מגנטותרפיה: הטיפול במגנטים ממשיך לצבור תאוצה

חרף העובדה שמחקרים שונים סותרים האחד את השני באשר לסגולות הרפואיות של הטיפול במגנטים, רופאים רבים עדיין מקדשים את השיטה ומטופלים מכלל שכבות האוכלוסייה מתנסים במגנטותרפיה
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 02/10/2018 |
צפיות: 1,366
לפי מחקרים, הטיפול במגנטים עשה את דרכו הראשונה כבר לפני 2000 שנה. באותם ימים, מטפלים ברחבי אירופה ואסיה נעזרו במגנטים מתוך כוונה לרפא מגוון רחב של תחלואות. בתקופה ההיא ההנחה ששררה סביב הטיפול האלטרנטיבי הייתה שהמגנט פשוט מושך את המחלה החוצה מהגוף. כמובן שמאז הרפואה והמדע התקדמו וההנחה הזאת הופרכה מן הסתם, אך הטיפול עצמו לא חלף מן העולם, הוא עדיין נמצא אתנו היום בתקופה המודרנית של חיינו. לא די בכך שהטיפול נמצא גם היום, הוא התפתח ושינה עורו במהלך השנים עד לכדי טיפול אלטרנטיבי המציע בעבור המטופלים סגולות ריפוי עשירות שיכולות להיטיב עם מחלות שונות וכאבים כרוניים. הטיפול הייחודי הזה מושך אליו מטופלים מכל שכבות האוכלוסייה ועושה רושם שהוא כאן כדי להישאר ולהמשיך להתפתח יד ביד עם הטכנולוגיה והרפואה המתקדמת. לפיכך, זה בדיוק הזמן לבחון את סגולותיו הרפואיות, להצביע על המאפיינים העיקריים שלו ולשאול את השאלה המתבקשת – האם הטיפול הזה באמת עובד?

המומחים מחכים לכם בפורומים:
פורום רפואה משלימה, רפואה אלטרנטיבית
פורום חרדה, דיכאון - טיפול לא תרופתי
פורום כאב
פורום כאב ורפואה סינית
פורום פיברומיאלגיה

שדה מגנטי בגוף האדם

בגוף האדם באופן טבעי ישנו שדה מגנטי ושדה חשמלי והטיפול מסתמך על העובדה הזו. בכל המולקולות ניתן למצוא כמות מסוימת של אנרגיה מגנטית ויסודות מתכתיים כגון ברזל, נחושת אבץ ועוד מיני מרכיבים רבים שקיימים בגוף. כל תא מכיל את היסודות הללו ועל כן כל תא בגוף האדם מהווה בעצם יחידה מוליכה של שדה אלקטרו-מגנטי. למעשה, ישנה אפשרות להסביר דרך הזרימה הזו את קווי האנרגיה המרידיאניים שעולים ויורדים לאורכו של הגוף. נקודות הדיקור הסיני למשל, הן האזורים שבהם קיימת פעילות חשמלית חזקה יותר מאזורים אחרים, ולפיכך גם פעילות אלקטרומגנטית חזקה הרבה יותר.

לפי הסינים, מחלה היא הפרעה בזרימת הצ'י. מכאן שבדומה לאקסיומה הזו כאשר צצה מחלה אזי היא מצטיירת למעשה כהפרעה אלקטרומגנטית. זאת אומרת שהמחשבה מאחורי רעיון הטיפול במגנטים טוענת כי בעיות בריאותיות נוצרות לעיתים בגלל חוסר איזון בשדה המגנטי של הגוף. לכן, אם עורכים טיפול בעזרת מגנטים, יחזור האיזון למצבו הנורמלי.

כלל הפעולות בגוף האדם נשלטות ומווסתות בפועל על ידי סינגלים אלקטרו-מגנטיים. כל תא חי הוא אלקטרומגנטי בטבעו ואין פעולה בגופנו המתרחשת ללא פקודה חשמלית, רצונית או לא רצונית, מודעת או שאינה מודעת. לדוגמה, בעת האכילה מקבלת היד פקודות להוביל את האוכל אל הפה. תהליך זה מתחיל כשהעין מעבירה (באמצעות אותות חשמליים) אל המוח מידע על סוג האוכל, והוא מצדו, מעביר פקודות לשרירי הפה לפעול וכן הלאה וכן הלאה. במצב שינה למשל, המוח שלנו מתרגם אותות חשמליים לכדי מצב של עייפות. המוח דואג להעביר אינפורמציה ופקודות מתאימות בכדי שנתארגן לשינה ובסופו של דבר נוותר על המצב ההכרתי של ערות. הכול באמצעות אותות חשמליים שמצויים בכל הגוף שלנו.

מגנטותרפיה כטיפול אלטרנטיבי

מגנטותרפיה זהו שמו של סוג הטיפול האלטרנטיבי הממשיך לסחוב אחריו קהל מאמינים נאמן שרק הולך וגדל. תפיסה שגויה ונפוצה של בני האדם היא שהמגנטים מושכים את הברזל שבתוך הדם, דבר המניע את זרימת הדם בצורה טובה יותר. אולם, מפני שהברזל בדם נישא על ידי ההמוגלובין, הוא אינו חופשי להגיב לשדות מגנטיים. לכן, הטיפול פועל בצורה שונה לחלוטין ממה שעולה בדעתכם והוא מתבסס על הנחות שונות גם כן.

בטיפול משתמשים במגנטים בעלי חשמל סטטי, הם נקראים כך משום שהשדה המגנטי הנוצר אינו משתנה. בכדי להשתמש במגנטים סטטיים בעבור השגת הקלה לכאב מסוים, יש למצוא מגנט חזק מספיק להשגת התועלת הרצויה. את כוחו של המגנט ניתן לבדוק באמצעות הצבתו ליד בגד, כשבצד השני מציבים מהדק נייר. אם המגנט לא חזק דיו על מנת להחזיק את המהדק באמצעות הבגד משמע הדבר הוא שהמגנט לא יחדור לגוף.

המגנטים נמדדים ביחידות מידה הנקראות גאוס. כך, לצורך העניין, מגנטים למקרר נעים בכוח פשוט של בין 200-35 גאוס, אולם מגנטים רפואיים כבר נוסקים לעוצמות שנעות בין 5000-300 גאוס. במהלך הטיפול חלק מהמטופלים מתחילים את דרכם עם מידת גאוס נמוכה ובהדרגה עולים לרמה גבוהה יותר בהתאם לצורך. קוטביות המגנט גם היא חשובה, שכן כל מגנט מכיל שני צדדים – שלילי וחיובי. הצד הצפוני הוא השלילי והוא מכיל רכיב קירור בעל השפעה מרגיעה שבו נעשה שימוש להקלות בכאב ובדלקת. הצד הדרומי, החיובי, נושא השפעה הפוכה כשהוא עובד על גירוי של וירוסים וחיידקים. כמו כן, הוא משמש בזהירות רבה לטיפול במצבים כמו חוסר תחושה, שרירים חלשים, שיתוק וצלקות.

ניתן לטפל במגוון רחב של מחלות ובעיות רפואיות באמצעות מגנטותרפיה. הטיפול מוצע אפילו לחולים הסובלים מבעיות פסיכולוגיות כמו דיכאון, כחלק מפתרון אלטרנטיבי שיוביל לפתרון הבעיה. שימוש נכון ויעיל של הטיפול יביא למצב של יחסי גומלין תקינים בין מערכות שונות בגוף. מהירות התגובה לטיפול כמובן שונה מאדם לאדם והיא גם תלויה במצבו הבריאותי של החולה. על בעיות רפואיות טריות וקלות ניתן להשפיע בעזרת הטיפול בתוך דקות ספורות, בעוד כדי להרגיש שיפור בבעיות כרוניות נדרשים שבועות ואף חודשים של טיפול. משך כל טיפול משתנה גם כן והוא נע בין מספר דקות בודדות לבין כשעתיים. חשוב לציין, אם יש לכם קוצב לב או מכשיר רפואי אחר המושתל בגוף כגון דפיברילטור, משאבת אינסולין או משאבת אינפוזיה כימותרפית, הימנעו משימוש במגנטים, הם עלולים להפריע לתפקוד של התקנים האלו.

אולי יעניין אותך גם:
6 בעיות שעוברות עם דיקור סיני
לחיות עם כאב כרוני: 11 טיפים
מהי פיברומיאלגיה ומדוע היא פוגעת בעיקר בנשים?
מה ההבדל בין מיגרנה לכאב ראש?
המוח החדש – ריאיון אישי עם הפסיכיאטר ד''ר דורון תודר

מגנטותרפיה בשדה המחקרי

הטיפול במגנטים סטטיים לא נראה יותר מדי מבטיח בקרב המחקרים השונים שנעשו בתחום, אם כי הראיות עדיין לא סופיות בהגדרתן. לדוגמה, בניסוי שבו השתתפו 119 אנשים אשר חולים בפיברומיאלגיה (דאבת שרירים) הותאם טיפול בעזרת שני מזרנים מגנטיים לצד מזרני טיפול דמה ומזרנים רגילים. למזרני הדמה היו מגנטים והם תאמו את המראה של המזרנים המשמשים לטיפול באמצעות הניסוי, אבל המגנטים הללו הכילו בתוכם כוח מועט, אם בכלל. המשתתפים בקבוצות הטיפול, במיוחד בקבוצה עם מגנטים בעלי קוטביות שלילית, הראו סימנים לשיפור גדול יותר של תסמיני הכאב.

בסקירה של 25 מחקרים, הטיפול באמצעות מגנטים הציג מעט ראיות לשיפור הסימפטומים אצל אנשים הסובלים מכאב כרוני ללא קשר לסיבת המחלה. שוב, בעוד ישנם מספר מחקרים המראים כי טיפול במגנטים יכול להיות מועיל במצבים רבים, זהו תחום הדורש מחקר נוסף מאחר והממצאים העולים מן המחקרים הרבים סותרים האחד את השני.

אז, האם מגנטים באמת כל כך אטרקטיביים כשצריך למצוא טיפול אלטרנטיבי להקלת כאב או מחלות? האם מדובר באחיזת עיניים או באלטרנטיבה מספקת שיש בכוחה לעזור למטופלים רבים הסובלים מבעיות בריאותיות שונות? ייתכן שתיתקלו בתועלת מסוימת, אך לא ברור אם הטיפול יגרום לשיפור שעולה מעל ומעבר למה שאפקט הפלצבו יוכל לעשות. רק מחקרים מדעיים נוספים בתחום יוכלו לענות על השאלה הזו. לכן, התייעצו עם הרופא שלכם לפני תחילת טיפולים אלטרנטיביים וצרו קשר עם ספק שירותי הבריאות שלכם לגבי כל שיטת טיפול משלימה או אלטרנטיבית שבהן אתם רוצים להשתמש. דבר זה יעזור לרופא להעריך את מצב הבריאות שלכם בצורה טובה יותר ולנקוט צעדים קליניים המתאימים כדי לסייע לכם. גילוי מלא לספק שירותי הבריאות יסייע להבטיח טיפול מותאם ובטוח.

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר