הרמת גבות: סוגי ניתוח וגורמי סיכון

ניתוח הרמת גבות והרמת מצח הוא הליך כירורגי שבו מותחים את השליש העליון של הפנים כדי להחליק קמטים ולהצעיר את מראה הפנים
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 03/10/2018 |
צפיות: 1,178
דירוג: 5.0 מתוך 1 הצבעות
התקבלו 1 דירוגים בציון ממוצע 5.0 מתוך 5
אי אפשר לעצור את הזמן, והשילוב של גיל ושל כוח המשיכה עושים את שלהם במוקדם או במאוחר, בעיקר בכל הנוגע למראה העור בכלל ולעור הפנים בפרט. הדבר אינו פוסח גם על המצח ועל הגבות וככל שחולפות השנים מצטברים יותר ויותר קמטים במצח ובין הגבות ואפילו הגבות עצמן צונחות מטה. במקרים אלה אנשים רבים פונים לכירורגיה הפלסטית ומבצעים ניתוח להרמת גבות.

הרמת גבות או הרמת מצח הוא הוא הליך כירורגי-קוסמטי שמטרתו לשפר את החזות של המצח, של הגבות ושל האזור סביב העיניים, ובכך להקנות להם מראה צעיר יותר. בניתוח עצמו מרימים את הרקמות הרכות ואת העור כלפי מעלה ומבטלים באופן חלקי את פעולת השרירים אשר תורמת להיווצרות הקמטים, וכך מותחים את עור הפנים ומחליקים את הקמטים. אפשר לבצע את ניתוח הרמת הגבות באופן עצמאי, בפני עצמו, וניתן לבצע אותו בשילוב ניתוחים נוספים בפנים, כמו הרמת עפעפיים או מתיחת פנים.

מתלבטת לגבי ההליך? התייעצי עם המומחים:
פורום ניתוחים פלסטיים, ניתוחי אף, כירורגיה פלסטית
פורום טיפולים אסתטיים בלייזר
פורום מתיחת פנים וצוואר, הרמת פנים
פורום מילוי קמטים, עיבוי שפתיים, הזרקת בוטוקס
פורום שאיבת שומן, הזרקת שומן

מדוע צריך הרמת גבות?

ישנם גורמים רבים שמשפיעים על הזדקנות העור, חלקם חיצוניים וחלקם פנימיים. הגורמים החיצוניים הם מזג האוויר בכלל וחשיפה לשמש בפרט, וכן חשיפה לחומרים כימיקליים שונים, עישון וכוח המשיכה עצמו. הגורמים הפנימיים הם ההיחלשות של הקולגן ושל האלסטין – המרכיבים העיקריים של העור, התרופפות של הרקמה המחברת בין העור לשרירים, הידקקות של השומן המצוי מתחת לעור, צניחה מטה של השומן ותורשה גנטית. כל אותם התהליכים גורמים לכך שעם הזמן הרקמות הרכות צונחות כלפי מטה ובעקבות זאת העור נרפה ומופיעים קמטים וקמטוטי עור.

משכך, עם הגיל הקמטים במצח ובין הגבות הולכים ומעמיקים, העור והרקמות הרכות מאבדים את הגמישות שלהם והמרחק בין הגבות לבין הריסים מתקצר. השילוב של גבות נמוכות עם קמטים עמוקים במצח ובין הגבות מקנה לפנים ארשת עצובה, זועפת ועצובה.

קהל היעד לניתוח זה הוא בעיקר אנשים בין גיל 40 ל-60. הסיבות הנפוצות ביותר שבגללן אותם אנשים פונים לבצע ניתוח להרמת הגבות הן אותם הקמטים העמוקים שמופיעים במצח או במעלה גשר האף ובין הגבות, קמטים אנכיים בין הגבות וגבות נמוכות או נפולות אשר גורמות לעפעפיים להיראות נפולים גם כן.

שיטות ניתוח להרמת גבות

ישנן שיטות שונות לבצע את הניתוח להרמת הגבות, הבחירה בסוג הניתוח נעשית בעיקר לפי הציפיות שיש מהתוצאה הסופית. השיטה שבה בוחרים תקבע את המיקום של החתך ושל הצלקת שתישאר אחרי. כל הניתוחים נעשים בהרדמה מלאה והם נמשכים כשעתיים.

הרמת גבות קלאסית היא שיטת ניתוח שבה מבצעים חתך לרוחבה של הקרקפת, מאוזן לאוזן, באזור קו השיער, ומשחררים את הרקמות מהגולגולת וכך מבטלים את כוח הפעולה של השרירים בין הגבות ושל חלק משרירי המצח האורכיים. לאחר מכן מרימים את המצח למנח הרצוי ומסירים את העור העודף. החתך והצלקת מצויים באזור הקרקפת שבו יש שיער.

בהרמת גבות אנדוסקופית חותכים בין שלושה לחמישה חתכים קטנים בקו השיער העליון ומחדירים דרך אחד החתכים אנדוסקופ – צינור אשר מכיל סיב אופטי ומצלמה אשר מאפשר לקבל תמונה ברורה של הרקמות ושל השרירים. לאחר מכן, בעזרת מכשור מיוחד שמחדירים דרך אחד החתכים האחרים, מרימים את רקמות המצח ומקבעים אותן בעזרת חוטים או ברגים קטנים. בתום ההליך תופרים את החתכים ועודף העור נעלם עם הזמן. הצלקות הנותרות הן קטנות והן נמצאות במקום החתך – בקו השיער העליון.

אפשרות נוספת היא ביצוע החתך בין הקצה העליון של המצח לבין תחילת קו השיער. מסירים כמות קטנה של עור ושל רקמות מקצה המצח במקום מהקרקפת ובשל כך קו השיער אינו נסוג אחורה. שיטה זו יעילה במיוחד לטיפול בקמטים אופקיים במצח.

כיצד להתכונן לניתוח הרמת גבות?

הבחירה בשיטת הניתוח נעשית בהתייעצות עם מנתח פלסטי. במהלך הפגישה הראשונה עם הרופא המנתח עוברים על ההיסטוריה הרפואית של המטופל, על תרופות שהוא נוטל באופן קבוע, אם יש אלרגיות לחומרים מסוימים ואם נעשו ניתוחים בעבר. כדי לקבוע את סוג הניתוח בודקים את הפנים ומודדים אזורים שונים של הפנים עם עיניים פתוחות ועם עיניים סגורות, לעתים מצלמים תמונות "לפני" בשביל התיק הרפואי. לאחר מכן עושים תיאום ציפיות מהליך הרמת הגבות ועוברים על הסיכונים ועל תופעות הלוואי של כל אחד מסוגי הניתוח. לאחר כל זאת בוחרים את הניתוח המתאים ביותר לפנים של המטופל ובהתאם לציפיות שלו לאחר ההחלמה מהניתוח.

לפני הניתוח עצמו על מעשנים להפסיק לעשן. עישון מפחית את זרימת הדם לעור והוא יכול להאט את הליך ההחלמה. נוסף על כך, עישון מגביר את הסיכוי לפגיעה ברקמות. יתר על כן, יש להפסיק ליטול תרופות מסוימות שיכולות להגביר את הדימום, כמו תרופות נוגדות זיהומים ותוספי מזון צמחיים. בזמן ההחלמה מהניתוח יש צורך בעזרה, הן הסעה הביתה והן לסעוד את המטופל לפחות בלילה הראשון לאחר ההליך. משכך, ביום הניתוח יש להגיע עם מלווה ולדאוג לסיוע צמוד במהלך היממה הראשונה לאחר הרמת הגבות.

אחרי הניתוח להרמת גבות, המצח יהיה מודבק והראש יהיה חבוש, זאת כדי למנוע התנפחות של האזור. ייתכן שצינורית קטנה תהיה מחוברת לחתך כדי לנקז דם או נוזלים עודפים. בימים הראשונים לאחר הניתוח יש לנוח במיטה כשהראש מורם. נוסף לנטילה של משככי כאבים מומלץ להניח רטיות קרות על המצח ועל הגבות כדי להפחית את הנפיחות באזור המנותח. אין להפעיל לחץ על החתך עצמו. במהלך ההתאחות של החתך תהיה תחושת נימול או גרד, בדומה לתחושה שיש בהגלדה של פצע.

בדרך כלל מחליפים את התחבושות בין יום לשלושה ימים אחרי הניתוח, את התפרים מסירים אצל הרופא כעשרה ימים לאחר מכן. יש להתייעץ עם הרופא לפני שחוזרים לפעילות מלאה, לרבות שטיפה וייבוש של השיער ושל הפנים. בתוך כמה שבועות הנפיחות תלך ותפחת וגם סימני הניתוח וקו החתך עצמו ילך ויטשטש עם הזמן. לאחר קבלת אישור מהרופא אפשר למרוח מייקאפ או קונסילר כדי לטשטש את הצלקת שנותרה מהניתוח.

למאמרים נוספים קראו גם:
להתרגל לאני החדש - דיכאון לאחר ניתוח
השתלת שיער בגבות – כל מה שצריך לדעת
מה ההבדל בין בוטוקס לחומר מילוי?
כיצד להעלים קמטים במצח?
קמטי חיוך: למה הם נוצרים וכיצד מעלימים אותם?

כמו בכל הליך כירורגי, גם ניתוח הרמת גבות כרוך בסיכונים מסוימים ובתופעות לוואי כמו דימום, זיהומים ותגובה שלילית לחומר ההרדמה. כמו כן, בתום הניתוח הצלקת עלולה להיות ניכרת לעין ולא להחלים. חלק מההליכים להרמת הגבות כרוכים בביצוע חתך מאחורי קו השיער העליון, דבר אשר עלול לגרום לנימול ולחוסר תחושה זמני או קבוע בקרקפת. התוצאה הסופית של הרמת הגבות יכולה להיות לא סימטרית – גבה אחת או שתיהן ממוקמות גבוה מדי, דבר שאפשר לסדר בסידור גבות קבוע או בניתוח נוסף. נוסף על כך, ההליך יכול להוביל לבעיות שיער, כמו נשירת שיער או לקו שיער גבוה באזור שבו ביצעו את החתך. יש לפנות לטיפול רפואי מידי במקרה שחשים קוצר נשימה, כאבים בחזה או חריגה בקצב הלב בימים הראשונים לאחר הניתוח.

חשוב לזכור כי תוצאות הניתוח להרמת הגבות אינן קבועות ועם הזמן שעובר ממועד הניתוח עור הפנים יכול לשוב וליפול. כמו לפני הניתוח, גורמים רבים יכולים לזרז את ההליך, בעיקר חשיפה לשמש, אך גם עישון וחשיפה לכימיקלים.

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

יועצים בתחום

  • ד"ר אופיר שיין
    ד"ר אופיר שיין
    מנתח פלסטי בכיר מומחה לכירורגיה פלסטית ניתוחית ואסתטית כולל ניתוחי פנים, עיצוב הגוף והזרקת סיליקון... קרא עוד