ווטסון של IBM: המלצות שגויות לחולי סרטן

ווטסון הוא מערכת של בינה מלאכותית המאפשרת כריית מידע מהירה המספקת המלצות טיפול לחולי סרטן. לאחרונה התגלה כי ההמלצות שהמערכת נותנת אינן תמיד נכונות ולעתים אף מסכנות את המטופלים
מאת מערכת BeOK
| 06/08/2018 |
צפיות: 273
דירוג: 5.0 מתוך 1 הצבעות
התקבלו 1 דירוגים בציון ממוצע 5.0 מתוך 5
ווטסון הוא מחשב-על שפתחה חברת IBM, המחשב מבוסס על שילוב בין בינה מלאכותית לבין תוכנה אנליטית המאפשרת השבה על שאלות בשפה טבעית. המחשב נקרא על שמו של מייסד חברת IBM תומס ג'. ווטסון. המחשב יכול להגיע לביצועים בשיעור של 80 פלופסים. והוא מדמה ואף עולה על היכולת של בני אדם לענות על שאלות, זאת בזכות גישה ל-90 שרתים המכילים מידע של יותר מ-200 מיליון דפי מידע. המערכת והמידע מאוחסנים במקום שיכול להכיל עשרה מקררים.

ווטסון יכול לבצע כריית טקסט וניתוחים מסובכים בנפח עצום של מידע בלתי מובנה ועל כן כמעט שאין מגבלה לאפשרויות וליכולות שלו. כמו כן, הוא יכול לשמש כמנוע חיפוש או כמערכת מומחה עם יכולות שלא נראו קודם לכן.

היכנסו לפורומים והתייעצו עם המומחים:
פורום רפואה משלימה, רפואה אלטרנטיבית
פורום סרטן (אונקולוגיה)
פורום סרטן השד
פורום אורולוגיה, סרטן הערמונית, סרטן האשכים, סרטן שלפוחית השתן
פורום ניתוחי ראש צוואר, גידולי ראש

היכולות של ווטסון מול יכולות אנושיות

ב-2011 ווטסון אתגר שני שחקנים שהצטיינו בשעשועון האמריקני 'ג'פרדי' (Jeopardy!). האווטר – הייצוג של המערכת במציאות, עמד בין שני המתחרים האחרים, ממש כמו מתחרה אנושי, וכמו המתחרים האחרים גם לווטסון לא הייתה גישה לאינטרנט או למקורות מידע חיצוניים. באחד מסבבי המשחק הדגים ווטסון יכולות דמוי אנושיות במשחקי מילים מתוחכמים. אחד המתחרים ציין שאף על פי ששליפת המידע קלה יותר לווטסון מאשר לבני אדם, הם עדיין טובים יותר במשימות מורכבות יותר של הבנה ותפיסת מידע. למרות זאת, יכולת הלמידה של המערכת מאפשרת לה לבחון את הטעויות שלה, לאתר היכן חלה הטעות ולמנוע חזרה שלה בעתיד.

ב-2016 משרד עורכי דין מאוהיו, ארצות הברית חתם על חוזה למערכת מומחה משפטי המבוססת על ווטסון שתעבוד עם צוות פשיטת הרגל שלה. המערכת, המכונה "רוס", יכולה לכרות מידע ממיליארד מסמכי טקסט, לנתח את המידע ולספק תגובה מדויקת לשאלות מסובכות, כל זה בפחות משלוש שניות. עיבוד השפה הטבעית מאפשר למערכת לתרגם את המידע לשפה משפטית ולענות לעורכי הדין על שאלותיהם.

לווטסון יש ייעודים נוספים, כמו 'ווטסון אנלטיקיס'. זוהי פלטפורמה של חקירה, הדמיה והצגה של מידע המאפשרת ליכולות הקוגניטיביות של המערכת לייצר תובנות על סמך אותו מידע ולהמליץ על דרכים להצגתו. כך למעשה המשתמש יכול להעלות מידע ולקבל באופן אוטומטי המלצות למשתנים תואמים ולהשוואות רלוונטיות. פונקציה זו של ווטסון משמשת ככלי ניבוי המאפשר למשתמשים לקבל תשובות לשאלות מורכבות המבוססות על המידע שהם עצמם העלו. נוסף על כך, הפלטפורמה משמשת כלי דיווח העוקב אחר התקדמות הפרויקט של המשתמש.

ווטסון במערכת הבריאות

אחת המטרות הראשונות שאליה שאפו המפתחים של ווטסון הייתה הכנסתו לעולם הבריאות. המערכת בוחנת תמונות ונתונים של מטופלים ומשווה אותם לאלפי מקרים ולמידע הקיים בעיתונים רפואיים, זאת כדי להצליב נתונים, לקבל אבחנה ולתת המלצה על הטיפול המועדף לכל מקרה ומקרה.
השימוש הראשון של ווטסון במערכת הבריאות היה ב-2013 במרכז לסרטן Memorial Sloan Kettering בניו יורק, שם נעזרו בו כדי לקבל המלצה על אפשרויות טיפול לחולה בסרטן הריאות כשאחד השיקולים היה הוזלת עלויות. מאז השימוש בווטסון הלך והתרחב ונכון להיום המערכת משמשת רופאים בבתי חולים רבים בכל רחבי העולם והיא מסייעת לאבחן חולים עם סוגים שונים של סרטן, ובהם סרטן השד, סרטן הריאות, סרטן המעי הגס, סרטן צוואר הרחם, סרטן השחלות, סרטן הערמונית וסרטן הקיבה. נוסף על כך, המערכת ממליצה על אופן הטיפול הטוב ביותר לכל חולה לפי הנתונים שלו.

אף על פי שהמערכת נשמעת כמו הפתרון המושלם למציאת הטיפול הטוב ביותר לחולי סרטן, הדברים לא תמיד מסתדרים כמו שרוצים ואין למהר ולהחליף את הרופאים בתוכנות מחשב, מתוחכמות וחכמות ככל שיהיו. דוגמה לכך היא המרכז לסרטן על שם אנדרסן באוניברסיטת טקסס שבארצות הברית. ב-2013 השיקו במרכז את התכנית לבניית מערכת קבלת החלטות המבוססת על הטכנולוגיה של ווטסון כדי לסייע לרופאים לקבוע מהי אפשרות הטיפול הטובה ביותר. אך לאחר ארבע שנים והשקעה של יותר מ-62 מיליון דולר המרכז ביטל את התכנית בטענה שהיא לא הצליחה להגיע להישגים הרצויים.

ווטסון נתן המלצה מסכנת חיים לחולה סרטן

לאחרונה האתר הרפואי STAT חשף שמערכת ווטסון לא תמיד מציעה את הטיפול הטוב ביותר ואף גרוע מכך, רופאים מומחים שעובדים עם המערכת טוענים שפעמים רבות הטיפול המוצע אינו מדויק ולא בטוח למטופלים. עם זאת, למרות השגיאות של ווטסון לא נרשמה אף פגיעה בחולים.

במסמכים פנימיים של החברה הוצגו מקרים אשר יכולים להעיד על הכישלון של ווטסון. במקרה אחד, מטופל בן 65 אובחן עם סרטן הריאות ונמצא שהתפתח אצלו דימום פנימי. המערכת המליצה על טיפול כימותרפי ועל תרופה בשם בוואציזומאב (Bevacizumab), אך תרופה זו יכולה לגרום למפרצת חמורה ואף קטלנית ואסור לתת אותה לאנשים עם דימום חמור.

דובר המרכז לסרטן Memorial Sloan Kettering, שבו התרחש האירוע, טען שההצעה של ווטסון הייתה היפותטית ושהיא היוותה חלק מהמבחנים שעושים למערכת. עם זאת, כמה אנשים הקשורים למחקר טוענים שחוסר הדיוקים של ווטסון מעורר דאגה ומעלה צורך לבקר את התהליך בניית הנתונים ואת בסיס הטכנולוגיה עצמה.

רופא מבית החולים 'יופיטר' שבפלורידה ארצות הברית השתמש במילים פחות מעודנות. לפי האתר STAT אותו הרופא התרעם על כך שהם רכשו את המערכת בתקווה שהיא תממש את החזון שלשמו היא נוצרה, אך למעשה ברוב המקרים היא כלל לא יעילה. אנשים מודאגים לא רק מההצעות שווטסון נותן, עולות תהיות גם לגבי הדרך שבה אימנו אותו לתחום זה של בריאות בכלל ושל טיפול בחולי סרטן בפרט.

ווטסון בריאות לא ממלא את הייעוד שלו

מערכת הבינה המלאכותית הייתה אמורה לנתח מידע מחולים אמיתיים, אבל במציאות מזינים אותה במידע היפותטי. ההשלכות לכך הן שההמלצות שווטסון נותן לרופאים מבוססות על המלצות של רופאים אחרים, ולא על מידע שהוזן למערכת שנועד לכך שהיא תגיע למסקנות בעצמה. במקום לסמוך על ההמלצה של ווטסון ולפעול לפיה, רופאים משתמשים בו כדי לקבל חוות דעת נוספת במקרים שבהם לא מגיעים להסכמה על אופן הטיפול הרצוי.

אם כך, אף על פי שלא כולם מביעים את תמיכתם במערכת, נראה שבכל זאת משתמשים בה לצרכים שונים. נוסף על כך, הדובר של חברת IBM אמר לאתר GIZMODO שהמערכת עדיין נמצאת בשלבי למידה. נכון להיום כ-230 בתי חולים נעזרים בשירותיו של ווטסון והוא מסייע ליותר מ-84,000 מטופלים בכל העולם. כמו כן, החברה יצאה נגד המסמכים שהציגו את כישלונותיה של המערכת בטענה שהם אינם מייצגים את המצב העדכני שלה. החברה ממשיכה ללמוד ולשפר את המערכת והיא מביאה בחשבון משובים של לקוחות, הוכחות מדעיות חדשות וכן טיפולים חדשים ואלטרנטיביים לסוגי הסרטן השונים.

אולי יעניין אותך גם:
מודל ממוחשב עשוי לסייע בהרג תאי סרטן
מחקר: הקשר בין סרטן העור לבין אלצהיימר
תרופה חדשה: אפטיניב לטיפול בסרטן ריאות
הקשר בין לחץ להתפשטות סרטן: האם מתח נפשי גורם לגידולים סרטניים להתפשט?
פריצת דרך בחקר סרטן השד: חוקרים הצליחו למפות את הגנים הגורמים למחלה

לפי דובר החברה, בשנה האחרונה IBM הוציאה 11 גרסות חדשות שמשפרות את הביצועים של ווטסון, לרבות מדריך כולל של סוגים שונים של סרטן, מסרטן המעי הגס ועד סרטן הכבד. ביוני 2017 פרסמה IBM דוח שבו נטען שמתוך 100% מקרי סרטן ווטסון יכול לזהות במדויק 93% מהם על סמך בדיקות של מטופלים אמיתיים. התקווה היא שהמערכת תוכל להפחית את משך הזמן שלוקח לה לסנן את כל המידע שיש בה ושהיא תוכל להשתפר באבחון הבעיה ובמציאת הטיפול הנכון ביותר בעבורה.

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

אולי יעניין אותך גם

דמנציה ואלצהיימר: מה ההבדל בין שתי המחלות?
מאת מערכת BeOK
| 14/10/2018 |
צפיות: 112
רבים מתבלבלים בין דמנציה לאלצהיימר, אך אלה שני מצבים שונים הנגרמים מסיבות שונות ולכן גם הטיפול בהם נבדל אחד מהשני
קרא עוד
עולם חדש בפתח: ה-AI כובש את ההדמיה הרפואית
מאת מערכת BeOK
| 08/10/2018 |
צפיות: 128
ההתפתחות הטכנולוגית ממשיכה לתת את אותותיה בתחום הרפואה. הפעם, ענף ההדמיה הרפואית הוא הנהנה העיקרי מכך. על הקשר בין הדמיה רפואית לבינה מלאכותית (AI)
קרא עוד
וולוודיניה: מה גורם לכאבים כרוניים בפות?
| 07/10/2018 |
צפיות: 274
וולוודיניה היא תסמונת של כאב כרוני באזור הפות. דלקות חוזרות ושימוש במוצרים אינטימיים יכולים לתרום להתפתחות הבעיה
קרא עוד
רפואת מטיילים: למה צריך להתחסן לפני שנוסעים לחו"ל?
מאת מערכת BeOK
| 04/10/2018 |
צפיות: 155
לפני שנוסעים לטייל במדינות מתפתחות יש לפנות למרפאת מטיילים ולקבל חיסונים ומידע רפואי כדי להימנע ממחלות ומבעיות בריאותיות מסוכנות
קרא עוד
פיברומיאלגיה ופולימיאלגיה: מה ההבדל בין השניים?
| 04/10/2018 |
צפיות: 303
נוסף לשם המבלבל, לפיברומיאלגיה ולפולימיאלגיה ראומטיקה תסמינים דומים. עם זאת, שתי המחלות נבדלות אחת מן השנייה וחשוב להכיר בשוני ביניהן כדי לקבל את הטיפול הנכון
קרא עוד
אלרגיה לקרדית האבק: תסמינים, דרכי אבחון ודרכי טיפול
| 25/09/2018 |
צפיות: 357
קרדית אבק הבית היא אחד מהאלרגנים הנפוצים ביותר בעולם. הלוקים באלרגיה סובלים מנזלת, מגירוי באף ובעיניים ולעתים גם מהתקפי אסתמה חמורים
קרא עוד
מלנומה שטחית: אבחון וטיפול במחלה
| 20/09/2018 |
צפיות: 679
מלנומה שטחית היא סוג של סרטן עור. מעקב אחר נקודות חן חריגות וגילוי מוקדם של המחלה יכול למנוע טיפולים מיותרים ואף להציל חיים
קרא עוד
שמן קנאביס: חומר ה-CBD המצוי במריחואנה והסגולות הרפואיות שלו
מאת מערכת BeOK
| 13/09/2018 |
צפיות: 743
לא רק ה-THC שבקנאביס מכיל בתוכו יתרונות רבים. ה-CBD, קנבינואיד נוסף, נחקר גם הוא בשנים האחרונות ונמצא כחומר המסוגל להילחם מול מחלות רבות. הכירו את הקנבינואיד הפחות מפורסם שבצמח המריחואנה
קרא עוד
דמנציה ואלצהיימר: כיצד לעכב את התדרדרות המחלה?
| 13/09/2018 |
צפיות: 683
דמנציה היא מחלה הפוגעת בזיכרון וגורמת להתדרדרות קוגניטיבית. אמנם אי אפשר להחלים מהמחלה אך בעזרת גרייה מוחית לא פולשנית אפשר לעכב את ההתדרדרות שלה ולהרוויח זמן נוסף של חיים פעילים ונורמטיביים
קרא עוד
מקפיאים את הסרטן: טיפול חדשני עושה את צעדיו הראשונים בארץ
מאת מערכת BeOK
| 03/09/2018 |
צפיות: 545
חנקן נוזלי המוחדר ישירות לגידולים סרטניים התגלה כטיפול אפקטיבי במחלה. הטיפול הוטמע כעת לראשונה בישראל בבית החולים "זיו" שבצפת, ובהמשך הדרך עשוי להרחיב את אופקיו
קרא עוד