יש לחזור על אותן הפעולות שמאמצות את השרירים ואת הרקמות במפשעה.

באותה המידה שחימום ומתיחות חשובים לפני הפעילות הגופנית, כך חשוב גם קירור של השרירים לאחר הפעילות. לקירור הגוף יש כמה מטרות – הוא מונע הצטברות של דם ברגליים, מפחית את רמות האדרנלין שיש בדם לאחר האימון ומסייע לפינוי של חומצות החלב מהשריר ומפחית את הנוקשות של השרירים. בכל הנוגע לבקע ספורטאים הסיבה האחרונה היא החשובה ביותר, הרפיה של השרירים לאחר מאמץ מפחיתה את הסיכוי לפגיעה ולפציעה בפעם הבאה שעוסקים בפעילות.

אך יותר מהכול, הדרך הטובה ביותר למזער את הסיכויים ללקות בבקע ספורטאים הוא להקפיד על טכניקה נכונה בעת הפעילות הגופנית. לכל סוג ספורט יש את הכללים שלו שיש לשמור עליהם כדי להפעיל את השרירים בצורה הנכונה ביותר ולמנוע מנחי גוף ותנועות לא נכונות שיכולות לגרום לנזקים שונים, ובהם גם בקע ספורטאים.

אולי יעניין אתכם גם:
פציעות ספורט: סממנים וטיפול
כל מה שרציתם לדעת על ניתוח לתיקון הרניה
מדעי הפופיק: בקע טבורי אצל תינוקות
עושים הליכה ספורטיבית? כך תמנעו פציעות
בקע: סוגים, תסמינים ודרכי טיפול

רוב האנשים הלוקים בבקע ספורטאים מחלימים מהמצב ויכולים לחזור לפעילות רגילה בתוך כמה חודשים, לרבות לשוב ולהתאמן או לעסוק בספורט או בכל פעילות אחרת שבמהלכה נגרמה הפציעה מלכתחילה. החלמה מלאה אפשרית גם בקרב אנשים שטיפלו בבעיה בניתוח, הן הניתוח המסורתי והן הניתוח הלפרוסקופי. עם זאת, כדי להחלים בצורה הטובה ביותר יש לפעול לפי ההנחיות של הרופא וכן לתרגל את תרגילי הפיזיותרפיה, כך גם ניתן להפחית את הסיכוי שהבקע ישוב.

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

אולי יעניין אותך גם

אי ספיקת כבד: גורמים, תסמינים, דרכי טיפול ודרכי מניעה
ד"ר אסף יששכר
| 15/01/2019 |
צפיות: 102
אי ספיקת כבד נגרמת בשל נזקים ברקמות הכבד המונעים מהכבד לבצע את תפקידו כראוי. המחלה יכולה לבוא לידי ביטוי בצהבת, בבצקות ובירידה ביכולות הקוגניטיביות
קרא עוד
גרייה מוחית לאחר אירוע מוחי – תיאורי מקרה
ד"ר דורון תודר
| 09/01/2019 |
צפיות: 164
אנשים שעברו אירוע מוחי יכולים לסבול מבעיות תפקוד רבות, הן מהפן הגופני והן מהפן הקוגניטיבי. גרייה מוחית לא פולשנית מסייעת בשיקום האזור הפגוע של המוח לשיפור איכות החיים
קרא עוד
עקיצת הדבורה: טיפול באלרגיה לדבורים
ד"ר יורם פייטלסון
| 07/01/2019 |
צפיות: 131
עקיצה מדבורה היא אף פעם לא דבר נעים, אבל יש אנשים שלהם העקיצה יכולה להוות סכנת חיים. לכן יש להכיר את התסמינים של אלרגיה לדבורים ולדעת כיצד לטפל בהם במקרה חירום
קרא עוד
חייל, שפר הופעתך: בעיות עור נפוצות בצבא והטיפול בהן
פרופ` ארנון כהן
| 07/01/2019 |
צפיות: 450
חיילים רבים מגלים שבמהלך השירות הצבאי הם פיתחו בעיות עור שונות ומשונות, חלקן חולפות מעצמן אך אחרות יכולות לגרום לחוסר נוחות משמעותית וחלק מהבעיות אף מסוכנות לבריאות. לכן חשוב לזהות את בעיות העור הנפוצות בחיילים ולדעת כיצד לטפל בהן
קרא עוד
המטוריה: גורמים ודרכי טיפול בדם בשתן
ד"ר דב אנגלשטיין
| 06/01/2019 |
צפיות: 253
דם בשתן הוא תסמין של בעיות רפואיות שונות, מאבנים בכליות ועד גידול ממאיר בשלפוחית השתן. לכן, אם מבחינים בדם בשתן, אפילו אם אינו מלווה בכאבים, אין להתעלם אלא לגשת לבדיקה רפואית בהקדם המידי
קרא עוד
‏קוניזציה של צוואר הרחם
ד``ר שרגא וקסלר
| 31/12/2018 |
צפיות: 157
קוניזציה של צוואר הרחם היא הליך שבו כורתים את חרוט צוואר הרחם לאבחון ולטיפול בנגעים סרטניים. לפני שמבצעים את ההליך יש לדעת כיצד מבצעים אותו ומה הסיכונים הכרוכים בו
קרא עוד
המלחמה באלרגיה: התרופות הטבעיות להגנה מפני אלרגיה עונתית
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 26/12/2018 |
צפיות: 180
החורף כבר כאן ואיתו מגיעה האלרגיה, במקום לרוץ לארון התרופות אפשר לפתוח את ארון המטבח ולהשתמש בתרופות טבעיות להקלה על התסמינים
קרא עוד
מלנומה בעין: גורמים, תסמינים ודרכי טיפול
ד"ר שחר פרנקל
| 24/12/2018 |
צפיות: 238
מלנומה היא גידול סרטני קטלני היכול להופיע בעין, זיהוי המחלה בשלביה המוקדמים יכול למנוע התפשטות של הגידול לאיברי גוף אחרים ולהציל חיים
קרא עוד
פוליציטמיה ורה: הכול על סרטן הדם הנדיר
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 17/12/2018 |
צפיות: 260
פוליציטמיה ורה היא סוג של סרטן דם. נכון להיום עוד אין מרפא למחלה, אך ישנם טיפולים המאפשרים להמשיך לחיות חיים תקינים ופעילים
קרא עוד
נרקולפסיה: תסמינים ודרכי טיפול במחלת השינה
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 12/12/2018 |
צפיות: 258
נרקולפסיה היא בעיה נוירולוגית אשר גורמת להתקפי שינה פתאומיים. ההפרעה עצמה אינה מסוכנת, אך היא יכולה להוביל לסיטואציות לא נעימות
קרא עוד