נפש האדם בעולם הדיגיטלי: כיצד האינטרנט משנה את דפוסי החשיבה?

האינטרנט והמסכים הם חלק בלתי נפרד מהמציאות ומחיי היום-יום, אך למרות זאת לא רבים חושבים על ההשפעות שלהם על נפש האדם. ד"ר אליהו סמואל, פסיכותרפיסט ופסיכיאטר, מסביר על ההשלכות החיוביות והשליליות של העולם החדש
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 18/02/2019 |
צפיות: 333
דירוג: 5.0 מתוך 1 הצבעות
התקבלו 1 דירוגים בציון ממוצע 5.0 מתוך 5
הטכנולוגיה המואצת, הקדמה והנוכחות של האינטרנט בכל תחומי החיים משפיעות לא רק על האופן שבו מתנהלים ביום-יום, אלא גם על דפוסי החשיבה של האנשים ומשכך גם על התעצבות הנפש והעולם הפנימי של האדם. ד"ר אליהו סמואל, פסיכותרפיסט ופסיכיאטר, מסביר על ההשלכות של השינויים הללו על החברה בכלל ועל ילדים בפרט, "מהפכת המידע, העולם הדיגיטלי והבינה המלאכותית דומה במהותה למהפכה הקופרניקאית. קופרניקוס היה אסטרונום בתקופת הרנסנס והוא היה הראשון לטעון שכדור הארץ מסתובב סביב השמש. בהקבלה לכך, אנו היום נמצאים בתקופה שבה חלה מהפכה בקליטה החושית, בתפיסת התודעה ואפילו בחוויית הזמן והדמיון".

הגבלת זמן מסכים לילדים

לאור זאת גם העולם הפסיכולוגי משתנה, פתולוגיות חדשות מופיעות ושכיחותן של פתולוגיות שונות עולה, ד"ר סמואל מרחיב: "אחת התופעות המעניינות של התקופה האחרונה היא מספר האנשים המאובחנים עם הפרעות קשב וריכוז, שזו אבחנה חדשה באופן יחסי. כך גם תופעות כמו דיכאון ונרקיסיזם, שאמנם אינן חדשות והיו קיימות גם בתרבויות קודמות אך לא בקנה מידה כזה. בין הטענות המסבירות את שכיחות התופעה היא שכיום ילדים נולדים לתוך מציאות דיגיטלית, כבר בגיל כמה חודשים מרגיעים אותם בעזרת צפייה במסכים. עד לפני כמה שנים סברה האגודה האמריקנית לרפואת ילדים שיש להגביל את זמן המסך לילדים, אך לאחרונה האגודה חזרה בה מהגבלות אלה משום שמחקרים לא הצליחו לאמת את ההשערות הללו. עם זאת, כמו בכל דבר אחר בחיים, גם בצפייה במסכים יש לנהוג במתינות, אני סבור שעד גיל שנתיים עדיף להימנע ככל הניתן מחשיפה למסכים, אלה הן שנים קריטיות שבהן המוח מתפתח ומתעצב, מסיבה דומות אנו אוסרים להשתמש בתרופות מסוימות עד גיל שנתיים, אנו לא יודעים כיצד הן ישפיעו על המוח".

נוסף להגבלת השימוש באינטרנט ובמכשירים השונים, אי אפשר לעצור את הקדמה ובעתיד השינוי יבוא לידי ביטוי גם מבחינה אבולוציונית, ד"ר סמואל מסביר: "הילדים שייוולדו לתוך מציאות טכנולוגית מתקדמת יפתחו מאפיינים פיזיולוגיים בהתאם, כמו תכונות ויזו-מוטוריות של קשר עין-יד, תכונות המאפיינות כישורי מצוינות של טייסי קרב. כבר היום לרוב הילדים יש כישורי עין-יד טובים יותר מאשר לדורות קודמים. שינוי פיזיולוגי נוסף שנוכח כבר עכשיו הוא המשקל המוטל על כל אחד מהחושים. בעבר לפונטיקה, לצליל ולהגייה הייתה חשיבות עליונה, היום זו הוויזואליות, היא זו שמהווה את מרכז החוויה החושית. האדם הדיגיטלי ניזון יותר מחוש הראיה מזה השמיעתי. למראה חשיבות רבה יותר מהמילה הכתובה.

"העולם היום ידידותי במיוחד לאנשים עם הפרעות קשב וריכוז ולמעשה הרבה מאוד מוצרים טכנולוגיים יוצרו על ידי אנשים עם הפרעות אלה, מערכת 'ווינדוס' היא דוגמה טובה לכך, מערכת זו מבוססת על הרעיון שלא צריך להתמקד בדבר אחד כל פעם, אפשר לפתוח כמה חלונות במקביל ולעבור ביניהם מתי שרוצים, בלי מחויבות כרונולוגית וללא סדר מסוים. המגמה כיום היא לקחת את הבעיה ולמנף את החסרונות שלה ליתרונות".

יש לכם שאלות? היכנסו לפורומים:
פורום פסיכיאטריה ילדים ובני נוער
פורום פסיכותרפיה

מציאות מרובת גירויים ואובדן הדמיון

שינוי נוסף שהביאה עמה הזמינות הטכנולוגית ניכר בעולם הדמיון והאסוציאציות, ד"ר סמואל מפרט: "בעבר הסביבה הייתה שקטה ונינוחה עם גירויים חד-ממדיים והדרגתיים, זאת לעומת המציאות היום השופעת גירויים ללא הפסק שעולים ויורדים בתדירות משתנה. בסביבה שקטה, הדימויים והפנטזיות נוצרים מבפנים, מתוך האדם עצמו, היום אין צורך בדמיון, אפשר לראות הכול באינטרנט, אפילו דברים שנחשבים לאסורים, כמו סקס ואלימות. סוגיות אלה אינן חדשות, ויש הסוברים כי דווקא חשיפה לאלימות מהווה שחרור של הצורך לאגרסיביות, אך כאשר החשיפה לאלימות נעשית במידה מוגברת, אין מנוס מכך שהיא תחלחל לנפש האדם ותשפיע על האישיות שלו. כך גם בנושא סקס, מיניות היא דבר חיובי בגיל מסוים, בבשלות מסוימת ובדרגה מסוימת, אך מיניות יכולה להיות שלילית אם היא פרוורטית או כזו שאינה ישימה במציאות אלא רק בסרטי פורנו, לנוער היום יש ציפייה שהם והפרטנרים המיניים שלהם יקימו יחסי מין כמו כוכבי פורנו.

"על כן, אין יותר צורך יותר בגיוס הלא מודע, התכנים המצויים בו זמינים בכל מקום, בכל וריאציה וללא הגבלה. בשל כך תופעות שפעם היו בשוליים או לא היו קיימות בכלל, היום ידועות לכל ובהן בריונות רשת, פורנוגרפיה של קטינים, סקסטינג שיכול להוביל לסחיטות ברשת ושיימינג שיכול להוביל לאובדנות.

"תחום נוסף שהלא מודע היה אחראי עליו הוא יצירת פחדים ומפלצות, זהו חלק ממבנה התודעה של האדם ואפשר למצוא סוגים שונים ומשונים של מפלצות בכל התרבויות העתיקות. אך היום אין יותר מפלצות, וכשהן ישנן הן כלל לא מפחידות אלא חברותיות ונעימות. דינוזאורים למשל, במקום להיות מושא אימה הפכו להיות מושא להנאה שילדים אוהבים ולומדים עליהם כתחביב.

"גם ההתמכרות קלה היום יותר מאי פעם, לסמים ולאלכוהול נוספו סוגי התמכרויות שונים כמו התמכרות למסכים, לאינטרנט ולמשחקי מחשב. אמנם אי אפשר למנוע לחלוטין את השימוש באינטרנט, אך יש הורים שמשתמשים בטלפון ככלי ענישה ומחרימים אותו מילדיהם אם מצאו בו תכנים לא הולמים. במצבים כאלה הילדים, אשר ההתמכרות שלהם לטלפון שוות ערך לכל התמכרות אחרת, מרגישים כאילו חרצו להם גזר דין מוות וחלקם אף מאיימים בהתאבדות. דבר דומה מתרחש גם בעולם הגיימינג, רק לאחרונה פורסם מקרה שבו ילד מצפון הארץ אושפז להסתכלות פסיכיאטרית בהוראת בית המשפט כדי לבחון אם הוא מכור למחשק המחשב פורטנייט".

כמו שכבר ראינו קודם, להתפתחות הטכנולוגית ולגלובליזציה שבאה בעקבותיה יש אמנם לא מעט חסרונות, אבל גם לא חסרים יתרונות. המחשב והאינטרנט אולי גורמים להתמכרות מצד אחד, אבל מצד שני הילדים של היום מדברים אנגלית שוטפת שאותה הם לומדים תוך כדי משחק, זו צורה טובה יותר ללמוד שפה מאשר בכיתה עם מורה. יש לא מעט תלונות על כך שהילד מבודד מהעולם כשהוא יושב לבד מול המחשב, אך למעשה הוא מנהל תקשורת כל הזמן והוא באינטראקציה עם אנשים מכל העולם.

השפעת האינטרנט על הטיפול הפסיכותרפי

ההתפתחויות הטכנולוגיות והחדירה של האינטרנט לכל תחומי החיים לא פסחו על עולם הטיפול. לפי ד"ר סמואל, הפסיכולוגיה קפואה בעבר אבל יש כבר ניצנים של שינוי, "הדבר ניכר במיוחד בסביבה הטיפולית, אם הטיפול הסטנדרטי הוא שהמטפל והמטופל יושבים בחדר, אחד מול השני, כיום ישנה מגמה הולכת וגוברת של טיפול דרך הסקייפ. סוגיה נוספת שניכרת בעיקר בטיפול בילדים הוא טיפול דרך משחק, עד היום הטיפול נעשה עם צעצועים, בובות, אבני לגו וכדומה, היום ישנם מטפלים שמשחקים עם הילדים במחשב במהלך הטיפול.

"אנחנו חיים היום בקו התפר של שינוי הפרדיגמות של התודעה ושל הקיום האנושי, אם מהפן הרגשי ואם מהפן החוויתי. אנשים רבים חיים בעולם החדש כאילו דבר לא השתנה מהעולם הישן, השינוי אינו מידי אלא זהו תהליך הדרגתי שבמהלכו צריך לקחת את הדברים הטובים מהעולם הישן ולהתאים אותם לעולם החדש. חלק מתהליך זה צריך לכלול סוגיות טיפוליות וחינוכיות, החברות שעוסקות בחדשנות צריכות להעסיק אנשים שעוסקים בתחומים הללו כדי להתאים את החידושים לעולם הנפשי של האנשים בכלל ושל ילדים בפרט. גם על המדינה לקחת אחריות ולחוקק חוקים שימנעו פגיעה באדם.
אין להגביל את ההתפתחות, אלא יש ליצור איזון. אין פה טוב ורע, חיובי או שלילי, אלא זהו עולם חדש שצריך לראות כיצד אנו מתאימים את עצמנו אליו בצורה הטובה ביותר עם פגיעה מינימאלית בחברה על פרטיה".

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

פסיכותרפיה

בפורום זה אפשר לשאול ולהתייעץ על נושאים שונים כמו שיטות טיפול, מחלות נפשיות, הפרעות שונות כמו חרדה, דיכאון, OCD, הפרעת דחק פוסט-טראומטית, הפרעות נוירו-התפתחותיות, המפגש בין הגוף לנפש ועוד
הוספת הודעה לפורום
 
תמונה
לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום
 
 • מה קורה לי? מרגישה שהולכת להשתגע מפחד
  אילנה
  24/05/2019

  בחודשים האחרונים חשה תחושות של ריחוף ממש, מהפחד שלי גפ מדמיינת חוסר פרופורציות בגוף, פעם תחושה שאני קטנה ופעם גדולה, כשאני בחוץ זה אף מחמיר אני מרגישה כמו גרגיר. בנוסף התקפי חרדה. בשנתיים וחצי האחרונות חל המהפך לאחר פיטורים טראומתיים ומאז הרף של הפחדים והדמיונות רק עולה בפרט ששוב פוטרתי. מרגישה שאני הולכת להשתגע.
  בת 56 גרושה ואמא לשלושה. ברגעים אלה הערך העצמי שלי פגוע עקב כך. והכי מתסכל שאף אחד לא יודע באיזה גיהינום אני חיה

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  לקביעת תור
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • בת זוגתי משקרת לי כל הזמן
  ליאור
  21/05/2019

  היי ד"ר סמואל,
  אני נמצא במערכת יחסים כבר שנתיים וקצת.
  לאחרונה התחלתי להבין ולקלוט שבת הזוג שלי רוב הזמן משקרת. זה מתחיל בשקרים קטנים ואי דיוקים, וממשיך בשקרים גדולים ודברים שהיא מסתירה ואני מגלה רק בדיעבד.
  אני ממש מתוסכל ופגוע מהעניין.
  שקלתי להיפרד ממנה, אבל אולי היא לא עושה זאת בכוונה ומדובר בבעיה נפשית?
  מה דעתך? אשמח לחוות דעתך

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  לקביעת תור
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • פסיכותרפיה גופנית ודרכי טיפול
  רגב
  19/05/2019

  היי ד"ר סמואל,
  מה היא, בעצם, פסיכותרפיה גופנית?
  האם היא מטפלת בבעיות פיזיולוגיות שמקורן בנפש?
  מה הן דרכי הטיפול?

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  לקביעת תור
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • מתעורר בלילה עם דופק לב מואץ וקוצר בנשימה
  מוש
  14/05/2019

  ד"ר סמואל שלום,
  בזמן האחרון אני מוצא את עצמי מתעורר בלילה עם דופק לב מואץ וקוצר בנשימה. הדברים האלו לא מתרחשים בזמן שאני ער. זה אורך בערך שעה ואז אני יכול לחזור לישון?
  האם מדובר בהתקפי חרדה? למה זה קורה?

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  לקביעת תור
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • דופק מואץ וקוצר נשימה

  ד''ר אליהו סמואל
  17/05/2019

  למוש שלום

  קודם כל, וראשית לכל, יש לפנות לרופא המשפחה לצורך ברור רפואי. הפסיכיאטריה יכולה לחכות.

  בהצלחה

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • שילוב בין תרופות- האם זה תקין?
  שי
  07/05/2019

  שלום ד"ר סמואל,


  שלום ד'ר,

  האם ניתן לשלב בין התרופות הבאות:
  פקסט, בונסרין וולבוטרין?
  האם קיימת התנגשות בין מרכיבי התרופות או שזה בסדר?

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  לקביעת תור
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • שילוב תרופות

  ד''ר אליהו סמואל
  17/05/2019

  לשי שלום

  הפורום אינו דן בסוגיות תרופתיות. יש לפנות לפוורם אחר.
  אני מאמין שאין טיפול תרופתי ללא שילוב טיפול בשיחות.

  בהצלחה

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • נוירוזה נרקיסיסטית ואמפתיה- בירור
  גלעד
  01/05/2019

  ד"ר סמואל שלום,
  שאלה קטנה שמסקרנת אותי מאוד:
  האם מי שמאובחן כסובל מנוירוזה נרקיסיסטית מסוגל בכלל לחוש אמפתיה?

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • נוירוזה נרציסטית

  ד''ר אליהו סמואל
  05/05/2019

  לגלעד שלום

  נוירוזה ונרציזם הם אוקסימורונים.
  נוירוזה לרוב מקיימת יכולת לאמפטיה ואילו נרציזם פחות. כמובן שאין שחור לבן ויש דרגות ביניים.

  בהצלחה

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • אשפוז לנערה עם אנורקסיה
  מנשה
  28/04/2019

  היי ד"ר סמואל,
  מה הם הקריטריונים לאשפוז נערה עם אנורקסיה?

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • אשפוז אנורקסיה

  ד''ר אליהו סמואל
  05/05/2019

  למנשה שלום

  אשפוז בכפיה מיועד למצבים מסכני חיים מיידים. כמו למשל דופק נמוך מאוד.
  יש לדבר עם הרופא המאשפז ולשאול מה היו הקריטריונים לאשפוז שהיו בבחינת חובה וסיכון חיים מיידי.

  בהצלחה

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • אני ממש כמו לבה רותחת
  לינוי
  21/04/2019

  היי ד"ר סמואל,
  אני מרגישה בזמן האחרון שאני כמו קומקום מבעבע. זרבובית שורקת. כל דבר קטן יכול לגרום לי לבכות/ לכעוס / להתפרץ.
  לא ממש יודעת מאיפה זה בא.
  אבל זה ממש מתסכל, ולפעמים מרגישה כאילו אני משתגעת.
  איך ניתן להפסיק את פרץ התחושות האלה?
  איך ניתן לטפל?

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • לבה רותחת.

  ד''ר אליהו סמואל
  27/04/2019

  ללינוי שלום

  בהחלט אפשר לעזור. ולצורך כך יש לשלב טיפול תרופתי שתגובתו מיידי וטיפול בשיחות לעזרה לטווח הארוך.
  יש לפנות לפסיכיאטר להערכה.
  חבל על הסבל - כל עוד יש מענה ופתרון זמין.

  בהצלחה


  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • נטילת וולבטרין והשמנה- בירור
  הילה
  17/04/2019

  ד"ר סמואל שלום,
  האם נטילת וולבטרין גורמת להשמנה ולפיתוח תיאבון?

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • השפעה על התאבון

  ד''ר אליהו סמואל
  27/04/2019

  להילה שלום

  הפורום אינו עוסק בתופעות לוואי של תרופות. יש לפנות לרופא המטפל.
  אנו מאמינים שטיפול למצב נפשי מחייב גם שיחות טיפול בתרופות כערוץ יחיד אינו משיג את הפוטנציאל הטיפולי המלא, ויש להוסיף גם את ערוץ השיחות..

  בהצלחה

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • פיטרו אותי מעבודתי לאחר 6 שנים
  ירון
  15/04/2019

  ד"ר סמואל שלום,
  פיטרו אותי מעבודתי לאחר 6 שנים.
  מאז מרגיש בדיכאון והערך העצמי שלי הולך ויורד.
  לא יודע איך להתמודד עם זה.
  ממש חש תסכול, חרדות וסטרס בכל הגוף.
  מייאש אותי.
  מה ניתן לעשות?

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • תחושת דיכאון לאחר פיטורין

  ד''ר אליהו סמואל
  16/04/2019

  לירון שלום

  תחושה קשה וכואבת. צריך להתרומם ולהיות אופטימי. ואם קשה הדבר צריך לפנות לאיש מקצוע רצוי פסיכיאטר. חשוב גם לדבר עם חבר קרוב ולהתעודד בתמיכתו.

  בהצלחה

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום
אולי יעניין אותך גם

כיצד עיצוב הקליניקה משפיע על המרחב הטיפולי?
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 23/05/2019 |
צפיות: 52
בטיפול פסיכותרפי קיימת חשיבות רבה למרחב הטיפולי, הקליניקה צריכה להקנות למטופל תחושת רוגע וביטחון המאפשרות כנות ופתיחות. על כן, יש כמה דברים חשובים שצריך לשים אליהם לב בעיצוב הקליניקה
קרא עוד
התמכרות לאלכוהול: גורמים, תסמינים וקבלת עזרה
 אבי יקיר
| 22/04/2019 |
צפיות: 815
שתיית אלכוהול בעולם המערבי נחשבת לפעילות חברתית לכל דבר. האלכוהול גורם לשחרור, לרוגע ולפתיחות בקרב אנשים, אך הגבול בין הנאה רגעית להתמכרות של ממש מאוד דק. מהן הנורות האדומות שאליהן יש צורך להתייחס? כיצד מתחיל תהליך ההתמכרות? ומהו הצעד הראשון בדרך לגמילה?
קרא עוד
כיצד לאמץ ילד בישראל?
 סימונה פלג
| 11/04/2019 |
צפיות: 348
סימונה פלג פותחת את לבה ומכניסה אתכם למשפחתה למסע קסום מלא חששות וריגושים. בדרך הארוכה לאימוץ ילדה, היא חוותה גבשושיות ומכשולים רבים, אך לא נתנה לדבר לעצור את התגשמות חלומה והראתה לכולם שאין דבר העומד בפני הרצון
קרא עוד
כיצד מלמדים ילדים לשלוט על כעסים?
טובי פלד
| 07/04/2019 |
צפיות: 473
ילדים בשלב ההתבגרות המוקדמת חווים התקפי זעם שללא ניהול נכון הופכים למקרי תוקפנות ואף אלימות פיזית. הורים רבים נשארים חסרי אונים אל מול ההתקפים, וגם מערכת החינוך בישראל אינה מעניקה כלים לימודיים לשליטה על כעסים. אילו כלים יש להתוות לילדים? כיצד בונים לילד כישורי התמודדות בסיטואציה בה הכעס עולה? ולמה חשוב לתת דוגמא אישית ולהפוך למודל לחיקוי עבור הילד?
קרא עוד
תסמינים נוירופסיכיאטריים של אפילפסיה
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 27/03/2019 |
צפיות: 756
חולי אפילפסיה רבים סובלים מהפרעות נפשיות הנובעות מהמחלה עצמה. התסמינים בקרב החולים נבדלים מאלה של החברה הכללית, ולכן לא תמיד קל לאבחן אותם ולטפל בהם כנדרש
קרא עוד
גירושים: כיצד מגיבים ילדים להליך בכל שכבת גיל?
ד"ר אילן בוש
| 19/03/2019 |
צפיות: 405
הליך הגירושים הוא לא הליך קל. בזמן שההורים שקועים בפרידה כואבת, פירוק בית וניפוץ החלומות הפרטיים שלהם, הם לעתים שוכחים שקיים צד שני למתרס, הכואב לא פחות משברון הפסיפס המשפחתי שלהם, ואלה, כמובן, הילדים.
קרא עוד
תכניות הגמילה: מהם סיכויי ההצלחה האמיתיים?
שחף אשכנזי
| 11/03/2019 |
צפיות: 480
גופים רבים, מקליניקות ועד מטפלים פרטים, מבטיחים לנו הבטחות ללא כיסוי ונוטעים בנו תקוות שווא לתחילתה של דרך נקייה מהתמכרות לסמים. אז מה הן השאלות החשובות שצריך לשאול לפני שמחליטים להתחיל בתהליך גמילה?
קרא עוד
אגרנות כפייתית: כיצד מזהים ואיך מטפלים?
טובי פלד
| 06/03/2019 |
צפיות: 396
אגרנות כפייתית היא הפרעה נפשית המתבטאת באגירת חפצים אובססיבית ללא היכולת להיפטר מהם. ההפרעה משבשת את אורח החיים התקין ולעתים גם עלולה להוביל לבעיות בריאותיות
קרא עוד
כיצד לזהות אם הילד משתמש בסמים?
ד"ר אילן בוש
| 03/03/2019 |
צפיות: 447
מספר בני הנוער שמשתמש בסמים עולה משנה לשנה, כדי למזער את הנזקים של הסם יש לטפל בבעיה מהר ככל הניתן. לשם כך יש לדעת מהם הסימנים לשימוש בסמים ומהי הדרך הנכונה לפנות לילד
קרא עוד
התמכרות לקנאביס: מהם התסמינים וכיצד נגמלים?
 אבי יקיר
| 20/02/2019 |
צפיות: 501
היום קנאביס נפוץ יותר מאי-פעם, אבל זה לא אומר שהוא פחות ממכר, להפך. התמכרות לקנאביס חמורה כמו כל התמכרות אחרת ויש לה השפעות גופניות, נפשיות ומנטאליות
קרא עוד