רפואת מטיילים: למה צריך להתחסן לפני שנוסעים לחו"ל?

לפני שנוסעים לטייל במדינות מתפתחות יש לפנות למרפאת מטיילים ולקבל חיסונים ומידע רפואי כדי להימנע ממחלות ומבעיות בריאותיות מסוכנות
מאת מערכת BeOK
| 04/10/2018 |
צפיות: 242
ישראל היא מדינה מורכבת, יש לה היסטוריה של אלפי שנים שהשאירה חותם לא רק על הארץ עצמה אלא גם על תושביה, על כן אין זה מפתיע שאוכלוסיית ישראל מורכבת ומרובדת גם כן, יש מגוון רחב של עדות, תרבויות, ערכים ודעות. אך למרות השוני הרב שיש בין אדם אחד למשנהו, כמעט לכל הישראלים יש מכנה משותף ברור ובולט – כולם רוצים לצאת מהארץ. נראה שכדי לאהוב את ישראל, להעריך אותה ולהתגעגע אליה הישראלים צריכים לנסוע לחו"ל ולהתאוורר.

נכון להיום, בישראל ישנם כ-8.5 מיליון תושבים, ובשנת 2017 7.6 מהם טסו לחו"ל. היציאה מהארץ יכולה להיות לצורכי עסקים והיא יכולה להיות למטרות הנאה, הנסיעה יכולה להימשך כמה ימים והיא יכולה להימשך כמה שבועות, כמה חודשים ואפילו כמה שנים. יעידו על כך בעיקר כל המשוחררים הטריים מהצבא, אשר מהווים חלק בלתי נפרד מאלה שיוצאים מהארץ למשך זמן ממושך ופעמים רבות היעד שלהם הוא מקום מרוחק לא רק גיאוגרפית אלא גם מנטלית.

כל מי שטס לחו"ל למדינות מרוחקות, אם במזרח למדינות כמו הודו, סין, תאילנד והאיים המלדיביים ואם במערב למדינות מרכז אמריקה ודרום אמריקה, מכיר את המושג "מרפאת מטיילים". מרפאה זו היא מרפאה ייעודית המתמחה במניעה ובחיסון נגד מחלות שונות המאפיינות בעיקר את העולם השלישי וכן אזורים לא עירוניים שבהם נפוצות מחלות רבות שהאדם המערבי אינו רגיל אליהן.

נוסעים לטייל? התייעצו עם המומחים:
פורום תרופות ייעוץ תרופתי
פורום מחלות זיהומיות
פורום חיסונים לילדים, מחלות זיהומיות
פורום רפואת משפחה
פורום רפואת מטיילים

קבלת חיסונים במרפאת מטיילים

מרפאת מטיילים היא בעצם השלוחה בפועל של 'רפואת מטיילים' – ענף ברפואה אשר מתמחה במחלות ובמצבי חולי אשר לרוב לוקים בהם כשמטיילים בעולם. ישנן מחלות מסוימות שמצויות בעיקר באזורים מסוימים ברחבי הגלובוס, כך שיש צורך בחיסונים ובתרופות מניעה שמומלץ ליטול לפני שנוסעים למקומות הללו.

כדי להתאים את החיסון הנכון או את התרופות היעילות ביותר כדי למנוע מצבי תחלואה יש לפנות למרפאת מטיילים טרם היציאה מהארץ. הצוות הרפואי של המרפאה יערוך תחקור מקיף על יעדי הנסיעה, המקומות שבהם מתכננים לטייל – אזורים עירוניים או אזורים כפריים, טרקים בהרים או במעבי הג'ונגל. לכל מקום כזה יש סכנות רפואיות אחרות שלהן צריך להתאים חיסונים או תרופות שימנעו מהמטייל לחלות בהן. שאלות נוספות ששואלים במרפאה כדי לקבוע מהם החיסונים והתרופות הנדרשות הן שאלות על הבריאות הכללית של הנוסע, העונה שבה מתכננים לטייל, משך הטיול, הפעילויות המתוכננות בזמן השהות בחו"ל, היכן מתכננים לישון בזמן הטיול, חיסונים קודמים שקיבל המטייל ועוד.

אין צורך לפנות למרפאת מטיילים לפני כל נסיעה לחו"ל, כאשר נוסעים למדינות מערביות ולמדינות מפותחות שבהן המחלות זהות לאלו שבישראל אין צורך בחיסונים או בייעוץ תרופתי טרם הנסיעה. יש לפנות למרפאת מטיילים כאשר נוסעים למדינות מתפתחות, כאשר מתכננים לטייל בהרים גבוהים שבהם האוויר דליל, כאשר טסים למדינות שבהן יש מחלות שאינן נפוצות בישראל וכן כאשר סובלים ממחלות כרוניות או כשיש מערכת חיסונית חלשה ויש צורך בהקפדה יתרה על הבריאות.

מומלץ לגשת לייעוץ במרפאת מטיילים כשישה עד ארבעה שבועות לפני מועד הטיסה, טווח זמן זה מאפשר לקבל בזמן את כל החיסונים הנדרשים מכיוון שיש חיסונים מסוימים הדורשים סדרה של זריקות ולא זריקה אחת בודדת. כמו כן, יש תרופות מנע מסוימות, כמו התרופה נגד מלריה, שלגוף נדרש זמן להסתגל אליהן ועד מועד הטיסה מערכת החיסון כבר צריכה להיות חזקה דיה כדי להתמודד עם המחלה.

מחלות מטיילים נפוצות

כאמור, הווירוסים, הנגיפים והטפילים שאפשר להידבק בהם והמחלות שאפשר לחלות בהן משתנים ממקום למקום, אם מיבשת ליבשת, מאקלים אחד לאחר ואפילו באזורים גיאוגרפיים שונים בתוך אותה המדינה. עם זאת, ישנן כמה מחלות מטיילים נפוצות במיוחד שיש להכיר ולהתחסן נגדן לפני שיוצאים לטייל בעולם.

מלריה – מחלה זיהומית אשר נפוצה באזורים טרופיים בכל רחבי העולם. כחצי מיליון אנשים מתים ממלריה מדי שנה בשנה. בתחילת המאה הקודמת מלריה הייתה נפוצה גם בישראל וב-1912 יותר מ-20% מתושבי הארץ חלו בה. בזכות פעולות של המשטר המנדטורי והפועלים העבריים שייבשו את הביצות, תפוצת המחלה הלכה וירדה וב-1962 מלריה הודברה לחלוטין בישראל. עם זאת, לפי נתונים עדיין ישנם חולי מלריה בארץ, ההשערות הן שישנם כ-100 חולים בכל שנה, אשר רובם הגיעו עם המחלה לארץ לאחר שהייה במדינת עולם שלישי.

ההידבקות במלריה נעשית בעקיצת יתושה אשר מעבירה טפיל בשם פלסמודיום, הטפיל חודר למחזור הדם וגורם לזיהום של כדוריות הדם האדומות. על כן, הדרך היעילה ביותר להימנע מהידבקות במלריה היא להיזהר מפני יתושים באזורים שבהם המחלה נפוצה, כיום בעיקר במדינות באפריקה שמדרום לסהרה. במרפאת המטיילים אפשר לקבל מרשם לכדורים שאותם יש ליטול הן לפני הנסיעה והן בזמן הטיול עצמו.

שלשול מטיילים – קלקול קיבה אשר נפוץ במקומות שבהם יש סניטציה נמוכה ותנאי תברואה ירודים. כחצי מהאנשים שמטיילים למדינות מתפתחות יסבלו משלשול מטיילים. קלקול הקיבה יכול להימשך בין יום אחד לחמישה ימים והוא יכול להיות מלווה בתסמינים נוספים כמו הקאות, התכווצויות, התייבשות וחום נמוך. לעתים השלשול חמור עד כדי כך שהוא יכול לשבש את המשך הטיול.

שלשול המטיילים נגרם לרוב בשל חשיפה לפתוגנים שהגוף אינו רגיל עליהם, אלה מצויים במזון ובשתייה שאוכלים. קלקול הקיבה שכיח במיוחד באסיה, באפריקה, במרכז אמריקה ובדרום אמריקה. במרפאת המטיילים אפשר לקבל מידע על מקומות שבהם כדאי להימנע מאוכל רחוב ובאיזה בתרופות יש להצטייד למקרים שבהם התסמינים כבר החלו להופיע.

דלקת המוח ודלקת קרום המוח – אלו הן שתי מחלות אשר אמנם אינן נפוצות במיוחד, אך ברגע שנדבקים בהן התוצאות עגומות במיוחד. המחלות יכולות להיגרם מחיידקים, מנגיפים ומפטריות והן גורמות לזיהום במוח אשר בא לידי ביטוי בחום, בבלבול, בבחילות ובהקאות, בצמרמורות ובפרכוסים והן עלולות להוביל לסיבוכים חמורים הפוגעים בדם ובלב. במרפאת מטיילים אפשר לקבל חיסון לשתי המחלות הללו וכך אפשר לטייל ללא סכנה בהידבקות.

קדחת צהובה – מחלה נגיפית המועברת על ידי עקיצת יתוש. המחלה נפוצה במרכז אמריקה, בדרום אמריקה ובאפריקה שמדרום לסהרה. קדחת צהובה פוגעת בתאי הכבד וגורמת לחום, לבחילות, לכאב ראש ולצהבת. במרפאת המטיילים אפשר לקבל חיסון מונע נגד המחלה.

הפטיטיס A – צהבת מסוג A היא מחלה נגיפית מדבקת אשר תוקפת את הכבד. נדבקים במחלה בבליעה של חלקיקי צואה. אולי הידבקות בצורה כזו נשמעת מופרכת אבל די בטבח שלא שוטף ידיים אחרי השירותים וניגש למלאכת הבישול כדי להידבק במחלה. החיסון נגד המחלה יעיל ביותר והוא מונע הידבקות במחלה במשך יותר מ-20 שנה.

טיפואיד –מכונה גם 'טיפוס הבטן' היא מחלה זיהומית אשר פוגעת במערכת העיכול. טיפואיד נגרם בשל תנאים סניטריים ירודים. בדרך כלל אפשר להימנע מהמחלה בהקפדה על שטיפת ידיים, אך ליתר ביטחון ישנו חיסון מונע שאפשר לקבל במרפאת המטיילים.

למידע נוסף קראו גם:
שלשול המטיילים
מהי מחלת מלריה ומהו הטיפול נגד מלריה?
דלקת קרום המוח: תסמינים ודרכי טיפול
שושנת יריחו: מהם תסמיני המחלה וכיצד אפשר למנוע אותה?
מחלת גבהים: תסמינים ודרכי טיפול

כולרה – מחלה זיהומית אשר גורמת לשלשולים חמורים אשר עלולים להוביל להתייבשות ואף למוות. כיום רוב המטיילים אינם נמצאים בסיכון להידבק במחלה, אך מגפת כולרה יכולה להתפרץ בקלות באזורים מוכי אסון לאחר אסונות טבע או מלחמה ממושכת. אין חיסון נגד כולרה, לכן אם נמצאים באזורים כאלה וחשים תסמינים כמו שלשול נוזלי, הקאות, התכווצויות קשות, הפסקת שתן וירידה של חום הגוף, יש לפנות לטיפול מידי.

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

אולי יעניין אותך גם

נרקולפסיה: תסמינים ודרכי טיפול במחלת השינה
מאת מערכת BeOK
| 12/12/2018 |
צפיות: 40
נרקולפסיה היא בעיה נוירולוגית אשר גורמת להתקפי שינה פתאומיים. ההפרעה עצמה אינה מסוכנת, אך היא יכולה להוביל לסיטואציות לא נעימות
קרא עוד
השתלות כבד מן החי
| 10/12/2018 |
צפיות: 57
רשימת הממתינים לתרומת כבד הולכת ומתארכת, בעוד רוב המושתלים מקבלים כבד מתורם שנפטר, ישנה דרך נוספת – השתלת כבד מתורם חי
קרא עוד
חיי כלב: כל מה שצריך לדעת על אלרגיה לכלבים
| 05/12/2018 |
צפיות: 137
הכלב הוא חברו הטוב של האדם, אלא אם הוא אלרגי אליו. ישנן דרכי טיפול המאפשרות לחיות לצד הכלב ולהקל על התסמינים של האלרגיה
קרא עוד
ניתוח מוז: קו ההגנה מפני סרטן העור
מאת מערכת BeOK
| 02/12/2018 |
צפיות: 191
שיעור סרטן העור בישראל הוא מהגבוהים ביותר בעולם. אך בעזרתו של ניתוח מוז, ההליך הכירורגי שכבש את עולם הרפואה – אפשר להילחם בסרטן הזה בגבורה. הכירו את האויב הרשמי של סרטן העור
קרא עוד
הפרעות שינה: טיפול לא תרופתי באינסומניה
| 27/11/2018 |
צפיות: 199
נדודי שינה יכולים להוות מטרד לא קטן, הם גורמים לעצבנות ולחוסר ריכוז ומשבשים את התפקוד במהלך היום. נוירופידבק היא טכנולוגיה לא פולשנית הפותרת את הבעיה בעזרת הסדרה של גלי המוח
קרא עוד
מיאלומה נפוצה: על המחלה והטיפול בה
| 07/11/2018 |
צפיות: 871
מיאלומה נפוצה היא מחלה ממארת של תאי הפלזמה שבמוח העצם. כיום אפשר לטפל במחלה אך לא להחלים ממנה לחלוטין, אך הצפי הוא שבעתיד הקרוב ימצא מזור למחלה
קרא עוד
זריקות PRP: טיפול אלטרנטיבי לכאבים כרוניים
מאת מערכת BeOK
| 01/11/2018 |
צפיות: 429
אם אתם סובלים מכאבים כרוניים באזורים שונים, כדאי מאוד שתכירו את הטיפול הייחודי בהזרקות שמבוסס על יכולת הגוף שלכם לרפא את עצמו
קרא עוד
לימפומה: כל מה שצריך לדעת על סרטן בלוטות הלימפה
מאת מערכת BeOK
| 29/10/2018 |
צפיות: 565
לימפומה היא סוג של סרטן אשר מקורו בבלוטות הלימפה. ישנם סוגים שונים של לימפומה, שלהם תסמינים שונים ודרכי הטיפול בהם נבדלות אחת מהשנייה
קרא עוד
אשך טמיר: גורמים ודרכי טיפול
מאת מערכת BeOK
| 28/10/2018 |
צפיות: 415
אשך טמיר הוא מום מולד נפוץ אצל תינוקות זכרים. לרוב המצב מסתדר מעצמו ללא טיפול אך לעתים הפתרון הוא ניתוח לקיבוע האשך
קרא עוד
אלרגיה לתכשיטים: לא כל הנוצץ זהב
| 25/10/2018 |
צפיות: 421
אלרגיה לתכשיטים לרוב נובעת מחשיפה לניקל. האלרגיה אינה חמורה אך היא גורמת לגירוי של העור ולפריחה
קרא עוד