פורום דלקת פרקים, ראומטולוגיה - יש לך שאלה?

פורום דלקת פרקים, ראומוטולוגיה עוסק בנושאים: דלקת פרקים, ראומטולוגיה, דלקת מפרקים, דלקת מפרקים ניוונית, דלקת מפרקים שגרונית ועוד.

מנהלי הפורום

ד"ר יונתן וולמן
הוספת הודעה לפורום
אם את/ה רוצה שנחזור אליך
תמונה
לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

• כאבים בגב תחתון עם הקרנה לרגלים
    אורה
    20/06/2018

סובלת מכאבים כבר כ-9 חודשים, בדיקות דם מראות CPK נמוך 18 , CRP גבוה - 9 , צילום עמוד שדרה מותני סקרלי, וצילום אגן תקינים.
    אני די מיואשת , ולא מצליחה להבין מהי ההתמחות הרפואית המטפלת במקרים אלה, הייתי אצל ראומטולוג והוא שאל למה באתי אליו....לאיזה רופא עלי לפנות כדי להמשיך בירור וטיפול? תודה רבה

* המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
    הוספת תגובה
    לקביעת תור
    סגירה
    הדפסה

הוספת תגובה

אם את/ה רוצה שנחזור אליך
    תמונה

• דלקת מקשחת חוליות - טיפול ביולוגי
    מור
    17/06/2018

אני בת 28 לפני חמש שנים גילו לי על ידי בדיקת אמ.אר.איי את מחלת המפרקים - אנקילוזינג ספונדליטיס.
    בשנים הראשונות סבלתי מכאבים כל תקופה מסויימת, היו חודשים שכמעט ולא כאב כלל.
    לאחרונה, חצי שנה האחרונה, אני סובלת מכאבי תופת שמפריעים לי בשגרת היום יום, בעבודה, שאני עושה קניות, מרימה דברים, יושבת, הולכת, אני מרגישה החמרה, בלילות זה גיהנום אני לא יכולה להסתובב לצדדים, לוקח לי כמה דקות לקום למצב עמידה, זה משפיע לי גם על הצלעות בבית החזה, אני לא יכולה להתעטש אפילו כואב לי לצחוק.
    אני מאוד מדוכאת מהמצב. אני לוקחת משככי כאבים כמו אטופן וארקוקסיה שמשפיעים לזמן קצר.
    מטפלת בי רופאה ראומטולוגית שתורים אצלה זה אחת בחצי שנה עד שתופסים אותה והפתרון שיש לה זה רק זריקה של חומר ביולוגי. אני מאוד חוששת להתחיל בטיפול הביולוגי מכמה סיבות: הראשונה היא- שאם מתחילים עם הטיפול אסור להפסיק כי זה יכול לחזור בהחמרה. ודבר שני- הבנתי מקריאה באינטרנט שהטיפול הביולוגי הוא יחסית חדש ברפואה, ואינני יודעת מה ההשלכות של הטיפול בעוד 30 שנה....האם יש פיתרון אחר ? אני בחורה צעירה לקראת חתונה, חוששת מאוד לחשוב איך אתפקד שיהיו לי ילדים. האיכות חיים שלי נפגעת מאוד בשל החמרת המחלה. אשמח אם תמליצו לי מה לעשות

* המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
    הוספת תגובה
    לקביעת תור
    סגירה
    הדפסה

הוספת תגובה

אם את/ה רוצה שנחזור אליך
    תמונה

• פחת ודלקת מפרקים פסוריאטית
    מוטי
    13/06/2018

שלום רב,
    האם ידוע על התפרצות של וסקוליטיס לאחר מספר עירויים של רמיקייד בגין ספחת ודלקת מפרקים פסוריאטית?
    בעלון לצרכן של התרופה מצאתי כתוב תחת "תופעות לוואי המופיעות לעיתים נדירות : התנפחות של כלי דם קטנים (וסקוליטיס) "
    בברכה,

הוספת תגובה
    לקביעת תור
    סגירה
    הדפסה

הוספת תגובה

אם את/ה רוצה שנחזור אליך
    תמונה

• צילום רנטגן עקב כאבים עזים בגב
    לירון
    11/06/2018

שלום,
    מזה תקופה אני סובלת מכאבים עזים בגב תחתון, עצם הזנב ואגן.
    כאב בישיבה, הליכה, ושינה
    בוצע צילום רנטגן וכתוב,
    שינויים OA בשני פרקים אילאוסקרלים.
    1. מה משמעות התשובה?
    2. יכול להיגרם מחבלה או זיהום?
    3. פענוח זה מסביר את הכאבים אותם אני מתארת?
    תודה

הוספת תגובה
    לקביעת תור
    סגירה
    הדפסה

הוספת תגובה

אם את/ה רוצה שנחזור אליך
    תמונה

• התייעצות על ניתוח ואנברל
    אמה
    05/06/2018

שלום. אני מזריקה אנברל לוקחת מטטרקסט. מתכננת לעבור ניתוח מתיחת בטן ושאיבת שומן.
    האם תרופות הנייל יכולים להשפיע על החלמה?

לקביעת תור
    סגירה
    הדפסה

הוספת תגובה

אם את/ה רוצה שנחזור אליך
    תמונה

• מאובחן עם דלקת במפרקי החוליות
    שי
    05/06/2018

שלום, מאובחן עם דלקת במפרקי החוליות ויש לי קרוהן ופסוריאזיס.
    1. כבר שלוש שנים כואב לי בעצמות הבריח- האם ייתכן שהכאב שם נובע מדלקת כדוגמת ENTHESITIS וזאת הסיבה לכאב? או שמדובר בדלקת בעצם עצמה ממש?
    2. כנ"ל לגבי עצם החזה - מספר שנים כואב לי בעצם החזה (STERNUM), האם ייתכן שמקור הכאב נובע מENTHESITIS או שקיימת דלקת ממש בעצם החזה עצמה? 3.
    יש משהו שידוע כמזרז את תהליך התקשחות עמוד השדרה שכדאי להימנע ממנו? האם ספורט עם משקולות עלול לזרז את ההתקשחות?
    4. תהליך ההתקשחות מתחיל תמיד מהגב התחתון או שהוא יכול להתחיל גם מעמוד השדרה החזי - THEROCIC?
    תודה.

לקביעת תור
    סגירה
    הדפסה

הוספת תגובה

אם את/ה רוצה שנחזור אליך
    תמונה

• דלקת חוליות מקשחת וכאבי רגליים
    חסוי
    03/06/2018

שלום ד"ר,
    הובחנתי כחולה בדקלת חוליות מקשחת.
    כבר זמן רב שאני סובל מכאבים קשים בצווא, ויש לי מגבלת תנועה. לפני כשבוע התחילו לכאוב לי הרגליים, הברך שלי התנפחה וכן גם כף רגל ימין.
    האם יש קשר למחלה? יש צורך לפנות לרופא המטפל?

לקביעת תור
    סגירה
    הדפסה

הוספת תגובה

אם את/ה רוצה שנחזור אליך
    תמונה

• תגובה

ד''ר יונתן וולמן
    03/06/2018

יתכן שקשור. דלקת חוליות מקשחת יכולה לערב גם מפרקים בגפיים ולכן אם יש נפיחות במפרקים אחרים צריך לחשוב על קשר כזה. כמובן שצריך לפנות לרופא המטפל

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

אם את/ה רוצה שנחזור אליך
    תמונה

• כאבים קשים במפרקי הירך
    יונתן
    02/06/2018

שלום,
    שמי יונתן, בן 26, נכה צהל בגין פציעה בשני מפרקי הירך (קרעים בלברום). בזמן השירות נותחתי בארתרוסקופיה ברגל שמאל אולם לאחרונה, לאחר החמרה עזה בכאבים, ביצעתי שוב MRI ונראו אותם קרעים בלברום שכביכול תוקנו לפני כשש שנים (במפרק ימין נצפו אוסטאופיטים ובצקת מח עצם)
    אורתופד מומחה שבדק את כאביי אמר לי שהאבחנה אינה נכונה וכי כאביי לא נובעים מבעיה מכאנית במפרק, ועל כן שלח אותי לראומטולוג שסבר כי מדובר בפגיעה במפרק הסקרואיליאק. לטענתו, העובדה שכאביי מחמירים מאד לאחר מנוחה (קשה מאד לקום מהמיטה בבוקר, כאבים בזמן נהיגה וכו) מוכיחה כי לא מדובר בבעיה אורתופדית אלא במחלת מפרקים.
    אולם, בבדיקות הדם לא נמצא רכיב אוטואימוני (ANA שלילי וRF נמוך) וכן MRI במפרק האגן נמצא תקין. כמו כן, נטלתי לתקופה אטופן XL, מה שעזר מעט לכאבים העזים והשאיר רק חולשה בגפיים ומגבלה בתנועה.
    מה עליי לעשות? האם עדיין יכול להיות שמדובר במחלת מפרקים?

לקביעת תור
    סגירה
    הדפסה

הוספת תגובה

אם את/ה רוצה שנחזור אליך
    תמונה

• תגובה

ד''ר יונתן וולמן
    02/06/2018

הי, קשה לומר על סמך הנתונים ששלחת. כדי להגיד שיש דלקת, צריך להוכיח אותה- בין על ידי הדמיה טובה (כמו MRI עם חומר ניגוד), בין על ידי מדדי דלקת בבדיקות דם או בבדיקה גופנית, אם אפשר. יתכן ויש מקום לבצע רביזיה עם רדיולוג על ההדמיות, אולי לחזור על חלק מהן בטכניקה שונה, לבדוק רמה של מדד דלקת (CRP), חשוב לדעת סיפור משפחתי (אם יש דלקת מפרקים במשפחה) ואולי בבדיקה גופנית שלך למצוא דלקת בעור (פסוריאזיס למשל?). ויכול להיות בסופון של דבר שמדובר בבעיה אורטופדית.
    לפעמים בבתי חולים יש ישיבות צוות של ראומטולוגים ואורטופדים ודנים במקרים מורכבים. תציע לאורטופד/ראומטולוג שלך לעשות את זה. בהצלחה

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

אם את/ה רוצה שנחזור אליך
    תמונה

• דלקת מפרקים שגרונית
    ןיקי רונן
    31/05/2018

תודה על עזרתך בשאלתי הקודמת מה 15.5
    כרגע נוטלת פרדניזון 15 מג אמורה להוריד בהדרגה
    ןהתחלתי השבוע מטטרוקסט 6 כדורים פעם בשבוע 15 מג

הכאבים עדיין חזקים האם יכולה לעשות דיקור סיני עד שהמטטרוקסט יתחיל להשפיע?

לקביעת תור
    סגירה
    הדפסה

הוספת תגובה

אם את/ה רוצה שנחזור אליך
    תמונה

• תגובה

ד''ר יונתן וולמן
    31/05/2018

אין בעיה עם דיקור סיני.
    בהצלחה

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

אם את/ה רוצה שנחזור אליך
    תמונה

• דלקת מפרקים שגרונית כאבים חזקים
    ןיקי רונן
    31/05/2018

תודה על עזרתך בשאלתי הקודמת מה 15.5
    כרגע נוטלת פרדניזון 15 מג אמורה להוריד בהדרגה
    ןהתחלתי השבוע מטטרוקסט 6 כדורים פעם בשבוע 15 מג

הכאבים עדיין חזקים האם יכולה לעשות דיקור סיני עד שהמטטרוקסט יתחיל להשפיע?

לקביעת תור
    סגירה
    הדפסה

הוספת תגובה

אם את/ה רוצה שנחזור אליך
    תמונה

• קושי בהליכה, ישיבה, עמידה
    שגית
    31/05/2018

שלום, מיזה תקופה אני סובלת מכאבים עזים באגן וגב תחתון.
    קושי בהליכה, ישיבה, עמידה, כאבים בשינה ולילה ובוקר כאבים עזים.
    אני בחורה בריאה אין דברי רקע, לא נפלתי או קיבלתי מכה.
    עכשיו ראיתי שיש נפיחות עגולה בגב תחתון באמצע (באמצע מעל העכוזים)
    האם זהו גב תחתון?
    לאיזה תחום רפואי שייך: אורתופד, ראומטולוג?
    ומה ניראה לך שיכולה להיות הבעיה?
    ואיזה בדיקה/ הדמיה יש לבצע ראשונית?
    אשמח לתשובתך.

לקביעת תור
    סגירה
    הדפסה

הוספת תגובה

אם את/ה רוצה שנחזור אליך
    תמונה

• תגובה

ד''ר יונתן וולמן
    31/05/2018

גם וגם:
    הייתי מתחלי מצילומי עמ"ש מתני ואגן וצילום נוסף מכוון למפרקי עצה וכסל. מבצע בדיקת דם של מדדי דלקת (CRP) ופונה עם התוצאות לאורטופד ולראומטולוג

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

אם את/ה רוצה שנחזור אליך
    תמונה

• תודה רבה!

שגית
    31/05/2018

תודה על כיוון בנושא

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

אם את/ה רוצה שנחזור אליך
    תמונה

• שאלה נוספת

שגית
    31/05/2018

תודה על תשובתך!
    בצילום רנטגן רגיל רואים דלקת/ זיהום?

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

אם את/ה רוצה שנחזור אליך
    תמונה

• מכאבי עצם הזנב, אגן עזים
    אלה
    29/05/2018

שלום, אני סובלת מכאבי עצם הזנב, אגן עזים.
    קושי בישיבה, הליכה, שינה.
    אני חושדת בדלקת מפרקי האגן, עדיין לא בוצע הדמיה.
    באזור עצם הזנב כואב שורף כמו פצע (כואב פנימית וחיצוני)
    ראיתי שהפס- עצם הזנב ניראה אדום מדולק
    ניראה קילוף עור.
    1. מה שם הפס לאורך החיצוני שמעל עצם הזנב והעכוזים ?
    2. האם יכול להיות דלקת מפרקי האגן?
    3. בבדיקת MRI מפרקי האגן רואים את עצם הזנב?
    4. לאיזה תחום רפואי שייך- כירורג, אורתופד, ראומטולוג?
    אשמח לכיוון בנושא

לקביעת תור
    סגירה
    הדפסה

הוספת תגובה

אם את/ה רוצה שנחזור אליך
    תמונה

• תגובה

ד''ר יונתן וולמן
    29/05/2018

התלונה שאת מתארת לא נשמעת כמו דלקת מפרקים אלא משהו מכאני יותר. אבל בגלל שהכאבים מופיעים גם בשינה אני ממליץ לעבור הערכה מסודרת גם אצל ראומטולוג (אפילו לפני בדיקה אל אורטופד). במידה והתלונה חשודה לדלקת מפרקים, הבדיקה המומלצת היא MRI של מפרקי העצה והכסל (סאקרואיליאק)

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

אם את/ה רוצה שנחזור אליך
    תמונה

• המשך.................

אלה
    30/05/2018

תודה על תשובתך.
    MRI של מפרקי העצה והכסל (סאקרואיליאק)
    בנוסף רואים בה את עצם הזנב?

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

אם את/ה רוצה שנחזור אליך
    תמונה

• ,תגובה

ד''ר יונתן וולמן
    30/05/2018

יתכן. אבל בשאלה של דלקת מפרקים, צריך לבדוק את המפרק. עצם הזנב בדר"כ אינה חלק ממחלה דלקתית

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

אם את/ה רוצה שנחזור אליך
    תמונה

• ממצאים של CT לברור
    גלית
    28/05/2018

שלום, ברקע יש לי NF2, המטבטא בגידולי עמוד שדרה ואגן.
    מיזה כשנה כאבים עזים באגן ימין ושמאל, ירכיים.
    כאבים מתחזקים בישיבה, הליכה ושינה.
    לכרגע לא יבוצע ניתוח כירורגי (לכריתת ממצאים) עקב הסיכונים המרובים.

פענוח CT בטן/אגן עם חומר ניגוד:
    מודגמת ספונדילוליזיס L4 משני הצדדים ללא ספונדילוליסטזיס.
    הרחבה של התעלה הספינלית הדיסטלית בגובה הסקרום עם תהליכים היפודנסים הממלאים את אזור הפורמינות ומתבלטים דרך הפורמינות לרקמות קדמית. כנראה המדובר בנוירופיברומות, אין לשלול גם מרכיב של אקטזיה דורלית. הממצאים דו"צ מגובה S1 ודיסטלית.
    ללא נוזל חופשי בבטן או באגן. ללא עדות ללימפאדנופתיה.
    שינויים ניווניים במפרקים הסקרואיליאקלים עם איחוי חלקי.
    לסיכום:
    תהליכים בסקרום ופרה סקרלית, כנראה נוירופיברומות. ממצאים גרמיים נוספים עם ספונדילוזיס L4

MRI אגן עם חומר ניגוד:
    בוצעה השוואה לסריקה קודמת מ-8/17.
    גם הפעם כמו בסריקה קודמת מודגמת אקטזיה דורלית דיפוזית עם הרחבה של שרוולי הדורה סביב העצבים הסקרליים משני הצדדים, ללא שינוי עקרוני במצב הציסטות בהשוואה.
    בגובה חוליה S3 משמאל מודגם תהליך תופס מקום עם קשר לפורמן בקוטר כ-61 מ"מ.
    התהליך מראה האדרה לאחר הזרקת גדוליניום, ללא שינוי בהשוואה (53:108,73:109).
    בגובה חוליה סקרלית רביעית מימין באגן מודגם תהליך נוסף המראה האדרה בקוטר כ-2 ס"מ
    (82:109) גם הוא ללא שינוי.
    באגן משמאל באיזור שרשרת האיליאק הפנימית משמאל מודגם נגע נוסף המראה האדרה בקוטרכ-91 מ"מ (13:109) אינו מזוהה בוודאות בסריקה הקודמת (כנראה על רקע טכני).
    בעכוז משמאל אחורית לאיסכיום בגובה מפרק הירך משמאל מודגם תהליך סגלגל היפראינטנסי ב T2WI-ממוקם בשריר הגלוטאוס מקסימוס אחורית לעצם ומימדיו כ-4X17X24 מ"מ, מודגם בצורה קלושה בסריקה הקודמת.
    מדיאלית לו מודגם נגע נוסף סגלגל בעל מאפיינים דומים באורך מירבי של כ-81 מ"מ (91:109)

קיבלתי מספר כדורים במרפאת כאב ללא תועלת.
    אני במעב נוירוכירורגי.
    האם ע"פ הממצאים ראומטולוג יכול לעזור?
    ופרט לגידולים המקושרים לעצבים הגורמים לכאב.
    - שינויים ניווניים במפרקים הסקרואיליאקלים עם איחוי חלקי.- האם לזה יש מה לעשות? האם נחשב לדלקת?
    אשמח לדעתך בנושא

לקביעת תור
    סגירה
    הדפסה

הוספת תגובה

אם את/ה רוצה שנחזור אליך
    תמונה

• תגובה

ד''ר יונתן וולמן
    29/05/2018

שלום, זה לא נראה כמו מחלה ראומטולוגית. לא ראיתי שיש בפיענוח ממצא חשוד לדלקת מפרקים. הרופאים המטפלים לדעתי הם אורטופד/מומחה לגב ומרפאת כאב.

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

אם את/ה רוצה שנחזור אליך
    תמונה

• דלקת של מפרקי האגן
    ג`ני
    26/05/2018

שלום,
    כשיש חשד לדלקת מפרקי האגן ומעוניינים בביצוע MRI.
    1. האם יש MRI ספציפי לבדיקת דלקת מפרקי האגן?
    או שמבצעים MRI אגן רגיל ובו רואים גם דלקת?
    2. האם התחום המפנה להדמיה וכולל טיפול הוא ראומטולוג ?

לקביעת תור
    סגירה
    הדפסה

הוספת תגובה

אם את/ה רוצה שנחזור אליך
    תמונה

• תגובה

ד''ר יונתן וולמן
    27/05/2018

יש MRI שמכוון למפרקי הכסל והעצה (sacriiliac joint) ולמרות שלא חייבים, כדי לשפר את איכות הבדיקה, אפשר לבצעו עם הזרקת חומר ניגוד בשם גאדוליניום. במידה ויש מחלה דלקתית במפרקים האלה, הראומטולוג הוא הרופא המטפל

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

אם את/ה רוצה שנחזור אליך
    תמונה

• קנאק בכתף - וכאב בשכמות בעיקבות זאת
    דן
    25/05/2018

שלום רב
    אני קרוב ל 70 לא נייד . רוב הזמן יושב .בבוקר לפני כל פעולה עושה קצת תירגול קל של חצי שעה לערך ומתרומם כשתופס שתי ידיים
    בדלת או קיר . פחות עם הברכיים בברכיים אין כוח
    בבוקר בעיקר .
    לפני שלושה ימים , בבוקר ,לפני כל פעילות ,בטעות התרוממתי רק ביד אחת , היד החלשה. שמעתי קנאק מהכתף השמאלית בפינה .
    חשבתי שכמו שעושה תנועה לא נכונה יש לפעמים קנק במרפק בקרסול מפריע לתירגול באותו יום קצת מציק ולמחרת הכל בסדר .
    אבל עכשיו בכתף כבר שלושה ימים מציק , מושך , צובת ,וכאילו "אקשנסוס" (כאילו נתפס הצוואר שקמים לא טוב) , בשכמה , וסביב בגב , בצד שמאל של הצוואר .ומעניין , פחות בכתף עצמה שיכול לעשות תנועות קלות מאד .ולא מכאיב מיוחד. רק שקצת יותר מאמץ את היד.
    האם להניח היד על הירך .וכל הפעולות ביד הבריאה .?
    או אפשר קצת להזיז היד לתנועה לא מכאיבה ?(כמו לתקתק במדפסת ,לרחוץ כלי בכיור)
    תור לרופא מומחה רחוק .
    מה קרה ?זה גיד ?שריר?
    תודה

לקביעת תור
    סגירה
    הדפסה

הוספת תגובה

אם את/ה רוצה שנחזור אליך
    תמונה

• תגובה

ד''ר יונתן וולמן
    25/05/2018

דן, אתה מתאר בעיה אורטופדית. יכול להיות קרע בשריר.
    זו לא דלקת מפרקים.
    אתה צריך לפנות לאורטופד.
    תרגיש טוב

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

אם את/ה רוצה שנחזור אליך
    תמונה