מחקר: ויטמינים לא מגנים מפני מחלות

מחקר חדש בדק אם ויטמינים משפרים את ההגנה כנגד מחלות כרוניות כמו מחלות לב וסרטן. המחקר לא סיפק מסקנות אופטימיות וקבע כי נטילת ויטמינים בלבד לא מספקת הגנה מפני מחלות כרוניות.
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 27/03/2011 |
צפיות: 9,506
האם נטילת ויטמינים מגדילה את ההגנה מפני מוות בעקבות סרטן ומחלות לב? התשובה היא לא, כך קובע מחקר חדש. במחקר, בו השתתפו יותר מ-180,000 אנשים, ראו מדענים מספר דומה של מקרי מוות בין אנשים שנטלו מולטי ויטמין באופן קבוע לבין אנשים שלא נטלו את תוסף התזונה.

"אנשים צריכים להבין כי נטילת ויטמינים בלבד זה לא מספיק על מנת למנוע את המחלה", אמרה ג'ניפר הסיאנג-לינג לין, עוזרת פרופסור בבית החולים Brigham and Women, בבוסטון (הסיאנג-לינג אינה מצוות המחקר).

למידע נוסף בנושא ויטמינים, תרופות ועוד היכנסו לפורומים:
פורום דיאטה, תזונה נכונה, הרזיה
פורום ויטמינים תוספי מזון
פורום תזונה קלינית
פורום תרופות ייעוץ תרופתי
פורום תרופות סבתא

מחקרים רבים לאחרונה הראו כי אין קשר בין ויטמינים לבין הפחתת הסיכון למחלות לב וסרטן. מחקר עדכני אחר לא הצליח להוכיח כי ויטמינים מגנים מפני מחלת הסוכרת. "מספר מחקרים קטנים אשר נערכו בעבר הראו כי ויטמינים מסוימים, אשר לא משתייכים לקבוצת המולטי-ויטמינים עשויים להגן במשך החיים מפני מחלות לב או סרטן, אולם מחקרים אלו נערכו על אנשים שהיו בתת-תזונה ולא על אנשים מבוגרים ובריאים", אומר פארק סונג, עוזר פרופסור לאפידמיולוגיה באוניברסיטת הוואי, הונלולו.

באתר האינטרנט של לין כתוב שרופאים צריכים להמליץ על מולטי-ויטמין עבור חולים הזקוקים לויטמינים נוספים כי הם לא אוכלים מספיק מאכלים עשירים בויטמינים. אנשים שנוספים שאפשר להמליץ להם על לקיחת מולטי-ויטמין הם כאלו שאוכלים, אך עדיין לא מקבלים מספיק ויטמינים דרך המזון. "אבל עדיין יותר ממחצית מהאוכלוסייה הבוגרת בארה"ב בוחרת לקחת ויטמינים", אומרת לין.

"המון אנשים לוקחים ויטמינים כי הם חושבים שויטמינים עוזרים למנוע מחלות כרוניות", ואמר רוס פרנטיס, מנהל אגף בריאות הציבור למדעים בבית פרד לחקר הסרטן, סיאטל.

בסך הכל, הצוות של פארק סונג בדק את הרגלי נטילת הויטמינים של יותר מ-82,000 גברים וכמעט 100,000 נשים, שגילם הממוצע 60. בהמשך המחקר בדקו כמה מהם מתו ומה היו הסיבות לכך. המעקב נערך במשך 11 שנים.

המחקר מצא שמתוך מאה משתמשים משתי הקבוצות - אלו אשר נטלו מולטי-ויטמין ואלו שלא - מתו שישה בעקבות מחלות לב. ממחלת הסרטן מתו חמישה אנשים משתי הקבוצות וארבעה מתוך מאה מתו בעקבות גורמים אחרים. בסך הכול מתו כמעט 29,000 לאחר 11 שנים של מעקב.

כנראה שויטמינים לא מגנים על חולי סרטן המעי הגס, סרטן הערמונית או סרטן השד. בכל שנה בארצות הברית מתים כ-616,000 אנשים ממחלות לב ו-560,000 מתים מסרטן, כך על פי האגודה האמריקנית למלחמה בסרטן.

למאמרים נוספים בנושא ויטמינים:
ויטמין C נוזלי: הצד הטוב והצד המסוכן
ויטמינים: מה קורה במצב של מחסור?
תוספי תזונה והשפעותיהם
תוספי מזון, לשמירה על בריאותכם
ויטמין E: מונע מחלת ריאות?

לין מציינת שהחוקרים טוענים כי נטילת הויטמינים לא הזיקה לאף אחד מהנוטלים, עם זאת הויטמינים עשויים להיות יקרים. למרות מסקנות המחקר, מחקר זה לא יכול להוכיח שויטמינים משפיעים או לא משפיעים על אנשים עם מחלות לב וסרטן.

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר