פורום דלקת פרקים, ראומטולוגיה - יש לך שאלה?

בפורום זה תוכלו להתייעץ על נושאים כמו סוגי הדלקות השונות והטיפול בהן, פיברומיאלגיה, גאוט, דלקת חוליות מקשחת, כאבים בידיים ובכפות הרגליים, קשיי הליכה, קשיי ישיבה ועוד

מנהל הפורום

ד``ר יונתן וולמן
ד"ר יונתן וולמן
הוספת הודעה לפורום

תמונה
לקביעת תור אצל ד"ר יונתן וולמן ללא פרסום בפורום

• בדיקת נוגדנים קיט סקלודרמה - בדיקה לא תקינה
    אתי
    05/08/2020

שלום,
    אני מבקשת לשאול רופא ריאומטולוג או מומחה לנוגדנים לגבי בדיקה שעשיתי שנקראת קיט סקלודרמה. בדיקה אחת יצאה לא תקינה. אני רוצה להבין מה המשמעות של תוצאה זו:
    Scleroserma screen th\to : Ab 8 - bloo positive

* המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
    הוספת תגובה
    לקביעת תור
    סגירה
    בדיקת נוגדנים קיט סקלודרמה - בדיקה לא תקינה

הוספת תגובה

תמונה

לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

• כאבים בידיים וכתפיים כתוצאה מעירוי של אקלסטה
    זריהן מרים
    04/08/2020

שלום !
    לפני חודש קיבלתי עירוי של aclasta כי אני סובלת מאוסאופורוזיס, ומאז יש לי כאבים חזקים בידיים ובכל הגוף, רציתי לדעת אם יש קשר לאקלסטה ומה עליי? לעשות תודה

* המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר

הוספת תגובה

תמונה

• תחושות מוזרות בגוף לאחר ניתוח החלפת שתלים בחזה
    חגית
    27/07/2020

ת 40 בריאה בד"כ. עברתי ניתוח החלפת שתלים בחזה ומאז משהו מאוד רע קורה בגוף שלי, כאילו הגוף תוקף את עצמו, אני מרגישה: דקירות ועקצוצים בגב, באגן, בראש בית השחי וחולשה בשרירים בימים האחרונים אני מרגישה מעורפלת בראש ותחושה מוזרה בצד שמאל של הפנים כאילו הן נרדמות. מאוד חוששת ולא יודעת לאיזה רופא לפנות ואיזה בדיקות לעבור, יש לציין שעברתי אולטרה סאונד וממוגרפיה בחזה ויצא תקין.

הוספת תגובה

תמונה

• בדיקות ראומטיות האם מעידות על סקלודרמה?
    ק
    27/07/2020

בת 53 בריאה. בבדיקות ראומטיות שעשיתי scl70ab יצא 2.1 והבדיקת ana profile יצאה חיובית.
    האם זה מעיד על סקלודרמה?
    יש לי תור לראומוטולוג רק בעוד שבועיים ולחוצה מהעניין.

הוספת תגובה
    לקביעת תור
    סגירה
    בדיקות ראומטיות האם מעידות על סקלודרמה?

הוספת תגובה

תמונה

• דלקת מפרקים אוטואימונית PANCA חיובי
    חוה קנין
    25/07/2020

שמי חוה, אובחנתי עם דלקת מפרקים אוטואימונית עם בדיקת PANCA חיובית. נתנו לי פרדניזון 10 מ"ג ליום שאסיים בעוד שבוע וההמלצה להתחיל עם מטוטרקסאט 10 מ"ג בשבוע הבא. השאלה שלי עד כמה הטיפול הזה יעיל והאם יש אלטרנטיבות? אני חוששת מתופעות הלוואי של המטוטרקסאט.

הוספת תגובה
    לקביעת תור
    סגירה
    דלקת מפרקים אוטואימונית PANCA חיובי

הוספת תגובה

תמונה

• שינויים ניוונים אוסטיאוארטרטיס וחשד למחלת פרקים
    דפנה
    21/07/2020

שלום רב,
    אובחני עם סימנים מחשידים למחלת פרקים ניוונית הממצאים עיקרים הם *
    שינויים ניווניים ספונדילוארטרותיים ב C4-C7
    היצרות של המרווחים הבין חולייתיים הנ"ל .
    אין עדות לתמט או דיסלוקציה.
    בכל פעם שאני מזיזה את הצוואר אני מרגישה נקישות וחריקות, מה מותר לי? מה אסור לי? למה חלק מהרופאים אומרים שזה עניין של גיל (54) וחלק אומרים "מחלה" מה המשך הטיפול, כרגע ללא כאב. תודה

הוספת תגובה

תמונה

• RVO בעין ואבחון אפשרי של בכצ'ט
    י
    19/07/2020

שלום רב,

לאחרונה (באמצע יוני) אושפזתי בביה"ח בעקבות Retinal Vein Occlusion(חסימת כלי דם בעין שלוו בגודש, דלף ובצקת) שהתבטא בטשטוש חמור של הראיה בעין ימין, ללא כאב. לרופאת העיניים לא לגמרי ברור האם מעורבת גם תגובה דלקתית (יובאיטיס) או וסקוליטיס והאם קריש דם הוא שגרם לנ"ל. הוזרקה לי זריקת אווסטין לחלל העין, אני נוטל פרדניזון ומזליף טיפות סטרודקס. ישנו שיפור במצב.

מאחר ואין המדובר במצב רפואי השכיח לאנשים בגילי, בוצע בירור רפואי מקיף:
    1. מחלות זיהומיות: כרגע לא מסתמן שבבסיס המצב הרפואי עומד זיהום חיידקי או ויראלי. לא סבור שמדובר בריאקטיבציה של EBV (מ-2006) או במעורבות של Herpes Simplex Type 1 שהסתבר לאחרונה שיש לי.
    2. המטולוגיה: בעת האישפוז נמדדו רמות מעט גבוהות מהנורמה של הומוציסטאין ונמצא הפגם הגנטי (הטרוזיגוט) של MTHFR (C677T). ההמטולוג אינו סבור שמדובר בהיפרהומוציסאנמיה גנטית, בהיעדר סיפור משפחתי. המליץ על נטילת B12 (לאור רמות נמוכות, אך בנורמה), ולאור התוצאה – המליץ על טיפול מונע באספירין לאחר התייצבות המצב בעין.
    3. נפרולוגיה: כרגע לא מוצא עדות למחלה סיסטמית שמערבת הן את העיניים והן את הכליות. ישקול לבצע ניכור כליה לאחר שוך הסערה. יבצע בדיקת דם למחלה בשם פאברי.
    4. ראומטולוגיה: הראומטולוג חושד שמא המדובר בבכצ'ט, בפרט לאור המעורבות העינית והפוליקוליטיס בגב.

להלן הרקע הרפואי הרלוונטי:
    1. אפטות בחלל הפה – אין (היו בעבר, אך שמתי לב שהן הופיעו מיד לאחר פגיעה מכנית – נשיכה).
    2. אנטיגן HLA-B27 ו-HLA-B5 – שלילי.
    3. תופעות העוריות – מזה כשני עשורים סבוריאה באיזור הפנים והקרקרפת, ואקנה (ייתכן ומדובר בפוליקוליטיס) בגב.
    אירוע חמור של פוליקוליטיס באזור הירכיים בשנת 2009 בתאילנד (ככל הנראה בגלל אי שמירה על הגיינה במהלך עיסוי).
    4. מעורבות העיניים – אירוע של RVO כאמור.
    בנוסף, בשנה החולפת - עין יבשה ובלפריטיס, בעיקר בעין ימין (נמצא הטפיל דמודקס, ייתכן גם על רקע חסרים בויטמינים או השפעות סביבתיות דוגמת חשיפה לעשן סיגריות). בשנה האחרונה כלזיונים חוזרים ונשנים, בעיקר בעין ימין. טופלתי בשמן עץ התה, חום, שמירה על הגיינה של העפעפיים, טיפות סיכוך, משחת מקסיטרול.
    5. מעורבות הכליות – מזה כעשור קיימת מחלה כלייתית (חשד ל-IgA Nephropathy ) אשר מתבטאת בפרוטאינוריה (בין 0.5-1 ג') ומיקרו-המטוריה בשתן. קריאטינין בדם מעט גבוה (לרוב סביב 1.3, לאחרונה עלה ל-1.6, ככל הנראה עליה משנית לעלאת מינון, וירד חזרה לסביבות 1.4). תפקודי כליה תקינים בסה"כ. נוטלTritAce באופן קבוע מזה שנים (כרגע 5 mg/d).
    6. מעורבות מערכת העיכול - מזה כשני עשורים הפרעות במערכת העיכול (בעיקר נפיחות בבטן וגזים), תסמינים המתאימים ל-IBS, ייתכן SIBO. קיימת אי סבילות ללקטוז, פרוטקטוז וסורביטול. בוצעו בעבר בדיקות אנדוסקופיות ללא כל ממצא. שלילי לצליאק. חשד ל-GER (Gastroesophageal Reflux).. בשנים האחרונות חסרים בויטמיני D, B12, Folic Acid, ייתכן על רקע תזונה (כמעט טבעונית) או הפרעות ספיגה. לאחר נטילה של תוספים למשך מספר חודשים (ויטמין D 1200 יח', ויטימין B12 1000 מק"ג, חומצה פולית 5 מ"ג) נמדדו רמות תקינות, אך ברף הנמוך של הנורמה.

מספר שאלות:
    1. האם לדעתך המדובר בבכצ'ט? למיטב הבנתי אפטות בחלל הפה הן תנאי הכרחי לאבחונה של המחלה, לפי הקריטריונים של קבוצת המחקר הבינלאומית, ואין לי אפטות כאמור. עם זאת, למיטב ידיעתי קיימים קריטריונים מחמירים פחות, במסגרתם אפטות אינן תנאי הכרחי בלעדיו אין.

הוספת תגובה

תמונה

י
    19/07/2020

שכחתי לציין שאני בן 37

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• שאלות נוספות שנחתכו

י
    19/07/2020

2. מאחר והמדובר במחלה נדירה יחסית, האם הינך יכול להמליץ על ראומטולוג שצבר מומחיות באיבחון בכצ'ט?
    3.האם יש צורך בדיקות נוספות (דוגמת מבחן פתרג'י או בדיקה האנטיגן HLA-DRB1*04/*07/*14 או הגן MICA) ע"מ להגיע לאבחון?

תודה מראש וסליחה על ההודעה הארוכה.

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• ראומוטולוגיה - בדיקת דם ומדדים בעלייה
    מריה
    06/07/2020

ילידת 1954
    מ-3.2019 – RHEUMATOID ARTHRITIS
    בבדיקת דם ב15.6
    CK-CREAT.KINASE(CPK)
    מעל הנורמה
    1299UL
    בהמלצת רופא מטפל הופסק שימוש בפרדניזון אך העליה במדד נמשכת
    ב-25.6 – 1564
    היום- 6.7 – 1746
    תור לראומוטולוג יש רק עוד חודשיים+ - הרופא המטפל לא יודע מה לעשות, עצות?

הוספת תגובה

תמונה

• פענוח תוצאות בדיקת MRI לאיזור האגן
    מנוא
    27/06/2020

קיבלתי תשובה לבדיקת MRI לאיזור האגן ולא הצלחתי להבין מה זה אומר, וקשה לי לחכות עד הביקור אצל ראומוטולוג.

הבדיקה בוצעה בטכניקת TSE בשקלול STIR, T2, T1. במישורים אקסיאלי וקורונלי בלי ועם הזרקת גדוליניום.

הודגמו שינויים סטרוקטולים במפרקים הסאקרואיליאקלים סקלרוטים משני הצדדים. ארוזיות בעיקר לאיליה ושינויים בצקתיים לא מתקדמים מסביב לאזורים הסקלרוטים. אחרי הזרקת גדוליניום לא הודגמו סימני סינוביטיס.

בסיכום: שינויים כרונים כמתואר עם מרכיב פעיל לא מתקדם משני הצדדים. אז מה זה אומר?

הוספת תגובה

תמונה

• עירוי באילומידין לתופעת רינו וסכנת דימומים
    שי
    12/06/2020

בן 49.5. בריא. עוסק בספורט (אימוני כוח ואירובי), ללא מחלות כרוניות.
    בעקבות בדיקת videocapillaroscopy
    נמצא שאני סובל מרינו ראשוני (מכתב מצורף), והומלץ על מתן עירוי של אילומידין אחת לחודש.
    קראתי על תופעות הלוואי הרגילות (כאבי ראש, ירידה בלחץ הדם...) ושאלתי, האם אילומידין יכול ליצור קרישי דם? דימום או פגיעה אחרת בכלי הדם?
    היש טיפול אלטרנטיבי? תודה

בתוצאות הבדיקה שהתקיימה בבני ציון השבוע נכתב: קפילרוסקופיה-קפילרות מוארכות, עיבוי קפילרות עד 40 מיקרון, דימומים במספר שדות ראיה. תמונה מתאימה ל early ssc/
    וסקולופתיה

הוספת תגובה

תמונה

• כאבים בגב ורגליים מעל לשנה
    מורן
    03/06/2020

שלום,
    קצת עלי,אני בת 32,גובה1.56,משקל 83,נשואה ללא ילדים,מעשנת ללא פציעות /שברים וכו..
    לאחר כל הרקע אודותיי נא קראו היטב ,בתקווה שתגיע עזרה :(
    לפני שנה וחצי החל לכאוב לי הגב כולל הקרנה לירך השמאלית מאחורה (שימו לב, ירך השמאלית מאחורה)
    עשיתיct להתברר שיש לי בלט דיסק .
    לאחר חצי שנה החלה גם לכאוב לי הרגל הימנית אבל שימו לב, הפעם זה בשוק מאחורה כולל כף הרגל הפנימית(די קרוב לעקב) וזה רק לאחר הליכה של מטרים ספורים,לא כואב במנוחה.
    הרופא שלח אותי לemg עם מחטים ,בדיקה תקינה.
    מה זה יכול להיות?! אילו בדיקות אני צריכה לעשות?מיואש ת כבר,כולל מרופא המשפחה שלי שהרבה פעמים אני מקבלת ממנו תחושה שהוא לא כל-כך מבין, מקצועי,מבולבל גם..

נא עזרתכם הבהולה אני מתחננת , אני מפחדת כל-כך
    תודה

הוספת תגובה

תמונה

• יומירה וחזרה לעבודה
    לילך
    29/04/2020

שלום וברכה, הנני מורה העומדת לחזור לעבודה בבעוד מספר ימים. חולקת א"ס ומטופלת ביומירה אחת לשבועיים. האם יש סיכון לאור לקיחת התרופה לחזור לעבודה?
    תודה

לקביעת תור
    סגירה
    יומירה וחזרה לעבודה

הוספת תגובה

תמונה

• כאבים חזקים בבוקר
    יפעת
    19/04/2020

בת 38 בריאה .בעבר תחושת "צוואר תפוס" היתה עוברת תוך יומיים.
    כעת צוואר(עורף) תפוס כבר שבועיים!
    במהלך היום הכאב עובר ובקושי מורגש.
    הכאב מורגש בעוצמה נוראית רק מוקדם בבוקר לאחר שנת לילה.
    בגב העליון ליד השכמה השמאלית ובעורף שבקושי ניתן לקום מהמיטה.
    1. איך ניתן לדעת האם זו דלקת?
    2. האם זה נכון שאם מדובר בדלקת עדיף לא לחמם את המקום?
    3. האםלפנות לאורטופד או ראומטולוג?

לקביעת תור
    סגירה
    כאבים חזקים בבוקר

הוספת תגובה

תמונה

• דלקץ פרקים לתינוקת בת שנה בעקבות חיסון
    שןשי
    12/04/2020

מדוע נאמר לנכדהה שלי הקטנה שיש לה דלקת מיפרקים וזה אחרי החיסון בגיל שנה החיסון המרובע ,
    אנחנו לחוצים🙏🏼🙏🏼🙏🏼

הוספת תגובה

תמונה

• כאבים חזקים מאוד מיואשת ממש וזקוקה לעזרה
    זהר
    10/04/2020

שלום
    זה הולך להיות ארוך 😒
    הכל התחיל לפני כחמישה חודשים עם כאב בבטן בצד ימין בלבד מתחת לצלע התחתונה
    הכאב הקרין גם לצלעות גב ימין, בטן נפוחה.
    בדקו את כל מה שקשור לבטן- כיס מרה, אבנים, קיבה (גסטרוסקופיה וקולונוסקופיה) בשלב מסוים טכנאית אולטרסאונד חשבה שראתה משהו על הלבלב וכמעט הרגה אותי .. עשיתי סיטי ישר ללבלב שיצא תקין!
    במקביל התחילו כאבים בברכיים והופנתי לאורתופד בגלל הכאבים בצלעות ובברכיים. מיפוי עצמות- תקין (לא מצאו משהו בצלעות) רק דלקת קלה בברכיים, קיבלתי נוגד דלקת. הכאבים בברכיים החמירו מאוד, התרחבו לשוקיים בתוספת עקצוצים ושריפה (אגב הברכיים זה דו צדדי)
    הופנתי לאורתופד עמוד שדרה, mri גב וצוואר- יש בלטי דיסק אך לדברי הרופא לא מסביר את הכאבים. הכאבים החמירו והם בברכיים, כפות ידיים, כתפיים, ירכיים, כאבים ושריפה והכי גרוע שאני לא ישנה בלילות, הכאבים והשריפה מטריפים אותי וגם אם נרדמתי, אני מתעוררת בבהלה שוב מכאבים.(כשיש לי מדי פעם הבזקי כאב חד באזורים מסוימים, ניתן לראות שטח/עיגול אדום על גבי העור באותו אזור שכואב ואחרי דקות פוחת וזה קורה במקום אחר) הגעתי לראומטולוג ששלח לבדיקות דם מגוונות, לטענתו הבדיקות נחשבות תקינות, שלח לנויורולוגית... 😒
    הנוירולוגית אמרה לעשות בדיקות לנוירופתיה שאמורות להתבצע רק ביולי בגלל התורים. בינתיים נתנה לי כדורים המיועדים לאפליפסיה כנגד הכאבים ויש להם מלא תופעות לוואי שאני מעדיפה שלא לקחת אותם.
    ברצוני לציין שבבדיקות הדם בדיקת אנטי קליר יצאה 2.2 ונרשם גבולי (בהסתכלות בבדיקות קודמות שבוצעו עם השנים הערך עלה) ובדיקת dna ab יצא 6.3 (גם נראה שבטווח אבל מקריאה באינטרנט נראה שזה נחשב גבוה)
    אשמח לדעת מה עלי לעשות כדי להחזיר את חיי למסלולם

הוספת תגובה

תמונה