סוף לנשירת שיער? הכל על מינוקסידיל

מינוקסידיל היא תרופה לנשירת שיער המשווקת תחת שמות מותגים שונים ומציעה פיתרון חיצוני לגברים ונשים המעוניינים לעצור נשירת שיער ואף להצמיח שערות חדשות. כיצד עובדת מינוקסידיל ועד כמה היא יעילה? בכתבה הבאה
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 12/06/2012 |
צפיות: 22,451
דירוג: 3.8 מתוך 10 הצבעות
התקבלו 10 דירוגים בציון ממוצע 3.8 מתוך 5
החומר מינוקסידיל שימש תחילה כבסיס לתרופה מרחיבת כלי דם בה השתמשו אנשים הלוקים בלחץ דם גבוה. עם השימוש בתרופה, החלו לזרום דיווחים על תופעת לוואי של צמיחת שיער מוגברת, אף כי התרופה נלקחה באופן אוראלי. חברת התרופות אפג'ון החלה במחקרים קדחתניים שבסופם הושקה לראשונה בראשית שנות השמונים תמיסה לטיפול מקומי בהתקרחות. בשנת 1997 החל יצור של התרופה גם בישראל. כיום משווקת תמיסת המינוקסידיל תחת השמות רוגיין, ריגיין ומינוקסי.

למידע נוסף על נשירת שיער וטיפולים הכנסו לפורומים:
פורום השתלת שיער
פורום מחלות עור ומין
פורום נטורופתיה
פורום נשירת שיער
פורום שיער, עיצוב שיער, שיער יבש

מינוקסידיל משווקת בתמיסה בריכוז של 2% לשימוש לנשים וגברים וכתמיסה מחוזקת בריכוז של 5% לשימוש בקרב גברים בלבד. תכשירים אלו אותם מורחים על קרקפת יבשה פעמיים ביום מרחיבים את כלי הדם באזור זקיקי השיער ובכך מגרים את זקיקי השיער ומעודדים את צמיחתו או את עיבוי השיער הקיים. את התמיסה ניתן לרכוש ללא מרשם רופא. הפופולאריות של תכשירי המינוקסידיל למיניהם טמונה בעובדה שמדובר בטיפול חיצוני זול יחסית, אשר לא מצריך לקיחת תרופות, פשוט לשימוש ובעל תופעות לוואי מועטות, אם בכלל.

בעד ונגד


מבלי להתייחס לאפשרות של השתלת שיער, שני הטיפולים הנפוצים בעולם כיום לבעיית ההתקרחות הגברית הם תכשירי המינוקסידיל השונים והתרופה פרופסיה. פרופסיה היא תרופה הנלקחת באופן אוראלי ומשפיעה על הפרשת ההורמון הזכרי, הטוסטסטרון, באופן המונע ממנו לגרום להתכווצות זקיקי השיער והתקרחות.

רבים מהגברים המבקשים לטפל בהתקרחות נתקלים בדילמה, באיזה טיפול לבחור? גלולת הפרופסיה מציעה אחוזי הצלחה גבוהים יותר מהמינוקסידיל, אך הטיפול בה לווה לעיתים בתופעות לוואי שונות. הטיפול בפרופסיה גם יקר באופן יחסי מזה שבמינוקסידיל ופשטות הטיפול שבמינוקסידיל כתכשיר חיצוני גורמת לרבים להתחיל דווקא עם תרופה זו, ואם היא אינה משביעת רצון, עוברים לפרופסיה או משלבים את השתיים. העובדה שפרופסיה מצריכה מרשם רופא גם מובילה גברים להתחיל ראשית במינוקסידיל.

לאיזה תוצאות יש לצפות?


הטיפול במינוקסידיל מצריך סבלנות והתמדה. אלו שני הגורמים החשובים ביותר להצלחת הטיפול. תהליך איבוד השיער לוקח זמן רב, לכן האפשרות להפסקתו או אפילו הפיכתו גם הם לוקחים זמן רב בהתאמה. רופאים ממליצים על מינוקסי רק לגברים מקריחים בשלבים ראשונים של התקרחות ולא יאוחר מ- 5 שנים מתחילת התהליך. ככל שמקדימים את הטיפול בהתקרחות, כך אחוזי ההצלחה מאמירים.

חודש 1-2: בפרק זמן ראשוני זה בדרך כלל נשירת השיער אף גוברת. אל דאגה, זה דווקא סימן שהטיפול עובד. בשלב זה מתקצר מחזור הצמיחה של זקיקי השיער ונגרמת נשירה קלה עד בינונית, ובהמשך, מקום השיער שנשר צומח שיער חדש, עבה יותר וחזק יותר.

חודש 3-9: זוהי התקופה בה ניתן לראות תוצאות התחלתיות, אם הטיפול מצליח, ניתן כבר להבחין בשיער קיים עבה יותר ואף בשיערות חדשות, דקות ובהירות באופן יחסי. עם הזמן עשויות שערות אלו להפוך עבות יותר וכהות יותר. שוב, הכל עניין של התמדה, סובלנות ומשתנים הקשורים באינטרקציה בין התרופה לזקיקי השיער. במשך תקופת זמן זו לא מומלץ לצפות לתוצאות משביעות עניין ולחרוץ את גורל הטיפול לכאן או לכאן.

שנה מתחילת הטיפול: זוהי למעשה סוף תקופת המבחן של הטיפול במינוקסידיל. יתכן שתזכו בתוצאות משביעות רצון, שיער עבה יותר ואף שיער חדש. יתכן גם שהתכשיר פחות משפיע על גופכם וזה הזמן לעצור את הטיפול, לפנות לטיפולים אחרים או להשלים עם תהליך ההתקרחות הטבעי.

אחוזי הצלחה


מחקרים רבים אודות אחוזי ההצלחה של תכשירי המינוקסידיל נערכו מסביב לעולם ומכולם עולה שורה תחתונה של 30%-40% הצלחה ושביעות רצון בממוצע, בקרב המטופלים השונים, גברים ונשים. אין להתעלם מאחוזי ההצלחה של הטיפול המתחרה, גלולת הפרופציה ממנה מגלים שביעות רצון 83%-65% מהמטופלים, אך במחיר של תופעות לוואי בסבירות גבוהה יותר.

כמה זמן הטיפול מחזיק מעמד?


התוצאות משתנות מאדם לאדם אך בכל מקרה, לאחר הפסקת השימוש במינוקסידיל יתחדש גם תהליך ההתקרחות וזקיקי השיער צפויים להתכווץ שוב ולחדש את הנשירה בטווח של מספר חודשים מרגע הפסקת הטיפול. כאן למעשה הבעיה בשלל הטיפולים החיצוניים והפנימיים בהתקרחות, מדובר ב"חתונה לכל החיים".

מאמרים נוספים בנושא נשירת שיער:
טיפים למניעת נשירת שיער
מדוע מתרחשת נשירת שיער אצל נשים?
נשירת שיער, למה זה קורה לי?
בעיית נשירת שיער תקפה גם אותך?
נשירת שיער לאחר לידה, עצות שימושיות

תופעות לוואי אפשריות


תופעות הלוואי האפשריות כתוצאה מטיפול בתכשירי המינוקסידיל מועטות מאוד וברובם המוחלט של המקרים אינן מופיעות כלל. עם זאת חשוב מאוד לא לעבור את המינון היומי של הטיפול על מנת לא להגדיל את הסיכויים לתופעות לוואי. תופעות הלוואי האפשריות הן:

גירוי הקרקפת
אדמומיות בקרקפת
התקלפות קלה של עור הקרקפת
הופעת שיער חדש באזור הגבות והמצח
נפיחות קלה באזור הפנים (נדיר)

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר