הנזקים שהמוצץ יכול לגרום לשיניים של הילד שלכם

מתי כדאי להפסיק ואילו מוצצים עדיפים מבחינת נזקים אורתודנטיים? המדריך להורה המודאג
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 25/04/2024 |
צפיות: 2,912
דירוג: 5.0 מתוך 1 הצבעות
התקבלו 1 דירוגים בציון ממוצע 5.0 מתוך 5
המוצץ הוא כלי מוכר ואהוב בבתים רבים, המשמש להרגעה, נחמה ואף להפגת כאב אצל תינוקות וילדים צעירים. אך האם שימוש במוצץ עלול להזיק לשיניים של התינוק? דעותיהם של רופאי שיניים בנושא השימוש במוצץ אינן אחידות לגמרי. רופאים רבים סבורים כי שימוש מוגבל במוצץ, עד גיל 4 לכל היותר, אינו גורם לנזק משמעותי.

עם זאת, האקדמיה האמריקאית לרפואת שיניים לילדים (AAPD) ממליצה להיגמל ממוצץ לכל היותר עד גיל 3. הסיבה לכך היא ששימוש ממושך במוצץ לאחר גיל 3 יכול להגדיל את הסיכון לסבול מבעיות אורתודונטיות, ובהן:

סטיית שיניים קדמיות - לחץ המוצץ על השיניים עלול לגרום להן לבלוט קדימה או להטות אותן הצידה.

רווחים בין השיניים - שימוש במוצץ עלול להרחיב את הרווחים בין השיניים הקדמיות.

מנשך פתוח - מצב שבו השיניים העליונות והתחתונות אינן נוגעות זו בזו.

סגר צולב - מצב שבו השיניים העליונות בולטות קדימה ביחס לשיניים התחתונות.

שיניים בולטות - מצב שבו השיניים הקדמיות העליונות או התחתונות בולטות החוצה.

בעיות בנשימה - שימוש ממושך במוצץ יכול להפריע להתפתחות נכונה של הלסת והאף, מה שעלול להוביל לבעיות בנשימה.

רוצים להתייעץ עם מומחה?
פורום רפואת שיניים לילדים

מדוע המוצץ גורם לנזק?


הנזק העיקרי שמוצץ עלול לגרום נובע מהלחץ שהוא מפעיל על השיניים והלסת. לחץ זה עלול לגרום לעיוותים במבנה הפה, כפי שתואר לעיל. בנוסף, מוצץ עלול להפריע להתפתחות תקינה של שרירי הפנים והפה, מה שעלול להוביל לקשיי נשימה, דיבור ואכילה.

כאמור, מומלץ להפסיק את השימוש במוצץ לכל היותר עד גיל 3-4. ככל שמפסיקים את השימוש במוצץ מוקדם יותר, כך קטן הסיכון לנזקים. עם זאת, חשוב לציין שגם ילדים שהשתמשו במוצץ עד גיל מאוחר יחסית, עשויים לא לחוות נזקים משמעותיים.

לבחור מוצץ מתאים או לוותר עליו לגמרי?


חשוב לדעת כי למוצץ יש גם יתרונות רבים. הוא יכול לסייע בהרגעה, להפגת כאב ולשפר את איכות השינה. בנוסף, מחקרים מסוימים מצביעים על קשר בין שימוש במוצץ לבין ירידה בסיכון למוות פתאומי בשינה. לכן, ההחלטה האם לתת לתינוק מוצץ או לא היא החלטה אישית, שצריכה להתקבל תוך התחשבות בכל היתרונות והחסרונות.

אם החלטתם לתת לתינוק מוצץ, מומלץ לבחור מוצץ אורתודנטי, בעל פטמה קטנה ושטוחה, המותאמת לצורת החך של התינוק. מוצצים אלו מפעילים פחות לחץ על השיניים והלסת, ועל כן פחות מועדים לגרום לנזקים. כמו כן, רופאי שיניים מומחים לילדים ממליצים להישאר עם פטמה קטנה (כזו המסווגת לחודשי התינוק הראשונים) גם כאשר התינוק גדל.

האם לילדים שלוקחים מוצץ עד גיל מאוחר, אבל רק בלילה, יש פחות סיכון לנזק בשיניים?


ישנן מחלוקות לגבי השאלה האם לילדים שלוקחים מוצץ עד גיל מאוחר, אבל רק בלילה, יש פחות סיכון לנזק בשיניים. מצד אחד, ישנם מחקרים המראים ששימוש במוצץ בלילה בלבד עשוי להפחית את הסיכון לנזקים אורתודנטיים, כגון צפיפות שיניים או קדימה של הלסת התחתונה. הסיבה לכך היא שכאשר הילד ישן, השרירים בפה רפויים יותר, והמוצץ יכול לעזור לשמור על הלשון במקום ולמנוע ממנה לדחוף את השיניים קדימה.

מצד שני, גם שימוש במוצץ בלילה בלבד יכול לגרום לנזקים בשיניים, כגון עששת. הסיבה לכך היא שהמוצץ יכול להחזיק סוכר בפה לאורך זמן, מה שמקל על חיידקים הגורמים לעששת. חשוב לציין כי גם ילדים שלא משתמשים במוצץ יכולים לפתח נזקים אורתודנטיים ועששת. לכן, חשוב להקפיד על היגיינת הפה של הילד, הן בלילה והן ביום, ללא קשר לשאלה האם הוא משתמש במוצץ או לא.

החלטתם לגמול את הילד מהמוצץ? הנה כמה טיפים להצלחת התהליךהתחילו בתהליך הגמילה בהדרגה - אפשר להתחיל בהפחתת השימוש במוצץ לאורך היום, ואז להפסיק את השימוש בו בהדרגה גם בלילה.

היו סבלניים ומעודדים - גמילה ממוצץ יכולה להיות תהליך קשה עבור ילדים, וחשוב להיות סבלניים ומעודדים לאורך כל הדרך.

השתמשו בחיזוקים חיוביים - תנו לילד שבחים וחיזוקים חיוביים כאשר הוא מצליח להיגמל מהמוצץ לפרקי זמן קצרים.

ערכו פרידה מסודרת מהמוצץ - הורים רבים נוהגים "לשלוח" את המוצץ לשמים עם בלון או לתלות אותו על עץ מוצצים בקרבת הבית, כך שהילד יוכל "להציץ" עליו מדי פעם ולזכור שמקומו כבר לא איתו.

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר