שחור-בלונד-חום. באיזה צבע נצבע היום?

מהי בעצם צביעת השיער הביתית? מהם היסודות השונים המאפשרים את שינוי הצבע וכיצד זה מתבצע? על שלוש קבוצות המוצרים שאחראיות לפעולה ועל ההבדלים ביניהן. מערכתBeOK החליטה לתת לכם שטיפה
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 22/05/2006 |
צפיות: 6,071
השטיפה הביתית הינה מוצר פופולארי אותו יכול לרכוש כל אחד. בניגוד לימים עברו בהם נשאו מרבית החומרים לצביעת שיער ריחות לא נעימים, הרי שהמוצרים של היום הינם "ידידותיים" לאף המשתמש. גם אופן השימוש בחומרים אלו הינו נוח למדי כיום: חלקם מתאימים לטיפול בשיער רטוב, חלק בשיער יבש, תוך כדי שימוש בשמפו בצורת קצף, תוך כדי חבישת "כובע לאמבטיה" או ללא.

המגרעה הבולטת במוצרים לצביעת השיער נעוצה עדיין בכימיקלים שמצויים בהם ומהווים בדרך כלל גורם שיכול לפגוע בשיער, אם על ידי שימוש לא נכון ואם על ידי שימוש תכוף מדי. כיצד מתנהגים הכימיקלים שבמוצרים בבואם במגע עם השיער תלוי גם בחומר שבשימוש.

ישנן שלוש קבוצות עיקריות של צבעים בשימוש אצל היצרניות הגדולות - צבעים חצי-תמידיים (semi permanent color) - מוסיף צבע ללא שינוי דרמטי בצבע השיער. צבע השיער מכיל מולקולות צבע זעירות החודרות לשכבה החיצונית של השיער ובעיקר לקליפת השיער. חומר זה אינו בא במגע עם הפיגמנטים הטבעיים של השיער. מאחר והמולקולות הינן זעירות הן "יוצאות" מן השיער לאחר מספר חפיפות עם שמפו ומשאירות את השיער באותו המצב בו הוא היה לפני הצביעה.

סוג זה של צביעה מחזיק מעמד לאורך שש עד 12 שטיפות בשמפו ויכול לכסות עד 50 אחוזים מהשיער האפור. החומר לא משנה את צבע השיער הטבעי ולא מבהיר אותו כי הוא לא מכיל אמוניה או פרוקסיד (על תחמוצת).

הקבוצה השנייה הינה קבוצת ה- demi permanent color - קבוצה זו מחזיקה מעמד זמן רב יותר מהקבוצה הקודמת- בין 24 ל-26 שטיפות שמפו. בתהליך העבודה של המוצרים מקבוצה זו חודרות מולקולות חסרות צבע לקליפת השיער ועל ידי תגובה כימית יוצרות באמצעות הפגישה בנקודה זו מולקולות של צבע בעלות גודל בינוני. העובדה שהן גדולות יותר משפיעה על משך "שהייתן" והשפעתן על השיער שהוא כמובן ארוך יותר.

גם מוצרים אלו לא כוללים אמוניה ועל כן אינם מביאים להבהרת צבע השיער הטבעי. עדיין, יש במוצרים אלו כמות קטנה של פרוקסיד, המאפשר הגברת צבעו הטבעי של בצורה עדינה אבל שאינה נעלמת מן העין. מוצרים אלו מכסים באופן יעיל ונמלא על צבע שער אפור.

הקבוצה השלישית היא קבוצת הצבעים התמידיים (permanent color) - באם תרצו להשיג שינוי משמעותי יותר בציבע שיערכם זוהי הקבוצה המתאימה לכם (כדי להגיע מציבע שחור לבלונדיני עדיין תצטרכו לעבור תהליך של צביעה כפולה אותו עדיף שיעשה ספר). במוצרים מקבוצה זו נמצאים בשימוש גם האמוניה וגם הפרוקסיד. מולקולות הצבע חודרות לקליפת השעיר ויוצרות בפגישתן שם מולקולות בגודל שאינו מאפשר לשטוף אותן החוצה.

מוצרים אלו פועלים כדי להבהיר את הפיגמנט הטבעי של השיער כדי ליצור בו בסיס צבע חדש. תוצאות השטיפה עלולות להיות שונות אצל אנשים שונים. נדרשת תקופה של בין ארבעה לשישה שבועות כדי להעלים את צבע השורשים המקורי.
אם, לדוגמא שיער השיער המקורי לפני השטיפה היה בלונדיני והצבע הנבחר הינו חום, שיער השיער התמידי ינצל את התגובה שתיווצר כתוצאה מהמפגש בין הפרוקסיד לאמוניה כדי ליצור בסיס צבע חדש בשיער. אם עושים את הדרך ההפוכה- מצבע כהה לבהיר - הרי שהשיער מבצע צעד נוסף. חומר מלבין משנה את הצבע ורק אחר כך מתבצע המפגש בין יסודות האמוניה והפרוקסיד שמבצע בעצם את השינוי הדרמטי בצבע.

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר