עולם חדש בפתח: ה-AI כובש את ההדמיה הרפואית

ההתפתחות הטכנולוגית ממשיכה לתת את אותותיה בתחום הרפואה. הפעם, ענף ההדמיה הרפואית הוא הנהנה העיקרי מכך. על הקשר בין הדמיה רפואית לבינה מלאכותית (AI)
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 08/10/2018 |
צפיות: 412
המהפכה הטכנולוגית של המאה ה-21 היא אחת מנקודות המפנה הקריטיות ביותר במרוצת השנים. בעולמנו היום, הטכנולוגיה משחקת תפקיד אינטגרלי בכל תעשייה קיימת וכמעט בכל קבוצת תרבות מסביב לעולם. סמארטפונים, אינטרנט, מחשבים, כל אלו הובילו לשינויים אקוטיים בדרכים שבהן מתנהלים חיינו. ה-Wi-Fi מקיף אותנו בכל רגע ובכל מקום, מחשבים הם בגדר חובה בכל בית, הסמארטפון מולחם אל כפות ידינו והאינטרנט מהווה צומת מפגש אינפורמטיבי-חברתי עבור כולנו. אין אף אספקט שאותו גל הטכנולוגיה לא סחף עמו והגל הזה ממשיך לגבוה עד כדי ממדים עצומים ששוטפים את העולם. אחד מן האספקטים שנסחפו אחר הטכנולוגיה הוא הרפואה, תחום שבו נערכו שינויים משמעותיים בשנים האחרונות.

מערכת הבריאות הכלל עולמית עברה מתיחת פנים; ביו-טכנולוגיה, תרופות, טכנולוגיית מידע, פיתוח של מכשירים וציוד רפואי, כל אלו התברכו בחידושים מקיפים ונקודתיים ששדרגו את האופן שבו מערכת הבריאות מספקת את שירותיה. החל מחידושים מינוריים כמו תחבושות לקרסול ועד לטכנולוגיות גדולות ומורכבות יותר כמו מכונות MRI, איברים מלאכותיים וגפיים תותבות רובוטיות —שינויים לא מעטים התרחשו בסקטור הרפואי המאמץ לעצמו את השיפורים שיצרו מהנדסים, מדענים וחוקרים במיוחד עבורם. כעת לרופאים ניתנת האופציה לאבחן באופן מדויק יותר מחלות ולעקוב אחרי הטיפול שלהם באופן אדוק, הודות למכשירי ההדמיה הרפואית המתקדמים שמקיפים אותם.

איך משתלבת הבינה המלאכותית בכל הסיפור הזה? כדי לגלות את הקונטקסט, צריך קודם כל להבין לעומק את ענף ההדמיה הרפואית.

היכנסו לפורומים והתייעצו עם המומחים:
פורום רפואה משלימה, רפואה אלטרנטיבית
פורום ניתוחים גינקולוגים בלייזר
פורום אולטראסאונד בהריון
פורום בדיקות רפואיות, בדיקות דם
פורום מילומה נפוצה, לימפומה והמטולוגיה שפירה

מהי הדמיה רפואית?

הדמיה רפואית מתייחסת למספר טכנולוגיות שונות המציגות בתמונות ייחודיות את גוף האדם. כל סוג של טכנולוגיה נותן מידע שונה על אזור הגוף המטופל והוא משרת את יוזמת שיפור בריאות הציבור בקרב האוכלוסייה. מדובר בהדמיה של חלקי גוף, רקמות או איברים, לשימוש באבחון קליני, טיפול וניטור מחלות. טכניקות הדמיה מקיפות את תחומי הרדיולוגיה, רפואה גרעינית, הדמיה אופטית והתערבות מונחית תמונה. כך רופאים יכולים לאבחן מחלות ונזקים במערכות הגוף השונות ולטפל בהם בצורה האפקטיבית ביותר. צילומי רנטגן, אולטרסאונד וטומוגרפיה ממוחשבת (CT), כל אלו נמנים בין הרשימה המכובדת של מכשירי ההדמיות הרפואיות.

הדמיה רפואית, במיוחד בדיקות רנטגן מבוססות ובדיקות אולטרה-סאונד, היא קריטית ברבים מן השלבים התהליכיים שמאפיינים טיפול רפואי. ברפואה הציבורית וברפואה המונעת רבות הן ההחלטות האפקטיביות אשר תלויות באבחנה נכונה. למרות ששיפוט רפואי עשוי להספיק לפני הטיפול בתנאים רבים, השימוש בשירותי הדמיה אבחוניים הוא בעל חשיבות עליונה באשר להערכה נכונה ותיעוד מסלולים של מחלות רבות וכן בהגדרת אופי הטיפול המיועד. עם שיפור מדיניות הטיפול הרפואי והזמינות הגוברת של ציוד רפואי, מספר ההליכים מבוססי ההדמיה גדל באופן משמעותי ברמה הגלובלית. הדמיה יעילה, בטוחה ואיכותית היא חשובה לקבלת החלטות רפואיות רבות ויכולה לגרוע מהליכים מיותרים מול המטופל. ישנן לא מעט התערבויות כירורגיות שניתן להימנע מהן לחלוטין בעזרת שירותי הדמיה רפואית כגון אולטרה-סאונד או רנטגן.

בינה מלאכותית ברפואה

כיום, בתי החולים מאחסנים מיליונים של תמונות דיגיטליות. מספרם הולך וצובר תאוצה לאור יכולתם של מכשירי הדמיה רפואיים לקלוט גם את האזורים הקטנים ביותר בגוף ולהנפיק מהם מידע. צילום בטכנולוגיית תלת ממד או ארבע ממדי כבר הפך להיות חלק מהנורמה בעולם הרפואה, כשלנתונים העולים מן התמונות אין לאן לברוח והם נקלטים הישר אל מאגר הנתונים הקולוסאלי, הביג דאטה. מאגר הביג דאטה עתיר באינפורמציה וכמעט בלתי אפשרי לדלות ממנו את הנתונים היעילים ביותר. 90 אחוזים מכלל המידע הבריאותי כיום מגיע כתוצאה מבדיקות הדמיה רפואית. מדובר בכמות יוצאת דופן של מידע, כשלמרבה הפלא, 97 אחוזים ממנו נותר ללא בדיקה או ללא שימוש כלשהו. בדיוק כאן נכנסת לתמונה אופרציית הבינה המלאכותית.

בינה מלאכותית (AI) היא גורם מפתח האחראי על ההבנה של השינוי הגדול סביב מענק הטיפול הרפואי היום. AI תורם בכך שהופך את הציוד הרפואי לחכם יותר, את מכשירי ההדמיה למהירים יותר ואת בדיקות המעבדה למדויקות יותר. מחקרים מעידים על כך ש-30 אחוזים מכלל אבחנות הרופאים באמצעות ההדמיה הרפואית הן שגויות, כאשר 80 אחוזים מהשגיות הללו הן טעויות תפישתיות שנסתרות מהעין האנושית. לאחרונה נערכה תחרות בין רופאים סינים בעלי ותק רב בתחומם לבין מערכות ה-AI.
במסגרת התחרות נותחו כ-225 מקרים רפואיים הן על ידי הרופאים והן על ידי הבינה המלאכותית. הצוות הרפואי ניתח בהצלחה רק 66 אחוזים מן המקרים, כאשר ה-AI גבר עליהם כשניתח בהצלחה קרוב ל-90 אחוזים מהם. נוסף על כך, הזמן שנדרש עבור מערכת הבינה המלאכותית כדי לבצע את המשימות היה קצר בהרבה משל הרופאים. על ידי כך, שוב הוכיחה עצמה מערכת הבינה המלאכותית כגורם האפקטיבי ביותר לניתוח בדיקות של מטופלים.

באמצעות השימוש בטכנולוגיית הבינה המלאכותית, מדענים הצליחו לבחון מחלות כשהן עוד בחיתוליהן ולהפיק תרופות הנלחמות נגדן. החיסונים האלו מול מחלות מסכנות חיים כמו מלריה, MMR, פוליו ועוד שלל המחלות שניתן למצוא בעולמנו, עזרו למנוע את התפשטותן של המחלות ולהציל את חיי אנשים רבים ברחבי הגלובוס. למעשה, ארגון הבריאות העולמי מעריך שהחיסונים האלו מצילים את חייהם של שלושה מיליון איש בכל שנה ומונעים את הידבקותם של עוד מיליוני איש.

למאמרים נוספים קראו גם:
היסטולוגיה וירטואלית לאבחון טרשת בעורקי הלב
ד"ר, כבר שיחקת בוידאו?
כואב לכם? שחקו במחשב
מודל ממוחשב עשוי לסייע בהרג תאי סרטן
ווטסון של IBM: המלצות שגויות לחולי סרטן

אפקט הסטארט אפ

החדשנות בתחום ממשיכה לתכנן ולהוביל את עתיד הרפואה. בעקבות כך, קמות חברות סטארט אפ רבות שמדגישות את חשיבותה של הטמעת בינה מלאכותית בענף ההדמיה הרפואית. חברות אלה שואפות לקדם את הענף, ובכך, לשדרג את מתן הטיפולים המוענקים לאוכלוסייה ולקיים מערכת בריאות שמוסיפה להתפתח. למעשה, קיימות בשוק למעלה מ-40 חברות סטארט אפ המגובות על ידי מימון עתיר ומבקשות לשנות את מפת ההדמיה הרפואית. קבוצות הסטארט אפ בסין הן הגדולות ביותר באשר לבינה המלאכותית בתחום הרפואה, דבר זה נובע מההכרה ביעילותה של הבינה המלאכותית בכל הנוגע לשדה הרפואה הקיים לצד המימון הרב שהתחום מקבל מהממשלה המקומית בסין. הסטטיסטיקה מצביעה על כך שישראל ממוקמת בעשירון העליון בתחום לפי מספר הפטנטים פר אדם בתחום ההדמיה הרפואית. לא פחות משש חברות סטארט אפ ישראליות כובשות את התחום ומקבלות מימון נרחב כדי להתקיים. כמו ארצות הברית, גם ישראל נשענת על ההשקעה בפיתוחים הטכנולוגיים הצבאיים שלה בכדי לנתב את האינפורמציה הזו עבור התחום הרפואי. הון אנושי נרחב בישראל הצטרף אל המהפכה בשנים האחרונות והוא מבקש לשנות את נוף המכשירים הרפואיים באמצעות הבינה המלאכותית.

החזון האוטופי של מפתחי מערכות הבינה המלאכותית בעבור תחום הרפואה, שואף לכך שה-AI יהיה לכלי העזר העיקרי של רופאים כשהם ניגשים לבצע בדיקות במטופלים. האידיאל הוא לא להחליף את הרופאים ברובוטים, אלא שה-AI ישמש עבורם מצפן המראה להם את הדרך בתוך הים הסוער של הנתונים. העתיד נראה ורוד עבור ענף ההדמיה הרפואית, לבטח כאשר תחום הבינה המלאכותית רק הולך וצובר תאוצה סביב העולם. השניים משתלבים כעת יחדיו במטרה לשדרג את מערכת הבריאות העולמית וליעל את מתודולוגיות הרפואה הקיימות. ישנו עולם חדש המתדפק על דלתנו, כל שתחום הרפואה צריך לעשות הוא להמשיך ולקבל בברכה את החידושים המתחוללים בעקבות הבינה המלאכותית, להכין את עצמו לשינויים ההולכים וקרבים, ובכך, להעלות את רמת הטיפולים הרפואיים המוגשים לאוכלוסייה.

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

אולי יעניין אותך גם

fUS: טיפול חדשני לרעד
ד"ר סיימון ישראלי-קורן
| 06/06/2019 |
צפיות: 535
פיתוח ישראלי הוביל ליצירת טיפול חדשני המפחית משמעותית הופעת רעד בקרב חולי פרקינסון ומחלת הרעד הראשוני. כיצד מתבצע הטיפול? האם קיים צורך בתפרים? ומה הם אחוזי ההצלחה?
קרא עוד
ASC-US: תשובה לא תקינה של משטח ציטולוגי
ד"ר שרגא וקסלר
| 05/06/2019 |
צפיות: 521
בדיקת פאפ היא בדיקה שגרתית ומאוד חשובה לגילוי מוקדם של סרטן צוואר הרחם. רוב תוצאות הבדיקות מעידות על תאים תקינים, אך מה קורה כאשר בבדיקה מתגלים תאים קשקשיים לא תקינים?
קרא עוד
דמנציה ושכחת הקרובים
ד"ר דנה פאר
| 04/06/2019 |
צפיות: 297
מחלת הדמנציה פוגעת, בעיקר, בזיכרון לטווח הקצר. אחד הקשיים הכואבים ביותר איתם יש להתמודד במחלה הוא הרגע בו מתחיל החולה לא לזהות את קרוביו. רגע זה מרגיש כמו אגרוף שורף בבטן חשופה. ד"ר דנה פאר מסבירה מה מומלץ לעשות ברגעים אלו וכיצד מתמודדים עם השלב הכואב
קרא עוד
הזעת לילה: גורמים, תסמינים ודרכי טיפול
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 28/05/2019 |
צפיות: 351
הזעת לילה היא תופעה שעלולה להתרחש עקב גורמים רבים. היא יכולה להופיע מעצמה או כסימפטום שמאותת על בעיה בריאותית אחרת. מתי יש צורך להיוועץ עם הרופא? ומהם הגורמים השכיחים ביותר לתופעה זו?
קרא עוד
הקשר בין חום גוף גבוה בעבר למניעת תאים סרטניים בהווה
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 26/05/2019 |
צפיות: 317
האם מקרי עבר שבהם סבלתם מחום גוף גבוה יכולים לעזור במניעת מחלת הסרטן? מחקרים חדשים בתחום שופכים אור חדש בנושא
קרא עוד
הסוכר שבדם: כל מה שצריך לדעת על גלוקוז
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 21/05/2019 |
צפיות: 379
הסוכר בדם הוא מרכיב חיוני עבור תפקוד יעיל של הגוף. באילו רמות עליו להיות? מהיכן הוא מגיע וכיצד הוא מתעכל בגוף?
קרא עוד
הוספיס: המקום לטיפול פליאטיבי תומך
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 20/05/2019 |
צפיות: 299
התמודדות עם מוות זו גזירה שחלה על כולנו. את הגזירה הזו ניתן להפוך לקשה פחות, בעזרתו של הצוות המקצועי בהוספיס
קרא עוד
ייחודו של המוח האנושי: מדענים גילו תא עצב חדש במוח שמפריד בינינו לבין בעלי החיים
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 19/05/2019 |
צפיות: 227
קבוצת חוקרים עשתה צעד נוסף לקראת הבנה מעמיקה יותר של הפרמטר הראשי ההופך את המוח האנושי לכה ייחודי
קרא עוד
ריקוד מסייע להפחתת תסמיני מחלת הפרקינסון
ד"ר סיימון ישראלי-קורן
| 14/05/2019 |
צפיות: 782
מחלת הפרקינסון היא מחלה נוירולוגית ניוונית שכיחה בעולם אחרי דמנציה מסוג אלצהיימר. למחלה קיים טיפול תרופתי יעיל מאוד בכל הקשור להקלה על הסימפטומים, אך טרם נמצא טיפול אשר יכול להאט את התקדמות המחלה. בשנת 1980, אמר המייסד של המכון הלאומי להזדקנות בארצות הברית: "אם אימון גופני יכול להיות ארוז בתוך גלולה, זה יהיה התרופה הרשומה והיעילה ביותר במדינה". כיצד פעילות גופנית מסייעת להתמודדות עם פרקינסון? מדוע תחום המחול נחשב לכלי אפקטיבי לסיוע בהתמודדות עם תופעות המחלה? מהו סוג הריקוד המומלץ ביותר? ומהו הקשר בין תנועה לשמיעה?
קרא עוד
אלרגיה למים: גורמים, תסמינים ודרכי טיפול
ד"ר יורם פייטלסון
| 12/05/2019 |
צפיות: 677
מים הם מרכיב חיוני לחיינו. כל יצור חי באשר הוא זקוק למים בשביל לחיות. המוח והלב האנושי מכילים 70% מים. העצמות מכילות 30% מים, והריאות מובילות עם 80% ריכוז מים. ומה מתרחש כאשר אדם אלרגי למים? מה הן הסיבות לתופעה נדירה זו? וכיצד יש לטפל בה?
קרא עוד