תסחיף ריאתי : גורמים, תסמינים ופעולות מניעה

קשה לגלות אותו והוא נמצא גבוה ברשימת הגורמים המרכזיים בשיעורי התמותה בישראל ובעולם, בעיקר בקרב נשים בהיריון. כל מה שאתם צריכים לדעת על תסחיף ריאתי
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 02/05/2019 |
צפיות: 415
דירוג: 5.0 מתוך 2 הצבעות
התקבלו 2 דירוגים בציון ממוצע 5.0 מתוך 5
הדם משמש כנוזל החיים אשר קיים בגופנו, הוא אחראי על הובלת החמצן לכל חלקי הגוף. על כן, זרימת דם תקינה חשובה לאין ערוך. ישנם גורמים רבים המשפיעים על זרימת דם תקינה, רבים מהם נובעים מאורח חיים "יושבני" שמציב את האדם במצב מתמיד של חוסר ניידות. אורח חיים שכזה מכיל בתוכו סיכונים רבים. ביניהם, הסיכון הממשי להיווצרות של קריש דם אשר עלול להוביל לתסחיף ריאה קטלני.

תסחיף ריאתי

הריאות מורכבות מאשכולות של שקיקי אוויר קטנטנים (אלואולי) המחולקים על ידי קירות אלסטיים דקים (ממברנות). נימים, הצורה הקטנה ביותר של תאי דם, רצים דרך הממברנות בין האלואולי ומאפשרים לדם ולאוויר להתקרב האחד אל השני מבלי ליצור מגע של ממש. המרחק בין האוויר שבריאות לבין הנימים הוא מאוד קטן, דבר המאפשר למולקולות של חמצן ופחמן דו חמצני למצוא את דרכן אל הממברנות. תחלופת האוויר בין הריאות והדם נעשית דרך מערכת העורקים והוורידים. שני אלו נושאים עמם דם לכל אורך הגוף.

הדם עושה את הדרך הארוכה מהלב אל הריאות דרך העורק הפולמונרי. בריאות, הוא מקבל את אספקת החמצן, ואז חוזר ישירות אל הלב, שם משאבת הלב מפמפמת את הדם העשיר בחמצן ושולחת אותו לכל חלקי הגוף. הפעולה הזאת עלולה לגרור עמה סיבוכים רבים, שכן לעיתים קיים קריש דם אשר נקלע באחד מהעורקים המוליכים את הדם מהריאות אל הלב. מקרה כזה נקרא תסחיף ריאתי והוא מתבטא בחסימה של זרימת הדם באופן סדיר. חסימה כזו יכולה ליצור מצבים קריטיים ביותר עבור הסובלים מן התופעה, כמו למשל נזק משמעותי לריאות או רמות נמוכות ביותר של חמצן בזרימת הדם.

יש לכם שאלות נוספות? היכנסו לפורומים הבאים:
פורום הריון ולידה - התפתחות עוברית
פורום קרדיולוגיה - רפואת לב
פורום פרוקטולוגיה, טחורים, פיסורה, פיסטולה
פורום חרדה מהריון, פחד מלידה, טוקופוביה
פורום שבץ מוחי - טיפול לא תרופתי

המחסור בחמצן במערכת הדם עלול לפגוע באיברים אחרים בגוף. תסחיף ריאתי עלול להיות מצב קטלני עבור החולה במצב שבו קריש הדם גדול או שהעורק פקוק על ידי שרשרת קרישי דם קטנים.

כדי להגדיר את חומרת המצב יש לאמוד את ממדי הקריש שנסחף אל הריאות. ככל שגודלו רב יותר, כך הוא עלול לשמש כמחסום של זרימת הדם לחלקה הנרחב יותר של הריאה, לעיתים עד כדי חסימתה של אונה שלמה. במקרה כזה יש לסור במהרה אל חדר המיון, שם יינתן טיפול באמצעות חומר ממיס אשר משחרר את הקריש ואת הסתימה.

ישנם אנשים מבוגרים שמגיעים לחדר המיון עם הופעת התסמינים של תסחיף ריאתי והם מעוררים אצל הרופאים דילמה מסוימת. הסיבה לכך היא שהחומרים הממיסים אינם סלקטיביים עבור הקריש שנמצא בריאה, ובאותה מידה הם יכולים ליצור ולשחרר קריש פוטנציאלי נוסף מאזור אחר שבגוף. לפיכך, לבטי הרופאים לגבי התמודדות מול תסחיף ריאתי הם קשים ומאתגרים כאחד.

תסחיף ריאתי בזמן היריון

תסחיף ריאתי הוא הגורם השכיח ביותר לתמותה בקרב יולדות בעולם המערבי.

נשים בהיריון ולאחר לידה נמצאות באוכלוסיית הסיכון לקיומו של תסחיף ריאתי. כמו כן, נשים שחוו לידות מרובות או כאלה המגיעות מרקע משפחתי הכולל בתוכו היסטוריה של תסחיף ריאתי במהלך ההיריון, נמצאות גם הן בסיכון מוגבר.

הגורם הראשון לקיום תסחיף ריאתי בזמן הלידה נוצר כתוצאה מהדימומים המוגברים המלווים בתהליך. המנגנון המוגבר של גוף האדם שואף לעצור דימומים אלו. בעקבות כך, נוצרים קרישי דם ורידיים.

לפעמים קיים סיכון שקרישי הדם יינתקו ממקום הימצאם. במקרה כזה הם נסחפים דרך מערכת הוורידים אל הלב והריאות, ובכך גורמים לכישלון מערכת לב-ריאה.

לכתבות נוספות בנושא קראו גם:
לעבוד במשרד, ולחטוף קריש דם
1,500 מתים בשנה מקריש דם
על קרישיות יתר וקפה
נפחת ריאות: גורמים, תסמינים ודרכי טיפול
קרישיות יתר בהריון: תסמינים, גורמים ודרכי טיפול

הגורם השני והעיקרי להיווצרות תסחיף ריאה בקרב נשים בהיריון, הוא תסחיף על רקע מי שפיר, שבו ניתן לאתר רעלנים הגורמים להיווצרותם של קרישי דם בשליה ובמי השפיר. קרישים אלו יכולים להינתק מנקודת המוצא שלהם ולהגיע אל הריאה. זיהוי מראש של הימצאות תסחיף ריאתי בזמן ההיריון הוא קשה ביותר, אך ניתן להצביע על הסימפטומים המובילים לכך: קשיי נשימה אינטנסיביים, כחלון, כאבים בחזה ונשימה מהירה. ברגע שאלו מופיעים, קצב הידרדרות החולה עולה ומציב אותה ברמת סיכון גבוהה.

סטטיסטיקה בקרב חולים


בישראל קרוב ל-50 אלף אנשים בשנה סובלים מהיווצרות קריש דם במערכת הגוף. מתוך כמות זו, רק חלק מועט ביותר מקבל את הטיפול בזמן הראוי, שכן קשה מאוד לאתר את קיום קריש הדם.

הסטטיסטיקה מצביעה על אדם אחד מתוך מאה בגילאי ה- 80 הסובל מתסחיף ריאתי במהלך השנה, בגילאי 50 מדובר באחד מאלף ואילו בגילאי 20 אחד לעשרת אלפים אנשים.

מדי יום ביומו מתים בישראל בממוצע ארבעה אנשים כתוצאה מתסחיף ריאתי. קבוצות הסיכון כוללות נשים בהיריון, אנשים בעלי נטייה גנטית לפקקת ורדים או אנשים אשר שרויים במצב סטטי ברוב שעות היום.

בשנת 2006 בוצע בבית החולים רמב"ם מחקר אשר מיפה את גורמי הסיכון השונים (משולבים או בודדים), בקרב אנשים מאושפזים שאובחנו כסובלים מפקקת ורידים עמוקה או מתסחיף ריאתי. במחקר המקיף נמצא כי 43% מהחולים בתסחיף או בפקקת סבלו ממחלה ממארת קודם לכן, 33% היו בחוסר תנועה מספקת, 20% מהחולים חלו לאחר טראומה או ניתוח, 17% סבלו מאי ספיקת-לב וכ-10% סבלו מהפרעות נוירולוגיות לפני שהתמודדו מול התסחיף הריאתי. בארצות הברית, בסביבות ה-600 אלף אנשים מתים מדי שנה כתוצאה מתסחיף ריאתי.

מניעת קרישי דם


כיום זה כבר ברור מאי פעם שמיעוט בפעילות גופנית, תזונה לא נכונה ועוד שלל גורמים הנובעים מדרך חיים קלוקלת עלולים להוביל לבעיות בריאותיות שונות. קרישים בדם שצומחים לאט ובשקט וקשה מאוד לאבחן אותם בזמן, נוצרים כתוצאה מהגורמים המסכנים הללו ועלולים להיסחף בדרכי הדם אל הריאות.

קיימות מספר פעולות שניתן לבצע כדי להוריד את הסיכוי להתפתחות קריש דם:

• יש להקפיד על תזונה נכונה ובריאה.

• יש לשמור על משקל גוף תקין- משקל עודף הוא גורם מסכן ביותר לקרישי דם.

• יש להקפיד על רמות כולסטרול בריאות ורמות תקינות של סוכר בדם.

• יש לצרוך מזון המסייע בדילול דם- כורכום, ויטמין E ושום ידועים כמאכלים שעוזרים בדילול הדם,
ובכך גורמים למניעת הופעתם של קרישי דם בגוף.

• יש לבצע פעילות גופנית ולהישאר אקטיביים עד כמה שניתן- קרישי הדם מתפתחים כאשר הדם לא
זורם בצורה תקינה וחופשיה באזור הרגליים. מצב זה מתרחש כאשר הגוף מקובע לפרק זמן ארוך,
למשל בזמן טיסה או נסיעה ארוכה. הדבר יכול להתרחש גם בזמן מנוחה ארוכה במיטה, לאחר ניתוח
או מחלה ובכל מצב שבו הגוף לא נמצא בפעילות לאורך זמן.

במקרים אלו חשוב להניע את הגוף כמה שאפשר ולהחזיר את זרימת הדם לרמה הרצויה. אנשים אשר
עובדים במשרד מסביב לשעון, הקפידו לקום בכל שעתיים ולעשות סיבוב קטן בכדי לחדש את זרימת
הדם בגוף.

• ביצוע הליכות הנמשכות לפחות חצי שעה מדי יום גם הן ידועות כגורם המונע קרישי דם ובכלל
כמועילות ביותר לבריאות.

• נטילת תרופות על בסיס קבוע מצריכות ביצוע בדיקות דם תקופתיות וסדירות, וזאת מכיוון שנטילת
תרופות לפרק זמן ארוך גם היא מהווה גורם מסכן ליצירת קרישי דם.

• יש להפסיק לעשן- זה לא סוד שהעישון מזיק לבריאות, וגם הוא מכהן כפקטור משמעותי ביצירתם
של קרישי דם בגוף.

תסחיף ריאה הוא מצב רפואי קטלני התוקף חלק גדול מהאוכלוסייה. כשהתנאים נכונים עבורו, הוא מתפרץ בשקט בגוף וקשה מאוד לאבחן אותו בזמן.

גורמי התמותה מתסחיף ריאה נוסקים לגבהים מאיימים, בעיקר בקרב נשים במהלך היריון. לכן, נסו להקפיד על אורח חיים בריא, פנו קצת זמן לכושר גופני במהלך השבוע והימנעו מאורח חיים "יושבני". בכך, תוכלו לחסוך מעצמכם את המאבק הטורדני והמסוכן בתסחיף הריאה הקטלני.

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

יועצים בתחום

  • ד"ר ניר רם דובדבני
    ד"ר ניר רם דובדבני
    מומחה בגניקולוגיה ויילוד מומחה ברפואת האם והעובר ובאולטרסאונד עוברי. תחומי התמחות: יילוד וגניקולוגיה, רפואת העובר, שקיפות עורפית מורחבת עם אפשרות לבדיקת סקר לרעלת הריון, אולטרסאונד עוברי, סקירות ... קרא עוד

אולי יעניין אותך גם

Temporal Arteritis: כיצד מטפלים בדלקת עורק הרקה?
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 11/07/2019 |
צפיות: 147
דלקת עורק הרקה היא מחלה מסוכנת שיכולה לגרום לסיבוכים קשים כמו שבץ, עיוורון ומפרצת באבי העורקים. מה הם תסמיני הדלקת? כיצד ניתן לאבחן? ומדוע אסור להזניח את הטיפול בה?
קרא עוד
מחלת רעד: גורמים, תסמינים ודרכי טיפול
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 02/07/2019 |
צפיות: 237
רעד ראשוני הוא מחלה המאופיינת ברעידות קלות באזורי גוף שונים. המחלה אינה גורמת לבעיות בריאותיות, אך יכולה להשפיע על איכות החיים
קרא עוד
תסמונת מרפן: גורמים, תסמינים ודרכי טיפול
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 01/07/2019 |
צפיות: 274
תסמונת מרפן היא הפרעה גנטית אשר גורמת לנזקים גופניים רבים בעיניים, בכלי הדם ובמבנה השלד. בטיפול נכון החולים במחלה יכולים לחיות חיים ארוכים ומלאים
קרא עוד
דלקת העצם: גורמים, תסמינים ודרכי טיפול
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 26/06/2019 |
צפיות: 295
אוסטאומיאליטיס היא מחלה זיהומית אשר פוגעת בעצם וברקמה המקיפה אותה. המחלה תוקפת הן ילדים והן מבוגרים, והיא יכולה להשפיע על המבנה ועל התפקוד של העצם
קרא עוד
fUS: טיפול חדשני לרעד
ד"ר סיימון ישראלי-קורן
| 06/06/2019 |
צפיות: 1,028
פיתוח ישראלי הוביל ליצירת טיפול חדשני המפחית משמעותית הופעת רעד בקרב חולי פרקינסון ומחלת הרעד הראשוני. כיצד מתבצע הטיפול? האם קיים צורך בתפרים? ומה הם אחוזי ההצלחה?
קרא עוד
ASC-US: תשובה לא תקינה של משטח ציטולוגי
ד"ר שרגא וקסלר
| 05/06/2019 |
צפיות: 946
בדיקת פאפ היא בדיקה שגרתית ומאוד חשובה לגילוי מוקדם של סרטן צוואר הרחם. רוב תוצאות הבדיקות מעידות על תאים תקינים, אך מה קורה כאשר בבדיקה מתגלים תאים קשקשיים לא תקינים?
קרא עוד
דמנציה ושכחת הקרובים
ד"ר דנה פאר
| 04/06/2019 |
צפיות: 479
מחלת הדמנציה פוגעת, בעיקר, בזיכרון לטווח הקצר. אחד הקשיים הכואבים ביותר איתם יש להתמודד במחלה הוא הרגע בו מתחיל החולה לא לזהות את קרוביו. רגע זה מרגיש כמו אגרוף שורף בבטן חשופה. ד"ר דנה פאר מסבירה מה מומלץ לעשות ברגעים אלו וכיצד מתמודדים עם השלב הכואב
קרא עוד
הזעת לילה: גורמים, תסמינים ודרכי טיפול
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 28/05/2019 |
צפיות: 492
הזעת לילה היא תופעה שעלולה להתרחש עקב גורמים רבים. היא יכולה להופיע מעצמה או כסימפטום שמאותת על בעיה בריאותית אחרת. מתי יש צורך להיוועץ עם הרופא? ומהם הגורמים השכיחים ביותר לתופעה זו?
קרא עוד
הקשר בין חום גוף גבוה בעבר למניעת תאים סרטניים בהווה
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 26/05/2019 |
צפיות: 418
האם מקרי עבר שבהם סבלתם מחום גוף גבוה יכולים לעזור במניעת מחלת הסרטן? מחקרים חדשים בתחום שופכים אור חדש בנושא
קרא עוד
הסוכר שבדם: כל מה שצריך לדעת על גלוקוז
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 21/05/2019 |
צפיות: 452
הסוכר בדם הוא מרכיב חיוני עבור תפקוד יעיל של הגוף. באילו רמות עליו להיות? מהיכן הוא מגיע וכיצד הוא מתעכל בגוף?
קרא עוד