נרקולפסיה: תסמינים ודרכי טיפול במחלת השינה

נרקולפסיה היא בעיה נוירולוגית אשר גורמת להתקפי שינה פתאומיים. ההפרעה עצמה אינה מסוכנת, אך היא יכולה להוביל לסיטואציות לא נעימות
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 12/12/2018 |
צפיות: 253
נרקולפסיה: תסמינים ודרכי טיפול במחלת השינה
נרקולפסיה, ובעברית תקנית 'נרדמוּת'', היא הפרעה כרונית של מערכת העצבים אשר גורמת להפרעות שינה ולדפוסי שינה חריגים אשר משפיעים באופן ניכר על איכות החיים. ההפרעה נדירה ביותר ולפי הערכות השכיחות שלה היא אחד ל-2000 איש, בישראל השכיחות היא אחד ל-50,000 איש. בדרך כלל, ההפרעה מתחילה לתת אותותיה בין גיל 10 ל-25, אך לא תמיד קל לזהות כי היא המקור לבעיה. לפי הערכות, שכיחות ההפרעה דומה לזו של פרקינסון ושל טרשת נפוצה ואף נפוצה יותר מסיסטיק פיברוזיס, אך אין תודעה ציבורית נרחבת דיה כדי לזהות אותה ולטפל בה כראוי.

נרקולפסיה גורמת להתקפי עייפות ונמנום במהלך היום ולהתקפי שינה. רוב האנשים הסובלים מההפרעה חווים גם קטפלקסיה – שיתוק זמני של השרירים. נרקולפסיה אינה קטלנית בפני עצמה, אך ההתקפים של ההפרעה עלולים להוביל לפציעות, לחבלות ולמצבים מסכני חיים.

יש לכם שאלות? היכנסו לפורומים:
פורום נוירופידבק - טיפול לא תרופתי
פורום הפרעות שינה ועייפות
פורום תרופות ייעוץ תרופתי
פורום נוירולוגיה, שבץ מוחי, אירוע מוחי
פורום מיאסטניה גרביס

נרקולפסיה ושנת REM

הסיבה המדויקת להתפתחות ההפרעה אינה ידועה, אך לרוב האנשים הלוקים בנרקולפסיה עם קטפלקסיה יש במוח כמות מופחתת של חלבון בשם היפוקרטין אשר אחראי, בין היתר, על הוויסות של מעגלי העֵרות והשינה. מדענים סבורים שיש כמה אלמנטים שיכולים לגרום לרמות נמוכות של היפוקרטין במוח, הגורם העיקרי הוא ככל הנראה מוטציה גנטית אשר משפיעה על הרמות של ההיפוקרטין, ובשילוב מערכת חיסונית שתקופת תאים בריאים מתפתחת נרקולפסיה. גורמים נוספים שיכולים לתרום למצב הם לחץ, זיהומים וחשיפה לרעלנים.

מחזור שינה תקין מורכב מחמישה שלבים, בשלב הראשון עוברים משינה קלה לשינה עמוקה, לאחר שלב השינה העמוקה מגיע השלב של שנת ה-REM ‏ (Rapid Eye Movement)אשר מכונה גם 'שנת החלום' שבה נעלמת המודעות לסביבה החיצונית ופעילות השרירים יורדת עד כדי שיתוק זמני. כדי להגיע למחזור הראשון של שנת ה-REM יש לישון בין 70 ל-90 דקות, וככל שישנים יותר זמן כך נמצאים זמן רב יותר בשלב ה-REM ופחות זמן בשלב השינה העמוקה. חוקרים טוענים כי שנת ה-REM הכרחית לקיום ולהישרדות.

הירדמות פתאומית ועייפות כרונית

אנשים הלוקים בנרקולפסיה יכולים להירדם בפתאומיות, לאבד שליטה על השרירים ולהתחיל לחלום. התקף כזה יכול להתרחש בכל מקום ובכל זמן של היום, בלי קשר למה שעושים או איפה נמצאים. בהתקף שינה כזה נכנסים מיד לשלב ה-REM, ללא שלבי המעבר הקודמים לה.

נוסף לשנת REM קלוקלת, לנרקולפסיה יש תסמינים נוספים המופיעים בתדירות משתנה ובעוצמה משתנה –

עייפות מופרז בשעות היום – אצל רוב האנשים, התסמין הראשון של נרקולפסיה הוא ישנונית ועייפות מוגברת לאורך היום. העייפות מקשה על התפקוד התקין במהלך היום.

קטפלקסיה – חולשה פתאומית של השרירים אשר מתעוררת בעקבות רגשות חזקים כמו פחד, כעס, צחוק והתרגשות. התדירות של התקפי הקטפלקסיה משתנים מאדם לאדם, יש כאלה החווים אותם כמה פעמים ביום ואחרים רק כמה פעמים בשנה.

הזיות היפנגוגיות – הזיות דמויות חלום שמופיעים בין ערות לבין שינה. הסיבה להזיות אלה הם שחלומות הם חלק משלב ה-REM של השינה, ובמצב של הזיות היפנגוגיות נדמה שהחלומות הם המציאות.

שיתוק שינה – שיתוק מלא של השרירים אשר מונעים תזוזה או יכולת דיבור, אם בזמן ערות ואם בזמן שינה. השיתוק מדמה את השיתוק של השרירים בזמן שנת REM, הוא אינו משפיע על הנשימה או על תזוזת העיניים. ההתקפים של שיתוק השינה נמשכים כמה דקות בלבד והם יכולים להופיע גם אצל אנשים שאינם לוקים מנרקולפסיה.

יש קשר בין נרקולפסיה לבין הפרעות שינה אחרות כמו אינסומניה, תסמונת הרגליים חסרות המנוחה ודום נשימה חסימתי בשינה.

אולי יעניין אתכם גם:
הפחתת עייפות כרונית על ידי מודיפיניל
5 תרופות ביתיות למיגור עייפות
הפרעות שינה בצל טרשת נפוצה
תסמונת עייפות כרונית: תסמינים, אבחון ודרכי טיפול
בעיות שינה? קנאביס יפתור את הבעיה

כיצד מטפלים בנרקולפסיה?

אנשים שחשים עייפות מוגברת במהלך היום או כל אחד מהתסמינים האחרים של ההפרעה צריכים לפנות לרופא. עייפות מוגברת היא תסמין נפוץ של בעיות שינה שונות, וכדי לאתר את מקור הבעיה הרופא יבצע בדיקה גופנית ויערוך תשאול על ההיסטוריה הרפואית ועל המצב הבריאותי הכללי. כמו כן, הוא יחקור את המאפיינים של התקפי העייפות ושל אובדן השליטה בשרירים. ברוב המקרים, הרופא ייתן הפניה למעבדת שינה שבה עוקבים אחר שלבי השינה השונים ויבצעו בדיקות נוספות למען הערכת שינה –

סולם העייפות של אפוורת' (Epworth Sleepiness Scale) – שאלון פשוט המאפשר מדידה וכימות של העייפות והישנוניות במהלך היום וכן הערכה של הסבירות להירדם בנסיבות שונות עקב בעיות שינה, לרבות נרקולפסיה.

אקטיגרפיה (Actigraphy)– מד פעילות נייד שעוקב אחר זמני ההירדמות והליך ההירדמות. מרכיבים את המוניטור על שורש כף היד, כמו שעון, כך שאפשר לבצע איתו כל פעילות. הניטור אחר הרגלי השינה נעשה עם יומן שינה.

בדיקת פוליסמנוגרם (PSG) – בדיקה שנעשית במעבדת ישנה ובה מקליטים את גלי המוח בזמן שנת לילה וכן בוחנים תפקודים שונים של הגוף בזמן השינה, כמו נשימה, קצב הלב, תנועת עיניים, תנועת שרירים ופונקציות של העצבים. בדיקה זו יכולה לאתר גם דום נשימה בשינה.

בדיקת זמן חביוני השינה (MSLT)– בדיקה שמסייעת לקבוע כמה זמן לוקח לאדם להירדם במהלך היום וכן כמה זמן לוקח לו לעבור בין שלבי השינה השונים עד לשנת ה-REM. נהוג לבצע את הבדיקה בשעות היום, מתבקשים לישון ארבע או חמש פעמיים ביום, שעתיים כל פעם.

ניקור מותני – בדיקה פולשנית שבה שואבים נוזל המוח-השדרתי מחוט השדרה כדי לאמוד את רמת ההיפוקרטין שבמוח. לאנשים עם נרקולפסיה יש רמות נמוכות של היפוקרטין.

נכון להיום, לנרקולפסיה אין מרפא, זוהי הפרעה כרונית המלווה את הלוקים בה לכל החיים. אם כן, מטרת הטיפול היא לשלוט בתסמינים של ההפרעה ולשפר את איכות החיים של הסובלים ממנה בעזרת שינוי הרגלי חיים, הימנעות מפעילויות מסוכנות ונטילה של תרופות ממריצות.

ישנם כמה סוגי תרופות שמסייעות בטיפול בחולי נרקולפסיה –

תרופות ממריצות של מערכת העצבים אשר מסייעות לשמור על ערנות ומניעה של עייפות מופרזת.
נוגדי דיכאון טריציקליים – תרופות אשר מפחיתות את התסמינים של נרקולפסיה, ובהם התקפי הקטפלקסיה, שיתוק שינה והזיות היפנגוגיות. לתרופות אלה עלולות להיות תופעות לוואי לא נעימות, כמו עצירויות, יובש בפה ואצירת שתן.

SNRI – קבוצה של תרופות פסיכיאטריות אשר מסייעות לווסת את השינה ואת מצב הרוח. תרופות אלה יעילות בטיפול בהקטפלקסיה, בהזיות היפנגוגיות ובשיתוק שינה.

SSRI – מעכבי ספיגת סרוטונין בררניים, קבוצה של תרופות נגד דיכאון אשר מסייעות גם כן לווסת את השינה ולשפר את מצב הרוח.

ישנן פעולות שונות שיכולות לסייע לחולי נרקולפסיה לשמור על זהירות מרבית ולשפר את איכות החיים חרף מצבם. יש לספר לממונים, לעמיתים ולסביבה הקרובה על הבעיה, כך שבמקרים שבהם לפתע נרדמים, הם יבינו את הסיבה לכך. במהלך היום, התזונה המומלצת היא קלה וצמחונית, מוטב שלא לאכול ארוחות כבדות, בעיקר לפני פעילות חשובה. כמו כן, לאחר כל ארוחה מומלץ ללכת לישון באופן יזום למשך רבע שעה – עשרים דקות. באופן כללי מוטב לנהל שגרת שינה לאורך כל היום, כאשר השינה יזומה ומתוזמנת, התקפי העייפות במהלך היום הולכים ופוחתים.

יש להימנע מצריכה של ניקוטין ואלכוהול, אלה יכולים להחמיר את התסמינים של הנרקולפסיה. מומלץ להתעמל באופן קבוע, הפעילות הגופנית מעירה במהלך היום ומעודדת שינה עמוקה יותר במהלך הלילה. יש לשמור על משקל מאוזן ותקין, ממחקרים עולה שיש קשר בין נרקולפסיה לבין השמנת יתר.

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

אולי יעניין אותך גם

אי ספיקת כבד: גורמים, תסמינים, דרכי טיפול ודרכי מניעה
ד"ר אסף יששכר
| 15/01/2019 |
צפיות: 98
אי ספיקת כבד נגרמת בשל נזקים ברקמות הכבד המונעים מהכבד לבצע את תפקידו כראוי. המחלה יכולה לבוא לידי ביטוי בצהבת, בבצקות ובירידה ביכולות הקוגניטיביות
קרא עוד
גרייה מוחית לאחר אירוע מוחי – תיאורי מקרה
ד"ר דורון תודר
| 09/01/2019 |
צפיות: 158
אנשים שעברו אירוע מוחי יכולים לסבול מבעיות תפקוד רבות, הן מהפן הגופני והן מהפן הקוגניטיבי. גרייה מוחית לא פולשנית מסייעת בשיקום האזור הפגוע של המוח לשיפור איכות החיים
קרא עוד
עקיצת הדבורה: טיפול באלרגיה לדבורים
ד"ר יורם פייטלסון
| 07/01/2019 |
צפיות: 129
עקיצה מדבורה היא אף פעם לא דבר נעים, אבל יש אנשים שלהם העקיצה יכולה להוות סכנת חיים. לכן יש להכיר את התסמינים של אלרגיה לדבורים ולדעת כיצד לטפל בהם במקרה חירום
קרא עוד
חייל, שפר הופעתך: בעיות עור נפוצות בצבא והטיפול בהן
פרופ` ארנון כהן
| 07/01/2019 |
צפיות: 425
חיילים רבים מגלים שבמהלך השירות הצבאי הם פיתחו בעיות עור שונות ומשונות, חלקן חולפות מעצמן אך אחרות יכולות לגרום לחוסר נוחות משמעותית וחלק מהבעיות אף מסוכנות לבריאות. לכן חשוב לזהות את בעיות העור הנפוצות בחיילים ולדעת כיצד לטפל בהן
קרא עוד
המטוריה: גורמים ודרכי טיפול בדם בשתן
ד"ר דב אנגלשטיין
| 06/01/2019 |
צפיות: 246
דם בשתן הוא תסמין של בעיות רפואיות שונות, מאבנים בכליות ועד גידול ממאיר בשלפוחית השתן. לכן, אם מבחינים בדם בשתן, אפילו אם אינו מלווה בכאבים, אין להתעלם אלא לגשת לבדיקה רפואית בהקדם המידי
קרא עוד
‏קוניזציה של צוואר הרחם
ד``ר שרגא וקסלר
| 31/12/2018 |
צפיות: 157
קוניזציה של צוואר הרחם היא הליך שבו כורתים את חרוט צוואר הרחם לאבחון ולטיפול בנגעים סרטניים. לפני שמבצעים את ההליך יש לדעת כיצד מבצעים אותו ומה הסיכונים הכרוכים בו
קרא עוד
המלחמה באלרגיה: התרופות הטבעיות להגנה מפני אלרגיה עונתית
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 26/12/2018 |
צפיות: 178
החורף כבר כאן ואיתו מגיעה האלרגיה, במקום לרוץ לארון התרופות אפשר לפתוח את ארון המטבח ולהשתמש בתרופות טבעיות להקלה על התסמינים
קרא עוד
מלנומה בעין: גורמים, תסמינים ודרכי טיפול
ד"ר שחר פרנקל
| 24/12/2018 |
צפיות: 238
מלנומה היא גידול סרטני קטלני היכול להופיע בעין, זיהוי המחלה בשלביה המוקדמים יכול למנוע התפשטות של הגידול לאיברי גוף אחרים ולהציל חיים
קרא עוד
פוליציטמיה ורה: הכול על סרטן הדם הנדיר
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 17/12/2018 |
צפיות: 260
פוליציטמיה ורה היא סוג של סרטן דם. נכון להיום עוד אין מרפא למחלה, אך ישנם טיפולים המאפשרים להמשיך לחיות חיים תקינים ופעילים
קרא עוד
השתלות כבד מן החי
ד"ר אסף יששכר
| 10/12/2018 |
צפיות: 166
רשימת הממתינים לתרומת כבד הולכת ומתארכת, בעוד רוב המושתלים מקבלים כבד מתורם שנפטר, ישנה דרך נוספת – השתלת כבד מתורם חי
קרא עוד