ווטסון של IBM: המלצות שגויות לחולי סרטן

ווטסון הוא מערכת של בינה מלאכותית המאפשרת כריית מידע מהירה המספקת המלצות טיפול לחולי סרטן. לאחרונה התגלה כי ההמלצות שהמערכת נותנת אינן תמיד נכונות ולעתים אף מסכנות את המטופלים
מאת מערכת BeOK
| 06/08/2018 |
צפיות: 322
דירוג: 5.0 מתוך 1 הצבעות
התקבלו 1 דירוגים בציון ממוצע 5.0 מתוך 5
ווטסון הוא מחשב-על שפתחה חברת IBM, המחשב מבוסס על שילוב בין בינה מלאכותית לבין תוכנה אנליטית המאפשרת השבה על שאלות בשפה טבעית. המחשב נקרא על שמו של מייסד חברת IBM תומס ג'. ווטסון. המחשב יכול להגיע לביצועים בשיעור של 80 פלופסים. והוא מדמה ואף עולה על היכולת של בני אדם לענות על שאלות, זאת בזכות גישה ל-90 שרתים המכילים מידע של יותר מ-200 מיליון דפי מידע. המערכת והמידע מאוחסנים במקום שיכול להכיל עשרה מקררים.

ווטסון יכול לבצע כריית טקסט וניתוחים מסובכים בנפח עצום של מידע בלתי מובנה ועל כן כמעט שאין מגבלה לאפשרויות וליכולות שלו. כמו כן, הוא יכול לשמש כמנוע חיפוש או כמערכת מומחה עם יכולות שלא נראו קודם לכן.

היכנסו לפורומים והתייעצו עם המומחים:
פורום רפואה משלימה, רפואה אלטרנטיבית
פורום סרטן (אונקולוגיה)
פורום סרטן השד
פורום אורולוגיה, סרטן הערמונית, סרטן האשכים, סרטן שלפוחית השתן
פורום ניתוחי ראש צוואר, גידולי ראש

היכולות של ווטסון מול יכולות אנושיות

ב-2011 ווטסון אתגר שני שחקנים שהצטיינו בשעשועון האמריקני 'ג'פרדי' (Jeopardy!). האווטר – הייצוג של המערכת במציאות, עמד בין שני המתחרים האחרים, ממש כמו מתחרה אנושי, וכמו המתחרים האחרים גם לווטסון לא הייתה גישה לאינטרנט או למקורות מידע חיצוניים. באחד מסבבי המשחק הדגים ווטסון יכולות דמוי אנושיות במשחקי מילים מתוחכמים. אחד המתחרים ציין שאף על פי ששליפת המידע קלה יותר לווטסון מאשר לבני אדם, הם עדיין טובים יותר במשימות מורכבות יותר של הבנה ותפיסת מידע. למרות זאת, יכולת הלמידה של המערכת מאפשרת לה לבחון את הטעויות שלה, לאתר היכן חלה הטעות ולמנוע חזרה שלה בעתיד.

ב-2016 משרד עורכי דין מאוהיו, ארצות הברית חתם על חוזה למערכת מומחה משפטי המבוססת על ווטסון שתעבוד עם צוות פשיטת הרגל שלה. המערכת, המכונה "רוס", יכולה לכרות מידע ממיליארד מסמכי טקסט, לנתח את המידע ולספק תגובה מדויקת לשאלות מסובכות, כל זה בפחות משלוש שניות. עיבוד השפה הטבעית מאפשר למערכת לתרגם את המידע לשפה משפטית ולענות לעורכי הדין על שאלותיהם.

לווטסון יש ייעודים נוספים, כמו 'ווטסון אנלטיקיס'. זוהי פלטפורמה של חקירה, הדמיה והצגה של מידע המאפשרת ליכולות הקוגניטיביות של המערכת לייצר תובנות על סמך אותו מידע ולהמליץ על דרכים להצגתו. כך למעשה המשתמש יכול להעלות מידע ולקבל באופן אוטומטי המלצות למשתנים תואמים ולהשוואות רלוונטיות. פונקציה זו של ווטסון משמשת ככלי ניבוי המאפשר למשתמשים לקבל תשובות לשאלות מורכבות המבוססות על המידע שהם עצמם העלו. נוסף על כך, הפלטפורמה משמשת כלי דיווח העוקב אחר התקדמות הפרויקט של המשתמש.

ווטסון במערכת הבריאות

אחת המטרות הראשונות שאליה שאפו המפתחים של ווטסון הייתה הכנסתו לעולם הבריאות. המערכת בוחנת תמונות ונתונים של מטופלים ומשווה אותם לאלפי מקרים ולמידע הקיים בעיתונים רפואיים, זאת כדי להצליב נתונים, לקבל אבחנה ולתת המלצה על הטיפול המועדף לכל מקרה ומקרה.
השימוש הראשון של ווטסון במערכת הבריאות היה ב-2013 במרכז לסרטן Memorial Sloan Kettering בניו יורק, שם נעזרו בו כדי לקבל המלצה על אפשרויות טיפול לחולה בסרטן הריאות כשאחד השיקולים היה הוזלת עלויות. מאז השימוש בווטסון הלך והתרחב ונכון להיום המערכת משמשת רופאים בבתי חולים רבים בכל רחבי העולם והיא מסייעת לאבחן חולים עם סוגים שונים של סרטן, ובהם סרטן השד, סרטן הריאות, סרטן המעי הגס, סרטן צוואר הרחם, סרטן השחלות, סרטן הערמונית וסרטן הקיבה. נוסף על כך, המערכת ממליצה על אופן הטיפול הטוב ביותר לכל חולה לפי הנתונים שלו.

אף על פי שהמערכת נשמעת כמו הפתרון המושלם למציאת הטיפול הטוב ביותר לחולי סרטן, הדברים לא תמיד מסתדרים כמו שרוצים ואין למהר ולהחליף את הרופאים בתוכנות מחשב, מתוחכמות וחכמות ככל שיהיו. דוגמה לכך היא המרכז לסרטן על שם אנדרסן באוניברסיטת טקסס שבארצות הברית. ב-2013 השיקו במרכז את התכנית לבניית מערכת קבלת החלטות המבוססת על הטכנולוגיה של ווטסון כדי לסייע לרופאים לקבוע מהי אפשרות הטיפול הטובה ביותר. אך לאחר ארבע שנים והשקעה של יותר מ-62 מיליון דולר המרכז ביטל את התכנית בטענה שהיא לא הצליחה להגיע להישגים הרצויים.

ווטסון נתן המלצה מסכנת חיים לחולה סרטן

לאחרונה האתר הרפואי STAT חשף שמערכת ווטסון לא תמיד מציעה את הטיפול הטוב ביותר ואף גרוע מכך, רופאים מומחים שעובדים עם המערכת טוענים שפעמים רבות הטיפול המוצע אינו מדויק ולא בטוח למטופלים. עם זאת, למרות השגיאות של ווטסון לא נרשמה אף פגיעה בחולים.

במסמכים פנימיים של החברה הוצגו מקרים אשר יכולים להעיד על הכישלון של ווטסון. במקרה אחד, מטופל בן 65 אובחן עם סרטן הריאות ונמצא שהתפתח אצלו דימום פנימי. המערכת המליצה על טיפול כימותרפי ועל תרופה בשם בוואציזומאב (Bevacizumab), אך תרופה זו יכולה לגרום למפרצת חמורה ואף קטלנית ואסור לתת אותה לאנשים עם דימום חמור.

דובר המרכז לסרטן Memorial Sloan Kettering, שבו התרחש האירוע, טען שההצעה של ווטסון הייתה היפותטית ושהיא היוותה חלק מהמבחנים שעושים למערכת. עם זאת, כמה אנשים הקשורים למחקר טוענים שחוסר הדיוקים של ווטסון מעורר דאגה ומעלה צורך לבקר את התהליך בניית הנתונים ואת בסיס הטכנולוגיה עצמה.

רופא מבית החולים 'יופיטר' שבפלורידה ארצות הברית השתמש במילים פחות מעודנות. לפי האתר STAT אותו הרופא התרעם על כך שהם רכשו את המערכת בתקווה שהיא תממש את החזון שלשמו היא נוצרה, אך למעשה ברוב המקרים היא כלל לא יעילה. אנשים מודאגים לא רק מההצעות שווטסון נותן, עולות תהיות גם לגבי הדרך שבה אימנו אותו לתחום זה של בריאות בכלל ושל טיפול בחולי סרטן בפרט.

ווטסון בריאות לא ממלא את הייעוד שלו

מערכת הבינה המלאכותית הייתה אמורה לנתח מידע מחולים אמיתיים, אבל במציאות מזינים אותה במידע היפותטי. ההשלכות לכך הן שההמלצות שווטסון נותן לרופאים מבוססות על המלצות של רופאים אחרים, ולא על מידע שהוזן למערכת שנועד לכך שהיא תגיע למסקנות בעצמה. במקום לסמוך על ההמלצה של ווטסון ולפעול לפיה, רופאים משתמשים בו כדי לקבל חוות דעת נוספת במקרים שבהם לא מגיעים להסכמה על אופן הטיפול הרצוי.

אם כך, אף על פי שלא כולם מביעים את תמיכתם במערכת, נראה שבכל זאת משתמשים בה לצרכים שונים. נוסף על כך, הדובר של חברת IBM אמר לאתר GIZMODO שהמערכת עדיין נמצאת בשלבי למידה. נכון להיום כ-230 בתי חולים נעזרים בשירותיו של ווטסון והוא מסייע ליותר מ-84,000 מטופלים בכל העולם. כמו כן, החברה יצאה נגד המסמכים שהציגו את כישלונותיה של המערכת בטענה שהם אינם מייצגים את המצב העדכני שלה. החברה ממשיכה ללמוד ולשפר את המערכת והיא מביאה בחשבון משובים של לקוחות, הוכחות מדעיות חדשות וכן טיפולים חדשים ואלטרנטיביים לסוגי הסרטן השונים.

אולי יעניין אותך גם:
מודל ממוחשב עשוי לסייע בהרג תאי סרטן
מחקר: הקשר בין סרטן העור לבין אלצהיימר
תרופה חדשה: אפטיניב לטיפול בסרטן ריאות
הקשר בין לחץ להתפשטות סרטן: האם מתח נפשי גורם לגידולים סרטניים להתפשט?
פריצת דרך בחקר סרטן השד: חוקרים הצליחו למפות את הגנים הגורמים למחלה

לפי דובר החברה, בשנה האחרונה IBM הוציאה 11 גרסות חדשות שמשפרות את הביצועים של ווטסון, לרבות מדריך כולל של סוגים שונים של סרטן, מסרטן המעי הגס ועד סרטן הכבד. ביוני 2017 פרסמה IBM דוח שבו נטען שמתוך 100% מקרי סרטן ווטסון יכול לזהות במדויק 93% מהם על סמך בדיקות של מטופלים אמיתיים. התקווה היא שהמערכת תוכל להפחית את משך הזמן שלוקח לה לסנן את כל המידע שיש בה ושהיא תוכל להשתפר באבחון הבעיה ובמציאת הטיפול הנכון ביותר בעבורה.

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

אולי יעניין אותך גם

נרקולפסיה: תסמינים ודרכי טיפול במחלת השינה
מאת מערכת BeOK
| 12/12/2018 |
צפיות: 28
נרקולפסיה היא בעיה נוירולוגית אשר גורמת להתקפי שינה פתאומיים. ההפרעה עצמה אינה מסוכנת, אך היא יכולה להוביל לסיטואציות לא נעימות
קרא עוד
השתלות כבד מן החי
| 10/12/2018 |
צפיות: 50
רשימת הממתינים לתרומת כבד הולכת ומתארכת, בעוד רוב המושתלים מקבלים כבד מתורם שנפטר, ישנה דרך נוספת – השתלת כבד מתורם חי
קרא עוד
חיי כלב: כל מה שצריך לדעת על אלרגיה לכלבים
| 05/12/2018 |
צפיות: 129
הכלב הוא חברו הטוב של האדם, אלא אם הוא אלרגי אליו. ישנן דרכי טיפול המאפשרות לחיות לצד הכלב ולהקל על התסמינים של האלרגיה
קרא עוד
ניתוח מוז: קו ההגנה מפני סרטן העור
מאת מערכת BeOK
| 02/12/2018 |
צפיות: 176
שיעור סרטן העור בישראל הוא מהגבוהים ביותר בעולם. אך בעזרתו של ניתוח מוז, ההליך הכירורגי שכבש את עולם הרפואה – אפשר להילחם בסרטן הזה בגבורה. הכירו את האויב הרשמי של סרטן העור
קרא עוד
הפרעות שינה: טיפול לא תרופתי באינסומניה
| 27/11/2018 |
צפיות: 190
נדודי שינה יכולים להוות מטרד לא קטן, הם גורמים לעצבנות ולחוסר ריכוז ומשבשים את התפקוד במהלך היום. נוירופידבק היא טכנולוגיה לא פולשנית הפותרת את הבעיה בעזרת הסדרה של גלי המוח
קרא עוד
מיאלומה נפוצה: על המחלה והטיפול בה
| 07/11/2018 |
צפיות: 849
מיאלומה נפוצה היא מחלה ממארת של תאי הפלזמה שבמוח העצם. כיום אפשר לטפל במחלה אך לא להחלים ממנה לחלוטין, אך הצפי הוא שבעתיד הקרוב ימצא מזור למחלה
קרא עוד
זריקות PRP: טיפול אלטרנטיבי לכאבים כרוניים
מאת מערכת BeOK
| 01/11/2018 |
צפיות: 429
אם אתם סובלים מכאבים כרוניים באזורים שונים, כדאי מאוד שתכירו את הטיפול הייחודי בהזרקות שמבוסס על יכולת הגוף שלכם לרפא את עצמו
קרא עוד
לימפומה: כל מה שצריך לדעת על סרטן בלוטות הלימפה
מאת מערכת BeOK
| 29/10/2018 |
צפיות: 563
לימפומה היא סוג של סרטן אשר מקורו בבלוטות הלימפה. ישנם סוגים שונים של לימפומה, שלהם תסמינים שונים ודרכי הטיפול בהם נבדלות אחת מהשנייה
קרא עוד
אשך טמיר: גורמים ודרכי טיפול
מאת מערכת BeOK
| 28/10/2018 |
צפיות: 413
אשך טמיר הוא מום מולד נפוץ אצל תינוקות זכרים. לרוב המצב מסתדר מעצמו ללא טיפול אך לעתים הפתרון הוא ניתוח לקיבוע האשך
קרא עוד
אלרגיה לתכשיטים: לא כל הנוצץ זהב
| 25/10/2018 |
צפיות: 419
אלרגיה לתכשיטים לרוב נובעת מחשיפה לניקל. האלרגיה אינה חמורה אך היא גורמת לגירוי של העור ולפריחה
קרא עוד