נפש האדם בעולם הדיגיטלי: כיצד האינטרנט משנה את דפוסי החשיבה?

האינטרנט והמסכים הם חלק בלתי נפרד מהמציאות ומחיי היום-יום, אך למרות זאת לא רבים חושבים על ההשפעות שלהם על נפש האדם. ד"ר אליהו סמואל, פסיכותרפיסט ופסיכיאטר, מסביר על ההשלכות החיוביות והשליליות של העולם החדש
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 18/02/2019 |
צפיות: 634
דירוג: 5.0 מתוך 1 הצבעות
התקבלו 1 דירוגים בציון ממוצע 5.0 מתוך 5
הטכנולוגיה המואצת, הקדמה והנוכחות של האינטרנט בכל תחומי החיים משפיעות לא רק על האופן שבו מתנהלים ביום-יום, אלא גם על דפוסי החשיבה של האנשים ומשכך גם על התעצבות הנפש והעולם הפנימי של האדם. ד"ר אליהו סמואל, פסיכותרפיסט ופסיכיאטר, מסביר על ההשלכות של השינויים הללו על החברה בכלל ועל ילדים בפרט, "מהפכת המידע, העולם הדיגיטלי והבינה המלאכותית דומה במהותה למהפכה הקופרניקאית. קופרניקוס היה אסטרונום בתקופת הרנסנס והוא היה הראשון לטעון שכדור הארץ מסתובב סביב השמש. בהקבלה לכך, אנו היום נמצאים בתקופה שבה חלה מהפכה בקליטה החושית, בתפיסת התודעה ואפילו בחוויית הזמן והדמיון".

הגבלת זמן מסכים לילדים

לאור זאת גם העולם הפסיכולוגי משתנה, פתולוגיות חדשות מופיעות ושכיחותן של פתולוגיות שונות עולה, ד"ר סמואל מרחיב: "אחת התופעות המעניינות של התקופה האחרונה היא מספר האנשים המאובחנים עם הפרעות קשב וריכוז, שזו אבחנה חדשה באופן יחסי. כך גם תופעות כמו דיכאון ונרקיסיזם, שאמנם אינן חדשות והיו קיימות גם בתרבויות קודמות אך לא בקנה מידה כזה. בין הטענות המסבירות את שכיחות התופעה היא שכיום ילדים נולדים לתוך מציאות דיגיטלית, כבר בגיל כמה חודשים מרגיעים אותם בעזרת צפייה במסכים. עד לפני כמה שנים סברה האגודה האמריקנית לרפואת ילדים שיש להגביל את זמן המסך לילדים, אך לאחרונה האגודה חזרה בה מהגבלות אלה משום שמחקרים לא הצליחו לאמת את ההשערות הללו. עם זאת, כמו בכל דבר אחר בחיים, גם בצפייה במסכים יש לנהוג במתינות, אני סבור שעד גיל שנתיים עדיף להימנע ככל הניתן מחשיפה למסכים, אלה הן שנים קריטיות שבהן המוח מתפתח ומתעצב, מסיבה דומות אנו אוסרים להשתמש בתרופות מסוימות עד גיל שנתיים, אנו לא יודעים כיצד הן ישפיעו על המוח".

נוסף להגבלת השימוש באינטרנט ובמכשירים השונים, אי אפשר לעצור את הקדמה ובעתיד השינוי יבוא לידי ביטוי גם מבחינה אבולוציונית, ד"ר סמואל מסביר: "הילדים שייוולדו לתוך מציאות טכנולוגית מתקדמת יפתחו מאפיינים פיזיולוגיים בהתאם, כמו תכונות ויזו-מוטוריות של קשר עין-יד, תכונות המאפיינות כישורי מצוינות של טייסי קרב. כבר היום לרוב הילדים יש כישורי עין-יד טובים יותר מאשר לדורות קודמים. שינוי פיזיולוגי נוסף שנוכח כבר עכשיו הוא המשקל המוטל על כל אחד מהחושים. בעבר לפונטיקה, לצליל ולהגייה הייתה חשיבות עליונה, היום זו הוויזואליות, היא זו שמהווה את מרכז החוויה החושית. האדם הדיגיטלי ניזון יותר מחוש הראיה מזה השמיעתי. למראה חשיבות רבה יותר מהמילה הכתובה.

"העולם היום ידידותי במיוחד לאנשים עם הפרעות קשב וריכוז ולמעשה הרבה מאוד מוצרים טכנולוגיים יוצרו על ידי אנשים עם הפרעות אלה, מערכת 'ווינדוס' היא דוגמה טובה לכך, מערכת זו מבוססת על הרעיון שלא צריך להתמקד בדבר אחד כל פעם, אפשר לפתוח כמה חלונות במקביל ולעבור ביניהם מתי שרוצים, בלי מחויבות כרונולוגית וללא סדר מסוים. המגמה כיום היא לקחת את הבעיה ולמנף את החסרונות שלה ליתרונות".

יש לכם שאלות? היכנסו לפורומים:
פורום פסיכיאטריה ילדים ובני נוער
פורום פסיכותרפיה

מציאות מרובת גירויים ואובדן הדמיון

שינוי נוסף שהביאה עמה הזמינות הטכנולוגית ניכר בעולם הדמיון והאסוציאציות, ד"ר סמואל מפרט: "בעבר הסביבה הייתה שקטה ונינוחה עם גירויים חד-ממדיים והדרגתיים, זאת לעומת המציאות היום השופעת גירויים ללא הפסק שעולים ויורדים בתדירות משתנה. בסביבה שקטה, הדימויים והפנטזיות נוצרים מבפנים, מתוך האדם עצמו, היום אין צורך בדמיון, אפשר לראות הכול באינטרנט, אפילו דברים שנחשבים לאסורים, כמו סקס ואלימות. סוגיות אלה אינן חדשות, ויש הסוברים כי דווקא חשיפה לאלימות מהווה שחרור של הצורך לאגרסיביות, אך כאשר החשיפה לאלימות נעשית במידה מוגברת, אין מנוס מכך שהיא תחלחל לנפש האדם ותשפיע על האישיות שלו. כך גם בנושא סקס, מיניות היא דבר חיובי בגיל מסוים, בבשלות מסוימת ובדרגה מסוימת, אך מיניות יכולה להיות שלילית אם היא פרוורטית או כזו שאינה ישימה במציאות אלא רק בסרטי פורנו, לנוער היום יש ציפייה שהם והפרטנרים המיניים שלהם יקימו יחסי מין כמו כוכבי פורנו.

"על כן, אין יותר צורך יותר בגיוס הלא מודע, התכנים המצויים בו זמינים בכל מקום, בכל וריאציה וללא הגבלה. בשל כך תופעות שפעם היו בשוליים או לא היו קיימות בכלל, היום ידועות לכל ובהן בריונות רשת, פורנוגרפיה של קטינים, סקסטינג שיכול להוביל לסחיטות ברשת ושיימינג שיכול להוביל לאובדנות.

"תחום נוסף שהלא מודע היה אחראי עליו הוא יצירת פחדים ומפלצות, זהו חלק ממבנה התודעה של האדם ואפשר למצוא סוגים שונים ומשונים של מפלצות בכל התרבויות העתיקות. אך היום אין יותר מפלצות, וכשהן ישנן הן כלל לא מפחידות אלא חברותיות ונעימות. דינוזאורים למשל, במקום להיות מושא אימה הפכו להיות מושא להנאה שילדים אוהבים ולומדים עליהם כתחביב.

"גם ההתמכרות קלה היום יותר מאי פעם, לסמים ולאלכוהול נוספו סוגי התמכרויות שונים כמו התמכרות למסכים, לאינטרנט ולמשחקי מחשב. אמנם אי אפשר למנוע לחלוטין את השימוש באינטרנט, אך יש הורים שמשתמשים בטלפון ככלי ענישה ומחרימים אותו מילדיהם אם מצאו בו תכנים לא הולמים. במצבים כאלה הילדים, אשר ההתמכרות שלהם לטלפון שוות ערך לכל התמכרות אחרת, מרגישים כאילו חרצו להם גזר דין מוות וחלקם אף מאיימים בהתאבדות. דבר דומה מתרחש גם בעולם הגיימינג, רק לאחרונה פורסם מקרה שבו ילד מצפון הארץ אושפז להסתכלות פסיכיאטרית בהוראת בית המשפט כדי לבחון אם הוא מכור למחשק המחשב פורטנייט".

כמו שכבר ראינו קודם, להתפתחות הטכנולוגית ולגלובליזציה שבאה בעקבותיה יש אמנם לא מעט חסרונות, אבל גם לא חסרים יתרונות. המחשב והאינטרנט אולי גורמים להתמכרות מצד אחד, אבל מצד שני הילדים של היום מדברים אנגלית שוטפת שאותה הם לומדים תוך כדי משחק, זו צורה טובה יותר ללמוד שפה מאשר בכיתה עם מורה. יש לא מעט תלונות על כך שהילד מבודד מהעולם כשהוא יושב לבד מול המחשב, אך למעשה הוא מנהל תקשורת כל הזמן והוא באינטראקציה עם אנשים מכל העולם.

השפעת האינטרנט על הטיפול הפסיכותרפי

ההתפתחויות הטכנולוגיות והחדירה של האינטרנט לכל תחומי החיים לא פסחו על עולם הטיפול. לפי ד"ר סמואל, הפסיכולוגיה קפואה בעבר אבל יש כבר ניצנים של שינוי, "הדבר ניכר במיוחד בסביבה הטיפולית, אם הטיפול הסטנדרטי הוא שהמטפל והמטופל יושבים בחדר, אחד מול השני, כיום ישנה מגמה הולכת וגוברת של טיפול דרך הסקייפ. סוגיה נוספת שניכרת בעיקר בטיפול בילדים הוא טיפול דרך משחק, עד היום הטיפול נעשה עם צעצועים, בובות, אבני לגו וכדומה, היום ישנם מטפלים שמשחקים עם הילדים במחשב במהלך הטיפול.

"אנחנו חיים היום בקו התפר של שינוי הפרדיגמות של התודעה ושל הקיום האנושי, אם מהפן הרגשי ואם מהפן החוויתי. אנשים רבים חיים בעולם החדש כאילו דבר לא השתנה מהעולם הישן, השינוי אינו מידי אלא זהו תהליך הדרגתי שבמהלכו צריך לקחת את הדברים הטובים מהעולם הישן ולהתאים אותם לעולם החדש. חלק מתהליך זה צריך לכלול סוגיות טיפוליות וחינוכיות, החברות שעוסקות בחדשנות צריכות להעסיק אנשים שעוסקים בתחומים הללו כדי להתאים את החידושים לעולם הנפשי של האנשים בכלל ושל ילדים בפרט. גם על המדינה לקחת אחריות ולחוקק חוקים שימנעו פגיעה באדם.
אין להגביל את ההתפתחות, אלא יש ליצור איזון. אין פה טוב ורע, חיובי או שלילי, אלא זהו עולם חדש שצריך לראות כיצד אנו מתאימים את עצמנו אליו בצורה הטובה ביותר עם פגיעה מינימאלית בחברה על פרטיה".

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר