הסכנות שבחומצה פולית

חומצה פולית משמשת לטיפול במגוון מחלות ולנשים בהריון מומלץ לצרוך אותה בקביעות. מחקר חדש מצא כי לצאצאיהן של חולדות שקיבלו חומצה פולית לפני ובמהלך ההריון וההנקה יש סיכוי גבוה יותר לחלות בסרטן השד. על המחקר והשלכות הממצאים עלינו בכתבה הבאה
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 02/03/2014 |
צפיות: 59,109
דירוג: 4.5 מתוך 2 הצבעות
התקבלו 2 דירוגים בציון ממוצע 4.5 מתוך 5
חומצה פולית, ויטמין ממשפחת ויטמיני B, נחשבת מועילה כל כך שנשים הרות ומניקות מצוות לעתים רבות להוסיף אותה בקביעות לתפריט שלהן. בנוסף ליכולתה לסייע במניעת מחלות רבות, דוגמת סרטן, מחלות לב ושבץ, חומצה פולית חיונית להתפתחות התקינה של גוף האדם: היא מעורבת בייצור ה- DNA ומחסור בה יכול לגרום לירידה בהתחלקות התאים. כעת מסתבר כי צריכה מוגברת שלה עשויה להיות מסוכנת.

למידע נוסף בנושא תרופות וויטמינים הכנסו לפורומים:
פורום הריון בסיכון גבוה
פורום ויטמינים תוספי מזון
פורום תזונה בהריון
פורום תרופות ייעוץ תרופתי
פורום תרופות סבתא

מדענים קנדיים מצאו שחומצה פולית ברמות גבוהות עשויה לגרום לסרטן בקרב צאצאיהם של חולדות. המחקר מלמד כי אצל צאצאים ממין נקבה של חולדות שקיבלו חומצה פולית לפני ההתעברות, במהלך ההריון ובזמן ההנקה, שיעור סרטן השד גבוה פי שניים משיעורו בקבוצת הביקורת. יאנג-אין קים, גסטרו-אנטרולוג בבית החולים סנט מייקל בטורונטו, אומר כי הממצאים מדאיגים, "אבל אנחנו לא רוצים להכניס את הציבור הרחב לפאניקה בגלל זה".

"למעשה, הנחנו כי מתן חומצה פולית לאמהות תפחית את רמת סרטן השד אצל הצאצאים שלהן", אומר ד"ר קים, פרופסור לרפואה באוניברסיטת טורונטו. "להפתעתנו, הוספת חומצה פולית לאמהות הראה את ההפך ממה שציפינו". ואכן, לצאצאי חולדה ממין נקבה היו יותר גידולים סרטניים וקצב גדילה מהיר יותר של הגידולים, דבר המצביע על כך שתוספת חומצה פולית יצרה חולדות רגישות לסרטן. "זה כל העניין במדע", אומר ד"ר קים, "אתה מגלה דברים שלא ציפית להם". למרות שמדובר במחקר בחולדות ולא באנשים, ד"ר קים אומר שהוא מוטרד מספיק בכדי להציע נשים בגיל הפוריות להיזהר שלא לקחת רמה גבוהה מדי של ויטמין B.


מחקרים קודמים הראו כי רמות נמוכות של חומצה פולית מונעת מומים מולדים וסוגים מסוימים של סרטן דוגמת מדולובלסטומה ולוקמיה בילדים, בנוסף לסרטן המעי הגס אצל חולדות. "תוספי חומצה פולית יכולים לגרום לשני דברים: הם יכולים להגן מפני סרטן מסוימים, אבל גם יכולים לעודד סוגי סרטן אחרים," אומר ד"ר קים. "למעשה יש לתוספים אלו אפקט כפול, תלוי מתי נוטלים אותם". לממצאים יש השלכות רחבות לא רק עבור נשים בהריון, אלא גם עבור הציבור הרחב, שיתכן כי לא במתכוון צורך כמות יתר של חומצה פולית דרך ויטמינים, חטיפי חלבון, משקאות, לחמים, דגנים ופסטות. אפילו אנשים שהתגברו על סוגי סרטן מסוימים מצווים לקחת חומצה פולית, הזמינה באופן טבעי בירקות, דגנים עליים ומזונות אחרים.

המחקר של ד"ר קים מצטרף למספר גדל והולך של ראיות המזינות את החשש שמספר גדול של אנשים נחשפים ללא צורך לרמות גבוהות של ויטמין, שיכול לגרום להשפעות בריאותיות מזיקות. במחקר נורבגי שפורסם בעיתון של איגוד הרפואה האמריקני לפני שנתיים נמצא כי לחולי לב שטופלו בחומצה פולית וויטמין B12 היה סיכוי גבוה יותר ללקות בסרטן או למות מסרטן מאשר חולים שלא קיבלו את אותם ויטמינים כטיפול.

ב-1998 הויטמין המפורסם עשה את דרכו לתוך אריזות פסטה, קמח לבן וקמח תירס, כאשר ממשלות ארה"ב וקנדה חוקקו חוק המחייב את יצרני המזון להוסיף אותו לאותם מוצרים. הדבר נעשה על מנת להבטיח כי נשים בגיל הפוריות צורכות מספיק מהויטמין על מנת למנוע מומים בצינור העצבי, כגון ספינה ביפידה (מום מולד המתבטא בשסע בעמוד השידרה) בצאצאיהם. עם 50% הריונות בלתי מתוכנננים ופגמים המתרחשים בשליש הראשון של ההריון, ביצור חומצה פולית היתה הצלחה מסחררת, שהביאה להפחתה דרמטית במומים בצינור העצבי בקרב תינוקות. זאת כיוון שנשים שלא ידעו שהן בהריון צרכו רמה נאותה של ויטמין שכלל לא ידעו שהן צריכות.

לכתבות נוספות בנושא ויטמינים:
ויטמינים – חברים או אויבים?
המדריך לרכישת ויטמינים איכותיים
חשיבותו של ויטמין D לגוף
מיתוסים ועובדות על ויטמינים

ובאשר למה שמומלץ לעשות, ד"ר קים אומר כי מומלץ לצרוך חומצה פולית במינון המומלץ: 400 מיקרוגרם ליום מכל המקורות, בין אם טבעיים או תוספים סינתטיים, והוסיף כי "הייתי דואג מאוד לגבי כל מינון מעבר לזה". חלק מהבעיה, בכל אופן, יכולה להיות בניסיון להגיע למינון המומלץ. מספר ויטמינים שנצרכים טרום הלידה, למשל, מכילים מיליגרם אחד של חומצה פולית, שהוא פי פעמיים וחצי מהמינון היומי המומלץ, ואותו המינון בו השתמשו במחקר בבעלי החיים.

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר