נפש האדם בעולם הדיגיטלי: כיצד האינטרנט משנה את דפוסי החשיבה?

האינטרנט והמסכים הם חלק בלתי נפרד מהמציאות ומחיי היום-יום, אך למרות זאת לא רבים חושבים על ההשפעות שלהם על נפש האדם. ד"ר אליהו סמואל, פסיכותרפיסט ופסיכיאטר, מסביר על ההשלכות החיוביות והשליליות של העולם החדש
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 18/02/2019 |
צפיות: 399
דירוג: 5.0 מתוך 1 הצבעות
התקבלו 1 דירוגים בציון ממוצע 5.0 מתוך 5
הטכנולוגיה המואצת, הקדמה והנוכחות של האינטרנט בכל תחומי החיים משפיעות לא רק על האופן שבו מתנהלים ביום-יום, אלא גם על דפוסי החשיבה של האנשים ומשכך גם על התעצבות הנפש והעולם הפנימי של האדם. ד"ר אליהו סמואל, פסיכותרפיסט ופסיכיאטר, מסביר על ההשלכות של השינויים הללו על החברה בכלל ועל ילדים בפרט, "מהפכת המידע, העולם הדיגיטלי והבינה המלאכותית דומה במהותה למהפכה הקופרניקאית. קופרניקוס היה אסטרונום בתקופת הרנסנס והוא היה הראשון לטעון שכדור הארץ מסתובב סביב השמש. בהקבלה לכך, אנו היום נמצאים בתקופה שבה חלה מהפכה בקליטה החושית, בתפיסת התודעה ואפילו בחוויית הזמן והדמיון".

הגבלת זמן מסכים לילדים

לאור זאת גם העולם הפסיכולוגי משתנה, פתולוגיות חדשות מופיעות ושכיחותן של פתולוגיות שונות עולה, ד"ר סמואל מרחיב: "אחת התופעות המעניינות של התקופה האחרונה היא מספר האנשים המאובחנים עם הפרעות קשב וריכוז, שזו אבחנה חדשה באופן יחסי. כך גם תופעות כמו דיכאון ונרקיסיזם, שאמנם אינן חדשות והיו קיימות גם בתרבויות קודמות אך לא בקנה מידה כזה. בין הטענות המסבירות את שכיחות התופעה היא שכיום ילדים נולדים לתוך מציאות דיגיטלית, כבר בגיל כמה חודשים מרגיעים אותם בעזרת צפייה במסכים. עד לפני כמה שנים סברה האגודה האמריקנית לרפואת ילדים שיש להגביל את זמן המסך לילדים, אך לאחרונה האגודה חזרה בה מהגבלות אלה משום שמחקרים לא הצליחו לאמת את ההשערות הללו. עם זאת, כמו בכל דבר אחר בחיים, גם בצפייה במסכים יש לנהוג במתינות, אני סבור שעד גיל שנתיים עדיף להימנע ככל הניתן מחשיפה למסכים, אלה הן שנים קריטיות שבהן המוח מתפתח ומתעצב, מסיבה דומות אנו אוסרים להשתמש בתרופות מסוימות עד גיל שנתיים, אנו לא יודעים כיצד הן ישפיעו על המוח".

נוסף להגבלת השימוש באינטרנט ובמכשירים השונים, אי אפשר לעצור את הקדמה ובעתיד השינוי יבוא לידי ביטוי גם מבחינה אבולוציונית, ד"ר סמואל מסביר: "הילדים שייוולדו לתוך מציאות טכנולוגית מתקדמת יפתחו מאפיינים פיזיולוגיים בהתאם, כמו תכונות ויזו-מוטוריות של קשר עין-יד, תכונות המאפיינות כישורי מצוינות של טייסי קרב. כבר היום לרוב הילדים יש כישורי עין-יד טובים יותר מאשר לדורות קודמים. שינוי פיזיולוגי נוסף שנוכח כבר עכשיו הוא המשקל המוטל על כל אחד מהחושים. בעבר לפונטיקה, לצליל ולהגייה הייתה חשיבות עליונה, היום זו הוויזואליות, היא זו שמהווה את מרכז החוויה החושית. האדם הדיגיטלי ניזון יותר מחוש הראיה מזה השמיעתי. למראה חשיבות רבה יותר מהמילה הכתובה.

"העולם היום ידידותי במיוחד לאנשים עם הפרעות קשב וריכוז ולמעשה הרבה מאוד מוצרים טכנולוגיים יוצרו על ידי אנשים עם הפרעות אלה, מערכת 'ווינדוס' היא דוגמה טובה לכך, מערכת זו מבוססת על הרעיון שלא צריך להתמקד בדבר אחד כל פעם, אפשר לפתוח כמה חלונות במקביל ולעבור ביניהם מתי שרוצים, בלי מחויבות כרונולוגית וללא סדר מסוים. המגמה כיום היא לקחת את הבעיה ולמנף את החסרונות שלה ליתרונות".

יש לכם שאלות? היכנסו לפורומים:
פורום פסיכיאטריה ילדים ובני נוער
פורום פסיכותרפיה

מציאות מרובת גירויים ואובדן הדמיון

שינוי נוסף שהביאה עמה הזמינות הטכנולוגית ניכר בעולם הדמיון והאסוציאציות, ד"ר סמואל מפרט: "בעבר הסביבה הייתה שקטה ונינוחה עם גירויים חד-ממדיים והדרגתיים, זאת לעומת המציאות היום השופעת גירויים ללא הפסק שעולים ויורדים בתדירות משתנה. בסביבה שקטה, הדימויים והפנטזיות נוצרים מבפנים, מתוך האדם עצמו, היום אין צורך בדמיון, אפשר לראות הכול באינטרנט, אפילו דברים שנחשבים לאסורים, כמו סקס ואלימות. סוגיות אלה אינן חדשות, ויש הסוברים כי דווקא חשיפה לאלימות מהווה שחרור של הצורך לאגרסיביות, אך כאשר החשיפה לאלימות נעשית במידה מוגברת, אין מנוס מכך שהיא תחלחל לנפש האדם ותשפיע על האישיות שלו. כך גם בנושא סקס, מיניות היא דבר חיובי בגיל מסוים, בבשלות מסוימת ובדרגה מסוימת, אך מיניות יכולה להיות שלילית אם היא פרוורטית או כזו שאינה ישימה במציאות אלא רק בסרטי פורנו, לנוער היום יש ציפייה שהם והפרטנרים המיניים שלהם יקימו יחסי מין כמו כוכבי פורנו.

"על כן, אין יותר צורך יותר בגיוס הלא מודע, התכנים המצויים בו זמינים בכל מקום, בכל וריאציה וללא הגבלה. בשל כך תופעות שפעם היו בשוליים או לא היו קיימות בכלל, היום ידועות לכל ובהן בריונות רשת, פורנוגרפיה של קטינים, סקסטינג שיכול להוביל לסחיטות ברשת ושיימינג שיכול להוביל לאובדנות.

"תחום נוסף שהלא מודע היה אחראי עליו הוא יצירת פחדים ומפלצות, זהו חלק ממבנה התודעה של האדם ואפשר למצוא סוגים שונים ומשונים של מפלצות בכל התרבויות העתיקות. אך היום אין יותר מפלצות, וכשהן ישנן הן כלל לא מפחידות אלא חברותיות ונעימות. דינוזאורים למשל, במקום להיות מושא אימה הפכו להיות מושא להנאה שילדים אוהבים ולומדים עליהם כתחביב.

"גם ההתמכרות קלה היום יותר מאי פעם, לסמים ולאלכוהול נוספו סוגי התמכרויות שונים כמו התמכרות למסכים, לאינטרנט ולמשחקי מחשב. אמנם אי אפשר למנוע לחלוטין את השימוש באינטרנט, אך יש הורים שמשתמשים בטלפון ככלי ענישה ומחרימים אותו מילדיהם אם מצאו בו תכנים לא הולמים. במצבים כאלה הילדים, אשר ההתמכרות שלהם לטלפון שוות ערך לכל התמכרות אחרת, מרגישים כאילו חרצו להם גזר דין מוות וחלקם אף מאיימים בהתאבדות. דבר דומה מתרחש גם בעולם הגיימינג, רק לאחרונה פורסם מקרה שבו ילד מצפון הארץ אושפז להסתכלות פסיכיאטרית בהוראת בית המשפט כדי לבחון אם הוא מכור למחשק המחשב פורטנייט".

כמו שכבר ראינו קודם, להתפתחות הטכנולוגית ולגלובליזציה שבאה בעקבותיה יש אמנם לא מעט חסרונות, אבל גם לא חסרים יתרונות. המחשב והאינטרנט אולי גורמים להתמכרות מצד אחד, אבל מצד שני הילדים של היום מדברים אנגלית שוטפת שאותה הם לומדים תוך כדי משחק, זו צורה טובה יותר ללמוד שפה מאשר בכיתה עם מורה. יש לא מעט תלונות על כך שהילד מבודד מהעולם כשהוא יושב לבד מול המחשב, אך למעשה הוא מנהל תקשורת כל הזמן והוא באינטראקציה עם אנשים מכל העולם.

השפעת האינטרנט על הטיפול הפסיכותרפי

ההתפתחויות הטכנולוגיות והחדירה של האינטרנט לכל תחומי החיים לא פסחו על עולם הטיפול. לפי ד"ר סמואל, הפסיכולוגיה קפואה בעבר אבל יש כבר ניצנים של שינוי, "הדבר ניכר במיוחד בסביבה הטיפולית, אם הטיפול הסטנדרטי הוא שהמטפל והמטופל יושבים בחדר, אחד מול השני, כיום ישנה מגמה הולכת וגוברת של טיפול דרך הסקייפ. סוגיה נוספת שניכרת בעיקר בטיפול בילדים הוא טיפול דרך משחק, עד היום הטיפול נעשה עם צעצועים, בובות, אבני לגו וכדומה, היום ישנם מטפלים שמשחקים עם הילדים במחשב במהלך הטיפול.

"אנחנו חיים היום בקו התפר של שינוי הפרדיגמות של התודעה ושל הקיום האנושי, אם מהפן הרגשי ואם מהפן החוויתי. אנשים רבים חיים בעולם החדש כאילו דבר לא השתנה מהעולם הישן, השינוי אינו מידי אלא זהו תהליך הדרגתי שבמהלכו צריך לקחת את הדברים הטובים מהעולם הישן ולהתאים אותם לעולם החדש. חלק מתהליך זה צריך לכלול סוגיות טיפוליות וחינוכיות, החברות שעוסקות בחדשנות צריכות להעסיק אנשים שעוסקים בתחומים הללו כדי להתאים את החידושים לעולם הנפשי של האנשים בכלל ושל ילדים בפרט. גם על המדינה לקחת אחריות ולחוקק חוקים שימנעו פגיעה באדם.
אין להגביל את ההתפתחות, אלא יש ליצור איזון. אין פה טוב ורע, חיובי או שלילי, אלא זהו עולם חדש שצריך לראות כיצד אנו מתאימים את עצמנו אליו בצורה הטובה ביותר עם פגיעה מינימאלית בחברה על פרטיה".

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

פסיכותרפיה

בפורום זה אפשר לשאול ולהתייעץ על נושאים שונים כמו שיטות טיפול, מחלות נפשיות, הפרעות שונות כמו חרדה, דיכאון, OCD, הפרעת דחק פוסט-טראומטית, הפרעות נוירו-התפתחותיות, המפגש בין הגוף לנפש ועוד
הוספת הודעה לפורום
 
תמונה
לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום
 
 • טיפול CBT להתקפי חרדה קשים
  הילה
  15/07/2019

  סובלת מחרדות קשות שלעיתים משתקות אותי ומשבשות את סדר היום שלי.
  זה מתיש אותי לגמרי.
  האם טיפול CBT יכול לעזור להפחית ואף להעלים חרדות?
  אם כן, על איזה אתה ממליץ?

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  לקביעת תור
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • אוירה חדשה מנהל חדש המצב עצוב טיפים לצעוד קדימה ולשכוח
  אורחת
  12/07/2019

  שלום
  כשהתחלתי עבודה חדשה היה לי קשה מאוד הסביבה הייתה זרה הלחץ היה גדול בכל זאת מנהל העבודה היה חביב ונחמד אליי ותמך בי וגרם להמשיך ולעבוד עד שהתאהבתי בעבודה לגמרי בזכותו הוא כל כך מעריץ אותי ורצה בקשר איתי ואני לא התעניינתי בקשר כי הוא היה גרוש עם ילדים מספיק היה בשבילי שהוא עוזר ותומך בי מרחוק אני מאוד מרגישה בנוח בעבודה בגלל שהוא המנהל ויש בנינו תקשורת טובה. איני רואה אותו הרבה פעם בשלושה חודשים אולי אני אמנם עברתי עכשיו למחלקה אחרת וכמעט יותר מחצי שנה לא ראיתי אותו אבל הוא עדיין המנהל שלי שמעתי שהוא עוזב את העבודה ועובר לסניף אחר ואני כל כך עצובה בגלל זה הוא נשוי עכשיו אבל בכל זאת הוא ממשיך להעריץ אותי עד שזה בולט לכל העובדים ואמרו לי גם איני מבינה הוא אמור להעריץ את אישתו ולא אותי האם הוא עדיין מרגיש משהו כלפיי למרות שהוא נשוי ? קשה לי לבוא לעבודה בגלל שהוא עוזב הוא בנאדם חברמן חייכן וחביב לכולם אני עצובה בגלל זה אפשר טיפים איך ממשיכים קדימה ?

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  לקביעת תור
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • כל מיני רגשות עזים למטפל שלי
  אלונה
  08/07/2019

  אני נמצאת בטיפול כבר קרוב לשנתיים.
  בחודשיים האחרונים התחלתי להרגיש כל מיני רגשות עזים למטפל שלי ואני לא ממש יודעת מאיפה הם נובעים או מה הם אומרים.
  מאיפה זה נובע?
  האם עדיף להפסיק את הטיפול?
  האם זה בעייתי?
  מה עושים?

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  לקביעת תור
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • רגשות עזים למטפל

  ד''ר אליהו סמואל
  12/07/2019

  לאלונה שלום

  חלילה להפסיק. זה פיתרון קל ולא יעיל. רצוי לדבר עם המטפל. החומר הזה קריטי מבחינת הטיפול.

  בהצלחה

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • קושי רב עם התחלות
  אפרת
  02/07/2019

  היי ד"ר סמואל,
  קשה לי עם התחלות. לא באמת יודעת מה מותר לומר. איך לומר. כל הערפל ואי הודאות לא גורם לי לריגוש כמו אצל רוב האנשים, אלא להפך. זה עושה לי סטרס בגוף ותסכול.
  לא בא לי משחקים.
  לא בא לי פחדים של אנשים שהולכים צעד קדימה ואז 70 אחורה.
  גם אני מפחדת על עצמי. עברתי מספיק שבירות לב ופגיעות.
  ובכל זאת, כשפוגשת מישהי שמעניינת אותי, אני לא משחקת.
  לא מבלבלת. לא אומרת משהו ולמעשה מתכוונת למשהו אחר.
  זה מערער אותי ומעבר לכך מעלה בי תחושת מיאוס.
  כבר ממש לא בא להכניס ללב שלי אף אחת.
  מה עושים?

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  לקביעת תור
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • איך להתחיל?

  ד''ר אליהו סמואל
  12/07/2019

  לאפרת שלום

  קודם את צריכה ללמוד לנסח את הקושי שלך דרך מפגש טיפולי. אני בטוח שלאחר שתביני את עצמך הפתרון יצוף כשלעצמו.
  חבל לסבול באם יש פיתרון ראוי .

  בהצלחה

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • מאוהב בידידה קרובה שלי
  ארז
  25/06/2019

  ד"ר שלום,
  אני בן 21. אני מאוהב בידידה קרובה שלי. היא לא מעוניינת בקשר רומנטי. ולמרות שאני מודע לכך, אני עדיין לא מצליח לשחרר אותה ממחשבותיי. אני מוצא את עצמי עובר על התמונות שלה ברשתות החברתיות השונות ולא מצליח להשתחרר מההתרגשות הפנימית והמחשבות שלא נפסקות.
  מה ניתן לעשות כדי להעביר את זה?
  למה אני לא מסוגל לשחרר?


  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • לא מסוגל להשתחרר ממחשבות

  ד''ר אליהו סמואל
  28/06/2019

  לארז שלום

  אם קשר יוצר מצוקה וסבל. כדאי להשתחרר מהקשר. השאלה אם זה המצב רוב הפעמים. אם מדובר בתופעה חד פעמית יש להניח שהבעיה נעוצה בצד השני, ורצוי להשתחרר מהקשר המעיק. זה גורם לכאב אבל גם הוא נתין להתרה תחת טיפול, מאחר ומדובר במציאות חוזרת כנראה.

  אם ההתאהבות מתרחשת כל פעם בחברה אחרת אז הבעיה אצלך - בקושי להגיע לאינטימיות - אז רצוי גם לגשת לטיפול באספקט הזה.

  בכל מקרה השאלה אם הבעיה אצלך או בצד השני. ויש לדעת שיש לך את היוזמה וכוח ההכרעה לכאן או לכאן. אתה אדון לגורלך ולכל סיר יש מכסה.

  בהצלחה

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • משיכה רגשית לנשים אסרטיביות
  לילך
  19/06/2019

  היי ד"ר סמואל,
  אני בת 27. יש לי משיכה רגשית לנשים אסרטיביות, חזקות וסמכותיות.
  גם בתקופות של הצבא והתיכון תמיד קלטתי ברדאר שלי את האישה הכי חזקה ודומיננטית, ומאז ומתמיד פיתחתי כלפיה תלות רגשית.
  גם בעבודה זה קורה.
  ככל שהאישה נראית לי יותר קשוחה וביצ'ית, כך אני יותר רוצה לחקות את התנהגותה ולשהות במחציתה.
  תחושת ההערצה והתלות הזו מפסיקה ברגע שאותה דמות סמכותית מתחילה להעריך אותי ואת עשייתי. באותה נקודה בדיוק אני מתחילה להירתע ממנה ומפתחת אדישות כלפיה. ובבת אחת מתחילה להתרחק ממנה.
  מה יכול לגרום לזה?
  מאיפה נובעת המשיכה הלא ברורה הזו?
  איך ניתן לפתור את זה?
  ומדוע מגיעה הרתיעה?
  אשמח לעזרתך

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • תלות בסמכותית

  ד''ר אליהו סמואל
  23/06/2019

  ללילך שלום

  אפשר לתת מספר פירושים אבל הם יהיו נסיונות קליעה ולא ממש האמת.
  הבנה של התנהגות עושי תחת קשר חוויתי ובתוך תהליך. כל ניסיון אחר הוא בבחינת ניחוש . ויתרה מזאת אין הדבר יגרום לכל שינוי. אני מניח שאת חפצה בשינוי כי הדבר מזיק לך, ואין מדובר בסקרנות אינטלקטואלית בלבד.
  טיפול זאת המסגרת הנכונה היחידה המוכרת לי לתשובה לשאלתך.

  בהצלחה

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • חרדות שמפריעות להירדם בלילה
  אופיר
  16/06/2019

  היי ד"ר סמואל,
  אני לא יודע מה לעשות.
  לאחרונה אני חווה חרדות שמפריעות לי להירדם.
  לוקח לי מלא זמן להירדם כמעט בכל לילה בגלל התקפי החרדה שאני חווה.
  אני עייף מאוד וכבר נהיה עצבני במהלך היום.
  ואני אפילו יודע מאיפה נובעות החרדות.
  מה ניתן לעשות?
  איך אפשר לפתור את זה?

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • חרדה

  ד''ר אליהו סמואל
  18/06/2019

  לאופיר שלום

  זאת חרדה שמפריעה לתפקוד. לקום בבוקר עם חסך שינה אינו דבר של מה בכך. הדבר משפיע על כל היום.
  להערכתי טיפולמשולב של שיחות עם טיפול בתרופה לזמן קצר יכול להועיל רבות.

  חבל על מנת הסבל כאשר הפתרון מצוי במרחק נגיעה.

  בהצלחה

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • OCD- מתמודדת עם מחשבות טורדניות
  יערה
  10/06/2019

  היי ד"ר סמואל,
  אני סובלת מ- OCD כבר מספר שנים.
  מאוד קשה לי אם מזיזים לי דברים, אפילו בקטנה, ברחבי הבית.
  אני גם רוחצת את הידיים אחרי כל פעולה בערך.
  לאחרונה גם סובלת ממחשבות טורדניות.
  איך אפשר לטפל במחשבות אלו או לפחות להפחית אותן?

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • איך לטפל במצבים כפייתיים טורדניים

  ד''ר אליהו סמואל
  18/06/2019

  ליערה שלום

  בדרגה שאת מתארת חייב שילוב של תרופה וטיפול קוגניטיבי התנהגותי או ווריאציה דומה.

  אפשר בהחלט להעזר וחבל על כל יום שחולף עם סבל.

  בהצלחה

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • ביישנות יתר בסיטואציות של חיזור
  מאור
  05/06/2019

  היי ד"ר סמואל,
  אני מאוד מופנם וביישן.
  לא יודע להתחיל עם בנות.
  לא מעז לגשת אליהן. בפעם היחידה שניגשתי אליהן התחלתי לגמגם ממש והאוזניים שלי הפכו לאדומות, שלא לדבר על הסומק שעלה מלחיי.
  מה ניתן לעשות?

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • בישנות בחיזור

  ד''ר אליהו סמואל
  09/06/2019

  למאור שלום

  בוודאי שניתן לשפר את מצבך.
  ולכך אין כמו טיפול - רצוי לפנות לאיש מקצוע וחבל על הביצה בה את מתבוסס.

  בהצלחה

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • הערה בילדות מאבא ובעיה בהווה
  שגית
  02/06/2019

  היי ד"ר סמואל,
  אני בת 33.
  כשהייתי ילדה קטנה הייתי ילדה די שמנה
  ואבא שלי תמיד העיר לי על הזרועות שלי.
  חשבתי שזה לא ממש מפריע לי, אבל כנראה שזה ממש ערער אותי ועד היום (והיום אני רזה) אני לא לובשת גופיות בפומבי.
  רק לבד בבית.
  איך ניתן לפתור את זה?

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • טראומה האמנם?

  ד''ר אליהו סמואל
  09/06/2019

  לשגית שלום

  במבט פשטני זה בהחלט יכולה להיות הסיבה להרגל- וכמובן טיפול יכול להיטיב עימו.
  מאידך יתכן ויש להרגל רקע ונסיבות יותר מורכבות- כמו תמיד בחיים.
  בכל מקרה פנייה לאיש מקצוע טיפול ייטיב על ההרגל.

  בהצלחה

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום
אולי יעניין אותך גם

שיימינג: בריונות ברשת בקרב בני נוער
ד"ר אילן בוש
| 14/07/2019 |
צפיות: 122
בעידן הרשתות החברתיות, הבריונות הפכה לפומבית יותר ולחסרת רסן. בני נוער רבים חשים בושה, השפלה קשה וחווים טראומה שמותירה בהם צלקות נפשיות, ואלו מערערות את הערך העצמי. מהי תופעת השיימינג? מאלו נורות אדומות אסור להתעלם? ומהם נושאי התקיפות הנפוצים ביותר?
קרא עוד
הפרעות שינה: למה כדאי לישון עם הכלב?
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 09/07/2019 |
צפיות: 218
אנשים רבים לא מרשים לכלב שלהם לישון איתם באותה המיטה, אך ההפסד כולו שלהם. שינה עם הכלב מספקת חום בחורף, תחושת רוגע ומקלה על הליך ההירדמות
קרא עוד
גמילה מסמים: שחרור מהתלות ופרידה מהכאב
 אבי יקיר
| 04/07/2019 |
צפיות: 482
התמכרות לסמים היא קשה מנשוא עבור המכור עצמו ועבור הסובבים אותו. המכור הופך להיות הצל של עצמו, וכל רצונו מתמקד אחר חיפוש המנה הבאה. הוא מתנתק, מתבודד ומאבד כל עניין בקרובים אליו. הליך הגמילה מסמים הינו מורכב, והוא כולל התנתקות פיזית אך גם התנתקות נפשית מהסם
קרא עוד
טיפול בדיכאון באמצעות גנטיקה
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 30/06/2019 |
צפיות: 231
מחקר מדעי גדול שנעשה ב- 17 מדינות שונות אשר בתוכן 140 מרכזי מחקר ובהשתתפות יותר מ- 190 חוקרים, מצא כי קיימים גנים שאחראים על האושר ועל מספר תכונות נוספות בקרב בני האדם
קרא עוד
טיפול ב-OCD באמצעות גריה מוחית
ד"ר דורון תודר
| 17/06/2019 |
צפיות: 436
אנשים שסובלים מהפרעה טורדנית- כפייתית נמצאים בתוך מעגל מתמשך של מחשבות אובססיות ובטקסים שחוזרים על עצמם. כל אלה פוגמים משמעותית באיכות חייהם. מהן דרכי הטיפול היעילות ביותר? וכיצד מפחיתים את החרדה?
קרא עוד
כיצד עיצוב הקליניקה משפיע על המרחב הטיפולי?
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 23/05/2019 |
צפיות: 383
בטיפול פסיכותרפי קיימת חשיבות רבה למרחב הטיפולי, הקליניקה צריכה להקנות למטופל תחושת רוגע וביטחון המאפשרות כנות ופתיחות. על כן, יש כמה דברים חשובים שצריך לשים אליהם לב בעיצוב הקליניקה
קרא עוד
התמכרות לאלכוהול: גורמים, תסמינים וקבלת עזרה
 אבי יקיר
| 22/04/2019 |
צפיות: 928
שתיית אלכוהול בעולם המערבי נחשבת לפעילות חברתית לכל דבר. האלכוהול גורם לשחרור, לרוגע ולפתיחות בקרב אנשים, אך הגבול בין הנאה רגעית להתמכרות של ממש מאוד דק. מהן הנורות האדומות שאליהן יש צורך להתייחס? כיצד מתחיל תהליך ההתמכרות? ומהו הצעד הראשון בדרך לגמילה?
קרא עוד
כיצד לאמץ ילד בישראל?
 סימונה פלג
| 11/04/2019 |
צפיות: 427
סימונה פלג פותחת את לבה ומכניסה אתכם למשפחתה למסע קסום מלא חששות וריגושים. בדרך הארוכה לאימוץ ילדה, היא חוותה גבשושיות ומכשולים רבים, אך לא נתנה לדבר לעצור את התגשמות חלומה והראתה לכולם שאין דבר העומד בפני הרצון
קרא עוד
כיצד מלמדים ילדים לשלוט על כעסים?
טובי פלד
| 07/04/2019 |
צפיות: 597
ילדים בשלב ההתבגרות המוקדמת חווים התקפי זעם שללא ניהול נכון הופכים למקרי תוקפנות ואף אלימות פיזית. הורים רבים נשארים חסרי אונים אל מול ההתקפים, וגם מערכת החינוך בישראל אינה מעניקה כלים לימודיים לשליטה על כעסים. אילו כלים יש להתוות לילדים? כיצד בונים לילד כישורי התמודדות בסיטואציה בה הכעס עולה? ולמה חשוב לתת דוגמא אישית ולהפוך למודל לחיקוי עבור הילד?
קרא עוד
תסמינים נוירופסיכיאטריים של אפילפסיה
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 27/03/2019 |
צפיות: 821
חולי אפילפסיה רבים סובלים מהפרעות נפשיות הנובעות מהמחלה עצמה. התסמינים בקרב החולים נבדלים מאלה של החברה הכללית, ולכן לא תמיד קל לאבחן אותם ולטפל בהם כנדרש
קרא עוד