גמילה מג'אנק פוד: כמו להיגמל מסמים

גמילה היא תהליך ארוך וקשה, בעיקר לאור התסמינים המלווים את ההליך. לא שונה הדבר בגמילה מג'אנק פוד, אשר מחקר חדש מראה שהיא דומה לגמילה מסמים
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 04/02/2019 |
צפיות: 373
לכל אחד יש את הג'אנק פוד המועדף עליו, אם פיצה, אם המבורגר ואם חטיפים ומתוקים הנכנסים גם כן תחת ההגדרה. המאכלים האלה מהירים להכנה או לקנייה, זולים באופן משמעותי ממוצרים אחרים שיש בשוק והם בעיקר זמינים בכל זמן ובכל מקום. אך כשמם כן הם – 'אוכל זבל'. הערכים התזונתיים שלהם נמוכים והם בעיקר עתירי שומנים וקלוריות.

לעתים אנשים מגיעים להחלטה בחיים ומצהירים כי הם מצמצמים את צריכת הג'אנק פוד – מעתה והלאה רק מזון בריא. אך לא תמיד קל לעמוד בהצהרות שכאלה וקשה להיפטר מההרגל המזיק, אך יתרה מכך, מחקר חדש שופך אור על הסיבה שבעטיה כל כך קשה להוציא את הג'אנק פוד מהתפריט היומי. המחקר, שנעשה באוניברסיטת מישיגן שבארצות הברית, גילה כי הפסקת צריכה של מזון מעובד כרוכה בתסמינים דומים לאלה של גמילה מסמים נרקוטיים. מחקר זה הוא הראשון שבדק את התסמינים שאנשים חווים כאשר הם מפסיקים לאכול ג'אנק פוד כחלק מהתזונה היומית שלהם.

מכורים לג'אנק פוד? היכנסו לפורומים:
פורום דיאטה, תזונה נכונה, אכילה רגשית
פורום גמילה מעישון, גמילה מאכילה רגשית
פורום התמכרות, התמכרויות
פורום השמנה - לחיות בגדול
פורום פסיכותרפיה

תסמיני גמילה מהתמכרות לאוכל

התמכרות לאוכל אינה דבר חדש ויש תכניות גמילה ומכונים אשר מיודעים לטיפול בהתמכרות זו, אך עד היום אף אחד לא חקר את התסמינים הנלווים להליך הגמילה. מטרת המחקר הייתה להעריך תסמיני גמילה בהקשר הספציפי הזה כדי להרחיב את הידע הקיים על הפנים השונים של התמכרות לאוכל. ממצאי המחקר מספקים מידע חדש המסייע להתמודד טוב יותר עם תהליך הגמילה ולשפר את דרכי הגמילה הקיימות כיום.

החוקרים בחנו 231 משתתפים, כולם אנשים בוגרים. במשך שנה התבקשו המשתתפים לדווח על התסמינים הפיזיולוגיים ועל התסמינים הפסיכולוגיים שהם חוו לאחר שהם הפסיקו לצרוך ג'אנק פוד. בשאלון שהם מילאו התבקשו המשתתפים לסמן תסמינים שונים שהם חווים, בהם תסמיני גמילה הזהים לגמילה מניקוטין ומקנאביס. נוסף על כך, המשתתפים נשאלו אם הם אכן הצליחו להפסיק לאכול ג'אנק פוד והתבקשו להגדיר אם הגמילה עברה בהצלחה ומה הם מגדירים כ'הצלחה'.

מבדיקה של השאלונים עלה כי המשתתפים דיווחו שבחמשת הימים הראשונים לניסיון הגמילה הם חוו עצבות, דיכאון, עייפות, עצבנות מוגברת והשתוקקות עזה לאוכל מעובד. התחושות הללו הלכו ונחלשו בתוך כמה ימים. תסמינים אלה תואמים לאלה של גמילה מסמים. לכל סם יש אורך גמילה משלו ותסמיני הגמילה משתנים מסם לסם, אך באופן כללי, בכל המקרים, אם גמילה מסמים ואם גמילה מאוכל, השבוע הראשון לגמילה הוא הקשה ביותר ותסמיני הגמילה ניכרים לעין. נוסף לדמיון הרב שבין הגמילה מסמים לגמילה ממזון מעובד, גם במקרה זה, ככל שתסמיני הגמילה קשים יותר, כך פוחתים הסיכויים שהגמילה תעבור בהצלחה. משכך, החוקרים מסיקים שזו הבעיה הקשה ביותר שאיתה הנגמלים מתמודדים כשהם מנסים להפסיק לצרוך ג'אנק פוד.

יש לציין שהמחקר מוגבל בהיקפו ומשכך גם התוצאות שלו, משכנעות ככל שיהיו, אינן מספקות את כל המידע הנדרש על הנושא. כך, למשל, המחקר לא נעשה בזמן תקופת הגמילה, אלא רק לאחריה והמשתתפים נדרשו להיזכר כיצד הרגישו בשלבים שונים של הליך הגמילה. זאת אומרת שדיווחי המשתתפים הם סובייקטיביים ואינם נמדדו בזמן אמת. במחקרים הבאים בנושא יהיה צורך במעקב צמוד לכל אורך תקופת הגמילה מג'אנק פוד, רק כך יהיה אפשר להגיע לתוצאות אובייקטיביות לגבי ההשפעה של תסמיני הגמילה והעוצמה שלהם לאורך תהליך הגמילה. כמו כן, המחקרים הבאים בתחום יצטרכו להתמקד בתוצאות לטווח ארוך ולבדוק אם אנשים שנגמלו מג'אנק פוד הצליחו לדבוק בדיאטה מאוזנת נטולת מזון מעובד ואם הצליחו לרדת במשקל.

כיצד מזון מעובד משפיע על המוח?

המאכלים המעובדים הנכנסים תחת קטגוריית ה'ג'אנק פוד' מכילים כמות גבוהה של לפחות אחד מארבעה רכיבים – מלח, שומן, סוכר וקפאין. לכל אחד מהרכיבים הללו יש השפעות שונות על הגוף. סוכר, למשל, מעודד הפרשה של דופמין – מעביר בין-עצבי אשר שולח מסרים למערכת החיזוק של המוח. זאת אומרת שהדופמין למעשה אומר למוח שהוא נזקק לפעילות מהנה וממריצה ובעת צריכה של סוכר הדופמין משכנע את המוח שהוא צריך עוד ועוד סוכר. זו הסיבה שקשה להפסיק לאכול, המוח לא רוצה להפסיק את ההנאה שהוא מקבל מהסוכר. קפאין פועל באותו האופן – 'עובד' על המוח שהוא צריך ממנו עוד ועוד.

ההשפעות האלה על המוח הן חד-משמעיות ומחקרים רבים נעשו על הנושא, אך בכל זאת יש להטיל ספק בהשוואה בין ההשפעה של סמים כמו קוקאין והרואין על המוח לבין השפעה של שוקולד או פופקורן. השוואה כזו יכולה בקלות להפחית מהחומרה של התמכרויות קשות. סוכר, קפאין ושומנים אכן משפיעים על המוח, אך אלכוהול והרואין עושים יותר מכך, הם מערפלים את המוח לחלוטין ומשפיעים על ההתנהגות החברתית של האדם, שוקולד אינו פועל באותה הצורה.

למאמרים נוספים בנושא:
התמכרות מתוקה: סוכר ממכר כמו סמים
השפעת התמכרות על בני משפחה
סובלים מהשמנת יתר ומבולמוסי אכילה? גרייה מוחית היא הפתרון
קנאביס: איך הופכים דפקט לאפקט?
איך מזהים התמכרות וכיצד נגמלים ממנה?

כיצד להיגמל מג'אנק פוד?

אף על פי שהתמכרות לאוכל אינה נמצאת באותו המעמד כמו התמכרות לסמים, אין להקל ראש בהתמכרות זו ואין לזלזל ולבטל את התסמינים הנלווים לתהליך הגמילה. אך לעומת גמילה מחומרים נרקוטיים, הגמילה ממזון מעובד אינה בהכרח אומרת שאי אפשר עוד יותר לעולם לאכול פיצה, עוגה או צ'יפס. לעובדה זו יש יתרון פסיכולוגי מהותי – אין איסור אלא השהייה. כאשר האיסור הוא מוגדר וסופי קשה יותר לעמוד בו, זאת לעומת השהייה זמנית, אפשר יהיה לאכול את המזון האהוב, פשוט לא עכשיו, אלא בעוד כמה שבועות, כשהגוף והנפש לא יהיו נואשים אליו.

הבדל נוסף בהליך הגמילה הוא שהיגמלות מג'אנק פוד יכולה להיות הדרגתית ולאו דווקא בבת אחת. היגמלות הדרגתית יכולה להימשך זמן רב יותר, אך גם היא בסופו של דבר תוביל להתנקות מהצורך לאכול את אותם מאכלים מזיקים מדי יום ביומו. לדוגמה, במקום לשתות שני בקבוקי קולה ביום אפשר להסתפק בבקבוק אחד ביום ואחרי זה להוריד את הצריכה לבקבוק אחד בשבוע וכן הלאה.

למרות המגבלות השונות של המחקר, ישנה מסקנה אחת שאין עליה עוררין – השבועות הראשונים לגמילה הם הכי קשים. בשבועות האלה, שבהם מפסיקים לגמרי לאוכל מזון מעובד או שמורידים את הכמות בהדרגה, הגוף למעשה מנסה למצוא את היציבות שהוא נזקק לה, צריך לווסת את רמות הסוכר בדם ולאזן את רמות האינסולין בגוף. התהליכים האלה של הגוף הם ככל הנראה הגורמים לתסמיני הגמילה.

כדי לסייע לגוף ולהקל ככל הניתן על תהליכי הגמילה מומלץ להתחיל את היום עם מזון עשיר בחלבונים, כך אפשר לאזן את רמות הסוכר בדם ולמנוע מבעוד מועד את ההשתוקקות לסוכר. כמו כן, כדאי לשתות הרבה מים במהלך היום ולהקפיד על שעות שינה מסודרות. אם כל זה לא מספיק, צריך תמיד לזכור את כל היתרונות שיש בגמילה ממזון מעובד – ירידה במשקל, שינה טובה יותר, עיכול טוב יותר, עור פנים נקי, חיזוק מערכת החיסון ואנרגיות מחודשות.

הליך גמילה אינו דבר קל ולא פשוט לעשות אותו לבד, לכן כדאי ואף רצוי להתייעץ הן עם תזונאי והן עם מומחה להתמכרות. השילוב של שני הגורמים ההלו יסייעו לבנות תכנית גמילה מסודרת לצד תפריט מאוזן התואם את תכנית הגמילה, בייחוד בשבועות הראשונים שבהם הגמילה אינה פסיכולוגית בלבד, אלא היא פיזיולוגית לכל דבר ועניין ומלווה בתסמינים רבים כמו דיכאון, עצבנות, ירידה במצב הרוח וכמובן תשוקה תמידית למאכלים המכילים את החומרים הממכרים, בעיקר סוכר וקפאין.

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

יועצים בתחום

  • ד"ר אילן בוש
    ד"ר אילן בוש
    פסיכיאטר ילדים בכיר מומחה בפסיכיאטריה ילדים ונוער, הפרעות קשב וריכוז, מתן ייעוץ פסיכולוגי, פסיכותרפיה, אוטיזם, גיל ההתבגרות, הפרעות חרדה, הגיל הרך ... קרא עוד

אולי יעניין אותך גם

טיפול ב-OCD באמצעות גריה מוחית
ד"ר דורון תודר
| 17/06/2019 |
צפיות: 68
אנשים שסובלים מהפרעה טורדנית- כפייתית נמצאים בתוך מעגל מתמשך של מחשבות אובססיות ובטקסים שחוזרים על עצמם. כל אלה פוגמים משמעותית באיכות חייהם. מהן דרכי הטיפול היעילות ביותר? וכיצד מפחיתים את החרדה?
קרא עוד
כיצד עיצוב הקליניקה משפיע על המרחב הטיפולי?
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 23/05/2019 |
צפיות: 303
בטיפול פסיכותרפי קיימת חשיבות רבה למרחב הטיפולי, הקליניקה צריכה להקנות למטופל תחושת רוגע וביטחון המאפשרות כנות ופתיחות. על כן, יש כמה דברים חשובים שצריך לשים אליהם לב בעיצוב הקליניקה
קרא עוד
התמכרות לאלכוהול: גורמים, תסמינים וקבלת עזרה
 אבי יקיר
| 22/04/2019 |
צפיות: 862
שתיית אלכוהול בעולם המערבי נחשבת לפעילות חברתית לכל דבר. האלכוהול גורם לשחרור, לרוגע ולפתיחות בקרב אנשים, אך הגבול בין הנאה רגעית להתמכרות של ממש מאוד דק. מהן הנורות האדומות שאליהן יש צורך להתייחס? כיצד מתחיל תהליך ההתמכרות? ומהו הצעד הראשון בדרך לגמילה?
קרא עוד
כיצד לאמץ ילד בישראל?
 סימונה פלג
| 11/04/2019 |
צפיות: 390
סימונה פלג פותחת את לבה ומכניסה אתכם למשפחתה למסע קסום מלא חששות וריגושים. בדרך הארוכה לאימוץ ילדה, היא חוותה גבשושיות ומכשולים רבים, אך לא נתנה לדבר לעצור את התגשמות חלומה והראתה לכולם שאין דבר העומד בפני הרצון
קרא עוד
כיצד מלמדים ילדים לשלוט על כעסים?
טובי פלד
| 07/04/2019 |
צפיות: 538
ילדים בשלב ההתבגרות המוקדמת חווים התקפי זעם שללא ניהול נכון הופכים למקרי תוקפנות ואף אלימות פיזית. הורים רבים נשארים חסרי אונים אל מול ההתקפים, וגם מערכת החינוך בישראל אינה מעניקה כלים לימודיים לשליטה על כעסים. אילו כלים יש להתוות לילדים? כיצד בונים לילד כישורי התמודדות בסיטואציה בה הכעס עולה? ולמה חשוב לתת דוגמא אישית ולהפוך למודל לחיקוי עבור הילד?
קרא עוד
תסמינים נוירופסיכיאטריים של אפילפסיה
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 27/03/2019 |
צפיות: 784
חולי אפילפסיה רבים סובלים מהפרעות נפשיות הנובעות מהמחלה עצמה. התסמינים בקרב החולים נבדלים מאלה של החברה הכללית, ולכן לא תמיד קל לאבחן אותם ולטפל בהם כנדרש
קרא עוד
גירושים: כיצד מגיבים ילדים להליך בכל שכבת גיל?
ד"ר אילן בוש
| 19/03/2019 |
צפיות: 461
הליך הגירושים הוא לא הליך קל. בזמן שההורים שקועים בפרידה כואבת, פירוק בית וניפוץ החלומות הפרטיים שלהם, הם לעתים שוכחים שקיים צד שני למתרס, הכואב לא פחות משברון הפסיפס המשפחתי שלהם, ואלה, כמובן, הילדים.
קרא עוד
תכניות הגמילה: מהם סיכויי ההצלחה האמיתיים?
שחף אשכנזי
| 11/03/2019 |
צפיות: 522
גופים רבים, מקליניקות ועד מטפלים פרטים, מבטיחים לנו הבטחות ללא כיסוי ונוטעים בנו תקוות שווא לתחילתה של דרך נקייה מהתמכרות לסמים. אז מה הן השאלות החשובות שצריך לשאול לפני שמחליטים להתחיל בתהליך גמילה?
קרא עוד
אגרנות כפייתית: כיצד מזהים ואיך מטפלים?
טובי פלד
| 06/03/2019 |
צפיות: 434
אגרנות כפייתית היא הפרעה נפשית המתבטאת באגירת חפצים אובססיבית ללא היכולת להיפטר מהם. ההפרעה משבשת את אורח החיים התקין ולעתים גם עלולה להוביל לבעיות בריאותיות
קרא עוד
כיצד לזהות אם הילד משתמש בסמים?
ד"ר אילן בוש
| 03/03/2019 |
צפיות: 475
מספר בני הנוער שמשתמש בסמים עולה משנה לשנה, כדי למזער את הנזקים של הסם יש לטפל בבעיה מהר ככל הניתן. לשם כך יש לדעת מהם הסימנים לשימוש בסמים ומהי הדרך הנכונה לפנות לילד
קרא עוד