רפואת מטיילים: למה צריך להתחסן לפני שנוסעים לחו"ל?

לפני שנוסעים לטייל במדינות מתפתחות יש לפנות למרפאת מטיילים ולקבל חיסונים ומידע רפואי כדי להימנע ממחלות ומבעיות בריאותיות מסוכנות
מאת מערכת BeOK
| 04/10/2018 |
צפיות: 137
ישראל היא מדינה מורכבת, יש לה היסטוריה של אלפי שנים שהשאירה חותם לא רק על הארץ עצמה אלא גם על תושביה, על כן אין זה מפתיע שאוכלוסיית ישראל מורכבת ומרובדת גם כן, יש מגוון רחב של עדות, תרבויות, ערכים ודעות. אך למרות השוני הרב שיש בין אדם אחד למשנהו, כמעט לכל הישראלים יש מכנה משותף ברור ובולט – כולם רוצים לצאת מהארץ. נראה שכדי לאהוב את ישראל, להעריך אותה ולהתגעגע אליה הישראלים צריכים לנסוע לחו"ל ולהתאוורר.

נכון להיום, בישראל ישנם כ-8.5 מיליון תושבים, ובשנת 2017 7.6 מהם טסו לחו"ל. היציאה מהארץ יכולה להיות לצורכי עסקים והיא יכולה להיות למטרות הנאה, הנסיעה יכולה להימשך כמה ימים והיא יכולה להימשך כמה שבועות, כמה חודשים ואפילו כמה שנים. יעידו על כך בעיקר כל המשוחררים הטריים מהצבא, אשר מהווים חלק בלתי נפרד מאלה שיוצאים מהארץ למשך זמן ממושך ופעמים רבות היעד שלהם הוא מקום מרוחק לא רק גיאוגרפית אלא גם מנטלית.

כל מי שטס לחו"ל למדינות מרוחקות, אם במזרח למדינות כמו הודו, סין, תאילנד והאיים המלדיביים ואם במערב למדינות מרכז אמריקה ודרום אמריקה, מכיר את המושג "מרפאת מטיילים". מרפאה זו היא מרפאה ייעודית המתמחה במניעה ובחיסון נגד מחלות שונות המאפיינות בעיקר את העולם השלישי וכן אזורים לא עירוניים שבהם נפוצות מחלות רבות שהאדם המערבי אינו רגיל אליהן.

נוסעים לטייל? התייעצו עם המומחים:
פורום תרופות ייעוץ תרופתי
פורום מחלות זיהומיות
פורום חיסונים לילדים, מחלות זיהומיות
פורום רפואת משפחה
פורום רפואת מטיילים

קבלת חיסונים במרפאת מטיילים

מרפאת מטיילים היא בעצם השלוחה בפועל של 'רפואת מטיילים' – ענף ברפואה אשר מתמחה במחלות ובמצבי חולי אשר לרוב לוקים בהם כשמטיילים בעולם. ישנן מחלות מסוימות שמצויות בעיקר באזורים מסוימים ברחבי הגלובוס, כך שיש צורך בחיסונים ובתרופות מניעה שמומלץ ליטול לפני שנוסעים למקומות הללו.

כדי להתאים את החיסון הנכון או את התרופות היעילות ביותר כדי למנוע מצבי תחלואה יש לפנות למרפאת מטיילים טרם היציאה מהארץ. הצוות הרפואי של המרפאה יערוך תחקור מקיף על יעדי הנסיעה, המקומות שבהם מתכננים לטייל – אזורים עירוניים או אזורים כפריים, טרקים בהרים או במעבי הג'ונגל. לכל מקום כזה יש סכנות רפואיות אחרות שלהן צריך להתאים חיסונים או תרופות שימנעו מהמטייל לחלות בהן. שאלות נוספות ששואלים במרפאה כדי לקבוע מהם החיסונים והתרופות הנדרשות הן שאלות על הבריאות הכללית של הנוסע, העונה שבה מתכננים לטייל, משך הטיול, הפעילויות המתוכננות בזמן השהות בחו"ל, היכן מתכננים לישון בזמן הטיול, חיסונים קודמים שקיבל המטייל ועוד.

אין צורך לפנות למרפאת מטיילים לפני כל נסיעה לחו"ל, כאשר נוסעים למדינות מערביות ולמדינות מפותחות שבהן המחלות זהות לאלו שבישראל אין צורך בחיסונים או בייעוץ תרופתי טרם הנסיעה. יש לפנות למרפאת מטיילים כאשר נוסעים למדינות מתפתחות, כאשר מתכננים לטייל בהרים גבוהים שבהם האוויר דליל, כאשר טסים למדינות שבהן יש מחלות שאינן נפוצות בישראל וכן כאשר סובלים ממחלות כרוניות או כשיש מערכת חיסונית חלשה ויש צורך בהקפדה יתרה על הבריאות.

מומלץ לגשת לייעוץ במרפאת מטיילים כשישה עד ארבעה שבועות לפני מועד הטיסה, טווח זמן זה מאפשר לקבל בזמן את כל החיסונים הנדרשים מכיוון שיש חיסונים מסוימים הדורשים סדרה של זריקות ולא זריקה אחת בודדת. כמו כן, יש תרופות מנע מסוימות, כמו התרופה נגד מלריה, שלגוף נדרש זמן להסתגל אליהן ועד מועד הטיסה מערכת החיסון כבר צריכה להיות חזקה דיה כדי להתמודד עם המחלה.

מחלות מטיילים נפוצות

כאמור, הווירוסים, הנגיפים והטפילים שאפשר להידבק בהם והמחלות שאפשר לחלות בהן משתנים ממקום למקום, אם מיבשת ליבשת, מאקלים אחד לאחר ואפילו באזורים גיאוגרפיים שונים בתוך אותה המדינה. עם זאת, ישנן כמה מחלות מטיילים נפוצות במיוחד שיש להכיר ולהתחסן נגדן לפני שיוצאים לטייל בעולם.

מלריה – מחלה זיהומית אשר נפוצה באזורים טרופיים בכל רחבי העולם. כחצי מיליון אנשים מתים ממלריה מדי שנה בשנה. בתחילת המאה הקודמת מלריה הייתה נפוצה גם בישראל וב-1912 יותר מ-20% מתושבי הארץ חלו בה. בזכות פעולות של המשטר המנדטורי והפועלים העבריים שייבשו את הביצות, תפוצת המחלה הלכה וירדה וב-1962 מלריה הודברה לחלוטין בישראל. עם זאת, לפי נתונים עדיין ישנם חולי מלריה בארץ, ההשערות הן שישנם כ-100 חולים בכל שנה, אשר רובם הגיעו עם המחלה לארץ לאחר שהייה במדינת עולם שלישי.

ההידבקות במלריה נעשית בעקיצת יתושה אשר מעבירה טפיל בשם פלסמודיום, הטפיל חודר למחזור הדם וגורם לזיהום של כדוריות הדם האדומות. על כן, הדרך היעילה ביותר להימנע מהידבקות במלריה היא להיזהר מפני יתושים באזורים שבהם המחלה נפוצה, כיום בעיקר במדינות באפריקה שמדרום לסהרה. במרפאת המטיילים אפשר לקבל מרשם לכדורים שאותם יש ליטול הן לפני הנסיעה והן בזמן הטיול עצמו.

שלשול מטיילים – קלקול קיבה אשר נפוץ במקומות שבהם יש סניטציה נמוכה ותנאי תברואה ירודים. כחצי מהאנשים שמטיילים למדינות מתפתחות יסבלו משלשול מטיילים. קלקול הקיבה יכול להימשך בין יום אחד לחמישה ימים והוא יכול להיות מלווה בתסמינים נוספים כמו הקאות, התכווצויות, התייבשות וחום נמוך. לעתים השלשול חמור עד כדי כך שהוא יכול לשבש את המשך הטיול.

שלשול המטיילים נגרם לרוב בשל חשיפה לפתוגנים שהגוף אינו רגיל עליהם, אלה מצויים במזון ובשתייה שאוכלים. קלקול הקיבה שכיח במיוחד באסיה, באפריקה, במרכז אמריקה ובדרום אמריקה. במרפאת המטיילים אפשר לקבל מידע על מקומות שבהם כדאי להימנע מאוכל רחוב ובאיזה בתרופות יש להצטייד למקרים שבהם התסמינים כבר החלו להופיע.

דלקת המוח ודלקת קרום המוח – אלו הן שתי מחלות אשר אמנם אינן נפוצות במיוחד, אך ברגע שנדבקים בהן התוצאות עגומות במיוחד. המחלות יכולות להיגרם מחיידקים, מנגיפים ומפטריות והן גורמות לזיהום במוח אשר בא לידי ביטוי בחום, בבלבול, בבחילות ובהקאות, בצמרמורות ובפרכוסים והן עלולות להוביל לסיבוכים חמורים הפוגעים בדם ובלב. במרפאת מטיילים אפשר לקבל חיסון לשתי המחלות הללו וכך אפשר לטייל ללא סכנה בהידבקות.

קדחת צהובה – מחלה נגיפית המועברת על ידי עקיצת יתוש. המחלה נפוצה במרכז אמריקה, בדרום אמריקה ובאפריקה שמדרום לסהרה. קדחת צהובה פוגעת בתאי הכבד וגורמת לחום, לבחילות, לכאב ראש ולצהבת. במרפאת המטיילים אפשר לקבל חיסון מונע נגד המחלה.

הפטיטיס A – צהבת מסוג A היא מחלה נגיפית מדבקת אשר תוקפת את הכבד. נדבקים במחלה בבליעה של חלקיקי צואה. אולי הידבקות בצורה כזו נשמעת מופרכת אבל די בטבח שלא שוטף ידיים אחרי השירותים וניגש למלאכת הבישול כדי להידבק במחלה. החיסון נגד המחלה יעיל ביותר והוא מונע הידבקות במחלה במשך יותר מ-20 שנה.

טיפואיד –מכונה גם 'טיפוס הבטן' היא מחלה זיהומית אשר פוגעת במערכת העיכול. טיפואיד נגרם בשל תנאים סניטריים ירודים. בדרך כלל אפשר להימנע מהמחלה בהקפדה על שטיפת ידיים, אך ליתר ביטחון ישנו חיסון מונע שאפשר לקבל במרפאת המטיילים.

למידע נוסף קראו גם:
שלשול המטיילים
מהי מחלת מלריה ומהו הטיפול נגד מלריה?
דלקת קרום המוח: תסמינים ודרכי טיפול
שושנת יריחו: מהם תסמיני המחלה וכיצד אפשר למנוע אותה?
מחלת גבהים: תסמינים ודרכי טיפול

כולרה – מחלה זיהומית אשר גורמת לשלשולים חמורים אשר עלולים להוביל להתייבשות ואף למוות. כיום רוב המטיילים אינם נמצאים בסיכון להידבק במחלה, אך מגפת כולרה יכולה להתפרץ בקלות באזורים מוכי אסון לאחר אסונות טבע או מלחמה ממושכת. אין חיסון נגד כולרה, לכן אם נמצאים באזורים כאלה וחשים תסמינים כמו שלשול נוזלי, הקאות, התכווצויות קשות, הפסקת שתן וירידה של חום הגוף, יש לפנות לטיפול מידי.

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

מחלות זיהומיות

פורום מחלות זיהומיות עוסק בנושאים: מחלות זיהומיות, מחלה זיהומית, שפעת, שפעת העופות, שפעת החזירים, איידס, קדחת, קדחת הנילוס, חיסונים, חיידקים, זיהומים, מלריה, קלבסיאלה, צהבת ועוד.
הוספת הודעה לפורום
 
תמונה
לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום
 
 • עקיצה ביפן על ידי עלוקה
  דליה
  15/10/2018

  בני ביפן. נעקץ על ידי מה שחושב שזאת עלוקה. לא בטוחה, צירפתי תמונה. ירד לו דם. מחוסן לקדחת מח יפנית.
  מה עליו לעשות כעת?
  מהי החיה הזאת.
  יש לו משחה אנטיביוטית וכן אנטיביוטיקה איתו. נחוץ להשתמש?


  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  לקביעת תור
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • האם מה שהרופא אמר לי הגיוני?
  תאיר
  14/10/2018

  אני גרה באזור עפולה ובאחת הכיכרות חלפו על פניי 5 תנים שאחד מהם היה נראה רזה, חלש ועייף מאוד.
  פחדתי שהוא חולה בכלבת ולכן הלכתי לרופא והוא אמר לי שמכיוון שהתחסנתי בחיסון נגד כלבת לפניי כתשעה חודשים וקצת(קיבלתי 4 מנות), אז גם אם היה מצב שתן חולה בכלבת חלף על פניי והיה מגע של רוק שלו על פצע קטן שהטריד אותי, אז אין סיבה לחיסונים נוספים מכיוון שהפצע הוא ממש קטן וגם אם באתי במגע עם רוק נגוע, 4 המנות שקיבלתי אמורים להגן עליי מכיוון שהחיסון תקף לשנה על פי דבריו.
  קראתי באינטרנט על הנושא והבנתי שלאחר חשיפה נהוג לקבל 2 מנות נוספות.
  השאלה שלי היא האם אפשר לסמוך על דבריו של הרופא?
  האם לגודל הפצע יש חשיבות בקביעה אם צריך לקבל 2 מנות נוספות או לא?

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  לקביעת תור
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • האם יש רופא אצלכם שיכול לעשות את הדבר הבא?
  עומר
  13/10/2018

  אני קראתי שאפשר שרופא יכול לשלוח דגימת דם למשרד החקלאות למעבדה לכלבת ושם כמובן בתשלום יעשו בדיקת רמת נוגדנים נגד כלבת , יש רופא אצלכם שהוא יכול להוציא לי דם ולשלוח את הדגימות דם שלי למעבדה לכלבת במשרד החקלאות (שאני ישלם לו כסף כמובן)? ואז המעבדה לכלבת תעשה לי את הבדיקת נוגדנים נגד כלבת? תודה מראש.

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  לקביעת תור
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • או שאתה יכול לעשות את הדבר הזה?

  עומר
  13/10/2018

  או שאתה יכול לעשות את הדבר הזה?
  תודה מראש.

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • האם אני צריכה לקבל 2 מנות נוספות?
  תמר
  10/10/2018

  שלום ד"ר.
  אני דיי מפוחדת וחייבת להתייעץ איתך לגביי נושא מסוים.
  היסטוריית החיסונים שלי לכלבת היא כזאת:
  לאחר חשיפה ראשונה לכלבת, התחלתי טיפול הכולל 4 מנות חיסון מסוג Verorab.
  הטיפול התחיל מהתאריך 16/9 עד התאריך 2/10.
  יומיים לאחר סיום הטיפול של החשיפה הראשונה שרט אותי חתול וקיבלתי 2 חיסונים נוספים ממש יומיים לאחר סיום החיסון.
  כאשר אמרתי לאחות המחסנת ששלחו אותי ל- 2 חיסונים נוספים, היא הייתה ממש מופתעת שהפנו אותי לחיסונים נוספים מכיוון שעבר זמן קצר מאז שסיימתי את הטיפול הראשון לכלבת שכלל 4 חיסונים.
  בכל מקרה, עברו שלושה ימים מאז הטיפול שלאחר חשיפה שניה שכלל 2 חיסונים נוספים מסוג Verorab, והיום, שלושה ימים לאחר סיום החיסונים חתול לא ידוע ליקק אותי על פצע פתוח שנמצא לי על הרגל...
  אני גרה בסביבה שיש בה המון חתולי רחוב וקשה מאוד להימנע ממפגש איתם...
  בכל מקרה רציתי לשאול, האם אני צריכה לקבל 2 מנות נוספות אם עברו 3 ימים וחצי מהטיפול האחרון שקיבלתי נגד כלבת, או שכל החיסונים שקיבלתי אמורים להגן עליי אם נחשפתי לכלבת זמן קצר לאחר סיום הטיפול?
  תודה רבה.

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  לקביעת תור
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • כלבת

  דר' רגב כהן
  12/10/2018

  כנראה שלא אבל הסמכות והאחריות היא בלשכת הבריאות המחוזית. יש לחזןר אליהם עם שאלה זו

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • חיידק סטפ אאורס רגיש
  זאב
  11/10/2018

  שלום, אני מאובחן עם סטאומייליטיס בחוליות עמוד השדרה. בביופסיה נמצא חיידק סטפ אאורס רגיש. מטופל עם אנטחביוטיקה צפזולין למשך חודש וחצי דרך פיק ליין. בשבוע הבא אמור לסיים את החודש וחצי של הטיפול. לאורך כל התקופה סובל מכאבי גב ובטן. בשבוע האחרון הכאבים הוחמרו מאד עד כדי מצב של ריתוק למיטה. ה CPR גבוה ולא מתנרמל.
  האם הגיוני שכמעט בתום תקופת הטיפול האנטיביוטי הכאבים לא פחתו אלה התגברו? , האם יתכן שהאנטיביוטיקה לא מצליחה להתגבר על הדלקת?, האם צריך לשנות אנטיביוטיקה?, איך יודעים שהדלקת הסתיימה?.
  תודה

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  לקביעת תור
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • אוסטאומיאליטיס

  דר' רגב כהן
  12/10/2018

  יש לך מחלה מסוכנת, זה לא לפורום. זה מקרה בו מומלץ לחזור בהקדם לרופא שמטפל בך ולראות שהזיהום בחוליות נמצא תחת שליטה

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • איך מרפאים חיידק באף
  נירה
  12/10/2018

  אני בת 55 וסובלת כעשרים שנה ממחלות חוזרות עקב חיידק שנמצא אצלי בנחיר השמאלי. זה מתבטא מנזלת חריפה שאחריה מתהווה פצע גדול ונוראי מתחת לנחיר ונשאר שם לפחות לחודש. בשנים עברו, אושפזתי בבית חולים עם אנטיביוטיקה לווריד אך עם השנים שילבו לי שני סוגים של אנטיביוטיקה שהורידו לי קצת את הנפיחות בפנים וכדי שלא אצטרך להתאשפז. בשנה האחרונה מצאתי את עצמי חולה בבית לפחות לשבוע ובממוצע כל חודשיים. עשיתי בדיקות מקיפות במכון מר והכל בסדר. שאלתי היא: האם יש דרך להעלים לגמרי את החיידק?

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  לקביעת תור
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • חיידק באף

  דר' רגב כהן
  12/10/2018

  לא בטוח שהחיידק הוא הגורם לכל אבל מציע לקחת תרבית מהאף ולפנות לזיהומאי

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • חיסון נפרד לאדמת ולחצבת
  Yoav
  09/10/2018

  שלום רב,

  רציתי לדעת האם קיים או היה קיים בעבר חיסון לאדמת בלבד או שהוא תמיד ניתן כחלק מהחיסון המרובע? אני שואל כי בגני העירייה בעירנו נבדקת התחסנות של הצוות המטפל לאדמת בלבד.

  בהקשר זה, ידועים לך הנהלים מבחינת חובת חיסונים של הצוות המטפל? (מיוחד נוכח התפרצות החצבת עכשיו)

  תודה מראש

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  לקביעת תור
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • אדמת

  דר' רגב כהן
  10/10/2018

  פעם היה חיסון אדמת לבד. מניח שעוד קיים אבל לא יהיה קל למצוא

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • חשש לכלבת אחרי שני מקרים של חשש לחשיפה
  111
  10/10/2018

  זה מקרה ממש מוזר שקרה לי בטיול בצפון לפני שישה חודשים. אני חושב שנגעתי במשהו שנראה כמו פגר של בעל חיים, רציתי ללכת ללשכת הבריאות אבל כול מי שאני מכיר אמר לי שלא צריך. לכן בסוף לא הלכתי. וגם קרה לי מקרה נוסף לפני חודשיים שבו אני חושב שעטלף בעכו אזיל עלי ריר. גם במקרה זה לא הלכתי ללשכת הבריאות כי כולם אמרו לי שלא צריך. אבל לפני כמה שבועות נחשפתי למאמרים שאמרו שאני יכול לקבל כלבת כתוצאה מזה. ומאז כל פעם שאני מרגיש כאב בגרון או הרגשת שפעת (שלפי הבנתי הם התסמינים הראשונים של כלבת). אני מתחיל להיות חרד מאוד מאוד וזה משבש את איכות החיים שלי, מה לעשות?.

  תודה.

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  לקביעת תור
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • חשש

  דר' רגב כהן
  10/10/2018

  גש ללשכת הבריאות וקבל יעוץ מסודר.

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • תופעה נוירולוגית פסיכיאטרית מחיסון ודילמה לגבי ההמשך
  נעמה ואייל
  08/10/2018

  שלום
  אנחנו הורים שתומכים בחיסונים
  ושני באים מרקע אקדמי מדעי.

  הבת שלנו הגדולה בכיתה ח' ילדה בריאה ומצליחה בלימודים ובריקודים וכו'.
  ביצענו לה מהלידה ועד עתה את כל החיסונים שהיו לפי ההנחיות.
  כמו כן מבצעים לילדים כל שנה חיסון שפעת.

  לגבי הבת שלנו. בשנתיים הראשונות לחיים היו לה מדי פעם תקופות שמדי פעם עצבנית מאוד במשך כ2-4 שבועות בוכה צועקת משתוללת ואז זה היה חולף. לא הבנו במה מדובר.
  הכל חלף מגיל שנתיים בערך והיתה ילדה רגועה ומקסימה.
  בכיתה א' לאחר שעברה חיסון קצת לאחר מכן
  "השתגעה" בומשך כ 4 שבועות היתה עצבנית מאוד משתוללת צועקת וגם "נתקעת" - נכנסת לריב וחוזרת במשך אפילו שעה! על אותה מילה במאבק עז ששום דבר לא עוזר.
  לאחר כחודש זה חלף.
  אז התחלנו לחשוד שאולי מדובר בתופעת לוואי של החיסון אבל הנחנו שזה לא סביר.
  בכיתה ב' שוב קיבלה חיסון ושוב חזרה התופעה הדרמטית עם כ 3-4 שבועות קשים מאוד בבית עם ילדה שבאמצע הלילה עומדת חצי שעה צורחת ורוקעת התנהגות שלא היתה לה לפני החיסון.
  אז הבנו שכנראה יש תופעת לוואי ושמחנו שנגמרו רוב החיסונים.
  לגבי חיסונים לשפעת הם לא גרמו לה לזה.

  הגענו עכשיו לכיתה ח'. הילדה בגיל ההתבגרות.
  רגועה שמחה.
  יש בקרוב חיסון של כיתה ח' כנראה לפלצת דיפטריה ושעלת. מנת דחף.
  אנחנו חוששים מאוד לתת לה את זה ושתופיע תופעה פסיכיאטרית נוירולוגית מוזרה וחלילה תפגע בה באמצע גיל ההתבגרות ותשאיר נזקים נפשיים או נוירולוגיים.

  אודה על עזרתכם.
  1. עד כמה חיוני מנת הדחף של כיתה ח' והאם אפשר לוותר עליה? מה ההסתברות לסיכון כתוצאה מכך?
  2. האם מהעובדה שחיסון שפעת כל שנה לא גורם לתופעת לוואי אפשר ללמוד משהו לגבי איזה חיסונים אפשר לתת לה ואיזה לא? אולי כדאי לתת לה חלק מהחיסונים של כיתה ח'?
  3. מה אתם ממליצים לעשות. אין לנו ספק שלא מדובר בצירוף מקרים היות וזה חזר על עצמו באופן מובהק.

  תודה רבה על העזרה!!

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  לקביעת תור
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • תופעות מוזרות אחרי חיסון

  דר' רגב כהן
  09/10/2018

  באמת שאלה מאתגרת. קשה לענות עליה בלי לערוך שיחה ובדיקה מעמיקה יותר של מה שקרה וחקירה של החומרים המשותפים והשונים שיש בחיסונים שגרמו לתופעות לעומת אלה שלא.
  מציע לערוך יעוץ מסודר.
  טטנוס אפשר לעשות גם אחרי חשיפה.. דיפתריה די נדירה בארץ ושעלת כדאי למנוע עי החסון ואין אפשרות לקבל רק שעלת

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • תופעה נוירולוגית פסיכיאטרית מחיסון ודילמה לגבי ההמשך

  נעמה ואייל
  10/10/2018

  תודה על התשובה.

  קראנו שדווקא החיסון לשעלת הוא זה שעלול לגרום לתופעת לוואי של עצבנות ואי שקט כפי שקרה לה בכיתה ב' ונמשך שבועות.

  1. אולי כדאי לחסן אותה רק בטטנוס ודיפתריה
  ולא לתת מנת דחף לשעלת של כיתה ח'?
  2. הרי קיבלה חיסוני שעלת בילדות ובכיתה ב'. מה הסיכון מאי לקיחת מנת הדחף של שעלת של כיתה ח'? ? האם הסיכון זניח?

  תודה רבה

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • המשך

  דר' רגב כהן
  10/10/2018

  הסיכון הוא לחלות בשעלת. לא זניח אבל לא סוף העולם

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • האם המצב הזה מהווה סכנה?
  אריאל
  04/10/2018

  אם נגעתי במגבת שחיות נשכו אותה והיא הייתה קצת רטובה מהנשיכות וחצי שעה אחר כך גירדתי פצע שהגליד והוא נפתח לי וירד לי דם, האם המצב הזה מהווה סיכון לקבל מחלות מסוימות כמו כלבת, זיהום או כל דבר אחר?
  תודה.

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  לקביעת תור
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • מגבת

  דר' רגב כהן
  09/10/2018

  לא סביר שתלקה בכלבת ככה.. האם הכלבים היו חשודים?
  מחלות אחרות - רק אם מתפתחים סימני זיהום

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום
אולי יעניין אותך גם

דמנציה ואלצהיימר: מה ההבדל בין שתי המחלות?
מאת מערכת BeOK
| 14/10/2018 |
צפיות: 70
רבים מתבלבלים בין דמנציה לאלצהיימר, אך אלה שני מצבים שונים הנגרמים מסיבות שונות ולכן גם הטיפול בהם נבדל אחד מהשני
קרא עוד
עולם חדש בפתח: ה-AI כובש את ההדמיה הרפואית
מאת מערכת BeOK
| 08/10/2018 |
צפיות: 105
ההתפתחות הטכנולוגית ממשיכה לתת את אותותיה בתחום הרפואה. הפעם, ענף ההדמיה הרפואית הוא הנהנה העיקרי מכך. על הקשר בין הדמיה רפואית לבינה מלאכותית (AI)
קרא עוד
וולוודיניה: מה גורם לכאבים כרוניים בפות?
| 07/10/2018 |
צפיות: 237
וולוודיניה היא תסמונת של כאב כרוני באזור הפות. דלקות חוזרות ושימוש במוצרים אינטימיים יכולים לתרום להתפתחות הבעיה
קרא עוד
פיברומיאלגיה ופולימיאלגיה: מה ההבדל בין השניים?
| 04/10/2018 |
צפיות: 286
נוסף לשם המבלבל, לפיברומיאלגיה ולפולימיאלגיה ראומטיקה תסמינים דומים. עם זאת, שתי המחלות נבדלות אחת מן השנייה וחשוב להכיר בשוני ביניהן כדי לקבל את הטיפול הנכון
קרא עוד
אלרגיה לקרדית האבק: תסמינים, דרכי אבחון ודרכי טיפול
| 25/09/2018 |
צפיות: 351
קרדית אבק הבית היא אחד מהאלרגנים הנפוצים ביותר בעולם. הלוקים באלרגיה סובלים מנזלת, מגירוי באף ובעיניים ולעתים גם מהתקפי אסתמה חמורים
קרא עוד
מלנומה שטחית: אבחון וטיפול במחלה
| 20/09/2018 |
צפיות: 676
מלנומה שטחית היא סוג של סרטן עור. מעקב אחר נקודות חן חריגות וגילוי מוקדם של המחלה יכול למנוע טיפולים מיותרים ואף להציל חיים
קרא עוד
שמן קנאביס: חומר ה-CBD המצוי במריחואנה והסגולות הרפואיות שלו
מאת מערכת BeOK
| 13/09/2018 |
צפיות: 734
לא רק ה-THC שבקנאביס מכיל בתוכו יתרונות רבים. ה-CBD, קנבינואיד נוסף, נחקר גם הוא בשנים האחרונות ונמצא כחומר המסוגל להילחם מול מחלות רבות. הכירו את הקנבינואיד הפחות מפורסם שבצמח המריחואנה
קרא עוד
דמנציה ואלצהיימר: כיצד לעכב את התדרדרות המחלה?
| 13/09/2018 |
צפיות: 680
דמנציה היא מחלה הפוגעת בזיכרון וגורמת להתדרדרות קוגניטיבית. אמנם אי אפשר להחלים מהמחלה אך בעזרת גרייה מוחית לא פולשנית אפשר לעכב את ההתדרדרות שלה ולהרוויח זמן נוסף של חיים פעילים ונורמטיביים
קרא עוד
מקפיאים את הסרטן: טיפול חדשני עושה את צעדיו הראשונים בארץ
מאת מערכת BeOK
| 03/09/2018 |
צפיות: 542
חנקן נוזלי המוחדר ישירות לגידולים סרטניים התגלה כטיפול אפקטיבי במחלה. הטיפול הוטמע כעת לראשונה בישראל בבית החולים "זיו" שבצפת, ובהמשך הדרך עשוי להרחיב את אופקיו
קרא עוד
סוגים של שבץ מוחי: גורמים ודרכי טיפול
מאת מערכת BeOK
| 02/09/2018 |
צפיות: 271
שבץ מוחי הוא אירוע חירום רפואי הנגרם בשל שיבוש באספקת הדם למוח. ישנם סוגים שונים של שבץ מוחי שכל אחד מהם נגרם מסיבות שונות ודרכי הטיפול בהם אחרות
קרא עוד