בני נוער: למה הם כועסים כל הזמן?

בני נוער נוטים להתקפי זעם ולתגובות רגשיות חסרות פרופורציה, אין זו אשמתם אלא זו הפעילות ההורמונלית שמתחוללת בתוכם
מאת מערכת BeOK
| 04/11/2018 |
צפיות: 250
גיל ההתבגרות ידוע כתקופה של שינויים שונים ומשונים, הגוף עובר תמורות וההורמונים עובדים שעות נוספות. סממן בולט נוסף של גיל הנעורים הוא האמוציונאליות, בני הנוער מתאפיינים ברגשנות יתר, הם עצבניים, זועמים, כועסים, רגישים, נפגעים בקלות ובוכים ללא כל סיבה נראית לעין. כולם חוו את מנעד התחושות האלה, יש שיותר ויש שפחות, אבל אין אדם בוגר שלא מסתכל על נער זועם ולא מחייך לעצמו חיוך קטן.

אף על פי שתגובות האמוציונליות הללו נתפסות כמובן מאליהן וכחלק מעסקת חבילה של גיל הטיפש-עשרה, להתנהגות זו יש סיבה נוירולוגית שעומדת בבסיסה. כדי להבין את ההיבטים הפיזיולוגיים של הרגשנות הקיצונית יש לפרק את הפעילות המוחית לשני גורמים – המערכת הרגשית מול מערכת ההיגיון.

יש לכם מתבגר זועם בבית? היכנסו לפורומים:
פורום פסיכיאטריה ילדים ובני נוער
פורום פסיכותרפיה

היגיון לעומת רגש

המערכת הרגשית של המוח היא למעשה המבנה של המערכת הלימבית, בעוד מערכת ההיגיון היא למעשה האונה המצחית. המערכת הלימבית כוללת את האזורים במוח אשר אחראים על הרגשות, על היצרים, על המוטיבציה ועל התגמול. האונה המצחית כוללת אזורים אשר אחראים על קבלת החלטות, על שליטה בדחפים ועל ריסון התנהגות חברתית לא נאותה. מערכות אלה מתפתחות בקצב שונה אחת מהשנייה והקשרים בין שתי המערכות מבשילים בתקופה של גיל ההתבגרות.

בכל גיל המערכת הלימבית והאונה הפרונטלית מתקשרות אחת עם השנייה, אך יש כמה הבדלים מהותיים בין הקשרים ביניהן בזמן גיל ההתבגרות ולאחריו. אותם ההבדלים מאפשרים להבין את הסיבה לכך שבני נוער נוטים לרגשנות יתר.

בתקופה ההתחלתית של גיל ההתבגרות, המערכת הלימבית אינה מפותחת דיה והיא אינה מחוברת לאזורים הרציונאליים של המוח אשר מתפתחים בשלב מאוחר יותר. מי שעומדת בראש המערכת הלימבית היא האמיגדלה, אשר בזמן גיל ההתבגרות היא משמשת כמעין "השכנה הרכלנית" שאוהבת להפיץ שמועות ובשורות רעות. האמיגדלה אינה פועלת לבד, והשותף שלה לעבירה הוא ההיפותלמוס. זאת אומרת, שההיפותלמוס מייצר ומפריש הורמונים והאמיגלדה מווסתת אותם והיא זו שמעוררת את התגובה הראשונית לגירוי מסוים. אם כן, בשנות הנעורים התגובה של האמיגדלה לגירויים עלולה להיות מוגזמת ומשכך גם התגובה של האדם לאותו הגירוי. נוסף על כך, ההיפותלמוס מייצר כמות עודפת של הורמונים, בעיקר הורמוני מין כמו טסטוסטרון אשר קיימים הן אצל גברים והן אצל נשים. זאת הסיבה ש"שלום" תמים, יכול להתפרש אצל נער או נערה כ"אני רואה את החצ'קון שצמח לך על המצח" או כ"תיזהר ממני, שמתי עליך עין".

כאשר בני הנוער גדלים, בסביבות גיל 20, המערכת הלימבית מתחילה להיות קשובה יותר לאזורים הרציונאליים של המוח ופחות לאמיגלדה. עד סיומו של התהליך ההתבגרות, קליפת המוח הקדם-מצחית מתפתחת ויוצרת דרכי תקשורת מהירה עם המערכת הלימבית ומונעת את התגובות המוגזמות שמעודדת האמיגדלה.

כל הדרכים מובילות לאמיגדלה

אף על פי שכל הקשרים במוח מגיעים בסופו של דבר לאמיגלדה, חלקם מסוכנים יותר מאחרים. אי אפשר להתעלם מתחושות ומרגשות, הם חיוניים לאדם והם מהווים חלק בלתי נפרד מחיי היום יום. כאשר יש רגשנות ורגישות יתר, החיים יכולים להיות דרמתיים יתר על המידה, וכאשר ישנה אפתיות או מיעוט של רגשות, החיים יכולים להיות חסרי טעם. משכך, יש ללמוד כיצד לעבד אותם, להבין אותם ולתעל אותם נכונה, בעיקר בתקופת ההתבגרות שבה הרגשות יכולים להיות קיצוניים במיוחד, לכאן או לכאן.

הדרך הראשונה להגיע לאמיגדלה היא גם המהירה ביותר ואינה נעשית מתוך כוונה מודעת. דרך חמשת החושים – אנו רואים, שומעים, מריחים, טועמים וחשים את העולם שסביבנו. המידע המתקבל מהחושים מגיע במהירות לאמגידלה, והיא מצדה נכנסת לפעולה ושולחת מסר למערכת ההורמונלית שתפיץ את המידע בשחרור כימיקלים למחזור הדם, כך שכל איברי הגוף יישמעו את הרכילות כמה שיותר מהר. המערכת ההורמונלית אינה מספיקה לאמיגדלה, והיא משתפת את המידע גם עם מערכת העצבים האוטומטית ובעיקר עם מערכת העצבים הסימפתטית. כאשר מערכת זו חשה כעס או פחד מצד האמיגלדה היא מעוררת תסמינים כמו קצב לב מואץ, הרחבת אישונים, הפרשה מוגברת של זיעה, יצירת מופחתת של שתן בכליות ועיכוב איברי העיכול אשר בא לידי ביטוי בעיכול איטי וברוק מועט.

אם זה לא מספיק, אז במקביל, האמיגדלה מפעילה התנהגות אמוציונאלית. הכוונה בכך היא שהאמיגדלה, בשיתוף פעולה עם מערכות אחרות, מנווטת את מחזור הדם לכיוון שרירים הקשורים לתגובות אמוציונליות ומסיתה אותו מהשרירים שאינם קשורים לפעילות אמוציונאלית. נוסף על כך, היא מסיתה את הפעילות המוחית לאזורים האחראיים על אותה הפעילות ומחזקת את התגובה הרגשית, כך שהאזורים שבמוח האשר אחראיים על למידה הופכים זניחים ולא פעילים. זאת אומרת שכאשר האמיגדלה פועלת בכל כוחה, אי אפשר ללמוד דברים חדשים ועל כן בני נוער אשר אינם מסוגלים לווסת את הרגשות שלהם, לא יכולים ללמוד חומר חדש בבית הספר.

הדרך השנייה להגיע לאמיגדלה היא אטית יותר, כך שהמידע המתקבל מחמשת החושים אינו נקלט ישר באמיגדלה, אלא עובר קודם באונה הקדמית – האזור הרציונאלי של המוח. המידע שמגיע לאונה הקדמית עובר עיבוד ראשוני, מושווה למידע קודם ועובר הערכה למען שימוש עתידי. כאשר המידע מגיע לאמיגדלה הוא כבר מצויד בהיגיון, בראיות מן העבר ובמטרות עתידיות.

הסיבה לכך שיש שתי דרכים להגיע לאמיגדלה – דרך מהירה ודרך איטית, היא שבמצבי סכנה אמיתית המידע צריך להגיע לאמיגדלה כמה שיותר מהר כדי להציל חיים. המוח מגיב באותו האופן גם כשדוב רודף אחריך וגם כשמישהו אמר לך שלום שנתפס עוין מאיזושהי סיבה. על כן, התגובה של המוח זהה הן כשיש איום אמיתי לחיים וגם אם האיום הוא דמיוני או מופרך. המוח קולט את מצב הסכנה וינסה להגן עליך בכל מחיר, לא משנה מה גורם הסכנה.

אולי תרצו לקרוא גם:
מתי בני נוער מוכנים לקיים מערכת יחסים?
5 דרכים בהן בני נוער "מורחים" את הוריהם
בני נוער: כך תתמודדו עם גיל ההתבגרות
פגיעה עצמית במהלך גיל ההתבגרות
חרדה חברתית בגיל ההתבגרות

תגובה רגשית של בני נוער

בשל פעילות היתר של האמיגדלה בגיל ההתבגרות, בני נוער נוטים לפרש כמעט כל גירוי חיצוני כגורם מאיים. במחקר אחד שנעשה על בני נוער, סרקו את המוח שלהם במכשיר MRI בזמן שהם הסתכלו על תמונות של אנשים עם הבעת פנים ניטרלית. מתוצאות המחקר עלה שאצל בני הנוער הייתה פעילות מוגברת של האמיגלדה לעומת ילדים ואנשים בוגרים. בני נוער נוטים לפרש הבעות ניטרליות כעוינות, כך שגם חיוך מוגזם עלול להיתפס כהבעת שנאה יוקדת.

גיל ההתבגרות היא תקופה קשה לא רק לנער המתבגר, אלא גם לסביבה שלו והרבה פעמים ההורים או האחים הקטנים לא יודעים מה הם כבר עשו שמגיע להם היחס שהם מקבלים. במקרים אלה יש לזכור, זו לא הוא, זו האמיגדלה שבתוכו. כל עוד הם בתקופת ההתבגרות, התגובות שלהם יהיו אמוציונליות וחסרות פרופורציות, אם לא חסרות שחר לחלוטין. אין לנקוף זאת לרעתם, זאת אינם אשמתם, אלא זו פעילות היתר של האמיגדלה שעוד לא יצרה קשרים מספיק חזקים עם האונה הקדמית, ולכן היא מפרשת כל התנהגות כעוינת וכל חיוך כאיום.

אין מה לדאוג, כולם מתנהגים ככה בגיל ההתבגרות, גם המבוגרים כשהם היו צעירים. בעוד כמה שנים, כאשר יתחזקו הקשרים בין האמיגדלה לאונה הקדמית, ההיגיון יהיה חזק יותר מהרגש. חינוך, הורות ויצירת הזדמנויות יכולים לחזק את הקשר בין שתי המערכות. במקרים שבהם נראה כי רק הרגש מנהל את הנער או שהתגובות הרגשיות הפכו מלא פרופורציונליות ללא הגיוניות, ייתכן שיש צורך להתייעץ עם בעל פסיכולוג מומחה שיכול לעזור להגיע לשורש הבעיה.

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

אולי יעניין אותך גם

קנאביס: איך הופכים דפקט לאפקט?
| 14/11/2018 |
צפיות: 287
עישון גראס הוא למעשה התמכרות רגשית היוצרת טשטוש בין האמיתי לפיקטיבי. כדי להיגמל מהסם יש להגיע להבנה שהחיים טובים יותר בלי השאכטה
קרא עוד
סובלים מהשמנת יתר ומבולמוסי אכילה? גרייה מוחית היא הפתרון
| 13/11/2018 |
צפיות: 75
אוכל הוא מקור לעונג, כך גם המוח חושב, וזו בעצם הסיבה העיקרית לבולמוסי אכילה ולעודף משקל. טיפול בגרייה מוחית מאפשר לדכא את הדחפים לאכול ובטווח הארוך גם להוריד במשקל
קרא עוד
יחסים בין אחים
| 23/10/2018 |
צפיות: 312
קנאה בין אחים היא דבר טבעי, תפקידם של ההורים לאפשר לכל ילד למצות את הכישרון שלו מבלי ללבות את היריבות בין הילדים
קרא עוד
התמכרות לאוכל (שאינו מזון)
| 17/10/2018 |
צפיות: 635
התמכרות רגשית למזון הפכה למגפה, כדי להיגמל מהתמכרות זו יש להחזיר את השליטה לידיים ולא לתת לגוף לשלוט ברעב
קרא עוד
פיטורים מעבודה: ניהול רגשות בדרך הטבע
| 10/10/2018 |
צפיות: 291
שיטת ניהול רגשות בדרך הטבע מבוססת על הכרות עם רגשות היסוד הקיימים אצל משפחת היונקים שבני האדם הם חלק ממנה והאפשרות לנהל את הרגשות לטובת האדם
קרא עוד
התמודדות עם קשיי ילדים בגיל ההתבגרות
| 17/09/2018 |
צפיות: 445
אין הכנה מספקת להורות למתבגרים. הורים רבים מרגישים שהם כבר לא מכירים את הילד שלהם, אך איך בכל זאת אפשר להתקרב אליו?
קרא עוד
נוגד הדיכאון האולטימטיבי: איך הפך הקטמין מסם מסיבות לנוגד דיכאון פורץ דרך?
מאת מערכת BeOK
| 16/09/2018 |
צפיות: 499
אותו סם שנועד להפוך מסיבות לצבעוניות יותר, עוזר כעת לאנשים הנלחמים נגד דיכאון עמיד. הכירו את הקטמין – נוגד הדיכאון המודרני
קרא עוד
מפסיקים לעשן ביחד עכשיו: קבוצת הפייסבוק שתעזור לכם להיגמל מעישון
| 12/09/2018 |
צפיות: 1,012
הגמילה מעישון היא הליך קשה, הן מבחינה פיזיולוגית הן מבחינה נפשית. הפרויקט 'מפסיקים לעשן ביחד עכשיו' מציע תכנית גמילה בשילוב קבוצת תמיכה וסיוע מצד מעשנים אחרים
קרא עוד
מיינדפולנס: שיטת המדיטציה המודרנית שתעזור לכם לחיות טוב יותר
מאת מערכת BeOK
| 05/09/2018 |
צפיות: 362
כולנו שואפים לחיות בשלום עם עצמנו ועם הסביבה שלנו. קשה למצוא שקט בין כל ההמולה שהחיים גוררים עמם, לכן, נולדה שיטת המיינדפולנס שבאפשרותה להשיג עבורכם את השקט הזה
קרא עוד
השפעת התמכרות על בני משפחה
| 28/08/2018 |
צפיות: 394
התמכרות אינה משפיעה רק על האדם המכור עצמו, להתנהגות ממכרת יש השפעה עצומה גם על בני המשפחה ועל הסביבה הקרובה של המכור
קרא עוד