אשך טמיר: גורמים ודרכי טיפול

אשך טמיר הוא מום מולד נפוץ אצל תינוקות זכרים. לרוב המצב מסתדר מעצמו ללא טיפול אך לעתים הפתרון הוא ניתוח לקיבוע האשך
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 28/10/2018 |
צפיות: 464
דירוג: 5.0 מתוך 1 הצבעות
התקבלו 1 דירוגים בציון ממוצע 5.0 מתוך 5
האשכים הם חלק ממערכת הרבייה הגברית והם אחראיים על ייצור של זרע ושל הורמונים. בדרך כלל, האשכים מתפתחים בחלל הבטן של העובר ובחודש השביעי להריון הם יורדים מטה אל שק האשכים. 'טמירות אשכים' הוא מצב שבו אחד האשכים או שניהם אינם יורדים לשק האשכים מעצמם עוד בזמן ההריון. אצל רוב התינוקות הבעיה נפטרת מעצמה והאשך יורד למקומו בשק האשכים בשנה הראשונה לחייו של התינוק. עם זאת, במקרים שהאשך נותר טמיר גם לאחר שנה יש צורך בהתערבות כירורגית.

טמירות אשכים היא תופעה נפוצה מאוד והיא מצויה בקרב 3%–4% מהתינוקות הזכרים שנולדו במועד ובקרב 30% מהתינוקות הזכרים שנולדו לפני המועד. למעשה, טמירות אשכים היא המום המולד הנפוץ ביותר מבין המומים המולדים הקשורים למערכת הרבייה הזכרית.

היכנסו לפורומים והתייעצו עם המומחים:
פורום אורולוגיה, אימפוטנציה
פורום אורולוגיה ילדים
פורום הרניה, שבר, בקע, קילה
פורום אורולוגיה, סרטן הערמונית, סרטן האשכים, סרטן שלפוחית השתן
פורום אורולוגיה, ניתוחים אורולוגים, מחלות הערמונית

מה גורם לטמירות אשכים?

אשך טמיר נגרם בשל כשל התפתחותי במערכת הרבייה של התינוק, בשבוע ה-36 להריון מיתר שרירי מושך מטה את האשכים לכיוון שק האשכים. כאשר הליך זה כושל, האשך נעצר במקומו או משנה את כיוונו ואינו מגיע לשק האשכים. בדרך כלל האשך הטמיר נעצר באזור המפשעה אך הוא יכול להישאר גם בחלל הבטן.

לא ידועה הסיבה המדויקת שבגללה האשכים לא יורדים לשק האשכים עד מועד הלידה, חוקרים סבורים כי הגורמים לטמירות אשכים נובעת משילוב של כמה גורמים, ובהם גנטיקה, בריאות האם בזמן ההריון וגורמים סביבתיים כמו עישון משני וחשיפה לחומרי הדברה. כמו כן, עודף רקמה סיבית באזור המפשעה או שרירים שאינם נמתחים כראוי יכולים גם כן להוביל לטמירות אשכים.

אך נראה שהגורם המשפיע ביותר על הסיכוי לטמירות אשכים הוא מועד הלידה, ולידה מוקדמת מגבירה את הסיכויים שהתינוק ייוולד עם טמירות אשכים של אשך אחד או שניים.

אשך טמיר והשפעה על הפוריות

אשך טמיר אינו כואב והתינוק אינו סובל מהמצב. עם זאת, אשך טמיר שאינו יורד מעצמו ואינו מטופל יכול לגרום לבעיות שונות, כשהמהותית שבהן היא השפעה על הפוריות בגיל מאוחר יותר. לטמפרטורה של האשך יש השלכות על התפקוד שלו, הטמפרטורה הגבוהה בתוך הגוף יכולה לפגוע בהתפתחות של האשך, בייצור של הזרע ובאיכות של הזרע, על כן אשך טמיר עלול להוביל לבעיות פוריות ואף לאי פריון. בעיות אלה שכיחות במיוחד בקרב גברים עם שני אשכים טמירים ובעיקר אצל כאלה שעברו את ניתוח התיקון בגיל מאוחר יותר.

טמירות אשכים שאינה מטופלת עד גיל ההתבגרות גורמת להפרשת הורמונים לקויה אשר מעלה את הסיכויים לחלות בסרטן האשך, בעיקר סמינומה אך גם גידול תאי סרטולי. סיכוי זה קיים גם אצל גברים שעברו את הניתוח לתיקון טמירות האשכים, הן לאשך אחד והן לשניים.

בעיה בריאותיות נוספות שיכולות להיווצר בעקבות אשך טמיר היא בקע מפשעתי – מצבו שבו המעיים חורגים ממקומם ונדחפים החוצה דרך אזור מוחלש בדופן הבטן. כמו כן, אשך טמיר מעלה את הסיכויים לתסביב אשך – מצב שבו האשך מסתובב סביב עצמו כך שיש פגיעה באספקת הדם לאשך, דבר אשר עלול לגרום לנמק של האשך.

כיצד מאבחנים טמירות אשכים?

האבחון הראשוני של האשך נעשה במישוש של שק האשכים, אם האשכים אינם במקומם מחפשים אותם באזור המפשעה וחלל הבטן. ישנם מקרים שהאשכים כלל אינם נמצאים. בדיקות כמו רנטגן ואולטרסאונד מאפשרות לאתר את המיקום של האשכים ובדיקות הדמיה כמו MRI יכולות לאשר את המיקום של האשכים או לשלול את הימצאותם בכלל.

ישנם שני מצבים רפואיים שיכולים לדמות טמירות אשכים – אשך נייד ואשך עולה. אשך נייד הוא כזה אשר נע קדימה ואחורה בין המפשעה לשק האשכים, האשך עולה בחזרה למפשעה כאשר ישנו גירוי חיצוני, כמו קור או שפשוף. אשך נייד אינו דורש קיבוע בשק האשכים והמצב לרוב ישכך ככל שהילד יגדל. אשך עולה הוא כזה שעולה בחזרה למפשעה ואינו חוזר מעצמו לשק האשכים.

בדרך כלל אשך טמיר ירד לשק האשכים והבעיה תחלוף מעצמה עד שימלאו לתינוק שישה חודשים. במקרים שבהם האשך לא ירד מעצמו והוא נמצא קרוב לשק האשכים ישנו טיפול תרופתי הכרוך בהזרקת ההורמון HCG (גונדוטרופין כוריוני אנושי) אשר מעודד את האשך לנדוד ממקומו לכיוון שק האשכים. לפי מחקר שפורסם במגזין הרפואי "American Family Physician" הטיפול ההורמונלי נמצא יעיל בכ-20% מהמקרים. טיפול זה אינו יעיל כמו הטיפול הכירורגי והוא עלול להוביל להתבגרות מינית מוקדמת.

אולי יעניין אותך גם:
גברים היזהרו: סרטן האשכים בעלייה
תרופה טבעית נגד בעיית ערמונית מוגדלת
הסיבות להופעת כאבים באשכים - חלק א'
הסיבות להופעת כאבים באשכים - חלק ב'
ערמונית מוגדלת: תסמינים ודרכי טיפול

ניתוח אשך טמיר

ניתוח לתיקון אשך טמיר נעשה במקרים שבהם עד גיל שנה האשך אינו נדד מעצמו והגיע למקומו בשק האשכים וכן במקרים שבהם הטיפול ההורמונלי לא עזר או לא נעשה מלכתחילה וכשאי אפשר לחוש את האשך. אפשר לבצע את הניתוח גם בגילים מאוחרים יותר, לכאלה שלא עשו את הניתוח בילדותם, אך אין נהוג לעשותו לגברים שעברו את גיל 32.

הניתוח מכונה "קיבוע אשך" ובו מגלים את מיקומו של האשך, מורידים אותו לשק האשכים ומקבעים אותו במקומו. בדרך כלל ההליך נעשה באשפוז יום, כך שהילד משתחרר הביתה עוד באותו היום. עם זאת, אם היו סיבוכים במהלך הניתוח ייתכן שיהיה צורך להישאר לילה בבית החולים. משום שההליך מתבצע תחת הרדמה מקומית אסור לילד לאכול או לשתות מהלילה שלפני הניתוח.

לפני הניתוח עצמו ישנו שלב ההכנה לניתוח שבו מחדירים לילד הכנה לעירוי, הדבר עלול לכאוב במקצת, אך הכאב חולף במהרה. כשמגיע זמן הניתוח, רופא מרדים יחדיר דרך העירוי חומר הרדמה ויוודא שהילד מורדם כראוי לאורך כל הניתוח.

השלב הבא הוא הניתוח עצמו. הרופא המנתח יחתוך חתך קטן במפשעה כדי לאתר את האשך ולשחרר את עורק הזרע אשר מחזיק את האשך בתוך שק האשכים. במקרים רבים האשך אינו יורד לשק האשכים בשל עורק זרע קצר, שחרור של העורק מהרקמות הסובבות אותו מבטיח שהוא מתוח לכל אורכו.

לאחר מכן המנתח יבצע חתך נוסף בשק האשכים וייצור מעין כיס קטן, בעדינות הוא ימשוך את האשך מטה לתוך שק האשכים ויקבע אותו שם בעזרת תפרים. בתום ההליך תופרים את החתכים, התפרים יתמוססו מעצמם עם הזמן. אחר כר כך הילד עובר לחדר התאוששות, שם הוא נמצא תחת השגחה רפואית צמודה עד שיתעורר.

כמו כל הליך כירורגי, גם ניתוח לקיבוע האשך כרוך בסיכונים ובהם זיהום דימום יתר, כאבים חמורים ותגובה לא טובה להרדמה. נוסף על כך, בניתוח זה קיים הסיכון לחבלה באשכים או ברקמות הסובבות אותם. ישנם מקרים נדירים שבהם האשך נמצא במקום חריג או שהאשך מת עקב חוסר אספקת דם, במצבים אלה אין ברירה אלא להסיר את האשך. אם שני האשכים אינם מתפקדים יהיה צורך בטיפול הורמונלי.

אף על פי שהניתוח נחשב פשוט באופן יחסי והוא נעשה באשפוז יום, יש צורך במנוחה במיטה במשך יומיים או שלושה כדי לתת לשק האשכים די זמן להחלים כראוי. פעילות גופנית גורמת להפעלת לחץ על שק האשכים ולכן יש להימנע ממנה ככל הניתן ובשום אופן אין לרכוב על אופניים או לרכוב על סוס נדנדה עד שמקבלים אישור מהרופא.

לאורך השנים הילד יצטרך לחזור לבדיקות מעקב כדי לוודא התפתחות תקינה של האשך, יש לכך חשיבות רבה בשל הסיכוי הגבוה שיש לאנשים עם היסטוריה של טמירות אשכים לחלות בסרטן האשך.

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

אולי יעניין אותך גם

אי ספיקת כבד: גורמים, תסמינים, דרכי טיפול ודרכי מניעה
ד"ר אסף יששכר
| 15/01/2019 |
צפיות: 108
אי ספיקת כבד נגרמת בשל נזקים ברקמות הכבד המונעים מהכבד לבצע את תפקידו כראוי. המחלה יכולה לבוא לידי ביטוי בצהבת, בבצקות ובירידה ביכולות הקוגניטיביות
קרא עוד
גרייה מוחית לאחר אירוע מוחי – תיאורי מקרה
ד"ר דורון תודר
| 09/01/2019 |
צפיות: 169
אנשים שעברו אירוע מוחי יכולים לסבול מבעיות תפקוד רבות, הן מהפן הגופני והן מהפן הקוגניטיבי. גרייה מוחית לא פולשנית מסייעת בשיקום האזור הפגוע של המוח לשיפור איכות החיים
קרא עוד
עקיצת הדבורה: טיפול באלרגיה לדבורים
ד"ר יורם פייטלסון
| 07/01/2019 |
צפיות: 136
עקיצה מדבורה היא אף פעם לא דבר נעים, אבל יש אנשים שלהם העקיצה יכולה להוות סכנת חיים. לכן יש להכיר את התסמינים של אלרגיה לדבורים ולדעת כיצד לטפל בהם במקרה חירום
קרא עוד
חייל, שפר הופעתך: בעיות עור נפוצות בצבא והטיפול בהן
פרופ` ארנון כהן
| 07/01/2019 |
צפיות: 481
חיילים רבים מגלים שבמהלך השירות הצבאי הם פיתחו בעיות עור שונות ומשונות, חלקן חולפות מעצמן אך אחרות יכולות לגרום לחוסר נוחות משמעותית וחלק מהבעיות אף מסוכנות לבריאות. לכן חשוב לזהות את בעיות העור הנפוצות בחיילים ולדעת כיצד לטפל בהן
קרא עוד
המטוריה: גורמים ודרכי טיפול בדם בשתן
ד"ר דב אנגלשטיין
| 06/01/2019 |
צפיות: 268
דם בשתן הוא תסמין של בעיות רפואיות שונות, מאבנים בכליות ועד גידול ממאיר בשלפוחית השתן. לכן, אם מבחינים בדם בשתן, אפילו אם אינו מלווה בכאבים, אין להתעלם אלא לגשת לבדיקה רפואית בהקדם המידי
קרא עוד
‏קוניזציה של צוואר הרחם
ד``ר שרגא וקסלר
| 31/12/2018 |
צפיות: 160
קוניזציה של צוואר הרחם היא הליך שבו כורתים את חרוט צוואר הרחם לאבחון ולטיפול בנגעים סרטניים. לפני שמבצעים את ההליך יש לדעת כיצד מבצעים אותו ומה הסיכונים הכרוכים בו
קרא עוד
המלחמה באלרגיה: התרופות הטבעיות להגנה מפני אלרגיה עונתית
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 26/12/2018 |
צפיות: 182
החורף כבר כאן ואיתו מגיעה האלרגיה, במקום לרוץ לארון התרופות אפשר לפתוח את ארון המטבח ולהשתמש בתרופות טבעיות להקלה על התסמינים
קרא עוד
מלנומה בעין: גורמים, תסמינים ודרכי טיפול
ד"ר שחר פרנקל
| 24/12/2018 |
צפיות: 242
מלנומה היא גידול סרטני קטלני היכול להופיע בעין, זיהוי המחלה בשלביה המוקדמים יכול למנוע התפשטות של הגידול לאיברי גוף אחרים ולהציל חיים
קרא עוד
פוליציטמיה ורה: הכול על סרטן הדם הנדיר
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 17/12/2018 |
צפיות: 261
פוליציטמיה ורה היא סוג של סרטן דם. נכון להיום עוד אין מרפא למחלה, אך ישנם טיפולים המאפשרים להמשיך לחיות חיים תקינים ופעילים
קרא עוד
נרקולפסיה: תסמינים ודרכי טיפול במחלת השינה
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 12/12/2018 |
צפיות: 262
נרקולפסיה היא בעיה נוירולוגית אשר גורמת להתקפי שינה פתאומיים. ההפרעה עצמה אינה מסוכנת, אך היא יכולה להוביל לסיטואציות לא נעימות
קרא עוד