הקשר בין נשירת שיער וסטרס

השיער האנושי גדל על פי מחזור שיער פיזיולוגי. הפרעה באיזון הפיזיולוגי שמקורה בסטרס עלולה לגרום לבעיה של נשירת שיער. כל ההשלכות של סטרס על נשירת שיער - כאן לפניכם
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 24/01/2012 |
צפיות: 14,730
דירוג: 3.7 מתוך 4 הצבעות
התקבלו 4 דירוגים בציון ממוצע 3.7 מתוך 5
שיער נחשב לאורך ההיסטוריה לסמל של און עבור גברים, ולסמל של פיתוי עבור נשים. אך בחיים המודרניים גם השיער של שמשון, רפונזל וליידי גודייבה יכול היה להיות מושפע מתנאים של סטרס, דיכאון וחרדה.

האם סטרס יכול לגרום לשיער להאפיר או לנשור?


לא הוכח קשר בין שיער אפור לסטרס. מחקר שנעשה לפני כשנתיים הראה כי שיער אפור נגרם מנזק בלתי נמנע ל-DNA הנמצא בתאים המייצרים את הפיגמנט של צבע השיער. הנזק לתאים אלו גורם לשיער להלבין.

למידע נוסף בנושא נשירת שיער, עיצוב שיער ויופי היכנסו לפורומים:
פורום הסרת שיער
פורום השתלת שיער
פורום יופי
פורום נשירת שיער
פורום שיער, עיצוב שיער, שיער יבש

רבים טוענים כי סטרס יכול להאיץ את תהליך ההזדקנות בתא וכתוצאה מכך לגרום לשיער להאפיר מוקדם יותר. אך הטענה הזו שנויה במחלוקת. המצדדים בטענה אומרים כי ישנה האצה מסוימת של שיער אפור בתקופות של סטרס אצל אנשים מסוימים. אך לא קיימת שום הוכחה מדעית לכך.

לעיתים, אתה עלול להרגיש שבא לך לתלוש לעצמך את השיער בעקבות לחצים אישיים, כלכליים או הקשורים בעבודה. באשר לנשירת שיער כתוצאה מסטרס, מומחים טוענים כי נשירת שיער יכולה להיות קשורה לסטרס, אך לא כל סוג של סטרס. סטרס הנובע מאירועים בטווח הקצר כמו איחור לעבודה, או עומס בלתי רגיל ביום אחד – לא יגרמו לאיבוד שיער. סטרס בטווח הארוך שגורם לך להדיר שינה מעיניך או כזה הגורם לשינויים בתיאבון ומעלה את הורמוני הלחץ בגוף ייתכן ויביא לנשירת שיער.

סטרס ושיער: מחזור שיער


ראש נורמלי מכיל בין 120 ל-150 אלף שערות. בדרך כלל, בכל זמן נתון כ- 90% מכלל השערות נמצאות בשלבי גדילה, וגדלות בסנטימטר בכל חודש. שלב זה נמשך שנתיים עד שלוש. לאחר שלב זה, השיער יעבור לשלב "מנוחה" שיימשך שלושה או ארבעה חודשים. לאחר מכן, השיער ינשור ויוחלף בשיער חדש.

באופן טיפוסי, אנשים משילים כ-100 שערות ביום ורובם אפילו לא שמים לב לכך. סטרס בעוצמה גבוהה, יכול לשנות את השגרה הפיזיולוגית של הגוף ולגרום למספר גדול מדי של שיערות לעבור לשלב "המנוחה" בטרם עת. ההשלכות של מצב זה עלולות להיות מדאיגות. רופאים מסכימים כי סטרס פיזיולוגי הנובע משינויים פיזיולוגיים עלול להביא לנשירת שיער. שינויים פיזיולוגים כמו דיאטה, מצב רפואי או שינוי באורחות החיים.

אך הבשורות הטובות הן שאובדן שיער זה הוא זמני בלבד, כל עוד האירוע המלחיץ הוא זמני. לאחר שהלחץ נעלם, השיער צומח בחזרה ומתחיל מחזור חדש.

מה עוד גורם לנשירת שיער?


מגוון של לחצים יכולים לגרום לנשירת שיער:
דיאטה דלת קלוריות קפדנית
לאחר לידה, כשרמות האסטרוגן צונחות
מחלה חמורה
לאחר חום גבוה
לאחר ניתוח גדול
זיהומים אחרים
נטילת תרופות ללחץ דם, מחלות בלוטת התריס, חסרים תזונתייים בויטמין D ובויטמין A.

זיהוי הגורם לנשירת השיער לא תמיד קל, שכן נשירת השיער עלולה להתבצע שלושה עד שישה חודשים אחרי האירוע המלחיץ. על מנת לקבוע מה הגורם לנשירה, חשוב להיזכר באירוע או תקופה מלחיצה שקרו לפני שלושה, שישה ואפילו תשעה חודשים קודם.

שיער וסטרס: קשר פיזיולוגי ונפשי


חוסר איזון במערכת הגופנית והנפשית יכולים להביא לשינויים בשיער. למשל, במהלך גירושין כואבים, בני הזוג עלולים לאכול שונה, לא לישון טוב, לרדת במשקל, לחזור להשתמש בגלולות למניעת הריון – כל אלה עלולים להביא לשינויים הורמונליים שישפיעו גם על השיער. חשוב להבין, כי נשירת שיער לא נובעת בשל ויכוח סוער בין הבעל לאישה.

כתבות נוספות בנושא נשירת שיער ועיצוב שיער:
תכשירי שיער - עשה זאת בעצמך
הארכת שיער: איך תזרזו את התהליך?
תוספות שיער: הטוב, הרע והמכוער
איזו תספורת מתאימה לצורת הפנים שלך?
נשירת שיער: כיצד מזותרפיה יכולה לסייע

מתי לפנות לייעוץ רפואי בקשר לנשירת שיער?


נשירת שיער יכולה לקרות באופן פתאומי באמצע מחזור גדילה, אך בניגוד למה שחושבים, היא לא גורמת לקרחות קטנות בראש. נשירת שיער מדאיגה מופיעה כשיער מדולל לכל אורך ורוחב הקרקפת וגושי שיער גדולים הנופלים לאחר שטיפת השיער. במקרים מסוימים, נשירת שיער עלולה להיות סימן ל-30 מחלות שונות.


דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר